Compromis tussen Westelijke en Russische ontwapeningsvoorstellen 7 Het Processie-vraagstuk. r: Prot* Chr+ Bureau voor School- en Beroepskeuze in oprichting Amerikaans emigratieplan voor Europa Perzië rekent op lening van de Verenigde Staten NIEUWS Voorlopig geen uitbreiding van het aantal Kamerleden ortgene PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Initiatief der kleine staten Er zijn punten van overeenkomst r\E GRONDWET van 1814 ging nog iets verder en bracht in principe vrijheid van processie. Dit verhinderde de regering echter niet, in 1819 een aantal beperkende bepalingen af te kondigen. Hierin werd aanvankelijk het houden van openbare processies beperkt tot tweemaal in het jaar, terwijl voorts werd bepaald, dat bedoelde processies niet anders dan op Zondag mochten plaats vinden. Een K.B. van 23 April 1822 bepaalde verder, dat het houden van openbare processies zou zijn toege laten in die gemeenten waar zulks zon der onderbreking altijd had plaatsge vonden. Minister van Maarseveen f J k SNIPPER wintertijd^ wringertijd Pagina 4 ~s: aange* eur, die schenkt, in staat, geluid niveau! banden aan opleggers ateriaal aan van tig 1.30 u. Commissie. aan Slagers j een een ander eigenhandig m volledige genturen en gouwerlaan succes deel de m en J. Rijks# ge, T. de Vrios J. Jansen van de Vrede (4e M. Schoolmeester en N. van Loo ïssen, A. Mesu, Vinke (4e maal) STAND ia J.f d. f. N., d. T" r v. G» Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2438, bij gwsi gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2025 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m.' Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 20 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTIIEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; i. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema. Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 8.11 u„ onder 16.41 u..; Maan op 23.48 u., onder 13.48 u. Laatste kwartier 21.01 u. Hoogwater op Woensdag 21 Nov. Vlissingen: 6.33 u. 1.35 m., 19.12 u. 1.46 m.; Terneuzen: 6.59 u. 1.55 m., 19.35 u. 1.67 m.; Wemel- dinge: 8.09 u. 1.20 m., 20.38 u. 1.42 m:; Zierikzee: 7.46 u. 1.00 m., 20.22 u. 1.22 m. Uit Parjjs wordt gemeld, dat een groep kleine staten de mogelijkheid be studeert om het Russische en het Westelijke ontwapeningsplan te combineren, teneinde een bruikbaar compromis te vinden. Tot dusver zouden India, Israël en Canada lderby betrokken zijn. Verscheidene diplomaten uit de kleine landen hebben erop gewezen, dat de standpunten van de V.S. en de Sowjet- Unie in vergelijking met vroeger aan- ECONOMISCHE HULP VAN RUSLAND AAN EGYPTE? De Sowjet-Unie heeft Egypte econo mische hulp aangeboden, aldus wordt te Parijs vernomen. Tussen de afgevaardigden der V.N. van beide landen, Mahmoed Fawzi Bey en Tsarapkin, zouden besprekingen be gonnen zijn. Volgens welingelichte kringen zou de Sowjet-Unie bereid zijn, met Egypte een economisch verdrag te sluiten pp voorwaarde, dat Egypte voortgaat met zijn verzet tegen de Engelsen. Een Britse woordvoerder heeft ver klaard, dat bij de ongeregeldheden tij dens het weekeinde in Ismalia zeven Britten zijn gedood en drie gewond. Er werden ook twee Britse burgers ge wond. WEIZMANN BLIJFT PRESI DENT VAN ISRAEL Dr Chaim Weizmann is Maandag door het parlement herkozen als presi dent van Israël. Op de uiterst rechtse vrijheidsbewe ging en de communisten na stemden alle politieke partijen voor zijn herbe noeming. S) i ea H. ALVORENS nader in te gaan op de vraag, welke houding ten opzichte van