DE Uit Zeelonch ifit&den. Is industrialisatie in Zeeland noodzakelijk 1 Me. avonturen vast e* In acht jaren tijds was het vertrekoverschot ruim 10*000 zielen* DE ^ADiO brengt u Goes. Uitbreiding vismijn zal f 29.300 kosten. 7 holen Zierikzee. Woensdag 5 December 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Woensd ,11 Om de toekomst van onze provincie. I. Moet Zeeland Industrialiseren? In October 1946, dus ruim vijf jaar geleden, verklaarde drs G. A. Kohnstamm, van het departement van Economische Zaken, op het congres van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, dep. Zee land, dat te Middelburg werd gehouden: „Industrialisatie is voor ons land in zijn geheel een heilig moeten, maar voor het eigen gewest kan dat misschien nog een kwestie van keuze zjjn. Wat dat echter niet mag zijn: het zo goed mogelijk gebruik maken van de natuurlijke bronnen van welvaart, die het land hier heeft door zjjn ligging en door zjjn landbouw, die onder alle omstandig heden tot een zo hoog mogelijk peil m oeten worden opgevoerd''. Geboorte'overschot is zeer gering. Dat was dus in 1946. Hoe is het nu? Men aarzelt om industrialisatie in onze provincie te propageren! Om de een voudige reden, dat er bijna nergens eni ge noodzaak toe bestaat. De belangrijke vraag onze snel groeiende bevolking brood en arbeid te verschaffen, klemt in Zeeland in veel mindere mate. Want de Zeeuwse bevolking groeit maar zeer, zeer langzaam. Wjj hebben, om dit aan te tonen, eens de moeite genomen het verloop der be volking vanaf 1943 na te gaan. De' re sultaten waren verrassend: het aantal inwoners van onze provincie steeg in de periode van 31 December 1942 tot 31 December 1950 maar met 13.747 zie len, d.i. 1.718 zielen per jaar, of met 0,66 Natuurlyk moet men hierbij de oor logsomstandigheden in aanmerking ne men, want een vertrekoverschot van 4.119 in 1943 en één van zelfs 29.863 in het volgende jaar was alleen maar daaruit te verklaren. In 1945 herstelde de situatie zich, want toen bedroeg het vestigingsoverschot 22.353 mensen. Het volgende jaar was dit overschot nog 2.249 en in 1947 was het al teruggelo pen tot 176 zielen. Het is bij het be schouwen van deze cijfers wel opvallend hoeveel Zeeuwen, die in de oorlog ver trokken, niet meer terugkeerden. Van af 1948 is er weer een vertrekoverschot. Wel niet zo groot, maar het is er. Hier zijn de cijfers: in 1948 vertrokken uit Zeeland 505 mensen méér dan er zich vestigden, in 1949 was dit aantal 260 en het vorige jaar 145. Er zit dus een dalende tendens in. Wij zijn benieuwd, hoe de uitkomsten van dit jaar zullen zijn. Vermoedelijk, dat daaruit wel de toenemende emigratie zal blijken. ZEER GROOT VERTREKOVERSCHOX, dis wij de bovenstaanue cijfers, de totalen dus van de vestigingsoverschot ten van die der vertrekoverschotten af trekken, dan bljjkt (en dat is de voor naamste conclusie, die uit de cjjfers te trekken valt), dat sinds 1943 uit Zee land niet minder dan 10.114 mensen méér zjjn vertrokken dan zich hebben gevestigd. Dit is Uns zuiver verlies voor Zeeland. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat de Zeeuwse bevolking met dit aantal zielen is afgenomen. Want er zijn in de afge lopen jaren heel wat jonge Zeeuwen bij gekomen! Ook daarvan hebben wij weer wat cijfers bij elkaar gezocht. De ge tallen, die hieronder volgen, zijn z.g. geooorteoverschotten, d.w.z. de ver schillen, die ontstaan, wanneer men het aantal overledenen aftrekt van het aan tal geborenen. Zo was in 1943 het ge boorteoverschot 2.656, in 1944 1.000, in 1945 2.534, in 1946 3.778, in 1947 3.903, in 1948 3.675, in 1949 3.110 en het vo rige jaar 3.205. Bij elkaar wordt dit dus een bevolkingsaanwas van 23.861 zielen in acht jaar of 2.983 per jaar, d-.i. ruim 1,15 ENKELE CONCLUSIES. Welke conclusies kunnen nu getrok ken worden uit al deze cjjfers in ver band met de industrialisatie? In de eerste plaats, dat het vertrekoverschot, al is dat gelukkig niet zo groot als vóór 1940, toen er gemiddeld 1.871 mensen per jaar Zeeland „afvloeiden" in de periode tussen 1880 en 1940, de