OVEREENSTEMMING TUSSEN OOST EN WEST IS EEN ILLUSIE Inbrekers zetten deur van de slaapkamer klem Meer kinderen naar de herstellingsoorden Overval van Egyptische commando's Acheson wil zijn troepen in de strijd werpen" INSPECTIE PER PAARD OF PER HELICOPTÈRE Perzisch volk 18 December naar de stembus St. Nicolaas is er! Ontploffingsramp tc Kopenhagen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Reacties te Parijs naar Wysjinh/s rede: Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bi] geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2030 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 26 NOV. 1951 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema. Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 8.20 u., onder 16.35 u.; Maan op 6.29 u., onder 15.02 u. Hoogwater op Dinsdag 27 Nov.: Vlissingen: 0.14 u. 1.85 m., 12.26 u. 1.79 m.; Terneuzen: 0.41 u. 2.04 m., 12.55 u. 1.97 m.; Wemel- dinge: 1.48 u. 1.71 m., 14.05 u. 1.54 m.; Zierikzee: 1.34 u. 1.49 m., 13.48 u. 1.30 m. Zaterdag heeft de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, in de politieke commissie van de Verenigde Naties ge sproken over het Westelijke ontwapeningsvoorstel. Volgens waar nemers valt er na zijn rede niet aan te twijfelen, dat hoop op een compromis tussen Oost en West een illusie is geweest. Hü zei, dat de Westelijke resolutie geen stap nader tot het Sowjetrussische standpunt betekende en diende 12 amendementen in, die op 12 regels na de oorspronkelijke 100 regels van het Westelijke plan vervingen of schrapten. De amendementen vroegen om vermindering met een derde van de strijd krachten van Amerika, Engeland, China, Frankrijk en Rusland, en het in stellen van een „commissie voor atoomenergie en conventionele wapens", een internationale conferentie (om maatregelen voor naleving van het verbod van atomische wapens te overwegen) en om complete inlichtingen door alle landen van hun wapens binnen een maand, nadat de Verenigde Naties atomische wapens hebben verboden. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, aldus de Rus, toonde een gebrek aan vooruit ziende geest door een „krachtige po litiek tegen Rusland te prediken, als of kracht de Sowjet-Unie tot iets zou kunnen dwingen". Acheson sprak als een „minister van oorlog en een op perbevelhebber, die op het punt staat zijn troepen in de strijd te werpen". „U spreekt over verbod van atomi sche wapens", aldus Wysjinsky. „Wel nu dan, doe het en verklaar u voor stander zet het zwart op wit". Britse gedelegeerden noemden de rede „ontmoedigend', en de Ameri kaanse afgevaardigde Jessup sprak zijn teleurstelling er over uit. Een woordvoerder van het Franse mini- EERSTE CURSUS ZEEUWSE VOLKSHOGESCHOOL GEëINDIGD. Zaterdagmiddag, na de maaltijd, is de eerste cursus van de Zeeuwse Volks hogeschool met enkele passende woor den door de heer G. H. L. Schouten ge sloten. Hj) gaf een korte samenvattnig van het behandelde en met elkaar ge- notene en dankte allen, die aan de cur sus deelnamen, voor de bjjzonder pret tige sfeer, waarin deze eerste ontmoe ting had plaatsgevonden. De heer en mevrouw den Boer, die de leiding heb ben van het jeugdcentrum te Domburg, ontvingen als blijk van waardering voor hun aandeel in liet slagen der bijeen komst een taart. Tenslotte werd geza menlijk het Wilhelmus gezongen en daarna keerde men naar de verschillen de eilanden, waarvan de deelnemenden afkomstig waren, terug, Ieder had