Ruim honderdvijftig gewonden bij relletjes in Teheran Professor Beel wordt minister van Binnenl* Zaken Vage woorden over kwestie Nieuw-Guinea Op Walcheren maakt men ernst met de burgerlijke verdediging PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Communistische studenten slaags met politie en aanhangers van Mossadeq rlevige brand te Rotterdam Minister Mansholt critiseert de tuinbouw. Koningin tekende het benoemings~ besluit* Verontwaardiging over behandeling van arrestanten in Indonesië \k SNIPPER J NIEUWS Engeland Kan driejaren-plan van herbewapening niet uitvoeren Burgemeester Bolkestein: „Langer wachten is niet verantwoord" Uitgave; Stichting „Zeeuwsch' Dagblad", Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr, 90, Tel. 2438, btj geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren; Vlissingen: Van der Manderestr, 40, Tel. 2754, Middelburg: Korta Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628* ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2040 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 7 DEO. 1981 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkersj Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v, d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Teraeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport. Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- èii ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.36 u., onder 16.28 u.; Maan op 13.46 u., onder 3.11 u. Hoogwater op Zaterdag 8 Deo.: Vlissingen: 10.04 u. 1.34 m., 22.48 U. 1.56 m.; Teraeuzen: 10.31 u. 1.54 m., 23.13 u. 1.77 m.; Wemel- dinge: 11.30 u. 1.21 m., u. m.; Zierikzee: 11.08 u. 1.02 m., 23.54 u. 1.31 m. Ruim honderd vijftig personen werden gisteren ln Teheran gewond b(j gevechten tussen mannelijke en vrouwelijke studenten enerzijds en politie en militairen en aanhangers van Mossadeq anderzijds. Fas nadat troepenver sterkingen waren aangerukt kon men de toestand meester worden. De gevangenis zit overvol met gearresteerden en de ziekenhuizen met ge wonden. „Fartisanen van de Islam" hebben het centrum van de Toedehpartjj, het „vredeahuls", de drukkerij van een links blad en een theater aangevallen en brand trachten te stichten. De redactiekantoren van de belde oppositiebladen „Atesj" en „Toloe" werden geplunderd. De betoging ging uit van de vereni ging van academisch gevormde commu nisten en de Perzische studentenvereni ging en was gericht tegen wat men noemde „het a-culturele en schandalige gedrag van de politie". Toen de politie de betogers met brandslangen uiteen wilde drijven werd zij ontvangen met een regen van stenen. De politie voer de toen een charge uit, bijgestaan door aanhangers van Mossadeq, die bewa pend waren met knuppels en messen. Nadat 5000 militairen waren opge roepen kon de menigte verspreid wor den. De troepen waren gewapend met zware machinegeweren. Men loste waarschuwingsschoten. De studenten verzamelden zich ech ter weder snel. Zij poogden zich een weg te banen naar het plein voor het parlement waar zij een grote vergade ring wilden houden. Alle wegen naar het parlement waren echter afgezet. De politie was versterkt met 5000 militai ren. Inmiddels vielen ongeveer 1000 aan- Angstige uren voor omwonenden. In Rotterdam heelt in de afgelopen nacht een brand in de toneelzaal van het Sint Franclscus Liefdewerk aan de Schledamse Singel vele gezinnen in angst doen leven. Hoog sloegen de vlammen uit het dak van dit pand, dat temidden van een huizenblok Is gele gen. Dank zU het feit, dat er weinig wind was en de brandweer met groot materieel het vuur aanpakte kon een ramp worden voorkomen. In het gebouw, dat bestemd is om de arme jeugd van de straat ontspanning te bieden waren de hele avond jongens te gast geweest. Om half elf waren zij vertrokken. Omstreeks half twaalf be merkten omwonenden ,dat de toneel zaal in brand stond. Voordat de brand weer aanwezig was, sloegen de vlam men reeds huizenhoog. Vele bewoners uit de buurt begonnen dan ook reeds maatregelen te treffen om have en goed te redden en ook in het nachtasyl van het Leger des Heils dat naast het pand