de loupi VAART DER STILTE Geleidelijkheid is nodig bij invoering van sociale voorzieningen» uitrovincie J Voorzitter Borst tot Chr. Werkgevers: wIn Indonesië liggen kansen te over voor Nederlandse industrie»" Merkwaardige conclusie van prof» De Roos» is beter Hoe ver moet de Overheids bemoeiing gaan J) M** /d&tofi! Dc oesterexport leeft. Mosselexport mindert. ARTSENDIENST APOTHEKEN Zondagsdienst dierenartsen Walcheren. Zuid-Beveland. Onder ONS FEUILLETON. Zaterdag 24 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Het toekomstige loonniveau zal zeker de Invloed ondervinden van de In voering van de wachtgeld- en werkloosheidvoorziening in Juli van het volgende jaar en van de uitbreiding van de bedrijfspensioenfondsen. De toekomstige wijze van financiering der sociale verzekeringen zal eveneens niet nalaten haar invloed te laten gelden op het loonniveau in de toekomst. Daarom pleitte de heer A. Borst in zjjn redevoering gehouden te Utrecht in de vergadering van het Verbond van Protestantse Werkgevers in Neder land voor en zekere mate van geleidelijkheid by de te nefmen maatregelen. De loonpolitiek zelve is in het geding. Zowel in vele ondernemers- ais arbei derskringen wordt de afschaffing van de geleide loonpolitiek bepleit. Het losgooien van de ankers kan, by gemis aan een goede stuurinrichting, het schip op drift doen slaan en dit is te gevaarlyker als het stormt of het economisch gety onderhevig is aan krachtige windstoten, die geweldige golf bewegingen veroorzaken. En deze omstandigheden zjjn ook nu nog te ver wachten. De heer Borst meende, dat in wezen de bezwaren niet dienen te gaan tegen een gebonden loonpolitiek als zodanig, maar veel meer tegen een bepaalde wij ze van toepassing daarvan. In het kader ener gebonden loonpo litiek acht spr. grotere vrijheid voor arbeiders- en ondernemersorganisaties zeer goed mogelijk. De Stichting voor de Landbouw heeft thans een ontwerp van een Algemene Maatregel van Bestuur samengesteld tot instelling van een Bedryfschap voor de Landbouw. In dit verband vroeg spr. dch af of men zich een goede voorstel ling heeft gemaakt van het gehele beeld der bedrijfsorganisatie, met name op het gebied van de grensafbakening tus sen de verschillende organen. Er kan immers gevaar aanwezig zijn van het verkrygen van een te ruime bevoegd heid, en spr. gelooft dat dit gevaar in dit ontwerp acuut aanwezig is. Grote belangen van handel en indus trie zijn hierbij rechtstreeks betrokken. Volgens spr. worden nu reeds onder het beleid van de huidige regering de be langen van sommige takken van de voe dingsindustrie geheel achtergesteld of ondergeschikt gemaakt aan het eenzij dig landbouwbelang. KANSEN IN INDONESIë. Na de heer Borst sprak mr J. E. van Hoogstraten, algemeen vertegenwoor diger van Indonesië van de Nederlandse Industrie over „De vooruitzichten van de Nederlandse Industrie in het Verre yosten. Spr. wees erop dat men het yerlies van Indonesië niet te eng en met te geïrriteerd moet zien. Er wor stelt daar een volk met moeilijkheden Een zeer moeilijke strijd is de ar beidsonrust, voortgesproten uit de pas verworven vrijheid en onafhankelijk heid. De deviezenpositie is er echter hiet ongunstig. In bepaalde economi sche kringen is men overtuigd dat In donesië over het dieptepunt heen is. Er liggen kansen te over voor de Ne derlandse industrie. Maar dan moeten wy maken, wat men daar wenst. Men wil gaarne met Nederland handel dry- ren maar niet