upe ^NueetT^ In Fort Benning" leren de infanteristen de realiteit kennen Artillerie-Inrichtingen blijven be staan in huidige N.V.-vorm* HET BEEN EN DE VECHTENDE HONDEN. Kleine gemeenten werktuig van min.v. Financiën. Amerika en de AmerikanenIII. Nederlandse officieren hebben het best naar hun zin* Pagina 2 ÏOKKEN. aar zal de dsverzeke- Den Haag ingericht, ministratie innen toe- en zijn in werk ad, hoe dit n hoe men ten. Dat is >ciaal Eco- vraagstuk ens schou- p remies 'et is ook -h al over liet komen [or nog ho- litgesloten. frs betalen, jn de prij- verhogen, it van de Laat men erknemers, |n volgende leste arbei- premies in- natuurlijk fkheden te zien hoe ^migstigend van het rerkgevers ft door de st Pzn. en 'pleitte hij \eze nodige mate van fn. '.idelijkheid I heeft zich \tum, daar door van drang. Er meer mo rneten een mn de re- >an 1 Juli izingen en ige kabinet lir zijn \volger met irvoor we tunnen ge- |r C. Blo- i zou in het I trainen be- 78 uur onder lei- leraar. Het let een sal- Fid voor do- voorzitter |dankt voor eniging ge- ha de rond- dng. ting „Voor hield haar 1 wintersei- van da bracht van Provinciaal 3e heer 0. rp „Chris- inleiding time leer- Kleine". nge van de vertoonde |ugdgebouw Jemeldinge erde kleu- Verpleging rte, geves te. De aan- overzicht esde ziekte der Meu- le stichting herige toe- |tond onder Maas. let C.J.V.- lergadering llattelands- jchap van Zij heette Ironder le- ïvang. en in het liit Rotter- reis door hdervonden Nederlan- Itijd te vol- lense land- Ibedrijf be- perheid be- geval op de struc- lets anders |ndbouwge- met ons spr. dat lland is en meestal hangesteld. fringswege naar een Itoond van |ing „Axel |?3 Novem- een Sint liseerd. fikdag) zal plate Deo" geven in Poortvliet erkerkelijk [f163. Axel ge- het Ko- bedraagt hoopt het nanse te I vieren. Lnst naar ft gisteren [voorzitter rioofd der .School met "te Rilland f386 en Zaterdag 24 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 ft „NEVAS" vierde eerste lustrum. Gisteren herdacht de Nederlandse Vereniging tot Adoptie van Schepen haar eerste lustrum. De vereniging werd opgericht naar Brits voorbeeld en Prins Bernhard werd bereid gevonden het beschermheerschap te aanvaarden. Het doel is schepen door scholen te laten adopteren om daardoor zoveel mogelijk belangstelling te wekken bij de schoolgaande jeugd voor de Neder landse scheepvaart. In deze vijf jaren hebben de scholen zich niet onbetuigd gelaten en thans zijn er 212 schepen geadopteerd. Hith en over de grenzen De Belgische minister-president, Jo seph Pholien heeft voor de radio ver klaard, dat tegen het einde van het volgende jaar in België 163.000 man onder de wapenen zullen zijn, tegen 69.000 man achttien maanden geleden. Tot 28 November bestaat nog gele genheid om met het oog op de a.s. Kerstdagen niet-aangetekende pakjes per luchtpost tegen speciale tarieven naar opvarenden van Hr Ms torpedo- bootjager „Van Galen" in de Koreaan se wateren te zenden. De „Karei Doorman" zal binnenkort een bezoek brengen aan Portsmouth. Eventuele voor de bemanning bestem de Sint Nicolaaspakketten kunnen daar op 4 December nog in ontvangst wor den genomen. De Belgische kampioenhengst 1048 „Constand de Marche" is voor f 36.000 in België aangekocht door de „Associa tie Vooruitgang" te Venray, die meer dan 300 paardenfokkers in Venray, Horst, Sevenum en omgeving omvat. Een straaljager van de Egyptische luchtmacht is bij het vliegveld van Cairo op een groep huizen neergestort. De piloot en een passagier kwamen om het leven. Bij de door het ongeluk ont stane brand werden vijf inwoners van de getroffen huizen gewond. Het internationale Rode Kruis zal van 23 Juli tot 9 Augustus aanstaande te Toronto (Canada) bijeenkomen voor zijn 18e congres. Koning Boudewijn heeft de wens ge