97: De Saarlandcrs willen thans geen volksstemming. de loup e De verdediging van W est~Europ< Gevangene ontsnapte via ver- warmingskanaaL Staat van beleg in de Po-delta* Hoe staat het met de woning bouw in Zeeland? VAART DER STILTE Impressies uit een klein land, Men is wel pro-Duits, maar de band met Frankrijk bracht hoogconjuctuur. All U voelt dat 't zuur in Uw maag op ontbranden ataat - Wereldomroep krijgt een nieuwe zender. Ontslag dr Van Nes blijft gehandhaafd. ONS FEUILLETON. Onder SPORTNIEUWS Dc fafelfenniscompetitie. Walchi Zuid-Bei Chr. Eml te Donderdag 22 November 1051 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De economische unie tussen Frankryk en het Saargebied was op 15 No vember vier Jaren oud. De Saarlanders hebben er zich tot dusve'rre nog niet ernstig over beklaagd t zfl leven nog altyd in het besef in vele opzichten de gevolgen van de verloren oorlog te zjjn ontgaan. Zy zijn verschoond gebleven van vluchtelingen en ontmantelingen der Industrie en daardoor hebben zü in de na-oorlogse Jaren nog geen werkloosheid gekend. Maar de vruchten van de afscheuring hebben in het volk niet het gevoel van verbondenheid met de overige Duitsers verzwakt. Wanneer zij geroepen werden om over de vraag „met Duitsland of met Frankrijk'' te stemmen, dan zouden de millioen Saar landers naar het oordeel van vel politici en van de „men In the streef' waar schijnlijk alweer het nationale sentiment laten spreken en de grensbomen voor Sarreguemines zetten lnplaats van voor Zweibriicken. Maar deze vraag is niet actueel, zo Franse overheersing van de industrie zeggen de huidige bewindhebbers in Saarbriicken, Actueel is, zo zei minis ter-president Johannes Hoffmann, voor eerst de Europese noodzaak van een goede verstandhouding tussen Frankrijk en Duitsland. Hoffmann is de leider van de Chris telijke Volkspartij, die sedert April al leen de regering voert. Voordien had deze partij een coalitie met de socia listen. Dat deze ln de oppositie zijn ge gaan, wordt hier eerder toegeschreven aan de wens der socialisten om een gro tere zelfstandigheid tegenover Frank rijk te verkrijgen dan wel uit een Duits nationale drang ln de partij. Deze be staat inderdaad, doch de naar Bonn yvenkende vleugel der partij is op het ln het voorjaar gehouden congres niet krachtig genoeg gebleken om de offi ciële partijlijn te doen omzwenken. Deze lün werd vertolkt door de socialistische landdagpresident Peter Zimmer, toen hij zei: „Wie thans nog over een poll tieke aansluiting van het Saargebied discussieert is uit de tijd. Hadden wij zoiets als een nationale weerstand ge boden, dan zou deze naar Duitsland zijn overgeslagen en dan hadden wij een na tionalistische ontwikkeling gekregen als vóór de volksstemming. Dan zou het niet meer mogelijk zijn geweest Frank rijk en Duitsland aan één tafel te brengen. Wy houden slechts aan het huidige systeem vast, omdat de Saar een Euro- Ïieee vraagstuk vormt, waarover wy de aatste beslissing aan de geallieerden willen laten. Om deze reden zouden wy een volksstemming zelfs afwyzen. Wy WiHen niet stemmen, omdat wy niet eenvoudig de separatisten zyn, waar voor men ons in Bonn houdt. Met het zelfde recht als Bonn ons separatisten noemt zou Grotewohl Bonn separatis tisch kunnen noemen Het heeft de schijn of de grote massa van de Saarbevolking de mening van de regering deelt. Voorlopig gevoelt men zich nog veel te goed bij de economische hoogcon Junctuur, die de aansluiting bjj Frank rijk gebracht heeft, om met het uit spreken van nationale aspiraties haast te maken. Weliswaar heeft de vrijwel volledige imgez. meiedeling, advert.) dadelijk één of twee Rennies en 't vuur is bij voorbaat geblust. Hoewel Rennies de hevigste aanval van brandend maag zuur dadelijk bezweren, is 't beter ze bij Voorbaat te nemen. Talloze lijders aan iuurbranden, nemen, als vaste gewoon te, hun Rennies dadelijk na tafel, 't Is pok zo gemakkelijk: een stuk of wat Rennies in handtas of vestzak. Ze zijn één voor één verpakt, handig en hygië nisch. Vraag een doos Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Eerste