STAKEN VAN HET VUREN BLEEK EEN MISVERSTAND TE ZIJN Subcommissie zal punten van overeenkomst zoeken Geen uitkering ineens voor ouden van dagen Naast het Zeeuwse fruit en de oesters nu ook champignonteelt* Kabouter Amerikanen vragen meer troepen te zenden Staatsgreep in Syrië en Thailand N*C*R+V* sleepte 3 millioen bijeen Haak-in-gelden overgedragen 1 SNIPPER NIEUWS1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Strijd op Korea duurt voort De 54*000 woningen komen er dit jaar Geen spiegelweg meer bij regenweer. Verhoging P.T.T. tarieven onvermijdelijk Belangrijk initiatief. Burgemeester Van Suylekom van Kapelle ziet er toekomst in voor zijn gemeente* Prins Bernhard zal ccn film vertonen voor Kamerleden* i4i Gemeentegrenzen in Sloe~ polder definitief vastgesteld gelden |(Goe- niet lieuwe EKEN JN Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad-", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, b(J geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289, Kantoren 3 Vlissingen: Van der Manderestr, 40, Tel. 2754, Middelburg: Korta Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28, ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2034 'Abonnementsprijs- 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 30 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. 8. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes Dp. OS ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.26 u., onder 16.32 u.; Maan op 11.43 u. onder 18.36 u. Hoogwater op Zaterdag 1 Dec.: Vlissingen: 2.56 u. 2.33 m., 15.20 u. 2.37 m.; Terneuzen: 3.28 u. 2.52 m., 15.50 u. 2.54 m.; Wemeldinge: 4.52 u. 1.93 m., 17.12 u. 1.99 m.; Zierikzee: 4.38 u. 1.67 m., 17.01 u. 1.73 m. Zowel door Generaal Ridgway als door Amerikaanse Regeringskringen wordt gezegd, dat er nog geen sprake van is, dat het vuren op Korea zou zjjn gestaakt. Het bericht zou op misverstand berusten. Generaal van Fleet, de bevelhebber van het achtste leger verklaarde, dat bepaalde orders aan zijn troepen na de overeenstemming met de Noordelijken over de wapenstilstands- ljjn verdraaid schenen te zijn. Er is beslist geen bevel tot het staken van het vuren gegeven, verklaarde de generaal. Inmiddels worden van het front weer hevige gevechten gemeld. Geallieerde officieren hebben aan grijpen, dat in Korea het vuren niet het front meegedeeld, dat door een nieuwe richtlijn van het hoofd kwartier de troepen van de V.N. se dert Donderdagmiddag weer op voet van onbeperkte oorlog staan. In het Donderdagavond uitgegeven communiqué van het achtste leger wordt medegedeeld, dat de Verbonde nen offensieve acties hebben uitge voerd en de Noordelijken met artille rie hebben beschoten. De Noordelijken vielen aan op vele plaatsen langs het front. MEER TROEPENZENDINGEN. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de berich ten bevestigd, dat Amerika van an dere landen wenst, dat meer troepen naar Korea worden gezonden. President Truman heeft verklaard, dat de V.N. druk zouden blijven uit oefenen op de communisten totdat een wapenstilstand in Korea zou zijn tetekend en dat de strijdkrachten van e V.N. niet door de tegenstander zouden worden verrast. Ik hoop, dat ieder thans zal be- OOSTENRIJK LID VAN DE RAAD VAN EUROPA? De voorzitter van de Belgische 8enaat, Paul Struye, heeft Donder dag de raadgevende vergadering van ae Raad van Europa verzocht een voorstel op haar agenda te plaatsen, met een verzoek aan het ministers comité om Oostenrijk uit te nodigen lid te worden van de Raad. Het voorstel gaat uit van Belgische, Nederlandse, Franse, Italiaanse, West- duitse en Luxemburgse afgevaar digden. Men verwacht, dat de raadgevende vergadering binnenkort het voorstel zal behandelen. De Nederlandse afgevaardigde, jhr mr van der Goes van Naters, heeft de commissie voor algemene zaken verzocht de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, en diens Franse collega. Schuman, uit te nodi gen om samen met de commissie in besloten zitting de onmiddellijke vooruitzichten van de Europese poli tiek te bespreken. Dit debat zou voor namelijk moeten gaan over het in stellen van een boven-nationaal ge zagsorgaan. MINISTER IN 'T VELD IN DE M. v. A. Geen huurverhoging zonder compensatie. