S1 Wcstduitse Opwekkingsbeweging wil radicaal Christendom. r 3 AKKERTJES Het botert maar slecht tussen Nederland en Indonesië* J Koninklijk zegel der Nederlanden. PIJNEN Officieel bezoek van St*~Nicolaas aan Middelburg* VAART DER STILTE Als een bosbrandI. „Jezus Christus is gisteren en heden Dezelfde/' Een bonzend hoofd Premielening van f 100 milli- ocn voor woningbouw. De meeste emigranten waren Gereformeerden. ZWITSALETTEN^^l -bed is ook voor U ideaal! ONS FEUILLETON. f Maandag 26 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Van een onzer verslaggevers) De aula van het Elberfelder Lyceum is overvol. Toch Is het nog ver voor zevenen, het aanvangsuur van de wekelijkse opwekkingssamenkomst. Maar leder komt graag vroeg om zeker te zjjn van een zitplaats. En zolang Hermann Zaiss nog niet achter de katheder staat, zingt de menigte. Het éne lied na het andere klinkt, bljj en gelovig. De melodieën zijn meest bekend en ver trouwd: „Veilig in Jezus' armen" en andere, zoals die in de bundel van Joh. de Heer staan. Dat is op zichzelf al een goede voorbereiding DOOR GELOOF IS ALLES MOGELIJK. Ja, ongelooflijk lijkt het, maar Zaiss beroept zich eenvoudig op Gods Woord en op Zijn beloften: „Alles is mogelijk dengene die gelooft". Wat voor twee duizend en meer jaren kon gebeuren, is ook vandaag nog mogelijk. Als je maar gelooft. Vast en onvoorwaardelijk ge looft in Christus' kracht. Hij, Gods Zoon, is immers „Dezelfde, gisteren en heden en tot in alle eeuwigheid"? Wie dat niet alleen met de mond belijdt, maar het als een vaste zekerheid in zijn hart heeft, weet, dat Gods Woord, Gods kracht, Gods geest vandaag nog dezelfde macht heeft als vroeger. Maar helaas is ons geloof te zwak en Ala eindelijk het orgel zwijgt en het gezang wegebt, kan er geen muis meer Ojj in de zaal. Velen staan, anderen loeten genoegen nemen met 'n plaats- l op de gangen dan roept de man chter de lessenaar: „Wij groeten u in ezus' naam". „Amen" antwoordt de ge meente en 't wordt heel stil. Gebed «n Schriftlezing (uit de Hebreënbrief) gaan aan de verkondiging vooraf; dan ^preekt de gedrongen, grijze man een Uur lang over een tekst uit deze brief. Warm en bewogen is zijn stem, torn* fluisterend, soms heftig, fel en hartstochtelijk; overtuigend en wel sprekend zijn gebaar,^meeslepend zijn preek, waarvoor hij geen enkele blik op papier hoeft te slaan. Zelden heb ik zo indrukwekkend het Woord Gods horen verkondigen. Ook nog nooit zo direct en zo radicaal als door hem, Hermann Zaiss, de groot-industrieel (scheermessenfabrikant) uit Solingen. Alt ik hem gehoord heb, begrijp ik waarom deze zeldzaam-begaafde man de centrale figuur is van de zgn. Op wekkingsbeweging in het Duitse Rijn land, de Beweging, waarvan gezegd is, dat zij zich als een bosbrand uit breidt. NIEUWE VING. Ik zal u niet verder vermoeien met een verslag van deze „Versammlung" in Elberfeld. Laat het u genoeg zijn te weten, dat dit een zuivere en directe Evangelie-verkondiging was. De gekrui sigde en levende Christus stond in het middelpunt van die avond zoals Hij op elke samenkomst, waar Herr Zaiss (broeder Hermann zoals hü genoemd wordt) spreekt, in 't middelpunt staat. Na de prediking werd gebeden; d.w.z. ieder, die daaraan behoefte gevoelde, kon in weinig woorden God danken en tot Hem bidden. Velen in de zaal deden it; mannen en vrouwen getuigden van de ontvangen zegeningen en smeekten God om geloof. Na het korte en krach tige slotgebed van broeder Zaiss zong men samen nog het lied „Neem Heer mijn beide handen" en toen schoven de mensen langzaam en zingend de zaal uit. Deze „Erweckung", deze nieuwe be leving van de geestelijke dingen, trekt niet alleen In Duitsland, maar in heel