Belgische exportheffing kost ons land twintig millioen gulden Instelling landbouwplan zo goed als zeker De Sint kwam in Goes, Middelburg en Vlissingen op bezoek 1 sche appij De Franse franc gered Nog steeds strubbelingen in Pan Moen Dj on Westelijke Drie verzoeken om Commissie van onderzoek Wapenleveranties in 1953 verdubbeld» Drama aan boord van Nederlands motorschip wintertijd 1ic)ina S ->2 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geen overeenstemming op Anneville Zaterdag opnieuw overleg te Brussel k SNIPPER NIEUWS Stafchef neemt de macht in handen Zestig mille voor misdeelde kind Tremmer doodde hofmeester Pepernotenhoge hoeden en verlanglijstjes De Middenstanders waren (net als de kinderen) blij of nerveus Brutale overval in Den Haag wringertijd mmwt ligatiën cijn ge- ichrijving op R1951 tags 4 uup, tvens te irg voor Je open- an NV. zjjn by MK N.V. N.V. aangenomeii jenwoordigerd 1 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2038 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 3 DEC. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Ewekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema. Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.31 u., onder 16.30 u. Maan op 13.00 u., onder 23.09 u. Hoogwater Dinsdag 4 Dec.: Vlissingen: 5.31 u. 2.06 m., 18.09 u. 2.09 m, Terneuzen: 6.04 u. 2.23 m., 18.39 u. 2.27 m. Wemeldinge: 7.24 u. 1.66 m„ 19.53 u. 1.79 m. Zierikzee: 7.03 u. 1.42 m., 19.37 u. 1.56 m. De Benelux-ministersconferentie op Anneville heeft niet tot een direct resultaat geleid, heeft minister Lieftinck na afloop verklaard. De ex portheffing op bepaalde Belgische producten bleek het struikelblok te zijn. Nederland (en ook Luxemburg) zijn beslist van mening, dat de exportheffing niet mag worden toegepast op exporten naar de Benelux- partners, doch België is het hier niet mee eens. De uitvoerrechten, die van pro cent tot 3 procent lopen, dienen tot het nakomen van de belofte der Belgische regering de uitbetaling van een extra toeslag ineens van honderd francs aan werknemers te garanderen. V.S. stellen 600 millioen dollar beschikbaar De Amerikaanse regering heeft ver zekerd Frankrijk zeshonderd millioen dollar ter beschikking te zullen stellen In het financiële jaar Juli 1951 tot Juli 1952, aldus heeft de Franse minister van Voorlichting-, Robert Buron, na een bijeenkomst van de ministerraad aan de pers meegedeeld. Dit betekent, dat Frankrijk zijn dol- iarimporten niet zo ingrijpend zal be hoeven te verlagen als aanvankelijk noodzakelijk scheen en dat geen ben- rinerantsoenering behoeft overwogen te worden. Deze toewijzing zal het mogelijk ma ken de invoer van Amerikaanse kolen voort te zetten. Het is nog niet bekend, welk gedeelte van het bedrag van 600 millioen dollar als rechtstreekse hulp zal worden ver strekt, en welk gedeelte bedoeld zal zijn als vergoeding voor de Franse aanko pen van militair materieel in de Ver. Staten of voor de Franse bijdrage tot de verdediging van Europa. Nu er reeds een beslissing is geno men ten aanzien van de hulpverlening aan Frankrijk, gelooft men, dat thans wellicht spoedig ook een beslissing met betrekking tot de hulp aan Engeland is te verwachten. Volgens niet-officiële gissingen zal de toewijzing aan Enge land vermoedelijk 500 millioen dollar bedragen. Volgens Reuters financiële redacteur zal Frankrijk nu in staat zijn devalua tie van de franc te vermijden. Wanneer het duidelijk wordt, dat de franc niet zal devalueren, zal het publiek een de valuatie van het Engelse pond waar schijnlijk uitgesloten achten. Zoals be kend stond de franc onder grotere druk dan het pond. De