EUROPEES LEGER WORDT MET 14 DIVISIES VERMEERDERD Ambtenaar van Tsjechische legatie brak met huidig communistisch regiem Afgevaardigden doen beroep op Engeland Bijd rage van de Benelux verdubbeld D ANKDAG* De toelating van Italië tot de Ven Naties bepleit Delegaties bekrachtigen overeen komst in Korea Komt Mossadeq naar Den Haag? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voorstellen van Eisenhower ingewilligd Minister 1 eulings„Spionnageaffaire is een bittere zaak" 1 k SNIPPER NIEUWS Zaterdag collecte voor ge troffenen in de Po-vlakte Nog geen overeenstemming over Duitse verkiezingen Uitgave: Stichting „Zeeuvvsch Dagblad", l-Ioofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289, Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr, 40, Tel. 2754, Middelburg: Korts Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628, ZEEUWSCH DAGBLAD '6 JAARGANG No. 2032 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord WOENSDAG 28 NOV, 1951 Hoofdredacteur: J. D. TEOOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metseiaar, Goes; Ds B. G. A, v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon Maan Donderdag: Zon op 8.24 u., onder 16.33 u.; Maan op 9.32 u., onder 16.10 u.( Nieuwe Maan 2.00 u. Hoogwater op Donderdag 29 Nov. Vlissingen: 1.32 u. 2.18 m., 13.45 u. 2.18 m.; Terneuzen: 2.01 u. 2.35 m., 14.15 u. 2.35 m.; Wemeldinge: 3.20 u. 1.86 m., 15.36 u. 1.78 m.; Zierikzee: 3.08 u. 1.60 m., 15.23 u. 1.52 m. Gisteren hebben de Ministers van Buitenlandse Zaken, Defensie en Financiën van de Noordatlantische Verdragsorganisatie te Rome een resolutie goedgekeurd, waarin zij zich in beginsel verbinden om tegen het midden van 1952 een volledig geoefend en uitgerust leger van 40 divisies in West-Europa te hebben. Dit aantal is 14 meer dan werd verwacht. Om dit mogelyk te maken zal Engeland gevraagd worden zjjn aantal divi sies in Europa van vjjf op zeven te brengen, Frankrjjfe van tien op twaalf, Italië van drie op zes en de Benelux-landen van twee op vier. Aan Noorwegen en Denemarken zal verzocht worden samen drie volledig uitgeruste parate divisies te leveren. Het vraagstuk hoe deze eerste stap naar volledige militaire veiligheid moet worden bekostigd, zal in de komende zes weken worden behandeld. De uiteindelijke sterkte der geza menlijke strijdkrachten zal, naar men verwacht, o.m. 43 infanterie- en pantserdivisies omvatten met de daar bij behorende onderdelen en lucht strijdkrachten. Hiervan zal Frankrijk er 14 leveren, West-Duitsland 12, Ita lië 12 en de Beneluxlanden 5. Generaal Eisenhower, die de bij eenkomst bijwoonde, zou het instel len van een leger In de door de Franse minster van Buitenlandse Za ken, Sehuman, uiteengezette vorm goedkeuren. Deze vorm zou een poli tieke bovenbouw verschaffen en niet het opnemen van Britse of Scandina vische strijdkrachten op dit ogenblik behelzen. Voorts zou Sehuman de Raad hebben meegedeeld, dat de Pa- rijse conferentie had aanbevolen het Europese leger te organiseren op basis van nationale divisies, samengesmol ten in internationale corpsen van elk 80.000 man. Sehuman zou nog hebben, verklaard, dat in het Europese leger Duitse een heden geleidelijk zouden worden in gevoegd tot in 1954 een totaal van 12 Duitse divisies zou zijn bereikt. Voorts heeft de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Acheson, verslag uitgebracht over het resul taat van de besprekingen der Weste- HEDEN is het weer Dankdag in deze provincie. Een