uit dat geen vervolging zal worden in gesteld tegen de Leuvense studenten, die zich eergisteren in een meisjespen- sionnaat te Heverlee voor hem hebben uitgegeven. Bij de wet wordt het zich voorgeven als staatshoofd namelijk met strenge gerechtelijke maatregelen ge straft. Drie Poolse vissers, die in een zwaar gehavende boot in Lamar (Zuid-Zwe den) zijn aangekomen, hebben de Zweedse autoriteiten om asyl verzocht. Dit is binnen 24 uur de tweede Poolse boot met politieke vluchtelingen, die in Zweden is aangekomen. De directeur van een bank te Brinon- sur-Sauldre (Frankrijk) is gearresteerd op. beschuldiging bij zijn eigen bank te hebben ingebroken en 1.700.000 frs te hebben gestolen. Volgens de politie heeft hij bekend. realistische demonstraties. Ook zijn er oefeningen met troepen, niet alleen overdag, maar eveneens des nachts. REALISTISCH. Dat d» Amerikanen houden van een realistische opleiding voor hun troepen, hebben we op deze trip al meermalen kunnen meemaken. Het treffendst was misschien wat vanmiddag gebeurde op het vliegveld. Er was eerst een demonstratie ge weest van de manier waarop de Air borne (luchtlandingstroepen) hun op leiding ontvangen. Deze opleiding voor een overigens (Van een onzer redacteuren) FORT BENNING, N.C., 15 November. WAT HARDERWIJK IS voor de Nederlandse infanterist, dat is Fort Ben ning roor zjjn Amerikaanse collega. Toeh is er nog wel enig versehiL Allereerst al wat de grootte betreft Bg Fort Benning behoort een oefenterrein dat een opprvlakte heeft van 182.000 acres of ongeveer 70.000 H.A., dat is dus meer dan tweemaal zo groot als de Wieringermeer. Je vindt er dan ook een bevolking van ongeveer 60.000 men sen, waaronder enkele duizenden burgers, die voor allerlei werkzaamheden zorgen. Om in Fort Benning de weg te weten, moet Je er geruime tijd gezeten hebben. Eén van de ons toegevoegde chauffeurs was er zes weken, maar hy kon de verschillende harakken nog niet vinden, ondanks een groot aantal richtingborden. Het centrum is dan ook een behoorlijke stad met grote gebouwen, kerken en scholen voor de soldaten, maar eveneens voor de kinderen van officieren en onderofficieren. Tenslotte is Fort Benning de grootste „universiteit" ter wereld! tiendui zenden infanteristen krjjgen hier hun officiersopleidng of komen er voor her- scholingscnrsussen. Het is dus te begrijpen dat je als Ne derlander anderhalve dag op bezoek In dit machtige complex niet direct verwacht bekenden tegen het lijf te lo pen. En toch was dit vanmiddag direct het geval. In het kamp bevinden zich n.l. enige Nederlandse hoofdofficieren, die hier en cursus van vier maanden meemaken. Eén van hen was majoor C. M. B. Wlchers van het Garderegiment Infan terie Prinses Irene van manoeuvres nog bekend als een zeer behulpzaam scheidsrechter Wilhelminastraat 11 Assen. En de anderen waren kolonel Antoni, commandant van het regiment Lim burgse Jagers te Roermond; luitenant kolonel J. Hofs, regiment Chassé, Koet laan 4, Den Haag; luitenant-kolonel H H. J. C. van Houweninge van „Oranje Gelderland", De Eerensplein 12, Den Haag en tenslotte luitenant-kolonel A. van Santen, evenals de kolonel van de Limburgse Jagers, Olympiakade 59, Amsterdam. Zij zijn niet de enige buitenlanders die een cursus in Fort Benning meema ken. Officieren uit alle landen van het Noord-Atlantisch Pact komen er. Op 't ogenblik zijn er 160 Koreanen, die heb ben het echter wel extra moeilijk, om dat slechts 16 van hen Engels verstaan, Die zestien zijn enkele maanden eerder naar Amerika gekomen, opdat zij als tolk zouden kunnen fungeren voor hun collega's. DUUR EN VERMOEIEND, „Het valt niet mee om met je toe lage van 8 dollar per dag rond te ko men, want behalve nylon-artikelen is alles hier vrij duur", vertelde majoor Wichers en zijn collega's