Het Processie-vraaptuk. Overeenstemming in Pan Moen Djon over wapenstilstandslinie De invloed de man van de moderne techniek op van buiten Minister Teulings kreeg heel wat te verwerken Nederlandse handel eist tegen maatregelen k SNIPPER NIEUWS' PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een stap vooruit in Korea Russisch voorstel aanvaard Wapenarsenaal vloog de lucht in Arabische staten zijn het niet eens De eenheid van Europa Rusland prijst Egypte's houding. Probleem werd besproken op Volkshogeschool Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bi] geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD ïe JAARGANG No. 2029 t Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 24 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergan gvan Zon en Maan Zondag: Zon op 8.17 u., onder 16.37 u.; Maan op 3.35 u., onder 14.30 u. Hoogwater op Zondag 25 Nov.: Vlissingen: 10.59 u. 1.34 u., 23.34 u. 1.64 m.; Terneuzen: 11.26 u. 1.53 m., u. m.; Wemel- dinge: 0.02 u. 1.44 m., 12.28 u. 1.23 m.; Zierikzee: 12.08 u. 1.04 m., u. m. (Slot) P EGEN HET RAPPORT inzake het processieverbod, op verzoek van het C.C. van A.R.-kiesverenigingen door de commissie -De Wilde uitgebracht, heeft ds Landsman in „De Hervormde Kerk,, ernstige bezwaren ontwikkeld. Hij is van oordeel dat deze voorstellen geen aanbeveling verdienen, en dat de bestaande toestand te verkiezen is boven wat hier wordt geboden. Hierbij wordt echter uit het oog ver loren, dat er thans, gezien de jurispru dentie, sinds 1848 practiseh processie vrijheid is. Dat hiervan, althans boven de Moerdijk, niet meer gebruik wordt gemaakt is uitsluitend te danken aan zekere gematigdheid bij het Episcopaat. Aan de andere kant kan niet worden ontkend, dat het voorstel van de com missieDe Wilde, tot ernstige beden kingen aanleiding kan geven. Een eerste bezwaar is zeker wel, dat de kans bestaat, dat op deze wijze tel kens weer een ware processiestrijd zal ontbranden, waardoor de tegenstellingen worden verscherpt en de gemeentepoli tiek op gunstige wijze wordt beïnvloed. Ongetwijfeld zal de in het rapport voorgestelde procedure een einde maken aan het optreden van sommige R.K.- autoriteiten, die doen en ook zonder gevaar kunnen doen alsof er geen processieverbod vestaat. En het feit dat een eventueel verzoek, voor B. en W. daarover beslissen, ter openbare kennis moet worden gebracht en dat beroep bij Ged. Staten en zelfs bij de Kroon moge lijk is, zal zeker remmend kunnen wer ken. Maar ook niet meer dan remmend. Er is gezien de verhoudingen, een grote kans, dat de meeste processie-aanvra gen uiteindelijk zullen worden toege staan DE VRAAG komt daarom op of een meer concerte bepaling niet ge wenst moet worden geacht. Volgens het rapport bestaat er een goede grond voor een processie-verbod. Deze: dat de processie een ander ka rakter draagt dan straatprediking of rakter draagt dan straatprediking of politieke optocht, dat zij anders dan deze de burger niet meer vergunt in de sfeer der vrijheid openbaar zijn beslis sing te nemen, maar de cultus in ab solute zin op straat brengt en daarmee de vrijheid van godsdienst aantast. Of zoals de Synode der Ned. Herv. Kerk het in haar herderlijk schrijven uitsprak: „De processie is geen vorm van verkondiging. Ze stelt niet voor 'n beslissing. Ze is de vorm waarin een reeds gevallen beslissing de ruimte van het publieke leven wil vullen. Hier wordt het allerheiligste feestelijk rond gedragen. Daarbij wordt geen keuze meer varwacht en zeker geen afwijzing verdragen, maar slechts op knielende aanbidding gerekend. Hier komt de Kerk op straat. Hier wordt de straat tot Kerk. Het R.K. geloof legt zich hier absolutistisch op, en wel op het terrein dat alle burgers gemeen is". En verder: „Van R.K. zijde wordt wel opgemerkt, dat men ook ten opzichte van de straat processie zijn vrijheid behoudt. Men kan, zo wordt