'n wenk voor Sint Gillette de loupe Geen vacantiespreiding meer? Eerste taak is dit gebied geheel onder geregeld bestuur te brengen» <:Ylieuwó uit det^rovin'cie Begroting van Nieuw-Guinea voor 1950 Ruim een millioen op deze begroting voor verbeteringen in Hollandia. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Noordoostpolder gaat in 1952 10-jarig bestaan herdenken. Walcheren. Chr. Schilderspatroons vergaderden te Utrecht. Er wordt een bondsbureau gebouwd. HET GENEEST VLUGGER EN BETER Zuid-Beveland. Noord-Beveland. Schouwen-Duiveland. Vrijdag 23 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Alle agitatie ten spjjt heeft de minister van Uniezaken en Overzeese Ge biedsdelen thans een overzicht gegeven van hetgeen in Nieuw-Guinea reeds gedaan is en wat er nog gedaan moet worden, wil Nederland naar behoren de verantwoordelijkheid dragen voor dit onontwikkelde gebiedsdeel. Aanlei ding tot deze opening van zaken is he<t wetsontwerp tot vaststelling van de begroting van Nieuw-Gninea voor het dienstjaar 1950. Uit de toelichting bljjkt, dat de regering in eerste instantie twee doelen nastreeft n.l. het „self supporting'' maken van Nieuw-Guinea op voedselgebied en ln de tweede plaats het onder geregeld bestuur brengen van het gehele grondgebied. Daar 1950 het eerste jaar was, dat Nieuw-Guinea als een afzonderlijk Rijksdeel bestond, is het opstellen van deze begroting min of meer een slag in de lucht. Voor lopig raamt men het door Nederland te financieren bekort op ruim 28 mil lioen gHlden. De juiste cijfers kunnen pas gegeven worden na het afsluiten van de begrotingsrekening. Over de mogelijkheden van Nieuw- Guinea is enorm veel geschreven en ge sproken de minister wijst er echter op dat men bjj het begin moet begin nen, n.l. het aantrekken van geschikt ersoneel en het aanschaffen van de liste materialen; dat personeel en ma- erieel moet behoorlijk worden onder gebracht en er moeten voldoende ver bindingen zyn te land, te water en door de lucht. Wat het aantrekken en opleiden van geschikt personeel betreft wordt o.a. gewezen op de opleiding van het in heemse bestuurscorps, de bestuursas- sistenten. In dit verband wordt ook ge sproken over het onderwijs. Voor de oorlog was het onderwijs geheel in han den van zending en missie en bepaalde de overheid zich tot technisch toezicht en het geven van subsidies. Na de oor log werd het gehele apparaat van het bijzonder onderwijs beheerd door het gouvernement in dier voege dat het ge heel door de overheid werd bekostigd. Dit systeeta gaat men nu weer los laten: zending en missie krjjgen weer hun eigen taak en ontvangen daarvoor subsidie. Voorts is men overgegaan tot een raad voor volksopvoeding, waarin zit ting zullen hebben deskundigen op het gebied van onderwijs, medische verzor ging, bestuur, zending en missie. Deze raad zal de gouverneur van advies kun nen dienen over vraagstukken betref- rende de huidige en verdere ontwikke lingspolitiek van het onderwijs in het algemeen. Onder het personeels- en bevolkings beleid valt ook de immigratie. Het plan e grote groepen van Indische Neder- ders hierheen te emigreren moest worden losgelaten, aldus de minister, onder meer omdat daarvoor de nodige krachten en middelen ontbraken. Voor lopig zal men zich moeten beperken tot het geven van leiding, voorlichting en bijstand aan de thans aanwezige kolo nistengemeenschap, welke zich hoofd zakelijk bevindt in de onderafdeling Manokwarl. ECONOMISCHE EN TECHNISCHE VERBETERINGEN. De situatie op het punt van de onder brenging van mensen en goederen is be paald zorgwekkend. In het bijzonder in Hollandia, waar de regering is geves tigd, is de situatie buitengewoon pre- oair. - Men kan op dit punt dan ook bepaald ireken van een noodtoestand, waaraan zo kort mogelijke termijn afdoende ioet worden tegemoet gekomen. Thans gorden ten koste van veel geld én ar beid allerlei oplossingen getroffen met zeer beperkte levensduur, waarmede