UNIFICERING EN INTEGRATIE VAN DE EUROPESE LANDBOUWMARKT Ruilverkaveling „De Poel" in de toekomst mogelijk ier Garantie voor stabiele prijzen van voedselproducten Amendementen van Rusland worden nauwkeurig bestudeerd Voor Europa geen veiligheid zonder sterk leger NIEUWS Vandaag fiat van delegaties Dr PMuntendam opende tehuis „Ter Mantelinge" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND INT- „In 'ordt (uRQ 2614 Voorstel te Straatsburg Irak dient resolutie in Ontslag Ambonese K.N.I.L-soldaten onwettig, SNIPPER i i j i i In Januari verdrag met West-Duitsland In 's-Heer Abtskerke werden spijkers met koppen geslagen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2031 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m". Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 27 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 8.22 u., onder 16.34 u.; Maan op 8.02 u., onder 15.29 u. Hoogwater op Woensdag 28 Nov. Vlissingen: 0.51 u. 2.03 m., 13.06 u. 2.01 m.; Terneuzen: 1.18 u. 2.21 m., 13.34 u. 2.19 m.; Wemel- dinge: 2.31 u. 1.80 m., 14.50 u. 1.68 m.; Zierikzee: 2.19 u. 1.56 m., 14.36 u. 1.43 m. iber Inner [ht. [- EN gentt of no- t-zucht alle» I (T. 0. nylon MUI- oende vro- aan gratis seweg |kken, ertjes, toge's, )DDE, [GEN, achet- che'9, J* f(W.). De landbouwcommissie van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft een plan uitgewerkt tot fiet instellen van een „plan-Schuman" voor de landbouw. De Commissie, waarvan voor Nederland mr J. Rip deel nitniaakt, heeft voorgesteld een hoge autoriteit voor de Europse landbouw in te steilen, die de unificering en integratie van de landbouwmarkt zou moeten verwezenlijken. Daarnaast zou het orgaan maatregelen moeten overwegen tot verbetering van de sociale positie van boeren en landarbeiders. Het plan zou stabiele prijzen voor voedselproducten moeten garanderen. De marktordening zou tot het op- yoeren van de voedselproductie in de Europese landen moeten leiden. De Commissie heeft er op gewezen, dat het voedseltekort in Europa in 1952 vijf milliard dollar zal bedragen, waarvan de helft met dollars zal moe ten worden geïmporteerd. Dit zal in het bijzonder wanneer de Marshall hulp beëindigd wordt tot grote moei lijkheden aanleiding geven. In het ge zicht van deze moeilijkheden nemen die regeringen, die de organisatie van de Europese voedselmarkt niet in overweging willen nemen, een zware verantwoordelijkheid op zich. EERST DE NATIONALE BELANGEN. Het landbouworgaan zal niet een politiek kunnen voeren, die zou lei den tot een radicale wijziging der si tuatie, zoals aie in de betrokken lan den bestaat. In verband daarmee is ONMIDDELLIJKE VERKIEZINGEN IN PERZIE. De Perzische Senaat heeft Maan dag met algemene stemmen besloten het door de Perzische Tweede Kamer gedurende de afwezigheid van pre mier dr Mossadeq goedgekeurde wets ontwerp, dat voorzag in uitstel der Perzische algemene verkiezingen en het bepalen daarvan op 18 December a.s. teniet te doen. Aanvankelijk had Mossadeq in de Senaat gezegd er wel mede te kun nen instemmen indien de verkiezin gen op 4 December zouden worden gehouden. Toen de Senaat evenwel te kennen gaf te zullen instemmen met Mossadeqs plan om de verkiezingen, die oorspronkelijk op 21 November waren vastgesteld, onverwijld te doen plaats vinden, besloot hij hieraan vast te houden. in het voorstel ook een beveiliging der nationale behoeften opgenomen. Het ministeriële comité, het opperste orgaan van de Raad van Europa, zal namelijk de bevoegdheid moeten verkrijgen, besluiten van het orgaan op te schorten indien zij in strijd blij ken te zijn met het levensbelang van een der landen. EUROPEES MINISTERIE. De hoge autoriteit zal volgens het plan een uitvoerende commissie, een parlementaire controle en een Ge rechtshof moeten omvatten. Zij wordt gezien als het embroy van een toe komstig Europees ministerie van Landbouw. De uitvoerende commissie zou moe ten worden samengesteld uit een be perkt aantal leden, minder dan het aantal deelnemende