ligt, hield men zich paraat. Om kwart voor één was het gevaar geweken. De schade is zeer groot. Het vuur vond gretig voedsel in de aanwezige stoelen en banken en ander houtwerk. Het in terieur van de toneelzaal is volkomen uitgebrand maar het hoofdgebouw is gespaard al heeft het veel waterschade opgelopen, evenals trouwens de belen dende percelen. Onvoorzichtigheid met aen eindje sigaret wordt mogelijk als oorzaak genoemd. „MIJN VERWACHTINGEN WERDEN OVERTROFFEN". De West-Duitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft Donderdag op het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken 'n onderhoud gehad met minister Eden. Naar verluidt zou Eden er op hebben gewezen, dat de Britse autoriteiten een nieuw plan uitwerken voor een herzie ning van vonnissen inzake oorlogsmis daden. Adenauer heeft Donderdagavond me degedeeld, dat hfj Churchill heeft uit genodigd tot een tegenbezoek aan West-Duitsland. Hij verklaarde, dat de vorderingen, die gemaakt waren bij zijn besprekin gen met Churchill en Eden, zijn groot ste verwachtingen hadden overtroffen. hangers van Mossadeq de „democrati sche club" aan, een communistisch jeugdcentrum. Het gebouw werd ge plunderd en later ln brand gestoken. Demonstranten namen portretten van Stalln mee en riepen: .Mossadeq heeft de Britse leeuw vertrapt, nu zal hij het embleem van hamer en sikkel vertrap pen". CHURCHILL EN EDEN NAAR PARIJS. Reuter verneemt uit betrouwbare bron, dat Churchill en Eden op Maan dag 17 en Dinsdag 18 December een bezoek aan Parijs zullen brengen. Naar verluidt zullen zij de Franse regering op de hoogte brengen van de onderwer pen, waarover gedurende hun aanstaan de bezoek aan Washington zal worden gesproken. Officierskruis uitgereikt aan Prins Bernhard. Minister Staf heeft gistermiddag op het bureau Staf Inspecteur-Generaal van de Kon. Landmacht en de Kon, Ma rine op de „Zwaluwenberg" bij Hilver sum tijdens een plechtigheid ln beslo ten kring het Officierskruis uitgereikt aan Z.K.H. Prins Bernhard. De minis ter, die vergezeld was van zijn beide adjudanten, hield een korte toespraak, waarin hij er onder meer de nadrak op legde, hoe veel de Prins door zijn tal rijke bemoeienissen tijdens de oorlog heeft gedaan voor het leger en de ma rine. De Prins dankte de minister met een korte rede en spelde daarna zelf majoor Sonderman het Officierskruis op de borst. RECORD-PRODUCTIE VAN „PUTTERSHOEK". De Coöperatieve Suikerfabriek en -raffinaderij „Puttershoek" heeft in het afgelopen etmaal zeven en een kwart miliioen kilogram bieten verwerkt. Zulk een hoog cijfer is in de campagne van „Puttershoek", die op 4 Oct. begon, nog niet bereikt en, naar de directie ons mededeelde, is haar geen andere Europese fabriek bekend waar men het dit jaar tot nu toe gehaald heeft. De suikeropbrengst van de genoem de hoeveelheid bieten bedraagt ca. 900 ton. In de loop van de volgende week denkt „Puttershoek" de campagne te kunnen beëindigen. TIEN DODEN BIJ MIJNBRAND TE ESSEN. Een brand in een mijn van „Mathias Stinnes" bij ESssenKarnap, heeft Woens dagavond tien mijnwerkers het leven gekost. Gisterochtend wist men de lij ken te bergen. (T Het gaat verkeerd met de liefde! Twee vooraanstaande Franse schrijvers, de dichter Pierre Grosclaude en de romanschrijver Maurice de Kobra, hebben in de Franse vrouwenclub verklaard, „dat de liefde niet langer dat gene is wat zij vroeger was". Grosclaude zeide dat de man nen hun liefde niet meer durf den verklaren zoals zij dit tot dusverre gewoon waren. Zij we ten zelfs niet hoe de liefde ver klaard moet worden en wel om de volgende reden: 1. het mo derne leven is gejaagd; 2. het feminisme heeft zich verspreid; 3. het liefdesgedicht en de lief desbrief zijn „vermoord" door de telefoon en het telegram. De Kobra verklaarde dat de mensen door zorgen overstelpt zijn, geen plaats meer kunnen vinden om te leven. Het huis vestingsprobleem heeft de lief de in het hart geraakt. Minister Mansholt kan niet zonder meer toegeven, dat de ontwikkeling van de tuinbouw bij een over het geheel ge nomen niet ongunstige positie ln 1951 bedenkelijke kanten zou