niet kan worden voortgegaan. Bij deze begroting is gerekend op de aanvangskosten voor een definitieve Oplossing ter voorziening in het vraag stuk van de woningnood en het tot stand brengen van de nodige utiliteits gebouwen. Voor de uitvoering van dit plan, dat o.m. omvat de bouw van woningen, uti liteitsgebouwen, als ziekenhuizen, scho len, politiekazernes, kantoren en maga zijnen, is bij deze begroting als eerste termijn opgebracht een bedrag van f 1.200.000. Daar de haven van Hollandia na de oorlog is opengesteld voor het interna tionale verkeer en regelmatig wordt aangedaan door grotere schepen, zijn nieuwe voorzieningen nodig. De gedaeh- cueling, adv.) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden, doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPH.L.ETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes, Feesten zullen 3 dagen duren. In de Noord-Oost Polder is men van plan een herdenkingsfeest te organise ren ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der polder ln 1952. Overwogen wordt een dag voor centrale feestviering te Emmeloord te bestemmen Op die dag zou aan de Nederlandse bevolking door een groot- ge manifestatie kunnen worden ge toond, wat tien jaar harde arbeid in het nieuw gewonnen land vermocht. Op de andere feestdagen zullen plaatselijk feesten worden georgani seerd. Verder wordt er aan gedacht een tentoonstelling in te richten die be trekking heeft op de landbouw, de ipiddenstand, de drooglegging van de Zuiderzee en die van de Noord-Oost polder in het bijzonder. GEDENKBOEK. Van de zijde van de directie van de Wieringermeer zal een uitgave getiteld „Tien jaar Noord-Oost Polder" het licht zien. De vertegenwoordigers dér organisaties zegden hun mede werking toe om de nodige middelen ter financiering der herdenkingsfees ten bijeen te doen brengen. Besloten werd een stichting voor het vieren van het tienjarige bestaan van d polder in het leven te roepen. ten gaan uit naar een steiger of kade muur van ongeveer 250 meter lengte met de nodige loodsen. Hiervoor is voorlopig een bedrag opgebracht van f 50.000, waaruit de kosten van grond en ander onderzoek en voorbereiding zullen worden bestreden. De voedselsituatie op Nieuw-Guinea is zo, dat de voorziening op het punt (Ingez. mededeling, advert van dierlijke eiwitten thans voor het overgrote deel moeten worden gedekt door de invoer van vlees en vis uit Europa. Het ligt in de bedoeling met het oog op de eiwitvoorziening voor de bevol king de tonijnvisserij voorlopig van landswege te verzorgen en daarbij te vens de nodige gegevens te verzamelen teneinde de mogelijkheid van een groot visserijbedrijf op dit gebied na te gaan, dat zich zou kunnen richten op de ex port van deze internationaal zeer ge waardeerde vissoort in geconserveerde vorm en op de export van vismeel, waaraan o.m. Nederland een blijvende behoefte heeft. Voor de aanschaffing van het varend materieel, dat hier te lande kan wor den gebouwd, Is een bedrag nodig van naar schatting f 280.000, waarvan een bedrag van f 120.000 ln dit Jaar zal wor den besteed. Wat de verbindingen betreft, is een begin gemaakt met de voor een land als Nieuw-Guinea onontbeerlijke bur gerluchtvaart. Wil dit tot ontwikkeling komen, dan zalde luchtvaart daarbij een belang rijke rol moeten spelen. De huidige si tuatie, waarbij de Koninklijke Marine personeel en materieel onttrekt aan zijn eigenlijke taak, is niet lang voor bestendiging vatbaar, nog afgescneiden van het feit, dat de voor andere doel einden gebouwde vliegtuigen in het bur gerlijk verkeer buitengewoon kostbaar zijn. Een meer afdoende oplossing van dit vraagstuk is thans in studie. Bij de ont- werp-begroting voor 1951 zal hierop na der worden teruggekomen. Broodprijzen blijven gehandhaafd. Een zegsman van het ministerie van Landbouw heeft verklaard, dat de broodprijzen en de samenstelling van het brood ongewijzigd zullen blijven. Er komt in dit opzicht geen