RUSLAND STEMT MET VORMING VAN SUBCOMMISSIE IN Standpunten van de fracties bleven ongewijzigd Koningin onthulde beeld in Rotterdams stadhuis Weinig kans op een compromis Impasse in Panmoendjon Zes nieuwe boerderijen in de Zuidwatering* Vlissingse gedupeerden krijgen tegemoetkoming in geleden schade PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wysjinsky wil meewerken Donkere dagen* Indonesische delegatie samengesteld Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactia 2435. Giro 274289. Kantoren j Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korts Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628, ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG Not 2033 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 1 DEO. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.28 u., onder 16.31 u. Maan op 12.20 u., onder 20.08 u. Hoogwater Zondag 2 Dec.: Vlissingen: 3.43 u. 2.34 m., 16.11 u. 2.40 m. Terneuzen: 4.17 u. 2.51 m., 16.43 u. 2.57 m. Wemeldinge: 5.41 u. 1.91 m., 18.04 u. 2.01 m. Zierikzee: 5.25 u. 1.65 m., 17.51 u. 1.75 m. llMIilll DE NOVEMBERSTORMEN zgn weer over ons land geraasd vandaag is het December geworden, de laatste maand van het jaar. Een vreemde maand met een typische sfeer. Wanneer men een ogenblik terugdenkt aan dat rampzalige jaar 1940, dan zal men zich herinneren, hoe levendig toen in De cember de gedachte was, dat de vrede nu niet lang meer kon uitblijven. De Duitse soldaat wil met Kerstmis naar huls, zei men. Ach, men wist, dat het niet zo was, dat we nog maar aan het begin stonden van de oorlog maar men wilde het zo graag geloven en juist in die maand December was men er te gevoeliger voor. Nu is het weer December, elf jaar na dat rampjaar. We ztfn door een poel van leed gegaan, maar we hebben de oorlog gewonnen. We hebben gewerkt aan de vrede, maar dat werk is nog lang niet af. Integendeel, het lijkt of we steeds verder van dat begeerde doel afraken. De verdeeldheid van de wereld in twee kampen treedt met steeds gro ter onbarmhartigheid aan het licht en eigenlijk zyn er maar weinigen meer, die geloven dat die kloof ooit overbrugd kan worden anders dan nadat een derde wereldoorlog de machthebbers van het Kremlin zal hebben neergeveld. Want zo staat het toch in wezen: we geloven en hopen allemaal, dat er een weg ge vonden zal worden om deze twee groot machten In vrede naast elkaar te doen lc en, maar dat uiteindelijk, na kortere of langere tijd, een van de twee zal moeten buigen, wil de bom niet bar sten, daaraan twijfelt eigenlijk niemand, ook al praten ze dan dikwijls anders. HET IS ECHTER alsof we In die typische Decembermaand dat alles wel weten, maar alsof het ons minder raakt dan anders. Zoals we op Zater dagochtend wel naar ons werk gaan, maar we staan er, waarschijnlijk omdat we weten, dat we 's middags vrij zullen zijn,- anders tegenover dan op andere dagen. Het Is, alsof we In December, tijdens die donkere dagen voor Kerst mis, de zorgen bulten kunnen sluiten, door onze gordijnen dicht te doen en ons terug te trekken in de sfeer van eigen huis, waar het licht Is en waar de kachel brandt. We leven zoals kin deren leven in deze dagen vöór 5 De cember, voordat Sint Nicolaas hen komt verrassen met zijn cadeaux en lek kernijen, Duizenden schitterende kinderoogjes zullen ln deze dagen weer vol bewonde ring opzien naar deze kindervriend uit Spanje. Onrustig zullen soms hun hart jes kloppen, omdat de stoute dingen van de afgelopen weken hun nog vers ln het geheugen liggen. Maar diep in him hart weten ze het: die goede Sint stelt nooit teleur. Hij