historisch geworden dag en 't mag ook onbewimpeld ge zegd, dat 't 'n schone gedachte is, om telken jare, na de zeer variërende oogstinzameling, 'n gemeenschappelijke Dankdag te houden. Deze Gode ver heerlijkende uiting, vindt öök steun in de Heilige Schrift. Reeds zeer vroeg meldt ons de gewijde historie, dat de beweldadigden zich tot de grote Wel doener spoedden, om Hem ootmoedig te prijzen voor ontvangen gunstbewijzen. Wie dit schone voorbeeld niet betracht te, werd als 'n ondankbare, als 'n God verachter, aangemerkt. Men wil, dat 't woord danken in ver band moet gebracht met 't werkwoord denken. Deze gedachte laat zich zeer sympathiek aanvoelen. Immers, even vóór deze Dankdag, tijdens 't optassen van de rijke oogst, wordt de gezegende belijder van de Naam des Heeren, tot denken aangespoord. Hij wordt, a.h.w., geperst om terug te denken in de ge schiedenis, ja zelfs tot op 't ogenblik toe, dat hij pootte en plantte, zaaide en snoeide, wiedde en sproeide. Wanneer 't glunderend oog in vogelvlucht alles tracht te overzien, maar 't niet kan doorzien, omdat 't zo onzegbaar veel, onnoemlijk rijk is, dan wordt de ver broken ziel in beginsel afgestemd tot danken. Beide begrippen, denken en danken, liggen, a.h.w., in eikaars ver lengde. AT DANKEN, tot prijzen en ioven, van de ongeziene Schepper, is de mens voortgebracht. Trots de vrees'lijk droeve zondeval, bereikt de Goede God toch Zijn heilig doel, met 't pronkju weel Zijner schepping. Dwars door de zwarte dood heen, weerklinkt de dank toon van 't gevallen mensenkind tot God omhoog. Maarin en door Jezus Christus. Hij alleen is de verdienende Oorzaak, van al wat we zijn en boven dien uit Gods milde Vaderhand mochten ontvangen. Denk indien 't u mogelijk is denk de Heere Jezus weg, en daar mee is alles weg, zelfs uw eigen per soonlijkheid. Om Zijn heilige wil alleen, hebben wij 't onmisb're levenslicht mogen aanschouwen. Bij de heerlijke ervaring van dit kost'lijk bezit, komt ons alles door Hem toe, wat tot instand houding van ons korte leven dienstig is. 't Rustig denken kan dus leiden tot 't ootmoedig danken. Echter nooit anders, dan door de ongeëvenaarde gave van des Heeren geest. Die toch is vóór alles nodig, om de oprechte danktoon te ma nifesteren. Bij 't logisch denken alleen, hebben we van nature neiging heel groot te worden in eigen schat ting. Eigen trots wordt dan zo licht gestreeld. Ons hart is immers, naar luidt van 't gewijde Blad, arglistig, meer dan enig <üng, ja dood'lijk is 't, wie zal 't kennen? En de grote heidenapostel, Paulus, zegt: De kennis maakt opgeblazen, Zodra eigen inborst bot wordt gevierd, is 't kinderlik geloof schaakmat gezet. De dank aan Hem, die eeuwig ieders dank waardig is, faalt dan ten enenmale. Dies kan 't dan ook geen Gode ver erende Dankdag voor ons zijn. Denken, hoe voortreffelijk op zichzelve ook, voert ons, zonder meer, van 't juiste spoor; uiteindelijk doet 't ons de koers bijster worden. T~)E KINDERLIJKE GAVE des ge- loofs daarentegen, onderwijst ons, krachtens haar Werkmeester, gans an ders. Zou 't overbodig zijn, om dit op onze traditionele Dankdag, nog eens met nadruk te beklemtonen? Is er niet n dreigend gevaar, inzonderheid t.a.v. ?n,?e i.eu£d, dat 't imponerend in tellect 't kinderlijk geloof wil verdrin gen? Ik vraag slechts. Om Dankdag te kunnen vieren, moet 't geloof de snaar onzer ziele tokkelen. Immers, óók op Dankdag doen wij belijdenis des geloofs. Wij belijden, op Dankdag, dat al 't ons