WEST-DUITSLAND WORDT OPGENO MEN IN DE EUROPESE GEMEENSCHAP Nieuwe vloedgolf bedreigt rampgebied Minister Van Maarseveen ten grave gedragen. M Kabouter Engelse Nationale Reserve Dreigement van Rusland k SNIPPER NIEUWS 1 „Niet overdrijven met Zondagsrust" Facetten van het Zeeuwse volkskarakter PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Westelijke Grote Drie en Adenauer werden het eens Bezettingsstatuut zal worden ontbonden; Duitsland zal bijdragen aan verdediging van het Westen Duits stoomschip zonk voor Terschelling OMSTANDERS ZAGEN automobilist verdrinken Vele autoriteiten en belangstellenden woonden de plechtigheid te Utrecht bij. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2028 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 28 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROQSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes,. Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 8.16 u., onder 16.38 u.; Maan op 2.18 u., onder 14.19 u. Hoogwater op Zaterdag 24 Nov.: Vlissingen: 9.55 u. 1.16 m., 22.41 u. 1.44 m.; Terneuzen: 10.21 u. 1.36 m., 23.03 u. 1.64 m.; Wemel- dinge: 11.20 u. 1.07 m., u. m.; Zierikzee: 11.00 u. 0.90 m., 23.50 u. 1.26 m. ALS VOLKOMEN GELIJKWAARDIG PARTNER zal West-Duitsland op genomen worden in de Europese gemeenschap en dus ook in de groeiende At lantische gemeenschap. De ministers van Binnenlandse Zaken der Westeljjke Grote Drie hebben met de West-Duitse kanselier dr Adenauer gisteren hierover volledige overeenstemming bereikt. Dit betekent, dat, Indien de diverse regeringen hun goedkeuring eraan hechten het bezettingsstatuut zal worden ontbonden en West-Duitsland zijn steentje zal bijdragen aan de verdediging van bet Westen. Dr Kernrad Adenauer was zeer te vreden en zei op een persconferentie, te hopen, dat het algemene verdrag, de bijlagen en het accoord over de ver- dedigingsbijdrage voor het einde van dit jaar in werking zouden kunnen tre den. Hij noemde de overeenstemming van grote politieke betekenis, niet al leen voor Duitsland maar voor de hele wereldsituatie Het algemene verdrag dat de voor naamste principes inhoudt van de toe komstige betrekkingen, kan overigens slechts in werking treden tezamen met de aanvullende conventies en het ver drag van oprichting van een Europese verdedigingsgemeenschap. Als het algemene accoord en de bij behorende conventies van kracht wor- De Britse minister van Oorlog, An thony Head, heeft gisteren ln het La gerhuis plannen bekend gemaakt voor de oprichting van een vrijwillige bur gerwacht. Deze burgerwacht zal voorlopig een burgerlijke organisatie zijn, wier taak het zal zijn het land ln de eerste weken van een mogelijke oorlog te bescher men tegen saboteurs en vijandelijke luchtlandingstroepen. Men hoopt hier toe onmiddellijk 100.000 man te kunnen werven voor het kwetsbare gebied van Oost- en Zuidoost Engeland en 25.000 man voor de rest van het land. In oor logstijd zou dit aantal snel met inge schreven vrijwilligers kunnen worden verhoogd tot 900.000 man. Voorlopig zal de burgerwacht slechts uit infanterie bestaan. De manschappen zullen worden uitgerust met stalen hel men en een geweer of een stengun. De diensttijd zal twee jaar zijn, welke pe riode met telkens een jaar zal kunnen worden verlengd. Er zal tenminste een uur per week worden geoefend. In vredestijd zal de burgerwacht on geveer 25 millioen gulden kosten. De mannen ontvangen geen soldij. Men verwacht, dat de werving in het begin van het volgende jaar zal be ginnen. Bemanning werd gered Vannacht om één uur is het Duitse 081 brt metende s.s. „Steinbutt" op een halve mijl afstand van het lichtschip „Terschellingerbank" gezonken, na gistermiddag omstreeks vijf uur 25 rnjjl ten N.N.W. van Den Heider op een mjjn te zjjn gelopen. Het schip, dat zich buiten de z.g. „ge veegde