VOORLOPIGE DEMARCATIELIJN LANGS HET HUIDIGE FRONT huicf n lien Westelijke „grote drie" stellen ontwapeningscommissie voor Honderdduizenden daklozen in Noord-Italië kSNIPPER AV i A NIEUWS''' Chr* Kleuterschool „Prinses Margriet" te Vlissingen geopend De mannen van II-14-RX luisterden naar aalmoezenier maj* v* d* Vrande (GEN 2266 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD YOOR ZEELAND Naar overeenstemming te Panmoendjon? Ridgway betreurt mededelingen over vermoorden van krijgsgevangenen Russische nota over Triest t Brandweercommandanten congresseerden in Middelburg Overval op Haags postagentschap Pleven vraagt een motie van vertrouwen. I tgesteldl :EP ïuidarfSSHT meeseer» e :elden? ïiligheid rst, mist goede, aan de de ge- lectie te 3an Uw bn H. J. DE rersum en H, poe", zullen op. Nov. 1951, Goes, in „De |nje" erkopen: Itsheerljjkheid BPOLDER, let recht tot de titel, zij pgen, moeras, daarop was- boomgaard Iter gezamen- hn 9.92.12 ha. Iercelen jAND iskerke, 's-H. leinkenszand |jke grootte eler en com- te verkrij- Imde Notaris poes. JONKERS len verzoeke Iw C. VAN Is, a contant verkopen bomen: j 41 Essen, 4 Olmen, 2 Tronkbomen, en nabij de pes, aan de bevragen bij llemstein Zelleweg 11216 Nov. C. v. Weele, edere werk te leveren de Notaris Dvember '51, Jgen en de an verkoop Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bg geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2024 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 19 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Iluijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J, Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 8.09 u., onder 16.42 u.; Maa nop 22.23 u., onder 13.34 u. Hoogwater op Dinsdag 20 Nov.: Vlissingen: 5.43 u. 1.53 m., 18.13 u. 1.63 m.; Terneuzen: 6.09 u. 1.70 m., 18.38 u. 1.82 m.; Wemel- dinge: 7.23 u. 1.31 m., 19.46 u. 1.51 m.; Zierikzee: 7.02 u. 1.09 m., 19.29 u. 1.30 m. De sub-commissie der Verbondenen in Korea heeft het noordelijke voorstel tot vastlegging van een voorlopige demarcatielijn langs het huidige front aan vaard op voorwaarde, dat binnen dertig dagen overeenstemming wordt bereikt over de andere agendapunten. De linie zal volgens het voorstel definitief worden vastgelegd na de goedkeuring van een wapenstilstandsoverctenkomst in de voltallige vergadering. De andere agendapunten omvatten I zouden de verwanten op de hoogte wor- een regebng voor de uitwisseling van den gesteld. krijgsgevangenen en het organiseren van toezicht op het nakomen der wa penstilstandsbepalingen. Mochten de Noordelijken dit voorstel aanvaarden, dan zou de mogelijkheid bestaan, dat de gevechten nog slechts een maand duren. Het nieuwe voorstel der Verbondenen wordt als een compromis en niet als een ultimatum beschouwd. De Noordelijken verzochten uitstel van hun antwoord tot vandaag. HET VERMOORDEN VAN KRIJGSGEVANGENEN, Radio Peking heeft de juistheid van de verklaring van luitenant-kolonel Hanley, dat de communistische strijd krachten in Korea duizenden krijgsge vangenen der Verbondenen hebben ver moord, tegengesproken. Generaal Ridgway heeft zijn uiterste spijt betuigd over het feit, dat Hanley een bericht over het vermoorden van krijgsgevangenen door de Noordelijken zonder toestemming van Washington heeft gepubliceerd, doch ontkende niet de juistheid van de bijzonderheden. Er werd aan een rapport gewerkt, maar voor dit gepubliceerd zou worden, De Russische vice-minister van Bui tenlandse Zaken Gromyko heeft Zater dag de diplomatieke vertegenwoordigers van de drie westelijke grote mogendhe den op het Kremlin een nota overhan