1 De achtergrond van de Friese taalstrijd. KALODERMA Antwerpen-Moerdijkkanaal op economische gronden afgewezen* Sterke stijging van het aantal werkloze mannen* Ongeëvenaard in kwaliteit VAART DER STILTE Belangrijke conclusie van Comité Schelde- Rijn-verbinding* Niet de „merkwaardigheid", maar de waardigheid. GEMEENTERADEN Geen medewerking aan inrichting van huishoudiokalen in de R.-K. Meisjesschool. Zeeuwse Rode Kruis-heiper krijgt verbandtas. 50.000 emigranten naar de V. S. ir J. H. Krietemeijer als raadslid toegelaten. AANBESTEDING Maandag 3 December 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Het plan tot het graven van het AntwerpenMoerdijkkanaal, dat aan het geheel van de Benelux niet anders dan economisch nadeel kan brengen, moet onvoorwaardelijk worden afgewezen. Tot deze conclusie is het comité ter be hartiging van de Nederlandse belangen bij de ScheldeRijnverbinding gekomen. Alleen een klein onderdeel van de Beneluxgemeenschap, t.w. de Antwerpse havenbelangen zouden met een dergelijke verbinding zjjn gediend. Van primair belang was in de eerste plaats nauwkeurig te onderzoeken, in hoeverre van Belgische zijde een recht geldend kon worden gemaakt ten aan zien van een herziening van de hui dige vaarroute via de tussenwateren tussen Schelde en Rijn. Herinnerd wordt in dit verband aan het verdrag van 1839, terwijl in 1867 toen een spoorwegverbinding met Viissingen gewenst werd geacht, be- •ioten werd de Kreekrak en het Sloe af te dammen, waarna het kanaal door Zuid-Beveland en door Walche ren moesten worden gegraven. Beide kanalen garandeerden een goede ver binding. Nadat reeds na de eerste wereldoor log door België was aangedrongen op het graven van het Moerdijkkanaal, kwam de zaak na de tweede wereld oorlog in het licht van de Benelux te staan. ECONOMISCHE BETEKENIS. Gebleken is, dat de samenhang tus sen havens en economisch leven in Ne derland geheel anders is dan in Bel gië. Voor de Nederlandse havens bete kent een zo groot mogelijke deelne ming aan het transitovervoer de enige mogelijkheid om het havenverkeer op peil te houden. Voor Antwerpen neemt de deelne ming aan het transitovervoer een veel minder belangrijke plaats in. Het havenverkeer is vooral door de ontwikkeling in Indonesië een van de belangrijkste pijlers van de Ne derlandse welvaart. Indien een AntwerpenMoerdijk kanaal tot stand zou komen en indien hiervoor transitovervoer van de Ne derlandse havens naar Antwerpen zou I worden afgeleid, zouden de gevolgen daarvan voor Nederland bijzonder na delig zjjn. Dit zou zeker niet alleen 'n verplaatsing van verkeer van Neder land naar België betekenen, waardoor I het totale effect voor de Benelux gemeenschap gelijk zou blijven. De vermindering van de betekenis der I Nederlandse havens zou haar invloed doen gelden door het gehele economi-1 trieën in Nederland bemoeilijken. De Nederlandse havens zouden als vindplaats van grondstoffen voor de Nederlandse industrie aan betekenis inboeten. Voor België zou de winst uit deze verkeersafleiding echter veel minder groot zjjn dan voor ons land het ver lies. Het zou aan zijn toch reeds grote welvaart een stukje zien toegevoegd op een onderdeel van zijn economisch leven, dat niet als het belangrijkste kan worden gekenschetst. Sinterklaas voor de kantonrechter. De directeur van een groot winkelbedrijf te Alkmaar werd gistermorgen door de Alkmaarse kantonrechter conform de eis van de ambtenaar van het OM. veroordeeld tot f 6 boete of 3 da gen hechtenis wegens overtre ding van een onlangs door de ge meenteraad van Alkmaar vastge stelde politieverordening, waarbij