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Begroting van Wederopbouw en Volkshuisves ting bevestigt Minister in 't Veld een door hem eerder gedane uitspraak, dat in 1951 ongeveer 54.000 woningen gereed zullen komen. Tot op heden rijn reeds 42.031 woningen gebouwd, terwijl ook 3356 duplexwoningen ver rezen. De berichten over het uitschrij ven van een nationale premielening t-b.v. de woningbouw,noemt de minis ter enigszins voorbarig. De zaak verkeert echter in een vergevorderd stadium. Wat de huurverhoging betreft wordt gezegd, dat alleen dan huurverhoging kan plaats vinden, wanneer er een compensatie tegenover kan worden gesteld. De minister wil niet ontkennen, dat eind vorig jaar het aantal in uitvoe ring zijnde woningen verder was ge stegen dan ook hij wenselijk achtte. Men moet echter niet vergeten, dat het grote aantal woningen, dat in 1951 gereed zal komen, goeddeels is toe te Schrijven aan het grote aantal, dat in de tweede helft van 1950 in uitvoe ring is genomen. Dat de goedkeuringsstop niet het resultaat heeft gehad, hetwelk de mi- l?*r Peende te mogen verwachten, vindt zijn oorzaak voornamelijk in het leit, dat het hier slechts een gedeel telijke stop betrof met een tamelijk groot aantal uitzonderingen. i„ ongerustheid, die bij vele leden leeft over de opvatting welke bij de minister zou bestaan, dat aan defen sie en industrialisatie voorrang moet worden verleend in die zin, dat de woningbouw tot sluitpost in het in- vestenngsproces zou worden ge makt, komt hem ongegrond voor. Op grond van de thans bekende gegevens mag gehoopt worden, dat «e financiering voor het in het bouw- 2n°rmi>amma genoemde aantal van «u.uuo woningen gevonden zal kun nen worden. De grootste moeilijk heden voorziet de toelichting op het oouwprogramma bij de financiering van woningwetwoningen. De plannen voor een tweede natio nale woningbouwleningen zijn in een vergevorderd stadium van voorberei- Indien deze leningen het verwachte succes hebben, zon met inspanning van alle krachten het aan tip V?n, 40-0.00 woningen voor 1952 eits belangrijk kunnen worden opge voerd en komt een aantal van 50.000 binnen het bereik der mogelijkheden. gestaakt is en ook niet gestaakt kan worden voordat een wapenstilstand is getekend, aldus de president. DE BESTANDSBESPREKINGEN. Bij de bestandsbesprekingen diende de Noordelijke generaal Nam 11 een voorstel in voor een vermindering der strijdkrachten in stadia na 'n wapen stilstand. Dit betekent een wijziging van zijn vorige voorstel, dat alle bui tenlandse troepen moeten worden teruggetrokken, zodra er een wapen stilstandsovereenkomst is getekend. De afgevaardigden der Verbondenen waren verrast door het nieuwe voor stel. WITBOEK OVER EGYPTE GEPUBLICEERD. De Britse regering heeft bij het Parlement een Witboek ingediend, waarin wordt gezegd, dat de Britse ambassadeur in Cairo de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken eni ge maanden geleden heeft meegedeeld, dat Egypte zal moeten kiezen tussen meewerken aan een doelmatig ver dedigingsplan om een eventuele inva sie uit het Noord-Oosten te voor komen en een invasie van Westelijke mogendheden indien Egypte van uit het Noord-Oosten aangevallen zou worden. In een nota heeft het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken Engeland beschuldigd van schending der voorzieningen van de Conventie van Constantinopel van 18888 over de vrije vaart door het Suezkanaal. Engeland deed geen voorafgaande mededeling van bezoeken van Britse oorlogsschepen aan Egyptische terri toriale wateren. OVEREENSTEMMING OVER DE INDONESISCHE DELEGA TIE NAAR NEDERLAND. Aneta verneemt uit welingelichte bron, dat een op Donderdagmiddag gevoerde bespreking tussen ministers en vertegenwoordigers van regerings partijen- overeenstemming is bereikt over het zenden van een delegatie naar Nederland voor besprekingen in zake het Uniestatuut, Irian en de verhouding NederlandIndonesië. Op de zitting van heden van het Indone sische kabinet