vertonen. Het achter de markt aanlopen ls in de laat ste jaren reeds belangrijk minder ge worden en de bewindsman heeft goede hoop, dat deze afnemende tendenz zich ln de toekomst zal voortzetten. De positie van het kleine vollegrond bedrijf is kwetsbaar, aangezien de oogst steeds wordt aangeboden op een dan ruim van groenten voorziene binnen- en buitenlandse markt. In de tweede plaats zijn vele bedrijven te klein, laat de vak bekwaamheid van de tuinder te wensen over of zijn te veel gezinsleden In het bedrijf werkzaam. Door het ontbreken van financieel weerstandsvermogen kun nen de wisselvalligheden ln de bedrijfs- ultkomsten niet worden opgevangen. Verbetering kan verkregen worden door het Invoeren van passende glasteelten. Het ls mogelijk, dat, naar het voorbeeld van de regeling ln de veenstreek, ook in andere delen van het land de over heid de helpende hand biedt bij het ver schaffen van credleten voor verbetering van de toerusting van het kleine be drijf. Het borgstellingsfonds voor de land bouw, dat ook voor de kleine tuinders geldt, ls hiervan een voorbeeld. Hier geschiedde het ernstigste ongeluk op de weg dat Engeland ooit heeft gekend. Het is de plaats in Chatham (Kent) waar drie en twintig cadetten werden gedood en negentien gewond toen zij werden aangereden door een dubbeldeks autobus. De politie verricht hier metingen en maakt de foto's die nodig zijn om het ongeval te reconstrueren. =J Ontwapeningsbesprekingen gaan moeizaam voort. Er ls geen overeenstemming bereikt over de belangrijkste punten in de ont wapeningsvoorstellen, aldus verklaarde men ln diplomatieke kringen gisteren na het einde van de besprekingen te Parijs. Wel werd besloten dat het secreta riaat een samenvatting der besprekin gen en der meningsverschillen, die daarbij uiting kwamen, zal opstel len. De samenvatting zgi hedenmiddag aan de vier afgevaardigden worden aan geboden. Egypte roept militaire missie in Engeland terug. Egypte zal zijn militaire missies in Engeland terugroepen. Dit heeft de Egyptische waarnemende minister van Oorlog gisteren bekend gemaakt. Hij had de militaire attaché in Londen op dracht gegeven de onmiddellijke terug keer van de missie van het Egyptische leger, de vloot en de luchtmacht, die op het ogenblik in Engeland cursussen volgt, te regelen en de contracten van alle Britse deskundigen bij de Egyp tische strijdkrachten op te zeggen. Amerikaanse DC-3 vermist. Volgens een radiobericht is een Ame rikaanse DC-3, die gisterochtend te Marignane in Zuid-Frankrijk had moe ten landen, nog niet aangekomen. Het toestel werd het laatst gesignaleerd op ruim zeventig kilometer ten Zuiden van Marignane. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Aangezien de minister van Binnenlandse Zaken ad interim, Mr F. G. C. J. M. Teulings, het niet wenselijk acht gedurende langere tijd naast de taak, die reeds op hem rustte, het beheer over het departe ment van Binnenlandse Zaken te blijven voeren, is besloten tot een definitieve voorziening in de vacature, welke door het overlijden van minister Mr J. H. van Maarseveen op dit departement is ontstaan. Prof. Dr L. J. M. Beel, hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, is bereid gevonden de portefeuille van Binnenlandse Zaken te aanvaarden. Het benoemingsbesluit is gisteren door H. M. de Koningin getekend. Het A.N.P. had een kort onderhoud met prof. Beel. Deze verzekerde, dat de beslissing, welke hij had moeten nemen, zeer moeilijk is geweest in verband met zijn drukke taken ais buitengewoon hoogleraar aan de Katholieke Univer siteit te Nijmegen en de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. Prof. Beel is echter gezwicht voor de aandrang, welke op hem werd uitge oefend. „Het zou", aldus prof. Beel, „voor een buitenstaander wel erg moei lijk zijn, zich voor zulk een korte tijd in te werken. Ik zal nu", ging hij ver der, „mijn beide taken tijdelijk opzij zetten en heb reeds over een regeling gesproken met de curatoria. Mijn be doeling is, dat u ik na afloop van de TWEEDE KAMER. (Van onze parlementaire redacteur) Het ls gistermiddag de Tweede Kame!r niet gelukt om