HET STOND ALLEMAAL IN DE KRANT VAART DER STILTE <=Y\ieuwó uitrovincie Amerika en de Amerikanen. IV. Van adverterende dominees* verliefde glazenwassers en een huwelijksvoltrekking in een vliegtuig» HIER Walcheren. Zuid-Beveland. Noord-Beveland. 7 holen Schouwen-Duiveland. Zeeuw sch-V laanderen. ONS FEUILLETON. (T Woensdag 28 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Van één onzer redacteuren). FLORENCE, ALABAMA, 17 Nov. Er zijn heel wat dingen in Amerika, die voor een vreemdeling in het begin heel erg onbegrijpelijk zijn, en een Nederlander noemt die dingen dan „gek". Elke dag opnieuw zie je nieuwigheden, die je niet verwacht had, al tijd is er wel iets verrassends. De grote verrassing en ik geloof niet, dat je daar gauw gewend aan raakt, zolang je Europeaan blijft naar paspoort en geest is de samenstelling van de krant. Allereerst al de omvang. Elke morgen opnieuw krijg je voor je nic kel (stuiver) een stapel papier, waar je nauwelijks weg mee weet. De kleinste krant die ik tot nu zag had 32 pagina's. En dat, merk waardig genoeg voor een Nederlander, was de krant van vandaag. Zaterdag. Vermoedelijk is de verklaring hiervoor te vinden in de om standigheid, dat men hier Zondagsbladen heeft, waarop alle nadruk wordt gelegd. En wat de inhoud betreft, het is Amerikaanse leven, en wel de grote opvallend hoe weinig internationaal nieuws er in de kranten te vinden is. (Dit geldt uiteraard hoofdzakelijk voor de regionale kranten, die overigens nog dikwijls een dagelijks verkoopcijfer van vele tienduizenden hebben. De nationale bladen als b.v. de New-York Times, de Christian Science Monitor of de St. Louis Dispatch hebben een internatio nale reputatie). Vanmorgen in het vliegtuig, onder weg van Birmingham naar Florence, was er voldoende gelegenheid om de krant iets nauwkeuriger te lezen, dan gewoonlijk het geval is. Meestal gaat het n.l. zo, dat je de krant even door bladert en dan zo snel mogelijk pro beert het onhanteerbare geval kwijt te raken. In de Birmingham Post-Herald een ochtendblad, dat vanmorgen om half één (in de nacht dus) al op straat ver kocht werd was de grootste kop over heel de pagina gewijd aan de football- wedstrijd van vanmiddag. Verder was er een kolom of twee gewijd aan inter nationaal nieuws. De rest was locaal gekleurd of handelde over rariteiten. STAD IN OPSCHUDDING. Heel de stad Birmingham is vandaag in extase. Er wordt n.l. een football- wedstrijd gespeeld tegen een team uit de staat Tennessee. Het Amerikaanse football heeft, zoals men weet, niets gemeen met het gewone voetbal, dat nier soccer genoemd wordt. Maar zeer zeker is 'n football-wedstrijd tn staat een stad op stelten te zetten. Minstens drie dagen tevoren waren de meeste hotelkamers bezet en het was niet eens zo eenvoudig voor onze NATO groep nog een aantal kamers te vinden. Zo sterk is men geïnteresseerd bij deze wedstrijd, dat de invloed er van zelfs te vinden is in het weerbericht, dat aldus begint: We hebben een frisse voetbalmiddag te wachten. De man van het weer zegt, dat de lucht helder en de temperatuur fris zal zijn, als vanmiddag het spel begint. Zijn voorspelling is: Helder en koud met een maximum temperatuur van 53, na een ochtendkou van 32 tot 35 (dat is dus tegen het vriespunt aan) Evenals op de voorpagina staat het verhaal van een glazenwasser in Albany N.Y., die verliefd werd op een kantoor meisje, toen hjj de ramen van haar kantoor waste. Dit verhaaltje, smakelijk opgedist, krijgt ongeveer evenveel ruim te als de vergadering van de V.N. te Parfls. ADVERTERENDE KERKEN Niet minder merkwaardig is het, dat de verschillende kerken hier een adver tentle plaatsen, heel vaak met de foto van de dienstdoende predikant er bij. Een paar voorbeelden? Het is wel erg jammer, dat het niet mogelijk is er de foto's en de speciale lettertypen bij te geven, maar ook .zonder dat is het merkwaardig genoeg: De Oxmoor Methodist Church, pre dikant Rev. A. U. Bobo, nodigt u uit tot de eredienst. Zondagsschool, 10 u.; morgendienst 11 u.: „De algenoegzame Reder". Avonddienst, 7 u.: „Pa3 ge graven sloten". De Birmingham Gospel Tabernacle heeft nog weer een andere methode om 4e kerkgangers te trekken: Luister, 7.30 v.m. „De zonden van het geld". Predikant. Speciale muziek. 