contingent Canadezen in Rotterdam ontscheept. De eerste 1400 Canadezen, bestemd voor de verdediging van West-Europa, die onder bevel komen te staan .an ge neraal Elsenhower, zyn gisterochtend zonder officieel vertoon ontscheept aan de Merwehaven te Botterdam. Met het Panamese m.s. „Fairsea", dat op 12 November j.l. de haven van Quebec verliet, arriveerden zij gister nacht in ons land. Bepakt en bezakt zetten om half acht de eerste Canadezen voet op Nederland se bodem. Gestadig groeide het aantal fnilltairen, van wie velen een rode ba tet droegen, en weldra stonden de èerste bataljons opgesteld. Aan boord van het schip hadden wij •en ondeyhoud met de commanderend Officier aan boord, luitenant-kolonel J. B. L. Castonguay. Twintig h vijf-en-twintig procent van de nu ontscheepte militairen heeft deel genomen aan de bevrijding van ons Ongeveer 1200 mannen namen gister morgen deel aan de parade en de ove rigen specialisten gingen regel recht naar Duitsland. Aanklachten in West-Duitse documentenaffaire. Tegen de vroegere bode bij de West- Duitse Kanselarij, Kaiser, de koopman Slegler en de handelsvertegenwoordiger Augustinus, zijn aanklachten Ingediend ^regens diefstal en misbruik van ver trouwen met betrekking tot aan de kanselarij toebehorende documenten. Slegler en Augustinus zijn verder be schuldigd van helerij en hulp by dief stal. De bedoeling van het proces ls klaarheid te brengen ln het bekend worden van de Inhoud van geheime do cumenten van de kanselarij. Frankrijk heeft 400 millioen dollar nodig. Te Washington wordt vernomen, dat Frankrijk in de komende 8 maanden Amerikaanse hulp ten bedrage van 200 400 millioen dollars nodig zal hebben, waarvan 50 millioen dollars binnen zeer korte tijd, om te voorkomen, dat dit land zijn invoer van vitale goederen voor de economie en de nationale ver dediging zal moeten onderbreken. Men verwacht, dat er beslissingen ten aanzien van de Amerikaanse hulp aan Frankrijk zullen worden genomen als resultaat van de besprekingen, die Har- rtman en Acheson te Parijs met leden van de Franss regering voeren. ook schaduwzijden, maar die neemt men op de koop toe. De mijnen b.v. be hoorden alle met één uitzondering aan het vroegere Duitse rijk. Frankrijk heeft ze nu voor vijftig jaren overge nomen en volgens de oppositie zou de „regie" er naar streven de Saarkolen te goedkoop te produceren en daardoor 't land economisch uithollen. Ook de staalindustrie is geheel in bui tenlandse handen gekomen, ofschoon formeel nog niet over de eigendommen van de vroegere Duitse bedrijven is be schikt. De index der levenskosten is voort durend gestegen zonder dat de rege ring te Saarbriicken er invloed op kon uitoefenen. Sedert het begin van 1948 bedroeg de stijging bijna zestig procent. De vakbonden spreken dan ook van 'n „zorgwekkende toestand'' en in de laat ste maanden zyn protestacties en ge deeltelijke stakingen op de mijnen voor gekomen. DEMOCRATIE MET GEBREKEN. De democratie heeft in dit miniatuur- land nogal wat gebreken. Zo kan men hier nog altijd geen blad uitgeven of partij stichten zonder de toestemming van de regering. Nog altijd draagt het bewind het karakter van een bezet tingsregiem, doch binnen dit kader gaat het er nogal grootmoedig toe. De be windhebbers moeten zich veel openlijke scherts laten welgevallen. De Fransen voeren een regiem, dat vooral in de laatste maanden verlicht ls. Zo komen er regelmatig Duitse dag bladen aan de kiosken en kunnen de Saarlanders thans vrijwel ongehinderd naar Duitsland reizen. Van een werke lijke politieke druk merkt de Saarlan- der in zijn dagelijkse leven niet veel, wanneer hij tenminste bereid is de hui dige toestand te aanvaarden. Engelse gevangenis in opschudding Dartmoor, de Engelse gevangenis voor zwaro criminele gevallen, was Maandag ln opschudding. Toen men de cei van Harold Webb, „de man met de rubberbeenderen", binnenkwam, ont dekte men, dat wat men voor het sla pende lichaam van deze „zware jongen" had aangezien, een handig arrangement met peluw en dekens was. De vogel zelf was via een kanaal