met Nederland alleen. Nederland moet van de geboden kansen gebruik maken. Als Nederland voldoende geestdrift opbrengt is de rol van Nederland in het Oosten nog niet uitgespeeld,, want Ne derland beschikt in zijn mensen over een prachtig apparaat, maar moet ge ïnspireerd worden door geestdrift. Het gullen nu echter de handel, de indus trie en de bank moeten zijn, die inplaats van de zeevaarder en de militair een rol moeten spelen. dedeling, advert.) Strijd tussen Kamerleden: Voorlopig verslag over de begroting van Economische Zaken. In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Economische Zaken verwijten „sommi ge leden" (de P.v.d.A.) de minister dat hij zich te veel verschuilt achter alge meenheden het lijkt ons toe dat deze rapporteurs zich wonderwel voelen bij deze algemeenheden, want het rapport is wel dik maar een weg wordt niet ge wezen. Het is voor een groot deel een stryd tussen de P.y.d.A. en de U.K. over di recte investeringscontróle. De socialis ten bepleiten onmiddellijke invoering hiervan, terwijl de aanhangers van Romme opmerken dat investeringscon tróle in de private sector niet van huis uit tot taak van de overheid mag wor den gerekend. Of er desondanks in de huidige omstandigheden toch toe moet worden overgegaan, wordt door deze heren in het midden gelaten! Hetzelfde geschil komt tot uiting als later over de industriaiisatienota wordt geschre ven. De productiviteitsnota heeft nogal wat critiek geoogst, omdat er te wei nig concrete plannen in zouden zijn aan gegeven. Ook hier komt weer het ver schil van mening tot uiting: moet de overheid ter bevordering van de pro ductie ingrijpen in de interne organi satie van het bedrijfsleven of moet zij dit aan het bedrijfsleven zelf overlaten? Tot slot wordt door vrijwel alle leden een lans gebroken voor de middenstand en spreekt men teleurstelling uit over de prijspolitiek inzake de brandstoffen. RED BAND ,;i cüicp< K dueling advert. m Het internationale gezagsorgaan voor iet Kuhrgebied heeft Donderdag het quotum voor de West-Duitse kolenuit- roer in het eerste kwartaal van 1952 rastgesteld op 5.900.000 ton. Tevens verminderde het gezagsorgaan het uit roerquotum voor het laatste kwartaal ran dit jaar van 6.200.000 tot 6 mil- lioen ton. MERKWAARDIGE CONCLUSIE. Tot een zeer merkwaardige conclusie kwam prof. dr F. de Roos, die des mid dags een rede hield over: „Economische orde en monetaire politiek in Neder land". Na een uiteenzetting van de twee hoofdtypen van economische orde n.l. de centraal geleide volkshuishou ding en de z.g. verkeershuishouding en na het verband gelegd te hebben tussen economische orde en monetaire politiek, kwam hij tot een concrete schets van de ontwikkeling in Nederland. Na het oordeel van prof. de Roos kan men om streeks 1950 een koersverandering in de Nederlandse economische politiek, waar nemen. Men is overgegaan van een systeem van centraal geleide economie naar een situatie die het beeld van een vrije verkeershuishouding meer bena dert, zij het dat nog enige belangrijke sectoren aan overheidstoezicht zijn on derworpen. Welke monetaire politiek nu, dient gevolgd te worden in deze vrijere situatie? zo vroeg prof. de Roos en zijn antwoord was merkwaardig. In een vrije economie kómt het noodzake lijke monetaire evenwicht niet vanzelf tot stand: er is geen enkele reden om aan te nemen dat de in vrijheid wer kende economische subjecten in een be paalde periode evenveel geld zullen „ontpotten" en scheppen als zullen op potten en vernietigen. Er is derhalve een centraal geleide, doelbewuste poli' tiek nodig. Rentepolitiek was tot dus verre daarvoor het aangewezen middel, maar rente is op het ogenblik een vrij wel verwaarloosde factor gezien de toe neming van de risico-factor. De conclusie van prof. de Roos was dan ook: hoe paradoxaal 't ook schijnt, voor een vrye verkeershuishouding is controle op alle geldscheppende in stellingen (de staat, giro-instellingen, Ned. Bank, handelsbanken en in be perkte mate ook boerenleenbanken en spaarbanken) absolute voorwaarde. Met de oesterexport gaat het goed. Engeland neemt ongeveer een 25.000 in de week af, ook Duitsland loopt niet over, om van Holland maar te zwijgen. Naar België gaat het goed. We zijn dan ook van mening dat we het export cijfer van November 1950 wel zullen halen. De voorraden zijn niet erg groot en over het algemeen valt de visserij tegen. Weinig groei, dus weinig schot. De 5/0 en 4/0 zullen spoedig geruimd zijn en meerdere vraag naar 2/0 en 3/0 is gewenst. De export van mosselen is kleiner geworden. België valt veel af en ook Frankrijk neemt aanvankelijk minder dan enige weken geleden. Daartoe wer ken verschillende factoren mede. Aller eerst onze Duitse en Deense concur renten, maar ook de mindere kwaliteit der aangevoerde Waddenzeemosselen. De beste mosselen van de Waddenzee zijn zeldzaam geworden. Partijen van 2224 kg en nu worden soorten aan gevoerd van 1516 kg, die veel minder aantrekkelijk zijn. Vooral de kleine gele, weke mosselen, al is de kwaliteit goed, zijn gevreesd voor de export, daar zij groen aan de Parijse markt arrive ren.' De belangen van de kweker, snel afleveren en het geeft nog wat, werken niet altoos mede voor een goede export. Men moet oppassen de dit jaar her overde markten niet nodeloos te ver liezen. Het is wel jammer dat de mos selen van de Schildknopen zo var op zijn. (Ingez. mededeling, advert.) IPfpps t' Aanstaande Zondag is de praktijk van de artsen als volgt geregeld: Mid delburg: A W. Boerwinkel, Noord- weg 22, telef. 2460; Vlissingen: J. Va der, Badhuisstraat, telef. 2472; Goes: H. Doeleman, Oostsingel 118, telef. 2391; 'sHeer Arendskerke, Heinkens- zand en Wolphaartsdijk: A. I. Vos, Veerweg, Wolphaartsdijk, telef. K 1198231; Borssele, Driewegen, 's Heerenhoek, Lewedorp en Nieuw- dorp: A. Folmer, Korteweg 151, Drie wegen, telef. K 1195275 en J. J. Gel derblom, Havenweg H 21, Nieuwdorp, telef. K 1196—327; (praktijk dr Luyckx door A. Folmer en praktijk dr Kievit door dr Gelderblom); Koude- kerke, Westkapelle en Zoutelande: L. Sloos, Middelburgsestraat A 61, Kou- dekerke, telef. K 1185—231; Oostka- pelle, Serooskerke en Veere: P. J. Bom, Dorpstraat 2, Oostkapelle, telef. K 1188276; Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Philipsland: P. J. Duinker te Tholen, telef. 40 en J. Vermet te Nieuw-Vosmeer, telef. 10. In de week van 24 November tot 1 December zullen de volgende apothe ken voor avond- en nachtrecepten ge opend zijn: Middelburg: van der Harst. Vlissingen: Ockenburg, Walstraat. Goes: Numans. Van Zaterdagmiddag tot Maandag morgen zal de praktijk van de die renartsen in West-Zuid-Beveland worden waargenomen door A. A. El- zerman te Goes, telef. K 1100—2233 en J. Klaassen te Heinkenszand, telef. K 1106—288. DUMPVRACHTWAGEN IN DE SLOOT. Gistermorgen is een dumpvrachtwa gen geladen met tegels van de Fa Ha ringman te Goes op de Ryksweg Goes Middelburg ter hoogte van 's-Heer Arendskerke in de sloot gereden. Doordat de vrachtwagen met vrij grote snelheid rechts in de berm van de weg geraakte, verloor de bestuurder de macht over het stuur. Het voertuig botste tegen een boom, die afknapte en geraakte vervolgens' in de sloot. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De wagen werd vanvoren in gedeukt. Nadat de tegels gelost waren, heeft een kraanwagen van de Fa de Dreu de vrachtwagen uit de sloot ge sleept. MIDDELBURG. Een enquête. Zondagmorgen zal bij de jeugd dienst in de Concertzaal een enquete- kaart worden uitgereikt. Vanwege de landelijke jeugddienstcommissie der Herv. Kerk wordt een enquête inge steld naar de belangstelling, die er voor de jeugddienst bestaat. Da kerk gangers worden verzocht de kaarten ingevuld terug te zenden. Kerkdienst voor de Ambonezen, Voor de eerste maal zal Zondag middag in de Engelse Kerk een dienst worden gehouden voor de Ambone zen. Voorganger is ds Lawallata, Am bonees predikant. In deze dienst wordt het Heilig Avondmaal bediend. VLISSINGEN. Binnenbrand, Vrijdagmorgen werd de brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand in de Vrouwenstraat. De bewoonster K. had het raam even open gezet, waardoor de vitragegordij nen door de tocht In de vlam van een petroleumvergasser waaide. De gordij nen vlogen in brand, waarna het vuur oversloeg op het behang, en het plafond. Het gelukte de bewoonsters het vuur met emmers water te blussen, zodat de brandweer niet behoefde te assisteren. De verzekering dekt de schade niet. Botsing in de Paul Krugerstraat. Donderdag botste in de Paul Kruger straat twee luxe auto's op elkaar, waar door beide wagens aanzienlijk bescha digd werden. De heer v. jd. L. stond aan de rech terzijde van de weg en wilde keren. De wagen bestuurd door M. uit Rotterdam reed hard door de Paul Krugerstraat en greep de kerende auto in de flank. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Aanryding. Op liet stationsplein kwam Donder dag de vrachtwagen bestuurd door W. uit Vlissingen in botsing met de wagen bestuurd door P., eveneens uit Vlissin gen, doordat W. de bocht naar links niet ruim genoeg had genomen en op het linker gedeelte van de weg reed. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De materiële schade was aanzien lijk. SOUBURG. Waar de raad nog verder over besliste. Op de Donderdag gehouden raads vergadering werd een voorstel tot het verlenen van tegemoetkoming aan twee personen, die om principiële redenen hun kinderen onderwijs in Goes willen laten volgen, aangehouden. De verhoging van het voorschot voor de bouw van 25 woningen door de Wo ningstichting Walcheren werd toege staan, nadat de heer J. v. d. Have (C. H.) erop had gewezen, dat f5,55 per week huur wel wat aan de hoge kant is t.o.v. andere woningen. By het voorstel tot het uitschrijven van de obligatielening, waarbij op de burgerzin van de Souburgers een beroep wordt gedaan zei de heer Bouff, dat ka pitaalkrachtige gemeenten op deze wijze meer kunnen bouwen, dan anderen. De heer G. Janse (C.H.) sprak de hoop uit, dat de lening zal slagen, waar na de voorzitter meedeelde, dat heel Nederland is „afgedregd" naar geld, doch dat geen gulden geleend kon wor den. Aangezien de plannen voor 9 wo ningen op verwezenlijking wachten en alleen het geld ontbreekt, was het vol gens B. en W. aileen 'n obligatielening, waardoor de bouw kon worden gered. Een Souburger had een schuurtje ge bouwd