route" bevond, kon nog enige tijd op eigen kracht voort. De pompen weigerden echter dienst en ook vreesde de kapitein van het schip, dat het nog maar zeer korte tijd mogelijk zou zijn stoom te maken. Hulp was er vlug genoeg en de be manning liep dan ook geen direct ge vaar. Om kwart voor acht waren de reddingboot „Brandaris" en de -sleep boot „Holland" bij het schip en namen daar de 22 koppen tellende bemanning aan boord. Het schip begon toen reeds langzaam te zinken en tevens brak er brand aan boord uit. Men heeft nog getracht het schip naar de haven van Terschelling te slepen, doch moest later de trossen kappen. den, zal niet alleen het bezettingssta- stuut, op grond waarvan de bezettende mogendheden het recht hebben zich te bemoeien met binnenlandse aangelegen heden van de bondsrepubliek, komen te vervallen doch zullen ook de geallieerde hoge commissie en de bureaux van de provinciale commissarissen worden af geschaft. De drie bezettende landen zullen slechts die rechten behouden die nodig zijn met het oog op de bijzondere in ternationale betekenis van Duitsland. Het is in het belang van de vier landen dat deze rechten blijven bestaan. Zij betreffen het stationneren van troepen in Duitsland, de veiligheid van deze troepen, Berlijn en kwesties die Duits land als geheel betreffen. De vier ministers zijn het er over eens, dat het hoofddoel van de politiek van hun regeringen een vredesregeling voor het gehele Duitsland is, tot stand gekomen door vrije onderhandelingen tussen Duitsland en zijn vroegere vijan den. Ook de definitieve vaststelling van de grenzen moet wachten op een der gelijke regeling. Gestreefd zal worden naar een ver eniging van Oost- en West-Duitsland. De algemene overeenkomst, de con venties en de overeenkomst over het Europese leger, zei de bondskanselier desgevraagd, moeten als één geheel worden beschouwd. Staatssecretaris dr Hallstein zei ech ter dat het accoord wel van kracht zou kunnen worden zonder ratificatie van het PlanSchuman. Vooraanstaande leden van de West- Duitse socialistische partij, zo wordt uit Bonn gemeld, hebben de te Parijs bereikte overeenstemming als „terrein- verlies" gekenschetst. ■■■■Uil Over verdedigingsstelsel voor Midden-Oosten De Sowjet-Unie heeft, voor zover bekend, alleen nog maar aan Syrië en Israël, medegedeeld, dat het Kremlin het instellen van een ver enigd opperbevel voor het Midden- Oosten zal beschouwen als „een vij andige daad''. De gezanten van beide genoemde landen ontvingen de dreignota gis ternacht te Moskou. Kind gedood in deegmacliine Gistermiddag is een auto tussen de Dungen en 's-Hertogenbosch in de Zuid Willemsvaart gereden. Aanvankelijk bleef het wagentje (een volkswagen), drijven en kon de bestuurder zich naar buiten werken tot op de kap. Toen men hem een touw wilde toewerpen, gleed de man, de heer J. Borstlap uit 's-Gra- venmoer, van de kap en verdronk voor de ogen van de omstanders. In Assendelft viel in een onbewaakt ogenblik het zesjarig zoontje van bak ker De Lange voorover in de in werking zijnde deegmachine. De vader ontdekte, dat de machine stil stond en vond toen tot zijn ontzetting het kind in de ma chine bekneld. Het jongetje moet op slag dood geweest zijn. In Den Haag schoot in een pakhuis aan de Van Ostadestraat gisteravond een lift los, waardoor de 49-jarige pak huisknecht A. v. d. V. gedood werd. In Venlo kreeg de 25-jarige onge huwde F. Wyers uit Well een zware burrie op zich. Hij overleed kort nadien. Op de vliegbasis Leeuwarden kwam gistermiddag een meteoor na landing in botsing met een jeep. Eén der in zittenden van de jeep, de dpi. soldaat J. Nieuwenhuizen uit Utrecht, werd hierbij gedood. De overstroming in Italië Ook Frankrijk door watersnood geteisterd Een nieuwe vloedgolf, veroorzaakt door de jongst» regenval van drie dagen in het Noordwesten van