veel geleerd, vele contacten waren gelegd en veel meer inzicht verkregen in de pro blemen, die in onze provincie bestaan. Vrijdagavond was reeds een begin ge maakt met een bespreking van de mo gelijkheden voor de Zeeuwse Volksho geschool. De heer Schouten had eerst het één en ander verteld van de Volks hogeschoolgedachte en o.m. erop gewe zen, dat in de andere provincies door vertegenwoordigers van alle richtingen en groeperingen aan het werk wordt deelgenomen. De discussies werden Zaterdagmor gen nog enige tijd voortgezet en daarbij kwamen o.m. de volgende vragen aan de orde: hoe dragen wij het beste de Volkshogeschool gedachte uit, hoe lang moeten de cursussen in het algemeen duren (weekends komen in geen geval in aanmerking), moeten zij eilandgewijs worden gehouden, bestaan er mogelijk heden tot het verkrijgen van een eigen gebouw, wat moet het aandeel van de landbouw en de industrie in dit werk zijn? Het spreekt vanzelf, dat moeilijk onmiddellijk conclusies konden worden getrokken. De commissie van voorbe reiding zal met het besprokene haar winst doen en aan de hand daarvan haar plannen opstellen. Rest ons nog te vermelden (last, but not least!), dat Vrijdagavond de heer Frans Luit de aanwezigen bijzonder heeft geboeid met een programma van volksliedjes uit verschillende landen, die hij zong en waarbij hij zichzelf op de luit of de gitaar begeleidde. De fijn zinnige toelichting op de liederen maak te het begrijpen ervan niet alleen veel gemakkelijker, maar droeg er boven dien zeer toe bij, dat men de aard van het volk a.h.w. uit de liederen kon proeven. sterie van Buitenlandse Zaken echter zei, dat er „enige vooruitgang" in de rede school. De Amerikaanse delegatie bij de V.N. heeft verzocht de kwestie van het sinds 6 November boven de Ja panse Zee vermiste vliegtuig van de V.N. aan de Veiligheidsraad voor te leggen. In de nota, die door Gromyko aan Engeland, Frankrijk, Turkije en de V.S. is overhandigd, wordt o.m. ge zegd, dat de voorstellen voor een commando voor het Midden-Oosten niets anders betekenen dan een po ging om de landen van het Midden- Oosten te betrekken in oorlogsmaat regelen, welke worden uitgevoerd door het agressieve Atlantische blok. WAAROM GEEN PASSIEF KIESRECHT? In de te Hilversum gehouden ver gadering van het landelijk verband van Anti-Revolutionaire vrouwen is Zaterdagmiddag de volgende resolutie aangenomen, gericht aan het Centraal Comité van A.-R. Kiesverenigingen: A.-R. vrouwen uit het gehele land, op 24 November 1951 te Hilversum bijeen, spreken haar teleurstelling uit over het feit, dat het passief kies recht aan de vrouw nog steeds niet is verleend. Zij dringen er bij uw college op aan deze zaak in ieder geval aan de orde te stellen direct na de verkiezingen voor de Staten-Generaal, opdat al thans bedoelde kwestie opgelost is voor de eerstvolgende verkiezing voor provinciale staten en gemeenteraden. BOTERSMOKKELCOMPLOT IN O.