^Ylieuwó uitde^ rovincie 7 holen. (I.) IV.B. r. s. Walcheren. begrafenis j. weeda te middelburg. Zuid-Beveland. Schouwen-Duiveland. Noord-Beveland. Zeeuw sch- Vlaanderen. KERK EN ONDERWIJS HIER avcnlurcn vesn ^JCtflfCSn Ctl VAN MARKÏ en veiling ina 2 Dinsdag 27 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 een in de rt een wet ta plaats, kwak- rig ju- grote ila van Am- at deze k over mor- ,ts over D,eze dt zich ehalve n, die ■n ge- hoo-fd n hoe- af te zak- staat, entend- jicht kwaal gelijk) erpakte gen de itkomt, ,nd die t heeft Denk middel at. De md toe, en bo- t helpt genoeg lijkheid is het ^lijkheid 1 nieuwe oil he- he t is onderl escher- •m van tt (isteren Maas- I klasse letbank voet jaren totale deze valse lit geld |niging. an ver klaarde, de pen- tterdam fede ver- [Rotter- I F. van geleg- |e tegen maan- zette Ier zeer Trt 1933 |e jaren belast, fenning- ng ging bnt. De |zijn ge- aotische lolkscre- Ihet z.g. (waar- |het be- rechts- Ijk goed let wen- Inisterie |nschap- lit aan nen. Ie straf. Iw York Ing van Ie staat lan on- lop een bp weg len. De reden kander, Ier bot- elkaar locomo- I wagon, langs vegdijk gedeelte nd uit. over- gebor- jfvank is ecember |;ds 1947 •meente. Zaterdagmiddag vond de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk over schot van de heer J. Weeda, in leven leraar aan de Christelijke kweekschool te Middelburg. Om de groeve hadden zich verzameld de nabestaanden, per soonlijke vrienden, collega's en vele leerlingen en oud-leerlingen van de Chr. Kweekschool. De directeur van de school, de heer J. A. van Bennekom, sprak als eerste een kort woord. Spr. zei, het te betreuren, dat hij en niet dr K. Huizinga, de oud-di recteur, die ernstig ziek is, de overle dene moest herdenken. Hij zei de over ledene echter genoeg te kennen om hem te kenschetsen als een man van uitzonderlijk formaat, met wiens dood de school een gevoelig verlies heeft ge leden. De heer Weeda was en man ge zien bij ieder, die hem kende en bekend om zijn tintelende humor. In zijn 35- jange loopbaan te Middelburg heeft deze geniale mens menigeen aan zich verplicht. Ds P. van Til, Geref. predikant, sprak een woord van troost: „Wij moeten niet zien naar de dingen, die zichtbaar zijn, want zij zijn tijdelijk, maar naar de din gen, die wij niet zien, want zij zijn eeuwig". Tot slot sprak de predikant de geloofsbelijdenis uit. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. Plannen tot uitbreiding Vlissingse m.T.S. De plannen om de Middelbaar- Technische-Schoolafdeling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen met een afdeling weg- en waterbouwkunde uit te breiden, hebben thans vaste vorm aangenomen. Het bestuur der school heeft de nodige stappen ondernomen ter voorbereiding van die uitbreiding. In de eerstvolgende vergadering van de Vlissingse gemeenteraad zal een beslissing worden genomen over de vraag, of het gemeentebestuur de uit breiding van de school nodig acht, zulks met het oog op de desbetref fende bepalingen van Nijverheids Onderwijswet. MIDDELBURG Verloting tijdens Sint Nicolaasmarkt De prijzen van de verloting, die door de Centrale Vereniging van de Markt-, Straat- en Rivierhandel tij dens een marktdag in het voorjaar werd georganiseerd, waren in beslag ge nomen. Deze prijzen zijn thans vrij ge geven, waardoor men in de gelegen heid werd gesteld een nieuwe verlo ting te organiseren. De vereniging heeft zich er nu van verzekerd, dat overtreding als in dit voorjaar door marktkooplui zijn begaan, zich niet opnieuw zullen voordoen. I.v.m. de nieuw te organiseren verloting zal Donderdag a.s. een St. Nicolaasmarkt worden gehouden. ZWARTE PIET REEDS IN MIDDELBURG. Gisterenmiddag kregen de winkeliers van de Nieuwe Burg bezoek van een enigszins vreemd doende sinjeur, een kiant, die zij niet zo