Italië, zal, naar men verwacht, vandaag het „ramp gebied" bereiken. De gezwollen Po en tientallen van haar zijrivieren hebben nieuwe stukken land in de Noordwestelijke gebieden van Lombardije en Piemont overstroomd. Bp Salerno in Zuid-Italië zjjn gisteren drie kinderen omgekomen in een zware wolkbreuk. Tientallen mensen in de omliggende dorpen zijn door over stromingen uit hun huizen verdreven. Spoorwegverbindingen en wegen langs de kust, waarover het hoofdver- keer van Noord naar Zuid onderhouden wordt, zijn door grondverschuivingen versperd. Een vliegtuig is gisteren met medi cijnen ter waarde van 16.000 gulden uit Hamburg naar de getroffen gebieden vertrokken. Vijftig dakloze Italiaanse kinderen zullen worden uitgenodigd drie maan den in Hamburg en Bonn door te bren Egypte en Perzië verstevigen hun betrekkingen De Egyptische en Perzische minis ters-presidenten hebben Donderdag avond een gemeenschappelijke verkla ring uitgegeven, waarin wordt mede gedeeld dat spoedig onderhandelingen zullen beginnen voor het verstevigen der betrekkingen tussen htm beide lan den. Er bestaat sinds 1928 een vriend- schaps- en handelsverdrag tussen Perzië en Egypte; hieraan zal een wijdere strekking worden gegeven. In Egyptische politieke kringen is men van mening, dat de Egyptisch Perzische verklaring de eerste belang rijke politieke ontwikkeling in het Midden-Oosten is sinds in 1945 de Ara bische liga werd gesticht. In de verklaring wordt niet gerept over de verdediging van het Midden- Oosten. 13.000 NED. LANDBOUW' -.oENS VOOR INDONESIË? De firma van Pelt's landbouwwagen- fabriek te Abbenbroek is met de Indo nesische regering in onderhandeling over de levering van 10.000 landbouw- wagens, te vervaardigen volgens een speciaal door de opdrachtgever be schikbaar gesteld model. In verband hiermee is men begonnen met de fa briek uit te breiden, terwijl het perso neel zal worden verdubbeld. In Maart 1952 zal met de uitvoering van de op dracht kunnen worden begonnen. Emigranten voor Canada, Australië en Nieuw-Zeeland kunnen voor hetzelf de bedrag, dat anders voor de bootreis neergeteld moet worden, gaan vliegen. Er is een nieuwe regeling getroffen die op 1 Januari ingaat. Wel eens rode spruitjes gegeten? Welnu, ze komen binnenkort in de handel. De fa. Vree ken, zaadhandel en kwekerij te Dord recht is er na 15 jaar in geslaagd rode stamspruiten te kweken. Toch smaakt die spruit niet naar spruit en ook niet naar rode kool. Enfin, afwachten maar. -• Met een simpele handbeweging (zoals dat in de vaktermen heet), heeft de directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher gisteren de gloednieuwe zendapparatuur van het nieuwe Sche- veningen-radio op het IJmuidense sluis- eiland in werking gesteld en wisten alle schepen met radio aan boord dat een ultra modern gebouw was geopend dat Nederland „vooraan brengt" op dit terrein. Vijftienduizend gulden is reeds bijeengebracht voor het Erefonds voor oud-verpleegsters, dat hulp wil verlenen aan alle oud-verpleegsters, die in moeilijkheden verkeren. In verschil lende delen van het land worden plaat selijke comité's opgericht. Secretariaat is: Weteringschans 86, Amsterdam. De „Koning" kwam op bezoek. Woens dag in het „Instituut van het Heilige Hart" te Brussel. Iedereen sloofde zich uit en toen vier prachtige limousines voorreden en de „Koning" minzaam binnentrad werd hij door de Moeder Overste eerbiedig verwelkomd. Hij werd rondgeleid en in bid-houding in de kapel gefotografeerd, bezocht de klaslokalen en werd in de aula door 1500 leerlingen toegezongen. Maar één zuster kreeg argwaan en mompelde wat tegen de MoederOverste en die belde toen eerst aarzelend nog de politie op. De pseudo-koning en zijn hovelingen kwamen toen in de cel terecht. Het waren Leuvense studenten die nu weer op vrije voeten zijn. En gelachen dat we