voor hete lucht ge vlogen. Harold Webb had de bijnaam „met de rubberbeenderen" gekregen, toen hij kort nadat hij om een gevangenis straf van acht jaar voor beroving met Tegen saboteurs en plunderaars. Gisteren is de staat van beleg afge kondigd voor het overstroomde gebied van de Po-delta een gebied van 1000 vierkante kilometer. Deze maatregel is genomen, nadat de prefect van de pro vincie Rovigo de plaatseiyke commu nisten ervan beschuldigd had, opzette- Iqk de reddingswerkzaamheden tegen te werken. Voorts is er ook een bericht, dat benden plunderaars met boten de ver laten huizen in de provincie, waarvan vier-vijfde is overstroomd, afstroopten. Deze berichten zijn echter officieel te gengesproken, evenals geruchten, dat vier plunderaars in het dorp Donada door militairen waren doodgeschoten. Nu het overstroomde gebied tot „mili taire zone" is verklaard, zal een ieder, die op plunderen betrapt wordt of zich op verdachte wijze in de buurt van ver laten huizen en eigendommen ophoudt, gevaar lopen doodgeschoten te worden. De maatregel zal verder perk en paal stellen aan de handelwijze van koop lieden, die naar verluidt vee opkopen van gevluchte boeren tegen schandelijk lage prijzen. In de Noord-Westebjke gebieden van Piemont en Lombardije is het peil van de Po door drie dagen zware regenval bijna drie meter gestegen. Actie „geluksketen". Door de Zwitserse radio-omroep „Ra- dio-Lausanne" is een actie georgani seerd voor hulp aan de door watersnood geteisterde Italiaanse bevolking. Aan deze actie, de „internationale geluks keten" genaamd, werd door acht radio stations in diverse landen deelgenomen, n.l. de zenders Lausanne, Parijs, Wenen, Berlijn, Monte Carlo, Brussel, Luxem burg en de Italiaanse radio-omroep. Na elkaar richtten via deze stations spreker* verzoeken om hulp voor de ge troffen bevolking ln de overstroomde gebieden van Italië tot hun landgeno ten. (Ingez. mededeling, advert.) geweldpleging uit te zitten, Dartmoor was binnengeleid er in slaagde zij het voor slechts 60 uur te ontsnap pen. Toen hij weer gepakt was, aldus „De Telegraaf" verklaarde hij: „Dartmoor zal mij nooit lang vast kunnen houden" Voortaan werd hij dus in het oog ge houden. Daar Dartmoor een instelling is, waar men het de mensen niet graag gemakkelijk maakt, nam men hem bo vendien voor de nacht de klaren af. Slechts zijn hemd liet men hem. Vóór zijn volgende kans kwam moest Webb evenwel vier jaar wach ten. Toen werd in blok „D" een nieuw verwarmingssysteem aangelegd, dat ook onder zijn cel liep. Met een ge- improviseerde beitel werkte Webb maandenlang in een hoekje van zijn cel. Elke dag kwam hij iets vooruit, maar zorgvuldig verborg hij dit onder een stuk cocosmat. De eerste tijd nam hij het puin, in zijn zakken mee naar buiten. Later kon hij het in de schacht naar het verwar mingskanaal, die hij gemaakt had, naar beneden gooien. Op de nacht van Zondag op Maandag was het grote ogenblik daar. Door een gat van 45 cm breedte wrong hij zich naar beneden, zocht zijn weg door het verwarmingskanaal en kwam tenslotte terecht in een kolenhok. Toen stal hij uit de werkplaats van de smid een overall, rubberlaarzen en een ladder. Met de ladder kwam hij over de gevangenismuur. Sindsdien is hij spoorloos. Wel heeft de controleur van het stationnetje te Brentor, een 15 kilometer van Dart moor, een man de trein voor Londen zien nemen, die aan de beschrijving van Webb voldeed. Maar Londen is groot en Webb een gewiekste jongen Naar wy vernemen heeft de regering besloten aan de N.V. Ned. Omroep Zen der Maatschappy (N.O.Z.E.M.A.) op dracht te geven tot het doen bouwen van een 100 kw-kortegolf-zender ten behoeve van de Wereldomroep. De zen der zal in Lopik worden geplaatst. Nadat ruim zes maanden vergeefse pogingen zijn aangewend om tot een voor beide partijen aanvaardbare com missie van deskundigen te komen, is de geneesheer-directeur van de Annakli- niek te Leiden, dr van Nes, met toe stemming van de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau door het be stuur der Annastichting ontslag ver leend. Vruchtbare