West-Europa en zelfs in Amerika de tandacht. Niet uitsluitend, omdat door it Réveil velen to„t het geloof in Chris tus komen, doch vooral ook door de wonderlijke-gebeds-genezingen van zie ken en invaliden. Mensen, die jarenlang door ziekte geplaagd waren, doven, lammen, kreupelen en blinden zijn en worden nog op het gebed van broeder Zaiss en anderen volslagen van hun „doorn in het vlees" verlost. Persoonlijk heb ik met een genezen vrouw gesproken en van anderen (poor honderd procent betrouwbare ooggetuigen) heb ik gehoord, hoe het ongelooflijke gebeurt, dat blinden tiende worden, dat doven weer horen, dat kreupelen hun stokken weggooi en, dat verlamden rondspringen en door rheuma kromgebogen mensen rechtop kunnen gaan. (Ingez. mededeling, advert.) van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee ...die helpen direct! J De 50.000 woningen komen er wel. In een Vrijdagavond te 's-Her- togenbosch gehouden openbare bij eenkomst heeft de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting mr dr J. in,.'t Veld als een der middelen om het' tekort aan gelden voor de woningbouw in te lopen een natio nale premielening van honderd mil- lioen gulden aangekondigd met als kleinste coupures van f 25. x Daarnaast zal de mogelijkheid wor den opengesteld in te schrijven op een obllgatle-woningbouwlening op een ren tevoet van vier procent. De overwerk- actie, die de vakbeweging wenst te be ginnen en de spaaractie van de werk nemer vein een kwartje per weck met daarbij een kwartje van de werkgever, achtte de minister goede middelen om het tekort mede te helpen Inlopen. Alleen de laatstgenoemde actie reeds zou een bedrag van vijftig miilloen per jaar betekenen. „Wanneer men door gezamenlijke in spanning er in slaagt de tekorten in te lopen", aldus de minister, „dan kan men voor 1952 rekenen op 50.009 woningen. Noorse kernreactor officieel in gebruik. Woensdag 28 November zal te Kjeller in Noorwegen officieel in gebruik wor den gesteld de reactor voor kernonder zoek, welke bestuurd wordt door een gezamenlijke commissie, die evenveel Noorse als Nederlandse leden telt. De Noorse koning, Haakon, de kroonprins, verschillende Noorse ministers, de Ne derlandse minister van O., K. en W., prof dr F. J. Th. Rutten en afgevaardig den uit vele landen, waaronder natuur lijk ook Nederland, zullen deze opening bijwonen. (Ingez. mededeling, advert.) OVERAL VERKRIJGBAAR PRODUCT DER JOCBEM HOLLAND N.V. Van Oldenbarneveltstraat 1S5, R'dara. te klein, om de krachten te kunnen doen, die eens de discipelen in Jezus' naam deden. En daarom eisen broeder Zaiss en zijn medewerkers in deze Op wekkingsbeweging geloof, geloof en nog eens geloof. Onvoorwaardelijk geloof en absolute overgave. Met die boodschap èn met het volle Evangelie van het verlossende Bloed, trekken zij door het Wuppertaler land. Dag aan dag, avond aan avond hebben zij hun samenkomsten; in El berfeld, in Barmen, in Solingen, in Ohligs, in Düsseldorf en in al die zo zwaar getroffen steden van dit dicht bevolkte industriegebied. Zij spreken in zalen en bioscopen, in fabriekshal len of in de open lucht en waar zij komen, is de belangstelling enorm. Ouderen en jongeren, die veelal de kerk de rug toegekeerd hebben, van het Evangelie vervreemden, onver schilligen en vijandigen horen door hen het Woord Gods en velen, on telbaar velen komen tot het geloof. Natuurlijk trekt de roep van de won derbaarlijke genezingen op de samen komsten heel wat nieuwsgierigen. Zaiss voelt voor deze ongezonde belangstelling echter niets, zo goed als hij ook wars is van elke reclame en propaganda. „Gods geest moet het doen", zegt hij. Wie dan ook uit sensatiezucht komt of „om iets te zien", wordt