Uitkering ineens aan alle werknemers Hei Processie-vraagstuk. „Ter Mantelinge" wordt Maandag geopend In de Huishoudschool te Middelburg herleefde het verleden* Minister van den Brink had aan dacht voor Tholen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND College van Rijksbemiddelaars verleende toestemming tot C.N»V.: „Waarom geen verplichting tot uitkering V Gemeentebestuur van Haam stede in overtreding Minister Stikker kon nog geen keuze maken k SNIPPER NIEUWS 1 i Vergunning voor bouw van Zuid-Nederlands Sanatorium? Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L, Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD Te JAARGANG No. 2027 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 22 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. dommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 8.14 u., onder 16.39 u.; Maan op 1.01 u., onder 14.09 u. Hoogwater op Vrjjdag 23 Nov.: Vlissingen: 8.42 u. 1.09 m., 21.31 u. 1.32 m.; Terneuzen: 9.07 u. 1.28 m., 21.52 u. 1.52 m.; Wemel- dinge: 10.07 u. 1.03 m., 22.49 u. 1.35 m.; Zierikzee: 9.45 u. 0.86 m., 22.34 u. 1.17 m. Het College van Ryksbemiddelaars heeft toestemming verleend tot het doen van een uitkering ineens aan de Nederlandse werknemers, bestaande uit 11 van een weekloon of V/i van een maandloon, met inachtneming van de grenzen, die golden by de jongste loonsverhoging. Hiermede wordt voldaan aan een wens van de Stichting van de Arbeid, die vaststelde, dat de kosten van levensonderhoud sinds de laatste loonsverhoging van 19 Maart j.l. een grote mate van stabiliteit vertoonden en tot de conclusie kwam, dat de be perking van het verbruik, die de regering noodzakelijk achtte, slechts in geringe mate werd overschreden, zodat voor een loonsverhoging geen aanleiding be stond. Voor zover het loon een bedrag van f4000 per jaar te boven gaat, komt het meerdere voor de berekening niet in aanmerking. Dl uitkering bedraagt dus ten hoogste f 8.50. Als basis voor de berekening dient het loon van de week, waarin 3 December 1951 valt, te worden genomen (resp. het maandsalaris over November). COMMENTAAR. Het C.N.V. lev erde het volgende com mentaar: „Het is inconsequent van de regering, dat zij voor deze compensatie- uitkering de vorm van een „vergunning' en niet die van een „verplichting" heeft gekozen. Geheel de gang van zaken rondom de consumptiebeperking en in. v7 RIJ ALGEMEEN is men van ge- voelen, dat de feitelijke situatie wat betreft het rocessievraagstuk on bevredigend is. Van R.K. zij..e wordt met sterke aandrang geëist net „tergende verbod" op te heffen en aan de discriminatie van rooms-goasdienstige uitingen op de openbare we een einde te maken, terwijl van andere zijde, juist omge keerd op strenge handhaving van het verbod wordt aangedrongen. Nu is deze ki .tie reeds meermalen officieel aan «e orde gesteld. Een staatscommissie uie in 1884 voorstellen tot wijziging van de grondwet ont wierp, adviseerde te bepalen, dat alle openbare godsdienstoefeningen buiten de gebouwen en besloten plaatsen zou zijn toegelaten, behoudens de be voegdheid der overheid bij de wet be perkende bepalingen te ontwerpen. In principe dus vrijheid van pro cessie. Dit voorstel kon echter bij de re gering en de meerderheid van de Tweede Kamer geen genade vinden. In 1913 kwam het ministerie-Heems kerk met een voorstel om openbare godsdienstoefening buiten gebouwen en besloten plaatsen geoorloofd te verklaren, behalve in geval naar aan leiding daarvan de openbare orde en rust dreigt verstoord te worden. Door de val van het ministerie bleef behan deling echter achterwege. Enige jaren later werd door de re gering een soortgelijk voorstel inge diend, evenwel met de toevoeging dat de oude processies in elk geval zouden z(jn toegestaan. Dit