vaak in hun winkel krijgen. Deze man trok onze aandacht en bij navraag bleek het de beroemde Pieter baas te zijn, die nu nog incognito reeds begonnen was met de inkopen voor de verjaardag van de grote kin dervriend. We hadden een kort gesprek met hem: Vertelt U ons eens, Zwarte Piet, bent U blij weer in Middelburg te zijn? Nou en of! was zijn antwoord. Uit de aard der zaak kom ik overal, maar nergens doe ik mijn inkopen pret tiger dan op de Nieuwe Burg in Mid delburg. Vanwaar deze voorkeur? vroegen wij. Dat zal ik U zeggen zei Zwarte Piet. Mijn Heer en Meester staat er op, dat wij met zijn verjaardag spe ciale geschenken verdelen. Hij zegt steeds, Piet zegt ie, denk erom, als je een geschenk geeft, dan moet dat iets bijzonders zijn. Iets, waarvan de mensen zeggen: Kijk, dat is weer een echt ca deau van St. Nicolaas! En nu vraag ik U: Waar kan ik zulke speciale geschen ken beter kopen dan op de Nieuwe Burg, de straat der speciaalzaken Daar komt dan nog bij, dat je in die straat bijna alles kunt kopen. Ik loop winkel in, winkel uit en het is steeds raak! Die Nieuwe Burg is één groot warenhuis met de meest denkbare service van de particuliere middenstand! We kregen nog een stevige hand van Zwarte Piet en hij verdween weer ijlings in de volgende winkel. (Adv. Ingez. Med.) Anna Blaman over de literatuur en de eenzaamheid In de Concert- en Gehoorzaal heeft Vrijdagavond een talrijk publiek ge luisterd naar een literaire lezing door Anna Blaman. De heer B. P. Car rière, die als directeur van de boek handel van Benthem en Jutting, de avond had georganiseerd, leidde haar in. Na enkele algemene opmerkingen over het schrijven en het herkennen van een schrijver of schrijfster door de lezer, waarbij zij wees op het be lang van prijsvragen als die van de Boekenweek, ging mej. Blaman over op haar eigen werk. Als punten, die bij het schrijven van een boek van belang zijn, noemde zij de anecdote, het verhalende element, het probleem en dat waardoor de schrijver geïntrigeerd wordt. Anna Blaman nu werd geïntrigeerd door de eenzaamheid en die vindt men in haar boeken terug. Vervolgens liet zij 'drie van haar tot nu toe verschenen boe ken de revue passeren, „Vrouw en Vriend", „Eenzaam avontuur", haar bekendste boek, en „De Kruisvaarder", waarin de houding van verschillende mensen tegenover dood en leven be handeld wordt. Mej. Blaman las enkele fragmen ten voor, waardoor zij het publiek na der tot haar persoon als schrijfster bracht. Tot slot beantwoordde de spreekster nog enkele vragen. De heer Carrière bracht haar dank voor haar lezing. Comité voor winterlezingen Het comité voor winterlezingen, dat tot stand is gekomen op initia tief van de afd. Middelburg van het Chr. Werkliedenverbond „Patrimo nium", is gestart. Gebleken is, dat vele personen uit positief christelijke kring van oor deel zijn, dat er in een plaats met een overwegend protestantse bevol king ruimte en behoefte bestaat voor christelijke culturele ontwikkeling en ontspanning. Het comité heeft thans de eerste voordrachtavond georganiseerd. Dr J. A. Nederbragt te Voorburg, onze oud gezant in Palestina, is bereid gevon den op 10 December a.s. een lezing te houden over land en volk van Is raël. VLISSINGEN Jubileum G. van Belzen In aanvulling op ons verslag van dit jubileum dient nog te worden ver meld, dat een lid van de Chr. Po litiebond Walcheren namens deze Bond de jubilaris kwam gelukwensen onder overhandiging van een cadeau, aangezien deze vanaf 1931 tot aan zijn pensionering penningmeester van de afd. Walcheren is geweest. Slechte verbinding Nu het toerisme is gedaan en slechts de regelmatig van de bootverbinding VlissingenBreskens gebruikmaken de passagiers te Vlissingen arriveren, komt het bijna dagelijks voor, dat de geprojecteerde verbinding naar de stad ontbreekt. Niet