beleefd, maar dringend verzocht de bijeenkomst te verlaten. Juist om deze niet-gewenste belangstelling de kop in te drukken, wordt met de zieken en invaliden dan ook niet meer zoals tot voor kort in openbare bidstonden gebeden, maar in kleine besloten samenkomsten. Minister Peters antwoordt. Belgische steun voor ontwikkelingsplan-Suriname 1 Indien men de Memorie van Antwoord aandachtig doorleest, die de ministers voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en van Buitenlandse Zaken aan de Tweede Kamer hebben doen toekomen, dan kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat het maar heel slecht botert tussen Nederland en Indonesië. Het wordt heel voorzichtig gezegd: „Inderdaad" zo staat er, „meent ook de regering, dat afgezien nog van de in verband met Nieuw-Guinea gerezen moeilijkheden in de afgelopen jaren de mogelijkheden tot vriendschappe lijke samenwerking minder zijn geëfectueerd, dan in het gegeven kader mo gelijk was. Da vraag of de regering de overtuiging heeft, dat Indonesië inder daad op samenwerking prijs stelt, zou de regering voorshands bevestigend willen beantwoorden. Na een uiteenzetting van de kwestie vangen 281 jongere Ambonezen allerlei Nieuw-Guinea (die de regering aan het Uniehof van arbitrage wil onderwer pen) en een eventuele vervanging van het Uniestatuut door een andere rege ling (waarbij de regering nog steeds een concrete uiteenzetting van de Indo nesische wensen afwacht), wordt ge sproken over de positie der Nederlan ders in Indonesië en die der Ambonezen in Nederland. Wat het eerste betreft blijkt, dat se dert de souvereiniteitsoverdracht bjj de Indonesische regering 25 nota's zijn in gediend, betrekking hebbende op moordaanslagen met dodelijke afloop, waarvan Nederlanders het slachtoffer werden, en 50 nota's betreffende de aanhouding van Nederlanders in Indo nesië. Blijkens de ter beschikking staande officiële gegevens bevonden zich op 1 November 108 Nederlanders in voorlo pige hechtenis. Hoewel daarin sedert enige tijd ver betering valt te bespeuren ten op zichte van deze gearresteerdenwor den de op dit gebied geldende interna tionale gebruiken niet steeds of niet voldoende in acht genomen, met name voor wat betreft het recht van de Ne derlandse diplomatieke of consulaire ambtenaren om deze arrestanten te be zoeken. De regering overweegt, welke ver dere maatregelen eventueel genomen zouden moeten worden om de onbevre digende toestand te beëindigen, waarin vele gearresteerde Nederlanders zich in Indonesië bevinden. DE AMBONEZEN. De positie der pl.m. 13.000 Ambone zen wordt nogmaals ln den brede be sproken en nogmaals is uiteengezet, waarom aan diverse personen als ver tegenwoordigers van het Bureau Zuid- Molukken en van de Stichting „Door de eeuwen trouw", de toegang tot de kam pen is ontzegd. Ten aanzien van het onderwijs wordt meegedeeld, dat er op het ogenblik in verschillende woonoor den cursussen gegeven worden (in Vlis- singen b.v. ter opleiding van motordrij ver en van radiotelegrafist) waaraan 681 personen deelnemen; bovendien ont- onderwijs in inrichtingen buiten de woonoorden. Voor vrouwen zijn huis houdelijke cursussen opgezet met in to taal 3785 deelneemsters; daarnaast be zoeken 175 meisjes allerlei inrichtingen van onderwijs als huishoudscholen, enz. Verder zijn er 19 lagere scholen met 1166 leerlingen, terwijl 626 leerlingen een naburige school bezoeken. De lage re school in het woonoord „De Schat tenberg" is overgedragen aan de School met de Bijbel te Westerbork. SURINAME EN DE ANTILLEN. Uit de M.v.A. blijkt, dat de regering er naar streeft in Maart de R.T.C. met de West te doen plaats vinden. Met het vooroverleg gaat men gestadig door om zoveel