voorstel werd evenwel in verband met gebleken moeilijkheden teruggenomen. En zo bleef de zaak zoals ze sinds 1848 was. Onbevredigend. \7 00R HET CENTRAAL COMITÉ van A.R. kiesverenigingen was dit in 1947 aanleiding een commissie in te stellen met de opdracht van ad vies te dienen inzake het standpunt dat ten aanzien van het processiever bod moet worden ingenomen. Deze commissie bestond uit de heren: mr J. A. de Wilde, voorzitter; prof. dr G. C. Berkouwer, prof. dr I. A. Diepen horst, prof. dr K. Dijk, H. J. v. Lonk- huyzen, mr A. B. Roosjen, prof. dr J. Severijn en mr K. Groen, secretaris. Deze commissie heeft in December van het vorige jaar een rapport uitge bracht, hetwelk thans is gepubliceerd en waaraan door mij verschillende bijzonderheden zijn ontleend. In haar rapport komt de commissie tot de conclusie, dat voor een proces sieverbod een goede grond is aan te voeren, n.l. de bescherming van vrij heid van godsdienst. „De vrijheid van geweten, van gods dienst en van godsdienstoefening aldus het rapport is een goed waar aan de overheid niet behoort te ra kenzolang deze vrijheid niet de vrijheid van geweten, van godsdienst en van godsdienstoefening van de an der aantast". En dat is het geval met de openbare processie, althans met de sacramentsprocessie. Hier ligt de grond voor het processieverbod de bescherming der vrijheid van gods dienst tegen een cultus, die zich in ab solutistische zin aan anderen tracht op te leggen. Het processieverbod is dus niet een aantasting van de vrijheid van gods dienst, maar strekt integendeel tot handhaving daarvan. UI IERMEDE is echter niet alles ge- 1 A zegd. Met verwijziging naar Deut. 24 1 waar echtscheiding vanwege de hardigheid der harten wordt toegela ten, wordt er op gewezen, dat de over heid niet steeds in staat is tot het ne men van zulke maatregelen, welke de volstrekte handhaving verzekeren van wat naar goddelijk gebod eis zou zijn. Zo is het b.v. in de bestaande situa tie onmogelijk de zaak terug te schroe ven naar 1848 of nog vroeger. Daarom, hoewel uitdrukkelijk en principieel van het processieverbod uitgaande, meent de commissie dat het 4oor haar ontwikkelde standpunt het best kan worden benaderd door een regeling, waarbij het toelaten van processies plaatselijk zou worden ge regeld, echter onder hoger toezicht. Gedacht is aan een regeling volgens welke voor het houden van een pro cessie nodig is, toestemming van B. en onder toezicht van Ged. Staten en met de mogelijkheid van beroep op de Kroon. 2. deze uitkering bewijst opnieuw, dat het huidige systeem van loonpolitiek drin gend herziening behoeft". Het N.V.V. liet zich, behalve wat het laatste betreft, in soortgelijke geest uit. Bevoegdheid tot goedkeuring van bouwwerken ingetrokken De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de aan de ge meente Haamstede toegekende bevoegd heid tot het goedkeuren van de uitvoe ring van bouwwerken m.i.v. 1 Decem ber 1951 ingetrokken. De minister is voornemens deze beschikking op 30 November 1952 te laten vervallen. Het college van B, en W. van Haam stede heeft vergunning verleend voor de bouw van twee fruitbergplaatsen, wetende, dat deze als noodwoningen zouden worden gebruikt, zo licht het ministerie deze beschikking toe. Voor de bewuste bouwwerken werden geen Rijksgoedkeuringen verleend, hoe wel deze wèl vereist waren. Zodoende werd gehandeld in strijd met de We- deropbouwwet en met de richtlijnen van het ministerie. Het beleid van het college In deze zaak was over.gens zodanig, dat de mi nister, gehoord Ged. Staten van Zee land, zodoende zich genoodzaakt zag de goedkeuringsbevoegdheid in te trekken. De beslissing omtrent de goedkeuring van in Haamstede uit te voeren werken wordt nu genomen door of vanwege de minister. j1 NIEUWE KOFFIEBONNEN Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft bon 509 algemeen (a- en b-kaarten) en 6on 517 algemeen (d-kaarten) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kun nen m.i.v. Vrijdag worden gebruikt en blijven geldig t/m 8 December 1951. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwijzing geschieden op 20 December 1951. Ver. van Oorlogsgedupeerden op Zuid-Beveland blijft bestaan Onder voorzitterschap van de heef P. Scheele de Putter te Kapelle ver gaderde in „Centraal" te Goes de Bond van Oorlogsgedupeerden op Zuid-Beve land. Bij de besprekingen bleek, dat in 1951 voor verschillende leden gunstige resul taten werden bereikt en daarom besloot men met het werk van de Bond ook in 1952 voort te gaan. BEVOLKINGSONDERZOEK TE MIDDELBURG GESLOTEN Veertien gevallen van T.B.C. geconstateerd Gisteravond ls te Middelburg het be volkingsonderzoek op T.B.C. gesloten. Van de 16.000 opgeroepenen zjjn er 2000 niet verschenen. 87'/j procent heeft aan het onderzoek deelgenomen. Dit aantal is zeer bevredigend. Er zijn 14 actieve gevallen van T.B.C. ont dekt, hetgeen 1M per duizend onder zoekingen betekent. Dit percentage is, gezien het gemiddelde voor Zeeland, dat nauwelijks 1 pro mille bedraagt, vrij hoog. Op deze resultaten komen wij te rug. Volgende week Donderdag wordt te Arnemuiden een begin gemaakt met dit onderzoek. Maandag 3 December wordt in Westkapelle begonnen. Op 7 Decem ber wordt te Vlissingen gestart. Tot begin Februari zal men hier met het onderzoek bezig zijn. De verzoeningscommissie voor Pales tina heeft besloten haar werkzaamhe den te beëindigen, gezien het standpunt van Israël en de Arabische staten, die zich niet bereid getoond hebben haar onbuigzame houding belangrijk te wij zigen. UITERST DOELMATIG, MAAR NIET LUXUEUS Fraaie aanwinst voor Stichting Rusthuizen Walcheren Wie beweert, dat het pension-tehuis „Ter Mantelinge", dat door de Stichting Rusthuizen Walcheren aan de Noordweg tussen Oostkapelle en Domburg ls gebouwd, alleen voor mensen met een ruime beurs bestemd zou zjjn, vergist zich. Gistermiddag bebben wij ons ervan kunnen overtuigen, dat van luxe geen sprake is, doch dat „Ter Mantelinge" is geworden wat men van een pension tehuis mag verwachten: doelmatig en ingericht naar de eisen des tflds. al verblijven, tevreden zijn. DR PRIJZEN. Je bestaande rusthuizen op Walche ren zijn practisch alle verbouwde heren huizen of buitenplaatsen, waardoor veel comfort achterwege blijft. Nu ech ter een geheel nieuw tehuis moest wor den gebouwd, heeft het Stichtingsbe stuur met het beschikbare geld al het mogelijke gedaan om een geriefelijk en doelmatig gebouw neer te zetten. Men is daarin o.i. volledig geslaagd. De Baamse architect Wentink heeft een modern, aantrekkelijk rusthuis ge bouwd, waarover de bewoners, die er Wat eerst 1 Atlantische of Europese samenwerking 1 ZIJN AMBT KOST HEM VEEL GELD (Van onze parlementaire redacteur). De Kamer is er niet in geslaagd minister Stikker tot een duidelijke uitspraak te bewegen over zijn voorliefde voor de Atlantische of de Europese samen werking. Hjj hulde zich in een angstvallig zwijgen en beperkte zich tot de op merking, dat hij nog geen keus kon maken. Deze kwestie moet bestudeerd worden, omdat in verschillende landen over dit probleem anders wordt gedacht. Natuurlqk was h\j overtuigd van de noodzaak tot samenwerking, maar wat het continent betreft: er zjjn terreinen, waarop integratie bezwaarlijk is. Op de duur zal een Atlantische sa menwerking tot stand kunnen komen. Hier zijn wjj echter nog niet aan toe. De eenwording van ons werelddeel zon der Engeland vond de minister zeer twijfelachtig. Wij zullen daarom moeten proberen Engeland en Scandinavië in de Europese federatie te betrekken. HET EUROPESE LEGER. De