alleen, dat de ringbus van Middelburg de passagiers, die reeds van de boot afkomen niet meeneemt, doch ook de bus die zo mers de bootpassagiers meeneemt blijft wachten op de trein, die twintig minuten later aankomt. Hierdoor ont staat een hinderlijke stagnatie. Bo vendien komt het meermalen voor, dat 's morgens de Keersluisbrug, die alleen rekening houdt met de treinen loop de stadbus ophoudt, waardoor slechts met veel gejakker de boot kan worden gehaald en wel wordt gemist. Het is dan ook te begrijpen, dat over deze verbinding op en van de boot veel ontevredenheid heerst onder de betrokkenen, die beroepshalve elke dag erop aangewezen zijn. Vergadering C.H. Kiesver. De vergadering van de C.H.-Kies- ver. in het Ned. Herv. Verenigings gebouw, was zeer goed bezocht. De voorzitter, H. van Rooyen, herdacht in zijn welkomstwoord het overleden A.R. raadslid, de heer De Wit. Het heeft enige moeite gekost diens plaats weer door een A.R. raadslid te doen inne men, daar zowel zijn C.H. lijstopvol ger, de heer Berg, als diens A.R. opvol ger voor de benoeming bedankten. Gelukkig heeft nu de heer Kriete- meyer zijn benoeming aangenomen. In Februari 1952 hoopt men weer een C.H.-Toogdag te houden. Breedvoerig werd er gesproken over de in Mei ge houden Algem. Vergadering, waarna werd overgegaan tot het opstellen van de groslijst van candidaten voor de a.s. Tweede Kamer verkiezingen. Tenslotte spraken de C.H.-raads- leden over allerlei gemeentezaken, waarvoor veel belangstelling was. De heer F. van Sabben sloot de vergade ring met dankgebed, ST. LAURENS Ringvergadering Geref. J.V. De Ring Middelburg en Omstre ken van Geref. Jongelingsverenigingen vergaderde Zaterdagmiddag in de con sistorie van de Geref. Kerk te Sint Laurens o.l.v. de heer P. S. Marinus- sen. De heer L. Davidse, lid van de J. V. te Sint Laurens behandelde het onder werp: „Verhouding maatschappelijke studie en principiële vorming". Deze inleiding werd eerst in discussie-groe pen besproken, waarna een algemene bespreking volgde. De voorzitter deelde mede, dat op 26 December in Middelburg de tradi tionele Kerstsamenkomst van de Wal- cherse Geref. Jeugd zal worden ge houden. ,In deze bijeenkomst zullen spreken ds D, Roest van Rotterdam-Charlois en ds H. Pestman van Terneuzen. De heer Jacq de Smit, die namens het Zeeuwse Afd. Bestuur tegenwoordig was, eindig de met dankgebed. SOUBURG Feestmiddag voor ouden van dagen Zaterdagmiddag vond in „De Zwaan' een feestmiddag plaats voor de ouden van dagen van Souburg en Ritthem, aangeboden door de Bond van Ouden van dagen. De 2e voorzitter van de Bond, de heer Koning, hield een feestrede. Door de Souburg.se toneelclub „S.T.E.C." werd het spel in drie bedrijven opgevoerd „Tot wederdienst bereid", van P. Mos- senkoff. De muziek werd verzorgd door de band van de muziekvereniging „Vlijt en Volharding". Vergadering „Groene Kruis" Zaterdagavond werd door de afdeling Souburg en Ritthem van het Groene Kruis een buitengewone ledenvergade ring gehouden o.l.v. de heer G. de Pries ter. Hij wees op de groei van Souburg en het daaruit voortvloeiende werk van de wijkverpleegster. In overleg met de christelijke wijk verpleging zijn plannen beraamd om te komen tot het aanstellen van een twee de wijkverpleegster. Een contributiever hoging van fl per jaar per lid en de minimumcontributie van f 2 te brengen op f 3 voor dit plan werd m.a.s. aan genomen. Ook werd de Groene Kruis- film „Roeping" vertoond. Propaganda-avond Christelijke Bestu renbond Vrijdagavond had in „Rehoboth" de jaarlijkse propaganda-bijeenkomst plaats van de Chr. Besturenbond. Spreker was de heer R. Hagoort, re dactiesecretaris van „De Gids", die het woord voerde over „Wereld in Nood". ZOUTELANDE Tjjden van instuifavond zjjn gewjjzlgd Ook de tweede instuifavond is een groot