samenwerking was, zo deelt minister Joekes op vragen van het Tweede Kamerlid dr W. L. P. M. de Kort (K.V.P.) mee, onmogelijk, en hy voegt eraan toe, dat hij geen rede nen ziet om op de beslissing van het Arbeidsbureau terug te komen. (Ingez. mededeling, advert.) LICHTE J A. C. VAN ROSSEM ROTTERDAM PERSVRIJHEID DOOR RECHT BANK ERKEND. Uitspraak publicatie „Velser Affaire". De civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak .gedaan in een procedure, waarin van De Volks krant f 25.000 werd geëist inzake een publicatie over de Velser affaire. Eiser was een zekere Serphos, die enige pas sages van het op 14 April 1951 in dit dagblad gepubliceerd artikel beledigend achtten. Mr van Dal, pleiter voor het dagblad, betoogde, dat deze procedure een zeer principiële inzet heeft, n.l. de vrijheid van de pers, de vrijheid op misstanden in het openbare leven te wijzen en op te komen voor het recht. De rechtbank was weliswaar van mening, dat de pu blicatie een sensationele vorm droeg, doch overwoog, dat hier een beroep op het dienen van het algemeen belang wel gegrond mag worden geacht en ver oordeelde eiser tot het betalen van de kosten van het geding. Financieringsmoeilijkheden zijn niet gering. Het ls natuuriyk nog niet te zeggen, of de Zeeuwse gemeenten in staat zullen zjjn hun bouwvolume voor dit jaar te realiseren. Dat zal pas biyken over ruim een maand, als het einde van 1951 in zicht is. Zoals overal in het land zijn op het gebied van de woningbouw ook in Zeeland de moeiiyk- heden zeer groot. Het is een onderlinge strijd van de gemeentebesturen om aan geld te komen en daarby heeft de één geluk, dank zy doorzettingsver mogen en relaties, de ander niet. Gelukkig echter zijn heel wat Zeeuwse gemeentebesturen erin geslaagd geld op lange termyn te lenen, zodat zy aan hun bouwplannen uitvoering konden geven. Door de minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen is een luxe- ultgave van Multatuli's „volledige wer ken" aangekocht voor de prijs van f 500. Zoals men weet geldt sinds 17 Juli 1951 de regeling,-dat een gemeente pas dan mag gaan bouwen, indien zij deze bouw kan financieren uit leningen op lange termijn. De gemeenten moeten de bewijzen hiervan overleggen aan het college van Ged. Staten en als dit er mede accoord gaat, geeft het een ver klaring af, waarop de gemeente de Rijksgoedkeuring krijgt als bewijs, dat de bouw kan beginnen. Aangezien zowel voor gemeenten, provincies als water- schaps- en polderbesturen geldt, dat het percentage, waarvoor geleend mag worden, niet hoger dan 4 mag zijn en daarvoor practisch geen enkele geld gever het wil doen, zijn allerwegen gro te moeilijkheden ontstaan. Het ls een publiek geheim, dat er gemeenten zijn geweest, die officieel leningen tegen 4 procent sloten, maar de geldgever een half of driekwart procent méér garan deerden. Het verschil werd dan door de burgerij, meestal de industrie, voor haar rekening genomen. Voorzover be kend heeft dit zich in Zeeland niet voorgedaan. LENEN VAN DE BURGERIJ. Wél zijn er hier gemeenten, die „ge ruisloos" hebben geleend, d.w.z. van één of meer kapitaalkrachtige inwoners geld hebben losgekregen tegen het voorgeschreven rentepercentage, zodat zij aan de uitvoering van haar bouw programma konden beginnen. Boven dien hebben enkele gemeentebesturen, o.a. Zierikzee en Souburg, een beroep gedaan op de burgerij om in te schrij ven op een obligatielening. Het is te begrijpen, dat naar deze oplossing niet overal gegrepen werd, omdat er in Zee land nu eenmaal niet heel veel kapi taalkrachtigen wonen. De praktijk in andere plaatsen van ons land heeft nu reeds bewezen, dat, indien het geld door inschrijvingen van „de gewone man" moet binnenkomen, geen dave rende resultaten worden geboekt. Onge twijfeld zullen op sommige plaatsen ook boerenleenbanken hun steentje hebben bijgedragen, maar aangezien die de fi nanciering van de herbouw van boer derijen op zich hebben genomen (waar mede grote kapitalen zijn gemoeid), moet van die zijde niet veel worden ver wacht. GELUK GEHAD. Een aantal gemeenten op Zuid- en