gezegd, tegenover dit ge beuren innerlijk en uiterlijk neutraal staan of wel het geheel negeren. Deze mogelijkheid kan echter niet verder reiken dan bij een deelneming aan een kerkdienst. Want de straat is hier in een onzichtbaar kerkgebouw herscha pen. Het eenvoudige R.K. kerkvolk voelt beter aan waarom het gaat en neemt meermalen een dreigende hou ding aan tegenover toeschouwers die zich aan de aanbidding onttrekken. Wie de processie afwijst en geen aanstoot wil geven, is genoopt een andere weg te kiezen. Want de straten waarin het allerheiligste wordt rondgedragen zijn niet meer voor hem". P\ OOR de openbare processei, met ti'-' name de sacramentsprocessie, wordt de vrijheid van godsdienst aan getast". Indien deze stelling uit het A.R.-rap- port juist is, en m.i. is dat het geval dan zal de conclusie moeten zijn, dat het processie-verbod, zij het met behoud van verkregen rechten, wordt gehand haafd. G. Z. De onderhandelaars van de V.N. en van de commissie te Pan Moen Djon zijn het Vrjjdag na een half uur eens geworden over een algehele oplossing van de kwestie der afbakeningslijn voor een staken van het vuren. Tot op heden had de V.N.-delegatie geweigerd een permanente bestandslijn vast te stellen uit vrees, dat dit een militaire druk zou opheffen die zij nood zakelijk achtte om rekken van de besprekingen op andere punten te voorkomen. De woordvoerder van de V.N., generaal Nuckols, heeft echter verklaard, dat de gisteren bereikte overeenstemming de V.N. alles zou geven, wat zjj sedeTt het begin van de onderhandelingen in Juli J.I. hebben geëist. Er werden in Pan Moen Djon twee besprekingen gevoerd. In de éne tent besprak de subcommissie de laatste bij zonderheden van een overeenkomst voor de wapenstilstandslinie, in een an dere tent bogen tien stafofficieren van beide partijen zich over kaarten om de huidige frontlinie vast te leggen. De V.N.-afgevaardigden hebben het communistische voorstel aanvaard om, als een wapenstilstandsovereenkomst niet binnen dertig dagen zal zijn bereikt de bestandslijn pas te herzien op het ogenblik dat de delegaties klaar zijn om de bestandsovereenkomst te tekenen. Vele doden te Kopenhagen. Minstens zestien personen kwamen om het leven en honderd werden er ge wond, toen een wapenopslagplaats van de Deense marinebasis te Kopenhagen gisteravond de lucht in vloog. De ontploffing werd veroorzaakt door een brand, die bij een mjjnenvoorraad was uitgebroken. De ontploffing was zo hevig, dat ve len op dertig kilometer afstand te Malmö in Zweden uit hun bed geslin gerd werden. In Kopenhagen zelf werd een man op een kilometer afstand ge wond door rondvliegende brokken. Dertig brandweerwagens waren bin nen een half uur op het terrein aan wezig. Even na half twaalf brak een tweede grote brand uit. Een gebouw is geheel verwoest, verschillende andere gebouwen werden zwaar beschadigd, w.o. een nieuwe zeevaartschool. Men vreest, dat zich nog meer slacht offers onder de puinhopen bevinden. Het smokkelen van auto's en motorfietsen. Vragen van de heer Verkerk. Het Tweede Kamerlid, de heer Ver kerk, (AR.) heeft minister Lieftinck schriftelijk gevraagd of het hem bekend is, dat nog steeds in niet onbelangrijke hoeveelheden frauduleus motorrijtuigen en motorrijwielen in Nederland worden ingevoerd, hetgeen mogelijk is mede doordat de werking van het nationali- teitsbewijs is beperkt tot de grens strook? „Is de minister niet van oordeel, dat dit euvel zou kunnen worden bestreden door de samenvoeging van het nationa- liteitsbewijs met het kentekenbewijs?" zo vraagt hij voorts en is de minister bereid met zijn collega van Verkeer en Waterstaat In overleg te treden over de samenvoeging van nationaliteits- en kentekenbewijs en c.q. over het treffen van een overgangsmaatregel ter be scherming van de belangen der bona fide bezitters van motorrijtuigen en mo torrijwielen? AMERIKAANS VLIEGTUIG