het processie-vraagstuk behoort te worden ingenomen, geef ik eerst enkele opmerkingen van historische aard. Van de Hervorming tot 1795 werd deze materie beheerst door art. XHI der Unie van Utrecht, dat practisch hierop neerkwam, dat, hoewel er prin cipieel vrijheid van godsdienst bestond, van het toestaan van processies geen sprake was. De revolutie van 1795 bracht hierin feen verandering. Officieel werd er end, dat ieder mens het recht heeft om God zodanig te dienen als hij wil of niet wil, zonder daarin op enigerlei wij ze gedwongen te kunnen worden. Volle dige vrijheid dus. Met deze beperking evenwel, dat gemeenschappelijke gods dienstoefeningen alleen mochten gehou den word, dat binnen de daartoe be stemde gehouwen en niemand met enig ordekleed of teken van een kerkelijk genootschap buiten zijn kerkgebouw mocht verschijnen. De Franse tijd bracht enige meer dere vrijheid. De wet van 8 April 1802, waarbij het Concordaat tussen de Paus en de Eerste Consul werd bekrachtigd, bevatte de bepaling, dat in die steden, waar zich kerkgebouwen van onder scheidene erediensten bevonden, buiten de gebouwen gewijd aan de R.K. ere dienst geen plechtigheid mocht plaats Vinden. Een processieverbod dus alleen voor bepaalde steden. Een jaar later werd dit verbod be perkt, door de bepaling dat bovenge noemd artikel slechts toepasselijk zou zijn in plaatsen waar de Protestanten tenminste 6000 zielen telden. Daarna volgde de Grondwetsherzie ning van 1848. Deze bracht de reeds gememoreerde bepaling, dat de open bare godsdienstoefening buiten de ge bouwen en besloten plaatsen geoorloofd blijft, waar zij thans naar wetten en re glementen is toegelaten. O VER DIT ARTIKEL, dat thans als art. 177 nog steeds van kracht is, is in de loop der jaren heel wat te doen geweest. De bedoeling is wel duidelijk: hand having van de in 1848 bestaande toe stand. Maar grote moeilijkheid bracht de vraag, waar in 1848 processies waren toegelaten. Zo kwam b.v. de hoogleraar Buys tot de conclusie, dat, waar de wetten en reglementen van 1848 waarop de Grondwet doelt ontbreken, processies Grondwet doelt geoorloofd. Mr. J. Schokking daarentegen, was evenals jhr mr A. S. de Savornin Lohman van oordeel, dat men op grond van de be staande bepalingen tot geen andere conclusie kan komen dan dat de open bare processies overal geoorloofd zijn. De rechterlijke macht tenslotte heeft zich practisch op hetzelfde standpunt gesteld. Wel is bij verschillende uitspra ken met de bedoeling van de grondwet gever van 1848 rekening gehouden, maar uiteindelijk is het zo, dat volgens arresten van de Hoge Raad het houden van processies in een groot aantal ge meenten toegelaten is, en dat in de overige gevallen bestraffing practisch onmogelijk wordt geacht. G- Z. zienlijk gewijzigd zijn en thans op de volgende punten overeenkomen: het verbod van atoomwapens, het instellen van een doeltreffende internationale controle op de productie van deze wapens, In <le nacht van Zondag op Maandag is te zjjnen huize te Utrecht na een aanval van Angina Pectoris, plotseling overleden de minister van Binnenlandse Zaken, mr J. H. van Maarseveen. Voor een kort overzicht van de le vensloop van de overledene verwijzen wij naar pag. 2. Tweede Kamer zou juist gisteravond Binnenlandse Zaken behandelen De agenda van de Tweede Kamer moest door het plotseling overlijden van minister van Maarseveen ingrijpend gewijzigd worden. Gisteravond zou de begroting van Binnenlandse Zaken worden behandeld. Dat kon natuurlijk niet doorgaan. Het is ook onmogelijk om op zo korte