het behoudens vergunning van B. en W. verboden is zich in het openbaar of in voor 't publiek toe gankelijke ruimten „geheel of gedeeltelijk als Sinterklaas ver momd" op te houden. De onder linge strijd tussen verschillende winkelbedrijven in Alkmaar, waarbij het er om ging wie vóór 5 December het eerst en na 5 December het langst Sinterklaas in zijn bedrijf liet recipiëren, was voor het gemeentebestuur aanleiding deze verordening uit te vaardigen. De directeur laat het er niet bij zitten en zal in hoger beroep gaan (Ingez. mededeling, adv.) EAU DE COLOGNE IMPÉR1A1 gez mededeling, adv.) „In Holland dreigen dezelfde gevaren", zegt Tedde Schurer. sche leven van ons land. De handel I Fedde Schurer heeft te Bolsward de zou aan betekenis inboeten, terwijl de I achtergrond van de Friese beweging be- mdustrialisatiemogelijkheden voor Ne-1 en daarvan vooral het sociale as- derland ernstig zouden worden aange- I peet. Het gaat de Friezen niet om hun tast. Immers afbreuk^ aan onze inter- I merkwaardigheid, maar om hun waar- nationale verkeerspositie en hierop I djgheid, zo zei hij. Het nieuwe Europa zou het graven van een verkeersaflei- zaj alleen kunnen bestaan als de delen, dend kanaal^ neerkomen zou ook de I waaruit 't is gebouwd, gezond blijven, totstandkoming van verkeersindus-1 Daartoe hoede men zich voor massa- I fieatie. In de 19e eeuw was het Fries nog slechts de taal van de boeren en arbei ders, voor de „heren" was er het Hol lands. Thans is de boer geen domme August meer, en de arbeider is even eens een volwaardig staatsburger ge worden. De „heren" die de Friese taal in de vorige eeuw discrimineerden heb ben echter nog heden dezelfde mentali teit, die, zo zei Schurer door het Friese volk niet meer geaccepteerd wordt. De sociale verandering hebben het karakter van de taalstrijd feller en scherper gemaakt. Het volk zou echter weerloos zijn geweest, als de Friese in tellectuelen, die zich vroeger bij de „he ren" schaarden en verraad aan Fries land pleegden, ook nu nog tegenover Het Friese volk leeft nog. Men moet het niet aantasten in zjjn innerljjko waarde, dan maakt men het defaitis tisch. Zolang een volk nog dromen droomt, bezield is met idealen en nog zingt, gaat het niet ten onder, zo be sloot spreker. Minister van Sociale Zaken deelt mees Beperking van bouwvolume, verminderde koopkracht en gunstig oogstjaar oorzaken. De werkloosheidscijfers voor mannen vertonen in de laatste maanden In vergelijking met de cijfers over de overeenkomstige maanden in 1950 een minder gunstige ontwikkeling, zo schrijft de minister van Sociale Zaken in zjjn M.v.A. op de door de Tweede Kamer gemaakte opmerkingen naar aanleiding van zjjn begroting. Het staatje over de afgelopen vijf maanden luidt als volgt: 1950 1951 Eind Juni 60668 56492 Eind Juli 56434 62065 Eind Augustus 56026 71355 Eind September 49122 69586 Eind October 53120 84150 De vrij grote stijging van de werk loosheidscijfers moet voornamelijk aan de volgende oorzaken worden toege schreven: 1. Na de z.g. Korea-hausse trad een reactie in. Zo kwam in de afgelopen maanden aan de abnormaal grote vraag naar goederen een einde. Bovendien is de koopkracht van de consumenten ver minderd, enerzijds 'als gevolg van de omstandigheid, dat tijdens de „hamster periode" veel spaargelden werden op genomen en anderzijds als een uitvloei sel van de maatregelen der regering tot beperking van de consumptie. De ge volgen van deze terugslag deden zich vooral in de confectie-, de textiel-, de leder- en de schoenindustrie gelden. Een en ander openbaarde zich in een vermindering der werkgelegenheid, wel ke nog niet zozeer tot uiting kwam in een grote stjjging van de werkloosheids cijfers in deze bedrijfstakken als wel in het grote aantal wachtgelders. Per 30 September j.l. waren in de textiel-, de leder- en schoenen- en de confectie-in- dustrie resp. 6177, 2724 en 720 mannen met overheidssubsidie geheel of gedeel telijk op wachtgeld gesteld. 