-ZEEUW SCH-VL AAN - DEREN OPGEROLD. Na dagenlange verhoren heeft de douane in Zeeuwsch-Vlaanderen de draad van een smokkelcomplot te pakken gekregen hetgeen uiteinde lijk tot het oprollen van dit complot leidde. Een leverancier, die 3000 kg boter voor vervoer per pantesrauto leverde, had naast de inbeslaggenomen partij nog 12000 kg boter, ter waarde van f 50.000, geleverd, die reeds naar Bel gië werden uitgevoerd. Via een Belg uit Stekene, die een „commissie" van f 50 f 100 per 1000 kg ontving, werd in 12 partijen van 1000 kg de boter uitgevoerd, verborgen op een auto onder ladingen bietenkoppen en stro. Een landbouwer uit Terneuzen had voor opslag en overlading zijn erf en schuur beschikbaar gesteld. De minister van voorlichting van Indonesië, de heer Mononutu, heeft verklaard, dat er van Nederlandse zijde geen bezwaar bestaat om de kwestie West-Irian tezamen met de opheffing van de Indonesisch-Nederlandse Unie te bespreken. BESPREKINGEN IN KOREA VORDEREN. De stafofficieren van de Ver. Naties en de Noordeljjken zijn het gisteren eens geworden over drie-vierde deel van de afbakeningsljjn langs het 232 kilometer lange front, die de as zou moeten worden van een vier ldlometer brede gedemilitariseerde zone, indien binnen dertig dagen een volledige wapen stilstand wordt gesloten. Kolonel Howard Levle van het leger der verbondenen achtte het mogelyk, dat dan een uiteindelijke overeenstemming zal bereikt worden. In het communiqué der Ver. Naties na de besprekingen van Zondag wordt echter verklaard, dat de Noordelijken willekeurig de juistheid van de op feiten gebaseerde verklaringen der Ver. Naties betwisten en geen frontinspectie per helicoptere wilden toestaan. De Noordelijken wilden een inspectie te paard, doch de verbondenen weigerden dit, aldus Levie. gezet, dat het opnemen van de Brits Iraanse oliemaatschappij in de voorge stelde internationale onderneming de oplossing van het BritsPerzische ge schil mogelijk zal maken, evenals de regeling van de schadevergoeding aan genoemde maatschappij. WOEDENDE MOSSADEQ KREEG MOTIE VAN VERTROUWEN. De Perzische Nationale Vergadering heeft met negentig tegen nul stemmen bjj zeventien onthoudingen een motie van vertrouwen In de regering van Mossadeq aangenomen. Tevoren had Mossadeq een verslag over zjjn reis naar de Ver. Staten en Egypte voorgelezen. Ten Mossadeq om een motie van vertrouwen vroeg, bepaalde de voorzitter, dat een debat over uitstel van de algemene verkiezingen tot 18 Dcember moest voorgaan. Woedend riep Mossadeq uit: „Ik ga direct met de verkiezingen beginnen. De wet op het uitstel werd niet door de Senaat bekrachtigd en niet door de Sjah getekend". Toornig antwoordde de voorzitter, dat de regering aan het be sluit van de Nationale Vergadering moest gehoorzamen. De Kamer besloot met 57 tegen 28 stemmen het debat over het uitstel der verkiezingen aan de vertrouwenskwes tie te laten voorafgaan. Dit werd als 'n „technisch nederlaag" van de regering beschouwd. Vrijdagavond had Mossadeq aan de Sjah rapport uitgebracht over zijn reis naar Amerika en Egypte. De reis naar Egypte was niet be doeld als een anti-Britse stap, doch de besprekingen met de Egyptische pre mier, Nalias Pasja, gingen in hoofdzaak over twee punten, n.l. een gevoel van onbehagen in belde landen over „de po ging van Turkjje om ln het Midden- Oosten de leiding te nemen" en liet communistische gevaar in Egypte en Perzië. AMERIKAANS PLAN. 22 Amerikaanse oliemaatschappijen hebben zich in een open brief tot pre sident Truman gericht met het plan, dat naar haar mening een derde wereld oorlog zal vermijden en het communis tische gevaar zal bezweren. De betrokken maatschappijen, die al haar olie geheel of gedeeltelijk in het buitenland winnen, stellen voor alle Amerikaanse en buitenlandse maat schappijen in een geweldige internatio nale onderneming te verenigen met een kapitaal van tenminste 25 milliard dol lar. Het merendeel van de inkomsten dezer