door Russen neergeschoten. De Amerikaanse marine heeft giste ren bekend gemaakt, dat een toestel der Amerikaanse marine met een bemanning van tien leden wordt vermist. Deze be kendmaking werd gedaan in antwoord op vragen van perszijde over een Rus sisch protest. In dat protest zegt Rusland dat de Siberische grens door een Amerikaans vliegtuig werd geschonden en dat Rus sische jagers op het vliegtuig hebben geschoten. Een tweemotorige bommenwerper, „op patrouille voor de weerdienst der V.N.", wordt sinds 6 November vermist en als verloren beschouwd, aldus de marine, die niet spreekt over neerschie ten van het vliegtuig. „De zaak wordt nog steeds onderzocht". Men acht het te Washington zeker, dat dit toestel het toestel is, waarover in het Russische protest wordt gespro ken. Hierdoor hebben de partijen in beginsel overeenstemming bereikt over punt twee van de agenda voor de wapenstil standsbesprekingen. De voltallige delegaties zullen de door de subcommissie bereikte overeenkomst en de nog vast te stellen contactlijn formeel moeten bekrachtigen. Daarna zullen zij overgaan tot de behandeling van de volgende agendapunten: verze kering van de naleving van de wapen stilstandsbepalingen, de uitwisseling van krijgsgevangenen en aanbevelingen aan de politieke autoriteiten van beide partijen. De huidige contactlijn in Korea zal de militaire wapenstandslinie worden, mits beide delegaties binnen dertig da gen een uiteindelijke bestandsovereen komst tekenen. Is dit niet geval, dan zal de linie in overeenstemming met veranderingen van de frontlijn worden herzien even voor het ondertekenen van de volledige bestandsovereenkomst, doch niet vroeger. Totdat de bestands overeenkomst zal zijn getekend zullen de vijandelijkheden voortduren. Het Westerse voorstel. De vertegenwoordigers van de zeven Arabische staten hebben Vrjjdag te Pa- rijs het Westerse voorstel aangaande een commando voor het Midden-Oosten en de kwestie Marokko besproken. Een besluit over dit voorstel wordt op de volgende bijeenkomst, Maandag, ver wacht. Volgens Reuter zouden niet alle dele gaties het eens zijn over de vorm van net antwoord, dat zij aan de Westerse mogendheden willen geven. Naar verluidt zijn sommige Arabische staten van mening, dat het voorstel „hun aangesmeerd' is en zouden zij een Middeilandse-zeebond in de geest van het Atlantische Pact, met landen als Griekenland, Italië en Spanje erbij, méér verkiezen. GEEN OVEREENSTEMMING TE STRAATSBURG. De besprekingen te Straatsburg zijn geëindigd zonder dat men tot overeen stemming kwam over het vraagstuk der Europese eenheid. Vijf dagen hebben de veertien Amerikaanse congresleden en de twintig vooraanstaande Europese parlementariërs oveT dit probleem ge sproken. Om in het kort de meningen samen te vatten: sommige Amerikanen wilden snel 'n volledige Europese federatie, an dere een geleidelijke totstandkoming. Ook de Scandinaviërs en de Engelsen voelen meer voor de geleidelijke weg, de Fransen, Italianen en sommige Duitsers zijn voorstander van een volledige fede ratie. De Nederlandse afgevaardigde Van de Kieft hield de gasten voor, dat dè problemen niet kunnen worden opgelost door de Europeanen eenvoudig een co- pie te geven van de Amerikaanse onaf hankelijkheidsverklaring en constitutie. Hij liep ook in de voorste gelederen van hen die een stormloop inzetten tegen de Amerikaanse tariefmuren. Het was alles goed en wel om via de E.C.A. de export naar de Verenigde Staten te propageren, doch toen Neder landse kaasboeren er in slaagden vaste voet te krijgen op de Amerikaanse markt werden prompt de invoerrechten verhoogd. In een humoristisch speechje stelde Van de Kieft, dat er geen enkele mogelijkheid bestaat om het dollarte kort te overwinnen zolang Europa niet in staat wordt gesteld zijn import uit de Verenigde Staten door eigen expor ten naar dat land te betalen. De slotbijeenkomst