ter mijn een andere begroting in te lassen. Woensdagmiddag zal minister Stikker aan het woord komen om zijn begro ting te verdedigen, terwijl waarschijn lijk nog diezelfde middag een begin ge maakt zal worden met de begroting van Oorlog en Marine. De Kamer zal Don derdag op zulk een tijdstip aanvangen, dat de leden van het Kabinet en van de Volksvertegenwoordiging de begra fenis kunnen bijwonen, die is vastge steld om half 11 op het r.k. kerkhof te Utrecht. Gistermiddag heeft de ministerraad ich beraden over het interimaat, ten einde aan de Koningin een voordracht te kunnen doen. een algemene telling van wapens en strijdkrachten, het opstellen van een verdrag of con ventie over bewapening en atoomwa pens en het bijeenroepen door de V. N. van een wereldconferentie voor ontwape ning. Eden in Lagerhuis „TOEKOMST GEVAARLIJK, NIET HOPELOOS" De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft Maandag in het La gerhuis het debat over de buitenlandse politiek geopend. Hjj zei, dat de pers pectieven op internationaal gebied ern stig en zelfs gevaarlijk, maar geenszins hopeloos zijn. Hij geloofde niet, dat de internatio nale spanning door één of andere plot selinge en spectaculaire stap vermin derd zou kunnen worden. Hij verklaarde, dat een onmiddellijke- staking van het vuren in Korea zonder een overeenkomst over toezicht op na leving en over krijgsgevangenen onaan vaardbaar zou zijn voor de V.N. Over Egypte zei hij, dat Engeland altijd bereid is besprekingen met dit land te voeren. Indien Egypte echter enige kans op succes wil hebben, moet de terroristische activiteit in de Suez- kanaalzone worden gestaakt. Eden's voorganger zag geen wezenlijk verschil tussen de politiek, die Eden uiteenzette, en die, welke Labour heeft gevolgd. Hij drong erop aan, dat de re gering zou streven naar de toelating van een effectieve Chinese regering in de V.N. Beheersehapscommissie sprak over Nieuw-Guinea In de vergadering van de Beheer sehapscommissie der V.N. te Parijs heeft de Indonesische afgevaardigde Tajionapis bezwaar gemaakt tegen de uitoefening van Nederlands gezag over West-Nieuw-Guinea. De Nederlandse afgevaardigde, dr W. J. A. Kernkamp, verklaarde, dat de overeenkomsten, die in 1949 op de Ron de-Tafelconferentie werden gesloten, uitdrukkelijk niet voor het gebied van Nieuw-Guinea golden. De Nederlandse regering is van oordeel, dat dit gebied onder haar souvereiniteit valt en be houdt zich haar standpunt in deze aan gelegenheid voor. Opnieuw atoomontploffingen in Nevada Op de Yucca-vlak te bjj Las Vegas In Nevada Is Maandag wederom een proef genomen met een atoomontploffing, die de eeTste is van een nieuwe reeks. In een officiële verklaring is mede gedeeld, dat troepen en technische des kundigen, gespecialiseerd in de aanleg van versterkingen te velde, betrokken zijn geweest in de proefneming, de eer ste van een nieuwe reeks experimenten, waarvan het doel is de uitwerking na te gaan van door atoomkracht teweeg gebrachte ontploffingen op wapens. De ontploffing bracht een vuurschit- ïering, een vuurbal en vervolgens een als een kolom omhoog wervelende vlam, die de vorm had van een reusachtige „Romeinse kaars", teweeg. Er was geen reusachtige „paddestoel van rook" bo ven de ontploffingsplaats waar te ne men. EEN DURE VERGISSING? Gistermorgen werd in Schie dam aanbesteed de bouw van een nieuwe technische school. Men kon inschrijven voor twee be stekken: de dure oplossing met een vaste cantine aan het school gebouw en de goedkopere met de bouw van een tijdelijke cantine op de speelplaats. Tijdens het voorlezen van de inschrijvings bedragen bleek, dat de firma Boesschoten uit Doorn de moge lijkheid met vaste cantine op f945.000 en die met de tijdelijke cantine op f 1.010.000.