digd, waarin wordt geprotesteerd tegen „de politiek van verdeling van het vrije gebied van Triëst tussen Italië en Joe- go-Slavië, die door de drie grote mo gendheden met deelneming van de beide andere landen wordt gevolgd". Deze politiek is in strijd met het Ita liaanse vredesverdrag, aldus de nota, want dit verdrag zegt, dat het vrije gebied van Triëst tot neutraal gebied moet worden verklaard, gedemilitari seerd moet worden en bestuurd door een gouverneur. Rusland verwijt de Westerse mogend heden de organisatie van het gebied verlamd te hebben door vier jaar lang de benoeming van een gouverneur ver hinderd te hebben. De Russische regering stelt voor, dat de Veiligheidsraad onverwijld maatrege len neemt voor de benoeming van een gouverneur. Zij eist terugtrekking van alle buitenlandse troepen en de ophef fing van de onwettige Engels-Ameri kaanse militaire- en vlootbasis. „Het bericht had het Amerikaanse volk niet zo moeten schokken, daar de feiten in beginsel reeds lang bekend waren", aldus Ridgway. In October '50 was aan de burgemeesters van 200 ste den reeds een film getoond van het te rugvinden van de lijken van 26 Ameri kaanse soldaten. Volgens dr Clarence Rhee, directeur van het Zuid-Koreaanse voorlichtings bureau, hebben de Noordelijken sinds het begin van de oorlog 250.000 Zuid- Koreaanse burgers gedood. Persoonlijk was hjj getuige geweest van wreedhe den, begaan te Taedjon, Seoel, Tsjind- joe en Wondjoe. Griekenland roept ambassadeur uit Egypte terug. Griekenland heeft zijn nieuw be noemde, doch nog niet in functie zijnde ambassadeur in Egypte, terug geroepen, omdat de Egyptische rege ring erop staat, dat zijn geloofsbrie ven worden geadresseerd aan „Koning Faroek van Egypte en Soedan". Grie kenland is niet voornemens Faroek „eenzijdig" als Koning van Soedan te erkennen. Berichten als zou een soortgelijk geval zich voordoen met de Neder landse gezant in Cairo, de heer Koop- mans, zijn in Den Haag tegengespro ken. Er is nog geen telegrafisch ver zoek om instructies van hem ontvangen, vangen. Zaterdag was hoven de Oostkust van Sicilië een asregen waar te ne men, afkomstig van de Etna. Des kundigen zijn naar de vulkaan ver trokken om te zien of dit een aan wijzing is voor een komende uitbar sting. Resolutie bij politieke commissie ingediend De Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben de politieke commissie van de V.N. een plan van negen punten aanbevolen, waarin gevraagd wordt om een commissie onder toezicht van de Veiligheidsraad voor de regeling, beperking en evenwichtige vermindering van alle strijdkrachten en bewapenng. Een resolutie dringt aan op vervan ging van de commissie voor de atoom energie en de commissie voor conven tionele wapens door de nieuwe „ont wapeningscommissie", die niet later dan 30 dagen na het aannemen van de resolutie met haar werk zou moeten beginnen. Plannen voor progessieve en voortdu rende onthulling en verificatie van de sterkte van alle strijdkrachten (w.o. politie) en alle bewapening (w.o. ato- mische), waarvan de ten uitvoerlegging erkend wordt als een eerste en onont beerlijke stap voor de uitvoering van Minnaar bracht Barneveld in rep en roer. Toen een Barneveldse uit de avondkerk kwam, zag ze op het dak van haar huis een man. Ze rende naar binnen en waarschuwde haar echtgenoot, die onmiddellijk vaststelde dat het een dief moest zijn en met een en onvervaard de achtervol ging inzette. De dief werd ge vangen genomen. Hij bleek de geliefde van het dienstmeisje te zijn. -d) RAMP VAN ONGEKENDE OMVANG Verbitterde strijd van politie ei brandweer tegen het water Tot nu toe