werd gekenmerkt door een woordenstrijd tussen Ameri kaanse en Europese afgevaardigden. Tot slot zei Paul Henri Spaak, voor zitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, dat het pro bleem der Westduitse herbewapening niet kon worden opgelost zonder een Europees leger. Wanneer dit en 'het plan-schuman verwerkelijkt zouden zijn, zou iedereen zien, dat een of andere soort van politieke eenheid in Europa tot stand moet komen. OPNIEUW LEVENSLANG TEGEN HAAGSE TUINDER. In hoger beroep is gisteren levens lang geeist tegen de 26-jarige Haags tuindersknecht J. B. Beschuldigd van moord op zijn echt genote, gepleegd op 8 Juli 1950 hoorde B. zich vorig jaar door de rechtbank in Den Haag tot levenslang veroordelen, B. beeft zijn 25-jarige echtgenote in de avond van 8 Juli in de gang van een pas gehuurde woning aan net West einde te Den Haag door wuiging om het leven gebracht en haar stoltëlijk overschot onder de vloer van de gang begraven. Het hof zal over veertien dagen in deze zaak uitspraak doen. In het kanaal door Walcheren, dat in 1870 is aangelegd, worden twee moderne sluizen gebouwd, één te Vlissingen en één te Veere. Beide sluizen waren tijdens de oorlog beschadigd. Te Veere werkt men aan het vernieuwen van het buiten- sluishoofd, dat dezelfde doorvaartbreedte als de oude krijgt. Een kijkje in de bouwput, waarin de betonnen vloer is gestort. Tweede Kamer over Binnenlandse Zaken Minister Teulings nam gisteren plaats achter de Regeringstafel om de be groting van Binnenlandse Zaken te verdedigen. Drie punten stonden in het middelpunt der belangstelling en dat waren hoe kan het anders de „Friese kwestie', de B.V.D. en de burgerlijke verdediging. De Friese afgevaardigden in de Kamer toonden zich trouwe zonen van hun volk. Zowel de heer Algera (A.R.) als de heer de Loor (Arb.), grepen deze gelegenheid aan om de minister te wjjzen op het probleem dat hier ligt. Beiden waren van mening, dat de Re- Tenslotte werd er nog o.a. gesproken De Britse invoerbeperkingen Velc fruitexporteurs leven op de rand van een faillissement In Nederlandse kringen van handel en bedrijf is men van plan aandrang op de regering te gaan oefenen om de Engelse invoerbeperkende maatregelen met kracht te beantwoorden. Men denkt hierbij aan het niet langer kopen van Engelse industrieproducten en het niet langer leveren van b.v. zuivel- en vlees producten, welke men in Engeland graag wil hebben, doch die men elders ook kwijt kan, zelfs tegen dollars. Het is nog niet te overzien in hoeverre door Hringen van handel en bedrjjf aan deze pressie zal worden deelgenomen. Nota van mr Cals. TELEVISIEKIJKGELD ƒ2.50 PER MAAND. Het is mogelijk dat meer omroepor ganisaties tot de Nederlandse Televisie- stichting worden toegelaten, als zjj be reid zjjn de daaraan verbonden finan ciële consequenties te aanvaarden. Het bestuur van de N.T.S. heeft zich bereid verklaard de daartoe nodige wijzigingen in haar statuten aan te brengen. Verder deelde staats-secretaris, mr Cals de Kamer door middel van een nota mede, dat de N.T.S. en de omroep organisaties er naar streven haar pro gramma's voor de Nederlandse bevol king zo algemeen mogelijk aanvaard baar te maken, omdat er geen keuze is tussen meer programma's en er even wél kijkgeld moet worden betaald. Dit kijkgeld zal f2,50 per maand bedragen. De staats-secretaris is van mening, dat de kijkgelden alleen krachtens een wet geheven kunnen worden. Een daartoe strekkend ontwerp is in vergevorderde staat van voorbereiding. „MORRIS" EN „AUSTIN" FUS1EËREN. Da twee grootste Engelse Automobiel maatschappijen, (de Morris- en de Austin-maatschappij) hebben Vrijdag bekendgemaakt, dat zij een fusie zullen aangaan. De 74 jaar oude lord Nuffield, stich ter van de Morris maatschappij, wordt president-commissaris van de nieuwe Holding Company, die een kapitaal van 5 mlllioen pond sterling (ruim 53 mil- lioen