enkele veran dering, Geruchten hieromtrent zijn on juist. Russische resolutie inzake Griekenland. De Rus Tsarapkin heeft bij de kleine politieke commissie der Ver. Naties een resolutie ingediend, waarin wordt ge ëist, dat alle Amerikaanse Inmenging in Griekenland beëindigd en een alge mene amnestie voor doodvonnissen met inbegrip van de kort geleden ter dood veroordeelde 12 Griekse commu nisten afgekondigd wordt. Voorts moeten diplomatieke betrek kingen hersteld worden tussen Grieken land en Albanië en Bulgarije. De Balkancommissie moet worden op geheven zonder de instelling van een vervangend lichaam. Ringvergadering C.J.V.F. te Middelburg. Woensdagavond hield de ring Wal cheren van de C.J.F.V. een vergadering in de Bogardzaal te Middelburg o.l.v. mevr. Hendrikse-Jonker. De bijeen komst werd door 100 leden bijgewoond. Uit het financieel verslag van de pen- ningmeesteresse, mej. Flipse, bleek, dat er een batig saldo van f 53,27 was. In praatkringen werden vervolgens enkele vragen behandeld. O.m. werd gesproken over de vraag, op welk terrein van het leven de mens een plaats dient in te nemen en of men als christen zijn plaats op de juiste manier inneemt. O.l.v. mej. Flipse werd werd nog een drietal ca nons ingestudeerd. Na de pauze werden enkele films vertoond. De heer G. van Belzen te Vlissingen gehuldigd De oud-Rfjksveldwachter en dieren beschermer, de heer G. van Belzen, is Woensdag t.g.v. zijn 75ste verjaardag in zijn woning aan de Paardenstraat hartelijk gehuldigd. De heer van Belzen is 27 jaar secre taris geweest van de Bond van Politie ambtenarenDierenbeschermers. Ook than is hij nog bestuurslid van de afd Walcheren. Namens deze afdeling en het Hoofdbestuur werd hij toegesproken door de heer J. Munter. Hem werd een vulpen aangeboden. VLISSINGEN. Keersluisbrug defect. Woensdagmorgen geraakte de draai- tnstallatie van de Keersluisbrug defect, terwijl deze openstond. Tengevolge hier van ontstond een verkeersstremming, waarvan vele boot- en treingangers de dupe werden. Passagiers uit de stations bussen en van Middelburg konden ge bruik maken van de bailybrug over de sluisjes, welke reeds gereed kwam. De auto's echter moesten wachten tot het defect was hersteld, aangezien ook de weg naar Souburg ls opgebroken, zodat van omrijden geen sprake kon zijn. Filmavond Dierenbescherming. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, afdeling Zee land-Zuid, gaf in de Scheldehal Woensdagavond een kleurenfilm over het vogelleven. In haar openingswoord begroette mevr. Niemeijer burgemeester Mr B. Kolff en wethouder Poppe, waarna inspecteur Visser de door hem zelf opgenomen kleurenfilm vertoonde. In zijn inleiding gewaagde hij van de noodzaak om de dierenwereld te be schermen en zo weinig mogelijk de na tuurlijke keten te verbreken, omdat elk wezen een taak heeft. Zo wees hij o.a. op de muizenplaag in de N.O.- polder, als een gevolg van het schie ten van 130 kiekendieven. Voor de avond bestond, vooral van de zijde der jeugd, grote belangstel ling. SOUBURG. Uitvoering „Soil Deo Gloria". Woensdagavond werd ln „De Zwaan" door de Chr. zangver. „Soll Deo Gloria" oJ.v. haar directeur, de heer J. Suur- mond, een uitvoering gegeven. De voor zitter, de heer A. Goedhart, sprak een kort openingswoord ln 't bijzonder tot ds J. v. d. Berg uit Ermelo en de heer P. v. Belle uit Vlissingen, kringbestuurs- lid. Een keur van liederen werd goed ge zongen, terwijl de pianobegeleiding be rustte bij de heer S. v. d. Meer uit Vlis singen. Door de heer P. Brasser werd een baritonsolo gezongen. Tevens ver zorgde de heer v. d. Meer een drietal nummers van de componist Chopin. De cantate: „De Macabeën" werd eveneens op uitstekende wijze vertolkt. De heer A. Goedhart eindigde met dankgebed. (Ingez. meledeling, advert.) Geef hem een Gillette veiligheidsscheerapparaat Sinds 50 jaar is n Gillette een zeer welkom geschenk. JUNIOR ARISTOCRAT één-deiig precisie-scheer- apparaat met een Dispenser, (om snel de mesje» te kunnen verwisselen) bevattende 10 Blauwe Gillette sleufmesjes, in aantrekkelijk etui van kunstleer. Prijs f7.75. Andere practiBche geschenken: Gillette apparaten in prijzen van f 1.