zou naar alle waar schijnlijkheid de delegatie worden samengesteld. EISENHOWER DRONG OP EUROPESE EENHEID AAN. In een rede, die Generaal Eisen hower Maandag op een besloten zit ting van de ministers van het Atlan tische Pact heeft gehouden, zei hij o.m., dat het Westen op basis der huidige bewapeningsplannen een aan val van de Sowjet-Unie schaakmat kan zetten, indien zij tot een aanval zou overgaan. Eisenhower drong met grote klem aan op het vormen van een Europese eenheid. De gestelde doelen van de Navo zouden veel gemakkelijker bereikt kunnen worden, zonder dat deze een bedreiging voor anderen zouden vor men en Zodanig, dat de Duitsers met zelfrespect konden deelnemen. Een Duitse hulp, indien vrü willig gegeven, zou een zeer grote bijdrage vormen. Bij regenweer kan het wegopper- vlak en vooral het z.g.n. „gesloten wegdek" zodanig spiegelend worden, dat de bestuurders van motorrijtuigen er 's avonds ernstig last van hebben. Een technisch hoofdambtenaar, af delingschef van de openbare verlich ting der gemeente 's-Gravenhage, heeft nu een systeem ontworpen, waarbij dit bezwaar wordt opgehe ven. Op de Laan van Meerdervoort tus sen Azaleastraat en Meer en Bos, richting Kijkduin zijn als proef op onderlinge afstanden van 300 meter en meer de normale daar aanwezige straatlampen van 300 watt vervangen door een over de weg gespannen lijn- verlichting bestaande uit 7 T.L.-buizen van 40 watt, 2100 lumen met een zelfde vermogen. Deze verlichting kan, indien de om standigheden dit wenselijk maken, ontstoken worden door een relais, dat, wanneer het wegdek vochtig wordt, op een bepaalde vochtigheids toestand reageert. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor veearts de heer W. H. Kapserberg te Vlissingen; Het Syrische leger heeft gisteren de macht in het land overgenomen, De Syrische volkspartij wordt er van beschuldigd de onafhankelijkheid van het land te vernielen door het oproe pen tot vereniging met andere staten. Deze staatsgreep, die de vierde is in nog geen drie jaar, werd geleid door de stafchef van het leger. Sinds enige tijd is er in dit land een politieke crisis n.a.v. het voorstel van Amerikaanse zijde voor een mi litaire alliantie in het Midden-Oosten. Men gelooft, dat deze staatsgreep geen verandering zal brengen in de buiten landse politiek van Syrië. Woensdag werd een nieuw kabinet gevormd, waarvan de meeste leden thans zijn gearresteerd. Ook in Thailand heeft een staats greep plaats gevonden. De regering is er gisteren ten val gebracht, waarna een commissie van negen o.l.v. de opperbevelhebber van het leger het bestuur over het land in handen heeft genomen. f3.016.306.83, dat is het eindbedrag, dat de Haak-in-actie van de N.C.R.V. uiteindelijk heeft opgebracht. Dit is echter nog niet het officiële eind bedrag, want Zaterdag zullen in Am sterdam de goederen, die zijn over gebleven in het openbaar worden ge veild, zodat zeker nog enkele duizen den guldens zullen binnenkomen. In het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam heeft de voorzitter van de N.C.R.V., mr A. B. Roosjen, gis termiddag het totaal bedrag over gedragen aan de voorzitter van de Stichting Kon. Wilhelminafonds, mr DE ONTWAPENINGSPLANNEN EN DE V.N. In de politieke commissie van de algemene vergadering der V.N. te Parijs is gisteren opnieuw uitvoerig gesproken over de Westelijke en Russische ontwapeningsplannen. Er is nu een voorstel ingediend om een subcommissie van vertegenwoordigers van de Grote Vier te vormen, die naar punten van overeenkomst tussen beide plannen zullen zoeken. De V.S. zullen een ev. te vormen subcommissie 10 dagen de tjjd geven om te beslissen of er een basis voor een compromis tussen beide plannen is. Of de commissie zal ingesteld worden, hangt nog van het Russische antwoord af. Brazilië achtte een compromis tus sen het plan der Westelijke grote mo gendheden en de Sowjet-Unie nog mogelijk, doch Peru zag niet in, hoe beide plannen tot elkaar gebracht konden worden. Venezuela was van oordeel, dat het Westelijke plan on uitvoerbaar zou zijn, wanneer het niet door alle zogenaamde grote mogend