't SrouwbarE afirn LEKASIN BOERDERIJ ^Ylteuwó uitcle^ rovincie BAAYENS UW OPTICIEN Merkwaardig jubileum van de heer J* P* v* d* Velde te Middelburg, ort Snuif en wrijf 1 1 TE KOOP ARTSENDIENST APOTHEKEN Zondagsdienst dierenartsen Walcheren. Zuid-Beveland. Noord-Beveland. Schouwen-Duiveland. Zeeuw sch- Vlaanderen. Hij was baas van de Blindeninrichting aan de Kalvermarkt. Metaaldiefstallen berecht. WATERSTANDEN _J zenuwpijnen... neem KERK EN ONDERWIJS Verhoging van enkele P.T.T.- tarieven onvermijdelijk. Opbouwende iddenstand DE ^ADIO brengt u Sport en spel W erkeloosheids verzekering is fnuikend Zaterdag 17 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Aanstaande Zondag is de praktik van de artsen als volgt geregeld: Middelburg: C. F. Frumau, Groen markt 17, telef. 2635; Vlissingen: G. C. SLuyter, Badhuisstraat 70, telef. 2225; Goes: M. P. Bruynzeel, Jac, Valckestraat 3, telef. 2375; Koude- kerke, Westkapelle en Zoutelande: H. Frima, Zuidstraat 306, Zoutelande, telef. K 1186282; Oostkapelle, Se- rooskerke en Veere: M. v. d. Sluys, Markt 155a, Veere, telef. K 1181 271; 's-H. Arendskerke, Heinkenszand en Wolfaartsdijk: P. Staverman, Cla ra's pad B 58, IJeinkenszand, telef. K 1106234; Borssele, Driewegen, 's- Heerenhoek, Lewedorp en Nieuwdorp M. Kievit te Borssele, telef. K 1105 203 en W. H. C. C. J. Lucas Luyckx, Werril 16, 's-Heerenhoek, telef. K 1105282; (praktijk dr Folmer door dr Luyckx, praktijk dr Gelderblom door dr Kievit); Tholen, Oud-Vosse- meer, Nieuw-Vossemeer en St. Phi- lipsland: P. J. Duinker te Tholen, telef. 40 en H. Menger te St. Philips- land, telef. 20. In de week van 1724 November zullen de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend zijn Middelburg: van Pienbroek; Vlissingen: Engering; Goes: La Porte. Van Zaterdagmiddag tot Maandag morgen zal de praktijk van de die renartsen in West Zuid-Beveland worden waargenomen door M. Gaa- keer te Ovezande, telef. K 1195283 en Joh. Klaassen te Heinkenszand, telef. K 1106—288. Iwiddelburgs Ziekenfonds sluit zich bij Landelijke Federatie aan. Onder leiding van Mr A. J. van der Weel werd Woensdagavond de alge mene vergadering van het Algemeen Middelburgs Ziekenfonds gehouden. De heer L. Onderdijk werd décharge verleend als secr.-penningmeester. De heer P. C. Muller werd bij acclamatie tot bestuurslid herkozen. Inplaats van de heer L. van de Boo- gert, die als lid-deelnemer van de fi nanciële commissie aan de beurt van aftreden was werd gekozen dr L. J. H.Brongers. Als plaatsvervangend lid der commissie werd gekozen arts J. Z. L. Pel. Een voorstel van het bestuur om met ingang van 1 Januari 1952 zich aan te sluiten bij de Landelijke Fede ratie van Mij.-Ziekenfondsen werd na een uitvoerige uiteenzetting van de Voorzitter en enige bespreking met al gemene stemmen aangenomen. MIDDELBURG. Optreden van Harry van Oss. De eerste culturele avond van een serie van drie, welke door onderling overleg tussen het gemeentebestuur, de Z.V.U. en de diverse Middelburgse Per soneelsverenigingen tot stand zijn ge komen, vond Woensdagavond plaats ln de Middelburgse concertzaal. De belang stelling was vrij groot, al hoopt men, dat deze „zijtak" van de Z.V.XJ. flink uit zal botten. Deze eerste avond, waar voor