2. De beperking van het bouwvolu me leidde tot een toeneming van de werkloosheid onder de bouwvakarbei ders. Echter ondervonden ook andere oedrijfsklassen, welke, wat de afzet van de producten betreft, mede van de bouwnijverheid afhankelijk zijn (me taal- en houtindustrie) hiervan de te rugslag. 3. De verplegings- en oogstwerk- zaamheden in de landbouw vroegen dit jaar veel minder arbeidskrachten dan in 1950. In laatstgenoemd jaar waren de weersomstandigheden voor de oogst zeer ongunstig. Door de vele regens moesten n.l. verschillende oogstwerk- zaamheden in handenarbeid verricht. In 1951 waren de weersomstandigheden in het algemeen zeer gunstig, zodat vrijwel alle werkzaamheden machinaal konden geschieden. Dit had tot gevolg, dat er minder werkgelegenheid voor de landarbeiders was dan in het vorige jaar. De aantallen aanvragen van werk gevers om manneljjke arbeidskrachten geven in de laatste maanden inderdaad een achteruitgang te zien, zoals in de volgende cjjfers tot uitdrukking komt: in Juni 22740, in Juli 20611, In Augus tus 16699, in September 15359 en in Oc tober 12349. Met betrekking tot de oorzaken van deze achteruitgang wordt verwezen naar hetgeen hiervoor reeds over de toeneming van de werkloosheid in ge noemde maanden is gezegd. Het is uiteraard moeiljjk een voor spelling omtrent het verdere verloop van de werkloosheid te doen, daar de Internationale factoren, zowel op poli tiek als op economisch gebied, op de ontwikkeling van de werkgelegenheid hier te lande van invloed zjjn. Te weinig geld voor ver beteringen in gevangenis' wezen. Beperkte plannen voor 1952. Als gevolg van de toestand van 's lands financiën zullen verschillende ver beteringen aan het gevangenisstelsel naar een later tijdstip moeten worden verschoven. Voor zover de ter beschikking gestel de gelden toereikend bljjken te zjjn, ligt het in het voornemen om in het jaar 1952 de volgende verbeteringen te doen aanbrengen. 1. Verdere ontplooiing van het op leidingsinstituut voor personeel bij het gevangeniswezen, waarbij uiter aard ook gebruik zal worden gemaakt van ervaringen in het buitenland op gedaan. i 2. Het treffen van maatregelen tot verdere ontwikkeling van een doel treffende selectie der gedetineerden. 3. Voltooiing van de inrichting van het Huis van Bewaring II te Utrecht tot selectiecentrum van ter beschik king van de regering gestelde psycho paten. 4. Voortzetting van de als geslaagd te beschouwen proefneming inzake de inrichting van z.g. „Jeugdvleugels" bij de huizen van bewaring. 5. Voorbereidende voorzieningen ten aanzien van de oprichting van een centraal gesticht met paviljoens systeem ten behoeve van de vrouwe lijke gedetineerden. Voor de volgende jaren bestaan er verdere plannen ten aanzien van da uitbouw van het gevangeniswezen. iviiABBENDIJKE. Aanschaffing van lijkauto. Onder voorzitterschap van burge meester J. Vader vergaderde de raad der gemeente. De voorzitter deelde me de, dat het schoolgebouw in de Juliana- straat door de gemeente is verzekerd. Verder deelde hij mede dat door de ge meente aan de diverse scholen in deze gemeente kranten van het verbond voor veilig verkeer worden verstrekt Een subsidie-aanvrage van dit verbond werd afgewezen. Verder