minister Peters een verklaring te ontfutselen, dat de Nederlandse regering onder alle omstandig heden de souverelniteit over Nieuw-Guinea zal handhaven. Verschillende Kamerleden hadden daar naar gevraagd, maar de minister kwam niet verder, dan erop te wijzen, dat de koppeling van de bespreking over de twee grote kwesties (de wijziging van het Uniestatuut en Nieuw- Guinea) voor de regering onaanvaardbaar zal zijn. Ook wilde hij geen nadere uitspraak toegang tot de gearresteerden hebben Prof. Beel heeft zowel in het tweede ministerie Gerbrandy (1945) als in het ministerie SchermerhornDrees (1945 1946) het beheer over het departe ment van Binnenlandse Zaken gevoerd. Van 19461948 trad hij op ais mi nister-president. De nieuw benoemde minister maakt deel uit van de Staatscommissie tot Herziening van de Grondwet. j'J Ari< Gisterochtend is in Apeldoorn een 58- jarige hoofdcommies ter secretarie en chef van de afdeling burgerlijke stand gearresteerd, verdacht van verduiste ring van gemeentegelden. Hoeveel is nog niet bekend. Veertigduizend gul den verduisterde een 28-jarige boek houder uit Noordwijk. Enige bloembol lenhandelaren werden er door gedu peerd. Hij werd gisteren veroordeeld tot een jaar en drie maanden met af trek. Hier een beter bericht: Neder land mag voor 900.000 dollar aan buik en rugspek en voor 300.000 dollar aan eetbare slachtafvallen naar Duitsland uitvoeren. Dat spekt de staatskas weer. En Barneveld heeft gisteren de poor ten van haar nieuwe eierveiiing ge opend. Er bestond veel belangstelling en de kippen hadden extra gelegd. De aanvoer was 450.000 stuks. Een 25- jarige chauffeur in Amsterdam wilde in Augustus j.l. (hij had te veel gedron ken) met een meisje een eindje gaan rijden in de auto van zijn patroon. Om dat twee garage-employé's hem de wa gen niet wilden meegeven sloeg hij hen tegen de grond, pakte een auto mee en reed samen met de jongedame er van door. Hij reed zo hard, dat de motor in brand vloog. Toen werd hij door de po litie gepakt. Gisteren is voor de Am sterdamse rechtbank 1% jaar met af trek tegen hem geëist. Op 1 Decem ber waren in ons land 1.613.326 radio toestellen aangegeven, dat is 10.000 meer dan op I November. Nog wat cijfers; ditmaal over het aantal werk loze mannen. Het nam in November toe van 84.150 tot 112.453. In Zeeland was de relatieve werkloosheid het laagst met 20 werklozen per 1000 beroepsbe oefenaren. In Drente het hoogst name lijk met 82. doen over het Nederlandse standpunt, zo vlak voor de conferentie. Hij zei al leen, dat het nog ongewijzigd is. Hij sprak dus wel in raadselen. Wel maak te minister Peters gewag van zijn ont stemming over het feit dat de regering niet wist, wanneer de Indonesische de legatie ln ons land zou arriveren, welke punten zij wilde behandelen en hoe zij was samengesteld. Van die ontstem ming is de Indonesische regering op de hoogte gesteld. De vaagheid van de minister behoeft nog niet direct te betekenen, dat de regering geen fiere houding ten aanzien van Nieuw-Guinea zal aannemen. Ten eerste niet, omdat iedere wijziging van de status van dit gebiedsdeel niet de vereiste meerderheid in de Kamer zal halen en ook niet omdat deze vaagheid wel eens een tactische manoeuvre kan zijn. Zou men helemaal niet met de In donesiërs willen praten dan is de kans groot dat deze zaak in internationale sfeer wordt getrokken. Het behoeft geen betoog, dat vele Kamerleden wen sten dat de minister meer ronduit had gesproken. De Ambonezen. Wat betreft de Ambonezen, deelde hij mee dat het verbod tot toegang tot de kampen voor de leidende personen uit de Ambonese wereld slechts zal worden opgeheven als de betrokkenen breken met het Bureau Zuid-Molukken. De Nederlandse regering heeft haar ontstemming geuit, zo verklaarde vervolgens Staatssecretaris Blom, over de wijze waarop de Nederlandse arres tanten in Indonesië worden behandeld. Dertien Nederlanders verblijven reeds 20 maanden in voorarrest en velen zit ten langer dan tien maanden zonder dat de regering de overtuiging heeft, dat aan hun zaken intensief wordt gewerkt. Het ergste is, dat