mogelijk overeenstemming inza ke hoofdzaken te verkrijgen. Het ontwikkelingsplan voor Surina me wordt op het ogenblik door de rege ring op zijn mérites onderzocht. Pas wanneer met de landsregering terzake van de verdere uitwerking van het plan beslissingen zijn genomen, is het ogenblik gekomen om particulieren in binnen- en buitenland voor het pro ject te interesseren. De regering harerzijds zal daarbij be langstelling van Belgische zjjde met vreugde begroeten, te meer indien zulks aan de Benelux-gedachte meer inhoud kan geven. De publicatie van een „overall-plan" betreffende de economische, sociale en culturele ontwikkeling van Suriname kan in het begin van het volgende jaar worden tegemoet gezien. De regering deelt verder mee, dat zij bereid is medewerking te verlenen aan het plan tot emigratie van een aantal z.g. Indische Nederlanders naar Suri name, mits uit een deskundig opgesteld schema ten behoeve van de landbouw- kolonisatie duidelijk blijkt, dat aan de a.s. kolonisten een redelijk bestaan is gewaarborgd. NOGMAALS DE BROMFIETSEN! De K.N.A.C. raadt alle brom fietsers aan, zowel in eigen be lang als in het belang van ande ren, zich bij voorrang te houden aan de gedragsregels voor fiet sers. Wanneer zij niet op voor rangswegen of voorrangsweg- vakken kruispuntenrijden, doen bromfietsers het beste altijd voorrang te geven aan werke lijk snelverkeer en overigens voorrang te geven aan van rechts naderend verkeer. it„n-trisrVUng. advert.) Geef ze 'n „gezonde" RED BAND - ROOSENDAAL - TURNHOUT Interessante cijfers heeft de heer C. A. Korndörffer van het Commissariaat voor de Emigratie bekend gemaakt over de stand van zaken van emigratie. De voornaamste emigratielanden hebben ln de jaren na de oorlog het volgende aan tal landverhuizers opgenomen: 1946 1947 1948 1949 1590 Canada 9 2361 6899 6855 7033 Australië 95 867 1619 9268 7797 Z.-Afrika 1062 2340 2021 1153 1225 N -Zeeland 5 8 95 101 503 Voeg hierbij dat in het eerste half jaar van 1951 22.454 uit ons land zijn vertrokken, dan blijkt, dat alleen naar deze landen ruim 70.000 Nederlanders zijn afgereisd. Beschouwt men de kerkelijke gezind ten der emigranten, dan blijken de Gere formeerden verhoudingsgewijs het leeu wenaandeel te leveren. In de periode 1 Jan. 19481 Juli 1951 was deze ver deling als volgt: Rooms-Katolieken17.760; Ned. Herv. 19384; Geref. Gezindten 19261; Overige gezindten 3373. Het aantal mislukkingen is betrekke lijk gering: men schat het op 3 pet. (Ingez. meiedeling, advert.) DE ANTI-PIM TABLETTEN s ER KOMT SCHOT IN DE REGELING VAN OORLOGS SCHADE. Financieringsregeling voor woningen spoedig te verwachten. In zijn M. v. A. aan de Tweede Kamer merkt de minister op, dat een spoedige en vlotte uitvoering van de wettelijke regelingen van oorlogsschaden zijn voortdurende zorg heeft. Het ontwerp van de uitvoeringsbeschikking blijkt echter zeer moeizaam en tijdrovend te zijn. Desalniettemin ls de vast te stel len financieringsregeling voor woningen en kleine bedrijfspanden thans in een zodanig stadium van voorbereiding ge komen, dat zeer binnenkort de publica tie daarvan in de Nederlandse staats courant kan worden verwacht. Dit geldt eveneens voor de zgn. kernflnaneierings- regeling en de financieringsregeling voor boerderijen. Bjj de commissie van advies zijn ver der nog ln voorbereiding financierings regelingen voor de grotere bedrijfspan den, voor homogene groepen van be- drijfsuitrustingen en voor schepen. Naar het zich laat aanzien zal de afwikkeling van de buisraadschade voor wat betreft de berekening en de vast stelling van de aanvullende bijdragen in het begrotingsjaar 1952 goeddeels haar beslag krijgen. Per I November j.l. waren ongeveer 