Noord-Beveland hebben geluk gehad, doordat zij tot een gezamenlijk bedrag van acht ton van één geldgever konden lenen, een instelling uit het bedrijfs- en ambachtsleven, die bij een normale voortgang van de bouwbedrijvigheid ten zeerste is gebaat en die voor het ver strekken van leningen op lange termijn voor het gehele land een bedrag van ruim 22 millioen gulden beschikbaar heeft. Zodra een kleine moeilijkheid wat een onderdeel der leningsvoorwaarden betreft ls opgelost kan met de bouw van woningen in de betrokken gemeen ten een begin worden gemaakt. Uiteraard zijn er nog gemeenten in onze provincie, die tot heden niet in staat waren de kasgeldlening, waar mede zij de woningbouw financierden, om te zetten in een lening op lange ter mijn. Dat is natuurlijk niet prettig en kan de betrokken gemeenten, als de geldgever zijn geld plotseling opvraagt, voor moeilijkheden plaatsen. Maar er is in ieder geval bereikt, dat de wo ningen er staan! In het algemeen mag worden gezegd, dat de Zeeuwse ge meenten, wat de consolidatie van hun schulden voor de woningbouw aangaat, geen slecht figuur slaan in vergelijking met andere provincies. Maar dat dit de gemeentebesturen in de meeste geval len veel hoofdbrekens en koopmanschap heeft gekost is te begrijpen, wanneer men even denkt aan de schaarste op de kapitaalmarkt! WONINGEN VOOR GEREPATRIEERDEN. Dan is er nog een aantal Zeeuwse ge meenten, dat voor moeilijkheden staat wat de woningen voor de gerepatrieer- den betreft. Om enkele cijfers te noe men: van de 570 voor gerepatrieerden toegewezen woningen in 1950 konden er tot heden een kleine 200 nog niet wor den gerealiseerd. Ook hier was de oor zaak: geen financieringsmogelijkheden. Deze gang van zaken is te betreuren, omdat het woonruimteprobleem werd vergroot. De betrokken gemeentebestu ren n.l., overtuigd van de grote moei lijkheden, waarvoor de regering stond met betrekking tot de hipsvesting van deze gerepatrieerden, verklaarden zich bereid deze mensen op te nemen, waar bij de regering toezegde, dat boven het aantal voor hen noodzakelijke woningen 20 tot 25 procent meer zou worden toe gewezen aan bouwvolume. Toen echter de gerepatrieerden onder dak waren ge holpen, met voorrang boven de normale gevallen, kwam eerst de bouwstop en daarna de moeilijkheid der financiering, zodat de gemeenten niet slechts geen woningen kregen, maar bovendien „oude" woonruimte waren kwijtge raakt! Dat was wel erg zuur en het is te begrijpen, dat in sommige gemeen ten zij, die al lang op de wachtlijst stonden, zeer slecht te spreken waren. Het is dan ook te hopen, dat zo spoedig mogelijk de gemeenten, die dit aangaat, in staat zullen zijn ook voor deze bouw leningen op lange termijn te sluiten. INDUSTRIEWONINGEN. Of dit jaar alle toegewezen volume voor Industriewoningen zal kunnen worden gerealiseerd, is eveneens de grote vraag. Er zijn verschillende ge meenten, die al met de uitvoering der plannen bezig zijn. Anderen daarente gen konden nog steeds geen geld vast krijgen. Sas van Gent b.v., dat behalve het normale contingent een flink aantal industriewoningen kreeg toegewezen, is tot heden niet in staat gebleken hetzij op voet van woningbouw hetzij op grond van particuliere bouw enige woning te doen zetten. En dat is juist voor een gemeente als deze, waar een schreeu wend tekort is aan industriewoningen ten zeerste te betreuren. De raad van Vrouwenpolder hoopt hedenavond om 6.30 uur in openbare vergadering bijeen te komen. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Le baroque Espagnol et Calderon de la Barca", de heer A. L. Constandse, ge boren te Brouwershaven. De klaprooscollecte te Hoedekens- kerke gehouden heeft f 55,39 opge bracht. De in Sint Annaland gehouden prlk- kaartenaetie ten bate van 't te bouwen Protestants Sanatorium bij Breda heeft f 60.10 opgebracht. De collecte voor de samenwerkende Protestants-Christelijke Kinderbescher- mings Organisatie heeft te Zoutelande f33,48 opgebracht. In het gehucht De Sterre, ten Zui den van Zuiddorpe in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, zal de Bondswegwijzer van een verlichtingsinstallatie worden voor zien. Op dit punt passeert het verkeer van Axel via Zuiddorpe en Overslag naar het Belgische plaatsje Wachte- beke. Op de kar klom da „ballon-vui ler", zoals de kinderen hem doopten. Bezwarend hief hij zijn hand op. t Gejoel was direct over. Trots keek hij even om naar de bovenmeester, die wrang teruglachte. Allemaal koppen dicht en goed luisteren naar mij", beval de ballon- vuiler. „Iedereen krijgt een ballon met een kaartje er aan. 