Belgische regering beschouwt de ze uitvoerbelasting als een zuiver bin nenlandse aangelegenheid en betwijfelt of discriminatoire behandeling van Be- neluxpartners zich nog zal verdragen met internationale verplichtingen. Besloten werd over dit vraagpunt ad vies uit te laten brengen door drie in ternationale deskundigen, vertegen woordigers van Nederland, België en Luxemburg. Dit advies zal in de loop van de komende week moeten worden uitgebracht en daarop aansluitend zal Zaterdag a.s. te Brussel een nieuwe be spreking gehouden worden. Van Nederlandse zijde is er voorts de aandacht op gevestigd, dat de eer der genoemde Belgische exportmaatre gel wel in ernstige mate in conflict komt met de geest van samenwerking tussen de Beneluxpartners en met de realisatie van de economische unie. Van Belgische zijde is er nog op gewezen, dat het hier, wat de bedoeling betreft, gaat om directe belasting, waardoor men noodgedwongen het middel heeft moeten aangrijpen van een indirecte be lasting door een toeslag op de uitvoer. Deze gehele kwestie van die export heffingen zou, aldus deelde men ons mede, Nederland komen te staan op een bedrag van twintig millioen gulden. „EZELTJE STREK JË...." Al is de Beneluxconferentie dan mislukt, Nederland is uit de brand! Zaterdagavond bracht Sint Nicolaas een bezoek aan de con ferentie, juist toen deze even werd onderbroken. Hy had een paar kleine geschenken meegebracht. Zo kreeg onze minister van Finan ciën, de heer Lieftinck, een ezeltje dat goudstukken verloor als men het diertje de staart oplichtte „Daar heb ik nu zes jaar op zit ten wachten"zei de minister verbluft. Friese beweging stelt urgentieprogramma op. Het dagelijks bestuur van de raad der Friese Beweging heeft 'n urgentie programma opgesteld, dat aan de hoofdbesturen van Friese verenigingen is toegezonden met het verzoek het over te nemen en er actie voor te voe ren. Het programma omvat de volgen de punten: 1. Wetteiyke erkenning van de Friese acten (lagere en middelbare). 2. Vorming van Friese leerkrachten op de kweekscholen In Friesland. 3. Fries onderwijs aan alle Friese kin deren. 4. Wettelijke regeling van de postiie van de Friese taal in het recht- en ambteiyk verkeer. 5. Het aan de orde stellen van Friese kwesties in alle mogelijke organisaties in Friesland. 6. Sterker actie voeren in en by de politieke partijen. Felle strijd tegen guerilla's De Noordelijken hebben op de be standsbesprekingen van Zondag ver klaard, dat zij het volste recht hebben om gedurende een wapenstilstand vliegvelden aan te leggen. Vice-admiraal Charles Turner Joy, het hoofd van de geallieerde delegatie, zei na de bijeenkomst: „De Verenigde Naties zullen daarmede nooit accoord gaan. Er is geen voortgang gemaakt'' Een woordvoerder van de V.N. ver klaarde, dat de communisten de V.N. het recht ontzegden om htm voorraden aan te vullen of hun troepen te ver vangen gedurende een wapenstilstand. Vice-admiraal Joy zeide: „Wij heb- De Duitse verkiezingen De V.S., Frankrijk en Engeland hebben Zondag de V.N. verzocht een commissie te benoemen, die zou moeten onderzoeken of het moge lijk is „vrije en geheime verkiezingen in geheel Duitsland" te houden. In een gemeenschappelijke resolutie, Ingediend bij de politieke commissie van de Algemene Vergadering, zeggen de drie regeringen, dat zij op grond van een voorstel van de West-Duitse kan selier Adenauer, de Algemene Verga dering hebben verzocht, een onparty- dige internationale commissie te benoe men. Volgens deze resolutie dient de commissie drie punten bij haar onder zoek, voorzover zü het houden van vrije verkiezingen betreffen, te betrekken: 1. De constitutionele voorzieningen in West-Duitsland, Berlijn en Oost-Duits- land en haar toepassing met betrekking tot de aspecten van individuele vrij heid, in het bijzonder de mate waarin, In de practijk, het individu bewegings vrijheid, vrijheid van willekeurige ar restatie en hechtenis, vrijheid van ver eniging en vergadering en vrijheid van meningsuiting geniet. 