landen. Deze leden zouden worden benoemd door het ministercomité, waarbij een be slissing door de meerderheid zou moe ten worden genomen. De commissie zou een adviesorgaan krijgen, waarin vertegenwoordigers van producenten, handel en consumenten zouden zijn opgenomen. Het uitvoerend orgaan zou niet alleen resoluties en adviezen kunnen opstellen, echter ook ontwer pen voor Europese wetten, die dan bij decreet in de verschillende lan den zouden moeten worden toegepast. Het parlementaire orgaan van de autoriteit, bestaande uit een commis sie van ministers van Landbouw ener zijds en een kamer van afgevaardig den uit de Europese assemblee ander zijds, zou zulke Europese wetten moe ten kunnen aannemen. De Indische afgevaardigde in de Politieke Commissie der V.N. te Parijs heeft gisteren een resolutie ingediend, waarin hij voorstelt een fonds der V.N. voor wederopbouw en ontwikkeling in te stellen, dat zou moeten worden gekoppeld aan een vermindering der bewapening. In deze resolutie wordt een beroep gedaan op alle leden-staten om vóór 31 Maart en opgave te verstrekken van een voorgenomen progressieve ont wapening en van bijdragen aan het genoemde fonds. De Franse afgevaardigde Moch gaf namens de Westerse mogendheden voorlopig antwoord op de twaalf amendementen, die de Russische minister van Buitenlandse! Zaken op het Westerse ontwapeningsvoorstel heeft ingediend. Moch, die zeide namens Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten te spreken, zeide, dat deze landen de Russische amendementen in de komende dagen „nauwgezet zouden bestuderen" en vervolgens van elk amendement zouden verklaren of het al dan niet aanvaardbaar was. Irak en van andere landen een reso lutie zouden indienen, waarin een bij eenkomst der „Grote Vier", onder voorzitterschap van de president der algemene vergadering, wordt voor gesteld. Op deze vergadering zou nog tijdens de huidige zitting der alge mene vergadering overeenstemming moeten worden bereikt over een ont- De Iraakse afgevaardigde Fadhel Jamali was van mening, dat men in Wysjinski's toespraak de weerslag kon opmerken van de spanning tussen Oost en West. Hij stelde een bijeen komst der „Grote Vier" voor om tot een oplossing te komen van de fun damentele vraagstukken welke thans de wereldvrede bedreigen. Jamali deelde mede, dat de delegaties van EISENHOWER VERKLAARDE OP NAVO-CONFERENTIE: Generaal Eisenhower heeft gistermorgen een vertrouwelijke bijeenkomst ge had met de chefs der generale staven van de twaalf Navo-landen. Hjj zette uiteen welke omvang volgens hem de Westerse strijdkrachten tenminste moe ten hebben om de Sowjet-Unie er van te weerhouden West-Europa aan te vallen. Eisenhower drong er bij de staf chefs op aan de vorming van een Europees leger te bespoedigen, dat door opneming van West-Duitsland het probleem der defensie in Midden- Europa zou oplossen. „De Westeurope- se verdediging (zonder West-Duits land) zou niets anders kunnen zijn dan een onbesliste toestand aan de Rijn", aldus de generaal. Hij verklaar de, dat er „geen veiligheid voor Euro pa zal zijn" zonder de vorming van een Europees leger, hetgeen een op geven van een zeker deel van de sou- vereiniteit vereiste. Op de gisteren gehouden bijeen komst der ministers van Landsverde diging zou Engeland zich hebben ver zet tegen het benoemen van een Amerikaans admiraal tot opperbevel hebber der verbonden vlootstrijd- krachten in de Atlantische Oceaan. Verleden week hadden de chefs der generale staven van de Navo-landen, n.l. met uitzondering van de Britse vertegenwoordiger, opnieuw aanbevo len zo spoedig mogelijk een Ameri kaanse admiraal met dit opperbevel il"l Afvloeiing slechts mogelijk in Indonesië, Het militair ambtenarengerecht heeft bp monde van zijn voorzitter, mr S. Wierda, uitspraak gedaan in het proef proces tussen de Ambonees P. Saptenno fcn de minister van Oorlog. Het ging om «e vraag of het door de staat der Ne derlanden aan de Ambonese militairen tut het voormalige K.N.I.L. verleende ontslag uit de tijdelijke K.L.