RS Amerikians voorstel tot oprichting van een vreemdelingenlegioen De K. L,M. gaat 40,000 kilometer verder vliegen dan voorheen Laatste nieuws Adenauer sprak met Churchill Zwavelzuur uit eigen bodem Eerste sneeuw viel in Korea Haboutet Gevechten tussen Britten en Egyptenaren Pagina 1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De V.N.-strijdkrachten Resolutie in politieke commissie inzake collectieve veiligheid ingediend Op jacmc naar geld» Westerse ontwapeningsvoorstellen en Russische amendementen worden bestudeerd IRAK NOEMT STAATS GREEP „ONWETTIG" t t De Nederlandse erevelden in Indonesië In twee dagen naar Japan, in drie naar Australië Rechtstreekse luchtlijnen naar Tokio en Sydney m e sec, Gil IANDEL TSJEK- eekzakken 85,—. Met ring. Kle- OFTMAN, Middel- Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2037 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 4 DEO. 1051 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHE1DE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. 8. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Dp- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.32 li., onder 10.29 u.; Maan op 13.12 u., onder u..; Eerste Kwartier 17.20 u. Hoogwater op Woensdag 5 Dec.i Vlissingen: 6.29 1.78 m., 19.12 u. 1.84 m.; Terneuzen: 7.02 u. 1.96 m., 19.40 u. 2.04 m.; Wemel- dlnge: 8.17 u. 1.44 m., 20.51 u. 1.63 m.; Zierikzee: 7.55 u. 1.22 m., 20.35 u. 1.42 m. Amerika heeft by de commissie voor collectieve maatregelen van de Ver. Naties aangedrongen een vreemdelingenlegioen van de Ver. Naties op te rich ten. Dit vreemdelingenlegioen zou kunnen bestaan uit mannen afkomstig uit jdet-ledenstaten, terwijl ook ontheemden er een plaats in zouden kannen vin den. Aldus is medegedeeld door de Amerikaanse afgevaardigde bij genoemde commissie, Bancroft. Het voorstel kon echter maar vluchtig besproken worden omdat dringender onderwerpen in het verslag aan de politieke commissie wachtten. Amerika gelooft echter, dat het denkbeeld een bespreking ten volle waard is. In de politieke commissie hebben elf landen een resolutie ingediend waarin aan alle leden van de Ver. Naties ver zocht wordt de volgende maatregelen te treffen: 1. Het aanwijzen van strijdkrachten ten behoeve van de Ver. Naties. 2. Een zodanige herziening van de nationale wetten in te voeren, dat on middellijke en doeltreffende hulp kan worden verleend aan optredende strijd krachten van de Ver. Naties. 3. Inventarisatie van de nationale hulpbronnen teneinde te kunnen bepa len in hoeverre een actie tegen agres sie kan worden gesteund. 4. Het zoveel mogelijk beschikbaar stellen van de bronnen van regionale beveiligingsorganisaties ten behoeve van de collectieve veiligheid der Ver. Naties. Verder dringt de resolutie op niet- leden van de Ver. Naties aan, te onder zoeken welke economische en andere hulp zij kunnen geven ten bate van het collectieve veiligheidsstelsel in over- i. WE KUNNEN de laatste twee weken geen krant openslaan of we zien daarin door middel van grote en aan lokkelijke advertenties een vraag naar geld. Industrie, handel en bedrijven, kerken, scholen en ziekenhuizen en last pot least de gemeenten hebben plotse ling een sterke behoefte aan kapitaal. We behoeven slechts te noemen de A.K.U., de Unilever, de Walvisvaart, Ketjen, de P.Z.E.M., de P.N.E.M., de P.G.E.M., de P.E.G.E.M., Amsterdam, Arnhem, Groningen, Leeuwarden, yiaardingen, diverse hypotheekbanken, kerken, scholen, enz. De ene aanbie ding is al aantrekkelijker dan de an dere. Een rente van 4% a 5 kan men thans heel gemakkelijk van z'n geld maken. Vlaardingen geeft de eer- Ste 14 jaren geen rente, doch de vol gende 16 jaren