deelde de voorzitter mede dat door B. en W. in principe is besloten tot aankoop van de woning Dorpsstraat 116, zulks in verband met een in de toekomst voor het gemeentehuis aan te leggen parkeerplaats. Voorts werd be sloten tot de aankoop van een lijkauto, die binnenkort geleverd zal worden. Z.h.st. werd besloten tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met alle Zuid- en Noord-Bevelandse ge meenten tot het vaststellen van voor waarden, waarop en bepalingen, krach tens welke financiële steun kan worden Raad van Vlissingen Hij is het 10.000ste lid. Zoals bekend is tracht het Neder landse Rode Kruis sinds enige maan den het aantal leden der colonnes van het Rode Kruis korps tot de dubbele I het eigen Friese volk zouden staan, sterkte gerekend naar 8000 op 1 Plt; IS pet meer het geval. Voora Jan. 1951 - uit te breiden. z^ks J°figere intellectuelen stellen zich aan wordt noodzakelijk geacht voor de ?e, ,a van n bekende taak, die het Nederlandse Rode Kruis beledigingszaak, waarin spr is gedag- zal moeten vervullen bij de burger lijke verdediging. Op 1 October werd het 10.000ste lid vaard, was het niet de beledigde mr Wolthers, die een aanklacht indiende, maar waren het volgens spr. vermoede- de leerling-helper H. Polderdijk uit I t0t het 196 Lewedorp te Goes (afd. Zuid-Beve- land-West van het Nederlandse Rode Kruis) ingeschreven. Aan hem zal vandaag als herinnering door het hoofdbestuur een verbandtas met in houd worden aangeboden. Dit zal ge beuren in het hoofdkantoor van het Rode Kruis in Den Haag. Bij die ge- eeuws denkende officium. Als men aan één toga trekt, komen blijkbaar alle toga's in beweging", aldus spr. Toen hij zijn gewraakte artikel schreef, meende Schurer, dat mr Wol thers, die het Fries in de rechtzaal wei gerde, een eenling was. Daarom quali- ficeerde hij hem ook als „de laatste Xidt18; ure ge7 man van de zwarte hoop". Dit bleek een legenheid zal de commandant van het vergi3Sing. Het officium verklaarde zich niet alleen solidair met mr Wolthers als Rode Kruis Korps, gep. It. gen. L. H. van Oyen het woord voeren: „De toekomstige taak van het Nederlandse Rode Kruis in de burgerlijke verde diging'' De intern, emigratieconferentie. De Nederlandse delegatie heeft de zodanig, maar ook met zijn practijk. In dit conflict wensen wij niets liever dan discussie, aldus spr., geen toepassing van machtsmiddelen, zoals het stellen van niet gewenste journalisten onder curatele (de heer Schurer kreeg n.l. een voorwaardelijke straf met een proeftijd van 3 jaar). Neen, het conflict gaat hier niet tussen een rechter en een jour nalist, maar in wezen tussen „een ver kalkt officium" en een levend volk. In Holland dreigen dezelfde gevaren, Amerikanen ervan kunnen overtuigen, I die Friesland bedreigen. De Hollandse dat de door het in hun voorstel ge- steden kennen al niet meer het nationale noemde suppletoire emigratie in 1952 gevoel, zoals dat op het platteland nog van 6000 Nederlanders, aan een te lage leeft, kant is en dit cjjfer zeker op 15.000 vastgesteld kan worden. Het is namelijk reeds zo goed als zeker, dat het aantal I n to r pel II] PT O KI Nederlandse emigranten, dat dit jaar rCUILLCIGIl. in totaal 35.000 zal bedragen, in 1952 tot 50.000 zal stijgen, aldus mr B. W. Haveman, de leider der Nederlandse afvaardiging bij de internationale mi gratieconferentie tijdens een persconfe rentie. 