toegekomene louter uit genade is. Dat de geringste weldaad door ons is ver beurd en onwaardig is gemaakt. Geen enk'le weldaad is om onze verdienste of om onze waardigheid. Sterker nog. lnplaats van zegeningen te oogsten, hebben we eeuwig straf verdiend; de zwarte dood. En toch, desondanks, leven WIJ. En daarbij mogen we ons bovendien nog verheugen in 'n schat van zegenin gen. Geen wonder dat menig bedrukt hart zichzelf de vraag stelt, hoe't toch moog'lijk is. Alleen, door 't Kruis van Golgotha, m'n beste lezer. Aan dat Kruis hing voorheen de Verwerver van ons korte leven, en tevens de heerlijke Onderhouder er van. Alles, maar dan ook alles, zelfs van ingespannen krach- ,i van onverdroten ijver, van taaie volharding, 't is uiteindelijk alles door Jezus. Nu is 't Dankdag, in beginsel. ■Maar niet omdat de goede God zoveel gaf, doch omdat Hij alles is, in Jezus Lhristus, voor 'n diep strafwaardig mensenkind. De hoeveelheid van de stof, onverschillig van welke aard die dan ook is, doet ons nog niet dankbaar zijn. Hoogstens kunnen we blij zijn, met de opgetaste oogst, ja zelfs intens vro- iyk zijn, met de goederenschat. Echter, lijke grote drie met de Westduitse kanselier, dr Adenauer. Hij zou bij zonderheden hebben gegeven over de uitgewerkte regelingen voor over dracht van de macht aan de regering te Bonn en voor het regelen van de positie der voormalige bezettingstroe pen. Ook zou hij hebben meegedeeld, dat overeengekomen is, dat West- Duitsland het recht van beroep op de Atlantische Raad dient te hebben, indien gealliëerden van hun, voor ge val van nood gereserveerde macht, zouden gebruik maken om aan het bewind komen van een totalitair re giem te voorkomen. Dinsdagavond zijn de plaatsvervan gers van de Ministers er in geslaagd twee afzonderlijke, door de V.S. en de Benelux ingediende resoluties sa men te smelten, de Benelux-resolutie vroeg om uitbreiding van het Euro pese leger teneinde Engeland, Noor wegen en Denemarken te omvatten. De overeengekomen tekst, die heden door de Raad zal worden besproken, zal een beroep doen op de conferen tie voor een Europees leger te Parijs om het ontwerpverdrag gereed te hebben tegen de tijd, dat de Raad van de Navo in Januari of Februari bij eenkomt. De resolutie noemt het standpunt van de Benelux zonder de Raad evenwel te vragen het te onder schrijven. De Benelux zou nog steeds de voorkeur geven aan een leger zon der de politieke bovenbouw, die En geland er van zou weerhouden zich bij het Europese leger aan te sluiten. Dinsdagavond heeft de politie te Rome ongeveer 800 communistische demonstranten, die een betoging tegen de zitting van de Atlantische Raad wilden houden, gearresteerd. Zoals in Italië gewoonte is zullen de meeste gearresteerden waarschijnlijk, wan neer de gemoederen wat zijn gekal meerd, worden vrijgelaten. Van verscheidene punten in de binnenstad zijn gevechten met politie gemeld. STEEDS MEER RESOLUTIES. In de Beheersehapscommissie der V.N. te Parijs heeft de Franse afgevaar digde de toelating van Italië tot de V.N. bepleit. Dit voorstel ondervond in stemming van tal van landen. De politieke commissie heef zich bezig gehouden me de Westerse en Russische ontwapeningsplannen. Aan Minister Wysjinsky werd gevraagd op welke punten de beide plannen met elkaar overeenstemmen. De agendacommissie heeft met steun van de V.S. een Russische klacht tegen Amerika op de agenda van de algemene vergadering geplaatst. Wat de ontwapeningsplannen be