niet minder dan 10 Arnhem biedt twee mogelijkheden: de eerste 10 jaren een hoge rente en dan de volgende 10 jaren niets, of omge keerd. Wat men maar wenst. Amster dam heeft aan z'n lening een loterij verbonden met premies van 250 en 100 duizend gulden. Straks komt ook de Staat der Nederlanden met een derge lijke lening en wie hiertegen principiële bezwaren heeft kan een hogere rente krijgen. Voor elck wat wils. Sommige plannen zijn lumineus uitgedacht, aan anderen zit soms een bedenkelijk luch tje. Gemeenten mogen officieel niet meer dan 4 rente vergoeden, doch het is algemeen bekend, dat door een Of andere handige manupalatie 4% a 5 kan worden vergoed. Men moet maai- eens vragen als het tenminste navraag kan lijden hoe de z.g. ge meenschapszin-leningen worden ge plaatst. Ieder maakt op eigen wijze jacht op geld en het lijkt er wel op als of ieder bang is dat hij te laat komt om nog een redelijke kans van slagen te hebben. Het is nu nog mogelijk, dat men voor een prima lening kan vol staan met een rente van 4 Va doch te verwachten is dat de geldgever s li aks 5 of meer zal bedingen. Na de eerste wereldoorlog hebben we ook prima geldleningen op de markt zien verschijnen waarvoor 6 a 7 rente moest worden vergoed. Waarom zou dit nu ook weer niet kunnen gebeuren? DE VRAAG die wij ons nu stellen is: hoe komt het toch, dat we thans te kust en te keur 4 V4 a 5 rente kunnen bedingen, terwijl nog geen jaar geleden 3 als norm gold Aan minister Lieftinck is meerdere malen het verwijt gemaakt dat zijn goedkope geldpolitiek niet deugde en de gevolgen daarvan zijn nu zichtbaar, zeggen zijn tegenstanders. Nog hand- haalt de minister het rentegamma van 4 maar in de practijk stoort schier niemand zich hieraan. De bewijzen lig gen althans voor het grijpen. Naar onze mening dient de minister het geldende rentegamma los te laten of wel zodanig te wijzigen dat liet ook gehanteerd kan worden. EVENALS m net goederenverkeer de vraag van invloed is op de prijs, zo is ook de behoefte aan geld van invloed op de rentevergoeding. Toen wij de eerste jaren na de bevrijding van ons land betrekkelijk weinig met ons geld konden doen, omdat er toen hoege naamd niets voor te koop was, lag het voor de hand dat we geen hoge rente voor ons geld konden bedingen, of liever gezegd, lag het voor de hand, dat we daarvoor niet veel rente ontvin gen, wajit we hadden immers al ons geld bij minister Lieftinck moeten in leveren. De minister kon dus de rente bepalen, die wij voor ons ingeleverd geid zouden ontvangen. Toegegeven moet worden, dat het toen niet eenvou dig was om de „natuurlijke rente" te bepalen. Vraag was er toen weinig of niet. En Marshall kwam ons bo vendien nog te hulp. Alleen de Staat had grote schulden en maakte grote schulden en dus was het begrijpelijk dat de minister de rente laag hield. Deze situatie hield enige jaren na de bevrij ding van ons land aan, doch werd juist voor de minister noodlottig, hetgeen we in een volgend artikel zullen zien. G. L. eenstemming met de beginselen van het Handvest. Aan secretaris-generaal Trygve Lie wordt verzocht, zo spoedig mogelijk een groep militaire deskundi gen samen te stellen, die de ledenstaten moeten helpen bij het organiseren en opleiden van strijdkrachten voor de col lectieve veiligheid. De resolutie zegt met nadruk, dat de Ver. Naties over de middelen moeten beschikken om de internationale vrede en veiligheid te handhaven in weerwil van het feit, dat de Veiligheidsraad in vijf jaar niet in staat geweest is voor de in het Hand vest voorziene strijdkrachten te zorgen. De indieners van de resolutie zijn: Australië, België, Nederland, Brazilië, Canada, Frankrijk, de