mag eens een standje uitde len als een belhamel het al te bar heeft gemaakt en dan mag Zwarte Piet eens dreigend met de zak zwaaien, maar het einde van het liedje is toch, dat Sin terklaas die ondeugende streken ver geeft, dat de zak wordt weggelegd en dat ln de plaats daarvan het cadeautje op de proppen komt, waarop het kind al zo lang had gevlast, of soms iets an ders dat meer verantwoord is. Maar er komt altijd iets. T N DIE SFEER leven wij ouderen 1 eigenlijk ook in deze maand. Maar helaas meestal net met een nuance verschil. December is de advents- maand, de tijd waarin wij uitzien naar het Kerstfeest om te kunnen gedenken, dat God Zijn Zoon aan deze wereld gegeven heeft tot ons heil. In deze maand denken we meer dan anders aan dat wondere Engelenlied, dat sprak van vrede op aarde en van Gods welbehagen in de mensen. Maar geloven we het ook? Geloven we ook, dat God de almachtige is en dat hij inderdaad vrede op aarde kan schenken? Geloven we ook, dat hij p~n welbehagen heeft in ons, men sen. Geloven we, dat zoals een klein kind in Sinterklaas gelooft? Vast, on voorwaardelijk en met een ontwijfel bare zekerheid, dat de Sint het beste met hem of haar voorheeft en niet teleur stelt? Of aanvaarden we de komst van Christus, Gods geschenk, zoals het oudere kind dikwijls een geschenk van Sinterklaas aanneemt: hij is blij met het cadeau, maar in Sinterklaas geloven doet hij niet. Zie, als we zo denken, dan zijn deze dagen wel uitermate donker, ook al trekken we ons terug in de intimi teit van ons huis, trekken we de overgordijnen stijf dicht en ontsteken we de sterkste lampen die we heb ben. We leven dan wel naar het kerstfeest toe, maar het is geen echt feest voor ons. We willen wel Gods geschenk aanvaarden, maar het geluk dat daarin gelegen ligt zien we niet. Het is buiten donker en we doen bovendien nog onze ogen dicht. I-JET IS DECEMBER, maand met een typische sfeer, omdat er feestdagen in 't zicht zijn. We sluiten ons van de wereld af in de intimiteit van het gezin, omdat dat de plaats ia waar wij met die feestdagen horen. Is het niet zo, dat die donkere De cembermaand ons meer dan een an dere tijd van het jaar oproept tot bidden voor de vrede? Biddenmet het vaste geloof van een kind. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, beeft Vrjjdag in de vergadering van de politieke commissie der V.N. het voorstel tot vorming van een subcommissie der vier grote mogendheden voor de ontwapening aanvaard, onder voorbehoud, dat ook de Sowjetrussische amen dementen op heit Westelijke ontwapeningsvoorstel worden aangenomen. De commissie moet binnen 10 dagen verslag uitbrengen. - Na 26 jaar vertaalarbeid is thans °ok de uitgave van. de Bijbel in de meuwe vertaling van het Nederlands bijbelgenootschap gereed gekomen. °P 16 Januari a.s. zullen exemplaren van de nieuwe vertaling waaraan ge- Werkt is door een veertigtal mede- Werkers uit vele kerken en richtin gen, door de voorzitter van het N.B.G. Pr°f- dr G. N. W. Grosheide, worden overhandigd aan vertegenwoordigers van de protestantse kerken. „Ondanks geschillen met de drie mogendheden zijn wij bereid onze pogingen voort te zetten en deel te nemen aan het werk van de sub commissie ter onderzoek van de ver schillen tussen het Westelijke en het Sowjetrussische voorstel voor ontwa pening, aldus Wysjinsky, die voorts zei, dat de Sow jet-Unie bereid is een voorstel te aanvaarden tot instelling van een internationaal controle lichaam voor atoomwapens, waarvoor het vetorecht niet zou gelden. De Sowjet-Unie is van oordeel, dat een inspectie van alle atoomonderne