treft, verklaarde de Poolse onder minister van Buitenlandse Zaken gis- tecen in de politieke commissie o.m., dat de Europese openbare mening de V.S. heeft gedwongen een verbeterde lezing te geven van hun ontwape- ningsplan, doch de basis er van on gewijzigd is gebleven. Het Westerse voorstel is een vijgeblad, slechts be doeld om de Amerikaanse oorlogs plannen te verbergen. De Afghaanse afgevaardigde Mo hammed Nairn zeide, dat zijn land het Iraaks-Pakistaans-Syrische voorstel (Van onze parlementaire redacteur.) Na twee en een half uur spreken heeft minister Teulings in de Tweede Kamer de rede niet kunnen beëindigen. Nog een belangrijk punt komt van middag aan de orde, n.l. de burgerlijke verdediging. De communisten brachten nog een actueel vraagstuk naar voren: de Hannie-Schaft-herdenking. Ilier wist de Kamer en vooral de bewindsman wel raad mee. Uitvoerig is de mi nister ingegaan op de publicatie over de Tsjechische spionnage. Alles wat werd medegedeeld is zakelijk voor honderd procent juist. De publicatie is geschied door de regering onder ministers directe verantwoordelijkheid. Minister Teulings vertelde, dat een volk op de hoogte te stellen van deze ambtenaar van de Tsjechische legatie zich heeft gewend tot de betrokken instanties en inlichtingen heeft ver schaft, die de reeds aanwezige kennis bevestigde en verduidelijkte. Deze ambtenaar had geen lust meer om voor dit regiem te werken. De mededeling wérd gedaan om ons NOORDELIJKEN BLIJVEN TERUGTREKKING VAN BUITEN LANDSE TROEPEN EISEN. De volledige delegaties van Verbondenen en Noordelijken hebben te Pan- monendjon de overeenkomst inzake de bestandslijn bekrachtigd. De overeengekomen ljjn zal bestandslijn worden als binnen 30 dagen een wapenstilstand wordt getekend. Zij zal dan lopen in het midden van een vier kilometer brede bufferzone, die de troepen van beide partyen zal scheiden. Behalve over de uitwisseling van de krijgsgevangenen moet men het nog eens worden over de regeling- van het staken van het vnren en de aanbeve lingen aan de politieke autoriteiten van beide zijden. De Noordelijken hebben zich bereid wisseling te vergemakkelijken als verklaard het voorstel van de Ver bondenen te overwegen dat beide zij den onmiddellijk gegevens over de gevangenen verzamelen om de uit- blijdschap is nog geen ootmoedige dank baarheid! Een ongekende vrolijkheid brengt ons nog niet voor God op de knieën, met de belijdenis: „Ik ben ge ringer dan al deze weldadigheden, en dan al deze trouw, die Gij aan mij be wezen hebt". Neen, bij de oprechte dankbaarheid is de algoede God allereerst het Voor werp van onze overvloedige dank. Dan is de beweldigde ziele niet groot in eigen schatting, niet wijs in eigen oog. Nu zegt ze op Dankdag net, ik heb 't dit jaar zus en zö, hièrom en daarom aldus gedaan. Met strakke vinger wijst ze omhoog, naar 't Kruis van Golgotha. Met 'n verbroken hart, en 'n verbrijzelde ziel, met 'n volle traan in 't fletse oog, hurkt de door God verrijkte, gelovige ziel neder bij dat Kruis. Immers, 'n golfstroom van zegeningen overweldigt haar, vlak bij Hem, die 't alles in 'n weg van vinnige smart, en vurige smaad verwierf, 't Scheen in 't vroege voorjaar wel, dat er wegens 't vele water, niet geoogst zou kunnen worden. Daar waren er, die met 'n blik over 't uitgestrekte akkerland, de onmisbare moed ontzonk. En wat is r.u gebleken, nu we ach ter de gezegende oogsttijd staan? Dit, dat de trouwe God zeer veel vruchtbaarheid gaf. Hij was