Fhilippijnen, Turkije, de Ver. Staten Venezuela en Joego-Slavië. Het rapport van de commissie voor collectieve maatregelen voorziet in uit gebreide actie voor het geval van agres sie, o.a. in economische en financiële sancties, een stelsel van handelsblokka des, embargo's op wapenen en strate gisch materiaal en het verbreken van diplomatieke betrekkingen. Een „uit voerende militaire autoriteit", bestaan de uit een staat of groep van staten, zou namens de Ver. Naties moeten op treden. Deze autoriteit zou snel moeten handelen in geval van vredebreuk of agressie. Voorzitter Moe heeft de vergadering verdaagd daar niemand der afgevaar digden het woord wenste. De politieke commissie zal thans pas Zaterdag op zijn vroegst weer bijeenkomen. De subcommissie GEEN REDEN TOT PESSIMISME. De sub-commissie van de politieke commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van de grote vier en de voorzit ter van de assemblée, heeft gisteren be sloten de Westerse ontwapeningsvoor stellen en de Sowjet-Russische amen dementen erop te bestuderen. Bij de besprekingen legde de Britse afgevaardigde, Lloyd, daarna de nadruk op het belang om een stelsel van con trole tegelijk met verbod van atomische wapens van kracht te laten worden. Moch (Frankrijk) vroeg Wysjinsky precies te verklaren, wat zou gebeuren in de periode tussen verbod en doelma tige werking van een controlestelsel. De Amerikaanse afgevaardigde, Jes- sup, vroeg de Sowjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, of verbod en controle tegelijkertijd zou beginnen of dat het denkbeeld van de Sowjet- VOOR HET EERST sinds twintig jaar hebben de Londenaars weer een Duitse kanselier kunnen aanschouwen, toen Adenauer gisteren op het vliegveld Northold arriveerde om een bespreking te voeren met Britse regeringspersonen. Hjj werd met groot ceremonieel ontvan gen. Het R.A.F, muziekcorps speelde en een erewacht van de luchtmacht stond opgesteld. Hoewel Adenauer reeds gisteren een onderhoud van twintig minuten met Churchill voerde, zouden de werkelijke besprekingen, zo meldt Reuter, pas vandaag, Dinsdag, beginnen. Vrijdag zal Adenauer door de Koning ontvangen worden. Na het gesprek met Churchill begaf de West-Duitse kanselier zich naar het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken om een bespreking met de minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, te hebben. Men verwacht, dat Adenauer voor Kerstmis naar Parijs zal reizen om een conferentie van ministers van Buiten landse Zaken van de aan het plan-Ple- vèn deelnemende landen bij te wonen. Naar gisteren in de omgeving van de kanselier in Londen verluidde, komen de besprekingen over een Europees le ger te Parijs in een eindstadium, zodat de ministers van Buitenlandse Zaken ruggespraak dienen te houden. Unie slechts inhield, dat de Algemene Vergadering tegelijkertijd over deze twee belangrijke punten resoluties zou aannemen en tot latere datum het stel sel van controle zou uitstellen. Wysjinsky, die de by eenkomst van de sub-commissie met een brede glimlach verliet, werd door verslaggevers ge vraagd, of hp tevreden was over de besprekingen. „Ik ben altpd tevreden, wanneer ik in dit gebouw ben", ant woordde by. Wysjinsky deelde de verslaggevers mede, dat zy geduld zouden moeten hebben, indien zq wilden weten, hoe de Sowjet-houding op de geheime bespre kingen is. Naar aanleiding van een op merking, dat de Westelqke mogendhe den inlichtingen verstrekken en de Sowjet-Unie niet, verklaarde hp: „Er zijn vele dingen, die niet worden ge meld". Voorzitter Nervo zeide, dat de verte genwoordigers hun standpunt in ruime mate hadden uiteengezet. Zij hadden, op vriendschappelijke