3 Van Amerikaanse zijde is, naar de leider van de Nederlandse delegatie he Behalve met de kwestie der gedu peerden (waarvan wij Zaterdag verslag gaven) heeft de raad van Vlissingen zich nog met tal van andere zaken bezig ge houden. Op voorstel van B. en W. werd af wijzend beschikt op het verzoek om me dewerking te verlenen voor de inrich ting van 'n huishoudlokaal in de meis jesschool aan de Breestraat van het R.K. Kerk- en Schoolbestuur. Dit ge schiedde na een uitvoerige discussie, tijdens welke de heer M. J. Corve- leijn (K.V.P.) erop aandrong ten spoedigste de mogelijkheid te schep pen de R.K. meisjes les in huishoud kunde te doen geven in het gebouw van de gemeentelijke huishoudschool, hetgeen zou dienen te geschieden door een eigen (R.K.) leerkracht. Hij vreesde, dat het schoolbestuur in hoger beroep zal gaan en dat de op lossing dan wel erg duur voor de gemeente kan zijn. Wethouder W. Poppe verklaarde, dat de gemeente graag wil helpen, maar niet kan toestaan, dat in de huishoudschool de directrice, die vol ledig verantwoordelijk is voor de apparatuur, gedurende de tijd, dat de R.K. meisjes van het 7e en 8e leer jaar er zijn, geen zeggenschap zou hebben. Zij kunnen er wèl les krij gen, maar dan onder leiding van een leerkracht der huishoudschool. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. met 152 stemmen aangenomen. Diverse besluiten. De raad heeft voorts, na onder zoek van diens geloofsbrieven, tot lid van de raad toegelaten, ir J. H. Krie temeijer als opvolger van wijlen de heer J. L. de Wit. Aan de heer L. W. de Waardt werd eervol ontslag verleend als hoofd van de vee- en vleeskeuringsdienst kring Vlis singen. Tot regent van het Burger Weeshuis werd herbenoemd de heer J. Butler. Medewerking werd verleend aan het R. K.-Kerk- en -Schoolbestuur voor de aanschaf van het meubilair en aan de Ver. voor L.O. op G.G. voor werk zaamheden tot plaatsing van banken. De subsidievoorwaarden voor het bijz. kleuteronderwijs werden naar analogie van die voor het openb. kleuteronderwijs gewijzigd in deze zin, dat het gemiddeld bedrag aan schoolgeld per leerling tot f 30.per jaar werd verhoogd. Het maximumbedrag, waarvoor in 1952 kasgeldleningen mogen worden aangegaan, werd vastgesteld op 6 mil- lioen. Aan de Ver. „Handelsbelang" te Middelburg zal worden bericht, dat het niet gewenst is in de politieverordening een bepaling op te nemen tot het tegen gaan van het gebruik van prikkeldraad als afrastering. De volgende credieten werden ver leend: f 2.000 voor rioleringswerkzaam heden in de Glacisstraat; f2.215 voor het opnieuw aanbrengen van een hek werk aan de Boul. Evertsen aan de oostzijde van het badpaviljoen; f 3.100 (Ingez. mededeling, adv.) Gelee: tubes -.85,1,25 en 1.85 Actiefcrdme: tube 1.85 en Dagcrème: tube 1.85 en pot S.50 Scheercrème: grote tube pot 3.60 7 voor aanschaf en plaatsing van 12 be tonnen lichtmasten aan de Burgem. v. Woelderenlaan f.1.800 voor het doen aanbrengen van een bliksembeveiliging op de huishoudschool aan het Groene- woud; f3.500 (aanvullend crediet) voor het werk i.v.m. het verbinden der hoofd riolen in de Irislaan; f2.750 voor het aanbrengen van vier nooduitlaten op Vliss. watergang en zoutwatersloot. Ook werd besloten tot het aangaan van twee vaste geldleningen, elk van 2 ton, tot bouw van 95 kleine midden standswoningen aan de Hogeweg e.o., alsmede tot het verlenen t.z.t. van een voorschot aan de Woningbouwvereni ging „Gemeenschappelijk Belang". In beginsel werd besloten de betaling der rente en aflossing te garanderen van de door de Vliss. Zwemclub eerlang te slui ten geldlening voor het ten laste dezer vereniging blijvende bedrag wegens de herbouw der zweminrichting aan de oostzijde van het kanaal door Walche ren. Rondvraag. Tijdens de rondvraag heeft de heer M. J. van Poelje (Arb.) als