genadig goed over ons, en voor ons. Zijn on volprezen Naam sta op Dankdag in 't middenpunt onzer viering; Zijn on zegbare goedheid zij geprezen. Dan is 't eerst recht Dankdag. Dank dag om God. En Zijn geschonken heil, 't stoffelijke en het geestelijke, worde aangewend tot Zijn glorie. Ach, he laas, zo gaarne doen wij het om ons zelf. Hij vraagt niet alles, iets slechts. Oud-Israël moest de „tiende" de Hee re brengen. Laat het ons vandaag ook doen. Dit wederliefde tot Hem! uit dankbaarheid. Dan is 't echt Dank dag. HET ZIJ, OOK DANKDAG voor onze zieken, voor onze lijdenden. Zij ademen nog met ons in deze sfeer. Maanden, ja jaren, lagen sommigen, op 't eenzame ziekbed. Die vóór een paar dagen in een luxe wagen aan het jaloers spiedend oog voorbij reden, liggen reeds onder de groene zoden. Onze vaak moedeloze zieken zijn er nog. Neen, niet moedeloos zijn, gena dige bevoorrechten! Dank Gode voor Zijn Vaderlijke onderscheiding. De rijke oogst sta mede in dienst van het zo zeer begeerde herstel, 't Zij Dank dag, in ons aller hart, op deze dag. Dankdag, met een verbroken hart, met een vertederde ziel en met een be schaamd gelaat. In gedachten, staan we op Golgotha's heuveltop, vlak bij het kruis waardoor ons alles geword, en we zeggen, neen wij zingen: Ik zal 't brandaltaar doen roken, Van. 't edelst vee uit kooi en stal. B. Gr. eenmaal een wapenstilstand is ge tekend. ZUID-KOREA NIET ACCOORD. De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft te Poesan verklaard, dat zijn regering de hui dige frontlinie niet zal aanvaarden als pertmanente grens tussen Noord en Zuid-Korea. Hij deelde mee, dat Zuid-Korea de terugkeer van 4616 burgers zal eisen, die de Noordelijken Vorig jaar hebben ontvoerd. In het eerste communiqué, dat de leiding van het achtste leger der Verbondenen na de overeenstemming over een afbakeningslijn heeft uit gegeven, wordt medegedeeld, dat er Dinsdag geen activiteit van betekenis aan het met sneeuw overdekte ge vechtsfront heeft plaats gevonden. De Verbondenen zijn er evenwel Dins dagmiddag in geslaagd twee stellin gen ten Oosten van de rivier de Pekhan, die zij Maandag hadden ver loren, te heroveren. SUBCOMMISSIE BIJEEN. De Subcommissie der V.N. voor 'n wapenstilstandsovereenkomst heeft 't Noordelijke voorstel tot het instellen van een gezamenlijke commissie ter supervisie van een wapenstilstand in Korea als niet ruim genoeg van de hand gewezen. Admiraal Joy deed een voorstel in zake de waarborg, dat de vijandelijk heden niet hervat worden. Joy stelde voor het toezicht daarop gemeen schappelijk te organiseren door het aanstellen van inspectiegroepen, die in haar werkzaamheden niet beperkt zouden worden. De communistische onderhandelaars hebben Dinsdag te Panmoendjon een conferentie voorgesteld ter bespre king van de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea na de totstandkoming van een wapenstil stand. I V A 10.000 Belgische douane's van de havens zijn een langzaam-aan-actie begonnen om salarisverhoging te krij gen. De douane aan de grenzen maakt aanstalten dit voorbeeld te volgen. «-Door de overstromingen in Frank rijk is reeds voor ruim 2 milliard francs schade aangericht. Het peil van de Rhone begint nu te zakken. De Stichting de Flakkeese Gemeenschap heeft een betere oeververbinding voor Goeree en Overflakkee gevraagd. Tegen een Nijmeegse kellner is een jaar gevangenisstrag geëist wegens dronkenschap. Hij had 35 glazen bier op toen de politie hem greep. —Tegen