regering heeft besloten deel te nemen aan de besprekingen over een Europees leger. Zij wenst echter geen aantasting van de souvereiniteit, van de sociale politiek, terwijl onze defensie lasten niet zullen mogen stijgen en de hoge autoriteit een collegiaal lichaam moet zijn. Binnen deze richtlijnen wens te minister Stikker een oplossing te be reiken. Uit het verloop van zijn rede bleek, dat hij toch niet zo'n enthousiast voorstander van deze gedachte is. Tal van bezwaren somde hij op. Wat betreft het Japanse vredesver drag was hij Vein mening, dat Nederland geen alternatief had. Als wij niet zou den toetreden tot dit verdrag, zou het voor ons nog moeilijker zijn om zelf be' sprekingen met Japan te gaan voeren. EEN DURE BAAN. In het begin van zijn redevoering wees minister Stikker erop, dat hij er veel geld bij inschiet bij de uitoefening van zijn functie. Salaris en representa tietoelage zijn niet voldoende om een behoorlijke staat te voeren. Het mag niet zo zijn, dat dit ambt uitsluitend vervuld kan worden door zeer vermo- i De Amerikaanse verliezen in Korea bedroegen op 21 November 100.176 man, n.l. 15.152 gesneuvelden, 72.404 gewon den en 12.620 vermisten. Roemenië heeft bij de V.S. geprotesteerd tegen een grensschending door een Ameri kaans militair vliegtuig, dat Maandag vermist werd in de buurt van de Hon gaarsRoemeense grens. Als leden van de organisatie voor voedsel en land bouw der V.N. zijn Argentinië, Japan, Nepal en Laos toegelaten. In Febru ari a.s. zal in Engeland weer staalrant- soenering worden ingevoerd. Het ziet ernaar uit, dat Griekenland Joego-Sla- vië zal opvolgen in de Veiligheidsraad. Het heeft de steun van de V.S. en de Zuid-Amerikaanse landen en een aantal West-Europese landen. Prins Bern- hard is Woensdag voor een kort parti culier bezoek te Londen aangekomen. Maandag zal hij terugkeren. Bij K.B. is de vice-minister-president, mr F. G. C. J. M. Teulings, benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken ad interim. Koningin Juliana heeft de Ned. Bond van Steen- en Ou'setdrukkerijen en Fo to-lithografische inrichtingen het prae- dicaat koninklijk verleend. gende personen. Vrijwel alle regerings- ;aken hebben tegenwoordig een buiten lands aspect. Dit departement is niet te leiden door een vakman, die niet voortkomt uit de binnenlandse politiek. Aan de andere kant is het weer zo, dat men het beleid van de minister van Buitenlandse Zaken los moet ma ken van de partij, waartoe hij behoort. Zo'n bewindsma- moet uitsluitend op zijn buitenlands beleid becritiseerd wor den. Menigeen, die dit hoorde, vroeg zich af, of de minister reeds bezig is zich los te weken van de V.V.D., nadat hij zich als „vakman, die voortkomt uit de binnenlandse politiek", nogmaals ter beschikking zal stellen. MINISTER STAF. De begroting werd z.h.s. aangenomen en toen was het de beurt aan minister Staf om achter de regeringstafel plaats te nemen. Nu er een vierjarenplan is opgesteld en de minister het volle ver trouwen van de Kamer heeft, restten Er is verteld, dat de pensionkosten voor een gewoon mens niet te betalen zouden zijn. Vergelijkt men die echter met de prijzen van soortgelijke inrich tingen, dan blijkt, dat de eerste eerder aan de lage kant zijn. In het hooidgeoouw zijn 20 en in de vleugel 14 kleine kamers. Wanneer deze door echtparen bewoond waren, varië ren de prijzen naar gelang de ligging der kamers van f900 per persoon tot 1000. Wanneer men de kamers alleen oewoont, lopen de prijzen van f 1250 tot f 1460 per jaar. Daarvoor heeft men eten, drinken, bewassing, centrale ver warming en tot op zekere hoogte ge neeskundige verzorging. ALLE VOORZIENINGEN. Alle kamers zijn voorzien van cen trale verwarming, vaste wastafel met warm en koud stromend water. De meubelen mogen zelf