't Geeft niks dat daar je eigen naam niet op staat, want je eigen ballon wordt wel door een ander opgelaten. Wie een ballon heeft gaat daar staan. Maar denk er om, dat je hem goed in je fikken houdt, want wie z'n ballon los laat voordat ik het zeg, wordt van het veld gestuurd. Begrepen?" ,Ja!" juichten de kinderen, t Werk vlotte wonder-best. De een na de ander holde, rijk met de ballon, naar het steeds groeiende groepje ge lukkige ballon-bezitters. Soms, stie kem, werden de ballons doorgeruild, met degenen, die op het kaartje ge noemd stonden. Maar voortijdig weg vliegen deed er niet een. Karei voelde zich best in z'n gloed nieuwe functie. De kinderen hadden eerbied en bewondering voor hem, om 't bijzondere van zi)n taak. Thuis zouden ze 't vertellen: „De klerk van Notaris Wiekheuvel deelde de ballon netjes uitl" 't Was gebeurd! Het laatste kind, een schriel meiske van tien jaar, was na 't eindeloos verlangend wachten in 't bezit van een ballon. Om hem toch nog eventjes vast te houden liep ze langzaam naar haar plaatsje bij de andere kinderen. De kaarten waren op, de ballons op tien na. /f= „Die mag je zelf houden", vertelde Karei nadrukkelijk. Trots en blij knikten de gelukkigen, bijna verlegen om de ongedachte wel daad. „Ik tel tot drie", schreeuwde de voerman, „dan laten jullie allemaal tegelijk los". Zo gebeurde het. Als één wolk van GO VERBURG korte genot van Karei voor: Om het maar zo die laatste kinderen stelde „Zullen we die tien verdelen onder de laatsten?" „Best, best", keurde de ballonvuller goed. De laatste tien kinderen moeten even terugkomen beval hi). „Ja, jij ook kleintje'", verduidelijkt hij zijn bedoeling voor het halverwege stil staande, sehuw-omltijkende kleine meisje. Er bleken wel dejrtig laatsten te zijn, maar genade; los werden de slechte tellers terug: istuurd. De tien bleven over. Eén vo f één kregen ze de tweede ballon in hun handen ge drukt, het touwtje r, gt een extra lus rond hun pols. louter ballonnen gingen de ballonnetjes omhoog. De vorm, de zon en de wind, dreven ze rap uit elkaar. Een kleu rige stoet was het, die wegzweefde over de bomen rond de singel. Karei keek dat aan, en ineens, om de overeenkomst van de wegvluchten de ballonnen met voortdrijvende wol ken, moest hij terugdenken aan het gesprek met Notaris Wiekheuvel. Als de wolken zouden de ballonnen voort- zweven naar verre streken. De plaats van vertrek was bekend, maar nie mand wist waar ze zouden landen. In dat onbekende zat spanning en avon tuur, besefte Karei. Hij tuurde tot de laatste ballon ho ger gestegen dan de rest, wegzwierf achter de bomen. Nog bleef hij toen staan, strak starend naar de plaats waar de ballon verdwenen was. 't Speet hem, dat het kinderspeelgoed nu weg wasj dat heel dat feest van vullen en oplaten al weer gevierd was. Kijk, 't ene eenzame ballonnetje keerde terug, 't Zweefde weg, brutaal een andere richting in dan zijn kameraadjes. Daar verwonderde Karei zich toen over. Hoe kon dat, dat zo'n eenling zelf koers koos, terwijl toch de wind naar een andere richting woei? Was het dan toch niet waar, dat een wolk altijd met de wind mee ging? 