— had in geschreven. Hoewel hier duide lijk een vergissing in het spel was moet de beslissing van het Rijk worden afgewacht. Immers, de inschrijving was officieel en het Rijk kan de aannemersfirma hou den aan de door haar ingeschre ven laagste prijs. Met dit denk beeld en de consequenties van zijn vergissing voor ogen, werd het de vertegenwoordiger van de betrokken firma te machtig en hij viel flauw. De laagste in schrijvers waren overigens: Van Ommen en de Groot uit Rotter dam f 949.770.voor de eerste oplossing en f 884.270.voor de tweede oplossing. De hoogste in schrijvers waren: J. K. Simon f 1.255.000 en f 1.180.000. Thans Is ook aan de heer Koopmans, benoemd Nederlands gezant te Cairo, door het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, da't zijn geloofsbrieven geadresseerd dienen te zijn aan de Korring van Egypte en van de Soedan. De heer Koopmans heeft verzocht nadere instructies van den Haag te mo gen ontvangen. Een kleine vier procent van alle Nederlandse boerenbedrijven is aangetast door mond- en klauwzeer. Een grote actie hiertegen is ingezet en een speciaal geprepareerde nieuwe entstof wordt gebruikt. Maandag is hiervan 5000 liter afgeleverd. De productie van dit vaccin bedraagt 4000 liter per week. Het verpakken en het verladen van de entstof in het centrale laboratorium van de Veeartsenijkundige dienst te Amsterdam. Slotbesprekingen op 1 8 December te Goes Zal de Frot. Chr. Stichting voor Schooi- en Beroepskeuze in Zeeland spoedig aan het werk kunnen gaan? Het begint er inderdaad op te ljjken, want op Dinsdag 18 December a.s. zal te Goes een bespreking worden gehouden, die, indien vertegenwoordigers van verscheidene organisaties zich met een aantal voorstellen kunnen verenigen, zal leiden tot de oprichting van de stichting. Men kent de voorgeschiedenis. Tij- organisaties op maatschappelijk terrein, Binnen een jaar vertrek van 115.000 a 120.000 Europeanen? De Amerikaanse regering zal de volgende week op de conferentie over emi gratie te Brussel een plan indienen voor het binnen een jaar doen emigreren van 115.000 k 120.000 Europeanen, van wie 10.000 a 15.000 Nederlanders, naar Canada, de V.S., Australië, Nieuw-Zeeland, Venezuela, Brazfilië en andere landen, buiten het reeds vastgestelde emigratietal. De V.S. zullen tien millioen dollar worden geschat. bijdragen aan dit emigratieplan, waar van de kosten op dertig millioen dollar MOSSADEQ WAS OP SCHIPHOL Er is echter nog geen definitieve toezegging „Het is mijn stellige verwachting, dat mijn land een lening zal krijgen van de Ver. Staten". Dit verklaarde vice-premier Fatimi van Perzië gistermiddag, toen hjj met premier Mossadeq op doorreis van de V.S. naar Cairo op Schiphol aankwam. „Iran heeft", zo verklaarde Fatimi, die als zegsman voor Mossadeq optrad, „een lening gevraagd van tien millioen r k A k r Op verzoek van de communistische afgevaardigden is Maandag op de bij eenkomst te Panmoendjon besloten de besprekingen tot morgen uit te stellen. De Amerikaanse regering heeft de Sowjetnota over Triest als „ongegrond" van de hand gewezen. Canada is voornemens 11 lucht-escadrilles, een in fanteriebrigade en uitrusting voor drie divisies als bijdrage tot de westerse de fensie te leveren. Het 82 jaar oude Argentijnse dagblad „La Prensa", dat tien maanden lang niet is uitgekomen, is Maandag wee, verschenen „krachtens het besluit van vijf millioen arbeiders". De regering van de Soedan heeft het Egyptische voorstel tot het houden van een plebisciet over de toekomst van de Soedan volkomen onuitvoerbaar ge noemd. Europa zal in 't eerste kwar taal van 1952 waarschijnlijk een kolen- tekort van 8,8 millioen ton en een co kestekort van 2 millioen ton hebben. De seismografen van het K.N.M.I. hebben gisterochtend te 10 uur 46 een zeer zware aardbeving opgetekend, waarvan de oorsprong was gelegen op een afstand van 7200 km in Oost- Noordoost. richting. In Twenthe, O. Gelderland én Salland wordt een actie voorbereid om voor deze gewesten een eigen regionaal radio-programma te verschaffen, waarbij de steunzender te Hengelo zal worden ingeschakeld. Tengevolge van een storing in het scha kelstation van de IJsselcentrale te Hen gelo zat heel Twenthe gisteravond en kele uren in het donker. M.i.v. 6 Dec. 1951 is het onderscheidingsteken voor langdurige dienst als officier met het cijfer XV toegekend aan de vice-admi- raal en luitenant-generaal de Prins der Nederlanden. dollar per maand gedurende de tijd van een jaar. Deze lening zal terugbetaald kunnen worden uit de opbrengsten van olieverkoop. Een definitieve toezegging hiervoor heeft Mossadeq in de V.S. ech ter nog niet gekregen". De Iraanse ambassadeur in Washing ton, die ook meereisde, verklaarde, dat één van de punten, die Mossadeq met Truman heeft besproken, de schadeloos stelling van de Anglo-Iranian Oil Com pany is. Het Iraanse voorstel is, dat eerst het bedrag van de schadeloosstel ling zal worden vastgesteld. Daarna is de Iraanse regering bereid Engeland zó lang olie te leveren zonder een enkele vergoeding daarvoor te verlangen, tot dit bedrag in zijn geheel is voldaan. Het Amerikaanse plan heeft ten doel de werkzaamheden van de internatio nale vluchtelingenorganisatie, die aan het einde van dit jaar wordt opgeheven, voort te zetten. Voorzien wordt in het instellen van een internationale commissie, die het programma zal moeten uitvoeren. Slechts die personen kunnen worden geholpen, welke in het bezit zijn van een visum van het land, waarheen zij zich willen begeven. De overtochtskos- ten der emigranten zouden moeten wor den betaald door het land, waar zij zich willen vestigen. Zij zouden deze dan, wanneer zij werk hebben gevonden, weer terug moeten betalen. dens een op 21 April van dit jaar ge houden vergadering werd een reeds tot dit doel opgerichte commissie, gevormd uit een vijftal organisaties, uitgebreid met leden uit andere organisaties, w.o. de Hervormde Stichting voor Geeste lijke Gezondheidszorg, Chr. Vrouwen organisaties en dergelijke. Deze uitge breide commissie hield tal van vergade ringen, o.m. ook met de directeur van de Stichting Zeeland. Het resultaat van al deze besprekin gen was de samenstelling van een aan tal voorstellen, die men op 18 December ter tafel zal brengen. Alleen de Herv. Stichting voor Gees telijke Gezondheidszorg heeft zich het recht voorbehouden met de z.g. „neutra le organisaties" in Zeeland een samen- spreking te houden om te trachten ook deze te bundelen tot een Stichting voor Beroepskeuze. Zij stelt zich voor, dat deze stichting dan met de door de com missie voorgestelde stichting zal samen werken, teneinde één bureau te openen, dat een christelijke signatuur moet dragen, wat vooral daarin moet uitko men, dat liet te benoemen personeel een positief chr. levensovertuiging belijdt. Op verzoek van de Herv. Stichting is ook met de Z.L.M. reeds over deelname gesproken en er is ook ruimte gelaten