een Haagse dierenhandelaar is f400 boete geëist en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden. Hij had dieren, die verkocht werden, schromelijk verwaarloosd. activiteiten. Hij achtte de publicatie zeer wenselijk. De minister erkende ruiterlijk, dat de wijze waarop de mededeling werd gedaan onvoldoende doordacht was. Uit publicistische en psychologisch opzicht is de publicatie dan ook wei nig geslaagd. Er hadden andere in stanties ingeschakeld moeten worden. En het was ook fout, dat in dit be richt de naam van de B.Y.D. werd ge noemd. De zaak is nu in het belache lijke getrokken. Dat is ook resultaat van verkeerde publiciteit. Maar de verhalen over sigaretten-doosjes en sigarettenpapier zijn heus zo belache lijk niet, aldus minister Teulings, om dat dit voor deze lieden de methode -is om te zorgen dat de ene schakel de andere niet kent. Er was aanleiding tot critiek zo besloot hij, maar deze is toch te be treuren, want de zaak is in wezen bittere ernst. Hij deelde tenslotte nog mede, dat de gearresteerde König in werkelijkheid mr Krantz is. Zijn zaak is reeds in behandeling en er zal tij dens de rechtszaak wel uitgemaakt worden of de feiten juist zijn. Minis ter Teulings wees er verder nog op, dat hij geen behoefte heeft om de B.V.D. onfeilbaar te verklaren. De begrotingspost voor deze dienst is tot nu toe voor ieder jaar verhoogd om dat de organisatie onvoldoende was. Als men deze dienst wil, dan moet men begrip hebben voor de moeilijk heden. HANNIE-SCHAFT-HERDENKING. De heer Gortzak (Comm.) heeft een heel verhaal afgestoken over de Nog geen Amerikaanse dollarlening voor Perzië, De Perzische minister-president Mossadeq zal zich naar Deii Haag be geven om de zitting van het interna tionaal Gerechtshof over het Engels- Perzische oliegeschil hij te wonen, indien het Hof Perzië hiervoor wil horen. Vice-premier Hoessein Fatemi heeft verklaard, dat een petitie wordt op gesteld, waarin de bevoegdheid van het Hof in deze zaak betwist wordt. Indien het Westen er niet toe over gaat Perzische olie te kopen, zal Per zië de olie aan de Oost-Euroepese landen verkopen, zo voegde Fatemi er aan toe. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Verenigde Staten nocht recht streeks noch zijdelings de Perzische regering hebben toegezegd, dat haar verzoek om een dollarlening zal worden ingewilligd. DIT JAAR 52,000 WONINGEN? Dr ir Z. IJ. van tier Meer, direc teur-generaal van de volkshuisves ting, heeft ter gelegenheid van het leggen van een herdenkingssteen in de eerste 20 „vrije tijdswoningen" te Culemborg verklaard, dat in de eer ste negen maanden van dit jaar 42.000 woningen gereed kwamen en dat men hoopt de laatste drie maanden dit aantal tot ongeveer 52.000 op te voeren. Bestuursvergadering van het LC.V. De bestuursraad van het Interna tionaal Christelijk Vakverbond heeft zijn 19e zitting gehouden te Wenen. Een zestigtal afgevaardigden van bij het I.V.C. aangesloten vakcentrales en vakinternationales, waarbij Canada voor het eerst vertegenwoordigd was, en een vertegenwoordiger van het I.A.B., woonden deze vergadering bij. De bestuursraad betreurde, dat het internationaal arbeidsbureau de enige vertegenwoordiger van de Christe lijke vakbeweging in de Raad van Beheer uit dit organisme heeft ge weerd. knuppels, politiehonden en brand spuiten, stenguns en pantserwagens, waardoor de communistische betogers tijdens de Hannie-Schaft-herdenking uiteen werden geslagen. Dat was een