moge lijkheden van een sterkere industriali satie dubieus maakt. En in de tweede plaats dat het geboorteoverschot, In vergelijking met andere provincies aan de zeer lage kant is, deze mogelijkheden allerminst vergroot. Er zjjn berekeningen te maken over de te verwachten bevolkingstoename, maar die moeten uitgaan van de feiten van het ogenblik en dan zal er voor optimisme wat dit betreft zeker geen reden zijn. DONDERDAG 6 DECEMBER 1951. HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Morgengebed en liturgische kalender; 7.30 Zendersluitng; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huis ▼rouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgendienst. KRO: 1L00 Voor de zieken; 12.00 Angelus; 12.03 Lunch concert (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmede- dclingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Radio Philharmonisch Orkest; NCRV: 14.00 Gram.; 14.40 Voor de vrouw; 15.10 Pianokwartet; 15.45 Vocaal ensem ble; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Zendersluiting; 13.00 Nieuws; 18.15 Voor de, jeugd; 18.50 Leger des Heils orkest; 19.05 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord"; 19.20 Ver zoekprogramma; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Gevarieerd programma; 22.25 Buitenlands overzicht; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Zeudersluiting 9.00 Nieuws; 9.10 Morgenwijding; 9.25 Gram.; 9.30 De Groenteman9.35 Gram.10.50 Voor de kleuters.; 11.00 Amusementsmuziek; 12.00 Orgel en viool; 12 25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen12.33 Piano; 12.50 Financieel weekoverzicht; 13.00 Nieuws; 13.20 Dansmuziek; 13.55 „U kunt het geloven of niet"; 14.00 Causerie over Australië; 14.15 Gram.; 14.30 tJ)e zaak Saffran", causerie14.45 Gram.15.00 Voor de zieken; 16.00 Politie Kapel; 16.30 Zen dersluiting; 18.00 Nieuws 18.15 Voor de jeugd; 18.40 Surinaamse volksmuziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 AVRO-Allerlei; 19.10 Amusementsmuziek; 19.40 „Hedcon", rubriek van kunst en cultuur; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philh. orkest; 21.05 „Wat er aan vast zit", klankbeeld; 21.35 Orkestcon cert; 22.10 Actualiteiten; 22.15 „Dit is mijn lie velingsmelodie", enquête; 22.45 Voordracht; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten23.30—24.00 Gram. BRUSSEL (324 m.) Vlaams 11,45 Operette muziek; 12.15 Omroeporkest; 12.30 Weerberichten; 12.34 Voor de landbouwers12.42 Omrc/eporkest 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaamse liederen; 13.30 Gram.; 14.00 Klassieke Muziek; 15.00 Engelse les; 15.15 Gram.; 15.40 Franse les16.00 Gevarieerde muziek16.30 Gram. M,15 Strijkorkest; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Kantwerkstersliederen; 19.50 cause- dt; 20.00 Verzoekprogramma; 21.00 Klankbeeld; «.30 Gram.21.45 Actualiteiten22.00 Nieuws 22.15 Kamermuziek; 23.00 Nieuws; 23.05 —24.03 Dansmuziek. 1 Tot zover deze beschouwingen, die allerminst pretenderen wetenschappelijk verantwoord te zijn, maar beschouwd moeten worden als een voor de hand liggende interpretatie der cijfers en fei ten. Over die feiten met betrekking tot het heden nog iets meer. Eerst nog een citaat van drs. Kohnstam uit 1946: „Ik begrijp de roep om industrialisatie van Zeeland niet ten volle, want ik heb van alle kanten gehoord, dat er geen ar beiders te vinden zjjn en dat reeds sinds jaren. Van een sterk autochtoon arbei dersaanbod is in Zeeland eigenlijk geen sprake en zal geen sprake zijn". HETZELFDE GELUID. Ais men in 1951 zjjn oor te luisteren legt in industriële kringen, dan... hoort men hetzelfde geluid! Met name in de kanaalzone van Oost Zeeuwsch Vlaan deren is dat het geval. Slechts voor een zeer klein gedeelte mag dit op re kening van de woningnood worden ge schoven. Ir. Horstmann, de directeur van de Spiegelglasfabriek in Sas van Gent, een man uit de praktijk dus, ver telde, dat er niet alleen in zjjn bedrijf, maar ook in dat van anderen, voor tal van arbeiders werk is. Maar die zijn er niet en dus moeten de dure Belgische arbeidskrachten