zonder bouwvergunning en bovendien 10 kubieke meter groter, dan volgens de bouwverordening is toege staan. Hij had zich nu op de raad be roepen. Men besloot hem vergunning te verlenen, doch het schuurtje zal ver kleind moeten worden. VEERE. Vergadering vereniging voor kleuteronderwijs. De vereniging voor kleuteronderwijs te Veere hield Donderdagavond 22 Nov. haar jaarvergadering in de Campveerse Toren, o.l.v. de heer L. v. d. Hiele. Na de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester wer den de aftredende bestuurusleden mevr. Smit, de heer Bisselink en de heer A. Caljouw bij acclamatie her kozen. Bij de behandeling van de begro ting gaf burgemeester Jhr I. F. den Beer Poortugael het bestuur in ern stige overwegeing het schoolgeld van de kinderen wier ouders tot de hoge re inkomen-klasse behoren, te ver hogen. Tenslotte vertoonde de heer H. A. v. Cranenburg enige door hem zelf opgenomen films. Ned. Chr. Gymnastiekverbond te Goes bijeen. In Melksalon „Bustraan" vergaderd: Donderdag afgevaardigden der Chr. Zeeuwse Gymnastiekverenigingen. De heer H. J. van Lummel, bonds vertegen woordiger, besprak de propaganda. Men hoopt Pinksteren 1952 te Breda een toogdag te organiseren. Natuurlijk wordt door het Zuider-gewest daar in zijn geheel verwacht. Ook Zuid-Hol landse turners zullen hier in flink aan tal deelnemen. Voorts werden plannen besproken voor een adspirantendag in eigen omgeving. De heer Landman leid de deze vergadering. GOES. Onderlinge wedstryden Ó.K.K. De uitslag van de onderlinge wed strijden van meisjes van 1416 jaar is als volgt: A. v. d. Heil, 55 pnt; A. Bee- ke, 53% pnt; B. Polderman 53% pnt; M. Gastel, 52 pnt. Van de adspiranten-dames le graad: M. Vreeke, 95 pnt; B. de Dreu, 93 pnt; C. van Zweeden, 89 pnt; 2e graad: R. van Zweeden, 84 pnt; Paauwe, 80 pnt Quant, 80 pnt; Dominicus, 80 pnt; Kos ters, 79% pnt. Causerie voor schoolvereniging Geref. Gemeente. De aangekondigde spreekbeurt van ds L. Rijksen voor de schoolvereniging der Gereformeerde Gemeente is door omstandigheden uitgesteld. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN. Gemeenteavond Ned. Herv. Kerk. Onder leiding van Ds S. P. de Roos organiseerde „de Jonge Kerk" een geslaagde gemeente-avond in het kerkgebouw. Br. v. d. Berge gaf een financieel verslag van de kerk en diaconie. Wan neer de collecten in 1952 plm. f 500 meer opbrengen dan gewoonlijk, kan de begroting kloppend gemaakt w.or- den. Een comité ter bestudering van de mogelijkheid om f 3000 bijeen te bren gen voor de op handen zijnde Kerk restauratie werd gevormd uit de aan wezigen. Het verdere deel van deze avond werd gevuld met het vertonen van film en lichtbeelden van het dorp en omgeving door de heer v. d. Linde en zang van het kerkkoor. HEINKENSZAND. Hollende paarden namen bromfiets en lantaarnpaal mee. Gistermorgen sloegen twee paarden van de heer D. Rijk, gespannen voor een rolsleper op hol, doordat de rolsleper de poten van de paarden raakte. In vol le vaart renden de dieren het dorp door en namen onderweg een lantaarnpaal en een bromfiets mee. Het gelukte de bestuurder van de rolsleper af te sprin gen. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Men slaagde er einde lijk in de paarden tot stilstand te brengen. KLOETINGE. Ledenvergadering voetbalvereniging. Donderdagavond kwam de voetbal vereniging „Kloetinge" door afwezig heid van ds Jellema, onder voorzitter schap van de heer D. Schipper, bijeen De hoofdpunten waren verkiezing van een nieuw bestuurslid in de vacature Hoogstrate. Met algemene stemmen werd de heer Debbout gekozen. De 1 Juli van het volgend jaar zal de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring van kracht worden. In Den Haag worden reeds bureaux ingericht, waarin de omvangrijke administratie zal worden ondergebracht. Men zou dit van harte kunnen toe juichen deze verzekeringen zijn in derdaad een prachtig stuk werk als men reeds had uitgekiend, hoe dit alles betaald moet worden en hoe men aan de middelen moet komen. Dat is echter niet het geval: de Sociaal Eco nomische Raad heeft het vraagstuk n.l. nog niet opgelost op wiens schou ders de noodzakelijk hoge premies zullen moeten drukken. Het is ook niet zo eenvoudig. Vit de toch al over belaste schatkist kan het niet komen en die schatkist spekken door nog ho gere belastingen is ook uitgesloten. Laat men het de werkgevers betalen, dan zal het noodzakelijk zijn de prij zen van vele producten te verhogen, want ook aan de capaciteit van de werkgever komt een eind. Laat men de lasten drukken op werknemers, dan dwingt men ook tot een volgende loonronde, want van de meeste arbei- dersinkomens kunnen die premies in derdaad niet. af. Men kan natuurlijk proberen al deze mogelijkheden te combineren en dan eens te zien hoe het gaat, maar dat is een beangstigend experiment. Op de ledenvergaderinig van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers is dit punt ook aangestipt door de voorzitter, de heer A. Borst Pzn. en op begrijpelijke gronden bepleitte hij met het invoeren van al deze nodige maatregelen toch een zekere mate van geleidelijkheid te betrachten. Wie moet echter die geleidelijkheid betrachten? De regering heeft zich reeds vastgelegd aan 'n datum, daar toe min of meer gedwongen door van bepaalde zijde uitgeoefende drang. Er is dus geen geleidelijkheid meer mo gelijk! Dit is naar ons gevoelen een wel zeer voorbarige stap van de re gering. Voor die datum van 1 Juli vallen de algemene verkiezingen en op die datum zal het huidige kabinet waarschijnlijk demissionnair zijn dat betekent dat het zijn opvolger met de brokken laat zitten. Waarvoor we maar weinig waardering kunnen ge voelen! V DE BROKKEN. Als voor zichzelf heenpratend, ant woordde de Notaris: „Zo heb ik vroe ger ook gedacht en daarom heb ik het plan laten schieten, 't Zou toen ook niet lonend geweest zijn, denk ik. Maar nu? Ga eens na hoe groot de reclame-waarde van zo'n ballon is. Een ballon-opstijging is een hele ge beurtenis. Duizenden willen dat zien. 't Komt in alle kranten, dikwijls nog met de foto van de ballon er bij. Je begrijpt toch zo wel, dat een flinke zaak daar belang bij heeft. Bovendien kan je passagiers meenemen als je ballon groot genoeg is. Wil je wel ge loven, dat ik zelf nog zin heb om mee te doen?" 't Leek alsof ze elkander een beetje opwarmden, die twee. Toen Karei die middag naar huis ging, was hij bla kend enthousiast, ,,'t Kan!" zong het in zijn hoofd, ,,'t kan. Je kunt geld verdienen en toch precies doen wat je zo erg graag wilt". In de lucht zou hij zijn toekomst en zijn geluk zoe ken. Door zich letterlijk op de wind te laten voortdrijven zou hij z'n brood trachten te winnen. De reclame woede van deze eeuw zou het mo gelijk maken. M< gelijk en winstge vend. Diezelfde week nog scharrelde hij rond bij een boekenstalletje op de Vrijdagmarkt. Beduimelde boekjes keek hij door, maar iets over ballon vaart