-dienst al dan niet ten onrechte zou zijn gegeven,. Het ambtenarengerecht heeft het beroep van Ambonese zijde gegrond geacht en het besluit van de minis- ter van Oorlog nietig verklaard. Onder meer is overwogen, dat, in gevolge de geldende voorschriften, het ontslag eerst mag worden gege ven bij afvloeiing, dus bij aankomst der militairen op hun uiteindelijke bestemmingsplaatsen, dus niet in Nederland, waarheen zij slechts tijde- «Jk zijn overgebracht. Ingevolge deze voorschriften genieten zij dus rechts bescherming als militair ambtenaar tot op het ogenblik van aankomst op de door henzelf gekozen plaatsen van afvloeiing in Indonesië. Van deze uitspraak zal de Staat in hoger beroep gaan bij de Centrale waad van Beroep. te belasten. Thans zal de Atlantische Raad deze aangelegenheid morgen ochtend in behandeling nemen. Amerikaanse emigratieplan krijgt steun. Het plan, dat door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is opgesteld voor emigratie van omstreeks 115.000 Europeanen en dat behandeld zal worden op de Emigratieconferentie te Brussel, die volgende week Maandag begint, is in verschillende landen gun stig onthaald. Canada heeft zich bereid verklaard 40.000 landverhuizers op te nemen, de Ver. Staten en Australië elk 25.000, terwijl ongeveer 23.000 emigran ten, vermoedelijk uit Italië en Triest, naar Zuid-Amerika zullen gaan. Volgens de voorlopige verdeling zal deze emigratie betreffen: 55.000 Duit sers, 15.000 Oostenrijkers, 35.000 Itali anen, 6.000 Nederlanders en 4.000 men sen uit Griekenland en Portugal, Actie tegen Nederlandse ambte naren in Indonesië. Het hoofdbestuur van de bond voor industrie en nijverheidspersoneel heeft in een verklaring bij de regering er op aangedrongen om alle Nederlandse ambtenaren na 27 December van dit jaar te ontslaan. Voorts wenst dg bond de vorming van een commissie die uit sluitend wordt belast met vast te stel len welke Nederlandse ambtenaren de regering nodig heeft. r In Teheran zijn weer eens relletjes uitgebroken. Dit keer waren het de meisjesstudenten die er aan deel namen en elkaar met messen aan vielen. In de Suezkanaalzone is het ook nog verre van rustig. Er, kwamen botsingen voor, waarbij Britse solda ten en Egyptenaren verwondingen opliepen. In Rotterdam zal voor het stadhuis een kerstboom worden ge plaatst die 15 m hoog is en 2 ton weegt. Deze boom is een geschenk van de stad Oslo. Over Kerstbomen gesproken.... De Oost-Berlijners zul len dit jaar een bon van de kolen- kaart moeten inleveren om een kerst boom te kunnen kopen. Het water in het overstroomde gebied van de Poviakte is begonnen enigszins te dalen. Ongeveer 200.000 mensen ver loren hun huizen, terwijl 1500 vierk. km bouwland onder water staat. Veldmaarschalk Montgomery is giste ren voor besprekingen in ons land aangekomen. werp-resolutie. In deze resolutie van Irak, die door Pakistan en Syrië wordt gesteund,, wordt aan de commissie verzocht ont-' wapening te overwegen „met als richtlijn het opstellen van voorstellen aangaande de controle en de yermin- dering der strijdkrachten en bewape ningen en de afschaffing van atoom wapens en andere wapens voor mas sale vernietiging". Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde in de gangen van het verga dergebouw voor deze resolutie te voelen. Méér auto's op de „Zee- land"-schepen» De directie van de Stoomvaart My Zeeland heeft het voornemen op haar schepen grotere mogelijkheden voor het vervoer van automobielen in te richten. De vraag naar vervoer van auto's stjjgt regelmatig, speciaal in de toeris tische sector. De maatschappij is van plan om haar schepen van de dienst op Engeland zodanig te verbouwen, dat aanzienlijk meer auto's dan tot dusverre zullen kunnen worden vervoerd. CHRISTELIJKE VAKBONDSBESTUURDER ONDERSCHEIDEN. Tijdens een gistermiddag te Rotter dam gehouden afscheidsreceptie ter gelegenheid van het feit, dat de dis trictsbestuurder van het C.N.V., de heer C. Grashoff, met pensioen ging, heeft de Staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A, van Rhijn, mee gedeeld, dat de heer Grashoff is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. OVEREENSTEMMING MET DE WEST. Statuut inzake Unie voorgesteld. Op de komende R.T.C. zal de de finitieve staatsrechtelijke verhouding tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen tot regeling die nen te komen. Omtrent deze rege"ng is thans reeds komen vast te staan, dat zij het best zal kunnen worden belichaamd in een statuut. Over de hoofdpunten van dit sta tuut zijn door de gemachtigden van de drie rijksdelen uitvoerige en open hartige besprekingen gevoerd, die op verschillende belangrijke punten klaarheid hebben gebracht. De Oostduitse verkiezingscommissie heeft besloten de kieswet van de re publiek van Weimar van 1924 als basis te aanvaarden voor een wet op de verkiezingen in geheel Duitsland, „zulks teneinde een overleg tussen Oost en West te vergemakkelijken". Adenauer hervatte besprekingen. Kanselier Audenauer heeft te Bonn zijn besprekingen met de drie Weste lijke Hoge Commissarissen hervat. In beginsel werd te Parijs reeds over eenstemming bereikt, bij de bespre kingen, die vorige week zijn gevoerd. Thans moeten nog bijzonderheden worden uitgewerkt. Te Bonn rekent men er op, dat de ondertekening van het verdrag pas in Januari zal geschieden. In politieke kringen te Bonn neemt men aan, dat Adenauer zal aandrin gen op spoedige ratificering van het Plan-Schuman, teneinde gunstige voorwaarden te scheppen voor de verdere besprekingen over het alge meen verdrag, de 5 secundaire ver dragen en de instelling van een West- Europees verdedigingsstelsel. Voorts meent men, dat van Duitse zijde zal worden aangedrongen op een lening uit het buitenland voor de be kostiging van de gealliëerde troepen. APPLAUS VOOR MEJ. KLOMPE. De Nederlandse afgevaardigde mej. Klompe kreeg Maandagmiddag een spontaan applaus van de 129 afge vaardigden van 15 naties in de Raad van Europa, toen zij in een gloedvol speechje voorstelde aan het comité van ministers te verzoeken, maatrege len te treffen voor een Europese hulp actie voor de slachtoffers van de watersnood in de Poviakte. Haar voorstel werd zonder stemming aan genomen. Voorzitter was de Belg Spaak. UITVOEREND ORGAAN? De Franse delegatie zou een ont werp voor het instellen van een Euro pees uitvoerend orgaan hebben opge steld. Het ontwerp zou voorzien in een instituut van zeven Europese minis ters met duidelijk bepaalde bevoegd heden. Het comité van ministers zou de leden van dit instituut benoemen, doch de leden zouden geen lid van het comité van ministers behoeven te zijn. Ieder land zou vrij zijn de be voegdheden van één, meer of alle „Europese ministers" te erkennen. EEN DOLLE RIT IN KRUININGEN. Hoewel hij nog nooit achter het stuur had gezeten, wilde de zoon van de groentenhandelaar C. de J. te Kruiningen toch eens proberen om een ritje te maken met een vracht auto, die daar voor de zaak stond, terwijl de chauffeur binnen zijn wa ren afleverde. Nauwelijks was hij op gang of hij reed bij de woning van notaris Van Dijke een haag plat, ver nielde een fiets die daar tegen ge plaatst stond, schoot de weg over het trottoir op, reed een stuk uit de muur van een woning en kwam. toen, ge lukkig zonder iemand te hebben ge kwetst, tot stilstand waarna hij wit jes uit de cockpit klauterde Beroepen Middelburg Overschie. bij ds de Geref. Kerk W. J. Meister i I In Panmoedjon hebben de gealli eerde en communistische officieren overeenstemming bereikt over de demarcatielijn. De gisteren vastgestel de demarcatielijn begint aan de Oost kust ongeveer 2 km ten Zuiden van Kosong en eindigt aan de Westkust aan de monding van de rivier de Imdjin. Vandaag zal de subcommissie voor een wapenstilstand haar goedkeuring hechten aan de overeenkomst, die een vechtseenheden. ïrg' wijl- Voordat de gealliëerde en1» a munistische officieren het i- werden over een voorlopige de--»' marcatielijn, werd langdurig de kaart bestudeerd. y o, r uur later door de volledige