in dienst worden ge houden. Meer woningen zou uitkomst geven, maardan moeten de arbei ders, die erin zullen trekken, van buiten de streek aangetrokken worden. Het werkloosheidscijfer in Zeeland is, zoals bekend, zeer laag. De weinigen, die werkloos zijn, zijn bijna allen door allerlei oorzaken moeilijk te bemiddelen. Men kan rustig zeggen, dat ieder in Zeeland, die wil, ook kan werken, d.w.z. ook werk kan vinden. In een volgend artikel zullen wij nog enige andere facetten van het industri- alisatievraagstuk bespreken. T. MOOIE DAGEN. Langzaam steeg de ballon hoger e'n hoger en zachtjes dreef de wind Gert jan en Maar- tje over de zee in de richting van hun eigen land. Vanuit de ballon zwaaiden ze met hun zakdoekjes naar het ko ninklijke groepje. „Gert- jan", sprak Maartje met een zucht, „wat hebben we een paar wonderlijke, maar mooie dagen gehad". „Ja", zei Gertjan, „het waren allemaal lieve mensen, de koning en de koningin, maar ook prinses Agatha en prins Flippodijn, en als ik niet zo verschrikkelijk naar huis verlangde, had ik best nog een aar dagen willen blijven". Nog eenmaal zwaaiden ze met hun zakdoekjes naar de koninklijke familie op het strand en spoedig daarna waren ze uit 't gezicht verdwenen. (Ingez. mededeling, advert.) JAARVERGADERING A.R. KIESVERENIGING. Ook dames in het bestuur? De A.R. kiesvereniging „Voor Neder land en Oranje" vergadert Maandag a.s. in het C.J.M.V.-gebouw aan de Wijn gaardstraat. Op de agenda staat een voorstel van het bestuur om het bestuur uit te breiden met een vrouwelijk lid. „Nu een groot aantal vrouwen lid onzer vereniging is geworden", zo zegt het bestuur in zijn toelichting, „acht het bestuur het zeer gewenst ook het vrouwelijk element in de bestuurskring tot gelding te doen komen". Als candidaat zijn gesteld mevr. van Donkv. d. Velden en mevr. Fraanje Voorbij. Voorts staat op de agenda de verkiezing van drie leden van het be stuur, van twee leden van de Staten- Centrale en van twee afgevaardigden naar het Prov. Comité. Gemeenteraad van Veere. Subsidie voor Geref. Lagere School voor verbouwing van het 3e lokaal. De raad kwam Maandagmorgen bjj- een. Een voorstel van het bestuur van de Vereniging voor Bijzonder Lager Onderwjjs op Gereformeerde Grondslag om gelden beschikbaar te stellen voor de verbouwing van het 3e lokaal in het schoolgebouw, werd goedgekeurd. Daarna kwam de verbouwing aan de orde van de vismijn. Reeds meerdere malen is deze kwestie behandeld. Naast het vismijngebouw ligt nog een strook onbebouwde grond van 14 meter. Aan gezien de nieuw gebouwde vismijn te klein is gebleken zou een uitbreiding van het gebouw zeer wenselijk zijn. Van de 14 meter grond heeft de gemeente 10 meter aan de heer H. A. van Cranen- burgh verkocht, die geen afstand van deze koop wil doen. Er bleef nu alleen de mogelijkheid open een uitbreiding met 4 meter. De raad besloot hiertoe met 4 tegen 2 stemmen (tegen de heren A. C. van Nieuwenhuyzen en W. de Jonge). De voorgestelde uitbreiding geeft aan het vloeroppervlak een ver meerdering van 69 m2. De kosten van het project zijn geraamd op f 29.300, Na afloop der zitting vond een be spreking plaats met het college van G.S. van Zeeland over de voorgestelde gemeentelijke herindeling van Walche ren. Bondsdag Ned. Jongelingsverbond De jaarlijkse bondsdag van het Ned. Jongelingsverbond zal met He melvaartsdag a.s. te Rotterdam wor den gehouden onder presidium van G. P. v. Itterzon, Ned. Herv. predi kant te 's-Gravenhage. In verband daarmede zal de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Delfshaven op ver zoek van de federatie Rotterdam der C.J.M.V. aan de morgen van die dag in de Mathenesserkerk een officiële godsdienstoefening doen houden. Den Haag wil Internationaal Academisch Instituut binnen zijn muren. Het gemeentebestuur van Den Haag zal er bij de regering op aandringen om het Internationaal Academisch Instituut dat de regering voornemens is op te richten, in de Residentie te vestigen. Aan dit Instituut zal onder wijs worden gegeven en onderzoe kingen worden gedaan, die tot doel