hebben minstens 150.000 personen in Noord-Italië hun woningen moeten verlaten. Op sommige punten heeft de buiten zjjn oevers getreden Po een breedte van 25 km bereikt. In de afgelopen twee dagen zijn ruim vijftien dorpen en tallloze op zich zelf staande boerderijen onder water gelopen. Het aantal doden is ruim 200. Honderdduizenden zijn dakloos geworden en de schade loopt in de milliarden lire. De Paus heeft 4 millioen lire voo hulpverlening geschonken, Zaterdagavond werd een fotille van motorboten langs de Adriatische kust gemobiliseerd om de inwoners van Ca- verzere, de laatste stad in het deltage bied van de Po, weg te voeren. Alle beschikbare vaartuigen in het neder-Podal werden allerijl naar Adria gedirigeerd om 35.000 mensen te hulp te komen, die door het water zijn inge sloten. Levensmiddelen zijn uitgewor pen. Reuter meldt, dat wanhopige pogin gen worden gedaan om het dorp Argua te bereiken, waar 50 kinderen zitten ingesloten in een oud klooster. De mu ren van het gebouw worden ondermijnd door het water. De „Giornale d' Italia" meldt, dat de politie personen, die bezig waren wo ningen in de omgeving van Rovigno, die door de bewoners waren veriaten, te plunderen, ter plaatse heeft neerge schoten. Nederlandse kustvaarder in moeilijkheden De kleine Nederlandse kustvaarder „Pinquin", die 199 tori meet en met een lading steenkool over de Noordzee voer, kreeg Zondagmorgen op een af stand van ca. 120 mijl van het Engelse kuststation Whitby met pech te kam pen. Er werd om sleepboothulp ver zocht. De uit zes koppen bestaande be manning heeft evenwel niet op de komst Van de Nederlandse sleepboot „Holland" van de fa Doeksen op Terschelling en Duitse sleepboten uit Cuxhaven kunnen wachten. Gisteravond was door een lek in de scheepswand een grote hoeveel heid water in de ruimen gelopen. De be manning achtte het toen niet langer verantwoord aan boord te blijven. Het Zweedse schip „Staella" pikte de man nen even later op. Het schip moet als verloren worden beschouwd. Twee vrouwen te Tilburg zijn gearres teerd, omdat zij een winkeltje wilden beginnen met goederen, die zij op de markt en in winkels hadden gestolen. Een Amerikaanse reddingsploeg heeft 26 van de 36 lijken uit het Amerikaanse vliegtuig, dat Dinsdag j.l. in de bergen bjj Clermont Ferrand is neergestort, ge borgen. Prinses Elizabeth en de Her tog van Edinburgh zijn Zaterdag, na een verblijf van zes weken in Canada, te Londen teruggekeerd. Vorige week zijn in Malakka tengevolge van geweld daden door de communistische opstan delingen minstens 75 personen gedood of gewond. In Essex, Suffolk, Nor folk, Nottingham en Yorkshire (Enge land) is mond. en klauwzeer onder het vee uitgebroken. Ongeveer 1750 stuks vee moesten geslacht worden. Frank rijk zal vandaag bijna zonder kranten zijn als gevolg van een staking van 24 uur van de employe's van de kranten drukkerijen. Bondskanselier Ade nauer heeft de leider der Duitse socia listische partij, Schumacher, voorgesteld met hem het vraagstuk van het houden van verkiezingen in geheel Duitsland te bespreken. De Japanse Senaat heeft met 174 tegen 45 stemmen het vredesverdrag van San Francisco en met 147 tegen 76 stemmen het Japans- Amerikaanse veiligheidsverdrag goedge keurd. De Franse generaal Juin, com mandant der landstrijdkrachten cen traal Europa, zal morgen naar Neder land komen voor het voeren van be sprekingen. In de ouderdom van 103 jaar is overleden de oudste inwoonster van Drente en waarschijnlijk van geheel Nederland, de wed. Martha Jansen Steen te Ide, gemeente Vries. De Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf, vakgroep