zijn het wel met hem eens. Toch hebben zij het best naar hun zin hier in Amerika en zij zijn erg dank baar voor deze cursus, ook al is die heel erg vermoeiend. Er zijn acht lesuren grotendeels theorie per dag. Alle les sen worden in enorme zalen gegeven en de explicatie komt steeds via de luid spreker. Neem er dan nog bij de om standigheid dat de meeste officieren hier, afkomstig uit het Zuiden, met een heel sterk nasaal accent spreken en men begrijpt dat het heus geen vacan tia is voor deze officieren. De lessen bestaan voor een zeer be langrijk deel uit instructiefilms en zeer .volleerde" infanterie duurt ongeveer drie weken. Er is ook 'n opleiding voor het uitwerpen van zeer zware installa ties. Zo zagen we o.a. hoe een tank en verder ook een groot aantal jeeps werd uitgeworpen. De parachutes aan deze zware uit rustingsstukken zijn zo gemaakt, dat da landing vrij zacht gebeurt, anders zou natuurlijk de kans te groot zijn dat de tank of de truck weinig geschikt voor gebruik was na de landing. Het slot van deze zeer imposante de monstratie was een parachutesprong uit drie vliegtuigen, van in totaal on geveer 100 infanteristen. Eerder in de middag was ons uitge legd hoe grote aandacht besteed was aan de veiligheid. Tijdens de parachutesprong zagen we dat dit niet overbodig was. Bij het springen had één van de man nen een fout begaan en 't resultaat was dat hij precies boven op de pa rachute van een ander terecht kwam. Het gevolg hiervan was weer dat zijn parachute dichtklapte en dat hij dus als een steen naar beneden viel. Ge lukkig slaagde de man, op wiens pa rachute hij terecht was gekomen, er in om hem beet te pakken en vast te houden. Echter, het gevolg hiervan was weer dat zij nu beiden veel snel ler daalden dan wenselijk was en daarom openden zij voor alle zeker heid nog hun reserveparachutes. Het eindresultaat was een veilige landing. Ook de civiele productie blijft gehandhaafd* met uitzondering van die van landbouwwerktuigen* Eindelyk is dan door de regering een wetsontwerp ingediend, waarby de positie van de N.V. „Artillerie-Inrichtingen" is geregeld. Reeds sedert het einde van de oorlog is door de volksvertegenwoordiging aangedrongen op een regeling, te meer daar door de regering reeds f 20 millioen aan deze inrich tingen was ten koste gelegd, waarop het Parlement geen enkel toezicht had kunnen uitoefenen. De ministers betuigen hierover weliswaar hun spijt, maar zetten tevens uiteen, waarom zy niet eerder met dit ontwerp konden komen. De Artillerie-Inrichtingen zyn n.l. de Nederlandse wapenleveranciers en zo lang de omvang en de aard van de militaire behoefte niet vast stond, was het niet mogelijk definitieve beslissingen te nemen. Deze vertraging heeft echter niet belemmerend gewerkt op de activiteit dezer fabrieken: meegedeeld wordt dat thans een productie kan worden bereikt, welke voor verreweg de meeste der gebruikte kalibers zal strekken tot voorziening in de totale be hoefte van ons land aan oefennmnitie en tevens een gedeelte van de behoefte aan. oorlogsmunitie kan dekken. als schenking, f5,3 millioen als rente dragende lening en f 400.000 als rente loze lening. Zoals gezegd is van dit be drag reeds f20 millioen gestort. De richtlijnen volgens welke het wetsontwerp tot stand zijn gekomen, zijn deze: 1. De activiteit van het bedrijf der bestaande N.V. dient in de toekomst weder in hoofdzaak op de militaire pro ductie te zijn gericht, 2. Naast de militaire productie wordt een gedeelte van de ontwikkelde civie le productie gehandhaafd. 3. Als rechtsvorm van het bedrijf dient de Naamloze Vennootschapsvorm te worden gehandhaafd. 