hebben de kennis die door de eeuwen oude relatie met Indonesië is verwor ven, dienstbaar te maken aan inter nationale samenwerking op het ter rein van wetenschap en hoger onder wijs. Den Haag is bereid om aan deze vestiging verbonden kapitaalsinves tering ad f 850.000, voor zover derden daarin niet bijdragen, voor zijn reke ning te nemen. Tot bovenstaand besluit is de Haagse gemeenteraad gistermiddag op voor stel van B. en W. gekomen. Alle frac ties betuigden hun instemmng met het plan. De heer Smitskamp (A.R.) had evenwel op gevoelsoverwegingen bezwaar tegen het feit, dat men het paleis Noordeinde als onderkomen voor het Instituut heeft uitgekozen. Het paleis heeft een historische be tekenis, zo zei hjj. De scheiding zal door het Haagse publiek pijnlijk wor den gevoeld. Koningin Juliana heeft toegestemd, om het paleis voor dit doel beschikbaar te stellen. Geslaagd voor 1ste stuurman Grote Handelsvaart de heer L. F. J. E. Boon stra, leerling der „De Ruyterschool" te Vlissingen. ANNA JACOBAPOLDER. Subsidies voor O.L.S. en Chr. School te St.-Philipsland. Vrijdag j.l. vergaderde de raad. De voorzitter deelde mee dat in een onderhoud met G.S. is overeengekomen voor deze gemeente een ambtenaar te vens gemeenteontvanger te benoemen. Een aanvrage om subsidie van de Vereniging tegen schending van Gods Heilige Naam werd voor kennisgeving aangenomen. Voorts was er een verzoek binnenge komen van het hoofd der O.L.S. I te St. Philipsland om vernieuwing der leermiddelen tot een bedrag van f 1.300 te verdelen over twee jaar. De voor zitter deelde hieromtrent mede, dat B. en W. een onderzoek naar de kwaliteit der leermiddelen hebben ingesteld en tot de conclusie zijn gekomen dat de meeste boeken oud waren en alles oude spelling. B. en W. stelden voor het ver zoek in te willigen, hetgeen werd aan genomen. Van het bestuur van de Chr. school te St. Philipsland was een verzoek bin nengekomen om een bijdrage van f 450 voor het vak handenarbeid. De voor zitter deelde mede dat de onderwijzer de heer A. Labruijère hiervoor een acte of diploma heeft behaald, en stelde na mens B. en W. voor dit bedrag te ver lenen. De raad ging hiermede accoord. Het verzoek van de C.B.T.B. om sub sidie voor de landbouwschool te Middel burg werd met algemene stemmen af gewezen. Verder was een schrijven van de heer C. van Bendegem ingekomen betreffen de ontslagaanvrage als lid van de com missie tot wering van schoolverzuim. Dit werd hem verleend met dank voor de bewezen diensten. De heer Verwijs besprak tijdens de rondvraag de onhoudbare toestand op de slachtplaats aan de haven. De poli tieverordening verbiedt al jaren, dat niet overal in de gemeente geslacht mag worden en thans wordt daar weer nauwlettend op toegezien. Spreker zei, dat een slachtplaats niet naast een vuilnisbelt behoort en wenst verbete ring. De voorzitter zal dit met de ge meente-opzichter opnemen. ZEEUWSE V.V.V. BIJEEN. Op 1 December 1.1. werd te Goes een vergadering gehouden van het Alge meen Bestuur van de Prov. Zeeuwse V.V.V. onder leiding van de heer mr J. Moolenburgh, algemeen voorzitter. In zijn verslag over 1951 maakte de directeur der Vereniging, vooruitlopend op het nog uit te brengen jaarverslag, melding van medewerking aan diverse congressen en manifestaties, die in dit jaar in Zeeland werden gehouden; van ondersteuning aan enkele acties ter verbetering van veerdiensten; van voortgezette goede verstandhouding met binnen- en buitenlandse pers; van de uitgave van een propagandabrochure, die zeer goed werd ontvangen; van het uitbreiden van relaties met touringcar ondernemers, die ritten naar Zeeland uitschrijven; en tenslotte van het feit, dat, hoewel logiesbezoek en dagbezoek beiden nog zijn toegenomen, toch moet worden geconstateerd dat de vreemde lingen over het algemeen minder geld in onze Provincie hebben uitgegeven dan in voorgaande Jaren. Met de A.N. V.V. werden de zeer goede relaties be stendigd. Over de plannen voor het nieuwe jaar werd medegedeeld, dat twee nieuwe propagandauitgaven op stapel staan, waarvan er één speciaal