hebben....... gen. Een hosjitaaltrein van het Britse leger is uit Dortmund vertrokken om de slachtoffers te helpen. LUGANO OVERSTROOMD. Het meer van Lugano is thans tot op ongeveer veertig meter buiten zijn oevers getreden. In de gelijknamige stad staat het water ruim drie meter hoog. Ook in Frankrijk heerst ernstige watersnood. De kleine provencaalse hoofdstad Avignon is van de buiten wereld afgesloten. Alle rivieren van de vlakte zijn buiten haar oevers getreden. Het water staat thans voor de wallen van de oude stad. Overal hangt de lucht van rottende gewassen. Ontwortelde bomen drijven traag door verlaten stra ten. De burgemeester heeft iedereen aangeraden voor twee dagen levens middelen op te slaan en zo weinig mo gelijk water te gebruiken. In het dal van Durance wachten boeren en hun gezinnen met al hun levende have op de eerste verdieping van hun woningen op de militairen, die hen in roeibootjes moeten evacueren. Onder byzonder grote belangstelling zowel van officiële zyde als van de zyde der Utrechtse bevolking heeft gisteren de uitvaart en de begrafenis plaats gehad van minister mr J. H. van Maarseveen. In de St. Aloysiuskerk begon om kwart voor elf de plechtige requiemmis, opgedragen door pastoor A. M. W. Mulders s.j. Tevoren had de vertegenwoor diger van H.M. de Koningin, jhr mr J. Th. M. Smits van Oyen van Eckart zich per koninklijke auto na een kort oponthoud in hotel Des Fays Bas, zich naar het sterfhuis aan de Koningslaan begeven. Hij bood daar namens de Koningin de familie van Maarseveen een krans aan Daarna kwamen 150 auto's met belangstellenden voor het kerkgebouw aan. De kerkelijke plechtigheid werd, be halve door de familieleden, bijgewoond door de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, het gehele kabinet behalve minister Mansholt de staatssecretaris sen, alle commissarissen der Koningin, behalve die in de provincie Zeeland, de vicaris-generaal van het aartsbisdom, mgr dr D. D. Huurdeman, namens Jo- han kardinaal de Jong, de secretarissen- generaal van de departementen, leden van het corps diplomatique, van de raad van State, delegaties uit de Eerste en Tweede Kamer, prof. Romme, leider van de K.V.P.-fractie, dr L. C. Korten- horst, prof. Kranenburg, vice-voorzitter van de grondwetscommissie, oud-minis ter Sassen, de K.V.P.-voorzitter An- driessen, de proost van het metropolitan kapittel, mgr J. G. van Schaik als gees telijk adviseur en vele anderen. Achter de lijkwagen reed een auto met bloemstukken en kransen, en daar achter de vertegenwoordiger van de Koningin met de familie en vervolgens de overige auto's. AAN HET GRAF. Nadat het stoffelijk overschot in het graf was bygezet, sprak allereerst de minister-president dr W. Drees, die zei namens de regering reeds van haar ver slagenheid, weemoed en dankbaarheid voor wat minister Maarseveen voor land en volk deed, te hebben getuigd. Hij zal uitermate moeilijk te vervan gen zijn. De familie wenste minister Drees toe troost te vinden in hun geloof in de dankbare herinnering, waarmee velen de nu heengegane zullen herden ken. Mr J. Visser, chef kabinet van het ministerie van Buitenlandse Zaken her innerde eraan, hoe minister van Maar seveen zich had thuisgevoeld op alle departementen die hij beheerde. Mr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, sprak mede namens de voorzitter van de Eerste Kamer. Hij citeerde het gedicht „Een kruis met rozen is 's mensen lot". Het leven van minister van Maarseveen, zo zeide spr., heeft wel eens de schijn gehad, dat de rozen het kruis overdekten, maar zij hebben zijn zorgen als particulier en als overheidsdienaar nooit kunnen ver drijven. Maar kruis en rozen harmoni eerden in zijn liefde voor God, Vader land en gezin. Het Westelijk ontwapetiingsplan Wisjinsky antwoordt Zaterdag de Drie De Sowjet-minister van Zuitenlandse