4. Het pensioenrisico van de Naam loze Vennootschap wordt ondergebracht bij het algemeen burgerlijk pensioen fonds. De minister van Economische Zaken wordt de verantwoordelijke man voor deze N.V.; men achtte het n.l. onjuist, dat de minister van Oorlog verant woordelijk is voor een bedrijf, dat ook voor de civiele productie werkt. De da gelijkse leiding van de N.V. berust ech ter bij een raad van commissarissen, bestaande uit vertegenwoordigers van de ministers van Oorlog, Marine, Fi nanciën en Economische Zaken. Voor levering van oorlogsmaterieel naar het buitenland is toestemming nodig van de ministers van Oorlog en Marine en van Economische Zaken. Déze positie van de Artillerie-Inrich tingen als N.V. brengt met zich mee, dat het personeel geen ambtenaar meer is en dus niet meer valt onder de ge heimhoudingsplicht en de verplichting om rich van staken te onthouden. Het laatste nemen de ministers niet zwaar op en wat het eerste betreft menen zij dat volstaan kan worden met de in richtingen ais „verboden plaats" aan te wijzen, waardoor eveneens een ge heimhoudingsplicht van kracht wordt. PRODUCTIE EN FINANCIERING. Vele fabrikanten van landbouwwerk tuigen zal het genoegen doen te ver nemen, dat men besloten heeft de pro ductie van dergeljjke werktuigen door de Artillerie-Inrichtingen voorlopig te staken. Men verwacht, dat de militaire productie binnen afzienbare tyd de ci viele productie belangrijk zal overtref fen. Deze laatste productie mag echter niet beneden een bedrijfseconomisch verantwoord niveau dalen. Het aandelenkapitaal van de N.V. zal f 31 millioen bedragen, waarvan f 28 millioen door het Rijk zal worden be schikbaar gesteld. Verder zal het Rijk betalen: bijna f 3 millioen als bijdrage De renteloze lening van f 400.000 zal door het personeel moeten worden te rugbetaald over een tijdvak van 10 jaar. Het gehele personeel moet n.l. worden ingekocht in het algemeen burgerlijk pensioenfonds, waarmee een bedrag van f 1.850.000 gemoeid is. De N.V. betaalt hiervan f 350.000, er is een pensioenfonds sinds 1945, dat f600.000 groot is, zodat er een bedrag van f 400.000 rest. Het zal op de lonen en salarissen moeten worden ingehou den in 10 jaar. Daar het gehele bedrag echter ineens betaald moet worden heeft de regering dit renteloze voor schot verleend. Hoe staat het met Eelde en het vliegveld in Zuid-Limburg? De begrotingscommissie uit de Twee de Kamer Inzake Verkeer en Water staat vraagt zich af of het niet redelijk is, dat de regering met enkele gewes ten in overleg treedt, daar In deze ge westen door middel van financiële of fers van gemeenten en corporaties luchtvaartterreinen zijn aangelegd. Nu worden deze luchtvaartterreinen niet meer gebruikt door de binnenlandse luchtvaart, terwijl de regering vroeger toch het aanleggen van deze terreinen heeft aangemoedigd. De commissie plaatste deze opmer kingen naar aanleiding van de mede delingen van de minister in de M. v. T„ dat het bij het uitvallen van de binnen landse luchtvaart alleen maar ging om de vliegvelden Eelde en Zuid-Limburg. Eetöe werd ingericht voor het gebruik door de Rijksluchtvaartschool. Voor het vliegveld in Zuid-Limburg liggen kansen, zo meende de minister, in ver band, met een hopenlijk intensief lucht verkeer in Benelux-verband. Met belangstelling informeerde de commissie nog naar de mogelijkheden van de contrólemethoden van de Re kenkamer op de K.L.M., waaraan de Kamer haar goedkeuring hechtte. (Ingez. mededeling, advert.) MMMMMMNtlMtMNaiMftMIMMIMm**! Aetlt kleuren, één prijs: 28 cent. Leden Eerste Kamer zien groot gevaar. Positie Bank voor Ned. Gemeenten wordt monopolistisch. Hoewel de Bank voor Nederlandse Gemeenten aanvankelyk bedoeld is als een betalingsintermediair tussen het Ryk en de gemeenten heeft zy in toe nemende mate een dominerende positie verkregen by het verstrekken van geldleningen aan de gemeenten. In het byzonder ten opzichte van de middel grote