2. Vrijheid van politieke partijen om zich te organiseren en haar activiteit te ontplooien. 3. De organisatie en werkzaamheden van de rechterlijke macht, de politie en administratieve organen. Nu reeds voor 2.000.000.000 dollar per maand. De directeur van de Amerikaanse defensiemobilisatie, Charles Wilson, heeft op een vergadering van een groot aantal vooraanstaande Europese indu striëlen verklaard, dat de Amerikaanse leveringen van kanonnen, tanks en vliegtuigen naar de eigen troepen over zee en naar die der geallieerden thans 2000.000.000 dollar per maand bedragen. Dit getal zou geleidelijk verhoogd en bi 1953 verdubbeld worden. De directeur van het bureau voor militaire bijstand van het Amerikaanse ministerie van defensie, generaal Olm sted, gaf de volgende cijfers voor de levering van goederen aan Amerikaan se bondgenoten tot 31 October: 8228 radio- en radarapparaten, 6907 tanks en pantserwagens, 27.691 vracht auto's, 643.369 lichte en automatische wapens, 10.679 kanonnen, 219 oorlogs schepen en 1185 vliegtuigen. Bovendien zijn 12.000 buitenlandse officieren en minderen ln Amerika op geleid en zullen nog 14.000 officieren en minderen in 1952 een opleiding ln Ame rika ontvangen, aldus generaal Olmsted. Verder verzoeken de drie mogendhe den de assemblee, een beroep te doen op de autoriteiten van Oost-Duitsland, Berlijn en West-Duitsland opdat de commissie vrij door Duitsland kan rei zen en volledig toegang heeft tot die personen, plaatsen en documenten, die zij van belang acht om haar taak naar behoren te vervullen. - Een Britse woordvoerder zeide, dat zijn regering voornemens was een klei ne commissie voor te stellen, bestaande uit „neutrale" mogendheden. De gemeenschappelijke resolutie in strueert de commissie, haar bevindin gen „zo vroeg mogelijk" aan de secre taris-generaal te doen toekomen. Dinsdag zal de resolutie aan de spe ciale politieke commissie voorgelegd worden. r 7 k i* t Eeu nritse firma plannen voor de constructie van reusachtige helicopteres die tanks van 50 ton en bataljons over honderden kilometers zullen kunnen vervoeren. Met straal motoren natuuriykEngeland zal, althans volgens de „Sunday Graphic", binnen 18 maanden het leger uitrusten met „atoomstraal-kanonnen". Sinds in Engeland mond- en klauwzeer uit brak en dat was op 13 November j.L zijn reeds 5000 stuks vee op last van de regering geslacht. De eerste robot- fabriek ter wereld is in de Sowjet-Unie geopend, meldt Reuter. Men maakt er motorzuigers voor auto's. De fabriek wordt slechts door vier man bediend. Bemanningsleden van niet militaire vliegtuigen hebben in Europa geen pas poort meer nodig. „II popoio d' Ita lia" eens het blad van Mussolini's fas cistische partij is in nieuwe vorm ver schenen en zijn hoofdredacteur is tege- lyk al in de kraag gegrepen wegens een niet al te degelijk hoofdartikel over het neo-fascisme. Nog twee van de negen opvarenden waren in leven, toen de Amerikaanse mijnenveger Vrijdag de reddingboot vond met de opvarenden van het vermiste jacht „Amphitrite", dat Maandag jjl. was gestrand. Vlak na zijn redding verloor een van hen, een 12-jarige jongen, het leven. De voed selrantsoenering in Hongarije is opge heven, maar de prijzen worden met bij na 100 procent verhoogd. Het Per zische