ontdekte hij niet. De handelaar liet hem eerst rustig betyen. Hij ken de z'n klantjes. Eerst zoeken ze een poosje. Sommigen pikten er dan al gauw iets uit, wat aardig leek en niet te duur zou zijn. De besluitelozen zoch ten langer, stonden dan aarzelend met een boekje in hun hand, liefst met meer en legden die dan weer behoed zaam op het oude plaatsje terug. Op letje van dit voor hebbenHij tikte zich veelbetekenend tegen z'n schedel, terwyl zijn ogen bewonde rend naar de toekomstige klant keken. „Maar daar mankeert 't meneer niet aan, dat zie ik zo wel", ging hij dan eerbiedig verder. De besluiteloze stond dan met een rode kleur en het boekje in z'n hand toegeeflijk te glimlachen. GO VERBURG zulken lette hy dan extra scherp, want soms, omdat ze toch geen keuze, konden maken, schuivelden ze, zonder iets te kopen weg. Schuw om hun besluite loosheid en spijtig om 't achtergelaten boek wist hij die mensen. Kijk, derge lijke mensen hielp hij een handje, want hij wist dat de besluiteloze men sen, ook de gemakkelijk te beïnvloeden mensen zijn. „Zocht U iets, meneer", vroeg hij. Ja meneer zoekt iets. „Wat zal 't dan wezen?.... Zoiets?" Gewiekst zoekt hij het laatst wegge legde boekje uit de rij. Hij bladerde het door, las nadrukkelijk en lief kozend de titel en prees. „Ja, dat is een juweeltje van een boekje, daar kan je wonderveel- uit leren. Natuur lijk moet je daar een behoorlijk stel- In principe was al tot de koop beslo ten, de prijs zou al heel erg tegen moeten vallen, wilde hij er nog van af zien. De prijs viel tegen, nog veel erger dan de besluiteloze gedacht had. Maar de marktkoopman zei het op zo'n nonchalant-vriendschappelijke- en te gelijk bewonderende toon, dat weige ren een belediging leek. Zich bekocht en gevleid voelend droop de besluiteloze af. De koopman tevreden meesmuilend, vulde het vrij gekomen plaatsje met weer een an der oud boekje. Er zat mazzel in dat plekje, bedacht hij. Met Karei vergiste hij zich. Lang had Karei gezocht. Niet aarzelend, niet besluiteloos, maar doelbewust. Iets over de ballonvaart zocht hij, anders niet. Dat hij tenslotte toch nog draal de en daardoor besluiteloos leek, kwam niet doordat er een verandering in zijn verlangens gekomen was, maar alleen, omdat het hem speet, dat hij zonder ook maar iets zou moeten vertrekken. Op dat moment greep de koopman gewoontegetrouw in. „Zoekt U iets, meneer?" vroeg hij onderdanig, maar z'n hand greep de lijvige, gehavende eneyclopaedie, die Karei het laatst in z'n handen gehad, doorgebladerd en weer neergelegd had. „Zo iets?" drong hy aan en hij drukte het boek in Kareis afwerende handen. „Nee", verweerde Karei zich, „dat niet. Ik zoek iets op ballon-gebied, maar dat staat er niet in". „Wat U zegt meneer", deed de koopman verontwaardigd, „zo, staat er niets over ballonnen in! Alles staat hier in. Zal ik het je be wijzen, hé? Geef hier dat boek!" Hij griste het boek weer uit Kareis handen en zocht het begeerde woord op. Terwijl hij aanwees, het geminachte boek, zag Karei hoe vuil zijn gebruinde nagel was, maar wat er over de ballonnen geschreven stond las hij niet. 