zijn wens te kennen gegeven, dat B. en W. geen ontheffing dienden te verlenen van de bepalingen der Winkelsluitingswet op de avonden van 24 en 31 December a.s. Er zal dan weinig publiek op straat zijn en het is niet prettig, dat het winkel personeel tot 9 uur aan de gang moet blijven. B. en W. hadden echter de ont heffing al verleend. NIEUWE RUSSISCHE NOTA AAN TURKIJE. Volgens het Russische persbureau Tass heeft de Sowjet-Unie in een nieu we no.a. aau 'jfurkae gezegd: „dat deel neming van dat land aan de agressieve plannen van het Atlantisch blok de be. trekkingen tussen beide landen onge twijfeld ernstig zou sehaden". Het antwoord van Turkije op een vroegere Russische nota van deze aard wordt onbevredigend geacht. Turkije zei daarin, dat het zich bij het Atlantisch Pact had aangesloten als beveiliging tegen mogelijke agressie en dat Rus land niet anders kon doen dan toegeven, dat Turkije „ernstige redenen" had om bezorgd te zijn over zijn veiligheid. ,Ik heb het gehoord", lachte ze, maar vaders costuums passen keu rig" Door hun vreemde aankomst in het dorp zaten ze direct midden in het ge sprek. „Hoe iemand op het idee komt d^n"mèdëdeeldè^"^eên" g^unstigif"reactie I .te gaan ballonvaren..." verbaasde gevolgd op dit Nederlandse voorstel en I Ma«a™e zich. Haar vader suste die verwacht mag dan ook worden, dat dit Tuttende opmerking„Ieder kan toch I ruof nor70lfrio Hoon .In tonnief rlaf 10 vraagstuk op de agenda van de nieuwe organisatie geplaatst zal worden. „Aangezien de Oostenrijkse delega- niet hetzelfde doen: Jij tennist, dat is jouw sport. De heren hier, hoe was Uw naam ook weer? ah, juist Bovenkamp en Vorstermans, wel de heren hebben tie anderzijds het voor haar opgegeven de ballonsport gekozen", suppletoire quotum van 15.000 Oosten- Marianne hield vol: „Hoe iemand zijn rijkse emigranten in 1952, te hoog acht I leven gaat wagen voor liefhebberij en dit op ongeveer 5000 wenst te zien I Ik begrijp dat niet", vaststellen, komt er in het totale cijfer Karei glimlachte daarom. „Je leven van 115.000 personen, die in het Ame- I wagen", weerde hij af, „gevaar is er rikaanse voorstel worden genoemd ter niet bij hoor". Hij voelde hoe hij kleurde aanvullende emigratie in 1952, vrijwel I bij die woorden, want hinderlijk kwam geen verandering", zo zeide hij verder, in zijn gedachten de start van die mid- Mr Haveman wees ter conferentie dag. namens de Nederlandse delegatie op Ze zag het, Marianne. Voor de weer de wenselijkheid van transfer-facili- omstuit kleurde zij ook. Of was het iets teitc-n voor Nederlandse emigranten. I anders Zij knipoogde vrolijk, als om Van Amerikaanse zijde is, naar de te laten voelen, dat zij zijn smoesjes leider van de Nederlandse delegatie dóór had. Dat verwarde Karei boven- mededeelde, een gunstige reactie ge- mate. Helemaal beduusd was hij daar- volg op dit Nederlands voorstel en van. Zo kwam het dat hij op een vraag vrwacht mag dan ook worden, dat dit van de burgemeester, wanneer ze dan vraagstuk op de agenda van de nieuwe wel opgestegen waren, antwoordde Het leek of Marianne er een speels genoegen in kreeg om hem nu dwars te zitten. Zij zette de schaterlach in, die op zijn woorden volgde. Burgemees ter Bannink keek er zijn dochter ver stoord om aan. Zo behandelt men geen gasten. Ze scheen het niet te merken. De vreugde van haar twintig jaar wilde ze uitvieren nu daar eindelijk eens de gens logies te krijgen is. Ik heb op de politiepost wel iets van een houten krib gezien, maar daar voel ik eerlijk gezegd toch niet zoveel voor". „Een ogenblikje", verzocht ze en rap verdween ze. „Jullie