worden meege bracht, terwijl gordijnen door de Stich ting worden aangebracht. Verder zijn er 23 grotere kamers, waardoor het maximum aantal bewoners 80 wordt. Van standsverscnil is geen sprake. Men heeft de kamers uitsluitend gewaar deerd op ligging en uitzicht. Directrice is mevrouw W. A. OskampHeyink. Een twintigtal bewoners is reeds gear riveerd, o.w. vier echtparen. Verder nebben nog 20 personen een plaats be sproken. De ruime conversatiezaal is ingericht, de dienstvertrekken in het sousterrain zjjn uitstekend verzorgd. Er zijn vier badkamers en een lift. Een mo derne belinstallatie is aanwezig. Het gebouw zal Maandagmiddag in een officiële bijeenkomst om kwart voor drie in de Ger. kerk te Domburg wor den geopend door de Staatssecretaris van Volksgezondheid, dr P. Muntendam. niet anders dan tal van détailkwesties. Het enige opvallende was in dit debat, dat de heer Fens (K.V.P.) met alle aracht Zondagsrust bij internationale oefeningen bepleitte. De regering moet niet de overtuiging van het christelijk volksdeel geweld aandoen door mede te werken aan de verwaarlozing van de Dag des Heren. Het behoeft geen be toog, dat de heer Roosjen (A.R.) zijn i 'ijdschap over deze verklaring uit sprak. Woensdagmorgen heeft Generaal Eisenhower te Rotterdam de eerste Canadese strijdkrachten voor Europa tijdens een plechtig défilé onder zQn commando genomen. De 1200 man troepen zijn door de Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, aan Eisenhower overgedragen. Onmiddellijk na de parade z(jn de Canadezen met vijf speciale treinen naar Hannover vertrokken. Tijdens het inspecteren der troepen. Naast Generaal Eisenhower de comman dant van de Canadese troepen luitenant-kolonel J. E. L. Castonguay. Achter hen links Ir C. Staf, Nederlands minister van Oorlog, rechts zijn Cana dese collega Brooke Claxton. Voor het sanatorium te Davos. Mevrouw Bolkestein opende expositie» Het zal slechts weinigen bekend zijn, dat Middelburg in vroeger eeuwen ook een uitbreidingsplan heeft gehad. Ondanks dat plan kwam er iets heel anders uit de bus, dan verwacht werd. Er is nog een oude kaart van dit uit breidingsplan bewaard, die thans met vele andere kostbaarheden te zien is op de tentoonstelling, die de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers in de Huis houdschool te Middelburg organiseert. De opbrengst van deze expositie komt ten goede aan het Nederlandse Sanatorium te Davos. Bij de brand in Mei 1940 is veel ver nield. Men staat echter verbaasd, als men ziet hoeveel kostbaarheden, afkom stig uit familiebezit, zich momenteel nog in Middelburg bevinden. Al deze oude familiestukken zijn nu te voor schijn gekomen en voor deze expositie beschikbaar gesteld. De U.V.V. neeit zoveel ontvangen, dat niet minder dan 4 lokalen van de Huishoud- en Industrieschool aan het Molenwater voor de tentoonstelling in gebruik moesten worden genomen. Al leen al het prachtige kant- en hand werk vertegenwoordigt kapitalen, om nog maar niet te spreken van vele gou den en zilveren voorwerpen, die de moeite van het bekijken ten volle waard zijn, HANDWERK. Een Perzische haremjas behoort ook tot de collectie, evenals Indisch hand werk, maar ook kleden e.d. uit China afkomstig zijn tentoongesteld. Sommige stukken zijn 150 tot 200 jaar oud. O.m. is een sprei te bezichtigen, die werd vervaardigd in 1621, alsmede een kun stig vervaardigde boerenborstrok. Voorts treft men op deze expositie fraai kantwerk aan, waaraan 'n enorm aantal uren moet zijn gewerkt. Fraaie ouderwetse doopjurken, sierkleden en vele andere voorwerpen, uiting van kunstzinnigheid uit vroeger eeuwen, zijn geëxposeerd. Men heeft ook een aantal voorwerpen weten te achterha len, die zijn vervaardigd in het voor malige Burgerweeshuis, het gebouw waarin nu de