en de kleine gemeenten neigt haar positie naar het monopolistische, waardoor het gevaar niet denkbeeldig Is, dat zjj een werktuig wordt in han den van de minister van Financiën en zjjn toezicht althans voor een deel zal treden in de plaats van de college's van Gedeputeerde Staten, zjj het langs indirecte weg. Brief van Pieck over de Duitse eenheid Officieel is medegedeeld, dat de W. Duitse president Heuss een nieuwe brief over de kwestie der Duitse een heid heeft ontvangen van de president van Oost-Duttsland, Wilhelm Pieck. Reeds nu tracht de Bank door een door haar te berekenen rentetype te be reiken, dat overeenkomsten betreffende promessendiscontl uitsluitend op haar naam en niet op naam van een andere Bank wordt gesteld. Tot deze conclusie is de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer gekomen over het ontwerp van wet houdende machtiging tot het van Rijks wege garanderen van geldleningen aan de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten. Leden van de commissie vestigen er de aandacht op, dat verscheidene ge meenten er nog niet in zijn geslaagd, de benodigde gelden te verkrijgen ten be hoeve van woningen, die moeten strek ken tot vervanging van die, welke op aandrang van de regering voor gerepa- trieerden zijn afgestaan ten detrimente van de eigen inwoners. Men bepleit, dat de regering het aan de gemeentebesturen zou overlaten te beslissen, of zjj de krachtens de voorge- I stelde regeling toe-te kennen lenir.gs- gelden uitsluitend voor woningwetbouw dan wel ook voor particuliere bouw zou den aanwenden. VOOR HET EERST na zovele jaren is Anthony Eden weer als minis ter van Buitenlandse Zaken voor het Lagerhuis getreden om aan deze ver tegenwoordigers van het Britse rijk zijn visie te geven op de buitenlandse problemen. Wie van deze eerste grote rede van deze buitenland-expert uit het kabinet Churchill veel verwacht had, is bedrogen uitgekomen. Hoor slechts, wat de Londense correspon dent van de N.R.C. Dinsdag hierover in zijn blad schreef: „Het is immers niet de schuld van ministers van Bui tenlandse Zaken, dat hun redevoerin gen zo vaak op het peil staan van die eens schoolmeesters, die een kleine bijverdienste haalt uit het houden van lezingen voor een klasje van achter lijke beginnelingen in de buitenlandse politiek. Er valt nu eenmaal zo zel den iets interessants of leerzaams voor hen te zeggen, en om iets te zeggen op een elegante, onderhoudende en imponerende manier is een kunst die slechts zeer weinigen verstaan!" En verder: „Eden zei precies dezelfde dingen als Morrison, de minister van Buitenlandse Zaken uit het Labour- kabinet, een paar maanden geleden. Morrison had dus geen enkele reden tot critiek en zo loeiden hun twee koeien van waarheden in zoete, vreed zame harmonie!" WAT WIL men anders? Wij hebben ais hoofdbestanddeel van onze buitenlandse kroniek voor deze week eens een kaartje gekozen, waarin en kele van de voornaamste geschilpunten staan ingetekend, die op 't ogenblik de staatslieden bezig houden. Als leidraad heeft de tekenaar van dit kaartje de Engelse moeilijkheden gekozen. Zie dan hoe de levensader van dit land, zijn ver binding met het' Oosten, asm alle kanten wordt bedreigd. Het begint al zo dicht bij huis: daar waar de Egyptische halve maan met de sterren staan ingetekend. In redeloos nationaal fanatisme eist Egypte het Suez-kanaal voor zich al leen op. Engelands weg naar het Oosten is daar maar nauw, slechts enkele hon derden meters. Als daar links en rechts van het Suez-kanaal Ep'ptische solda ten staan, die al sinds jaar en dag zijn opgehitst tegen de Britse „onderdruk kers", wie zal het de Brit dan kwalijk nemen, dat hij deze aanslag op zijn ie ven met grote felheid afweert? En dan liggen daar boven en onder het Suez-kanaal het