kunnen hier lo geren", zei ze toen ze terug kwam, „als jullie tenminste je moddervoeten ge wassen hebt". "„Marianne, foei!" imi- GO VERBURG 14 organisatie geplaatst zal worden. I „Vorig jaar, burgemeester" kans voor was op het stille dorp. Haar vader bedacht zich toen plotseling, dat het misschien beter was, dat hij zich aan de verantwoordelijkheid onttrok, door weg te gaan. Er waren nog een paar dringende bezigheden, zei hij. Zijn vertrek luchtte Karei op. Om hem had hij Marianne niet van repliek durven dienen. Nu zou dat beter gaan. Haar reactie was anders. De bescher ming van haar vaders gezag miste ze nu. Rustig begon ze te praten. Over het dorp en over haar werk hier. Zakelijk nuchter onderbrak Vorstermans haar verhaal. „EhMarianne, voordat je brave dorpelingen naar bed toe gaan, zou ik graag willen weten of hier er- teerde Karei de stem van haar vader. Toen lachte ze ongedwongen. In die stemming bood ze aan om hun het dorp bij avond te laten zien, want het binnen-zitten verveelde haar. Karei was daar matig voor, want hem verveelde het lamplicht niet. Ze was een openbaring voor hem, dit meisje. Zó had hij zich de vrouw gedroomd. Hij wilde haar zien en nog langer zien, om dan haar beeld mee te dragen voor la ter. 't Was droog geworden buiten. Niet koud was het. Een wandeling zou dan toch wel goed doen, na de tocht van die dag. Marianne verdedigde haar voorstel, alsof er grote belangen waren bij een wandeling door het dorp. Haar argu menten waren sterk, haar glimlach lief. Haar broer Gerard, piepjong studentje nog, ging mee. „Schijn is maar alles in in het dorp", lachte hij. Och, het dorp, het had eigenlijk niets om het lijf: een paar straten met een pleintje, daar was 't mee gedaan. In de dorpsstraat wat drukte van heen en weer slenterende jongelui. „Huwelijks markt", verduidelijkte Gerard. Toch was die wandeling een genoegen. Vreemd is dat, zoals Marianne's na bijheid hem goed deed, bedacht Ka- rel. Hij zou dat missen, morgen. Voor taan zou hij dan zijn. landingsterrein toch maar liever vooruit willen vast stellen, want tien tegen een, dat hij hier anders nooit meer kwam. Een kans wagen? Nu? Bij de dochter van de burgemeester? Och, onzin! Als een tekort in zijn leven voelde hij het, dat hij feitelijk nog niets ge presteerd had. Geen ster in zijn beroep was hij; geen bekende nog op sport gebied. Zijn enige prestatie was ten slotte, dat hij zichzelf kostelijk ver maakte. Léonard noemde dat ook een kunst, maar een meisje als Marianne, zo knap en lief en, ja natuurlijk ook degelijk zou ze zijn, zo'n meisje zou méér vragen. Wat heeft tenslotte een ballonvaarder zijn vrouw te bieden? (Wordt vervolgd). verleend voor de oprichting en exploi tatie van een nieuw Prot. Chr. Streek ziekenhuis en voor de verdere exploita tie van het Rooms-Katholieke zieken huis te Goes. De begroting voor het jaar 1952 le verde veel stol tot spreken. De heer Vogelaar (A.R.) sprak over de zeer hoge kosten van het onderwijs in Krabbendijke. Door samenvoeging van enkele bijzondere lagere scholen n.l. de Hervormde school en de Gerefor meerde school, zouden deze kosten aan merkelijk dalen, terwijl het onderwijs beter zou worden. Daar deze aangele genheid niet op het terrein der gemeen te ligt zal het initiatief tot samenwer king van de betrokken schoolbesturen moeten uitgaan. Verschillende raadsle den juichten een dergelijke samenvoe ging toe. Bij de begrotingspost voor de brand weer deelde de voorzitter mede, dat door het college van B. en W. een nieuw systeem brandspuit is bezichtigd, dia naar hun mening voor deze gemeente zeer geschikt