2.30 nam. „Vruchten en bladeren", ds T. L. Mars- den. 11 nam. „Uw dochter is dood", predikant. Uitgezonden over de radio. Behalve de aan commerciële zaken herinnerende inslag van deze adverten ties, komt uit deze „kerkelijke pagina" nog Iets anders naar voren omtrent het en over de grenzen De hotelhouders te Knokke hebben isloten aan buitenlandse toeristen, die ,un vacantie aan de kust doorbrengen Van 1 Mei tot 30 Juni en van 1 Sep tember tot 30 September 1952 vorn een periode van 7 dagen een toelage te ge ven, overeenkomende met de prijs van één dag pension, voor een periode van 10 dagen op een toelage, overeenkomen de met de prijs van 114 dag pension en voor een periode van twee weken op een toelage, overeenkomende met de prijs van 214 dag pension. De Canadese minister van defensie heeft een voorwoord geschreven in een boekje voor Canadese soldaten die naar Europa vertrekken. Daarin zegt hij, dat de Canadezen hun gevestigde mening over de Europese vrouw moeten laten varen. Het gemiddeld meisje heeft een bijzonder hoge morele opvatting. Een Canadees zal echter geen gebrek heb- )en aan vrouwelijk gezelschap als nij jet op de juiste wijze aanlegt. Een be- eefde, goed verzorgde soldaat zal zich Weldra in het gezelschap zien van „De prachtigste meisjes ter wereld". De West-Duitse president Heuss heeft een beroep gedaan op de Duitsers, bij dragen te geven voor een „Stichting voor Duits dankbetoon", die zich ten doel stelt West-Duitse kunstwerken naar het buitenland te zenden. „Het wordt tijd de onbekende mannen en vrouwen in 24 landen te bedanken voor de sinds de oorlog aan Duitsland ge- Stuurde gaven ten bedrage van ruim 830 millioen gulden, waarmee honger en koude werden bestreden", aldus Heuss. j hang naar individualisme. Op een klein deel van deze pagina vond ik, behalve de beide bovengenoem de, nog aankondigingen van de „Inde pendent Presbyterian Church", „The Church of Christ", een „Bjjbelkruis- tocht" door de „Masonic Temple", de Spiritual Science Church, de groep: Christ for greater Birmingham en de Christian Science. In Washington leverde een haastige blik in het telefoonboek het volgende resultaat op: De index gaf ongeveer 100 verschillende kerkgenootschappen aan en dat waren dan alleen de grotere. Onder het hoofd „predikanten" vielen ongeveer 5 pagina's met elk een kleine vijfhonderd namen van predikanten. VROUW EN TROUW. In het Amerikaanse leven is de posi tie van de vrouw heel belangrijk. Zij is het meest geadoreerde wezen in deze grote samenleving van mensen, die overigens bestaat uit zich sterk onaf hankelijk van wie of wat ook voelende mensen. Geen wonder dus ook, dat in de kran ten en dat zeker niet alleen in de advertentiepagina's grote aandacht dat speciaal „Moeder" grote aandacht en aanhankelijkheid krijgt). Elke krant, die zichzelf respecteert, wjjdt per dag minstens één pagina aan vrouwenzaken. Er zjjn speciale vaste rubrieken die dikwjjls door een heel syndicaat worden gekocht met aan wijzingen voor huidverzorging en der gelijke. Verder vind je er ook zonder uitzondering een aantal recepten. Vele vrouwen verzamelen op die manier een heel kookboek. En dat is dan een ander aspect van de Amerikaanse samenle ving: de grote liefde voor wat wij noe men „kokkerellen" en de verbazing wekkende verscheidenheid der gerech ten. Verder krjjgt de vrouw een eigen ru briek, waar ze haar vragen beantwoord krijgt of waar ze haar mededelingen doet. Een typisch voorbeeld is dit: Beste Mary