't Ballonnetje was nu verdwenen in de richting van de zon. t Hinderde Karei niet meer. Veel belangrijker leek hem de oplossing van die vragen. „Ik zal het de notaris vragen", mompelde hij. De notaris, wijze man als hij was, zou ook hier misschien het antwoord op weten. Verward door de gedachte aan dit m*oie en wonderlijke van die paar uur, gunde h(j zich nauwelijks de tijd om de voerman te groeten. De man had er ook geen behoefte aan. Hij zat al weer op de bok en rukte met de teugels de hit uit z'n dommel. „Ah, hu, knol", riep hij en op Kareis: „Bonjour", gaf hij onverschillig terug: „Goei!" De kinderen, juichend, waren weg getrokken naar het feestelijk markt plein, waar nog steeds het draaiorgel jengelde. (Wordt vervolgd) V VERSTANDIG EXPERIMENT Iemand die lange tijd aan het ziek bed gekluisterd is geioeest, is natuur lijk verheugd, als het ogenblik daar is, dat hij zich weer in het volle leven kan wagen. Maar dikwijls heeft hij in die periode van gedwongen niets-doen een morele klap ge regen, is er lang zamerhand een gevoel van minder waardigheid in hem gegroeid. En als hij dan weer aan de slag kan, moet hij dikwijls een zetje hebben, moet hij even gedwongen worden zich daar over heen te zetten. Zo is het ook met de vluchtelingen en ontheemden van de laatste wereld oorlog. In haar brief aan president Truman heeft onze Koningin er op gewezen, dat deze mensen vooral mo reel met de ondergang worden be dreigd, omdat het gevoel van nutte loosheid in hen de overhand krijgt. Al jaren lang teren ze nu op de zak van de gemeenschap en voor velen zal het moeilijk zijn terug te keren in de nor male samenleving met hetzelfde élan, dat hen vroeger wellicht heeft bezield. George L. Warren nu heeft, als woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, een nieuw plan opgesteld, dat hij zal voorleggen aan de migratieconferentie die binnenkort te Brussel zal worden gehouden en waar vertegenwoordigers van 32 landen aanwezig zullen zijn. Dit plan is een experiment: het beoogt een soort poolvorming van de deelne mende landen en een verhuizing in het komende jaar van plm. 115.000 vluchtelingen en ontheemden naar een aantal vrije landen. Er is echter een bepaling bij, die vooral van belang is voor deze ontheemden zelve en dia deze proef tot zeer verstandig experi ment stempelt: de emigranten zullen de kosten van vervoer dienen te ver goeden zodra zij in hun nieuwe vader land emplooi gevonden zullen hebben. Dat is precies het zetje, dat velen van deze gedemoraliseerden nodig zullen hebben. Zij zullen zich in hun nieuive vaderland moeten aanpassen, want de overtocht moet betaald. Er wordt van hen verwacht, dat zij als vrije mensen in vrije landen hun normale plichten zullen nakomen; alleen die verwachting al geeft een behoorlijk morele ruggesteun. Wij hopen van harte dat dit experi ment zal slagen en dat het ook voor normale emigratie zal worden toege past. Op het ogenblik zijn er wel emi granten die hun landverhuizing zien als een gesubsidieerd avontuurtje. Deze mentaliteit zal door de emigra tie-autoriteiten moeten worden uitge bannen en het Amerikaanse plan lijkt ons hiervoor een verstandig begin. Generaal Juin door de Koningin ontvangen. Ten paleize Soestdijk heeft H.M. de Koningin gisterochtend in audiëntie ontvangen de Franse generaal Juin, be velhebber der N.A.T.O. landstrijdkrach ten in centraal Europa. DE HOGE PRIJZEN VAN KRANTENPAPIER. Zes Europese fabrikanten en distri- buenten van papier, die als gasten van de E.C.A. in de Ver. Staten vertoeven, hebben geklaagd over de hoge prijs van krantenpapier, aldus meldt de „New York Times". Tot het gezelschap, dat gedurende een maand de Amerikaanse methoden van productie, distributie en verbruik van papier zal bestuderen, be hoort o.m. mr F. A. H. de Graaf, direc teur van Van Gelder Zonen N.V. te Amsterdam. In de 2de klasse van de Zeeuwse tafeltennis- competitie werd slechts één wedstrijd gespeeld. Be Fair verloor in eigen huis met 4—6 vatt Will ran Zoelen, waardoor de stand er nu als volgt uitziet Wilno Will van Zoelen Sorry Goes Be Fair Wilno 2 Scheldt Spirit PZEM 22-8 23-17 22-18 21—19 26—24 17-18 15-15 10-20 4-26 In de 3de klasse bleef Will van Zoelen 2 zonder een enkel verliespuntje aan de kop door een 7—3 overwinning op het bezoekende Sorry 3, dat hiermede de eerste nederlaag te pakken kreeg. Sorry 2 handhaafde zich in de kopgroep door Schelde 2 met 46 te kloppen. Spirit 2 veroverde het eerste puntje door een 5—5 ge lijk spel tegen VSV, waardoor PZEM 2, dat bij Goès 2 met 