schandaal! Maar de heer Scheps(Arb.) interrumpeerde, dat eerbied voor de doden van de communisten een reden hadden moeten zijn om geen politieke propaganda te maken. De minister was hier roerend mee eens. Over de Friese kwestie kon de minister niet veel zeggen, want hij had het volledig ambtelijk rapport nog niet ontvangen. Hij bepaalde zich slechts tot de opmerking, dat de politie iedere ordeverstoring moet voorkomen. Overigens was hij blij, dat deze Zaak werd geplaatst in het kader van de decentralisatiegedachte. In de avondvergadering begon de Kamer aan de begroting van Verkeer en Waterstaat. Ook Goesse autobusonderneming werd weggeorganiseerd. Twee belangrijke vraagstukken kwamen aan de orde, n.l. de verhou ding Spoorwegen en het particuliere vervoer en het wegorganiseren van de particuliere autobusondernemin gen. Na 1940 is het aantal gedaald van 286 tot 90. Het laatste slachtoffer woont te Goes, nj. Krijger. We verwachten, zo zei de heer Krol (CJEL), dat na hem nog wel dertig anderen aan de richtlijnen-galg ko men te hangen. Vrij algemeen was men van mening, dat op dit punt een verkeerd beleid wordt gevoerd. om een commissie in te stellen, die tot taak zou krijgen de verschillen tussen de Westerse en Russische ont wapeningsvoorstellen te bestuderen, zou steunen. L. N. Palar (Indonesië) ondersteun de van ganser harte de Indische re solutie, die voorziet in het instellen van een studiegroep om de denkbeel den van Oost en West meer met elkander in overeenstemming te brengen. RESOLUTIE VAN JOEGO SLAVIË. Joego-Slavië heeft in de tweedq politieke commissie een resolutie in* gediend, waarin aan de algemenè vergadering der V.N. wordt verzocht, aan de Sowjet-Unie en de andere Oosteuropese landen aan te bevelen, de betrekkingen te verzekeren en de geschillen te regelen overeenkomstig de geest van het handvest der V.N., voorts zich in hun diplomatieke be trekkingen te richten naar de regels en gebruiken der internationale be trekkingen en tenslotte de grens geschillen te regelen door middel van de gemengde grenscommissie. De Britse afgevaardigde zeide, dat zijn land steeds de toelating van Ita lië had gesteund. De zaak was te be langrijk om voor politieke doeleinden gebruikt te worden. RUSSISCHE KLACHT. De agendacommissie heeft zonde? stemming de Sowjetrussische klacht jegens Amerika, volgens welke Amet rika zich met agressieve propaganda mengt in de binnenlandse aangelegen* heden van Rusland, op de agenda vaA de Algemene Vergadering geplaatst. De Amerikaanse gedelegeerde steunde dit Sowjet-voorstel. De Sociale Commissie van de V.N, heeft een Franse ontwerp-resolutia geamendeerd door Pakistan en Joegos Slavië, aangenomen, die voorziet ifj het samenbundelen van de inspanning gen en hulpbronnen van de V.N. op dringende sociale vraagstukken tot een concrete oplossing te brengen. Nederland helpt Italië, Op 1 December zal in vrijwel alle gemeenten des lands een offertje worden gevraagd voor de door over stromingen in de Povlakte zo zwaar getroffen Italiaanse bevolking. Dc opbrengst van de collecte zal ter beschikking van het Int. Rode Kruiscomité te Genève worden ge steld. Nagegaan zal worden hoeveel van dit geld voor de hulpverlening voor aankopen in Nederland zal kun nen worden besteed. Uit het overstroomde gebied wordt gemeld, dat het water blijft zakken. Genietroepen zjfn druk bezig door het slaan van noodbruggen, de op hoge delen ingesloten bevolking te bevrijden. SUGGESTIE VAN PROF. REUTER. Een