Zaken, Andrej Wisjinsky, zal Zaterdag in de bijeenkomst van de politieke com missie der V.N. antwoorden op het ont wapeningsplan der drie Westelijke grote mogendheden. AAN DE GROEVE Rechts naast minister-president Drees (midden), de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, jhr mr J. Th. M. Smits van Oyen van Eckart. Daarnaast de vicaris-generaal van het aartsbisdom Utrecht, mgr dr D. D. Huurdeman. Weer een grote diefstal in Amsterdam Weer staat de hoofdstedelijke politie voor het probleem een belangrijke dief stal in het Zuidelijk deel van de stad op te lossen. Gisteravond werd ingebroken in een woonhuis aan de Oranje Naesaulaan, waar voor ongeveer 15.000 aan juwe len werd gestolen. Door louter toevallige omstandig heden was niemand thuis. Het dienst meisje had vrijaf. Letterlijk alles werd overhoop gehaald, maar zeer merk waardig slechts de inhoud van een ju welenkistje Is vermist. Gift voor herbeplanting van Walcheren Bij de Stichting „Nieuw Walcheren" is een gift van 12.10,binnengekomen (rond 133.afkomstig van het Edin burgh Sea Cadetcorps te Edinburgh. Dit bedrag is bestemd voor de her beplanting van Walcheren. Vermoede lijk is deze schenking een reactie op de aanbieding van het kleine vaandel aan de British Royal Marines op 3 No vember j.l. Minister Staf antwoordt de Kamer Terugkeer verlofgangers op Maandag niet mogelijk (Van onze parlementaire redacteur). De zestien sprekers, die het woord hebben gevoerd over de begroting van Oorlog en Marine, hebben minister Staf niet tot grote daden geïnspireerd. Dat was geen wonder, want er is haast geen vraagstuk op militair gebied hoe klein ook dat niet behandeld is. Hoe zal de bewindsman dan een rede van groot formaat kunnen houden Het was een redevoering in sneltreinvaart, weinig boeiend en ontdaan van elka rethoriek. Niemand mag hem dat kwa- ljjk nemen. Verwonderlijk is echter hoe deze bewindsman in deze materie is in- (Ingez. mededeling, adv.) m i/niMM bv w kn Eerste cursus Zeeuwse Volkshogeschool Inleiding van mr J, A. van der Weel De Zeeuwse Volkshogeschool is gisteren, onder leiding van de heer G. H. L. Schouten, in het Jeugdcentrum te Domburg met haar eerste cursus begonnen, die tot titel draagt „De plaats van Zeeland in de Nederlandse samenleving Ruim dertig personen uit alle rangen, standen en richtingen der Zeeuwse be volking nemen er aan deel. Nadat gisteravond gezamenlijk een broodmaaltijd was genuttigd, hield mr A. J. v. d. Weel, lid van G.S., een inleiding over „De historische ontwikkeling van de provincie en haar bevolking". Mr v. d. Weel gaf eerst een korte beschouwing van de situatie, zoals die hier zo'n 2000 jaar geleden moet zijn geweest, toen Engeland met het Euro pese vasteland nog één geheel vormde. Toen deze verbinding teloor ging, ont stond een geheel ander landschap. Zee land is eigenlijk „geboren" uit de strijd tussen het water en het land. Van de meeste Zeeuwse eilanden gaf mr v. d. Weel een korte beschrijving uit de tijd van het oude Zeeland. De Zeeuwse be volking Is ontstaan door een vermen ging van het Nordische en het Alpine ras. Volgens de geschiedschrijvers wa ren de Zeeuwen „het schoonste ras dat ter wereld gevonden werdIn de loop der eeuwen is onze provincie tal loze malen door watervloeden en dak vallen geteisterd. De eeuwigdurende strijd tegen het water is kenmerkend voor haar. Reeds voor de komst der om het ge loof vervolgden, bestonden er tussen Zeeland en Vlaanderen vriendschappe lijke betrekkingen. Na de val van Ant werpen en de herroeping van het Edict van Nantes, kwamen hier duizenden Vlamingen, die op heel het Zeeuwse le ven een onmiskenbare invloed hebben uitgeoefend. Wat het culturele aspect betreft, was mr v. d. Weel van mening, dat dit nauw verband houdt met de vlakheid en de eenvoudige schoonheid van het land, zonder luidruchtigheid. Wjj