mingen onmiddellijk na het sluiten van een conventie moet beginnen. Wysjinsky zei, dat de Sowjet-Unie voorstelt, dat de commissie in haar huidige zitting eenvoudig, duidelijk en kort zich uitspreekt voor het verbod van het atoomwapen en een strenge internationale controle. De Sowjet- Unie kan duidelijk en ondubbelzinnig verklaren, dat voor het werk van een onder de Veiligheidsraad te stellen controle-orgaan het vetorecht niet zal gelden. Een geleidelijke inspectie van de ondernemingen voor atoomenergie, zoals het Westen voorstelt, achtte Wysjinsky ;_elijk aan een negatief antwoord. AMERIKAANSE MENING. De Amerikaanse afgevaardigde, dr Phillip Jessup, zei dat minister Wy sjinsky alle door vertegenwoordigers der Westerse mogendheden gehouden toespraken of verkeerd had voor gesteld, of er een onjuiste uitleg aan had gegeven. Jessup ontkende, dat de V.S. op de bijeenkomst der plaats vervangers te Parijs niet over ont wapening zouden hebben gesproken. De Noordelijke onderhandelaars te Panmoendjon hebben Vrijdag een voorstel der Verbondenen, na het sluiten van een wapenstilstand, van uit de lucht boven geheel Korea een gemeenschappelijk toezicht uit te oefenen, dat er geen nieuwe militaire voorbereidingen worden getroffen, van de hand gewezen. De Noordelijken verzetten zich hef tig tegen dit voorstel en zouden de uitvoering daarvan als een onbe schaamde inmenging in hun binnen landse aangelegenheden beschouwen. De Westerse mogendheden zullen alles doen om het mogelijk te maken dat een ontwapeningscommissie aan het werk gaat. Ik hoop dat de Bus sen met ons samen zullen werken om overeenstemming te bereiken aldus Jessup, die verder zei, dat de Wester se staten bemoediging hebben geput uit Wysjinsky's belofte, dat de Sow jet-Unie haar medewerking zal ver lenen aan de werkzaamheden van de voorgestelde subcommissie voor de ontwapening. De Westerse mogendheden behouden zich hun standpunt over de Russische amendementen voor. Het besluit van de Sowjet-Unie om deel te nemen aan besprekingen tus sen de Grote Vier over ontwapening is over het algemeen gunstig ontvan gen door de verschillende delegaties te Parijs. Men is overigens van me ning, dat de rede van Wysjinsky wei nig ruimte laat voor het bereiken van een compromis. BENELUX-BESPREKINGEN IN ULVENHOUT. Hedenmiddag zullen enkele Neder landse en Belgische ministers in UIvenhout bijeen komen voor bespre kingen in Benelux-verband. Van Nederlandse zijde zouden de minister van Economische Zaken, prof. dr 3. R. M. van den Brink, en de minister van Financiën, prof. mr P. Lieftinck, aan deze besprekingen deelnemen. Men neemt aan, dat de besprekin gen de Belgische uitvoerbelasting tot onderwerp hebben. DE HEER C. DE BROEKERT TE MIDDELBURG GERIDDERD. Vrijdagmiddag is afscheid genomen van de heer C. de Broekert, die na een bijna 40-jarige diensttijd als bode-deurwaarder bij de Gemeente Ontvanger de dienst van de gemeente Middelburg met pensioen heeft ver laten. Burgemeester mr dr N. Bolkestein, memoreerde de lange staat van dienst daarbij betrokkene huldigend voor de wijze waarop deze steeds blijk heeft gegeven het zeer verantwoor delijke werk te verrichten en er niet tegen op te zien meer tijd aan de gemeente te geven, dan strikt nood zakelijk was. Zij werk was hem alles en hij streefde er naar dit steeds zo vlot mogelijk uit te voeren. Het verheugde de burgemeester te kunnen mededelen, dat H. M. de Koningin de heer de Broekert de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, heeft ver leend. Mr Bolkestein feliciteerde liem met deze onderscheiding en spelde