heden zou worden gesteund. Het bleek, dat verschillende afge vaardigden, w.o. ook de Nederlandse, voorstander zijn van het instellen van een subcommissie. De Nederlandse afgevaardigde noem de het plan voor een subcommis sie een verstandig plan. Een lichtpunt was wellicht, dat er enige punten waren waarover beide partijen wel tot overeenstemming bereid schenen. Nederland zou elk voorstel steunen, dat ten doei had punten van over eenkomst te zoeken. Het Russische voorstel tot het verminderen van de bewapening met een derde had niets gemeen met een serieus voorstel voor werkelijke ontwapening. Wij moeten samenwerken als be kwame en eerlijke technici bij het construeren van een bruikbaar me chanisme. Laten wij de wereld geen beeld geven van collectieve onmacht, zo besloot de heer von Balluseck. Vandaag zullen de afgevaardigden van de V.S. en de Sowjet-Unie het woord voeren. De Economische commissie heeft met 47 tegen nul stemmen bij 11 onthoudingen een Griekse resolutie aangenomen, waarin wordt gezégd, dat het tekort aan huizen een van de belangrijkste tekortkomingen inde wereld is. De heer M. Polderman te Goes, leraar aan de Chr. M.U.L.O. aan de Westwal en de Handelsavondschool, is benoemd met ingang van 1 Jan. 1952 tot directeur aan de Handelsavond school te Goes. Minister Joekes deelde gistermiddag in de Kamer mede, op vragen van de heer Suurhof (Arb.), dat de regering veel voelde voor een uitkering van ma ximaal f8.50. De overschrijding van de verbruiksbeperking met 5 is volgens hem zeer gering en van tijdelijke aard. Daar aan een dergelijke kleine uit kering geen consequenties verbonden zijn voor de loon- en prijspolitiek heeft de regering het verzoek van de werkgevers en de werknemers niet willen wijzigen maar voor een verlichting achtte z\j geen termen aanwezig. Minister Teulings deelde mede, dat het overheidspersoneel een uitkering krijgt van 5.Daar is de loonbelasting afgetrokken. Ook de ouden van dagen krijgen niets, want dit bedrag zou te gering worden en niet in overeenstemming z(jn met de administratiekosten. Tijdens de behandeling van de be groting van het Zuiderzeefonds, dien de de heer Engelbertink een motie in, waarin werd uitgesproken, „dat het beleid met betrekking tot de nieuwe IJsselmeerpolder zoveel mo gelijk behoord te worden gevoerd in het openbaar, maar met volledige in achtneming van de belangen van de betrokken maatschappelijke organisa ties". In dit voorstel werd de regering uitgenodigd tot een betere waarbor ging van zulk een beleid door vast stellen van richtlijnen. Minister Wemmers verklaarde, dat hij aan deze motie geen behoefte heeft. Voor de IJsselmeerpolder zijn niet-kolonisten nodig aan wie de op bouw van het maatschappelijk leven kan worden toevertrouwd. Deze pol der kan geen toevluchtsoord zijn voor mensen, die elders geen plaats kun nen vinden. Gestreefd zal echter wor den om ook in godsdienstig opzicht de samenstelling der bevolking zo evenwichtig mogelijk te doen zijn. Binnenkort zullen nadere mededelin gen worden gedaan over de kerk bouw. Over deze motie wordt van middag gestemd. In antwoord op de beschouwingen over de P.T.T.-begroting, zei minister Wemmers, dat een verhoging van de tarieven ook voor de postdienst nood zakelijk is. Er zal gestreefd worden IN EEN KELDER onder het raadhuis van Kapelle groeien champignons en ze groeien er bést. Op speciale bedden (In totaal 40 vierkante meter) steken daar de Psalliota Campestris, oftewel de weidechampignons, hun bolvormige witte hoedjes boven de aarde. En de kweker van deze delicatesse? Het is burgemeester H. G. van Suylekom, die in de teelt van champignons voor zijn gemeente, ja voor geheel Zeeland, een groot economisch belang ziet. Vol enthousiasme toont deze burger vader ons aan, dat Nederland en het buitenland meer champignons aan kunnen, dan er tot nu toe worden gekweekt en geconsumeerd. Jaarlijks wordt er 300.000 kg geoogst, grotendeels in Limburg en van die oogst gaat het merendeel aan export weg. Want de Belgen zijn echte lekkerbek ken en de Denen, de Amerikanen en de Fransen weten deze lekkernij ook best te