- tot f 20.-. Dispensers met 20 Blanwe Gillette mesjes ook los verkrijgbaar f 3.-. Gillette 53 Een agoeie morgen" begint met Gillette I Op de tweedaagse Jaarvergadering van de Bond van Christelijke Schilders patroons welke te Utrecht werd gehouden, heeft voorzitter F. v. d. Wey uit Amsterdam medegedeeld, dat in het z.g. „grote bouwbedrijf'' is besloten, dat het volgend jaar één week der vacanties over het gehele land dezelfde zal zijn en dus niet verspreid zal worden genoten. Er zal echter mogelijkheid tot dispensatie bestaan. De eerste dag was uitsluitend gewijd aan huishoudelijke zaken. In het da gelijks bestuur werd de heer E. van Wermeskerken herkozen. Het nieuwe hoofdbestuursid, de heer E. Makkin- ga uit Almlo (die de heer L de Vries te Nijverdal opvolgt) werd geïnstal leerd. Over de aannemers was de voor zitter lang niet te spreken. Zij pogen, zo zei hij, een uitzondering in de ves tigingswet te krijgen, teneinde alle werken, die door onderaannemers worden uitgevoerd, zélf te doen. Besloten werd een huis te kopen ten behoeve van een bondsbureau en om tot woning te strekken van de bondspropagandist, de heer Schaafs- ma. Een lening zal worden uitgegeven onder de leden tot een bedrag van f 8000. Het bondsbureau zal gevestigd worden in het centrum des lands. Nadat de ingediende voorstellen waren behandeld, sprak ds J. de Bos van Leeuwarden over het onderwerp „Enkele aspecten van het christelijk zakendoen". Het winstmotief moge bjj het zakendoen een motief zijn zo zei hij o.m. het grote doel van de Christen is niet alleen zichzélf, maar allen te dienen. De winst moet dus tussen bepaalde grenzen worden gehouden en de Christelijke zaken man zal de smalle weg dienen te gaan tussen de woekerprijs en de spotprijs. Hij zal moeten gaan tussen de ge heel vrije prijsvorming en de volko men staatsinmenging. Vandaar het nut van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. De voorzitter deelde bij de verdere behandeling der agenda nog mede, dat bij de Soc. Econ. Raad een ont werp is ingediend voor een schilders- bedrijfsschap. Er is nu een redelijke kans, dat dit in 1952 tot stand zal ko men met dus de mogelijkheid, bin dende verordeningen vast te stellen. De secretaris, de heer Hengeveld, deed uitkomen, dat de vrije organi saties en de „schappen" op elkaar in gesteld moeten zijn, ook ten aanzien van het contact tussen werkgevers en werknemers. Na een aanvankelijk volledige over eenstemming ten aanzien van het schildersbedrijfschap kwam, zo zei spreker, het pariteitsbeginsel op vol komen losse schroeven te staan, doordat de neutrale organisaties meer zetels opeisten dan de principiële or ganisaties zouden verkrijgen. Spr. wees in dit verband op de merk waardigheid, dat terwijl de princi piële organisaties een overeenkom stige doelstelling hebben, dit niet het geval ls met de neutrale organisaties. Men kan de neutrale werknemersor ganisaties socialistisch noemen (ze zijn in het N.V.V. opgenomen) maar de neutrale werkgevers zouden over die betiteling socialistisch zeker ernstig verstoord zijn. Het is de vraag of de neutrale patroonsorganisatie wel vol komen de draagwijdte van haar besluit heeft doorzien. Spr. pleitte tenslotte voor een verdere uitbouw van de Christelijke organisatie, opdat de stem der Chr. patroons gehoord kan wor den. Oostenrijkse regering in verzet. Voor de eerste maal heeft de Oosten rijkse regering zich verzet tegen door de bezettende mogendheden opgelegde lasten door de 863 ambtenaren van de censuur ontslag aan te zeggen. Deze censuur heeft Oostenrijk in 1951 17 millioen schüling gekost en zou volgend jaar 20 of 22 millioen schilling vergen. Tevens heeft de Oostenrijkse regering verzocht de naam van de censuur, die