wijze gesproken over een passend controlestelsel en over het verbod van de atoombom. Er was geen nieuw aspect, dat reden gaf tot gebrek aan optimisme. Het Iraakse kabinet heeft besloten „de huidige politieke toestand in Syrië" niet te erkennen en de andere Arabi sche landen er van op de hoogte te stel len, dat het het optreden van Sjisjakli als onwettig beschouwd. De Arabische landen zullen verzocht worden hun goedkeuring aan het Iraakse besluit te hechten, zo meldt A.F.P. Kolonel Sjisjakli heeft in een toe spraak over radio-Damascus verklaard alles in het werk te zullen stellen om een Arabische eenheid te bereiken. Een half millioen voor onderzoek. De minister van Economische Zaken heeft de Tweede Kamer voorgesteld f 500.000 te verstrekken voor een on derzoek naar delfstoffen die zich in de vorm van anhydride In de Nederlandse bodem bevinden en waaruit zwavelzuur en cement kan worden geproduceerd. In ons land bestaat nameiyk grote be hoefte aan zwavelzuur evenals in het buitenland. Tot op heden wordt in ons land zwavelzuur geproduceerd uit py riet, dat uit het buitenland wordt be trokken. Door het Centraal Instituut voor In- dustrieontwikkeing (C.I.V.I.) werd in samenwerking met het ministerie een diepgaand onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden van de winning en ver werking van anhydride. Zo spoedig mogelijk zal nu een nader geologisch onderzoek plaats moeten vinden naar de omvang en de kwaliteit van de in Nederland voorkomende an hydride, en naar een mogelijk rendabele winning. Daartoe moeten ongeveer 10 a 12 boringen worden verricht, waarvan de kosten op circa f70.000 worden ge raamd. Het is duidelijk, dat dit onderzoek 'n belangrijk financieel risico medebrengt, zoals dit met elk geologisch/mijnbouw- kundig onderzoek het geval is. In afwachting van de uitkomst van het vorengenoemde onderzoek moeten de bedrijfseconomische mogelijkheden van het anhydride-project worden on derzocht, terwijl verder enige techni sche ontwikkeling van het procédé zal moeten plaats vinden. De kosten van het gehele onderzoek worden geraamd op f 1.000.000, Een aantal Nederlandse Industrieën, benevens enige banken zijn bereid via een op te richten belangengemeenschap een bedrag van f 500.000 hieraan ten koste te leggen. Deelneming van de staat mag niet achterwege blijven, zegt de minister, die derhalve voorstelt voor de helft van de kosten tot een maximum van f 500.000 bij te dragen. DE EERSTE SNEEUW is gevallen in Korea. Moeizaam beklimmen Koreaan se dragers een besneeuwde heuvel. Op de achtergrond een paar wintertenten. De stichting „Ryksbehoud" heeft gis teren een telegram aan minister-presi dent, dr W. Drees, verzonden, waarin 'n ernstig beroep op de regering wordt gedaan het vraagstuk NieuwGuinea niet te koppelen aan de aanstaande Uniebesprekingen. .Rijksbehoud" dringt er op aan dat onomwonden wordt verklaard dat Nieuw-Guinea onder Nederlandse sou- vereiniteit is en blijft. 1 mededeling, advert.) DRINK LOUTER SHIPPER i t NIEUWS' Toen gisteren ucl ictausnd Vellinga (Arb.) in de gemeenteraad van Leeuw arden vragen stelde n.a.v. het optreden van de Leeuwarder politie bij de onge regeldheden op 16 November j.I. wilde de burgemeester niet antwoorden, om dat de vragen „onbevoegd" waren. Getooid met een witte anjer heeft Prins Bernhard gisteren in het Brabantse plaatsje Nuland de burgemeester de trofee uitgereikt, die verbonden is met de anjer-actie in Brabant. Zijn gemeen te had relatief het beste resultaat ge boekt in de eerste periode van deze ac tie. Bravo! Volgens de „Duitse land- bouw-eeonomisehe pers'' moeten de boe ren hun koeien, die aan mond en klauw zeer