onderneming, die geschat worden op 6 milliard dollar per jaar, zal vol gens het plan beschikbaar worden ge steld aan de landen, waar de olie wordt gewonnen. In de open brief wordt voorts uiteen- DUIZENDEN GULDENS GESTOLEN TE STAVENISSE. Een zeer brutale inbraak is in de nacht van Zaterdag op Zondag te Stavenisse gepleegd bjj de slager-veehandelaar A. L. Gunst in de Voorstraat. Na eerst de slaapkamer overhoop gehaald te hebben zetten de inbrekers de deur van de slaapkamer met een plank klem, om .beneden ln de winkel rustig hun gang te kunnen gaan. Om op alles voorbereid te zijn, hadden zjj in de keuken, in de kamer en op de trap messen uit de slagerij ge/eed gelegd. De buit van de inbrekers wordt op vele duizenden guldens geschat. Om ongeveer acht uur Zondagmor gen werd de heer Gunst wakker. Toen hij naar beneden wilde gaan Gunst en zijn vrouw evenals de twee kin deren sliepen boven kon hij de deur van de slaapkamer niet open krijgen. In de slaapkamer stonden de kasten open, het linnengoed lag over de grond en de kleren op de stoel leken doorzocht te zijn. Door tegen de ramen te kloppen en te roepen wist men de aandacht van buurman A. Ee§dorp te trekken. Deze plaatste een ladder tegen het raam, waarlangs de bewoners naar beneden klommen. NIETS GEMERKT. De bewoners boven hadden niets van het ongewenste bezoek bemerkt. Zij waren omstreeks elf uur gewoon naar bed gegaan, maar daar ze een nele dag druk hadden gewerkt waren zij spoedig in slaap gevallen. De la van de toonbank in de winkel beneden hadden ze mee naar de keu ken genomen en hieruit hadden zij alleen het zilver- en papiergeld ont vreemd. Ook een spaarpot van een der kinderen was leeg gemaakt. „We moeten er echter niet aan denken wat er gebeurd zou zijn als we wel wakker waren geworden met al die messen", zei mevr. Gunst ons, die erg overstuur was. De Rijkspolitie kon nog weinig in lichtingen verstrekken en was nog de gehele middag en avond druk met het onderzoek bezig. Daar het de gehele nacht had ge regend, waren alle sporen uitgewist, zodat een speurhond uit Goes weinig succes had. De najaarszen,dingscollecte van de Herv. Kerk te Middelburg heeft ruim f1800.opgebracht, d.i. bijna het dubbele van hetgeen vorig jaar werd ingezameld. Half millioen Amsterdammers haalden hem in. Naar schatting 4 a 500.000 jeugdige en oudere Amsterdammers hebben Zaterdagmiddag de traditionele in tocht van Sint-Nicolaas gadegeslagen, die per stoomboot aan de Prins Hen drikkade in de hoofstad des lands arriveerde. Het druilerige en storm achtige weer ten spijt hadden zij zich op de trottoirs, in de vensterbanken, op de balcons en in de bomen, kortom op elk uitzicht biedend plaatsje ge nesteld om de goedheiligman omstuwd door zijn knechten en gevolg te zien en toe te juichen. Deze enorme mensenmenigte langs de route had tot gevolg, dat het verkeer in het centrum volkomen lamgelegd werd. In de lange stoet reden praalwagens met sprookjesfiguren mede en een paar muziekcorpsen zorgden voor het „gehoor". Ook de wensen van de hoofdstad reden op wagens mede, daarbij was een plaatsje ingeruimd voor de „piekuren". In het A.M.V.J.- gebouw kwam tot slot St.