woordvoerder van de West duitse regering heeft verklaard, da| zijn regering nogmaals tot uitdrukking heeft gebracht, dat de Oostduitse po* gingen om tot overleg tussen Oost en West te geraken, verworpen wor* den. Maandag werd gemeld, dat eeij Oostduitse verkiezingscommissie ever- leg tussen Oost- en West-Duitsland heeft voorgesteld op grond van do kieswet van de Republiek van Weimar. Prof. Reuter, de burgemeester van West-Berlijn, heeft critiek geoefend op de kieswet voor geheel Duitsland, zoals onlangs ontworpen door dé Westduitse regering. Hij noemde deze onduidelijk en derhalve koren op dé molen van de Russische propaganda. Volgens Reuter zou een toekomstige nationale vergadering van geheel Duitsland wetgevende en niet slecht^ grondwetgevende bevoegdheden die* nen te bezitten. De vergadering zou gemachtigd moeten worden om West en Oost-Duitsland voorlopig te bestu ren totdat de nieuwe constitutie bi werking was gesteld en totdat een. regering zou zijn gevormd. De regering zal het Westduitse parle ment verzoc .en Tiet Plan-Schumat» voor het Kerstreces te ratificeren. DE RAAD VAN EUROPA. De voorzitter van de Belgische Se naat, Paul Struye, heeft Dinsdag in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa er nogmaals krach tig op aangedrongen, dat Engeland deelneemt aan de plannen voor een wording van Europa. Dit beroep op Engeland werd in krachtige woorden geuit. „Engeland heeft de sleutel van het toekomstige Koninkrijk Europa in de hand", zo zei hij. Een achttal woordvoerders heeft nog eens ten overvloede laten blij ken, dat de Assemblee niet bereid is de weg van een continentale federa tie te gaan, indien de Engelsen af zijdig blijven. De Europese Assem blee wacht nu op het Britse ant woord. De ernstigste zorgen in de kring TITO HEKELT HOUDING VAN kUSLAND. In een toespraak te Belgrado ver klaarde maarschalk Tito, dat de Sow jet-Unie de voornaamste bedreiging van de wereldvrede vormt en dat het niet de minste zin heeft een sussings- póEtiek te volgen tegenover een agressieve staat, daar hierdoor een conflict slechts verschoven, doch niet afgewend wordt. Wij zien dit aan de Koreaanse oorlog en aan de leugen propaganda die de Sowjet-Unie en haar vazalstaten jegens ons land voe ren. Deze propaganda is een psycho logische oorlogsvoorbereiding, aldus Tito. van de afgevaardigden concentreren zich dan ook op de vraag of de In het vorig jaar ingeslagen uitweg van een geleidelijke integrering door d$ vorming van gezagsorganen, vooral die van het plan-Schuman, niet ge blokkeerd zal worden, doordat de na tionale parlementen niet bereid zullen zijn de plannen voor de kolen- en staalpool en voor het Europese leger te ratificeren. De Nederlandse woordvoerders, dr Schmal en mr van der Goes van Naters, hebben gisteren niet nagela ten nog eens op het Nederlandse voorbeeld te wijzen. EEN BRITSE MENING. Generaal Koenig, aanhanger van de Gaulle) sprak zich uit tegen de vor ming van een Europees leger zonder te voren een politiek orgaan in te stellen ter controle van dit leger. De Tsjecho-Siowaakse communisti sche vice-premier Slansky is gisteren in Praag gearresteerd. Hij zou in on genade zijn gevallen. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Wisselend bewolkt met voorname lijk in de Noordelijke helft van het land enkele verspreide buien. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust af en toe harde Westelijke wind. Matige temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1