succes geworden. Er zijn vele toegangskaarten voor de gehele win ter en ook toegangsbewijzen voor één avond verkocht. De uren zijn iets ge wijzigd: de jongeren van 78.45 en de ouderen van 8.4510.30 uur. Al de spelen werden zó druk be oefend, dat er niet één spel vijf minu ten uitgeschakeld was. Vooral tafel tennis lokte veel liefhebbers. Iemand die het jeugdwerk reeds steun had toegezegd zal nog een tafeltennisspel vervaardigen. De heer Overbeeke zal deze winter enige films draaien. Ook uit de omliggende dorpen wa ren er verschillende jongelui aanwe zig. A.s. Zaterdagavond geeft de Chr. Zangvereniging haar jaarlijkse uit voering in „Middendorp", zodat de in stuifavond vervalt. GOES Wereldwijde Evangelisatie Kruistocht Woensdagavond wordt door het ge nootschap „Wereldwijde Evangelisatie Kruistocht" een samenkomst belegd in de Vrij Evangelische Kerk alhier. Mr Perkins, vertegenwoordiger van de W.E.K. in Nederland, zal iets ver tellen over het werk van het ge nootschap, terwijl Miss Mitchell, die zendelinge is geweest in de Belgische Congo en nu optreedt als secretaresse van de Medische en Melaatsenkruis- tocht, een toespraak zal houden over de melaatsen in de verschillende de len der wereld. Lichtbeelden zullen deze lezing illustreren. De samen komst begint om 7 uur. KAPELLE Sinterklaas komt naar Kapelle Naar wij vernemen, zal op uitnodi ging van de Kapelse Middenstands- vereniging .Handelsbelangen", Sint Nicolaas op 4 December a.s. een be zoek brengen aan de Kapelse jeugd. De Sint hoopt 's middags aan te komen op het station Kapelle-Bieze- linge. Hier wordt hij opgewacht door het pijpercorps „Jonge Kracht" en de muziekvereniging „Ons Genoegen". Allereerst gaat hij dan te paard naar de Markt te Biezelinge waar de jeugd getracteerd wordt. Vervolgens gaat het met de muziek voorop naar het gemeentehuis te Kapelle waar de Kapelse jeugd een beurt krijgt. De jeugd van Schore zal 's avonds in het verenigingsgebouw aldaar ge tracteerd worden. Dichters rond Ontmoeting Over dit onderwerp heeft Vrijdag avond in het C.J.M.V.-gebouw te Kapelle de heer Dieleman van Hoek gesproken voor de te Kapelle-Bieze- linge bestaande kring van de Chr. Culturele actie: "Jong geluid". Met grote aandacht werd de bespre king gevolgd over de dichter H. de Bruin en digns dichtwerk „Job", als mede over „Tristan en Isolde", van Lidy van Eysselsteyn. Ook gaf de heer Dieleman enkele biografische en bibliografische bijzon derheden over de dichters Muus Jacobse, Koos van Doorne, Kees van Duinen en D. van der Stoep. Door de voorzitter van „Jong geluid", de heer W. Jaquet te Biezelinge, werd uiteengezet hoe het doel van deze Chr. culturele actie is: het vormen van kernen van jonge mensen die belang stelling hebben voor kunst en cultuur. In de pauze werden tekeningen be zichtigd van de Middelburgse schilder Jac. Prince. Een 20-tal jongeren waren aanwezig op deze bijeenkomst. Jonge Kerk vergaderde Onder voorzitterschap van ds Jeb- bink kwam Vrijdagavond in „Obadja" de Jonge Kerk bijeen. Op deze bijeenkomst sprak mevr. Schellevis van Biezelinge over: „Het leven van de Protestantse Gemeente in Strassburg". Na de pauze werden door de heer F. Kik te Rotterdam' lichtbeelden ver toond over het leven van de Neder landse boeren in Frankrijk. De heer J. Slabbekoorn sloot deze druk be zochte bijeenkomst met dagsluiting. WEMELDINGE E.H.B.O.'ers slaagden Voor het diploma Eerste Hulp bij Ongelukken zijn geslaagd de heren: C. Saman en C. van der Cingel en de dames H. Dominicus Kd.; M. Kosten Ad.; S. Weststrate en N. Laven. De cursus stond o.l.v. dr W. F. Gnirrep. Als examinator trad op dr Griep van Goes. POORTVLIET Verkoop huls In de zaal van de heer A. J. Kesteloo werd publiek verkocht een woonhuis, ziek, naar het Marktplein gereden, waar de burgemeester, Mr P. H. W. F. Teilegen, een