lijden, citroenen voeren. Het schqnt goed te helpen. Veertienduizend liter melk vloeide over straat toen gisteren in Geldermalsen een tankwagen van een dijk aftuimelde. In Denver (Ver. Staten) is een superfort neergestort op een nieuwe woonwijk. Negen van de veertien bemanningsleden kwamen om het leven, twee woonhuizen werden ge- hel vernield en één beschadigd. Een dienstmeisje werd gewond. Afgevaar digden uit 65 landen hebben te Genève een internationale overeenkomst gete kend, waardoor in de wereld de golf lengten opnieuw worden verdeeld. Al leen de Sowjet-Unie en acht satelliet staten deden weer niet mee. De West-Duitse vakverenigingen hebben de samenwerking met de regering be ëindigd. Het besluit zal niet van invloed zijn op de vertegenwoordiging van de vakverenigingen in het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied en in de West-Duitse raad voor de kolen mijnen, Vermist Amerikaans vliegtuig terecht. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Maandag ver klaard, dat de Ver. Staten onmiddel lijk stappen zullen nemen om de vier leden van de bemanning van het in Hongarije tot landen gedwongen Ame- rikaansvliegtuig*) vrij te krijgen. Ook zal men trachten het vliegtuig een legertoestel terug te krijgen. Het ministerie wees de Russische be schuldiging, dat het toestel materiaal vervoerde om anti-communistische spi onnen en saboteurs in Oost-Europa te helpen, van de hand. Het materiaal was bestemd voor gebruik ln noodgevallen, aldus de verklaring. Zie pagina 3. Het blijft onrustig in de Suez-kanaalzöne Volgens een communiqué van het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken zqu gisteren zestien Egyptenaren, onder wie twee politie-agenten, ge dood en acht en zestig personen, o.w. dertien politiemannen, gewond by ge vechten tegen Britse troepen in de Suez-kanaalzone. By de Britten werden dertien officieren en manschappen gedood. Het aantal gewonden aan Britse zijde was niet bekend. De berichtgeving over de incidenten is nogal verwarrend. Volgens een Brit se lezing werden gistermiddag bij het verplaatsen van een militaire opslag plaats van benzine in de buitenwijken van Suez naar het garnizoen van deze plaats de Britse militairen door Egyp tenaren beschoten. De Britten hadden pas teruggeschoten toen een groep Egyptische politie-agenten verscheen ie de Britten eveneens beschoot. Hierop kwam een compagnie Britse militairen te hulp en werden vier Egyptenaren ge dood. Een tweede incident deed zich voor, toen twee Britse militaire auto's nabij Suez vanuit een hinderlaag werden be schoten. Ook werd een brandbom ge worpen. Bij deze overval kwamen aan Britse zijde zes Mauritianen om het le ven. Een Britse majaor en een lid van de genie worden vermist. Men ver moedt, dat de eerstgenoemde eveneens om het leven is gkomen. In de nacht van Zondag op Maandag heeft men te Ismailia twee ontploffin gen waargenomen, een nabij de brug van Suez en de andere in het district Arasjija, aldus een bekendmaking van het hoofdkwartier van de Britse lucht macht te Moascar, de oorzaak der ex plosies is onbekend. De Egyptische politie heeft uit een zijkanaal van het Suez-kanaal het lijk van een Egyptenaar opgehaald, naar men aanneemt een lid van de groep, die op 28 November door de Britten werd betrapt bij het doorsnijden van kabels. De Britten hadden deze groep toen onder vuur genomen. De havenarbeiders van Suez, die eerst op verzoek van de regering had schepen te hervatten, hebben zich thans opnieuw beraden en zqn overeengeko men zich van elk werk te onthouden, zolang de Britse strydkrachten zich niet geheel en a) uit de kanaalzone heb ben teruggetrokken. den besloten bet werk op