Mason (de redactrice van de ru briek) Ik maak kunstbloemen van ka potte nylonkousen en ik zou het prettig vinden als sommigen van Uw lezeressen hun kapotte nylons aan mij konden sturen. Roberta Hale, Rt. 3, Alberta Avenue. Als men dus nylonkousen over heeft: Roberta Hale uit Birmingham (Ala), weet er weg mee. En nu tot besluit nog een klein voor beeld van wat sommige Amerikanen soms doen. Een vliegende zoon van een vliegende familie zei: „Ja, ik" en kuste daarop zijn mooie, blonde bruid uit Alabama. Zo begint het mooie verhaal, dat gaat over een luitenant-vlieger, die er de voorkeur aan gaf om de huwelijksvol trekking te doen plaatsvinden in een vliegtuig. En dit bewijst opnieuw, dat Amerika is het land van de onbeperkte mogelijk heden. "Zelfs, als het op trouwen aan komt, maar niet minder wat het weer betreft. Gisteren in Birmingham, 'ongeveer een uur vliegen van hier, was het warm en we konden zonder overjas lopen. Vanmorgen werden we ontvangen op het vliegveld van Muscle Shoals met besteed wordt aan wat de vrouw wensteen sneeuwbui, en behoeft. (Tussen haakjes: Een heel Wie weet of het morgen weer heel weldadig aandoend verschijnsel is het, I anders is. Hs. MIDDELBURG Cursus Bemestingsleer gestart In de Chr. Landbouwwinterschool „Toorenvliet" is een cursus in bemes tingsleer gestart. Deze cursus begon met 17 leerlingen en staat o.l.v. de heer L. v. d. Dool, leraar aan de school. Propaganda-feestavond Chr. Besturenbond. Een geheel gevulde Schuttershof zaal heeft Maandagavond genoten van de propaganda-feestavond belegd door de Middelburgse C.B.B. Voorzitter P. Meliefste sprak een openingswoord. De heer C. Groen, uit Den Haag, die i.p.v. de heer A. Kapinga gekomen was, hield een korte rede over „Een wereld in nood". Hij herinnerde er aan, dat het dezer dagen 75 jaar ge leden is, dat in ons parlement werd gesproken over bedrijfsorganisatie. Er is veel nood in de wereld, aldus de heer Groen, en te weinig mensen le ven bewust. Hij sprak uitvoerig over de toenemende massaficatie. Tenslotte wekte hij allen krachtig op de Chris telijke vakbeweging te steunen. Vervolgens kwam St. Nicolaas op het podium, niet in de vorm van de grijze heilige, maar in die van de C.B.B.-voorzitter de heer P. Melief ste, die een huldigingstoespraak hield n.a.v. het feit, dat de heer A. Flipse 20 jaar 2e voorzitter van de Christe lijke Besturenbond is. Spr. somde de activiteiten van de heer Flipse, die een prominente figuur in het Christelijke verenigingsleven van Middelburg in neemt, uitvoerig op en bood hem daar na een schemerlamp aan. De heer Flipse, volkomen verrast, sprak een hartelijk woord van dank. Tussen deze pfogramma-onderdelen door werd het publiek vergast op nummertjes van de Christelijke Mu- ziekclub „Musica" uit" Kamperland, die in het genre van het bekende „Vrij en Bljj" de toeschouwers tot veel applaus noodde. Deze muziek- club kwam zeer aardig voor de dag. Aan het eind van de avond werd nog gesproken door ds M. van Empel te Middelburg. Straten worden vernieuwd Momenteel is men druk bezig met de vernieuwing van de straten rond om het Marktplein. De gladde koper slakkeien worden vervangen door klinkers. Een deel van de Lange Noordstraat is de vorige week reeds van klinkers voorzien. Als het wegdek rond de Markt is vernieuwd, zal hetzelfde geschieden met het Plein 1940, dat reeds lange tijd in desolate toestand verkeert. OOSTKAPELLE. Uitvoering van mandolineverenigingen, Zaterdagavond waren de mandoline verenigingen „De Tokkelaars" uit Middelburg en „Tovido" uit Vlissingen in Oostkapelle om in het verenigings gebouw een uitvoering te geven. Beide verenigingen stonden o.l.v. de heer M. P. Ventevogel. Het rijk geva- vieerde programma werd op zeer vlotte wijze afgewerkt. Het applaus bewees wel, dat de nummers goed in de smaak vielen. De raad bijeen Ter behandeling van belangrijke za