8—2 de kous op de kop kreeg, een zaam op de onderste plaats kwam. De stand is hier: Will van Zoelen 2 Sorry 3 Sorry 2 Goes 2 Wilno 3 V.S.V. Schelde 2 Spirit 2 P.Z.E.M. 2 34-6 28-12 26-14 31-19 18-22 183| 17-28 13-27 5-35 In de 4de klasse A kreeg 't Zand 2 in eigen huis een 4—6 nederlaag te slikken van A.T.T.G en kwam daardoor op de onderste plaats. Arne- muiden stuurde V.S.V. 2 met een 7—3 nederlaag naar huis. In de 4de klasse B bleef Will van Zoe len 3 zonder verliespunten door een 9—1 overwin ning op P.Z.E.M. 3, evenals A.T.T.C. 2, dat Schelde 3 in eigen huis met 37 klopte. V.S.V. 3 tenslotte won met 7—3 van het bezoekende Arne- muiden 2. VOETBAL. Middelburg—Zeeland! a. Zaterdagmiddag spelen Middelburg en Zeelandia op het terrein aan de Na dorst een vriendschappelijke voetbal wedstrijd ten bate van de sportuitwis- seling tussen Middelburg en Folkestone. SCHAKEN. Middelburg II-V.U.K. 5-5. Na de wedstrijd Middelburg IIV.U. K. voor de le klasse van de Zeeuwse Schaakbond moest de partij tussen P. Sanders (Middelburg) en Meyer (V.U. K.) worden afgebroken. Deze is thans na arbitrage remise verklaard, waar door de uitslag is gewijzigd In 55, Goes—Terneuzen 2j^7x/v De voor de le klasse van de Zeeuwse Schaakbond gespeelde competitiewed strijd tussen Goes en Terneuzen is in n 7%2'A overwinning voor Terneuzen geëindigd. T De uitslagen waren: K. BeekeM. Quakkelaar 01; A. J. C. Nordlohne— A. Stadhouders 'AA. C. Reusen— G. E. van Halsema 01; W. A. Duve- kotJ. v. d. Sande 10; J. Tholenaar A. v. d. Staal 0—1; K. Flipse—G. den Decker 01; H. VerheekJ. P- v. d' Staal 0—1; A. LooyenH. Voorhans J. C. Franse— S. W. Henry 0—1; J van ZweedenA .de Conines Vs—lA. Donderdai Gevol Deel der sticht Sedert en de M.A.C. hiervan zijn] vereniging Organiseren ronde. Een pommissie h| beleid van tot de slot: de secretarhi bleven. De treden. Gevolg va dat een deel) degouwen" nieuwe Mot sticht, die naam is. Ofj bestaan han; houding van gouwen". In de mogciykh laten, als te: gegeven door gouwen" datj de K.N.A.C. ten stipt zul] Een besliss den tegemoet „Scheldegouv. bijeen zullen j binnenkort hg Intussen hl voor haar lec ten uitgeschrij Walcheren op rit" op 29 D^ B. en W. verenigingen na te gaan, de verschillen! «v. voorkomei op te bellen, die zich bescl een eenvoudig] bracht. OC Uitvoel Voor een uit neelelub „Ond de opvoering drijven „Een, onder leiding gisseur, de het stuk werd dooj te aandacht moesten na afl in ontvangst nl De heer M. derwijzer aan Ritthem, is ber de Chr. lage] Aal ten. Causerie van De heer A. voorzitter van trale, afdeling avond in „De Goes een caused overbevolking, druk enz. een teerde in ons la In Frankrijk boerderijen besd gadigden zich kj Afrika is het p! alleen maar mol gehuwde geschol nen in dit land] men. In Australië - geschoolden voos staan er 1200-1 krant. Heiaas is land hopeloos. De sociale voo. kan men uitstek^ De kans op zé in Nieuw-Zeelarl biedt dit land me lië. Nieuw-Schotlail vruchtbaar en de| bijna enig voor Ontario zijn sincL landers geëmigre] dustrie voor. Vol ging zijn de gemel rijk. In de tabaks| nen, ook door Kortom Ontario sen vooral in de het boerenbedrijf.] In de buurt v< tuinbouw en de v wikkelen. Het kli: hard. Saskatchew, nomie. Vroeger he met droogte. Nu 2 werken aangelegd, stoffen voor en groententeelt flore In Canada zijn g Er is geen bureai worden door de Cl 1« geplaatst via d Iedere emigrant Emigreren uit wit is absoluut af te k Spr. besloot met het vreemde land ambassadeurs moe Christus. Op deze causeri meerde bespreking. Medegedeeld wei Louws ieder week zitting houdt te O houdt de heer Mar tien dagen des Di: GO Lozing ovi Dinsdagavond k Ostende mensen aa vrije tijd voorname voorzien aan de Ve De heer J. Peene aquariumvereniging hield namelijk een richting van het titel: „Chaos of Ko Vol belangstellinj verantwoorde blolog luisterd en stelde m< Verduis Door de politie te den een zekere B. i Souburg, voorheen v gen. B. heeft in het ari tot heden zich sel verduistering van f nadele van de Fa U heeft bekend en is 1

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2