-Nicolaas 600 kinderen, o.w. een aantal Ambo- nese wezen, gelukkig maken. Alg. Ziekenfonds Zuid- en Noord- jdeveland vergaderde te Goes. In de Zaterdag in „De Prins van Oranje" gehouden vergadering van ver zekerden van 't Algemeen Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland", welke on der leiding stond van de wnd. voorzit ter, de heer A. Buys, werden herkozen tot vertegenwoordigers de heren: Ph. Haverhoek en J. Joossens, beiden te Goes; J. Pieterse te Heinkenszand; F. Menheere te Ovezande; A. Jacobusse te Hoedekenskerke; L. M. Wisse Jzn te Kattendjjke; J. O. Hamelink te Krui- ningen; P. Lobbezoo te Rilland en J. A. Filius te Kamperland. Als plaatsvervangers werden herko zen de heren: J. L. Leempoel te Goes; A. Rentmeester te Ovezande; Jac. Fier-' loos te 's-Gravenpolder; F. J. Weststra- te te Kattendijke en J. Waverijn te Kruiningen. In de 4 ontstane vacatures van plaatsvervangers werden gekozen de heren: Joh. van Paassen te Goes; N. C. de Regt te Heinkenszand; J. van Kleu nen te Rilland en L. Flipse Izn te Kam perland. Na deze verkiezingen werd door ver scheidene aanwezigen gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Meerdere fondsen, ook in Zee land, hebben zich reeds genoodzaakt, ge zien de premie voor de vrijwillige ver zekering te verhogen. Ook „Zuid- en Noord-Beveland" zal, gezien de verho ging der verpleegprijzen in de zieken huizen en het verminderen of geheel vervallen der Rijkssubsidie voor 1952, daaraan niet kunnen ontkomen. Zoals reeds eerder bekend werd ge maakt, zal ingaande 1952 ook de pre mie voor de verplichte verzekering om hoog moeten, aangezien ook da&op grote tekorten verwacht worden. EERSTE NAJAARSSTORM RAASDE OVER ONS LAND. De eerste najaarsstorm heeft Zater dag over ons land gewoed. De loods- diensten te IJmuiden, Hoek van Hol land en Vlissingen moesten worden gestaakt, terwijl enkele schepen in nood verkeerden. De windkracht steeg Zaterdagavond tot 8, waarbij wind snelheden van 15 tot 18 m. per secon de werden gemeten. Op het IJsselmeer geraakte Zater dagnacht het 757 ton metende m.s. „Consido", dat van Amsterdam op weg was naar Enkhuizen, in moeilijk heden, doordat het roer brak en de schroef onklaar raakte. Een der Stan friesboten slaagde Zondagmorgen om half vier hulp te verlenen aan het schip, dat als een tol ronddraaide. De reddingsboot „K. F. Sluis" uit Enk huizen moest er aan te pas komen om een vrouw en twee kinderen van boord te halen. In de loop van Zon dagmorgen kon de „Stanfries" het stuurloze schip de haven van Enkhui zen binnenslepen. Een inwoner van Den Helder, die Zaterdagmiddag met een vletje de Noordzee was opgevaren om te vissen, heeft enkele bange uren beleefd. Za terdagavond moest de reddingsboot „Dorus Rijkers" uitvaren en na enig zoeken vond men het vlet met de doornatte en verkleumde man. De storm was oorzaak, dat de man geen kans had gezien de haven tijdig te bereiken. CENTRAAL GENOOTSCHAP GAAT EEN GROOTSCHEEPSE ACTIE BEGINNEN. HET CENTRAAL GENOOTSCHAP voor Kinderherstellingsoorden en Ge zondheidskolonies gaat een grootse jubileumactie voeren. In 1952 bestaat het O.G. namelijk een halve eeuw en dit gouden feest wil men nu te baat nemen om de door de oorlog ontstane achterstand In te halen. Meer kinderen wil men gaan uitzenden naar de herstellingskolonies en de verwoeste huizen restaureren. Dat kost geld, heel veel geld zelfs, vertelde Zaterdag te Goes op een provinciale vergadering de heer K. Berkhoff, de nieuwe directeur van het C.G., die met de adjunct-directeur, de heer L. A. Landsmeer uit Amster dam was gekomen om eens precies te vertellen hoe men zich dat allemaal heeft gedacht. Naar schatting hebben 16 personen het leven verloren en 34 personen zware