kabinet heeft besloten koning Faroek van Egypte als koning van Egypte en Soedan te erkennen. ben de communisten laten zien welke verschillen er bestaan ten aanzien van punt drie van de agenda (concrete maatregelen voor het staken van het vure'n) en Run gevraagd of zij een methode hadden om deze verschillen uit de weg te ruimen. Zü hadden niets te zeggen". Verder hadden de Noordelijken Joy gevraagd, of de V.N. de besprekingen over punt twee van dè agenda (het vaststellen van de wapenstilstands linie) wensten te heropenen. Admiraal Joy had geantwoord: „Neen, dat is af gehandeld". Hedenochtend zouden de delegaties weer bijeenkomen. DE GEVECHTEN. De communisten hebben de afge lopen vier weken hun luchtmacht ln Noord-Korea voortdurend uitgebreid. In een overzicht over November van de vyfde luchtmacht is vastgesteld, dat meer Noordelijke vliegtuigen werden vernietigd dan in andere maanden, t.w. in totaal 32. De gealleerden onderna men in het geheel 18.144 aanvallen op Noordeiyke aanvoerwegen. Zuid-Koreaanse troepen, speciale po litie en „jeugdregimenten" hebben een grootscheepse aanval uitgevoerd tegen een guerillaleger in Zuid-West-Korea, waarvan de sterkt® op 10.000 man ge schat wordt. De operatie is Vrijdag be gonnen en wordt gesteund door vlieg tuigen van de Zuid-Koreaanse lucht macht. Volgens de minister van defensie, Kim II Hwan, opereren de guerüla's, waaronder Noord-Koreaanse en Chi nese soldaten, in bijna elke bergstreek van Zuid-Korea. Zij waren tot minder dan 14 km. van Pesan, de grote aan- voerbasis van de V.N. doorgedrongen. Zondag zyn 5 MIG-straaljagers door Amerikaanse Sabres neergeschoten, al dus een mededeling van de vijfde luchtmacht. Dit gebeurde „by gevech ten tussen 40 Sabres en meer dan 150 MIGs tussen Pjongjang en Sinandjoe. De staatsgreep in Syrië Buitenlandse politiek blijft onveranderd. Nadat de Syrische minister-president Dawalibi,, die Donderdag bij een mili taire staatsgreep werd gearresteerd, Zaterdag het ontslag van zijn regering heeft ingediend, is Zondag de Syrische president Hasem el Atassi afgetreden. Kolonel Sjisjakly, de Syrische stafchef en leider van de staatsgreep, welke de afgelopen week heeft plaats gehad, heeft de macht van de president over genomen. Alle Syrische vertegenwoordigers in het buitenland zijn van de nieuwe toe stand op de hoogte gesteld. De militaire coup van de afgelopen week was gericht tegen de regering van de volkspartij, waarvan Maaruf Dawalibi het hoofd was. „De militaire staatsgreep in Syrië zal geen invloed hebben op de buiten landse politiek van Syrië", zo heeft de Syrische gezant in Egypte na een on derhoud met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken a.i. verklaard. Hij zeide verder, dat Syrië zich zou blijven verzetten tegen het viermo- gendhedenvoorstel inzake de verdedi ging van het Midden-Oosten en de Egyptische zaak verder geheel zou steunen. Prinses Marijke trok 5 lootjes tegelijk. De tweehonderd poppen, die de vrou wen van Oregon (V.S.) aan H. M. de Koningin hebben geschonken, zullen dezer dagen aan nieuwe eigenaren wor den toegezonden. De Koningin besloot namelijk destyds, dat de poppen zou den worden gebruikt voor het jeugd werk onder geestelijk en lichameiyk misdeelde kinderen. Er werden voor dit doel een groot aantal loten gedrukt, waarvan er niet minder dan 250.000 zijn verkocht met een totale opbrengst van ongeveer 60 mille. De trekking ge schiedde Zaterdag op Paleis Soestdijk. Prinses Marijke zou het eerste lot trekken, maar greep er niet minder dan vijf tegelijk, waarvan de nummers zeer dicht bij elkaar bleken te liggen. De jongste prinses had overigens meer