ver volgens de versierselen op de borst. Vervolgens voerde de Gemeente- Ontvanger, de heer S. A. van Leve- rink, het woord. Deze wees er o.a. op, dat in de laatste jaren het geldverkeer een be langrijke omvang heeft genome», wat tot gevolg had, dat ook door de han den van de bode zeer grote bedragen zijn gegaan, welke op de meest nauw gezette wijze werden beheerd, zo danig dat de kas steeds klopte. Als blijk van waardering bood hij namens het personeel van Ontvangerskantoor en Secretarie een aktetas en een kist sigaren aan, benevens aan Mevrouw de Broekert een bouquet bloemen. Namens de ambtenaren op het Ont vangerskantoor voerde de heer Hack nog het woord. Verder werden nog enkele woorden gesproken door de heren J, Ph. Koene, gemeentesecreta ris en de heer A. Blokpoel, oud ambtenaar op het Ontvangerskantoor. De heer de Broekert sprak een dankwoord. SUBCOMMISSIE AAN HET WERK. De subcommissie zal heden onder voorzitterschap van dr Nervo, voorz. van de alg. vergadering, bijeen komen. De vergaderingen zullen besloten zijn. Men verwacht, dat de eerste bijeenkomst grotendeels gewijd zal zijn aan procedurekwesties, zoals op stelling van een agenda. De vertegen woordigers der Westelijke grote mo gendheden zijn, na de vergadering der politieke commissie bijeen gekomen om een gemeenschappelijk standpunt te formuleren voor de bijeenkomsten der subcommissie. Wysjinsky verklaarde, na de ver gadering der politieke ccmmissie, „ik koester goede verwachtingen aan gaande het succes van de besprekin gen die gaan beginnen" MAANDAG VERTREK NAAR NEDERLAND. Maandag zal een Indonesische dele gatie naar Nederland vertrekken om besprekingen te voeren inzake nieu we internationale overeenkomsten in plaats van de R.T.C.-overeenkomst. Zij zal tevens besprekingen voeren over de kwestie West-Irlan, aldus Is gisteren na een zitting van het Indo nesische kabinet bekendgemaakt. Prof. Soepomo en Moh. Yamin vertrekken Woensdag. De delegatie omvat 17 personen en staat onder voorzitterschap van Prof. Soepomo. De ministerraad heeft de instructies voor de delegatie reeds opgesteld, al dus werd meegedeeld na de kabinets zitting van Vrijdagochtend, waarin de samenstelling besproken werd. De minister van Voorlichting, de heer A. mononutu, zei, dat de partijen Woens dagmiddag in de vergadering met ministers suggesties en voorstellen hadden gedaan, welke de volle aan dacht van de regering hebben. Op vragen over de kansen van het welslagen van de onderhandelingen, citeerde Mononutu de woorden van Hadji Agus Salim: „Het kan vriezen en het kan dooien". AARDENBURG HEEFT EEN NIEUW RAADHUIS. Gistermiddag werd door de Com missaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, het nieu we gemeentehuis te Aardenburg, dat in de plaats is gekomen van het in 1944 verwoeste gemeentehuis, door het trekken aan een touw in de raad zaal, waarna de driekleur op de toren in top -ging, officiëel geopend. t De Commissaris vestigde er de aan dacht .op, dat thans de schoolkinderen wordt geleerd hoe in Eede, gem. Aar- denburg, Koningin Wilhelmina op 13 Maart 1945 voor het eerst weer voet zette op bevrijdde Nederlandse bodem. Si Winston Churchill, de Engelse eerste minister, heeft gisteren zijn 77ste ver jaardag gevierd. De jarige minister werd met zijn echtgenote in de ambts woning 10 Downlngstreet gefotografeerd. Onder de talrijke felicitaties, die by in ontvangst mocht nemen, was er ook een van het Rotterdamse gemeen tebestuur, dat Churchill by zijn bezoek na de oorlog tot ereburger benoemde. Nu nog water en electciciteit I Zij zijn bestemd voor de gemengde