waarderen. Een bezoek aan Limburg leerde bur gemeester Van Suylekom, dat ook in Kapelle de bestaansbasis verbreed kon worden, of met andere woorden, dat men in Kapelle in de wintermaanden, als het fruit niet zoveel werk geeft, best met de champignonteelt er wat bjj kan verdienen. Want verdienste zit er in. Dat staat vast, zo vertelde ons de burgervader. Weliswaar is er een grote accuratesse vereist, doch er is geen kostbare en schaarse cultuurgrond voor nodig en het weer speelt practisch geen rol. Zo heeft men het nu al in Kapelle gedaan: Vier en een halve ton paardenmest aan gekocht. Die is niet duur. De mest werd buiten gefermenteerd. Dat duurde 2 a 3 weken. In de kelder had men rek ken aangebracht waarop de mest werd uitgespreid en daarop vervolgens het broed geënt. Dit broed liet men uit En geland komen van W. Darlington Sons Ltd in Worthing. Het kwam in rollen aan en werd gebroken in stukjes ter grootte van een okkernoot. Na het enten werd na 2 weken een laag grond over de mest uitgespreid en toen was het wachten of de champig nons het wilden doen. En ze „deden" het. Dank zij de zorgvuldige behan deling, want de temperatuur en de vochtigheidstoestand van de bedden zijn van uitermate groot belang. Na 6 tot 8 weken konden de eerste champignons geplukt worden. „Ik schat dat men 3 cultures in een jaar kan kweken. In speciale kweek- huizen zelfs wel 4 cultures", zei ons de burgemeester. Er zit een zoet winstje aan vast, want ervaren kwekers kunnen zeker 7 tot 10 kg champignons plukken per vierkante meter en de waarde per kg bedraagt gemiddeld f 3.De kostprijs slechts f 1.50 per vierkante meter. Men rekene dus zelf maar uit Het is de bedoeling, zo deelde bur gemeester van Suylekom nog ihede, om contact op te nemen met de Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst in Zee land, teneinde meer bekendheid aan dit werk te geven en er zijn zelfs al diverse personen, die gaarne een poging willen wagen. „Want waarom zou de champignon nog langer een luxe voedsel zijn?" zo redeneert de burgemeester. Ook de tomaat was dat vroeger. Jammer vond hh het, dat de wetenschappelijk ambtenaar van het Laboratorium voor champignonteelt, drs P. J. Pels en zijn echtgenote, eveneens biologe, naar Amerika zul len vertrekken om daar de teelt ver der te bestuderen. Van hem heeft hij namelijk grote steun genoten bij zijn experimenten, die wellicht zullen lei den tot een derde culture in Zeeland. naar een uiterste beperking. Kranten en weekbladen worden van deze ver hoging vrijgesteld. Met de minister van Financiën wordt overleg gepleegd om te pro beren de rente van de Rijkspostspaar bank te verhogen. Tenslotte is de Kamer nog begon nen aan de begroting van Uniezaken, waar we morgen nader op terug komen. Z.K.H. Prins Bernhard zal in de ochtend van Vrijdag 14 December In de rolzaal op het Binnenhof enige films laten zien, welke hij zelf heeft opgenomen gedurende zijn reis naar Zuid-Amerika. Hiervoor zijn de leden der Eerste- en Tweede Kamer uitge nodigd, benevens enkele autoriteiten. Mr A. B. Roosjen (geheel rechts), voorzitter van de N.C.R.V., de burgemeester van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailiy, voorzitter van het Koningin Wilhelmina fonds en Joh. Bodegraven (rechts) bekijken de symboli sche schenkingsaete. GLOSTER METEOR IN TWENTE NEERGESTORT. Piloot om het leven gekomen. Gistermorgen omstreeks half 11 is een Gioster Meteor van de Jachtvlieg- school Twente in een bosperceel ten Noorden van de weg HengeloOlden- zaai, nabij een boerderij neergestort. De bestuurder, de 26-jarige gehuwde res. eerste luitenant-vlieger-waar- nemer H. Vrijenhoek uit Gorkum, is daarbij om het leven gekomen. De meteor viel vrijwel loodrecht naar beneden en boorde zich in de grond. Men kreeg de indruk, dat de bestuurder nog getracht heeft de ma chine uit de verticale stand op te trekken, doch dit lukte niet. Het vliegtuig, dat geheel vernield is, maak te een proefvlucht. A. J. d'Ailiy. Deze heeft tijdens de overdracht meegedeeld, welke be stemming aan dit prachtige bedrag zal worden gegeven. Op 24 Mei werd in het Concert