gulden) krijgt. Directeur wordt Leonard Lord, thans directeur van de Aus tinmaatschappij. i\ri ti i - EEN WONINGBOUW-PREMIE van honderdmillioen gulden met als kleinste coupures die van f25 is door minister In 't Veld aangekondigd op een open bare bijeenkomst te Den Bosch. Op de onderofficiersschool te Wezep hebben gisteren 40Q jongelui van 16 tot 19 jaar op hun eerste „ouderdag" getoond wat ze waard zijn. Ze hadden anderhalve maand opleiding achter de rug en mochten nu ook voor het eerst met ver lof. De stemming was bést. Naar thans is komen vast te staan is 100 ha bos in ons land voor ondergang behoed doordat men in het begin van de zomer per Vliegtuig bespuitingen heeft uitge voerd tegen de larve van de dennen- bladwesp. Dinsdagmiddag om 3 uur zal de Commissaris der Koningin in N. Brabant de eerste steen leggen voor het sanatorium „De Klokkenberg" te Bre da. Te Wageningen is gistermiddag de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouwencomplex van het Instituut voor de Veredeling van Tuingewassen. De V.S. hebben alle economische con- sessies die aan Rusland en Polen waren verleend, ingetrokken. Vijf personen werden gedood en vijf gewond toen in Japan een zeventien meter hoge rots wand instortte en vijf huizen vernielde. De moeilijkheden zijn voor ons land dan ook wel zeer groot. Enkele spre kende voorbeelden zijn die, welke door een verwerkingsbedrijf van vet, door een biscuitfabriek en door een honderd tal fruitexporteurs worden onderwon den. Op contract in „open licentie" is voor 50.000 pond sterling aan „suikervet" bestemd voor de Engelse biscuitberei ding, op contract verkocht. Nu de le vering in gang was kwam de Engelse invoerstop. Het contract wordt niet er kend. De firma mag slechts voor 18.000 pond sterling leveren. Een grote Neder landse biscuitfabriek zette op contract doorgaans de helft van de productie in Engeland af. Nu zou slechts een gering deel van de totale productie geleverd mogen worden. Gevolg: verliezen voor het bedrijf en ontslagaanvragen voor vele arbeiders. De fruitteelt. Op afgesloten contracten met Enge land liggen voor vele millioenen guldens aan vers fruit in Nederlandse koelhui zen. Dit fruit zou op afgesproken tijd stippen tot ongeveer half Januari wor den geleverd. Alleen al aan peren ligt voor meer dan 400.000 pond sterling opgeslagen. Niet alleen wordt dit product door be derf waardeloos, doch bovendien kan In de nota, die Gromyko 22 Novem ber de diplomatieke vertegenwoordigers van de Arabische landen en Israël te Moskou overhandigde, wordt het vol gende verklaard: ,Het voorstel van de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Turkije, een commando voor het Midden-Oosten in te stellen, heeft ten doel, de Arabi sche landen en Israël in het agressieve Atlantische blok op te nemen en mili taire bases te vormen met als voor wendsel de verdediging van het Mid den-Oosten". De regering der Sowjet-Unie spreekt zich in deze nota waarderend uit over de houding van de Egyptische regering ten aanzien van de voorstellen der Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en Tur kije. De Sowjet-Russisehe gezant in Egypte heeft de gezanten van Saoedi- Arabië en Vemen in Egypte 22 Novem ber te Cairo soortgelijke nota's over handigd voor de regeringen van hun landen. men het nergens anders kwijt. Van de voornaamste andere afnemers zijn de contingenten aan Zweden en Finland reeds geleverd. Duitsland wil niets meer opnemen. De Belgische koelhuizen zit ten vol geleverde Nederlandse peren. De enige uitweg zou verkoop tegen afbraakprjjzen op de eigen markt zjjn. Indien deze voorraden geheel in Ne derland zouden kunnen worden opgeno men, dan nog zou tenminste vjjftig van de aankoopprijs verloren gaan, waarmede het faillissement van vele der betrokken exporteurs een feit zou zijn. gering verder moet gaan dan alleen net gebeurde voor het Gerechtshof