ken in besloten zitting kwam de raad bijeen. Meegedeeld werd, dat de be groting 1951 thans is goedgekeurd door G.S. De leden van de advies-commissie inzake de woonruimtewet werden her benoemd. Het verzoek van de Bond te gen het schenden van Gods Heilige Naam om een subsidie werd afgewezen i.v.m. de précaire positie van de ge meentekas. EEN NUL TE WEINIG. Het zetfoutenduiveltje speelde ons parten toen we gisteren publiceerden, dat „de Poel" bij Goes 300 ha. groot is. Insiders zullen weten, dat hier een nulletje was weggevallen en dat der halve De Poel 3000 ha. groot is, het geen voor een ruilverkavelingsobject nog al wat verschil maakt.... GOES Kinderpostzegelactie De Kinderpostzegelactie is voor zover het de scholen betreft, uitstekend ge slaagd. Reeds thans is een bedrag van ruim f3900,bijeen gebracht door de leerlingen van 7 scholen. Gedurende de maand December zal de afdeling Goes van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers de postzegelver koop in het postkantoor ter hand ne men. Voorts komt op 17 December het rijdend postkantoor in Goes. Openbare leeszaal hield ledenappèl Maandagavond werd in de Openbare Leeszaal te Goes de jaarlijkse leden vergadering gehouden. De voorzitter der leeszaal, de heer Burger, sprak een kort openingswoord uit. De ledenwerfactie, die net achter de rug is, heeft het respectabele aantal van 185 nieuwe lezers opgeleverd. Na de goedkeuring der begroting werden de heren Bouwman en Vroome als be stuursleden herkozen. Na afloop dezer korte vergadering, hield de secretaresse der vereniging, mevrouw M. FlintermanDijkshoorn, een zeer interessante bespreking over het nieuwe werk van de auteur A. Pa ton, „Tranen over Johannesburg", waarna de bijeenkomst werd gesloten. Hjj bestaat Voor wie er niet meer aan mocht geloven: gisterenmiddag om kwart voor één precies arriveerde met de trein uit Holland de Goed-Heiligman met zijn zwarte knecht, hetgeen chronologisch in orde is want Zater dag kwam hij in Amsterdam aan, kers vers geïmporteerd uit Spanje. De enkele dagen dat hij in ons land verblijft hebben de goede man sterk doen verouderen want toen hij, vor stelijk in een auto gezeten, en om stuwd door honderden kinderen on der ons redactievenster passeerde om de Lange Vorststraat eens te bekij ken (waar ze er dit jaar extra werk van hebben gemaakt) keek hij, min zaam wuivend omhoog. Een blik op zijn edel gelaat leerde ons dat het meer plooien van gramschap vertoon de, dan bij zijn recent bezoek aan Amsterdam. Een collega lachte wat minachtend. Maar hij zal het onge twijfeld wel merken op de vijfde De cember. Want Piet zat later, nam wij uit gewoonlijk welingelichte bron vernamen, in een hoekje uit te rus ten van het peperbollen strooien en intussen de naam van de ongelovige in blokletters te noteren.... Ver. Oud-leerlingen van Land- en tuinbouwcursussen Op 5 December houdt bovenge noemde vereniging in samenwerking met de N.F.O. afd. Goes, des middags om half twee op het bedrijf van de heer W. P. Beye te Kloetinge een snoeimiddag onder leiding van de heer de P under, ass. bij de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst. Vrijdag 7 December om half acht wordt in café „De Tol" onder leiding van de heer Van 't Hof, gesproken over „Grond, grondonderzoek en bemesting". BIEZELIN GE. Verkiezing notabelen. In de Ned. Herv. kerk zijn gekozen tot notabelen in de vacature Jac. de Jonge de heer P. J. Kloosterman en in de vacature J. Weststrate de heer Joh. de Puit. BORSSELE Jaarvergadering „Ethan" De zangvereniging „Ethan", uitgaan de van de Geref. Gem. heeft haar jaar vergadering gehouden o.l.v. de heer Busch. Uit de verslagen bleek, dat de vereniging bloeit. Het kinderkoor en het zangkoor vergastten de leden op enige nummers. Ouderling Walhout sprak een slotwoord. KLOETINGE Geslaagden E.H.B.O.