bij de verdeling van de bestuursfunc ties voor toetreding der Z.L.M., mits deze de grondslag aanvaardt. Naar ons bleek heeft de Z.L.M. in middels de Herv. Stichting medegedeeld aan de stichting van een dergelijk bu reau te willen medewerken. De reeds eerder genoemde voorstellen behelzen o.m. het volgende: De stichting stelt zich, zoals uit de statuten moet blijken, op de grondslag van de Heilige Schrift. Tot de stichting kunnen toetreden alle gewestelijke organisaties of afdelingen, die de grondslag aanvaarden en deze voor het bureau als voorwaarde stellen. Ook het personeel onderschrijft deze grondslag. Het bestuur der stichting bestaat uit minstens 17 personen, die als volgt worden aangewezen: 5 door de Herv. Stichting, 5 door chr. 5 door de chr. onderwijzersorganisaties, 1 door de Ned. Chr. Vrouwenbond en 1 door andere chr. vrouwenorganisaties samen. Het dagelijks bestuur zal worden ge vormd uit vijf leden uit en door het bestuur aan te wijzen, waarvan min stens één uit elk der volgende groepen: a) de Hervormde Stichting, b) de maatschappelijke organisaties, c) de vrouwenorganisaties, d) de onderwijs organisaties. Het te stichten bureau zal volgens vastgesteld rooster zitting houden in de verschillende centra op de eilanden en overige delen der provincie. Daartoe zullen naast het algemeen bestuur in elk dier centra subcommissies worden gevormd van 5 leden, die op dezelfde wijze samengesteld zijn als het mode- ramen. Tenslotte adviseert de commissie een parig het te vormen bestuur, onmiddel lijk na de totstandkoming der stichting, contact te doen zoeken met het psy chotechnisch bureau van prof. dr J. Waterink te Amsterdam, opdat zo spoe dig mogelijk met het werk der beroeps keuze in Zeeland zal kunnen worden begonnen. De President Robert" naar Kaapstad De „President Robert", het onder Li beriaanse vlag varende luxe-jacht, waarmee de Maastrichtse notaris Q. met echtgenote en de familie L. in Juli jj. uit Oostende zijn vertrokken, zal binnenkort uit Lissabon vertrekken en via Gibraltar koers zetten naar Kaap stad, aldus heeft Robert L., de „presi dent" van het gezelschap, medegedeeld aan een correspondent van Reuter te Lissabon. De „president" verklaarde, dat de notaris bij de minister van Jus titie zijn ontslagaanvrage heeft inge diend, omdat hjj zich i.v.m. zijn leeftijd (hij is thans 74 jaar) wilde terugtrek ken. B(j de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bescherming van waterstaatswerken in oorlogstijd. Gewonde Korea-vrijwilligers in Nederland terug Gistermorgen is de K.L.M.-Constella- tion „Soerabaja" met aan boord 17 ge wonde oorlogsvrijwilligers uit Korea op Schiphol neergestreken. Met dit toestel, dat Vrijdagmorgen uit Tokio was vertrokken, keerde ook zuster K. Dekker uit Rotterdam huis waarts. De officiële begroeting geschiedde in de cabine van het toestel. Zes der ge wonden zijn nog liggende, negen reeds lopende en twee reeds herstelde patiën ten. Zij waren bijzonder goed te spre ken over de reis en de verzorging. Dodelijk ongeval bij 1' Azote te Sluiskil Maandagmorgen ca. 12 uur vond op het fabrieksterrein van de Comp. Néerl. de 1' Azote te Sluiskil een ongeval plaats, waarbij de 45-jarige J. C. Ber- wald uit de Noordhoek te Terneuzen het leven verloor. Hij was op een 20 meter hoge stelling bezig met het inzetten van ruiten, toen hij door onverklaarbare oorzaak van de stelling viel. Hij moest met een schedel- basisfractuur in het r.k. ziekenhuis te Sluiskil worden opgenomen, waar hij luttele uren later overleed. Het slacht offer was gehuwd en had twee kinderen. TILANUS BEPLEITTE TE KAPELLE „Wij moeten niet alleen bidden, maar ook werken" In zijn rede, gisteravond gehouden voor de C.H.U. kiesvereniging te Kapelle, heeft de voorzitter van de C.H.U.