op België zal zijn gericht. Aan het bezoek van jach ten zal speciale aandacht worden ge- 3-JARIG BESTAAN NATIO NALE RESERVE IN ZEELAND. In hotel „Tivoli" werd in intieme kring door de vaste staf en de peletons- commandanten het 3-jarig bestaan van de Nationale Reserve, district Zeeland, herdacht. Voorts waren aanwezig de Inspecteur der Nationale Reserve, ko lonel Stolz uit Den Haag, de burge meester van Hontenisse, de heer G. J. van Hootegem, de heer O, A. E. Ver- straaten, en de Belgische consul C. F. M. J. Wats. Overste de Feijter heette allen har telijk welkom, waarna kolonel Stolz het woord voerde, evenals de heren van Hootegem en Wats. Tot slot werd een diner gehouden. Met „vriendjes" op stap en geld kwijt. Dat een goede buur beter is dan een verre vriend, ondervond een dezer da gen de alhier woonachtige koopman B. Na een huiselijke twist had hij de be nen genomen en kwam hij, voorzien van een welgevulde portefeuille in een café terecht waar hij al spoedig zo gaat dat immers wat vriendjes om zich heen had verzameld. Het gezelschap verkeerde dra in vrolijke stemming en besloot naar Rotterdam te gaan, waar toe een taxi werd gerequireerd. Verge zeld door J. uit Goes en C. uit Middel burg en een van elders komende taxi ondernemer ging men op pad. Na verloop van enkele uren keerde B. in Goes terug, behoorlijk onder in vloed, zodat hij op het politiebureau be landde om zijn roes uit te slapen. Dat was een ontgoocheling voor hem die nog groter werd, toen hij nadien be merkte dat hij niet alleen zijn vrienden, maar ook zijn centen, ongeveer 1300 gulden, kwijt was. De politie wist „de vrienden" op te sporen en na een ver hoor bleek het vermoeden, dat B. be roofd was, niet ongegrond te zijn. De vrienden zullen nu voor de Officier van Justtie geleid worden, die dit varkentje wel verder zal wassen. Sint Nicolaasfeest van „Astra", De wanden van de grote zaal van het „Schuttershof" te Goes trilden gister avond van het applaus, waarmee de le den van de schoolvereniging van het Chr. Lyceum voor Zeeland „Astra" en genodigden hun instemming betuigden met wat ten beste werd gegeven. Het zingen voor de pauze van: „Zie ginds komt de stoomboot", deed vermoeden, dat dit feest ter ere Sint Nicolaas werd gehouden. Dit vermoeden werd later bevestigd door het optreden na de pau ze van de kindervriend zelf, die de rec tor, drs D. Barends, op het hart drukte nog eens na te denken over het huis- werkloos-weekend. De wijze Sint liet niet na aan leraren en leerlingen goede adviezen mee te geven. ■De leerlingen van de lagere klassen voerden een paar aardige schetsjes op, die echter achter in de zaal slecht te verstaan waren. Een band, gevormd door oud-leerlingen, verzorgde het meer „aesthetisch" gedeelte van de avond. Het schoolstrijkje o.l.v. de heer A. Kou semaker speelde zeer verdienstelijk een paar variaties op: „Zie de maan schijnt door de bomen". Een belofte voor de toekomst! De spelers van de „Busken- blazers" slaagden er in dit stukje uit de Middeleeuwen inderdaad als een klucht op te voeren. Drs D. Barends sprak tot slot een waarderend woord tot het bestuur van „Astra" en hen, die meewerkten deze avond te doen slagen. Oudste inwoner 96 jaar. Vandaag hoopt de oudste inwoner van Tholen, de heer L. K. van Dijk, oud-hoofd der O.L.S. zijn 96ste geboor tedag te vieren. De heer van Dijk is nog zeer vitaal. Zijn gezichtsvermogen wordt echter minder, het lopen valt hem ook moeilijk. Met ingang van heden is de heer M. de Jong, wachtmeester eerste klasse der Rijkspolitie, overgeplaatst als post- commandant naar Sint Maartensdijk. ANNA JACOBAPOLDER Zanguitvoering. Vrijdag 21 December hoopt de chr. gemengde zangvereniging „Zang Veredelt" haar jaarlijkse uit voering te geven. AXEL Rode Kruiscoliecte. De Rode Kruis- collecte ten bate van de overstromings ramp in Italië heeft opgebracht f 487.79. BRUINISSE Collecte. De collecte voor de slacht offers van de Po-vlakte heeft opge bracht f200.11. Regenval. Op het proefbedrijf „Sehel- demonden", tevens hulpstation van het K.M.N.I. te De Bilt, werd in November 82,1 mm regen geregistreerd. De nor male hoeveelheid voor November is 62 mm. COLIJNSPLAAT Muziekuitvoering. In de zaal van de heer Gast heeft het muziekgezelschap „Wilhelmina" een uitvoering gegeven. Het gezelschap „T.I.G." bracht ten to nele het spel „Als de poorten opengaan". HOEK C.J.M.V.