gebouw reeds een bedrag overhan digd van f 2.626.589.91. Daarna zijn nog een aantal bedragen binnengeko men, zoals de opbrengst van de bazar te Amsterdam f75.981.91. De lande lijke tentoonstelling bracht f51.788.09 op. Het bedrag, dat door de radio actie was bijeengebracht, was in middels na 24 Mei gegroeid tot f2.865.686.71. BESTEMMING. Mr d'Ailiy deelde voorts mede, wel ke bestemming aan de gelden van het Haak-in-fonds is gegeven. Voor steun aan bouw van insti tuten te Amsterdam en Rotterdam is f2.000.000.uitgetrokken; voor de in richting van centra aan de universi teitsklinieken f 500.000.voor de in richting van sub-centra f 200.000; voos aankoop van radium, radio-actief ko balt of andere bestralingsmiddelen, f 180.000.en voor verbouwing van laboratoria en röntgenafdeiingen f 135.000.—. Voorts zal men trachten de behan deling van gezwelpatiënten op een zo hoog mogelijk peil te brengen. Deze financiële steun zal eveneens in staat stellen tot het blijven vol gen van de patiënt na afloop van de behandeling, hetgeen in de eerste plaats aan de patiënt zelf ten goede komt, doordat meer zekerheid wordt verkregen dat de gegeven voorschrif ten worden nageleefd. Tenslotte zal het peil van de be handeling worden bevorderd door waar nodig radium, radio-actief kobalt of andere bestralingsmiddelen beschikbaar te stellen en eventueel ook bijzondere instrumenten voor on derzoek of behandeling. Verwacht mag worden, dat binnen enkele maanden met de inrichting van deze centra zal kunnen worden be gonnen. Naast het Antoni van Leeuwenhoek huis in Amsterdam, het radio-thera peutisch Instituut te Rotterdam en de Universiteitscentra zullen in nieuw verband met deze in verschillende delen van het land subcentra voor de kankerbestrijding worden gevormd, o.m. in Middelburg. A'j Een tweetal commissies van de Franse Nationale Vergadering heb ben zich gisteren uitgesproken voor het plan-Schuman. Op 6 en 7 Decem ber zal de Nat. Vergadering het plan behandelen. Engelands eerste mi nister Winston Churchill viert heden zijn 77ste verjaardag. Het Lagerhuis heeft gisteren besloten, dat de Britten het dit jaar met Kerstmis zonder ex tra levensmiddelenrantsoenen moeten stellen. Niet alleen 800 Canadese militairen zijn in Rotterdam ont scheept, doch bovendien zijn de af gelopen twee weken 7 stukken zwaar geschut aangekomen. De Secr.- Gen. van het Departement van Bin nenlandse Zaken heeft de Centrale Commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken geïnstalleerd. Generaal Eisenhower zou zich vol gens een republikeins lid van het Amerikaanse Congres candidaat laten stellen voor het presidentschap. Generaal Franco is er toe overgegaan Konine Faroek te erkennen als „ko ning van Egypte en de Soedan". 's-Heer Arendskerke krijgt grootste deel. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten thans de gemeentegrenzen in de nieuwe Sloepolder definitief vast gesteld. Zij hebben de bezwaren vaiji de gemeenteraden van Arnemuideii en Nieuw- en Sint Joosland van de hand gewezen en zij zijn evenmin Ingegaan op de suggestie van de ge meenteraad van 's-Heer Arendskerke om de grens dezer gemeente in het zuidelijke gedeelte van de nieuwe polder In de meest westelijke rich ting te verplaatsen. De gemeentegrenzen blijven dus zoals zij waren omschreven in het voorstel van Ged. Staten aan de be trokken gemeenteraden. Het grootste gedeelte der gronden komt aan de gemeente 's-H. Arendskerke, Nieuw- dorp en Lewedorp zullen van dit ge bied de verzorgingscentra worden. Op het gebied, dat bij 's-H. Arends kerke wordt gevoegd, zullen practisch alle bedrijfsgebouwen in de polder verrijzen. Slechts vier geprojecteerde bedrijven, die op de fruitteelt zullen zijn ingesteld en die aan de Waleher- se kant tegenover de Suzannapolder komen te liggen, zullen tot de ge meente Nieuw- en Sint Joosland be horen. (Ingez. mededeling, advert.) R LSKU1 r\ LXJUICK DE BILT ZEGT; Zacht weer. Over het algemeen veel bewolking maar overwegend droog weer. Vrfj krachtige tot harde wind tussen West en Noordwest. Zacht voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1