zou zijn. De aankoopprijs hiervan zal ongeveer f 20.000 bedragen. Wanneer echter tot aanschaffing van deze spuit zou worden overgegaan, dan zal een brandweerbelasting moeten wor den ingevoerd. B. en W. zullen t.z.t. deze aangelegenheid aan de raad ter oeslissing voorleggen. De heer Waverijn (C.H.) was het op gevallen dat tegenover de hoge uitgaven voor de haven slechts geringe inkom sten staan. Hem werd medegedeeld, dat het in het voornemen ligt om de haven over enkele jaren te liquideren. Daarna werd de begroting vastgesteld met de volgende cijfers: gewone diensti inkomsten f 97520.95, uitg. f 95432.95; onvoorzien f 2088. Kapitaaldienst: uit gaven f 1016130.13, ink. f942711.57, na delig slot f73418.56. Het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs voor 1952 werd vastgesteld op f 28.43. Voor het bijzonder uitgebreid lager onderwijs werd dit bedrag vastgesteld op f 29.43. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Waverijn of er ook in deze ge meente plannen bestaan om aan ouden van dagen een kolentoeslag toe te ken nen. De voorzitter antwoordde dat dit inderdaad het geval is. Het is n.l. niet mogelijk dat ae gemeente, gezien de ge- meentetinanciën, alleen deze uitgaven van plm. f 2500 a f 3000 zal doen. De kerken verstrekken reeds dergelijke toeslagen, maar voor mensen die daar voor niet in aanmerking komen zal door de burgerlijke instelling voor maat schappelijke zurg worden eezorgd. lTlUHtlN. De heer v. d, ancle nieuw raadslid. De raad, die Donderdag vergaderde, droeg een bijzonder cachet. De publieke tribune was dit keer n.l. gevuld met scnoolkinderen van de Ohr. Hat. school. Na enkele hamerstukken kwam aan de orde een schrijven van de heer A. J. A. Wagemaker, die ontslag neemt als raaaslid. De voorzitter zegde hem na mens de raad dank. In zijn plaats is be noemd de heer M. v. d. Sande. Aan de heer A. J. Rijstenbil werd eervol ont slag verleend als wnd gemeente-secre taris, ambtenaar B.S. en boekhouder gasfabriek. Tot boekhouder gasfabriek werd benoemd de heer Plouvler. Beslo ten werd een subsidie te verlenen van f 100 aan het bureau voor bevolkings onderzoek; f 25 aan de Bond tegen het vloeken; aan de beide kleuterscholen (f20 per leerling); aan het Groene Kruis (f1000); Cnr. zangver. f2.50 en f 10 voor V.G.L.O. aan de school op G.G. Tot leden van de gascommlssie werden benoemd de heren Berrevoets en Kot, tot vertegenwoordiger in de R. v. A„ N.V. Waterleiding Tholen wethouder de Heer. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het plan bestaat het bouwen van een huis voor ouden van dagen en uitb.el- ding van het industrieterrein. De rekening gasbedrijf en gemeente rekening over 1950 werd als volgt vast gesteld: gas: ontvangsten en uitgaven f 85.983.79; Gemeente: kapitaaldienst, ontvangsten en uitgaven f 496.278.06; Gewone dienst: ontv. f351.326.25 en uitgaven f439.074.51; tekort 7 87.748.51. De gemeentebegroting voor 1952. Ka pitaaldienst: ontv. f 1.158.273.18, uitg. f 1.651.146.67; gewone dienst: ontv. en uitg. f 411.475.04. Post onvoorzien f 3000. Door de Stichting Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland als architect is openbaar aanbesteed de bouw van een woonhuis voor de Gebr. Minderhoud te Aagtekerke. De uitslag luidde als volgt: 1. Fa. J- Mesu Zn., St. Laurens f 14.980 2. J, Walraven, St. Laurens f 15.435; 3. A. Blankenburgh, Nieuwdorp f16.100; 4. J. Jobse Mz., Oostkapelle f 16.439; 5. U Minderhoud Sz., Aagtekerke f 16.474; 6. W. Jongepier, Aagtekerke f 16.625; 7. Gebr. Boogaard, Grijpskerke f 16.865.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2