bedrijfsvoering, In de Zuidwatering zijn zes nieuwe boerderijen verrezen. Drie ervan staan op het grondgebied van Middelburg, de andere drie op dat van Ritthem. Er zijn reeds drie boerderijen ln gebruik genomen, terwijl de rest binnenkort zal worden betrokken. Zy zqn gebouwd ln het kader van de sanering van de Walchersel landbouw en vormen de helft van een aantal, dat in totaal ln dit gebied van Walcheren wordt gebouwd. De bedryven zijn toegewezen aan, inwoners van en uit de omgeving van Westkapelle. Deze voor Walcheren zeer moderne boerderijen zijn geheel ingesteld op het gemengde bedrijf. Er is in de koe stal ruimte voor negen beesten, terwijl er ook een paarden- en een kalveren- stal is. Behalve stalruimte is er een flinke INDONESIË IN DE TWEEDE KAMER. Regeringsbeleid ten aanzien van de Ambonnezen gelaakt. (Van onze parlementaire redacteur.) De Tweede Kamer heeft zich gisteren bezig gehouden met de begroting van Uniezaken. Twee grote vraagstukken werden behandeld, n.l. de verhou ding met Indonesië, vooral de Nieuw-Guinea-kwestie, en de positie der Am bonnezen. Wat het eerste punt betreft was men algemeen van mening, dat de besprekingen over de status van Nleuw-Guinea niet gekoppeld moet worden aan de onderhandelingen over het Uniestatuut. De standpunten der verschillende fracties zijn nog steeds ongewijzigd. Alleen de heer de Graag (K.V.P.) sprak zich niet duidelijk uit. Wel zei- Nasleep van de overstromingen op 10 September Zakenlieden ontvangen maar de helft De Vlissingse raad heeft zich gistermiddag geruime tijd bezig gehouden met de vraag, of zq, die tengevolge van de zeer zware regenval op de avond van 10 September j.l. hun woningen in de omgeving Palingstraat, Onderstraat en Paardenstraat onder water zagen lopen, een volledige tegemoiotkoming in de geleden schade dienden te ontvangen en of allen daarvoor in aanmer king moesten komen. Met algemene stemmen werd tenslotte het voorstel van B. en W. aanvaard, n.l. de schade van drie zakenlieden voor de helft te ver goeden en de huisraadschade van een drietal niet-zakenlieden volledig. Daar vóór verwierp de raad met 107 stemmen een voorstel van de heer H. van Rooyen (Prot.-Chr.) om ook de zakenlieden een algehele tegemoetkoming te verstrekken. Alle raadsleden waren het met B. en W. eens, dat de overstroming aan overmacht te wijten was en dat de gemeente niet voor schade aanspra kelijk kon worden gesteld, zodat geen enkele gedupeerde enig recht op ver goeding kon doen gelden. Wèl was men unaniem van mening, dat uit morele overwegingen een tegemoet koming op haar plaats was. Over de wijze, waarop dit diende te geschieden, bestond echter on enigheid. B. en W. zeiden: 50 van de door drie zakenlieden geleden werkelijke, direct aanwijsbare, mate riële schade, die in totaal op f 2579.32 werd geraamd, en volledige vergoe ding van geleden huisraadschade door drie andere particulieren, die niet meer dan f 60.in totaal was. De heer van Rooijen vond dit voor stel allesbehalve bevredigend. Hier wordt met twee maten gemeten, zo zei hij. Het is voor de zakenmensen bovendien toch al geen gouden tijd en ónder de z.g. zakenschade zit bij één zakenman ook huisraadschade. En men mag ook niet vergeten, dat deze mensen kosten moesten maken voor het inrichten van opstanden, enz. Wethouder M. A. v. Popering ont kende, dat met twee maten werd ge meten. De huisraadschade is door een ambtenaar der gemeente geconsta teerd en vastgesteld. In de zaken was dit niet meer mogelijk. B. en W. trokken de goede trouw der zaken lieden niet in twijfel, maar werden toch tot voorzichtigheid