niet Britse ken zeer sterk. Komen in beheer bij Nederlandse Oorlogsgravenstichting, Op 1 Januari 1952 zullen de Neder landse erevelden in Indonesië in beheer worden genomen door de Nederlandse Oorlogsgravenstichting. Met de repu bliek Indonesia is overeengekomen, dat de stichting de velden van die datum af in eeuwigdurend gebruik zal ontvangen. Dit deelden generaal Alons en admi raal Hengel het A.N.P. gisteravond me de bij hun terugkeer uit Indonesië. Het ligt in de bedoeling in Nederland een soort directoraat te creëren, dat met de leiding van het werk zal worden belast. Over de plannen voor de oprichting van een vrouwenmonument op het ere- veld van Semarang deelde de generaal mede, dat da fondsen hiervoor thans aanwezig zijn. Het ereveld zelf is nog niet geheel gereed en het woord is dus aan de regering om te beslissen of het veld zo kan worden afgewerkt, dat het monument kan worden geplaatst. In Europese kringen op Java leeft de gedachte voor een dergelijk gedenkte- KLEIN VERLOF MET KERSTMIS. De Legervoorlichtingsdienst vestigt er de aandacht op zulks in verband met de publicaties over het met groot ver lof gaan van een groot deel van de lichting 1950 met ingang van 1 Febr. a.s. dat in afwachting van dit groot verlof alleen klein verlof buiten be zwaar van 's Rijks schatkist met in gang van 23 December a.s. wordt ver leend aan de dienstplichtige onderoffi- ceiren, alsmede de overige dienstplich tigen, ingedeeld bij de volgende oorlogs- onderdelen: Stafverzorging Cie (deel a); 3 pio nierbataljon; 13 pionierbataljon; 2 3 pionierbataljon; 1111 pontonnierba taljon; 13 bataljon zware tanks; 23 bataljon zware tanks; 119 munitie park Cie (deel a); 116 intendance werktroe- pen Cie (een pel.); 101 chirurgisch veldhospitaal; 101 hygiënisch peloton; 102 bloedtransfusiegroep en 103 chirur gische groep. GISTING IN DE VIETMINH- PARTIJ. Ho Tsji Minh zou vervangen zijn. Ho Tsji Minh is als leider van de pro- communistiscbe Vietminh-party ver vangen door Xruong Tsjinh, aldus is te Saigon bekend gemaakt. De 51-jarige Ho heeft zijn communis tische scholing voor een deel in Frank rijk ontvangen. Vroeger is ook reed» enige maïën medegedeeld, dat hij ver vangen was. Soms zei men, dat hq over leden was, soms verluidde, dat hij ziek was. Westerlingen hebben hem in geen jaren gezien. Truong Tsjinh is 43 jaar oud en af komstig van de Moskouse school. Zijn werkelijke naam zou Dnih Zuan Khu zijn. Hij was de afgelopen drie jaar se cretaris-generaal van het hoofdbestuur der Vietminh, Tot voor kort bekleedde hij een duis tere functie, hoewel hij kennelijk veel macht had. Volgens onbevestigde berichten, zo meldt Ass. Press, heeft Truong Tsjinh een half jaar geleden een missie der Vietminh naar Moskou geleid. Dezé missie onderhandelde met Russische lei ders in aanwezigeid van communisti sche Chinese gedelegeerden. Een van de bronnen, waaruit het nieuws over Truong is gekomen, is Dinh Van May, een ex-afgevaardigde in da nationale vergadering der Vietminh. Da Franse generale staf gaf een communi qué uit, dat door hem ondertekend was. Deze afgevaardigde, die zich in Sep tember j.I. aan de strijdkrachten van da Franse Unie heeft overgegeven had voorts verklaard, dat vele andere afge vaardigden zouden willen ontsnappen, doch „dat zy bevreesd waren voor ver geldingsmaatregelen tegen hun verwan ten'', aldus bet communiqué. NIET MINDER DAN 40.000 KILOMETER LUCHTLIJN gaat de K.L.M. aan baar reeds over de gehele wereld uitgespannen net breien. Vanavond om zeven uur vertrekt nameiyk de KJL.M.