-cursus Voor de cursus E.H.B.O. zjjn geslaagd en gediplomeerd de dames N. Breeweg, A. Imanse, N, Hollestelle, T. Kesteloo, T. Leijs, C. Verburg, L. Weststrate en W. Weststrate en de heren H. Bliek, H. van Dalen, J. Heijkens en C. Raas. Namens alle cursisten dankte de heer H. van Dalen de examinator dokter Griep en dokter K. H. Wouda van Kloe tinge benevens de wijkverpleegster, voor de gegeven lessen. RILLAND Serenade Maandagavond bracht het muziek gezelschap „Rillandia" een serenade aan haar voorzitter, de heer A. A. Mol, die deze dag zijn 75ste jaardag vierde. Na afloop maakte het gezel schap nog een muzikale omgang door het dorp. OVEZANDE. Goede prestaties van „Willem Teil". De schuttersociëteit „Willem Teil" te Ovezande telt thans 26 leden. Op de in het afgelopen jaar gehouden concoursen waren gemiddeld 14 schut ters van „Willem Teil" aanwezig. Al dus wordt medegedeeld in het jaar verslag van deze vereniging. Van de in totaal 314 afgeschoten vogels is de verdeling als volgt: 62 hoge vogels, waaronder 9 hoofdvogels en 7 zijvo gels, de rest boven en onderkallen; 252 kleine vogels. Het totaal bedrag voor de afgeschoten vogels bedroeg f 837.36; een gemiddelde voor „Willem Teil" van f2.38. Het inleggeld be draagt f2.50. Er zijn goede prestaties geleverd door deze sociëteit, die zeker nog meer van zich zal laten horen. WOLPHAARTSDIJK Wjjdingsdienst I.v.m. het komende jubileum van de Herv. jeugdverenigingen (de Herv. Meisjesvereniging bestaat binnenkort 50 jaar, de C.J.M.V. 45 jaar, de kleine Meisjes- en Knapenvereniging 30 jaar en de zangvereniging „Looft den Heer" eveneens 30 jaar), werd in de Ned Herv. Kerk een wijdingsdienst gehou den waarin voorging ds van Dijk van Dinxperlo. Als tekst had hij gekozen Ps. 95 6. Het zangkoor verleende me dewerking. Verkoping Door notaris Jonkers te Goes werd ten verzoeke van de heer L. Valkier alhier verkocht een woonhuis staande in de Zandweg te Oud Sabbinge. Koper werd de heer Jac. Geene alhier voor f 3110. Een perceel tuingrond te Oud-Sab- binge groot 4 are 41 centiare werd ver kocht aan de heer C. v. d. Kreeke al hier voor f 610. KORTGENE. De raad vergadert Donderdag. De raad komt Donderdagmiddag a.s. in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staat o.a. vaststellen regeling voor kolenbijslag, 3e wijziging ge meentebegroting 1951, verlenging ziektekostenregeling gemeenteperso- neel, vaststellen gemeenschappelijke regeling voor oprichting Prot. Chr. Streekziekenhuis, verbouw O.L. school Colijnsplaat, verbouw gemeen tehuis, herstellen havenbeschoeiing Kortgene, benoeming hoofd O.L. school Kortgene, benoeming leden commisie tot wering schoolverzuim, aangaan rekeningcourant avereen- komst met de N.V. Bank v. Ned. Ge meenten tot een bedrag van f75000. Tholen bericht THOLEN Nieuwe verkeersweg De gemeentesecretarie te heeft van het Prov. Bestuur ontvangen, betreffende goedkeuring voor de aanleg van een nieuwe ver keersweg rond de gemeente Tholen. Men zal vermoedelijk begin vol gend jaar met de werkzaamheden hier aan beginnen. BRUINISSE St. Nicolaas met „Nu met Hope'' St. Nicolaas en twee zwarte knechten waren Zaterdagavond op Bruinisse, toen „Nu met Hope" met vrolijke tonen de winkelweek aankondigde. Een en ander bracht veel volle op de been. Ook nu weer was van deze eta lages veel werk gemaakt en in onder linge wedijver werd gestreden om een prijs. De uitslag van deze etalagewed strijd was als volgt: Ereprijs: J. J. de Waal, Lange Ring, Eerste prijs: A. de Koning, Kerkplein, Tweede prijs: S. P. van Boven, Derde prijs: J. Huibers, Vierde prijs: W. A. Jumeletvan den Berg, Vijfde prjjs: H. E. Braber. Eervolle vermeldingen kregen: S. J. P. Jumelet, M. Elenbaas, Fa. Boone en van der Have, G. de Gruyter en W. Bal. Oud papier-actie De door de muziekvereniging „Nu met Hope" alhier georganiseerde oud papier-actie met het doel om t.b.c.