't Was ook niet nodig, 't Boek werd al weer dicht ge slagen en opnieuw in z'n handen ge legd. Karei legde het terug op de oude plaats. „Nee", zei hy, „dat zoek ik toch niet". (Wordt vervolgd.) wedstrijdsecretaris, de heer C. Blo- maard die eveneens aftrad, zou in het bestuur voorzien worden. Dinsdags zal er weer met trainen be gonnen worden: junioren van 78 uur en de senioren van 89 uur, onder lei ding van de heer J. Langeraar. Het boekjaar bleek te sluiten met een sal do van f 817. In Januari wordt een avond voor do nateurs gehouden. Nadat de voorzitter de heer Hoogstrate had bedankt voor het vele werk aan de vereniging ge daan, werd de vergadering na de rond vraag gesloten. Vergadering Kiesvereniging. De Anti-Rev. Kiesvereniging „Voor Nederland en Oranje" hield haar tweede vergadering in dit wintersei zoen. Door de heer J. A. van de Guchte werd verslag'uitgebracht van de vergadering van het Provinciaal Verband der A.-R. partij. De heer 0. Mieras leidde het onderwerp „Chris ten en Politiek" in. Deze inleiding gaf aanleiding tot een ruime leer zame bespreking. WEMELDINGE. Filmavond „Macht van het Kleine". Voor de afdeling Wemeldinge van de „Macht van het Kleine" vertoonde Woensdagavond in het Jeugdgebouw der Ned. Herv. Kerk te Wemeldinge een prachtige gedocumenteerde kleu renfilm van de Chr. Ver. tot Verpleging van lijders aan vallende ziekte, geves tigd te Haarlem en Heemstede. De aan wezigen kregen hierdoor een overzicht hoe de lijders aan deze gevreesde ziekte aldaar worden verpleegd. Vooraf had de heer F. van der Meu- len, vertegenwoordiger van de stichting „Meer en Bosch" een uitvoerige toe lichting gegeven. De avond stond onder leiding van de heer M. v. d. Maas. Lezing ir Scheepers. Woensdagavond had in het C.J.V.- gebouw te Wemeldinge een vergadering plaats van de Bond van Plattelands vrouwen, onder voorzitterschap van mevr. Lindenbergh-Tollenaar. Zij heette de talrijke aanwezigen, waaronder le den van de N.C.V. Bond, Evang. en Herv. Vrouwenvereniging en in het bijzonder ir Chr. Scheepers uit Rotter dam welkom. Ir Scheepers zeide op zyn reis door Denemarken te hebben ondervonden dat de menulijst voor ons als Nederlan ders niet mee valt om die altijd te vol gen. Vervolgens staan de Deense land bouwers, wat het koemelkersbedrijf be treft aan de spits wat de properheid be treft, echter is dit niet het geval op het landbouwgebied, alhoewel de struc tuur van de grond daar wel iets anders is dan hier. Wat de voorlichting op landbouwge bied betreft, deze verschilt met ons land veel. Je moet weten aldus spr. dat Denemarken een coöperatief land is en dat de landbouwconsulenten meestal door de coöperatie worden aangesteld. De consulenten die van regeringswege worden aangesteld omvat maar een kleine kern. Daarna werden films vertoond van Denemarken. Door de winkeliersvereniging „Axel Vooruit" te Axel wordt van 23 Novem ber tot en met 5 December een Sint Nicolaas-winkelweek georganiseerd. Op 28 November a.s. (Dankdag) zal de Chr. Zangvereniging „Jubilate Deo" te Kruiningen een uitvoering geven in het Zondagsschoolgebouw. De collecte gehouden te Poortvliet voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront heeft opgebracht f 163. De netto-opbrengst der te Axel ge houden collecte ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds bedraagt f 433,38. Dinsdag 27 November a.s. hoopt het echtpaar de NoodDingemanse te Veere zijn gouden bruiloft te vieren. De toneelvereniging „Kunst naar Kracht" te Heinkenszand heeft gisteren in een ledenvergadering tot voorzitter gekozen de heer A. Sprie, hoofd der openbare lagere school. De Uniecollecte voor de „School met de Bijbel" heeft opgebracht te Rilland f107,35, te Serooskerke (W.) f386 en te Yerseke f 163,

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2