-Constellation „Delft" van SchJ(phol voor de eerste vlucht met burgerpassagiers naar Tokio waar het toestel Vrijdag zal arriveren. Als dan de passagiers in Tokio uitstappen zal, eveneens om zeven uur des avonds een Constellation van Schiphol opstygen om drie dagen later in Sydney te landen en zal de nieuwe iqn AmsterdamSydney geopend zijn Met de onder-directeur van de K.L. M., de heer W. C. J. Versteegh en zijn echtgenote zullen een Franse, een En gelse, een Duitse en zeven Nederlandse journalisten alsmede een filmoperateur van Polygoon de openingsvlucht naar Tokio meemaken. Namens het ministerie van Buiten landse Zaken zal mr C. J. M. Schaep- man, verkeersadviseur van dat ministe rie hen op de tocht vergezellen. Via Frankfort, Damascus, Bagdad, Karachi, Bangkok en Manilla zal het gezelschap .Vrijdag in Tokio aankomen. De luchtdienst NederlandJapan, die geheel nieuw is, zal voorlopig eenmaal per week worden gevlogen. De vier motorige „Connies" leggen de 15.700 kilometer op de heenreis af in circa twee-en-een-halve dag. De terugreis vordert slechts twee dagen. De verbinding SchipholSydney, meer dan 20.000 kilometer, wordt de langste lijn van K.L.M.-net. Ook deze dienst wordt voorlopig eenmaal per week gevlogen, n.l. elke Vrydagavond uit Amsterdam (Maandagavond in Syd ney) en elke Woensdagavond uit Syd ney (Zaterdagmiddag in Amsterdam). De vlucht wordt gemaakt via Mün- ehen, Cairo, Bagdad, Karachi, Bangkok, Manilla, Biak en Darwin, zonder over nachting op de grond. Op de terugreis wordt in Bangkok de nacht doorge bracht. De „Commodore" van de K.L.M., ge zagvoerder J. J. Moll, speelt by deze openingsvlucht naar Australië een bij zondere rol, evenals zyn collega French. Hij was het immers die, samen met Parmentier, in de Octoberdagen van '34 wereldbekend werd, toen zij, ais gezags voerders, de „Uiver" als eerste vlieg tuig van de handicap-vliegwedstrijd Londen—Melbourne wisten binnen te brengen. In Mei 1931 deed hij van zich spreken, toen hij met kapitein Pattist en werktuigkundige Elleman de eerste postmachine van Batavia naar Sydney vloog, Dat was met de „Abel Tasman'.', een drie-motorige Fokker F-7-B, die in totaal 127 kg post en 3 kg vracht aan boord had. Zeven dagen werd over de ruim 6600 km die Djakarta van Sydney scheiden gevlogen. Nu zal commodore Moll die tocht vanuit Nederland maken. En dan in de helft van de tijd Stalin roept naaste medewerkers bijeen. LONDEN. Dinsdag. De diploma tieke medewerker van de „Daily Tele- grahp" meldt keden: „Stalin, die de winter in de Kaukasus doorbrengt, heeft vier vooraanstaande leden van het politbureau, nameiyk de voormali ge minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, die thans belast is met het vervullen van speciale opdrachten, het boofd der geheime staatspolitie, Beria, vice-premier Malenkof en de chef-ope raties der Russische strydkrachten „aan het Atlantische front", maar schalk Boelganin, derwaarts ontboden. Ook de minister van Oorlog, maar schalk Wasselefsky, zal aan de bespre kingen deelnemen, zyn aanwezigheid is veelbetekenend, daar hq geen lid Is van het politbureau. De bijeenkomst van de invloedrijkste mannen der Sowjet-Unie te Sotsji, waar premier Stalin thans verblqf houdt, moet gewijd zijn aan een of andere zeer gewichtige aangelegen heid, mogelqk de toestand in Korea of de situatie in het Midden-Oosten. Der gelijke bijeenkomsten worden, wanneer Stalin in de Kaukasus verblijft, slechts zelden gehouden'', aldus de diplomatie ke medewerker van de „Daily Tele- grakp". DE BILT ZEGT: Later opklaringen. In de ochtend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen nog enige regen. Later enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid-West en West. Hogere temperaturen dan gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1