visserij, heeft de C.A.O. met de Ver. van Reders van Visserijvaartuigen te IJmuiden per 1 December opgezegd. het ontwapeningsprogram, dient deze commissie in overweging te nemen. Vuurgevecht in Suez-kanaalzöne Een Britse patrouille is Zaterdag avond in Ismalia met Egyptische politie in een vuurgevecht gewikkeld geraakt. Drie Egyptische politie-agenten zouden ernstig gewond zijn. Aan Britse zijde vielen geen slachtoffers, zo wordt vfin Britse zijde gemeld. De Egyptische minister van Binnen landse Zaken heeft echter verklaard, dat bij het vuurgevecht te Ismalia zes Egyptische politiemannen gedood en 15 gewond zijn. De afd. IV van de Ned. Ver. van Brandweercommandanten, omvattend de drie zuidelijke provincies, heeft Zaterdag in het Schuttershof te Mid delburg, o.l.v. de heer A. J. W. Ma- thijssen een ééndaags congres gehou den, dat door zeer vele brandweer commandanten werd bijgewoond. In de margenvergadering werden huishoudelijke zaken behandeld. O.m. werd besloten de fusie te verbreken met de landelijke Kon. Ned. Brand weervereniging, doch het contact met de provinciale afdelingen van deze vereniging te handhaven. Om twaalf uur werd het gezelschap grotendeels geüniformeerde brand weerautoriteiten door het voltallige college van B. en W. in de Burger zaal van het Stadhuis ontvangen. Burgemeester mr dr N. Bolkestein hield een korte rede, waarin hij o.m. wees op een zekere verschuiving in het werk van de brandweer van de romantiek naar de nuchterheid, an ders gezegd: van het repressief naar het preventief werken. Hij verklaar de, dat juist bij de brandweerlieden, die in dit werk geen .volle dagtaak hebben, zoveel burgerzin leeft en lief de voor hun werk, hetgeen ook blijkt uit de goede geest, die zowel in als tussen de corpsen heerst. Verder wees de heer Bolkestein erop, dat door de strenge eisen, die momenteel wat de beveiliging tegen brand betreft, aan de woningen wor den gesteld, het risic< van brand zo veel mogelijk wordt beperkt. Zo zal b.v. in nieuwe stadsgedeelten het brandgevaar veel geringer zijn dan in oude stadscentra, zodat branden als die in de Lange Delft te Middel burg in 1929 zich niet zo vlug meer zullen voordoen. De heer Mathijssen dankte de bur gemeester voor zijn toespraak. Daar na werd het Stadhuis bezichtigd, waarbij speciaal aandacht werd be steed aan de wijze, waarop dit bouw werk tegen brand wordt beschermd. Nadat men in het Schuttershof had geluncht, vaf een vertegenwoordiger van een technisch bureau uit Amster dam een uiteenzetting .an de mo derne brandbeveiliging. Tenslotte volgde een beziel tiging en een demon stratie van de blusinrichting van de Nieuwe Kerk, alsmede van het nieu we brandweermateriaal van Middel burg en Vüssingen. Om vijf minuten voor twaalf Za terdagmorgen is een overval gepleegd op een postagentschap aan de Zuider- parklaan te 's-Gravenhagc door twee jongemannen van ca. 25 jaar, die eerst postzegels in liet agentschap, dat door een moeder en dochter in een sigaren winkel wordt gedreven, kochten. Eén hunner vroeg om sigaretten. Toen de dochter naar de andere toon bank ging, gaf één der knapen haar een harde klap met een voorwerp in het gezicht, waardoor haar bril ver nield en haar neus gewond werd. De moeder vluchtte gillend weg. De tweede dader deed daarop een greep in de geldkist, waarop beiden ontsnapten. Eén sprong in een taxi, maar de chauffeur weigerde te rijden. Hij sprong weer uit de wagen en werd door het publiek gegrepen. De ander liep in de armen van een tele grambesteller, die hem vasthield, tot dat de politie hem kon overnemen. Beide mannen zijn opgeborgen. Brand