-fractie der Tweede Kamer, de heer H. W. Tilanus critiek geleverd op de wjjze van totstandkoming van d voorgestelde grondwetsherziening en op de inhoud daarvan. In de eerste plaats, zo merkte hij op, wordt afgeweken van de procedure, die voorheen werd gevolgd. Geschiedt de eerste behandeling in de Tweede Kamer, de tweede behandeling van het ontwerp heeft plaats in een aparte Kamer, die met een zekere meerderheid over het ontwerp kan beslissen, waarbij geen meerderheid van het aantal stemmen vereist is. T.a.v. de inhoud van de herziening van de grondwet maakte de heer Tila nus bezwaar tegen de uitbreiding van het aantal zetels der Tweede Kamer tot 150 en die van het aantal van de Eerste Kamer tot 75. Het eerste be zwaar was, dat de fracties te groot worden en daarom moeilijker hanteer baar. De kosten, die deze uitbreiding met zich mee brengt (die hij op f 500.000 schatte) zijn te hoog en verder ging het argument niet op, dat de leden van de Kamer meer werk te verzetten zou den hebben. Immers, de werkzaamheden betreffende de Overzeese Gebiedsdelen komen niet meer veelvuldig voor, ter wijl tal van sociale vraagstukken over geheveld zijn naar de S.E.R. Wél was waar, dat de buitenlandse politiek meer in beslag nam, maar deze werkzaam heden hebben zich nog te weinig ont wikkeld om er nu al een oordeel over te vormen. Hij meende voorlopig met een uitbreiding van het aantal leden der Kamers te moeten wachten. De heer Tilanus pleitte voor een Ka binet op zo'n breed mogelijke basis, waarbjj iedere partjj zijn eigen begin selen kan handhaven. In deze redevoering noemde hij het overlijden van minister van Maarseveen een groot verlies voor het Kabinet, „Minister van Maarseveen had een zeer moeilijke ambtsperiode en hij is ons aller achting waardig". DE BEWAPENING. Sprekend over de militaire krachts inspanning en de noodzakelijkheid hier van kon de heer Tilanus niet begrijpen, dat ds W. S. Hugo van Dalen uit Co- iijnsplaat kon schrijven, dat wij met de bewapening elkaar ophitsen en zo een derde wereldoorlog in de hand werken. „Wij hitsen niet op, maar letten scherp op wat er in de wereld gebeurt. Wij hebben niet alleen te bidden, maar ook te werken". Twee verschijnselen, een vragen van de volkeren op de wereld naar nationale zelfstandigheid en een neiging tot sa menbinding van de Westelijke volken, constateerde hij na de tweede wereld oorlog. Deze samenbinding betekent sa menwerking op internationaal gebied en heeft als gevolg gehad de enorme mi litaire krachtsinspanning. „Wij mogen niet „nee" zeggen, als men ons vraagt mee te doen aan de verdediging van Korea. Want hoe zouden we b.v. tegen over het nageslacht dit „nee" kunnen verantwoorden, als de Russen zijn-ge komen „Ge kunt somber worden en ik be grijp uw grote zorgen, maar er is één ding, waardoor we weer rustig kunnen worden. Dat is de diepe wetenschap, dat niet de mensen, maar God de we reld regeert. Hij zal beslissen, of er wel of geen oorlog zal komen. Die we tenschap maakt ons weer rustig", zo besloot de heer Tilanus zijn toespraak. (Ingez. mededeling, advert DE BILT ZEGT Weersverwachting, geldig t(|t van avond. Vrij zacht. Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien en ook flinke opklaringen. Overwegend matige zuid westelijke wind. Vrij zacht. I

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1