conflict over de Soedan en het conflict over de olie met Mossadeq, Minder directe aansla gen inderdaad! Maar in de ontwikke ling van de Soedan hebben de Britten veel geld gestoken (men denke slechts aan de beroemde stuwdam in de Blau we Njjl en andere irrigatiewerken, die de bloeiende katoencultuur mogelijk maken) en is het dan vreemd dat zjj ook rente van dat geld verwachten En wat het ontberen van de opbrengsten uit de Perzische olie voor de Engelse schatkist betekent 'wordt aan iedere Brit duidelijker naarmate hij de buik riem weer een gaatje vaster moet rij gen! En dat zijn dan nog maar de voor naamste moeilijkheden in dat roerige Midden-Oosten. Er zijn nog „kleinig heden" als de ArabischIsraëlische spanningen, de vraag wat Jordanië zal gaan doen na de moord op koning Ab dullah, de vraag of men in Irak trouw zal blijven of dat men ook daar meer geld voor de olie wil zien, enz., enz. En dan laten we de algemene vraagstuk ken als de vorming van een Commando voor het Midden-Oosten en de Russi sche protesten daartegen maar buiten beschouwing! Televisicraad opgericht Er is een televisieraad opgericht, die de regering van advies zal dienen, om trent alle met de televisie in verband staande onderwerpen en in het bijzon der over de inrichting en de invoering van een definitief televisiebestel. De raad bestaat uit 10 leden waarvan prof. dr P. S. Gerbrandy voorzitter is. avonlurcti van §erlfan €tl EEN ZEGETOCHT. De koning begeleidde de kinderen naar buiten en onder luid bazuin geschal stapten ze in de fonkelnieuwe konings koets. Maar niet alleen de prins en de prinses werden aan het volk voorgesteld, ook Gert- jan en Maartje moesten mee. De koning wilde aan alle mensen laten zien wat Gertjan en Maartje voor hen gedaan hadden. Verlegen namen ze plaats op de zacht fluwelen kussens en peuterden ontdaan aan hun kleren. Maar al gauw keken ze hun ogen uit naar de enorme mensenmassa, die hen stormachtig toejuichte. Alle wegen waren versierd met slingers en erepoorten en de mensen zwaai den reikhalzend met vlaggen en wimpels. „Hoezee voor de prins en de prinses! Hoezee voor Gertjan en Maartje!" klonk het van alle kanten, en met moeite konden de soldaten de menigte in bedwang houden. Het werd een ware zegetocht en zelfs de koningskinderen werden er verlegen onder. Statig stapten de prachtige witte paarden langs de wegen en een rijk ge- uniformeerde palfrenier hield de teugels strak in zijn witgehandschoende vingers. VERVOLG dan uw weg naar het Oosten. Daar liggen India en Pa kistan, het vroegere Indische keizerrijk, dat aan het moederland in een nabij verleden zijn macht en rijkdom heeft geschonken. Een nabij verleden, maar ook een definitief afgesloten verleden! India noch Pakistan hebben zich los gescheurd uit het Britse Gemenebest, maar een man als Nehroe laat zich niet door Downingstreet de wet voorschrij ven. Hij bepaalt zijn eigen koers en die heeft al herhaaldelijk de Common wealth of Nations in een lastig parket gebracht. Nehroe streeft naar een derde blok, een blok van Aziatische landen, dat als gelijkberechtigde kan meespre ken met de grootmachten der aarde. Het lijkt een wens, die nog ver af is van verwezenlijking: er ligt nog Kashmir, het twistpunt tussen India en Pakistan. Daar liggen Birma, Siam, Vietnam, Ma- lakka, landen, die alle min of meer on der bedreiging staan van het commu nisme. In Birma, het na de oorlog zelf standig geworden rijk van Thakin Nu, ziet men de witte stippeltjes: gewapen de communistische activiteit. Men ziet die stippeltjes in Malakka, het Britse zorgenkind, omdat het verlies van Sin gapore een doorsnijden van de levens ader zou betekenen. En men ziet die stippeltjes in Frans Indo-China, waar Frankrijks zonen "met Amerikaans ma teriaal zich uitputten in een oorlog, die