delegaties zal worden geratificeerd. Zondagavond zijn ten Westen van Jontsjon twee Chinese „vrouwen in het zwart" gesneuveld en twee an dere gewond en gevangen genomen. Enkele dagen geleden hebben gealli eerde soldaten het optreden van deze vrouwen gemeld. Zij zouden perma nent zijn ingedeeld bij sommige ge- Dr P. Muntendam, Staatssecretaris voor de Volksgezondheid, heeft gister middag het pension-rnsthuis „Ter Mantelinge", aan de weg tussen Oostkapelle en Domburg, officiëel geopend. „Met bet woord" deed hij dat in een door de Stichting Rusthuizen Walcheren in de Geref. Kerk te Domburg belegde bij eenkomst en „met de daad" even later door het hijsen van de driekleur b|j de ingang van het tehuis. Nadat de heer A. H. S. Stemerding, voorzitter der Stichting, in de kerk een groot aantal genodigden had ver welkomd, o.w. reeds enige bewoners en bewoonsters van het tehuis, gaf hij een korte verklaring van de zin volle tekst op de plaquette in de hall van „Ter Mantelinge", n.l. „Met Gods hulp werd dit tehuis gesticht, Zijn zegen make de avond licht". De heer Stemerding wees erop, dat vooral de bejaarden, die met zekere weemoed hun eigen huis moeten verlaten, Gods liefde zo dringend nodig hebben. Het gevoel van eenzaamheid kan niemand wegnemen, maar wel kan de Stich ting en het personeel wijzen op de troost en de rijkdom, die er is in het Evangelie van Jezus Christus. In het tweede deel van zijn rede releveerde de heer Stemerding enkele feiten: Aug. 1949 ging „Irma" in vlammen op, maar direct rees het plan tot stichting van een modern tehuis. Reeds in Febr. 1950 verstrek ten Ged. Staten bouwvolume voor de bouw daarvan. In Aug. 1950 garan deerde Domburg de geldlening, 28 Nov. 1950 vond de gunning plaats voor f371500.Later werd een Rijks premie verkregen van f 103.000. zodat vrij billijk kon worden ge bouwd. Dank werd gebracht aan ar chitect, aannemer, uitvoerder, perso neel, wederopbouwinstanties, enz. De conclusie was: het tehuis is niet lux ueus, alles wat er is, is nodig. De ZAL „DE POEL", het 300 ha grote, merendeels uit welland hestaande gebied, ten Zuiden van Goes, met zijn honderden perceeltjes en duizenden slootjes en watergangen en met zjjn kronkelende weggetjes, waar een vreem deling verdwaalt, in de toekomst één blok landerijen worden met keurige rechte wegen? Het l|jkt erop. Gisteravond Is te 's-Heer Abtskerke de eerste stap gezet op weg naar de verwezenlijking van dat doel: ruilverkaveling. Een veertigtal belanghebbenden en belangstellenden was, op uitnodiging van de Z.L.M., aanwezig in Zaal Irene, om eens te horen wat de voor- en nadelen van een dergelijke ruilverkaveling zyn. Na een vergadering van ruim twee en half nur besloot men B. en W. van 's-Heer Abtskerke te verzoeken de bal aan het rollen te brengen. Dit be tekent, dat B. en W. de raad zullen voorstellen by Gedeputeerde Staten een aanvrage tot herverkaveling ln te dienen. Burgemeester J. D. Jansen en de en wethouders van Nisse en 's-Heer Abtskerke woonden de vergadering bij, die onder leiding stond van de heer W. Minnaard, afd.-voorzitter van de Z.L.M. Deze vertelde, dat er bij het gemeentebestuur van 's-H. Abts kerke en Nisse gevraagd was naar een eventueel werkobject. Men dacht toen direct aan een verkaveling van de Poel en de voordelen daaraan ver bonden. Over de voordelen vertelde ook zeer uitvoerig de Rijksconsulent voor Zee land van de Cultuurtechnische Dienst, ir A. Franke. Deze gaf tevens een overzicht van de wel zeer lange weg die voert tot herverkaveling. Hoewel hij weinig over de Poel zelf wist te vertellen, schetste hij, aan de hand van andere verkavelingsobjecten, de voordelen zoals de meer economische ligging van de percelen, en wat vooral voor de Poel van belang is de ontwatering. Hij gaf toe, dat ook hier vaak het spreekwoord „Als er twee ruilen, moet er één huilen" van toepassing is, doch het feit, dat in ons land van de 400.000 ha die rijp zijn voor verkaveling, er reeds 200.000 ha zijn aangevraagd, zei, volgens hem, toch wel iets. Hij