welkomstrede ge sproken werd. Ook de voorzitter van de Middenstandsvereniging, de heer H. Ribbens, sprak de Sint toe, waarna de Oude Spanjaard zich met vriende lijke woorden tot de Terneuzense jeugd richtte. Nadat door allen verschillende St. Nicolaasliedjes gezongen waren, werd een rondrit door de stad gemaakt, waarbij de Pieten zich terdege van hun taak kweten door de kinderen, die de wagen omstuwden, op peper noten te vergasten. En passant nam de Harmonie de gelegenheid te baat om voor het Rust huis aan de Emmalaan te stoppen en een serenade te brengen aan oudjes, die him 60-jarige bruiloft mochten vieren. Met deze intocht van St. Nicolaas zette Terneuzen een traditie van ja ren voort en het was dan ook, even als anders, ondanks de zeer harde wind, een gezellige drukte in de stad. De raad vergaderU Vrfjdag Vrijdag 30 Nov. vergadert de raad. Behandeld worden o.m. een voorstel tot aankoop van gronden voor de verbreding van de Axelsestraat, vast stelling van een gemeenschappelijke regeling Bouw- en Woningtoezicht en Toezicht op Gemeentewerken in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en het in erf pacht geven van gronden aan de ten nisclub „Animo". OOSTBURG Filmavond Ten bate van het Koningin Wilhel- minafonds werd in het Ledeltheater een film vertoond over het leggen van de gaszinkers in de Westerschelde. Voor de aanvang bracht de presiden te van het comité, mevr. Hoekzema, dank aan de Fa E. W. Smit te Nijme gen voor het beschikbaar stellen van deze film en aan allen die hun mede werking gaven. Ook een kleurenfilm door de heer But uit Terneuzen vervaardigd van een gedeelte van dit werk werd ver toond. De belangstelling was niet bijzonder groot. bewoond door de heer C. Boer, staande was, werd, voorafgegaan door de mu- in de Zuidstraat A 35 alhier. Het hoog- 1 ste bod was f 1900 waarvoor het echter niet werd gegund. Toen het werd ge mijnd bracht het f 2025 op. De koper werd Joh. A. van Nieuwenhuijzen, (hof stede Kruijtenburg). SINT ANNALAND In de sloot Toen de knecht van de landbouwer D. de Rijke één dezer dagen met een tractor en twee aanhangwagens de zij weg van de z.g. Zoetwaterseweg naar de boerderij wilde ihrüden, trachtte ge lijktijdig een motorrijder te passeren. De knecht die, om een aanrijding te voorkomen, het stuur omgooide kwam met de tractor in de sloot terecht. Ge lukkig wist hij zich nog bijtijds in vei ligheid te stellen. De tractor was lelijk beschadigd. BRUINISSE Aquarium tentoonstelling Onder grote belangstelling heeft burgemeester Michaëlis de tentoon stelling van de aquariumvereniging „Willem Deutz" geopend. De voorzitter de heer Edelschaap die een welkom sprak betreurde het, dat de duivensportvereniging geen medewerking verleende, zodat deze tentoonstelling niet het beeld geeft, dat bij de opzet ervan was gedacht. Hij hoopte, dat het doel nog meer be kendheid te geven aan de aquarium liefhebberij en het kweken van kana ries en siervogels mocht worden be reikt. Na de officiële opening volgde een rondgang over de tentoonstelling, die inderdaad zeer interessante dingen te zien geeft. COLIJNSPLAAT Etalagewedstrijd Uitgaande van de plaatselijke Mid denstandsvereniging zal in de Sint Nicolaasweek een etalage-wedstrijd worden gehouden. Aan deze wedstrijd zijn waardevolle prijzen verbonden. Landerijen onder water. In verband met de werkzaamheden aan de z.g. Pontebrng te IJzendjjke die door de Prov. Waterstaat wordt her steld, is men overgegaan tot afdamming van het afwateringskanaal de z.g. Linie. Door de regenval der laatste dagen Is hierdoor de waterstand abnormaal hoog geworden. De gevolgen zijn dan ook niet uitge bleven. Gehele landerijen staan onder water, zodat op sommige percelen het bietensteken niet kan doorgalm. Zater dag is men daarom overgegaan tot het doorsteken