interesse voor de poppen zelf dan voor de loten en daarbij bleek, dat zü de moedertaal van de Franse gouver nante, mej. Janine Seston, reeds goed onder de knie heeft. Wij hoorden haar Zaterdag tenminste de poppen in een vjoeiend Frans toespreken en zij ant woordde haar hegeleidster ook in de zelfde taal. Ondanks verwarring in Raad van Europa Afgevaardigden zaten liever in de restaurants De Europese assemblee zal waar schijnlijk een nieuwe stemming moeten houden over haar advies aan de minis ters om de instelling van het plan voor de landbouw te overwegen. Het advies werd Zaterdagavond met één stem meerderheid aangenomen in een nogal verwarde stemming. Er zijn bezwaren tegen deze stemming gerezen. Door het bureau is vastgesteld, dat een Frans man tweemaal „ja" gestemd heeft. Voorts heeft een der leden geconsta teerd, dat zijn „neen" stem ais een ont houding is aangemerkt. Bovendien heeft een aantal leden zün teleurstelling geuit over het feit, dat de stemming heeft plaats gehad op een ogenblik, waarop een derde deel der leden afwezig was. Een der afgevaar digden deelde on-officieel mede, dat hij op grond van de gerezen bezwaren een nieuwe stemming zal vragen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de landbouw- pool bij een nieuwe stemming opnieuw de vereiste meerderheid zou kunnen verkrijgen daar de afgevaardigden, die Zaterdagavond de bekende Straatsburg- se restaurants boven de vergaderzaal kozen, in grote meerderheid onder de voorstanders van de landbouwpool ge rekend kunnen worden. Wanneer een nieuwe stemming zou plaats vinden zouden zü uiteraard hun stem kunnen doen gelden. DE VERGADERING. Ondanks het heftig Engels-Scandi- naafs verzet werd Zaterdag, zonder dat men zich van „mistelling bewust was de aanbeveling met 4924 stemmen'en 14 onthoudingen aangenomen. De drie aanwezige Nederlanders, de heren Rip, Fens en Serrarens gaven allen him steun aan het voorstel. De assemblee sprak in de aanbeve ling haar mening uit, dat 'n landbouw pool gevormd zou moeten worden op grond van 't ontwerp, dat door haar spe ciale landbouwcommissie is opgesteld. Dit ontwerp voorziet in de stichting van een gezagsorgaan, waarop bij con ventie van de deelnemende landen sou- vereine rechten kunnen' worden overge dragen. Het ligt in de bedoeling van de assemblee, dat by de O.E.E.S. aangeslo ten landen, die niet tot de Raad van Europa behoren, zullen worden uitgeno digd deel te nemen aan de conferentie. PLEIDOOI VAN MR RIP. Het Nederlandse lid van de land- bouwcommissie mr W. Rip bleek een warm voorstander. Men had volgens hem een situatie bereikt, waarin alle nationale proteetiemaatregelen voor de landbouw tot mislukken gedoemd wa ren. Met internationale maatregelen zou men de agrarische markt kunnen ordenen en de verhoogde voedselpro ductie bewerken, welke parallel zou moeten gaan met het bewapingsplan. Mr Rip oefende in dit verband critiek uit op de recente invoerbeperkingen van Engeland. Overigens had hy een open oog voor de Engelse banden met niet- Europese landen. Zeventien doden bij ziekenhuis- brand. 17 van de 161 patiënten van een zie kenhuis te Koesjiro (in Noord-Japan), zün omgekomen toen het ziekenhuis door brand werd verwoest. Sommige patiënten, die ernstige brandwonden hadden opgelopen, sprongen van de tweede verdieping naar beneden. Enige dagen geleden waren anonieme brieven ontvangen, waarin gedreigd werd met het in brand steken van het ziekenhuis als zekere wyzigingen in de personeelsbezetting zouden worden in gevoerd. De totale schade bedraagt een half millioen. De Standaard-Amerikaansche Pe troleum Compagnie N.V. te 's-Graven- hage deelt