besprak voorts de bepalingen van de ruilverkavelingswet, de vor ming van de plaatselijke commissies en taxatiecommissies, de wenszittin- gen en de lastenverdeling. Ir Franke was ervan overtuigd, dat een begroting van de Poel hoog zal worden, doch wees in dit verband op de 75 subsidie die het Rijk kan geven. Er kwamen heel wat vragen naar voren. De een wilde weten hoe het met de drainage ging, een ander vreesde, net als in Kruiningen, de ruil verkaveling een ondragelijke last zal worden voor de eigenaars en dus ook voor de pachters en een derde vroeg of men niet een gedeelte van de Poel kon verkavelen. Ja, er waren zelfs wat ongeduldi- gen, die wel eens wilden weten hoe lang het zou duren, voor men aan verkaveling toe zou zijn. Zij kregen te horen, dat een aan vrage voor verkaveling via het col lege van G.S. naar de Cultuurtechni sche Commissie in Utrecht gaat en vandaar naar de Cultuurtechnische dienst voor advies. En eer dat de Cul tuurtechnische Dienst zijn hoogte- kaarten, bodemkaarten en begroting heeft gemaakt is men zeker drie jaar verder Toch besloot men (bij zitten en op staan) spijkers met koppen te slaan. Het merendeel van de aanwezigen bleek in principe wel wat voor ver kaveling te voelen. In principe. Want het kan nog best, dat men later, nadat de berekeningen zijn gemaakt, bij 'n stemming over de uitvoering het voor deel er niet van inziet en tegen stemt.... bewoners wonen dan wel in een vreemd huis, maar toch in eigen sfeer, want zij mogen eigen meubelen mee brengen. —ai Na de rede van dr Muntdo<r>ri, waarvoor wij verwijzen naar pag.^Ri, stelde de heer Stemerding de direc trice, mevr. W. A. OskampHeyink, aan de genodigden voor. Hij sprak zijn vertrouwen in haar uit en ver klaarde, dat de bewoners van het tehuis in haar niet in de eerste plaats de verpleegster moeten zien, maar de vrouw, die haar moederlijke zorgen aan hen wil besteden. Tegen het per soneel, o.w. de concierge Kleinepier, die ook concierge van „Irma" was, zei hij: „U móógt daar werken, u móét er niet werken!" EEN HELE RIJ SPREKERS. Daarna kwam een hele rij van spre kers aan het woord. Allereerst de heer A. Schout, lid van G.S., die na mens het Prov. Bestuur zijn geluk wensen aanbood. Vervolgens burge meester F. G. Sprenger van Oost kapelle, die erop wees, dat de brand van „Irma" de Stichting voor veel moeilijkheden en puzzles heeft ge spaard, namens zijn gemeente een kapstok aanbood en tenslotte de wens uitsprak, dat „Ter Mantelinge" nog lang binnen de grenzen van zijn ge meente zal liggen. De heer C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland, was van oor deel, dat, indien alle adviezen van zijn Stichting zo zouden worden op gevolgd als de Stichting Rusthuizen Walcheren dat deed, er binnen vijf in heel Zeeland van een volkomen omvorming sprake zou zijn. Hij bracht voorts de kwestie der vrije tijds besteding door de bejaarden onder de aandacht van het bestuur. „EEN HECHTE GEMEENSCHAP". Nadat de heer S. J. G. van Leeu wen, inspecteur van de Dienst voor de Maatschappelijke Zorg, zijn geluk wensen had aangeboden, sprak mevr. Oskamp de hoop uit, dat in „Ter Mantelinge" een hechte gemeenschap en een harmonische samenleving zal ontstaan, waaruit rust en blijdschap zullen stralen, die een gevolg zijn van een innerlijke vrede door het geloof. Tenslotte bracht een inwoner op bij zonder enthousiaste wijze zijn gevoe lens over het verblijf in het tehuis onder woorden. In „Ter Mantelinge" zelf, waarheen men vervolgens reed, heeft de archi tect, de heer Wentink uit Baarn, de voorzitter de „scepter" overgedragen, n.l. een instrument om de gong te doen klinken. De heer Stemerding droeg die op zijn beurt over aan de directrice. Daarna bezichtigde het ge zelschap het fraaie gebouw. Morgenmiddag zal het tehuis van 3 tot 5 uur te bezichtigen zijn. DE BILT ZEGT: Later veel bewolking. Geleidelijk toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige en langs de Waddenkust later krachtige Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1