de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordigers geen voordat het vooronderzoek ls geëindigd. Dit is in flagrante strijd met de Inter nationale gebruiken, zo zei de heer Blom. De oorlogsschade. Minister Lieftinck, die na hem het woord voerde, deelde mede, dat 65 pro cent van alle aanspraken op oorlogs schadeuitkering is uitbetaald. Een snel lere uitkering kan hij niet garanderen. Over het algemeen zullen alle aanspra ken in 1958 zijn uitgekeerd. Wat betreft de huisraadschade (van de 660.000 ge vallen zijn er 400.000 afgehandeld) deel de de minister mede, dat de afdoening is vertraagd doordat vele getroffenen voorrang vroegen zonder dat daarvoor reden was. Eind 1952 zal' echter aan de meeste betrokkenen de eerste termijn zijn uitbetaald. verwachten dat de uitbetaling voor die genen in 3 inplaats van in 4 jaar zal plaats vinden. De minister vestigde de aandacht op de zeer belangrijke uitvoe ringsbeschikkingen, o.a. over de finan ciering van de herbouw der stadsker nen, die zo juist in het Staatsblad zijn opgenomen. Ook de financiële regeling voor de boerderijenbouw is klaar. Prof. Lieftinck meende een vorm gevonden te hebben voor de aftrek van de bijdragen voor de kerken en liefdadige instellin gen in de loon- en inkomstenbelasting. De hele Kamer fulmineerde tegen de minister over de moeilijkheden der krantenbedr\jven. Geen enkele sugges tie wilde de minister echter overwegen. Slechts een verlaging van de Invoer rechten op krantenpapier van 10 tot 8 procent wilde hij toestaan. Verschillende afgevaardigden reken den uit dat deze „tegemoetkoming" 50.000 gulden zal betekenen op een be drag van ruim 10 miliioen gulden. Da minister hield echter vol dat het effect van deze maatregel veel groter zal zijn daar de prijs van het krantenpapier voor heel het Beneluxgebied zal worden verlaagd. 200 doden bij nieuwe uitbarsting Donderdagmiddag vond opnieuw een uitbarsting van de vulkaan Hibok plaats. Er zouden twee honderd doden te betreuren zijn. Een dorp is door da lava geheel van de rest van het eiland Camiguin afgesloten. Het gehele eiland is gehuld in een reusachtig rookgordijn. Na ontploffing gezonken. Het Noor se stoomschip „Sandeid" uit Stavanges is Woensdag na een explosie in het ke- telhuis snel gezonken. Tien personen Zo niet dan kan men1 zijn om hot leven gekomen. Verklaring van Churchill in het Lagerhuis. Vliegtuigproductie baart regering veel zorg De Britse premier, Winston Churchill, heeft Donderdag in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland dit jaar niet het voorgenomen deel van het onge veer 47 milliard gulden grote drie-jarenplan voor de herbewapening zal kun nen uitvoeren. Een gedeelte van de 12 Vl milliard gulden, die voor dit jaar, was uitgetrokken, zou eerst in de komende jaren kunnen worden besteed, zo voegde hij hieraan toe. huidige regeringsperiode weer hoog leraar wordt. Prof. Beel zeide nog te hopen de grondwetsherziening met de Kamers te kunnen behandelen, benevens de be groting in de Eerste Kamer. Churchill die het debat opende met een woord van hulde aan de vorige re gering, achtte het gevaar van oorlog thans geringer dan drie jaar geleden, ten tijde van de Berlijnse luchtbrug. De meeste zorg ten aanzien van de strijdkrachten baarden de geringe vor deringen bij de luchtmacht, vooral be treffende de aankoop van de modernste vliegtuigen. De premier maakte voorts melding van de „geweldige stap" van de labour- regering in 1948 om een „grote lucht basis. voor Amerikaanse atoombommen- werpers" in Oost-Engeland in te rich ten. „Wij moeten wel beseffen, dat dit ACHTERSTAND MOET INGEHAALD. WALCHEREN gaat ernst maken met de burgerlijke verdediging. Burge meesters van practisch allo Waicherse gemeenten, waren gisteren in de raads zaal van het Middelburgse stadhuis bijeengekomen om een bestuur te kiezen voor de Kring Walcheren waarvan de gemeenschappelijke regeling door de afkondiging in de Staatscourant op 21 November j.l. in werking Is getreden. Burgemeester Bolkestein van Middelburg, die de vergadering leidde werd tot voorzitter gekozen. De gemeente Vlissingen, die in een hogere gevarenklasse is ingedeeld