mede, dat m«t ingang van heden de naam der onderneming wordt gewijzigd in Esso Nederland N.V. In de nacht van Zaterdag op Zondag ls het s.s. „Boskoop" van de K.N.S.M. ln Rotterdam gearriveerd. Aan boord van het schip bevond zich de 23-jarige tremmer M., die deel had uitgemaakt van de bemanning van het motorschip „Hecuba" van dezelfde maatschappij, maar van de Nederlandse Antillen naar Rotterdam de reis aan boord van de „Boskoop" heeft gemaakt onder bewa king van een detachement thuisvarende militairen op last van de Officier van Justitie te Amsterdam. Op 15 Ocober j.L des avonds om 7 uur werd aan boord van de „Hecuba" op volle zee de 37-jarige hofmeeser K. in de gang van zün hut aangetroffen met messteken in de rechter lies en in de linkeronderarm. Nog diezelfde avond meldde de tremmer M. zich bij de ge zagvoerder en bekende hij onder de in vloed van sterke drank de hofmeester te hebben neergestoken. De „Hecuba", die op 15 October van Malta op weg was naar Esmeraldas verhoogde de snelheid, opdat de hofmeester zo spoe dig mogelijk in een hospitaal kon wor den opgenomen. Aanvankelijk leek de toestand van de hofmeester niet zo ern stig, maar ondanks operatief ingrijpen is de man op 28 October aan de gevol gen van zijn verwondingen overleden. Bij zijn aankomst in Rotterdam is M. onder arrest gesteld en naar de hoofd stad overgebracht, beschuldigd van moord c.q. doodslag. Het schijnt, dat M., die nogal graag drinkt, zijn kwantum drank aan boord had opgedronken en dat de hofmeester geweigerd heeft hem meer drank te verschaffen. SLACHTOFEERS VAN DE WEG. Twee champignonkwekers, de gebroe ders Chr. en A. Francken uit Wolder bij Maastricht zün gisternacht toen zü uit België terugkeerden met hun auto op een stilstaande trailer gereden en op slag gedood. De 35-jarige Chr. was ge huwd en vader van 2 kinderen. In Den Haag werd de 5-jarige G. B. op het Hobbemaplein door een tramwa gen van lijn II aangereden en op slag gedood. Op het Gevers Deynootplein te Sche- vennigen liep het driejarig meisje C. K. uit Den Haag al spelende onder lijn 9 en overleed des avonds in het zieken huis. GEWONDEN UIT KOREA TERUG. Zaterdagmiddag zijn elf gewonde Ko- rea-vrijwilligers per Dakota op het marine-vliegveld Valkenburg terugge keerd. Drie van hen konden regelrecht naar huls terugkeren. Zij werden toe gesproken en kregen het kruis voor recht en vrijheid opgespeld. SINT NICOLAAS, de brave kindervriend, zal Zaterdagavond wel doodmoe in kooi gekropen zijn. Op één middag heeft hij, althans voor zover ons bekend, in Middelburg, Vlissingen en Goes bezoeken afgelegd, gewuifd, redevoeringen gehouden (en beluisterd) juichende kinderen blij gemaakt, middenstanders geprezen en (het moet helaas gezegd) ook wel gegispt Goesenaren kregen van onder uit de zak Gegispt? Welzeker. Dat laatste ge schiedde in Goes, waar de Goed Heilig- man voor het eerst sinds mensen heugenis officieel ten stadhuize werd ontvangen. Hij bezocht deze stad op uitnodiging van de contactcommis sie uit de middenstand, en nam, een maal in de raadzaal gezeten, geen blad voor de mond. Hoe toornde do noeste grijsaard te gen de verdeeldheid die onder de Goese winkeliers blijkt te leven en op welke waardige wijze wist hij tevens B. en W. de vele wensen en verlangens onder de aandacht te brengen die de burgerij koestert. Toen de Sint, in gezelschap van vier zwarte knechten met de „Frans Naere- bout" aan de kade arriveerde werd hij door een onafzienbare menigte en de voorzitter van de contactcommisie, de heer A. Vermaire, op spontane wijze verwelkomd. Voorafgegaan door de harmonie „Euphonia" trok hij in een auto eerst langs zakencentrum