-uitvoerlng. Zaterdagavond gaf de Hoekse C.J.M.V. „Semper Fide- lis" in de gemeentelijke gehoorzaal haar winteruitvoering. Opgevoerd werden de komische vier-acter „Erfgenamen-exa men" en het spel in vier bedrijven „Op eigen geërfde grond". Een fluitorkest zorgde voor de muzikale noot. Zater dag a.s. zal een heropvoering worden ge geven. KAPELLE Sint Nicolaas kwam. Overweldigend was de belangstelling toen gisteren Sint Nicolaas op verzoëk van „Handelsbe langen" in Kapelle-Biezelinge met de trein arriveerde. Voorafgegaan door de muziekvereni ging „Ons Genoegen" en het Pijper corps „Jonge Kracht" maakte de Sint, na een welkomstwoord van -de vice- voorzitter van de middenstandsvereni ging „Handelsbelangen", een ware zege tocht. Gezeten op 'zijn schimmel ging de Sint allereerst naar Biezelinge en daar na naar Kapelle om de jeugd te trac- teren en ook Schore werd niet verge ten. O UDELANDE Collecte. De collecte ten bate van de getroffenen in Italië heeft opgebracht f 113.50. wijd, terwijl de logiesinlichtingendienst tussen Zeeuwse en andere vreemdelin gencentra zal worden gereorganiseerd. De landelijke actie voor vacantiesprei- ding, door de schaarste aan logiesruim- te en door het groeiend aantal logeer gasten juist voor Zeeland zo belangrijk, heeft reeds succes en heeft ook voor 1952 de onverminderde steun van de P.Z.V.V.V. POORTVLIET Mond- en klauwzeer. Onder het vee van de landbouwer L. M. Andriessen, B 33, is mond- en klauwzeer geconstateerd. Notabelen. Tot notabelen in de Ned. Herv. kerk zijn gekozen de heren M. J. Geuze en H. Bouwman, die hun benoe ming hebben aangenomen. ST. ANN ALAND Vrijdag a.s. houdt de IJsclub St.- Annaland haar jaarvergadering in de zaal van de heer Rijnberg aan de Haven. Nationale Reserve. In tegenwoordig heid van overste de Feyter, kapitein Kloosterman, sergeant Coene en een groot aantal jongemannen werd in de zaal van de heer Rijnberg een propa- ganda-bijeenkomst belegd van de Nat. Reserve. Overste de Feyter wees erop, dat de vrede niet gediend is met blijven kijken. Alleen door macht tegenover macht te stellen, schept men de moge lijkheid een tegenstander van agressie terug te houden. Voorts werden enkele films vertoond. Een achttal personen gaf zich op. De voorzitter, de heer A. J. Bierens, sprak een dankwoord. YERSEKE Mosselexport. Hoewel de handel en de visserij van mosselen bevredigend zijn is de export minder dan enige weken geleden. Ook de kwaliteit min dert evenals de aanvoer van de Wadden. Over het algemeen is de kwaliteit van de Zeeuwse mossels beter dan die van de Wadden. ZOUTELANDE Notabelen. De heren J. de Pree en J. Riemens zijn gekozen tot notabelen in de Ned. Herv. kerk. BURGERLIJKE STAND AAGTEKERKE. Geboren: Lourens z. v. A. Bosselaar en A. de Buck. BAARLAND. Ondertrouwd: J. Oosthoek 28 j., te Ellewoutsdijk en M. M. Mol 25 j. Gehuwd: J. Remijn 27 j., te Ovezande en J. Vroonland, 22 j. BURGH. Gehuwd: M. C. Boot, 31 j, en J. M. Boot, 26 j. 's-GRAVENPOLDER. Geboren: Johannes M., z.v. M. P. de Dreu en A. J. van Liere; Maatje N., d.v. J. G. Mieras en J. Evertse. Onder trouwd: J. J. de Reiger, 30 j. te Heinkenszand en A. de Kdrne, 26 j. Gehuwd: B. Nieuwkerk, 26 j. en J. P. van Liere, 29 j. Overleden: J. van Damme, 81 j. echtg. van C. Anthonisse. HOEDEKENSKERKE. GeborenElisabeth, d.v. A. Scheele en L. Pieleman; Cornelia J. P., z.v. J. Bal en J. A. Verhardt; Hubertus J. en Cornelis J„ zoons van W. Beke en M. Uit- terhoeve; Jacobus M., z.v. G. G. Menheere en A. van 't Westende. Gehuwd: J. C. Mol, 26 j. en J. van Gilst, 27 j.M. Wisse, 27 j. en J. M. Nieuwenhuize, 26 j. KLOETINGE. Geboren: Helena A., d.v. M. J. de Looze en A. M. Sinke; Geertruida E., d.v. H. de Leeuw en S. Dronkers; Cornelia N., d.v. M. A. D. Bolier en H. C. Boogaard. On dertrouwd: W de Jtfnge, 25 j. en J. J. Trimpe, 27 j.G. Krijger, 25 j. en J. Dourlein, 24 j. Overleden: M. van der Plasse, wednr. van C. Verr ijzer. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Geboren: Ja cobus C., z.v. P. Davidse en M. Meijers. Ge- huwd: W. Filius, V j. en C. W. Joosse, 23 1; P. Ovaa, 26 j. en J. P. Reijnhouwt, 25 j. SINT MAARTENSDIJK. Geboren: Willem M. z.r. j. J. Bazen en A. M. Hengatmengel; Pie- DUIVENTENT OONSTELLING. De Postduivenhoudersvereniging „Zierick" aangesloten bij de Ned. Bond van Zaterdagvliegers gaf op Vrijdag en Zaterdag 30 Nov. en 1 Dec. haar derde Duivententoonstelling in „Het Huis van Nassau". Ingezonden ware 222 duiven. Prijswinners waren: Overjarige Doffers: J. Verwijs le pr.C. Kloet 2e pr.P. Flikweert 4e pr.F. D. Hillebrand 3e 5e-6e en 7e pr.J. Verwijs Z. E. V.; C. Kloet Z. E. V.; H. Wilbrink Z. E. V.; H. Koevoet® E. V. Overjarige Duiven: P. Flikweert le en 4e pr. F. D. Hillebrand 3e-5e-6e en 7e pr en E. V. f C. Kloet 2e pr.C. v. Schelven Z. E. V.J. Verwijs E. V.; P. v. d. Welle 8e pr. Eenjarige Doffers: A. C. Stoutjesdijk le pr. j Jac. Stoutjesdijk Z.E.V.C. Kloet E.V. ;N. Rin« gelberg 5e pr.P. v. d. Welle 2e, 7e pr. en E.V.j A. M. Berrevoets 3e pr.H. Slagboom 4e pr. j H. Koevoets 6e pr. Eenjarige Duivinnen: H. Slagboom le, E.V. ea 5e pr.J. Koster 3e pr.P. v. d. Welle Z.E.V. A. M. Berrevoet Z.È.V., 4e pr.F. D. Hille brand 2e pr. Jonge Doffers, blauw, kras en zwart: J. Ver wijs le, 3e pr.C. Kloet E.V.A. M. Berre voet Z.E.V.H. Slagboom 6e pr.A. C. Stout jesdijk 2e pr.M. v. d. Schel 5e pr.J. Flik weert 4e, 7e pr. Jonge Doffers, overige kleuren: C. v. Schel ven le pr.R. Eikema 2e pr.A. Hagesteia E.V.J. Kosten 3e pr.; A. M. Bolijn 5e pr.j J. C. Westdorp Z.E.V.; R. de Vries Z.E.V.J J. C. Westdorp 4e pr. Jonge Duivinnen, blauw, kras en zwart: F. D, Hillebrand Z.E.V., le en 5e pr.A. C. Stout jesdijk 2e pr.P. Flikweert 9e pr.R. Eikema Z.E.V.; J. Verwijs 6e pr., Z.E.V.; N. Ringel- berg 7e pr.H. Wilbrink E.V.P. v. d. Welle 3e pr.H. Slagboom 4e en 8e pr. Jonge Duivinnen, overige kleuren: W. Regoort Z.E.V.; A. C. Stoutjesdijk le en 3e pr.; F. D. Hillebrand 3e en 5e pr.; C. Kloet E.V. J. Verwijs 2e pr.H. Slagboom 4e pr. De mooiste oude Doffer, tevens de mooist* van de Tentoonstelling, is in bezit van J. Ver wijs. Mooiste oude Duivin: P. Flikweert. Mooist# Jonge Doffers: J. Verwijs. Mooiste Jonge Duivint F. D. Hillebrand. Keurmeester was de heer J. Lambrechts uit Roosendaal. Het ingezonden materiaal bleek va# betere kwaliteit te zijn dan vorig jaar. BURGEMEESTER BOLKESTEIN GEEN KAMERLID. De heer N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg, die benoemd was tot lid der Tweede Kamer In de vacature- Tuin, heeft zijn benoeming niet aange nomen wegens drukke ambtsbezigheden. VEILINGBERICHTEN GOES. Veiling van 4 Dec. Verpakt fruit: Jonathan A 4755; idem B 42 49; Goudreinetten A 3353; idem B 29; Golden Delicious A 58; Cox Oranje Pippin A 7483; Lombarts Calville A 4346; idem B 34; Comtesse de Pari# A 41—44. Fruit voor export: Comtesse de Paris A 35,5035,70; idem B en C 27,40—28,50; idem I 26,20—33,10; idem II 1818,10; Gieser Wildeman I 31,60 —39,60; idem II 21,10—21,90; Saint Re- my 1 27—35; Kleiperen I 23,90—32; idem II 14; Doyenne du Cornice A 116 122; idem B en C 84; Goudreinetten A 38,90—41,90; idem B en C 31,10— 32,10; idem I 24—37; idem II 16,10; Jonathan A 43,2045,20; idem B en C 39—39,50; idem I 32,70—42,10; idem IX 18,10; Zure Bellefeur A 32; idem B en C 21,10—23,10; idem I 19—29,20; idem II 10,4010,85; Golden Delicious A 46 49; idem B en C 39; idem I 2946; Sterappels B en C 28; idem I 29,60 39; idem II 21,20; Cox Oranje Pippin B en C 48,70—49; idem I 42,70—69; idem II 22; Laxton Superbe (verpakt) A 5052; idem B 36; Blauwe Druiven 128137, alles per 100 kg. Noten 1,90 per 100 stuks. De eierveiiing: Prijs voor verse kip peneieren f 2,73 per kg. Vuilschalige en gewassen eieren 2 cent per stuk minder. GOES. Eieïveiling van 4 Dec. Handelaien. prijs: grote kipeieren 15; kiene 12; kalkoen 16; ganseieren 30. MIDDELBURG. Veiling van 4 Dec.: Aardappelen 7,708,20 per 100 kg. Fruit: Golden Delicious 2742; Stoud- reinetten grof 2526; Champagnanzoet grof 14; Appels val en kroet 1518; Tomaten 28—29; Gieser Wildeman grof 20; Beurré Alex. Lucas grof 2728; St Remy grof 2728; Comtesse de Paris grof 31; Beurré Hardy grof 2031; Zwijndrechtse Wijnpeer 1728; Peren val en kroet 2829; Groenten: Bloem kool A 943; idem B 821; idem C 816; Rode kool 1116; Savoye kool 614; Witte kool 45; Boerekool 10 14; Spruiten 1539; Prei 816; Uien 430; Peen 714; Andijvie 519; Veldsla 1031; Koolrapen 410; Bos- peen 17—26; Witlof 27—43; Boskroot 3—13; Kroten kg 16—20; Sla 5—15; Sla kg 5565; Bosrapen 10; Pre ivoor export 15. THOLEN. Veiling van 4 Dec. Uien gewone 25.30—25.80; drielingen 25.27; picklers 33.10; stek 6.31. Aanvoer 30 ton. Peeën zonder lof II en III 13.50. Aanvoer 16 ton. VEERE. Vismijn van 4 Dec.: Aange voerd 1965 kg exportgarnalen 801,91; 38 kg schar 6566; 15 kg bot 6170; 22 kg tong 482,31; 49 kg wijting 57— 72; 45 kg ongesorteerde vis 5076. ROTTERDAM. Veemarkt van 4 Dec. Aan voer in totaal 4270; Vette koeien en ossen 960» Gebruiksvee 892; Vette kalveren 75; Graskalve ren 161; Nuchtere kalveren 836; Varkens 229; Biggen 539; Paarden 151; Veulens 10; Schapen en lammeren 355; Bc/kken en geiten 62. Vette koeien 2.45—2.65, 2.20—2.35, 2.00-2.15; Vette kalveren 2.60-2.75, 2.35-2.45, 2.10-2.30; Graskalveren 340, 250, 200; Nuchtere kalveren 60, 55, 52; Biggen 55, 52, 45; Slachtpaarden 1.90, 1.85, 1.80; Schapen 120, 105, 90; Lammeren 110, 95, 80; Kalfkoeien 990, 890, 760; Melkkoeien 990, 890, 760; Vare koeien 650, 600, 540; Vaarzen 675, 625, 550; Pinken 500, 450, 350. ter, z.v. II .de Jonge en A. M. Beeke; Marinus, z.v. M. Nelisse en E. van Dalen. Ondertrouwd: P. Verwaal, 26 j. en C. Nelisse, 30 j.W. A» Manneke, 31 j. en H. M. van den Berge, 28 j. GehuwdC. Menheere, 26 j. en M. Zwagema- ker, 18 j.M. J. van Nieuwenhuyzen, 28 j. en T. G. Zwagemaker, 20 j.A. J. Bos, 20 j. tn W. C. de Engelsman, 19 j.; P. de Korte, 30 j. en C. A. de Viet, 20 j. POORTVLIET. Geboren: Catharina, d.v. H. Bournan en C. Potter. Overleden: W. C. Au- thonisse, 24 j* De reger overgegaaij de Tweede deze geleg tensievere I kingen totj welcommis commissies! met de opa rykste var van de Sta verschillig j waarborgen ternationa Voorgestel „De Konine buitenlandse gen dat de de internatl Men meq plicht van keling van meenschap ren uitdru' uiting te ml rot 1922 het de Kom oorlogsverkll recht afhanl keuring van| vens beperk trachten gel gendheden o| middelen. Hf wapenen wej het geval, zou zijn. aanvabende Instituut be| dien is de absoluut on internationa op de twee een diepgaa Voorgestel volgt te ieze Orereenko heden en nn saties wordef van de Kon overeen koms| ,iiag bearacb De overeeil dig mogelijkl overlegd. ZijJ en treden nie door de Stat] keurd. Een voorat dat b.v. war moeizame or een verdragt^ een te lang zijde alvorenj te gaan, de biedt, met ee] wijzigde omslj dertekening Als voorbed lijka organise ting genoemij ganisatie. De verder zijn; V. Na artil len ingevoegd! De goedkeu! verleend, indll gen na li"* o\ w H!E enl Een Duits se, in nood ten van Zweden, chinestoring te Boze woordi naar aanleidin noeming van adviseur voor Sowjet-Unie v msterie van ambassadeur i; zou, destijds to éi. ,ag en hij te .«roskou bev een blik op de „Zij juichen; zi afgelopen is, nenRadij aanleiding om persoon" te no De Griekse sloten om alle wegens het dr. wapens gratie i volgingen wege doen staken. Engeland ovei geen wijziging China, heeft ClJ klaard. In stukken gesi van een vliegtui hoogte kon krijgj •n haar zeven 1 Het ongeval ge: veld op het plat Arsenalen en i Japan zullen wi beheer komen e Generaal Ridgw: gerequireerd wor troepen. Vr(jdag zal te deputatie van or cember' een krJ de Indonesische op het Damplan Generaal Majoor Brltt zal het w plechtigheid. Ruim negen n ganisatie van he door minister We «is uitwijkhaven Minstens 752.00 Commissaris voo der V.N., de hee hart, gezegd nod vluchtelingenhulp, probleem is Ooste pen tesamen 64.0 zen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2