in Geref, kerk van Zijldijk (Gr.) Tijdens de dienst is Zondagmorgen brand uitgebroken in de Geref. kerk te Zijldijk, 12 km ten Noorden van Appingedam. De gemeente verliet ordelijk het kerkgebouw. Aangezien het dorp geen brandweer rijk is, werd de spuit van Appingedam gewaarschuwd. Onder tussen snelden velen met brandblus- apparaten toe. De brand in het S0 jaar oude kerkje kon men met schuim bedwingen. De brandweer verrichtte nablussingswerkzaamheden. Naar de oorzaak van deze kerk brand, die niet bijzonder veel schade veroorzaakte, wordt een onderzoek in gesteld. Vermoedelijk is de brand door het te hard stoken van een kachel ontstaan. In tegenwoordigheid van Koningin Juliana werd Vrijdagmiddag in de Nieuwe Kerk te Delft aan Prins Bernhard door de Senaat van de Technische Hogeschool het eredoctoraat in de technische wetenschap verleend. Op de foto: de Prins met de bul behorende bij het eredoctoraat. Prof. dr ir A. J. Kluyver spreekt hem toe. Op de voorgrond, tweede van links: Koningin Juliana. „Veerkracht en offerbereidheid spreken uit dit gebouw" Zaterdagmiddag is de nieuwe christelijke kleuterschool aan de Min. Lely- straat te Vlissingen officieel geopend. Ds F. S. Kloosterman, die op de belangrijkheid van deze dag voor het chris telijk kleuteronderwijs wees, dankte B. en W., raad, gemeenteambtenaren en de heren Verhagen en Galjard voor hun werk, o.m. voor het gratis plant- materiaal van „Nieuw Walcheren''. Met nadruk wees hij erop, dat het hier een christelijke kleuterschool betrof, waarbij men vooral dient te waken tegen de geestelijke hoogmoed. Slechts wanneer het woord „christelijke'' inhoud heeft, krijgt het waarde. De grootste dank gaat uit naar God, Die boven de mensen dient te worden geprezen om Zijn barmhartigheid. Burgemeester mr B. Kolff gaf een historisch overzicht van het kleuter onderwijs in Vlissingen. Hoewel het openbare kleuteronderwijs eerst dateert van September 1949, bestond reeds honderd jaar geleden bijzonder kleu teronderwijs. In 1852 was er reeds een bewaarschool van het Dep. Vlis singen van de Mij tot Nut van 't Al gemeen, in 1853 een bewaarschool van de Prot. Evang. Gemeente en in 1865 waren er reeds 4 scholen. Hij kon de verheugende mede deling doen, dat het de Koningin had behaagd gunstig te beslissen op het verzoek van het bestuur aan de drie kleuterscholen van het christelijk Dinsdag wordt cr over gestemd. De Franse ministerraad heeft in een spoedzitting, door minister-president Pleven bijeengeroepen tjjdens een on derbreking van het debat in de Natio nale Vergadering over het bezuinigings plan van minister Mayer, besloten, dat Pleven de vergadering Dinsdagmiddag over een motie van vertrouwen zal la ten stemmen. In de motie wordt het vertrouwen uitgesproken, ten eerste dat onderhan delingen met Amerika zullen worden gevoerd over de kwestie van de om vang van de hulp waarop Frankrijk bij zijn herbewapening zal kunnen reke nen; ten tweede dat aan het parlement maatregelen zullen worden voorgelegd tot het in evenwicht brengen van de begroting; ten derde dat de te brengen offers eerlijk verdeeld zullen worden; ten vierde dat de benzineprijs zo ver zal worden verhoogd als mogelijk is. Opnieuw werden de „oude banden" aangeknoopt WAAR „HET GROTE AVONTUUR" EEN „PICKNICK" LEEK Maar weinig mannen van H14R.I. waren Zaterdag thuis gebleven, want ze wilden allemaal graag Majoor Pater v. d. Vrande, „hun" aalmoezenier uit de Indonesië-periode en de schrijver van „Ons grote avontuur", weer eens ont moeten en ook horen, wat hp zou vertellen over zjjn verblijf in Korea. Daar zaten ze in de Schuttershofzaal