telkens beëindigd schijnt te zijn, maar nooit een werkelijk einde neemt. Dan splitst zich de Britse levenslijn: links naar Hongkong, rechts naar Australië en Nieuw-Zeeland. Hongkong, een parel aan de Britse kroon maar niet in de laatste plaats terwille van Hongkong heeft Engeland het bewind van Mao Tse Toeng erkend en daarmee een kloof gelegd tussen de Britse en de Amerikaanse politiek. Een kloof, die 't voor de zo zeer van Amerika afhanke lijke Britten ook al niet gemakkelijker maakte. En ergens in het Noorden ligt dan Korea, waar ook Engelands zonen sneuvelen in een directe oorlog met het communisme. Daarmee is men, voor wat Groot- Brittannië betreft, op dit kaartje uit gekeken. Er staan nog wat grote lijnen- op, die de machtssfeer van de Sowjet- Unie en de Ver. Staten afbakenen. En er staan nog wat „onbelangrijke pro blemen" op, als het eiland Formosa van Tsjang Kai Tsjek en het omstreden Nieuw-Guinea door Nederland en Indo nesië. DIT KAARTJE toont maar een deel der wereld. Europa in zijn moei lijke worsteling om de één-wording staat er nog niet op. Duitsland, Oosten rijk, Joego-Slavië, Triëst al die pro blemen, waarover al zo lang gedokterd wordt en die stuk voor stuk ook Enge lands zorgen vragen, mankeren op deze kaart. En Afrika staat er nauwelijks op, waar ook een deel van Engelands macht is geconcentreerd, maar waar ook al zoveel mislukkingen liggen. Mid- den-Afrika waar een mislukt grond- notenplan de Britse schatkist enorme sommen heeft gekost; Zuid-Afrika waar een onwillige president Malan de band met Londen losser en losser maakt. En dat ook door zijn houding ten opzichte van de Indiërs conflict brengt in de boezem van de landen van het Gemene best. Al deze problemenis het wonder dat een „grote rede" van een minister van Buitenlandse Zaken weinig meer kan zijn dan een „lezing voor achter lijke beginnelingen"? Wie is in staat dit alles te overzien? Heeft een minis ter dit alles in zijn hoofd? Drijft hij niet voor een groot deel op de deskundig heid van zijn ambtenaren en is het daarom verwonderlijk daar immers de ambtenaren niet wisselen dat er maar weinig verschil is tussen een mi nister Eden, de conservatief, en een oud-minister Morrison, de socialist? TOCHer is verschil. Morrison gaf in het Lagerhuis deze diepzin nige wijsheid ten beste, „dat de diepste oorzaak van de onbevredigende wereld toestand ligt in de spanning tussen Oost en West"! Het is een van de .waarheden als koeien". 'Maar deze waarheid is niet volledig. Men dient hier het spreekwoord aan toe te voe gen: „Twee honden vechten om een been; de derde loopt er hard mee heen!" Wie, zoals de Labour-regering wel heeft gedaan, zich blind staart op dit Oost- West geschil, die loopt de kans te ver geten, dat er kapers op de kust zijn, die uit die spanningen voordeel trachten te halen. Mossadeq is zo'n kaper en Nahas Pasja van Egypte is er een. De hele Arabische wereld trouwens tracht min of meer de rol van de „derde hond" te vervullen. En als de grote mogendhe den die bijkomstigheden maar laten lo pen omdat ze wel andere dingen aan hun hoofd hebben, dan is de kans niet uitgesloten, dat men op een gegeven ogenblik wel als overwinnaar uit de strijd Oost-West komt, maar dat het 'n Pyrrhusoverwinning is; omdat de eigen lijke overwinnaars die „derde hond machten" zijn. Bevin en Morrison heb ben dit niet duidelijk gezien: het ver breken van „koloniale" banden achtten zij socialistische plicht. Dat een derge lijke vrijheid tot chaos kan leiden on dervinden de Britten nu. Hoger ideaal is een vrijheid, gebonden aan orde. Noem dit conservatisme het is ons wel. Wij hopen dat de conservatief Eden zal kunnen aantonen, dat dat hogere ideaal tot betere dingen kan leiden dan de Aaos.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3