400.000 van de 666.000 schadegevallen definitief berekend en vastgesteld (ruim 60 pet.). Het dezer dagen gereedgekomen grootzegel van H. ui. Koningin Juliana, in ogivale vorm, vertoont de beeltenis van de Koningin, aanziend en staand, houdend in de rechterhand de Rijksappel en in de linker de scepter. Het randschrift luidt in Latijnse letters: Koningin der Nederlanden Prinses van Oranje Nassau. Het nieuwe Koninklijke Zegel met contrazegel dat het Koninklijk Wapen voorstelt (rechts), is naar een ontwerp gemaakt van Prof. L. O. Wenckebach, buitengewoon hoogleraar in de boetseer- en beeldhouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, uitgevoerd door 's Rijks Munt t Utrecht. Een traditie in ere hersteld. 1 December a.s. aankomst per schip. Honderden kinderen zullen Zaterdag I December a.s. op de kade te Middel burg het bekende „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan", zingen. Een traditie van voor de oorlog zal die dag weer in ere worden hersteld en Sint Nicolaas zal die dag officieel in Middelburg worden ontvangen. Het be looft een Sint Nicolaasfeest te worden, dat Middelburg nog niet heeft beleefd, zo werd ons door de voorzitter en secretaris-penningmeester van het organi serend comité meegedeeld. Het Middelburgs Winkelcentrum, de Middelburgse Middenstandscentrale en de vereniging „Handelsbelang" hebben in nauwe samenwerking met het ge meentebestuur, de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer en de Kon. Ver eniging „Uit het VolkVoor het Volk" deze festiviteiten georganiseerd. DE AANKOMST. Des middags om 2 uur zal Sint Nico laas, die vergezeld zal zijn van niet min der dan 7 zwarte Pieten, in Middelburg aankomen. De directeur van dè Jacht club, Commander Child heeft een van de aan de Loskade liggende schepen be schikbaar gesteld voor dit festijn. Het schip zal meren aan de Rouaanse kaai, tegenover het flatgebouw. Vier hoorn blazers van „Juliana" zullen het laatste deel van de tocht meemaken en met hoorngeschal de blijde intocht in Mid delburg luister bijzetten. Op de kade zullen de kinderen van de Zangklasse van de Kon. Vereniging „Uit het Volk Voor het Volk" opgesteld- staan, als mede de Chr. Muziekvereniging „Ónda". Natuurlijk wordt de Sint -bij aankomst toegezongen en het erecomité zal hem daarna ontvangen. Dan zal St Nicolans met een der zwarte Pieten in een open caleche stappen om een rijtoer door een deel van de stad te maken. De koets wordt door vier versierde paarden getrokken. Twee zwarte Pieten zullen als voor rijders te paard fungeren, terwijl de andere nikkers naast het rijtuig zullen meelopen. Vier hoornblazers en vier (Ingez. mededeling, advert.) Goed nieuws voor werkende huisvrouwen. Minister Lieftinck is gevoelig geble ken voor de suggestie, dat, als man en vrouw beiden werken, het niet juist is de beide inkomsten bij elkaar op te tel len en daarover inkomstenbelasting te berekenen, uiteraard met aftrek van betaalde loonbelasting. Door de afwe zigheid van de hulsvrouw zal het im mers nodig zijn extra-kosten voor het huishoudelijk werk te maken. Blijkens zijn M. v. A. aan de Tweede Kamer overweegt hij om in de gevallen, waar in de gezinsomstandigheden daartoe aanleiding geven van het Inkomen van de belden gezamenlijk een beperkt be drag van b.v. f 500 van inkomstenbelas ting vrij te stellen. tamboers zullen voorop lopen. In twee (Ingez. mededeling, advert Lekker warm en volkomen geruisloze vering. De koopman had al gemerkt dat dit niet het type besluiteloze was, dat hij vermoed had. Daarom verander de hij direct van taktiek en vroeg zoetsappig: „Als meneer mjj kan uit leggen wat het wezen zal, misschien kan ik hem dan helpen". Zelf nog niet helemaal zeker