genoopt, na dat b.v. was gebleken, dat een zaken man schade aan goederen tegen de verkoops- en niet tegen de inkoops prijs had berekend, terwijl voor de vergoeding van een vast tapijt f200 legloon was opgeschreven. Daarom achtten B. en W. het verstandig en billijk niet verder te gaan dan 50 De minimale bedragen van huisraad schade wilden zij niet nog eens hal veren. VREEMD. De heer van Rooijen kon zich goed voorstellen, dat de zakenlieden de rommel zo vlug mogelijk hadden op geruimd, maar vond het vreemd, evenals de heer J. P. Ventevogel (Prot.-Chr.), dat B. en W. nu met zeer reële bedragen, waarover over eenstemming was bereikt en die als basis voor de berekening der tege moetkoming dienden, kwamen. Nadat de heer M. J. van Poelje (Arb.) zich met het standpunt van B. en W. accoord had verklaard, de heer J. Marijs (Prot.-Chr.) gezegd had, dat hij helemaal huiverig stond t.o. het voorstel van B. en W., omdat hij vond, dat de bedragen eigenlijk helemaal niet vast stonden en nadat wethouder L. P. v. Oorschot er de nadruk op had gelegd, dat van ver goeding geen sprake is, maar slechts van een tegemoetkoming, werd het voorstel-van Rooijen verworpen en dat van B. en W. aanvaard. Aan het begin der vergadering heeft de burgemeester, mr B. Kolff, tref fende woorden gesproken ter nage dachtenis van het overleden raadslid J. L. de Wit. Enkele ogenblikken stilte werden daarna in acht genomen. Succesvolle uitvoering van „Excelsior" te Kloetinge. Uit Kloetinge is gisteravond veel goeds voortgekomen. De Muziek vereniging „Excelsior" gaf gisteravond in het Verenigingsgebouw haar jaar lijkse uitvoering en ze kwam met een gedurfd programma op de planken. Maar „Excelsior" heeft niet te hoog gegrepen. Het meest genoten we van de Ouverture van Fr. van Suppé, Leichte Cavalerie, die met élan en geestdrift werd uitgevoerd. Maar ook de „Mars der Belgische Parachutisten" van Leemans en „American Patrol" van Meacham voerde men correct en met bezieling uit. De dirigent, de heer J. den Toonder, leidde rustig en be heerst. Jammer was, dat de acoustiek van de zaal zeer slecht was, hetgeen veel afbreuk deed aan de uitvoering. Maar „Excelsior" kan nog meer dan muciseren alleen. De klucht „Tot wederdienst bereid", die leden van de vereniging opvoerden, heeft de vele aanwezigen menigmaal hartelijk doen lachen. Het spel was uitstekend en er was geen speler, die niet voor zijn rol berekend bleek te zijn. Toen burgemeester, mr H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye, het slotwoord sprak, was het reeds ver na middernacht. De avond stond o.l.v. de heer W. P. Beye. de hij de overdracht der souvereini- teit niet te begeren. Het oorspronke lijk standpunt van deze fractie: Nieuw- Guinea overdragen aan de Unie is natuurlijk niet houdbaar meer. De P. v. d. A. wenst nog steeds de sou- vereiniteit wel prijs te geven, terwijl de andere fracties deze persé wensen te handhaven. De heer Stufkens (Arb.) was de enige spreker, die gelukkig was met het regeringsbeleid t.a.v. de Ambon nezen. Alle andere sprekers konden deze mening niet delen. Zij wezen erop, dat de regering er rekening mee moet houden, dat deze Nederlanders nog wel geruime tijd in ons land zul len verblijven en dat het beleid van de regering daarop gericht zal moe ten zijn. Op deze debatten zullen we volgende week nader terugkomen. tasruimte, die, met de doorrit, 9.40 bij 10 meter meet. Hierop zit geen zolder. De hoogte van de tasruimte tot de nok is 9.20 m. WOONHUIS. Het woonhuis, dat is aangebouwd, heeft gelijkvloers een flinke woon kamer, een grote keuken met