Goes Noord (waar alle winkeliers braaf de vlaggen hadden uitgestoken) en arri veerde zo op de markt waar de Pieten met vaardige hand aan het strooien gingen. De Goed Heiligman zelf trad de raadszaal binnen, waar de bode zorg zaam de staf in een hoek zette en de burgemeester hem toesprak. De Sint had niets dan goede wensen voor het college van B. en W. over. Hij hoopte dat de gemeente spoedig geld zal mo gen vinden voor de bouw van huizen, een ambaohtssohool en een vakschool. De verlangens der burgerij naar voren brengend zei de Sint, dat er spoedig een wandelpad naast de Patijnweg zal moeten komen, dat de kade op dempen ligt te wachten en de donkere hoekjes in de stad op licht. Nadat hij B. en W. met enkele ca deautjes had verrast en de ere wijn was gedronken maakte de Sint een tocht door de stad waarbij hij de ziekenhui zen en de bejaarden niet vergat. De gehele dag heerste er in de stad een gezellige St. Nicolaasdrukte. (Zie vervolg op pag 3.) Zaterdagavond omstreeks zes uur heeft een gewapende en gemaskerd^ man in een tapijtenwinkel aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag een overval gepleegd. Hij bedreigde de win kelier en stal van hem enig geld uit do portefeuille. De politie is er nog niet in geslaagd de man te arresteren. Omstreeks zes uur schelde de win kelbel en de winkelier, K. de L. uit Scheveningen een broer van do eigenaar van de tapijtenwinkel ba- gaf zich de trap af naar de winkel. Deze winkel heeft de vorm van een suite. In het voorgedeelte van de win kel brandde licht, doch De L. zag geen klant. Hy begaf zich toen naar hel achtergedeelte van de winkel, was het donkerder en de De L. ontstaL het licht. Hij ontdekte in de hoek van Daar ak het vertek een gemaskerde man, dj» hem met een revolver bedreigde. Da onthutste De L. moest tegen de muur gaan staan en de handen omhoog sta ken. De gemaskerde man haalde toert de portefeuille vit De L.'s zak, stal et enig geld uit, gaf de man een klap met de revolver op het hoofd en verdween daarna ijlings de straat op. Kind door hond de kin afgebeten. Zondagmorgen omstreeks kwart voor acht is te Amsterdam een tienjarig meisje door een hond aangevalïeöj waarbij het dier haar de kin heeft al gebeten. De hond, eigendom van een nachtwaker, die de dienst in de kerm büwoonde, lag naast een rijwiel, dal hy moest bewaken. Het meisje is ver» moedeiyk te dicht langs deze fiets ga» lopen. Tegen de eigenaar van de hond is proces-verbaal opgemaakt. Belangrijke uitbreiding van Amsterdam. Minister in 't Veld sloeg eerste paal voor Tuinstad. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr J. in 't Veld, heeft Zaterdag kort na twaalf uur de eerste paal in de grond doen heien voor de eerste complexen woningen (322 stuks) van de nieuwe Tuinstad Sloter- meer, even buiten de Ringbaan aan de Westkant van Amsterdam. Zeer velen woonden de eenvoudige plechtigheid bij, die het begin betekent van een zeer ela belangryke uitbreiding dam. van Amster- Vergiftigingsgeval in Sittard. Toen men gistermiddag om 12 uur nog geen gehoor kreeg aan de woning van de familie M. te Sittard, waar schuwde men de politie, die zibh toe gang tot het huis verschafte en het echtpaar en een driejarig kind bewuste loos op bed vond. Het kind was gister avond reeds bij kennis, de beide ouder» nog niet. Men denkt aan voedsel- of ko lendampvergiftiging. (Ingez. mer^-Ming, adver' R. S. STOKVIS 8. ZÓNEN N.V. DE BILT ZEGT: Perioden met zonneschijn. Wisselende bewolking met droog weer. Matige Westeiyke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als giste ren. -r r I

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1