van titel en inhoud van de gewens.te boe ken, zei Karei: ,,'t Moet iets zijn over de ballonvaart". De man voelde iets zakelijks achter die wens. Daar stelde hij eigen zake lijkheid tegenover, in korte vraagjes: „Een roman? Geschiedenis? Studie boeken?" „Allemaal, maar vooral studie", duidde Karei aan. „Ah, juist", zuchtte de handelaar. Hij legde z'n hand vertrouwelijk op Kareis arm. „Nou moet je eens goed luisteren, meneer. Hier", hij veegde met z'n arm door de lucht boven z'n koopwaar, „hier zal je niks vinden van wat je zoekt, want die boeken raak je aan de gewone klant niet kwijt. Maar in m'n pakhuis aan de Grote Gracht heb ik een hele stapel van dat goed. Kom vanavond even bij me langs, dan kan ik je helpen." Ze spraken af. Karei, benieuwd naar wat dat op zou leveren, ging te rug naar kantoor. 't Was nog helder dag, toen Karei het wankele trapje opstommelde naar de lage pakhuiszolder. De weidse be titeling „m'n pakhuis" bleek uitein delijk een afgeschoten hoekje van die zolder, waar een meubelstoffeerder z'n ambacht scheen uit te oefenen. Een paar half bekleede stoelrompen en wat gammele, onbruikbare cana-* Karei en van hem weer naar de be laden planken. Toen wees hij hem een plank. „Daar staat alles wat ik op sportgebied heb", zei hij. 't Was veel. Honderden dunne en dikke boeken stonden er aaneen ge rijd. Eén voor één nam Karei ze in zijn hand, om de onleesbaarheid van de GO VERBURG pé's stonden tussen stukken jute en allerlei vulling-rommel. Het boeken-hoekje leek de werk plaats van een oude alchemist. Wat platen waren tegen de dakschuinte geprikt. Langs de rechte wanden ston den lange rekken met boeken. Mid den in 't hokje stond een smalle tafel bijna bezwijkend onder de boekenlast. Tussen de boeken stonden lijmpotten met dikke gom-klodders langs de randen, 't Gaf Karei een gevoel van prettige romantiek. Rond dit leven van een marktkoopman kon hij fan tastische gebeurtenissen veronder stellen. De man was trots op z'n boeken bezit. Van zjjn boeken keek hij naar rugtitels. Een wonderlijk allegaartje was net. Het meest ongeschikt zelfs voor de meest verstokte boeken-verzamelaar, maar een ander deel toch heel ge schikt om een beeld te krijgen van al wat in de laatste eeuw op sport gebied gepresteerd is. Daartussen weer een paar boeken met volop tekenin gen en uitgebreide, langdradige ver halen over ballonvaarders uit de laat ste eeuwen. Doldrieste avontuurzoe- kers leken het soms, die hun vindin gen op luchtvaartgebied dezelfde meenden te zijn als boten op het wa ter, met alleen dit verschil, dat een ballon hun lucht-roei-boot droeg. Karei genoot in het schemerig zol derhoekje. De koopman plakte ter wijl losse bladzijden vast en kafte de smerigste boeken. Soms, z'n ogen even dwalend naar het hoekje waar z'n klant en gast zat, berekende hij vol vreugde de opbrengst van de steeds groeiende stapel uitgekozen boeken. Allemaal winst betekende dat, want hij had die oude rommel al lang als waardeloos afgeschreven. Een zekere behoudzucht had hem ér voor be waard dat hij de kachel er niet mee opgestookt had. Voor een habbekrats kreeg Karei het stapeltje. Toch moest Karei zelfs voor die prijs nog ge schrokken met z'n ogen knipperen. Hij kon daar niets aan doen, want voor het zachte prijsje dat z'n wel doener noemde moest hij toch nog een hele week werken. De boeken kregen er temeer waar de door, zoals al het moeilijk verwor vene van meer waarde schijnt dan wat gemakkelijk verkregen wordt. Rijk en gelukkig voelde Karei zich toen hij met z'n zorgvuldig ingepakte stapel boeken naar beneden klom. Tot diep in de nacht las hij en alleen het weten van morgen fris te moeten zijn voor het kantoorwerk, gaf hem kracht om