Huishoudschool is ge vestigd. GOUD EN ZILVER. Hoewel het overgrote deel van de tentoonstelling in beslag wordt geno men door dameshandwerk, is ook een plaats ingeruimd aan gouden en zilve ren voorwerpen, alsmede andere kost- TIJDENS GESPREK MET Drs M. C. VERBURG Besprekingen te Vlissingen onderhoud met burgemeester van Zierikzee Zeer voldaan toonde zich gisteren de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, over het tweedaagse bezoek, dat de minister van Economische Zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink, aan Zeeland heeft ge bracht. Uiteraard zjjn er geen directe resultaten geboekt, maar hjj had de indruk, dat dit bezoek onze provincie zeker ten goede zal komen. Verheugd was lijj over de belangstelling, die de minister tijdens de gistermorgen gevoerde bespreking met de directeur van het E.T.I., drs M. C. Verburg, voor het eiland Tholen had getoond en over de kansen, die Tholen heeft om als industrieel ontwikkelingsgebied te worden aangewezen. singen de hoge gast binnen zijn poorten gehad. Het bezoek gold hier in de eerste plaats de N.V. Kon. Mij „De Schelde", waar de minister een deel van het be drijf bezichtigde, o.a. de leerschool, en waar hij de in aanbouw zijnde schepen in ogenschouw nam, waarbij de directie niet naliet erop te wijzen, dat alle sche pen in aanbouw öf voor buitenlandse rekening zijn öf voor rekening van Oor log en Marine; particuliere binnenland se opdrachten zijn er niet en dit is een wel wat vreemde figuur! Binnenskamers was er vervolgens een vertrouwelijke bespreking met de direc tie van „De Schelde". Blijkens een com muniqué is er van gedachten gewisseld over de moeilijkheden t.a.v. materialen en grondstoffen, over de opvoering van de productiviteit en over enkele tech nische vraagstukken, zoals de bouw van gasturbines. B. en W. van Vlissingen kregen in „Het Wooldhuis", waar de minister de lunch gebruikte, gelegenheid hun moei lijkheden te bespreken. Allerlei vraag stukken kwamen hier ter sprake; „De Schelde" neemt in Vlissingen een over heersende positie in en het is begrijpe lijk, dat het gemeentebestuur deze eco nomische basis wel wat smal vindt. Men besprak derhalve de mogelijkheid van oprichting van industriehallen (de hiervoor benodigde terreinen zijn be schikbaar) en men roerde ook het wo ningvraagstuk aan. SCHOUWEN VROEG DE AANDACHT. Over Tholen ls lang en breed gespro ken, daar dit het enige deel van Zeeland is, dat ernstig tobt met werkloosheid en dat terwijl de Tholenaren niet licht van huis en haard wegtrekken om el ders in den lande een bestaan te zoeken. Er is weliswaar enige verbetering door het toenemen van de teelt van zilver uien, doch die levert slechts gedurende enkele weken per jaar volop werk en er moet dan ook naar andere middelen worden omgezien. Industrialisatie lijkt ook hier de aangewezen weg. T(jdens dit gesprek, dat vijf kwartier duurde en waaraan ook de leden van G.S. deelnamen, is aandacht besteed aan de vraag, welke projecten thans in con- creto kunnen worden aangepakt. Ach tereenvolgens zijn de financieringsmoei lijkheden bij het vestigen van eeu zee wier verwerkende industrie ln Kruinin- gen aangesneden, heeft men de cellu lose-Industrie onder de loupe genomen en de modernisering van de vlasindus trie in Zeeuwsch Vlaanderen. De rest van de ochtend heeft Vlis- Hoewel dit niet op het programma stond, maakte de minister toch ook een ogenblik vrij voor een bespreking met de burgemeester en gemeentesecretaris van Zierikzee, die de belangen van Schouwen en Duiveland in het alge meen en van Zierikzee in het bijzonder wilden bepleiten. De uitzonderlijk slechte verbindingen staan een behoorlijke ontwikkeling vein dit gebied in de weg. Industrie en toe risme gaan eraan voorbij, hoewel het voor beide grote