verwondingen opgelopen als gevolg van een ontploffing in het Deense marine-arsenaal te Kopenhagen, die Vrijdagavond heeft plaats gehad. De ont ploffing is veroorzaakt door een brand in een benzinedepöt achter een ge bouw, waar mjjnen werden hersteld. Het vuur greep snel om zich heen en sloeg over op het gebouw waar de mijnen zich bevonden. Hierop volgde de explosie. Zeven brandweerlieden zjjn omgekomen. Er zjjn vele slachtoffers onder de matrozen, waarvan 300 te bed lagen ln nabijgelegen kazernegebouwen toen de ontploffing zich voordeed. Brandweerlieden en reddingsploegen waren bezig een aarden wal om de vuur haard te werpen toen en muur instortte en hen bedolf. De foto toont de reddlngs- en opruimingsploegen aan het werk. IRAAKS DEFENSIEPLAN VOOR MIDDEN-OOSTEN. Volgens een Egyptisch blad zouden Egyptische „commando's" er ln ge slaagd zijn op het vliegveld Kasfarid, in de Suez-kanaal-zone, 35 Britse Dakotavliegtuigen ln brand te steken, vjjf Britse soldaten te doden en een aantal benzinedepots op te blazen. in Egptische havens afgeleverd zjjn, vallen echter niet onder deze boycot. IRAAKS PLAN. De eerste minister van Irak, NoerI Es Said Pasja, zou zich een verdedi gingsplan v:or het Midden-Oosten onder een Verenigd Arabisch com mando hebben opgesteld. Toetreding tot het verdedigingsblok zou open staan voor Arabische Staten en be vriende landen. Noeri Pasja had het plan voorgelegd aan de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Eden, en zijn Amerikaanse ambtgenoot Ache son. Het plan zou in de plaats moeten komen van het Westerse voorstel. Het Britse Ministerie van Luchtvaart ontkende dit bericht en deelde mee, dat er zich Vrijdag op genoemd vlieg veld geen enkel incident heeft voor gedaan. Ook zijn er thans geen Da- kota's in de Kanaalzone. De Egyptische Kamers van Koop handel hebben besloten een algemene boycot op Britse goederen in te stel len. Goederen, die reeds betaald of Er moet een frisse wind door het C. G.-werk gaan waaien, zowel wat de op leiding van de verzorgsters betreft als de opname van de kinderen. Vorig jaar moesten niet minder dan 1100 kinderen worden afgewezen omdat er geen ruimte was. Men is echter thans bezig met de restauratie van het koloniehuis „Rivierhuis" te De Steeg. Als dat klaar is kunnen 560 kinderen méér opgenomen worden. Echter ook het „Emmakinderhuis" te Wijk aan Zee moet worden hersteld. Dat zal kunnen gebeuren van de gei len die men met de jubileumactie bijeen hoopt te brengen. Als dat klaar is zul len er geen kinderen meer behoeven te worden afgewezen. DE JUBILEUMAOTIE. De jubileumactie zal gevoerd worden met een „jubileumkind" als symbool. In iedere provincie (in Amsterdam apart) zal een gewestelijk comité wor den samengesteld en uit die comité's 'n landelijk comité. De comité's zullen de gelden bijeen brengen. Als „premie" zal iedere afdeling van het bijeengebrachte geld een-vijfde zelf mogen houden als „potje". De overdracht van de gelden zal op officiële wijze geschieden met b.v. kinderen in provinciaal cos- tuum en in tegenwoordigheid van offi ciële autoriteiten waarbij dan tevens op uitgebreide schaal propaganda voor het C.G.-werk zal worden gemaakt. Over de propaganda vertelde de heer Berkhoff voorts nog, dat er thans vier nieuwe films over het C.G.