te Beeuwarden te beoordelen. Zij moet de achtergrond weten. Men wil in Fries land niet ondergaan in de grauwe mas sa. Men wil de taal ook op de officiële plaatsen spreken. Deze taal- en cultuur strijd is een strijd tegen de nivellering en een belangrijke bijdrage voor het be houd van een gezonde volkskracht. De Burgerlijke Verdediging, De laatste jaren was er nog al wat critiek geuit op de voorbereiding van onze Burgerlijke Verdediging. Minister r'eulings neett zich daar in het bijzon der mee bezig gehouden en algemeen moest de Kamer erkennen, dat er voor uitgang valt waar te nemen. Aan twee voorwaarden is echter, volgens de heer Verkerk (A.R.l niet voldaan: n.l. een parate organisatie en het vertrouwen in die organisatie bij de burgers. Heb- Den we echter wel een voldoende ge- zagsapparaat om de orde en rust te nandhaven? Deze afgevaardigde be pleitte vooral de inschakeling van de Nederlandse industrie. De heer Rit meester was de meest critische spreker. Naar zijn mening is er vrijwel niets ge beurd. Wij zullen met de organisatie gereed moeten zijn, voordat onze mili taire plannen voltooid worden. De heer Beerninck (C.H.) was van mening, dat er wel degelijk iets gedaan is. Er zal echter betere voorlichting moeten ko men. De B.V.D. De jongste spionnageverhalen hebben de lachspieren in beweging gebracht. Is men er van uit gegaan, dat de Kamer leden niet snappen, dat er in ons land gespionneerd wordt? En waarom kwam de publicatie juist voordat de begroting behandeld moest worden? zo vroeg de heer Beerninck. Geheimhouding is goed en begrijpelijk, maar nu wordt het toch wel bezwaarlijk om mee te werken om de post „B.V.D." te verhogen. De heer Verkerk (A.R.) vond dat de minister ernstig moet overwegen of een koerswijziging niet noodzakelijk is. Mis schien zijn er ook wel veranderingen aan de top noodzakelijk. Zo ja, dan zal het landsbelang voor het persoonlijk be lang moeten wijken. over de burgemeestersbenoemingen. Het waren de woordvoerders der twee grote fracties, de heer Maenen (K.V.P.), en de Loor (P.v.d.A.), die vinden dat hun partijen nog te weinig burgemees ters leveren. Voor de eerste was het al thans niet moeilijk om dit aan te tonen, terwijl de socialistische afgevaardigd^ vond, dat de achterstand te langzaam werd ingelopen. Bij dit tweetal voegde zich later de heer van Dis (S.G.P.). De heer van Dis voerde de strijd te gen het vloeken, terwijl ds Fokkema uitvoerig sprak over de zedenverwilde ring, die de minister met alle kracht moet bestrijden. Desnoods door de wet telijke bepalingen te verscherpen. Ook de filmkeuring had de-aandacht van de* ze spreker. Dinsdagmiddag zal minister Teulings op deze Algemene Beschou wingen antwoorden. PROTESTVERGADERING TE LEEUWARDEN. „Zijn de Nederlanders dan gek ge worden?!" zo riep gisteravond het Tweede Kamerlid Scheps uit op 'n pro testvergadering te Leeuwarden, die bij een was geroepen door de strijdhond „Friesland vrij", de Friese vereniging voor een Federaal Europa en de Raad van de Friese beweging. Hij vergeleek de Friese strijd met die van de Vlamingen, Ieren en andere „minderheden', waarna hij opkwam voor het recht van de Friezen de eed in eigen taal te mogen afleggen. Vóór hem voerden de heer P. v. d. Mark uit Sneek en J. Piebenga, hoofdredacteur van de „Leeuwarder Courant" het woord. Tenslotte werd een protestmotie aangenomen ter verzending naar de mi nisters van Binnenlandse Zaken en Jus titie, de Kamervoorzitter en de Com missaris der Koningin in Friesland. Het lid van de Tweede Kamer, dg heer F. H. van de Wetering heeft bij het Ministerie van Landbouw geprotes teerd tegen een uitlating van ambtelijke zijde, dat de prijs van het volksbrood niet gewijzigd zou worden. Volgens dé heer Van de Wetering maakt deze kwestie nog steeds onderwerp van over leg uit tussen Kamer en Regering. Zeeland en de industrialisatie Het debuut vau de Zeeuwse