mogelijkheden biedt. Voordat minister van den Brink hier aan echter te pas kan komen, zal er eerst eens een woordje gesproken moe ten worden met zijn collega van Ver keer en Waterstaat. Men heeft de minister trouwens toch niet onbekend gelaten met de verkeers problemen: men heeft hem b.v. het ont werp voorgelegd voor een nieuwe boot, geschikt voor het vervoer van zware auto's tussen Kruiningen en Perkpolder. De tegenwoordige pont, de „Moer dijk", moet nodig in revisie en de beide andere boten, de „Wilhelmina" en de „Hendrik", zijn minder geschikt voor zwaar verkeer. De bouw van een der gelijke boot zal echter een aanzienlijk bedrag vergen; men heeft er echter de aandacht van de minister op gevestigd en hem ook de diverse noodmaatregelen, die intussen genomen moeten worden, voorgelegd. baarheden, die eveneens nog in het be zit van verschillende families zijn. Zo vindt men er het gouden byouterie- doosje van Marie-Antoinette, enkele fraaie tinnen kloosterkannen, munten van 300 jaar voor Christus en een klein aantal kostbare met de hand vervaar digde koperen kandelaren. Zelfs antiek kinderspeelgoed ls tentoongesteld. De U.V.V. heeft met deze tentoonstelling twee zaken gediend. In de eerste plaats wat de bestemming van de opbrengst aangaat, maar anderzijds kan't niet an ders dan toegejuicht worden, dat men met dergelijke kostbaarheden, die zich voor een groot deel nog altijd binnen Middelburg bevinden, een expositie heeft ingericht. Vele dingen, waarvan slechts enkelen het bestaan wisten wor den op deze wijze aan de vergetelheid ontrukt. De echtgenote van de burgemeester van Middelburg mevr. Bolkestein heeft gistermorgen de expositie officieel ge opend. Zy wees op de goede naam, die het Nederlands Sanatorium in Davo» zich heeft verworven. Zy sprak de wen» uit, dat de tentoonstelling een groot succes zal worden. De expositie duurt slechts 2 dagen en zal vandaag geslo ten worden. Aanvraag niet afgewezen In de gisteren gehouden vergadering van het college van commissarissen der Interkerkelijke Prot. Stichting „Zuid- Nederlands Sanatorium" te Breda heeft de voorzitter van het bestuur, ds P. van Til te Middelburg, medegedeeld, dat de principiële bouwvergunning by Ryksln- stantics niet is afgewezen, zoals in sommige berichten werd gesuggereerd, doch nog in behandeling ls, zulks ln te genstelling met andere rechtstreekse afwijzingen van ziekenhuis- of sanato- rlumbouw. Van overwegende betekenis is in deze situatie een rapport van de medische enquête-commissie, dat, rekening hou dend met de nieuwe behandelingsme thodes, het huidige aantal sanatorium bedden, de resultaten van de landelijke doorlichtingsactie en de mogelijkheden van huiskuur en plaatselijke ziekenhuis- behandeling, aantoont, dat de noodzaak van een protestants sanatorium voor het Zuiden onverminderd blijft bestaan op grond van medische, sociale en gees telijke factoren. De propaganda wordt, naar medede lingen van de secretaris ds Th. C. E, da Costa, gevoerd m.m.v. reeds 147 plaatselijke correspondenten (in Zee land 78, Brabant en Limburg 38, Z. Hollandse Eilanden 31) en 20 comité's. Aan de prikkaartenactie werkten 242 scholen in het Zuiden mee. De opbrengst bedroeg gemiddeld f75 per school. De straatcollecte voor de vier protestantse T.B.C.-organisaties werd in 174 ge meenten in het Zuiden gehouden en had een goed verloop. Zover thans bekend werd hier f61.567.41 opgebracht. Van de landelijke opbrengst valt een deel de stichtinc toe. Tenslotte werd de begroting voor '52 van de penningmeester, de heer H. Beek, goedgekeurd. DE BILT ZEGT Weersverwachting, geldig tot van avond. Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met enkele buien. Krachtige tot matige wind. De zelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1