- patiënten uit onze gemeente een pret tige St. Nicolaas te verschaffen, lever de 750 kg oud papier op. Jammer, dat de oud papierprjjs steeds lager wordt. Schoorsteenbrand. Maandagmorgen brak in het pand voorheen bewoond door de weduwe Koene in de Nieuwstraat, thans in gebruik als werkplaats van de meu belmakersfirma R. J. V., een schoor steenbrand uit. Met het oog op het vele hier op geslagen uiterst brandbare materiaal, liet deze brand zich een ogenblik ernstig aanzien. De brandweer wist het vuur spoe dig te blussen. AXEL Axels bos wordt uitgebreid Het Axelse bos zal deze week worden uitgebreid, n.l. tussen de Kanaalkade en het terrein der V.V.Z.F. De nieuwe aanplant zal ongeveer drie hectare be slaan. Met het reeds beplante deel be slaat het Axelse bos dus weldra een oppervlakte van ongeveer 10 hectare. TERNEUZEN Duivententoonstelling op 28 en 29 Dec. Door de Vereniging van Duiven- Zaterdagvliegers alhier zal op 28 en 29 December a.s. in de voormalige kleuter school aan de Zandstraat een duiven- tentoonstelling worden georganiseerd. Hierop zullen naast de bezichtiginj van mooie duiven, verschillende attrac ties geboden worden. Aanrjjding Toen Zaterdag de bestelauto van de heer v. d. H. uit Terneuzen vanaf de Arsenaalstraat links de Nieuwstraat in draaide, kwam vanaf het postkantoor de personenauto van de heer den H. uit Terneuzen in de richting van de Korte Kerkstraat. Beide arto's waren terzelf der tijd ter hoogte van de kruising Ar senaalstraatNieuwstraat. Door de botsing, werd de auto van de heer den H. tegen een ter plaatse geparkeerd motorrijwiel van de heer van S. uit Sluiskil gedrukt, welk motorrijwiel ern stig beschadigd werd. Alsof hij een grap verteld had, scha terde de kleine man naast hem. „Dat hedde gij goed gezien, ja", juichte hjj en beweeglijk keerde hij zich naar no taris Wiekheuvel. „Ge het'nen gewiek ste meegebracht, zunne", riep hij, en tot Karei: „Kom, we maken het korfke eronder". Ze zeulden de mand onder de ballon. De touwen van het ballonnet spanden. De zaak was klaar nu. Karei probeerde zich het commando voor opstijgen te herinneren. Hoe was dat ook-weer? O ja: Vulslurf open klaarlos Hij stond naast Leonard. De ballon commandant boog zich over de rand. „Nog maar een zakske", moedigde hij aan. De helpers beurden een zakje bal last van de haken. Een paar meisjes giechelden zenuwachtig, hun handen als in angst voor hun mond. De ballon veerde op van de grond. Leonard stak notaris Wiekheuvel zijn hand toe „Den goeie dan", lachte hij en tegen de hel pers: „Laat maar vieren, als ge wilt". Karei was te verbaasd door dit gemoe delijk gedoe om op de gebeurtenissen te kunnen letten. Toen hjj eindelijk weg keek van de nog altijd vriendelijk glim lachende Leonard, waren ze al ver bo ven de mensen en uitgerezen ook boven het geroezemoes op het veld. ,We gaan al", stelde Karei onnozel vast. „Ge moet wuiven naar dat volk", onderwees Léonard, „dat zien ze géren". Karei zag al bijna geen mensen meer om naar te wuiven, zwaaide toen maar wat. Ze stegen nog. De we reld leek klein, alleen de ballon, vlak boven hun hoofden was groot. Ze zeiden niet veel. Een enkel woord richting van de startplaats. De prijs zou dan hun neus voorbij gaan. Karei voelde het als zijn schuld, om dat Léonard om hem was blijven doorvaren. Zonder iets te zeggen trok de bal lonvaarder aan. de ventielhjn. Ver spreid over hetvwijde land, stonden hier en daar de lichtjes. Geen stad en GO VERBUBG 11 over en weer, daar was 't mee gedaan. Niet de woorden doen het daarboven: de stilte is het, dié ballonvaren tot genoegen maakt. Heel ds namiddag zweefden ze bo ven België. Daar was dan van alles te zien en verveling bestond niet. Tegen donker wilde Léonard landen. Ze waren over de Ardennen heen nu, 't zou mooi kunnen. Karei bedelde om nog een poosje. Ook bij nacht wilde hij eens boven de steden zjjn. In het donker raadden ze maar wat, waar ze