zijn meer een volk van dijkwerkers, dan van mensen, die een grootse visie hebben en vooraan staan. Dit is mede te verklaren door het feit, dat de Zeeu wen doorlopend moesten vechten tegen het water en ln het algemeen door het besef, dat de onzekerheid voor wat de dag van morgen zal brengen. Juist daardoor was de Zeeuw als het ware gepraedisponeerd tot het Calvinisme. Wij hebben geen grote letterkundigen voortgebracht. Cats is in de verste verte niet te vergelijken met Vondel. Mr v. d. Weel wilde dit niet ln verband brengen met Godsdienst der Zeeuwen. Denkers en theologen van naam (Teerlinck, Udemans en De Labadie) leefden juist hier. Vooraan stond bij hen het per soonlijke geloofsleven en de beleving daarvan, die soms leidde tot lijdelijk heid. De Zeeuw Was van nature secta- riisch, doordat hij alleen zijn eigen klei ne omgeving zag. Aan de andere kant siert hem een grote vrijheidszin en een zin voor nuchterheid. Fantasieën heb ben onze verwondering, maar ook onze glimlach. Bovendien is een zeker con servatisme de Zeeuw niet vreemd, hoe wel daarin de laatste jaren veel ver andering Is gekomen. In het verdere deel van zijn betoog wees mr v. d. Weel erop, dat sinds vele jaren er een ver- trekoverschot uit Zeeland Is. Het zijn juist de jongeren die in een andere pro vincie een bestaan vinden. Toch was de inleider van mening, dat we de weg terug hebben verlaten, misschien wel juist tengevolge van de oorlog, waar door men besefte, dat andere wegen moeten worden bewandeld. gewerkt. De stap van de landbouwpro blemen naar de defensievraagstukken is voor hem niet onoverkomelijk ge weest. Hjj praatte over zijn departement alsof hij er jaren heeft gesleten. De minister beloofde alle pogingen te zullen doen, om de Zondagsrust zoveel mogelijk te handhaven. Uit beginsel li hij daar een voorstander van. Maar we zullen voor overdrijving moeten waken. Het vertrek van de Korea-vrijwilligerï kon niet anders dan op een Zondag plaats vinden. In dat land heerst oorlog en onze jongens hadden dringend be hoefte aan versterking. Als het echter gaat om de internationale oefeningen, dan is de minister bereid erop aan te dringen, dat de Zondagsrust zoveel mo gelijk gehandhaafd moet worden. Een terugkeer van de verlofgangers op Maandag achtte hij echter niet mo gelijk. Wij hebben er voor te zorgen, dat er op die dag gewerkt wordt. An ders krijgen we een parate divisie, die drie dagen per week niet beschikbaar is. Minister Staf was er zich van be wust, dat de exploitatie van militaire tehuizen zeer gestegen is. Daarom zal de regering moeten onderzoeken of er verhoging van de subsidie mogelijk is, al moet men daarvan niet teveel ver wachten. Het K.B. over de nieuwe richtlijnen voor de Nationale Reserve is verschenen. Een oefentijd van 300 uren moet beschouwd worden als het mini mum om de reservisten enigszins be rekend te doen zijn voor de taak die wacht. De minister hoopt, dat' de nieu we voorwaarden tot eeh groter enthou siasme zullen leiden. Als de verzending van materiaal uit Amerika te lang op zich laat wachten, zodat we niet vooruit kunnen, is het volgens de bewindsman efficiënter, de dienstplichtigen tijdelijk naar huis te sturen dan hen te laten lanterfanten. Aan het begin van de vergadering heeft minister Teulings gevraagd om tijdens de behandeling van zijn begroting terug te mogen komen op de „taalincidenten" die in Leeuwarden hebben plaats ge vonden. De heer Vermeer (Arb.) had daarover n.l. mondelinge vragen gesteld. Vanmiddag begint de Kamer reeds met deze begroting. DE BILT ZEGT Weersverwachting, geldig tot van avond: REGEN. Zwaar bewolkt met regen. Over wegend matige wind, aanvankelijk Zuidelijk, later draaiend naar Westelij ke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan gisteren. t

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1