neemt geen deel aan de Kring Walche ren en de burgemeester ontbrak dan ook op het appèl evenals de burgemees ters van Westkapelle, Souburg en Aag- tekerke die verhinderd waren. In zijn openingswoord zei burgemees ter Bolkestein, dat, hoewel al een jaar lang circulaires over de burgerlijke ver dediging zowel van Rijks- ais provin ciale overheid worden ontvangen, hier aan weinig of geen aandacht werd be steed. Langer zwijgen mag echter niet verantwoord worden geacht ook al roept het woord burgerlijke verdediging gedachten op aan een nieuwe oorlog. Juist door paraat te zijn kan een nieu we wereldbrand worden voorkomen. Met nadruk wees de burgemeester erop, dat het op te richten orgaan lei ding zal gaan geven en maatregelen zal nemen om de achterstand in te halen. Voor de vorming van de kring kan men, aldus mr Bolkestein, zeer goed ge bruik maken van de ervaring die de Waicherse burgemeesters hebben opge daan in de laatste wereldoorlog. Hij raadde het daarom af hierover alge mene beschouwingen te houden. BENOEMINGEN. Men was het daarmede eens en be sloot derhalve over te gaan tot enkele benoemingen. Nadat, op voorstel van burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke en Biggekerke, burgemeester Bolkestein tot voorzitter was gekozen werden tot leden van het dagelijks bestuur be noemd de burgemeester van Souburg, de heer A. H. S. Stemerding; de heer J. L. Dregmans en de burgemeester van OostkapeÜe, de heer F. G. Sprenger. De benoeming van een secretaris-pen ningmeester werd aangehouden. Er zal n.l. binnenkort een kringcommandant worden benoemd, waarvoor al sollici taties zijn ingekomen. Deze kringcom mandant zal 'n bureau tot zijn beschik king moeten krijgen, alsmede admini stratieve hulp. Deze administratieve kracht zou volgens mr Bolkestein kun nen worden benoemd als secretaris penningmeester, hetgeen practisch mo gelijk zou zijn, maar principieel bezwa ren zou hebben. In afwachting van een dergelijke benoeming werd de heer J. F. Bastiaanse, commies ter secretarie te Middelburg aangesteld als wnd.-se- cretaris-penningmeester. De heer J. L. Dregmans tenslotte werd aangewezen ais plv. voorzitter. ons in de voorste frontlinie plaatst in geval van een derde wereldoorlog", al dus Churchill. Oud-premier Attlee protesteerde hier op met te zeggen, dat zijn regering wel iswaar er in had toegestemd op grond van het Atlantische Verdrag Ameri kaanse bommenwerpers in Engeland la stationneren, maar dat er nooit bij was gezegd, dat het een basis zou zijn voor het gebruik van de atoombom tegen Rusland. Churchill antwoordde, dat het geen zin had „de ogen te sluiten voor de gro te werkelijkheid, die aan de toestand ten grondslag ligt". Hfl bevestigde, dat Engeland niet van plan is aan een Europees leger deel te nemen. Er zou echter wel nauw worden samengewerkt tussen de Britse troepen en de Europese strijdkrachten. Ten aanzien van het verschil van me ning over de benoeming van een opper bevelhebber over de vlootstrijdkrachten in de Atlantische Oceaan, verklaarde de premier, dat hij in het geheel niet overtuigd was van de noodzakelijkheid van een dergelijke benoeming. Het vraagstuk van de nationaliteit van deze opperbevelhebber kwam zijns inziens eerst in de tweede plaats. Wat de atoombom betrof, verklaarde hij, dat er reeds veel gedaan is om de bom ook in Engeland te kunnen fabri ceren. Over Egypte en Korea had de pre mier niets nieuws te zeggen. ATTLEE: EEN WENDING TEN GOEDE. Attlee, die namens de labour-opposi- tie het woord voerde, merkte op, dat Churchill op verschillende punten een ander geluid liet horen als toen hij aan de macht kwam. Het was Attlee opge vallen, dat Churchill nu niet meer ge zegd had, dat het noodzakelijk is, dat Engeland een bijdrage levert voor een Europees leger, en dat hij niet meer van een Europese minister van Defen sie repte. „Mijns inziens is dat alles een wending ten goede", aldus Attlee. DE BILT ZEGT: Enkele opklaringen. Verspreide opklaringen maar hier en daar ook enkele buien. Overwegend ma tige wind uit Westelijke richtingen. On geveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1