van de afdamming, terwijl met draglines de doorstroming wordt bespoedigd. Hiermede is het euvel nog niet verholpen. Het personeel van het waterschap „Het Vrije van Sluis" is Zaterdag geconcentreerd op dit gedeelte van de Linie. Door het schonen hiervan en het verwijderen van obstakels hoopt men deze week, wanneer het zeegetij gunstiger is om te bemalen het water wat weg te krijgen. Ondanks alle in spanningen zullen hiermede echter wel enkele dagen mee zijn gemoeid. Alg. Ned. Bond van Gepen» sionneerden. Nieuwe afdeling gesticht De afd. Walcheren en W. Z. Vlaan deren van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden hield te Oostburg een vergadering in de zaal van de heer de Vuyst o.l.v. de voorzitter de heer Wijsveld, van Vlissingen. Het doel was een nieuwe afd. te stichten. Na inleidende besprekingen door de heren G. de Roo, hoofdbestuurslid, Wijsveld en Butler (secr. der afd.) werd met algemene stemmen besloten het voorstel van het bestuur te aan vaarden, omdat het 4de district meer dan 100 leden telt. Het voorlopig be stuur bestaat uit: de heer van der Vlugt, voorzitter, te Oostburg, de heer Baay, secretaris te Breskens, de heer Koole, penningmeester te Breskens, de heer Broer te Nieuwvliet en mevr. Schout-Köhler te Oostburg. De Bond telt in Zeeland plm. 1250 leden. TERNEUZEN Gereformeerde Jeugdcentrale Vrijdagavond werd in „Pro Rege" te Terneuzen de eerste winterseizoen- jeugdavond gehouden. De heer J. Sin ke uit Terneuzen hield een referaat over Soemba. De zaal was geheel bezet. De heer Sinke wist zowel oud als jong te boei en door zijn mooie voordracht over de Soembanezen, het leven daar, de ze den, gewoonten, huisvesting, onder wijs, zending, medische dienst. Vooral door de omstandigheden dat de heer Sinke kon vertellen uit eigen ervaring wegens zijn verblijf op Soem ba als onderwijzer en daardoor voor vallen van eigen waarneming kon ver tellen, werd het referaat met grote be langstelling gevolgd. St. Nicolaas deed zjjn intocht Begeleid door een meer dan stevige bries, kwam St. Nicolaas met zijn 2 zwarte knechts om 3 uur met de Provinciale boot in Terneuzen aan. De Scheldekade was bij de aanleg steiger van de boot vol met kinderen (en groteren), terwijl de Harmonie voor vrolijke muziek zorgde. Nadat de Sint in zijn open calèche gestapt GEMEENTERAAD. "s-HEER ABTSKERKE. Secretaris Burg. Armbestuur benoemd. De raad van deze gemeente kwam in openbare vergadering, onder voor zitterschap van burgemeester Jansen bijeen. Tot secretaris van het burger lijk armbestuur werd benoemd de heer P. Deurloo. Tot lid van het bur gerlijk armbestuur herkoos de Raad de heer J. Vermue. De begroting 1952 werd vastgesteld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vinkeveen, J. T. Door nenbal te Oene; te Leiden, A. J. Jörg te Almelo; te Brielle, R. Alers, cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Avereest (gees telijke verzorging psychopateninrich- ting), A. L. C. Stellwag te Norg; naar Sirjansland (als hulppred.), L. Boer, cand. te Spijkenisse. Geref. Kerken Beroepen te Edam, J. Heule, cand te Bloemendaal. Aangenomen naar Hoogvliet, F. Minnema te Oostwolde (Old.). Bedankt voor Huizum, J. M. Bloem kolk te Treebeek. Geref. Kerken (art. 81). Beroepen te Ermelo, Joh. de Wal te Rijnsburg. Tweetal te Westminster, B. C. Ca nada, P. Lok te Stadskanaal en H. J Schilder te Utrecht. Göref. Gemeenten. Beroepen te Leiden, T. Dorresteyn te Opheusden. Doopsgez. Broederschap. Aangenomen naar Westzaan, J. Wie ringa te Borns. Proefschrift opgedragen aan H.M. de Koningin. Ds G. Huls, Ned. Herv. predikant te Gouda, hoopt op 29 November aan de Rijksuniversiteit te Utrecht te promoveren tot doctor in de theolo gie op een proefschrift, getiteld „De positie der vrouw in de kerk". Ds Huls draagt zijn dissertatie op aan H. M. de