waren. Soms herkende Léo nard een verlichting, maar zekerheid had hij niet, of het de stad was die hij bedoelde. Als 't zo was, meende hjj, dan voeren ze weer terug in de geen dorp leek in de buurt te zijn. Ze hadden geluk. Het land was vlak en er was weinig wind. Toen Léonard de scheurband los trok, zakte de bal lon als een slappe zak in elkaar. Op het eenzame land stonden ze toen. Karei voelde zich moe en koud. Hij rilde, 't Was hem dan toch niet mee gevallen, dat ballonvaren: dat niet. „Gaan we ergens een huis of een boerderij zoeken?" vroeg hjj begerig. Z'n reisgezel lachte hem uit: „Eerst het ballonneke, dan wjj, zunne", spotte hjj. Dat is eens en nooit weer, bedacht Karei. Met zijn kleumerige handen maakte hjj de touwen van de mand- ring los. Ze spreidden de ballon op het weiland uit. Hun donkergewende ogen konden vaag de dingen zien. Een eenzaam maansikkeltje hielp hen een handje. Toen de zaak geklaard was en 't gerief geborgen, stonden ze even naast elkaar tegen de mand geleund een sigaret te roken. Ze gisten waar ze nu zouden zijn. In 't Luikse weer, meen de Léonard. Gissen geeft geen zeker heid; ze gingen. Door het eenzaam donker land trokken ze voort. De mand lieten ze staan, 't Zou ook niet anders kunnen. Voor een smal kanaal moesten ze terug. Op goed geluk liepen ze voort. Hoe lang wisten ze niet. 't Deerde hen ook niet. Er Was maar één ding, dat Karei goed duidelijk was: nooit meer! 't Zat mee. Ze kruisten een brede landweg en een paar honderd meter links stond, 'n duistere gebouwenklomp op vlak land, een boerderij. ICarel zuchtte er van. „Gelukkig", durfde hij eigenlijk niet te zeggen, want hij be dacht dat hjj tenslotte met klaarlichte dag had kunnen landen. Daarom zei hij neutraal: „We zjjn er, geloof ik." Een kettinghond maakte kabaal. Gelukkig was 't een kettinghond. Ze bonsden tegen een deur. Uit een raam keek een hoofd: „Wie zijde gjj", gromde de boer. (Wordt vervolgd.) Onder Jg jgypg V KWAKZALVERS (II.) j,Kwakzalverij is een vorm van dief stal!" schreven wij gisteren. Zo iet» mag men eigenlijk niet schrijven als men niet precies aangeeft wat kwak zalverij is. Het voorbeeld dat wij gis teren aanhaalden de man met het verpakte meel zal bij niemand da indruk wekken, dat wij ons aan on rechtvaardige beschuldigingen te bui ten zijn gegaan. Maar stel eens, dat wij schreven: „Een homoeopaath is 'n kwakzalver'.", dan zou men ons te recht wegens belediging kunnen aan klagen. Toch zijn woorden van deze strekking onlangs gesproken door een Utrechts professor, toen er sprake van was een leerstoel in de homoeopathie aan de Utrechtse universiteit te verbin den. Nu kan men en wij weten dat dit tot ergernis is van vele artsen de homoeopathie niet verbieden, daar immers de beoefenaars van deze ge neeskunde eerst aan een universiteit de bevoegdheid hebben behaald de geneeskunde uit te oefenen en daarna als arts deze geneesmiddelen voor schrijven. Anders staat het echter met de z.g. magnetiseurs, mensen dus die door uit hun eigen lichaam komende „magne tische. krachtendikwijls uitermate verbazingwekkende verbeteringen in de toestand van door artsen als hope loos opgegeven gevallen teweeg bren gen. Zij oefenen onbevoegd de genees kunde uit en worden dan ook her haaldelijk rechtelijk veroordeeld, zelfs wanneer patiënten met de grootste dankbaarheid aan de heren rechters van hun genezing komen vertellen. Het spreekt wel vanzelf, dat de Ver eniging tegen de Kwakzalverij deze magnetiseurs met argwanende ogen gadeslaat en zeker niet zal nalaten op strikte handhaving van de (ver ouderde en daarom door deze Ver eniging op andere punten fel bestre den) wet op de geneeskunde aan te dringen. Dit betreuren wij. Natuurlijk zijn er onder die magnetiseurs zwendelaars maar bekend is dat op het ogenblik de Vereniging van Para-normaal Begaaf den (magnetiseurs, wichelroedelopers, „helderzienden" en