Volks hogeschool is uitstekend geslaagd. Was er Donderdagavond, voordat de cursus begon, nog enige aarzeling daar in het Domburgse Jeugdcentrum, het ijs was spoedig gebroken en heel vlug vond men elkaar. Hier was een burgemeester In druk gesprek met een fabrieksarbei der en even verder stond een huis vrouw geanimeerd te praten met een man uit de landbouw. Met het grootste plezier (en gemak!) werden de corvee diensten verricht en dat er tijdens de maaltijden onderling heel wat van ge dachten is gewisseld, spreekt wel van zelf. Na een voor sommigen wel wat korte nachtrust en na het ontbijt en wat cor- veewerk stond er gistermorgen een extra bus gereed om de cursisten naar Middel burg te brengen, waar een bezoek werd gebracht aan het Stadhuis en aan het Kunstmuseum. In het Stadhuis werd de koffie aan geboden, terwijl de heer Louis Heymans in het Kunstmuseum toelichting gaf. Gistermiddag werd na de maaltijd een excursie gemaakt naar het water wingebied te Oranjezon. Sociale problemen aan de orde. Voorts hield ir L. A. L. Horstmann een inleiding over „Sociale problemen -bij de industriële ontwikkeling van Zeeland als agrarisch gebied". De enorme bevolkingstoename dwingt dik wijls tot industrialisatie. De kapitalen, die biervoor nodig zijn zullen door ar beid moeten worden verkregen. Sociale problemen mogen de arbeider niet weerhouden, hieraan mee te werken. De agrariër is niet alleen door de moderne techniek veel dichter bij de stad komen te staan, ook zijn zelfstandigheid is kleiner geworden. Niettemin is zijn in nerlijk nog weinig veranderd. Als de man van het land industriearbeider wordt, zal dat van onberekenbare in vloed zijn op hemzelf en op zijn gezin. De vrije tijd wordt zoveel mogelijk bui tenshuis doorgebracht, terwijl de ar- beidslust vaak gaat ontbreken. Hoe kunnen wij aan al deze bezwaren tege moet komen? Wij mogen nimmer de ethische en sociale factoren verwaar lozen! De industrialisatie gaat om de mens, maar weten wij nog wat de mens is? Er zal groter aandacht moeten wor den besteed aan de scholing van de in dustriearbeider, vooral aan die van de bazen en werkmeesters. Zij zijn juist de mensen, die moeten aanvoelen wat er schort. Aan deze bazen bestaat in Zee land een schromelijk tekort. Voorts moet alles gedaan worden om het ge zinsleven te handhaven. De drang naar ontspanning is niet tegen te houden, maar hij dient te worden geleid. Gunstige factoren. Ir Horstmann was van mening, dat kleine en middelgrote bedrijven het meest in aanmerking komen voor het agrarisch gebied. Daarbij moet naar differentiatie worden gestreefd om de economische basis niet te smal te ma ken. De grote dorpen en kleine steden komen het meest in aanmerking. Mi gratie naar de grote stad moet worden afgekeurd. In Zeeland staan wij er wat dit alles betreft zeer gunstig voor. In Zeeuwsoh-Vlaanderen b.v. bestaat de mogelijkheid werkgelegenheid over te hevelen van Belgische aan Nederlandse arbeiders. In 't algemeen is In de z.g. landbouwindustrie nog ruimte. Het platteland zal nieuwe maatsta ven, waarden en gemeenschapsvormen moeten vinden en op eigen w(jze inhoud geven aan het nieuwe. Niet alleen eco nomen en technici zijn daarbij nodig, maar vooral mensen, die zich om de mens bekommeren. Daarbij zal voorop moeten staan, dat de agrariër, die in de fabriek gaat wer ken, schepsel Gods blijft. Een uiterst leerzame discussie volgde op deze in leiding. De vragen beantwoordend, wees ir Horstmann erop, dat voor Zeeland de industrialisatie niet urgent is, het ver- trekoverschot groot is en tal van in dustrieën nog vele arbeidskrachten kun nen gebruiken. DE BILT ZEGT ZACHTER. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk weinig wind en plaatselijk nevel of mist. Later ma tige tot krachtige en mogelijk harde toenemende wind tussen Zuid en Zuid- West. Zachter.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1