Koningin. Mevr. N. SmittAvis, particulier secretaresse van H. M. de Koningin, zal de promotie bijwonen. Premiekeuringen Hengsten en Merries. Op 4, 5 en 6 December vinden respectievelijk te IJzendijke, Axel en Goes de premiekeuringen plaats voor 1J^-jarige hengsten en merries. De keuringen te IJzendijke en Goes be ginnen om half elf en die te Axel om 10 uur. Aan de keuring te Axel wordt een bijzonder cachet verleend door de herdenking van het 40-jarig bestaan van de Vereniging van Zeeuwse Fok kers (V.V.Z.F.). VEEL GELUK, KINDEREN! In minder dan geen tijd zaten ze allen aan tafel. Gertjan nam plaats naast prinses Agatha en prins Flippodijn fun geerde als tafelheer van Maartje. Ze smulden dat het een lust was om te zien. Prins Flippodijn dacht niet meer aan maagkwaaltjes en de prinses at met smaak een stukje pudding dat ze vroeger zo verfoeide. „Het lijkt wel of de kinderen uitgehongerd zijn", merkte de koning op, „de vruchtenpudding is al voor de helft geslonken". „U hebt aan mij anders een goede klant" lachte Gertjan tot de koningin terwijl hij zijn bordje bijschoof. „Hier jongen, je hebt het verdiend hoor", en ze schoof hem een grote appel toe. Na het feestmaal schonk de koning een glas wijn in. Hij verhief zich van zijn zetel en sprak plechtig: „Deze dronk hef ik op Gertjan en Maartje, de kameraadjes van prinses Agatha en de toekomstige koning prins Flippodijn, Veel geluk kinderenl" en over de grenzen De productie van de Kon. Ned. Pa pierfabriek te Maastricht vertoont een stijgende lijn. Dit is het gevolg, aldus deelt de directie mede, van de gestadige toepassing van verbeteringen aan de installaties. Door ingebruikname van een nieuwe papiermachine zal de pro ductie verdubbeld kunnen worden. Het bestuur van de Jan Campert- stichting heeft besloten de Constantijn- Huygensprijs 1951 toe te kennen aan Willem Elsschot (pseud. voor Alfons de Ridder) te Antwerpen. Deze prijs ad f2.000 wordt toegekend als bewijs van hoge waardering voor het gehele oeuvre van een auteur. De Nederlandse Bankiersvereniging heeft zich, nu het wetsontwerp tot toe zicht op het credietwezen door de Tweede Kamer is aangenomen, in een adres gericht tot de Eerste Kamer, en geeft deze daarin „in het belang van het Nederlandse bedrijfsleven met klem in overweging haar goedkeuring aan dit wetsontwerp te onthouden". De Nederlandse Bakkerjjstichting heeft zich telegrafisch tot minister Mansholt gewend om te protesteren te gen een mededeling van ambtelijke zijde op 26 November, inhoudende dat de prijs van het volksbrood ongewijzigd zal blijven, In de fabriek van Werkspoor te Zui len is gistermorgen de eerste in ons land gebouwde electrische locomotief aan de Nederlandse Spoorwegen over gedragen. Dit geschiedde door ir H. L. Keus, directeur van de N.V. Heemaf. Na deze overdracht verrichtten de echt genoten van de beide directeuren dei N.S., de dames Den Hollander en War sink,, een symoblisehe handeling z zetten het sein op veilig, waarnam (Je locomotief vertrok en een band,cl met Werkspoor verbrak. o- Wijlen de heer J. Heusevrcfdt te Middelburg ter aarde btesteld. Gistermiddag is op de "algemp-.* begraafplaats te Middelburg wijlen de heer J. Heuseveldt, oud-leraar aan de Ambachtsschool, ten grave ge dragen. Aan het graf werd eerst gesproken door de heer J. W. Kögeler als vriend van de overledene. Namens de direc teur van de Ambachtsschool, die zelf verhinderd was, sprak één der lera ren, de heer N. Keersemaker, die er op wees, dat de heer Heuseveldt als leraar een voorbeeld was en tegelijk een vader voor de leerlingen. De heer B. G. Schermers sprak na mens het personeel en de oud-leer lingen van de Avondschool voor Nij verheidsonderwijs, waaraan de over ledene ook zijn krachten had gegeven. Ds H. Veldkamp, Geref. predikant, las vervolgqns de 90e Psalm