bijkeu ken, terwijl zich hier ook nog een slaapkamer bevindt. Op de eerste verdieping zijn twee grote slaapka mers met een bergplaats, een ruime overloop en een douchecel. Daarboven loopt een flinke zolder, die zich ook over de stallen uitstrekt en die ge bruikt kan worden voor opslag. Los van woning en bedrijfsgebou wen staat een wagenschuur, waar 'n varkenshok is aangebouwd. Daarin is plaats voor twee varkens in aparte boxen. Er is hier ook een kippenhok. GROENVOERSILO 's Verder zijn bij iedere boerderij drie groenvoersilo's gebouwd, die een middellijn van 3.50 m. hebben. Het is wel erg jammer, dat er in geen en kele boerderij nog waterleiding is en electrisch licht. De Zuidwatering be hoort nog tot de „onrendabele gebie den" en dat brengt voor de boeren, die hier wonen, veel ongemak mede. In de koestal b.v. zijn automatische drinkbakjes aangebracht, maar... zij kunnen niet worden gebruikt, omdat er geen leidingwater is. Verder is overal de electrische leiding aange legd, zijn de schakelaars aangebracht enz., zodat het wachten nu maar ai- leen op de stroom is. De boerderijen zijn ontworpen door het Architectenbureau Donkelaar en van Bodegraven te Woerden en ge bouwd door het Aannemersbedrijf Proper. Dr Adenauer zal op 10 Straatsburg de vergadering Raad van Europa bijwonen. Dec. in van de Te Rome is meegedeeld, dat tussen 1943 en 1950 door de bende van Giuliano 156 personen zijn gedood. Vijftien ban dieten zijn gedood en 157 aangehouden. De toevoeging „Sterker door strijd", die H. M. Koningin Wilhelmina na de oorlog heeft willen verlenen aan het wapen van Rotterdam, wordt van nu af gesymboliseerd in het beeld, dat ln het midden van de hal is geplaatst van het Rotterdamse stadhuis en onmiddeliyk by het binnentreden de aan dacht vraagt. Gisteren hebben H. M. Koningin Juliana en H. K. H. Prinses Wilhelmina een bezoek aan Rotterdam gebracht en is het beeld plechtig onthuld. „Sterker door strijd" werd Rotter dam en het zal dat blijven", zo zei H. M. „Dit devies duidt zijn wezen aan. Het streed in de oorlog,zoals heel Nederland streed, maar het leed uitzonderlijk. Door de wond van Rot terdam werd de kracht van Neder land gebroken. Dit is iets anders dan zijn geestkracht. Als wij „Nederland zal herrijzen" zeiden, dan bedoelden wij daarmede de veerkracht, die het offer weet te brengen en toch blijft bestaan. Dit is dezelfde veerkracht, die ook het offer weet te brengen waar dat ge vraagd wordt door een nieuwe tijd van samenwerking. Rotterdam her rijst, schoner dan tevoren." KAMERLEDEN PLEITTEN VOOR REDELIJKE PAPIER- PRIJZEN. (Van onze parlementaire redacteur.) Gistermiddag besprak de heer Rit meester (V.V.D.) de moeilijkheden, waarmede de kranten te worstelen hebben nu de papierprijzen zo om hoog vliegen. Hij vroeg minister Lief tinck om Canadese dollars ter be schikking te stellen om kranten papier te kunnen kopen voor 63 cent per kilo. Ook gaf de heer Ritmeester in overweging om de omzetbelasting op de advertenties af te schaffen. Dit zou f2 millioen op de exploitatie schelen. Gebeurt er niets, zo zeide deze afgevaardigde, dan zou het abonnementsgeld met 10 cent per week verhoogd moeten worden. De heer v. d. Heuvel (A.R.) sloot zich daar volledig bij aan. Zo ook de heer Hofstra (Arb.), die er echter op wees, dat fiscale tegemoetkomingen niet zo eenvoudig zijn. DE BILT ZEGT: Veel wind. Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien. Krachtige tot har de, in het Noorden van het land later stormachtige wind tussen West en Noordwest. Minder zacht dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1