dergelijke men sen) alles in het werk stelt om orde op zaken te stellen in eigen gelederen, de bedriegers uit te schakelen en zich werkelijk in dienst te stellen van de mensheid, waarbij men zich vrijwillig gesteld heeft onder toezicht van ge leerden van naam als b.v. Prof. Dr W, H. C. Tenhaeff, bekend parapsycholoog uit Utrecht. Wij onderschrijven ten volle het ge vaar dat inschakeling van deze leken op medisch terrein met zich brengen kan maar laat de medische en ook de juridische wetenschap toegeven, dat door deze mensen dikwijls ver wonderlijke prestaties zijn geleverd waartoe knappe professoren niet in staat bleken. Als men zo tegenover elkaar staat moet er een modus van samenwerking te vinden zijn, indien mogelijk wettelijk gesanctionneerd. Het moet hier gaan om het dienen van lijdenden, niet om het zoeken van eigen eer of het star vasthouden aan verouderde wetten. Ook de andere auto's werden, zij het in lichtere mate, beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Axelse straat wordt verbeterd Ged. Staten van Zeeland hebben aan het gemeentebestuur van Terneuzen een schrijven gezonden, waarin wordt mede gedeeld, dat in 1952 begonnen za) wor den met de verbetering van de Axelse straat. Dit bericht werd met grote instem ming ontvangen, daar zowel de ver keersweg als de onbestrate „rijwielpa den" in desolate toestand verkeren. Door deze verbetering is onteigening van een strook grond nodig, die aan 17 eigenaars toebehoort. Een desbetreffend voorstel komt a.s. Vrijdag in de ge meenteraad. Vergadering „Ziekenhuisverpleging" Onder presidium van de heer M. Maas uit Biervliet hield de vereniging „Zie kenhuisverpleging in Zeeuwsch-Vlaan- deren" een matig bezochte algemene vergadering in hotel „Ambassadeur" te Terneuzen. Met algemene stemmen werd aange nomen het bestuursvoorstel strekkende tot contributieverhoging. Deze achtte men noodzakelijk door de stijgende kos ten en het tekort van ongeveer f 30.000. Vergoed zullen worden onbeperkte ziekenhuisverpleging, bijkomende zie kenhuiskosten, vervoerkosten, operatie- en specialistenkosten bjj ziekenhuisop name, foto- en bestralingskosten en te gemoetkoming in sanatoriumkosten tot f 4,per dag. Met ingang van 1952 is de contributie als volgt vastgesteld: Klasse A (enkel voor ziekenhuisverpleging 3e klasse) 25 ct. per week per persoon; Klasse B (ziekenhuis-, specialisten-, foto- en be stralingskosten 3e klasse) 45 ct. per persoon per week; Klasse C (als klasse B, doch 2e klasse tarief) 60 ct. per per soon per week. In alle klassen geniet men tegemoet koming bij sanatoriumverpleging van f4 per dag. Contributie is alleen ver schuldigd voor gezinsleden boven 18 jaar en 2 gezinsleden onder 18 jaar. Brand Tengevolge van het springen van een Butagas-leiding ontstond Maandagmor gen om ongeveer half zeven brand in de woning van de heer Gelderland aan de Axelsestraat. Hoewel de brand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, kon deze door krachtdadig ingrijpen van personeel van de aangrenzende garage Boone spoedig geblust worden. Zendingsarond In de Ned. Herv. kerk werd Maan dagmorgen een zendingsavond gehou den, uitgaande van het zendingsbureau der Ned. Herv. Kerk te Oegstgeest. Na opening door de plaatselijke pre dikant, ds v. d. Vlugt, werd een film vertoond betreffende het culturele leven in Indonesië en de opbouw aldaar. Vervolgens hield ds ten Haaft, Ned. Herv. predikant te Hoek, een rede over het zendingswerk in Indonesië, waar hjj' zelf lange tijd als zendeling gewerkt heeft. Hierna volgde (tevens ter illustratie van de lezing) een film over het zen dingswerk. Met klem werd erop aangedrongen, dat ieder zich thans moest zetten voor het zendingswerk en er zoveel mogelijk steun aan moet verlenen omdat dit vooral in deze tijd zo hard nodig is,

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2