te Goes. De meesten in burger, sommi gen nog in uniform. Ze stampten enthousiast, toen de vroegere bataljons commandant, Overste van Oort, en de pater binnentraden. Maar ze luisterden doodstil, toen de Overste hen welkom heette en sprak van „de oude banden", de strijd in her innering brengende, die zq in Indonesië hebben gevoerd. „Aan ons heeft het niet gelegen, dat Jndië verloren ging", zei de Overste, die het aan de geschie denis overliet te oordelen, of zovele goede zonen daar tevergeefs zijn geof ferd. Eerbiedig nam men enkele minu ten stilte ip acht ter nagedachtenis aan hen, die daar hun leven hebben gegeven. Weer dreigt een nieuwe oorlog. De Overste zei ervan overtuigd te zijn, dat, mocht ooit deze ellende weer over ons komen, alle mannen van 214R.I. met dezelfde goede geest als in Indië de rechten van de mens zullen verdedi gen. Toen moest Pater v. d. Vrande zich op het toneel komen „melden" om daar een woord van hulde en de onderschei ding „Eresoldaat van het Zeeuwse ba taljon" in ontvangst te nemen. Een minutenlange ovatie dreunde door de zaal, toen de Overste de aalmoezenier een voorbeeld noemde van de dienende soldaat en hem een breed oranjelint met het bataljonswapen om de schouder hing. HEIMWEE. Zichtbaar ontroerd dankte de aal moezenier voor dit huldeblijk. „Ik ge loof, dat men mg geen groter plezier heeft kunnen doen", zei hij. „Want mannen, ik wil het eerlijk bekennen, ik heb daar in Korea vaak heimwee naar jullie gehad. Want Indië was „een picknick" bij Korea vergeleken". En toen kwam zijn verhaalHet ver haal van de 635 soldaten van het Ned. detachement, die daar in een chaos te recht kwamen en zich er doorheen vochten. Vochten, zónder zware wapens, zónder auto's, zónder eten vaak en bij een koude van soms 32 graden Celsius onder nul. „Maar ze hebben zich er dapper doorheen geslagen. Er zaten prachtkerels onder, dat verzeker ik jul lie", aldus Majoor v. d. Vrande. Hij was er getuige van, hoe Overste den Ouden sneuvelde. Ze zaten in de voorste linies. Wachtend in de fox-holes, wetend, dat een overmachtige vijand ieder moment kon losbreken. Plotseling begon het. Het geluid van de Chinese trompetten deed iedereen het bloed in de aderen stollen, toen stormde de rode horde op het kampement aan. „Plotseling waren ze er. Ik kan niet zeggen, dat ik toen geschrokken ben. Ik liet me vallen en minstens zestig Chinezen renden langs me heen. Ik zag, hoe Overste den Ouden door een hand granaat werd gedood en ook hoe ds jfiemens, mijn beste vriend, op een me ter of zestien van me vandaan sneuvel de'' Pater van de Vrande dook in een sloot. Zijn enige wapen was een kort wandelstokje. In de sloot zaten twee Amerikanen. Ze spraken af man na man de weg over te steken om in de andere greppel te schuilen. Toen de aalmoezenier aan de beurt was, waren de Chinezen reeds aan alle kanten. „Ik sprong in de greppel en zag hoe een paar meter van me vandaan een bruine kerel lag. Een communist? Ik wist het niet. Hjj keek me aan, schoof naar me toe en zei „You Chinese?" Ik zei niets Het redde hem waarschijnlijk het le ven. Later had hij nog zo'n ontmoeting. Het bleek gelukkig een Hollander te zijn. Doodstil luisterden de aanwezigen, toen de aalmoezenier wees op het fa natisme, waarmede de rode troepen en de Noord-Koreanen vechten. Of liever: vochten. Want nu hun een halt is toe geroepen, nu 500.000 man getrainde Chinese soldaten het leven hebben ver loren, nu willen de rode machthebbers wel praten. Boven alles dient men zich echter rekenschap te geven van het commu nistische gevaar. In de toekomst zal het gaan om de botsing van