-werk zijn vervaardigd. Bjj een uitvoerige bespreking over de jubileumeampagne, deelde de heer Berkhoff nog mede, dat de rayonpro pagandist voor Zeeland, de heer Hou tekamer zijn functie heeft neergelegd. Hjj wordt opgevolgd door de heer L. C. Broere uit Wilhelminadorp. Deze zal tevens optreden als secretaris voor het gewestelijk comité. Ter vergadering werden reeds een tiental personen bereid gevonden om al vast in het comité zitting te nemen als contactpersoon. Het comité zal op 15 December bijeen komen te Goes om een en ander voor te bereiden. Uitvoerig werd tenslotte gesproken over het ge zamenlijk vervoer van kinderen naar de koloniehuizen, de ouderbijdragen, de se lectie der kinderen, de plaatsingsmoge lijkheden, gemeente subsidies en de winterverpleging. GAULLISTEN TEGEN EEN EUROPEES LEGER. Generaal Charles de Gaulle, hoofd van de E.P.F., heeft aangeboden een regering van „Nationale Unie" te lei den, teneinde een financiële en poli tieke .catastrofe te vermijden. Het congres van de R.P.F. te Nan cy heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat in Euro pa de achteruitgang van Frankrijk samenvalt met het verschijnen van Duitsland in de rij der mogendheden. Het congres besloot tenslotte de 121 afgevaardigden van de E.P.F. in het parlement opdracht te geven, tegen ratificatie van het plan voor een Europees leger te stemmen, Waar nemers geloven, dat het thans grote moeite zal kosten, dit plan in de na tionale vergadering aangenomen te krijgen. DE BILT ZEGT: Afnemend buiïg. Wisselend bewolkt met vooral aan vankelijk enkele regen- of hagelbui en. Matige koud. Noordelijke wind. Vrij Vergadering Harmonie- en Fanfareverenigingen. Zaterdag werd in de „Prins van Oranje" te Goes de jaarvergadering gehouden van de Bond van Harmonie ën Fanfareverenigingen in Zeeland. Afgevaardigden van 29 verenigingen woonden deze bijeenkomst bij. Na een kort openingswoord van de voor zitter, de heer J. C. Maas te Kort- gene, bracht de secretaris, de heer J. J. Laroes te Middelburg, zijn jaar verslag uit. Daaruit bleek, dat er bij de Bond thans 38 verenigingen zijn aangesloten. Het boekjaar sloot met een financieel overschot van ruim f 950.De bestuursleden J. Burger te Wemeldinge en J. J. den Toonder te Kloetinge, werden herkc.en. In de vac. P. Meliefste te Nw.- en St. Joosland, die om gezondheids redenen als penningmeester moest be danken, werd gekozen de heer W. Brand te Domburg. De heer Melief ste werd benoemd tot erelid. De Ver eniging „Con Affeszione" te Kwaden- damme is opgeheven wegens gebrek aan leden. Besloten werd het Pinksterconcours in 1952 te Heinkenszand te houden. Solistenconcours. Over het soPstenconcours ontspon zich een langdurige discussie. Een suggestie van de heer v. Kamer te Middelburg om deze concoursen op een eenvoudiger manier te organise ren, kon geen instemming vinden. Het solistenconcours zal in Maart 1952 te Middelburg of Souburg wor den gehouden. De keuze van plaats zal afhankelijk zijn van de kosten. Voorts werd nog besloten een con tract te sluiten met het Bureau voor Auteursrechten. Enkele verenigingen wensten dit contract niet te sluiten. Het reglement, dat slechts één straf kent, t.w. royement, werd aangevuld met tijdelijke schorsing en een boete bepaling. De pogingen om de Hannie Schaft- herdenking te Bloemendaal toch te laten doorgaan, zijn door het optre den van de politie mislukt. Er deden zich geen ernstige incidenten voor. Bij een opstand op Flores zouden 112 personen zijn gedood en 50 gewond. Bijna 3500 mensen zouden zijn ge vlucht.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1