de boeken in de kast te bergen tot morgen. Maar ook die nacht lieten de bal lonnen hem niet meer los. (Wordt vervolgd.) rijtuigen zal het organiserend comité de stoet volgen. RIJTOER. Van de Rouaanse kaai gaat de tocht over de Beatrixbrug—Rotterdamse kaai —DamLange Giststraat—Sint Pie terstraatBalansWagenaarstraat HofpleinKorte Noordstraat—Noord- poortplein, waar voor het ziekenhuis wordt halt gehouden. Voor de kinderen, die op dat ogenblik in het ziekenhuis worden verpleegd zullen versnaperingen worden overhandigd. Van het Noord- poortplein gaat het dan naar de Heren gracht, waar een bezoek aan het Oude- liedenhuis wordt gebracht. Van de He rengracht gaat het door de Kromme Wele en Vlasmarkt naar de Markt, waar de stoet om kwart voor 3 wordt verwacht. „Onda" zal voor de aankomst op de Markt spelen. De Sint zal op het bordes worden ontvangen door een ver tegenwoordiger van het gemeentebe stuur. Zowel deze vertegenwoordiger ais Sint Nicolaas zullen spreken. Daar na vindt de ontvangst in de Burgerzaal plaats, waarbij diverse autoriteiten zijn uitgenodigd. Om kwart over 3 gaat het gezelschap opnieuw een rijtoer maken, waarbij de volgende route wordt geno men MarktGravenstraatGortstraat Plein 1940PottenmarktLangeviei- leHouttuinenSeisdamPenning- hoeksingelSt. AntheunisstraatLan ge NoordstraatMarktNieuwe Burg GroenmarktKort BurgBalans Sint PieterstraatLange Giststraat DamKorte en Lange Delft—Markt Lange DelftSegeerstraatHoutkaal StationsstraatLoskade, waarna Sint Nicolaas zijn intrek neemt in hotel „Nieuwe Doelen". Om 4 uur zal de toer beëindigd zijn. De winkeliers zi len de vlaggen uitsteken, zodat de bin nenstad een feestelijke aanblik zal bie den. Het ligt in de bedoeling, zo werd ons nog meegedeeld, dat dit bezoek van Sint Nicolaas een jaarlijks terugkeren de traditie zal worden. Als in Hitiers dagen. De Roemeense regering heeft drie onderscheidingen ingesteld voor kinderrijke moeders. De hoogste klasse is „heldin van het moederschap" (tien én meer kinderen), de tweede klasse „glo rie van het moederschap", (zeven tot negen kinderen), de derde klasse „medaille van het moeder schap" (vijf of zes kinderen). KERK EN ONDERWIJS NED. HERV. BOND VOOR INWENDIGE ZENDING. - Ds Bouthoorn treedt af als voorzitter. D, Ned. Herv. Bond voor inwendige zending op Geref. grondslag in Neder land kwam Vrijdag te Utrecht in jaar vergadering bjjeen onder voorzitter schap van ds B. N. B. Bouthoorn uit Bennekom. Ds Bouthoorn gaf ln z(jn openingswoord kennis van zjjn voorne men als bondsvoorzitter af te treden. Het ontbreekt hem aan tijd, de met de groei van de bond steeds toenemen de werkzaamheden te blijven waarne men. Hij is wel genegen als bestuurs lid te blijven optreden. Besloten werd een nieuwe werkverdeling voor de be stuursleden samen te stellen en intus sen uit te zien naar een nieuwe bonds- leider. De secretaris, de heer M. P. Tiche laar uit Utrecht, sprak in zjjn jaarver slag van een jaar vol activiteit, waarin het ledental met circa 3000 gegroeid is tot meer dan 22.000. De bond, die de laatste jaren grote financiële zorgen ge kend heeft, heeft een deel van deze achterstand kunne inlopen. Het tekort Is tot f 3000 geslonken en men ver wacht het volgend jaar tot een sluiten de begroting te kunnen komen. Bjj de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer F. van Delen (Nieu we Oord, Dr.) de heer J. Nejjenhuis (Achthuizen, Z.-H.) in het bestuur ge kozen. Ds mr A. Lutetjn (Glessen Nieuwkerk), Ds J. J. Poot (Delft) en Ds A. den Hartogh (Scherpenzeel) wer den als bestuurslid herkozen. Ds den Hartogh hield een referaat „aanvallen" over de prediking van het evangelie.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2