twee wereld beschouwingen, om het behoud van on ze christelijke cultuur, om onze vrijheid. Met een beroep op de aanwezigen om dit te begrijpen, besloot pater van de Vrande zijn boeiend betoog. Nadat vervolgens een uitstekende film was vertoond over „Een jaar strijd in Korea", sprak de heer Van Unnik, (betaalmeester), die de jongens opwek te ook aanwezig te zijn op de reünie, die in Februari 1952 zal worden ge houden. Het slotwoord werd gesproken door Overste van Oort, die een tele gram van verhindering voorlas van de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, en een dankwoord sprak tot allen, die aan het welslagen van deze middag medewerkten. Het al lerlaatste woord was echter aan één der jongens zelf. Hij bood dc pater een fraaie taart aan, waarop de wapens van het bataljon artistiek waren aan gebracht. kleuteronderwijs de namen te geven van de drie - adste prinsesjes, zodat deze school zal heten Prinses Mar- grietschool, die in de Glacisstraat Prinses Beatrixschool en die in het logiesgebouw van de Bomvrije, welke naar de Wilhelminastraat zal verhui zen, Prinses Ireneschool. Hierna verklaarde de burgemeester de school voor geopend. Wethouder W. Poppe bracht hulde aan het bestuur. Thans kunnen 350 kinderen „samenscholen". De christe lijke kleuterschool is een oud, gere nommeerd adres en uit dit prachtige gebouw spreekt veerkracht en offer bereidheid. Voorts deelde hij mede, dat door deze school te openen, na die van Vrijdag in de Jozef Israëllaan, thans alle kleuters in Vlissingen onderdak hebben, zij het dan onder „zilveren, daken". Hij besloot met het toewen sen van Gods zegen voor het werk van leidster en kracl-ten. VELE GELUKWENSEN. Vervolgens bood het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, namens het Prov. Bestuur zijn gelukwensen aan en verklaarde, dat dit fraaie gebouw' een voorbeeld kan worden genoemd voor de gehele provincie. Mej. J. H. Glasz gaf hierna een uiteenzetting over het nut van kleu teronderwijs en feliciteerde bestuur en ouders. Ds J. S. Hartjes, voorzitter van de kerkeraad der Herv. gemeente-Noord, citeerde een oud Vlaams spreekwoord, n.l. „Wanneer de kerk is van goud, is de Priester van hout" en „Wan neer de kerk is van hout, is de Pries ter van goud". Hjj sprak de hoop uit, dat bij dit fraaie gebouw de prieste ressen van goud zouden zijn. Mevr. van Rooijen bood f75.— aan namens de ouders, alsmede een kin derkeuken. Verder voerden het woord de heer Prins voor het Geref. schoolbestuur, voor de zusterscholen mej. N. C. de Keuning, voor de school uit Souburg mej. Wisse, die tevens 5 boekjes over handigde, voor het R.K. Kleuter schoolbestuur de heer Limonard, waarna als laatste het hoofd, mejuffr. A. E. de Waal, de verzekering gaf, dat het vertoeven in dit gebouw een dagelijks genoegen zal verschaffen. Plechtigheid te Rotterdam. Eerste Canadese strijdkrachten voor Eisenhower. Generaal Eisenhower, opperbevel hebber van de Atlantische strijd krachten, zal Woensdag a.s. de eerste Canadese strijdkrachten, bestemd voor de verdediging van West-Europa, on der zijn commando nemen tijdens een voor het Stadhuis te Rotterdam te houden plechtig défilé. De troepen zullen aan Eisenhower worden overgedragen door de Cana dese minister van Defensie, Brooke Claxton. Ca. 1200 man nemen deel aan het défilé. Eisenhower zal een toe spraak houden. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Iets minder zacht. Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen. Krach tige tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Iets minder zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1