tot heden „Oostenrijkse Censuur" werd genoemd, te veranderen, als men de contröle op het post-, telegraaf- en te lefoonverkeer wil handhaven. HULP VOOR NOORD-ITALIE. De sociale en humanitaire commissie der Ver. Naties heeft op voorstel van Uruquay eenparig een beroep op de ge specialiseerde lichamen der Ver. Na ties, om onverwijld de slachtoffers van de Italiaanse overstromingen te hulp te komen, goedgekeurd. De Ver. Staten zullen acht milliard Lire ter beschikking stellen voor het herstel van de door de overstromingen veroorzaakte schade. (Ingez. mededeling, adv.) P.K. vakkleding is de beste vakkleding, die in Nederland wordt gemaakt. Daarom hebben wij de alleenverkoop op ons genomen. QUAACK, Hoofdstraat 77, Kruiningen HACCOU Zn., St. Jacobstraat Vlissingen H. BLOK ZONEN, Kapalle Z.B. Meer Amerikaanse hulp voor Engeland en Frankrijk? In welingelichte ambtelijke kringen te Washington verwacht men, dat pre sident Truman in de onmiddellijke toe komst het Amerikaanse programma voor militaire hulpverlening met hon derden mlllioenen dollars zal verminde ren en deze sommen zal aanwenden voor economische hulpverlening aan Engeland en Frankrijk, opdat deze lan den door hun bewapening niet te grote economische moeilijkheden zuilen on dervinden. (Ingez. mededeling, advert.) wanneet Gij et Akker's Kloosterbalsem op doel Deze heerlijke, zuiverende wondbalsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brand wonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid. Maar ook ai» wrijfmlddel bij rheumatlek, spierpijn eb lendenpijn wordt Akker's Kloosterbalsero at drie geslachten lang geprezen met de woorden: „Geen goud zo goed" Onder V OPGEBLAZEN. In een bos op 5 km afstand van Cal cutta la een Dakota van de in Haidera- had gevestigde „Deccan Airways Cy" neergestort. 18 Inzittenden zijn om het leven gekomen, 1 overleefde de ramp. Het vliegtuig ls verbrand. UITSPRAAK TEGEN GOESSE AUTOBUSONDERNEMER GEHANDHAAFD. Het Haagse Gerechtshof heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen de Goesse autobusondernemer J. C. K. De straf werd gehandhaafd, n.l. 23 keer f 200 boete, subs. 15 dagen hechtenis voor elke boete. V eiling vereniging „Kapelle-Biezelinge e.o." bestond 35 jaar. Op 18 November j.l. was het 35 jaar geleden, dat de Veilingvereniging „Ka pelle-Biezelinge en Omgeving" te Ka- pelle werd opgericht. Dit feit werd Woensdagmiddag voor de aanvang der veiling herdacht in een rede door de wnd. voorzitter, de heer A. J. de Visser van Kruiningen, tot kopers en kwekers in de afmijnzaal. De heer de Visser schetste de tot standkoming en memoreerde, dat de eerste koper, de heer P. Zegers te Ka pelle was. „In het begin waren de jaren zeer moeilijk, maar geleidelijk werd er meer vertrouwen in de veiling gesteld en werd uitbreiding noodzakelijk. Was de oorspronkelijk bebouwde oppervlakte are, thans is dit thans 78 are", aldus de heer de Visser. De omzetcijfers heb ben met deze ontwikkeling gelijke tred ghouden. „Volgens de beschikbare gegeven is er in de laatste 2 tot 3 jaar naast de bestaande oppervlakte boomgaard 400 H.A. in ons rayon aangeplant. Deze steeds groter wordende hoeveelheden fruit dienen verwerkt te worden en de waarde van de veiling voor de afzet is nog niet op de juiste waarde te schat ten, doch dank zij de goede verhoudin gen kan er veel worden bereikt", zo be sloot de heer de Visser zijn toespraak, waarna de aanwezigen een sigaar kon den opsteken. Nadat namens de handel door de heer J. de Priester te Middelburg gelukwen sen waren aangeboden, kreeg de direc teur, de heer A. D .Snoep, het woord en ging de veiling weer zijn gewone da gelijkse gang op het aloude thema van koop en verkoop. BOND SMEDENPATROONS. Door de regionale afdeling van de Bond van Smedenpatroons is tot do cent aan de cursus landbouw- en tractorwerktuigen te Middelburg be noemd de heer G. van Damme te 's-Gravenpolder. GOES. Trio's van Haydn, Mozart en Beethoven in het „Schuttershof. De vereniging voor Algemene Weten schappelijke Belangen heeft Woensdag avond haar leden in het „Schuttershof" 'n concert gepresenteerd, gegeven door het trio Jan Kuiler, piano, Martin Arons, viool en Frangois Oilvier, cello. Het trio, dat deze avond voor het eerst in het openbaar optrad, voerde eerst uit het trio no. Ill in D gr. terts van Jo seph Haydn. Was tijdens het spelen van het allegro het samenspel niet geheel correct en haperde er soms wat aan de technische uitvoering door de strijkers, tijdens het andante was men er beter in en kon men die levensblijde ernst, die Haydn in dit stuk wist te leggen, be luisteren. Op hoger peil stond de uit voering van Mozarts trio no. Ill in E gr. terts, waarvan vooral het langzame middendeel technisch goed en met gra tie ten gehore werd gebracht. In dit stuk hoorden we de pianist op zijn best en de strijkers wisten zich beter bij zijn spel aan te passen. Het slotstuk was het trio no. Ill in C kl. terts van Beethoven, één van zijn eerste werken, waarvan het allegro con brio vrij vlak, het andante cantabile soms wat rommelig, doch het menuetto en het finale prestissimo zeer aanneme lijk werden uitgevoerd. Het langdurig applaus bewees wel, dat de leden van Wetenschappelijke Belangen ook de tweede avond van deze winter zeer op prijs stelden, de J. Feestavond Jongelingsvereniging „Het Mosterdzaad". Met een uitstekend geslaagde feest avond heeft de C.J.M.V. „Het Mosterd zaad" ln het kerkgebouw van de Vrij Evangelische Gemeente haar halve eeuwfeest gevierd, nadat Zondag een herdenkingsdienst had plaats gevonden. De leiding berustte bij de heer Q. van de Vrle, die in zijn openingswoord wees op het karakter van de wekelijkse bij eenkomsten, welke er steeds op gericht zijn God te dienen. Speciaal heette hij welkom de afgevaardigden van de Prov. Commissie, de Kring en de afdelingen. De secretaris, de heer C. Karelse, gaf een jaaroverzicht, waarna de voorzitter de afgelopen vijftig jaar herdacht. Het oudste ild, de heer C. Mieras, hield een toespraak op rijm ter gele genheid van zijn bijna, 40-jarig lidmaat schap. Na de pauze werdihet spel: „De zoon van Berkenhof" opgevoerd in samen werking met de Meisjesvereniging. De regiseur, de heer C. J. van Beugen, moest voor deze opvoering een harte lijk applaus en een fraaie fruitmand In ontvangst nemen. Ds J. Karelse verrichtte de dagslui ting. Uitstel lezing ds Veldkamp, De lezing, die ds Veldkamp van Mld- Na de pauze werd et spel: „De zoon den voor de gecombineerde Geref. Man nen- en Vrouwenvereniging te Goes ls uitgesteld tot I Dec. a.s, Er bestaat in ons land een „Comité Burgerrecht", dat, zoals de naam al aanduidt, zich opwerpt als de kam pioen voor de rechten en vrijheden van de Nederlandse burger. In een tijd, waarin door de toenemende drang naar staatsalmacht die vrijheden nog al eens in het gedrang komen, kan men voor een dergelijk streven enige waardering hebben. Het is voor een comité als dit ech ter altijd uitermate moeilijk het ter rein van zijn werkzaamheden ate bakenen. Men vecht voor een begin sel, maar in een dergelijk gevecht stuit men altijd op talrijke punten van practisch-politieke aard. Gaat men zich daarmee bemoeien dan komt men op het terrein van de practische politiek en is men zijn doel voorbij geschoten. Gisteren heeft dit Comité een Open Brief gericht aan de besturen van alle politieke partijen. Men constateert hierin en er schuilt ongetwijfeld waarheid in dat de vertegenwoor digers van de rechtervleugels van tal van partijen niet voldoende aan het woord komen en men wijst er op, dat velen van deze mensen zich teleurgesteld uit het politieke leven terugtrekken. Men doet derhalve op die besturen het beroep: „De stem men van deze goede vaderlanders en verantwoordelijkheid gevoelende leden Uwer partijen meer dan tot dusverre in de gelegenheid te stellen hun ge luid binnen het verband Uwer par tijen te doen horen." Men kan hiermee nog min