en sprak de Apostolische Geloofsbelijdenis uit. (Wijlen de heer Heuseveldt is vele jaren diaken geweest van de Geref. Kerk te Middelburg.) Namens de familie werd tenslotte een woord van dank voor de getoonde belangstelling en het medeleven ge sproken door de heer C. Kuiper te Goes. Ds G. VAN VELDHUIZEN SPRAK TE MIDDELBURG. Maandagavond werd in de Bogard» zaal te Middelburg een ringvergade» ring gehouden van de Herv. Mannen» organisatie „In dienst der Kerk" op Walchéren. De bekende predikant vail Rotterdam (Crooswijk), ds G. van Veldhuizen, sprak tijdens deze bijeen komst over het werk, dat door dq Herv. Kerk onder zijn leiding werd opgebouwd. Op boeiende en onder houdende wijze vertelde de predikant over de grote sociale nood, die er in dit stadsdeel heerst en hoe moeilijk het is, de arbeidersbevolking het Evangelie te brengen zo, dat men het begrijpt. Ds van Veldhuizen wees ef op, hoe langzamerhand het vertrou wen in de Herv. Kerk weer is toe genomen. en hoe nu regelmatig 2500 mensen in Crooswijk door de kerk worden bereikt. W.I.K.A.'s, sociale werksters e.a. staan ds van Veldhui zen in zijn werk bij. Treffende voor beelden bewezen hoe het werk, dat per week f 1000.kost, op prijs wordt gesteld en ingang vindt. Tijdens de discussie wees de predi kant er op, dat de nood van Croos wijk, wellicht overmorgen de nood van Walcheren kan zijn. De industria lisatie dringt steeds verder op ea brengt noden met zich, waartegen stelling moet worden genomen en die reeds tevoren moeten worden onder kend. Hij riep de talrijke aanwezigen op niet met allerlei mooie theorieën da strijd aan te binden, doch practisch Christendom te bedrijven. De bijeen komst stond o.l.v. de voorzitter van de Ring Walcheren, de heer C. Dron- kers uit Vlissingen. GRAANBEURS ROTTERDAM. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam). Tarwe, kalm - op voclitconditie f 23.50—f 24.65 j prima kwaliteit -zonder yochtconditie f 24.50— f 225.—. Na de stijging van de vorige week was dt stemming voor de overigen granen heden nau welijks prijshoudend. Zomergerst f 36.f 39. Haver f 27.50—f 32.zware daarboven. Rogge f 33.50—f 36.— Peul /ruchten (boerenschoon) Groene erwten, blijven vast gestemd f 41.- f60.—. Schokkers, prijshoudend f45.f 62. Bruine bonen, kalm, f 45.f 53.—. AARDAPPE-BEURS ROTTERDAM. 26 Nov. Klei 35 mm opwaarts: Eigenheimers f 10.7511.25Bintjes f8.50-f9.—Alpha's f7.75 f 8.Bevelanders f 1Lf 11.50; Furore f 11. -f 11.50; Meerlanders f 10.50—f 11. Zand, 35 mm opwaarts :Voran £7.25f7.50. VoeraardappelenGemengd voer f 4.75f 5.25. ROTTERDAMSE VEEMARKT. 26 Nov. Aanvoer in totaal 1471. Vette koeien en ossen 960; varkeus 511. Vette koeien le kw. 2.45 26 Nov. Aanvoer in totaal 1471; Vette koeren en -2.60; 2e kw. 2.20-2.35; 3e kw. 2.002.15var- GOES. Veiling van Maandag 26 Nov. Groenten Bloemkool A 27—35; idem B 19—27; idem C 815; Kropsla 8; Knolselderij 6 alles per 100 stuks. Spruiten 43; Groene kool 910; Rode kool 811; Witte kool 4—5; Iïoerekool 11; Andijvie 5-^—8 Krulandijvie 15—16; Uien (stele en ahv.) 0.50 10; Witlof A 40; idem B 28; Koolrapen 7, alles per 100 kg. Herfstrapen 6, per 100 bos. ZIERIKZEE Veiling van 23 November 1951. Andijvie 515; Prei 1416; Spruiten 1045; Rode kool 10—13; Savoye kool 712; Putjes kool 16; Wittekool 5; Tomaten 12; Kroten 7—13 Witlof 40—42Bloemkool 15—56; Bospeen 1013 Knol selderij 7. Appels en Peren: L. P. Albert 8—15; Goudreinette 1531; Bellefleur 2130; Jonathan 14; Alferston-zoet 24; Groninger Kroon 23—30; Glorie van Holland 25Zoetg Campagner 27. Gieser Wildeman 4430; Kleipeer 2536; Sint- Remy 35; Winterlouwtje 25—33; Winter Bergamot 25—32; Zwijndr. Wijnpeer 22; Noveau Poteau 25; iDruven I 115—137; H 81. Alles per 100 kg. verkiezing van een notabele is gekozen

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3