of meer vrede hebben, al rijst de vraag: „Waar bemoeit U zich eigenlijk meeZijn de leden van de rechtervleugels zelf niet in staat hun woordje te doen? Heb ben zij U tot hun woordvoerder en pleitbezorger aangesteld?" Waar wij echter beslist bezwaar tegen moeten maken is tegen het begin van deze „Open Brief", in zijn samenhang met wat wij boven beschreven. In dit be gin wordt n.l. uiteengezet, dat er „in ons land een sterke neiging bestaat om Burgerrecht te willen zien als de hoeksteen van één of meer nieuw te formeren politieke organisaties, die eventueel aan de verkiezingen zouden moeten deelnemen!" Gezegd wordt dat men zulk een gedachte verwerpt, „doch dat Burgerrecht in een positie kan komen te verkeren, waarin het niet langer zal kunnen weigeren te vol doen aan een massaal verzoek om aan zulke formaties steun te geven!" Ontdaan van alle fraaiigheden komt het hierop neer, dat Burgerrecht dreigt een eigen politieke partij te vormen, een stok achter de deur dus. „Pas op, besturen!" zo heet het. „Als jullie niet doen wat wij zeggen, dan zullen we zelf eens de handen uit de mouwen steken en dan zullen we jul lie eens dwingen onze kant op te gaan!" Dit is een opgeblazen gepraat! Wij geloven wel, dat er in dit comité lieden zitten, die graag zelf eens in de Kamer hun stem zouden laten horen, al betwijfelen wij het dat de Kamer daarmee erg gediend zal zijn. En voor het overige zouden we willen zeggen: „Gaat Uw gang, heren. Op het ogen blik spreekt U alleen nog maar met grote woorden en dat is nooit moei lijk. Laat nu eens grote daden zien, laat eens zien hoe „massaal" Uw be weging wel is!" Maar voorlopig hebben we nog niet veel vertrouwen in die massaliteit. Daarvoor is dit hele stuk te opgebla zen en dat is_ nooit een teken van kracht! Benoeming. De heer L. Gesehlere, leraar aan de Chr. U.L.O.-schooI, Westwal 37, Goes, is benoemd tot hoofd aan de Chr. U.L.O. school te Ambt-Vollenhove (Ov.) met Ingang van 1 Maart 1952. COLIJNSPLAAT. Vergadering Chr. Muziekvereniging. Op de jaarvergadering van het Chr. Muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" zijn de aftr. bestuursleden C. Kloos terman en Anth. Tazelaar bij accla matie herkozen. Besloten werd deze winter weer een jaarfeest te organi seren. Onderscheiding voor inwoners van Nieuwerkerk Bij K.B. is de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zil ver, verleend aan J. Heijboer, directeur va nde muziekver. „Oefening en Ont spanning" te Nieuwerkerk en aan J. Lemson, werkend lid en secretaris, en in brons aan J. M. Tierie, werkend lid van genoemde vereniging. ZIERIKZEE. „Het boek met de zeven zegelen". Over dit onderwep sprak ds J. H. Mulder van Rotterdam Dinsdagavond in het Herv. verenigingsgebouw voor de vereniging van Rechtzinnig Hervorm den. Deze avond stond o.l.v. de heer P. j. v. d. Doe. In een gloedvol betoog liet ds Mulder de huidige wereldmach ten de revue passeren. Uitvoerig stond ds Mulder tenslotte stil bij de overwin ning van de leeuw uit Juda's stam. Ds Mulder eindigde met dankgebed. BRUINISSE. Zendingsavond. De filmavond gegeven door het Zen dingsbureau der Ned. Herv. Kerk te Oegstgeest, was voor de Ned. Herv. ge meente te Bruinisse tevens de derde gemeenteavond. Nadat de avond door ds van den Brink was geopend, en enkele dames van de Vrouwenvereniging een zang nummer ten gehore hadden gebracht, leidde de heer Bakker uit Zierikzee, se cretaris van de Classicale Zendings commissie de zendingsfilm „Gaat uit in de wereld" in.. Na de pauze vertelde ds Swaak uit Burgh van zijn ervaringen op het Zen- dingsveld. P.V. „De Bruse Trekker". Maandagavond vergaderde de Dui- venhoudersvereniging „De Bruse Trekker" in het Centrum. Nadat de voorzitter, de heer C. J- Maas, de leden had welkom geheten, werd medegedeeld, wie aan de hand van de gemaakte berekeningen de verschillende kampioenschappen had behaald. (Vervolg op pag. 3),

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2