men de bekende oud-Middelburger Harry van Oss had geëngageerd, zal er zeker toe hebben bijgedragen dit doel te verwezenlijken. Waqt deze moderne troubadour verstaat de kunst om met zijn volksliederen uit vele landen de aan wezigen te boeien en de diverse gebeur tenissen, die aan het volkslied ten grond slag liggen op keurige wijze uit te beel den, daarbij zichzelf begeleidend op de lult. Men kon zich overtuigen, dat hij zowel het komische als het meer ern stige genre volkomen beheerst, zodat met grote aandacht naar zijn diverse liederen werd geluisterd. Deze avond heeft zeker velen tot een beter begrip van het volkslied gebracht. Ouderavond Meisjesschool. Tijdens de ouderavond van de U.L.O.- school voor meisjes is afscheid genomen Van de commissieleden mevr. de Beer Poortugael en de heer H. J. van Zwee- den. Beiden traden af als lid van de Oudercommissie. Hen werd door de dU rectrice, mej. Siebenga, dank gebracht Voor hetgeen zij voor de school hebben ;edaan. I.p.v. de aftredenden werden [ekozen mevr. A. L. Storm van 's-Gra- Venzande-van Teylingen en de heer J. D. P. de Smit. Ouderavond C.J.V.F. Donderdagavond hadden de drie C.J. V.F.-clubs een ouderavond georgani seerd in het gymnastieklokaal van „Kinderzorg". De drie clubs lieten ieder "zonderlijk iets van hun werk zien, [oor het uitvoeren van enkele volks- ansen, zangnummertjes en een toneel- Stukje. Zowel de ouderen als de jong- Sten weerden zich uitstekend. De bij eenkomst stond o.l.v. de jeugdleidster wika H, Schruyer. OOSTKAPELLE. Voetbalvereniging vergaderde. De voetbalvereniging „Oostkapelle" kwam dezer dagen in vergadering bij- Jen onder voorzitterschap van de heer J. C. B. de Bruijne. Het voornaamste punt van bespreking vormde het in orde brengen van de weide als voet balveld. De bedoeling is, dat deze weide geëgaliseerd wordt en de leden zullen zorg dragen, dat steeds een kwart van de weide belegd wordt met zoden. Zaterdag a.s. zal voor het eerst door de leden hieraan gewerkt wor den. Om de kosten van het egaliseren te kunnen betalen zullen bewijzen van aandeel ten bedrage van f 10 uitge geven worden. SOUBURG. A.R. Kiesvereniging vergaderde. Woensdagavond werd door de A.R. Kiesvereniging een vergadering ge houden o.l.v. de heer M. A. v. d. Putte. De heer A. Schout te Vlissin gen, lid van Ged Staten, sprak over „De taak der vrouw in het politieke leven". De heer Schout ging in een gloedvolle rede na, dat ieder mens in het leven een drieledige taak heeft: le ten opzichte van de kerk; 2e van de Maatschappij; 3e. van de Staat. Spreker drong er bij de vrouwen sterk op aan ook de voorlichtende lec tuur, zoals het Contactorgaan, te le zen. Mej. J. Louwerse vertelde nog over het onderwerp: „Laat de lcin- derkens tot Mij komen". Vergadering Oudervereniging Goesse Lyceum. De oudervereniging van het Goesse Lyceum hield Donderdagavond een druk bezochte jaarvergadering. De ver eniging telt nu 212 leden. De penningmeester de heer C. J. M. Mazure uit Goes meldde een batig sal do van f 292. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren C. J. van van Arenthals te Kortgene en C. J. M. Mazure te Goes. De dames F. Pellegrino, M. Jon kers-Vrijdag en de heer J. A. Lucieer, allen uit Goes werden als bestuursleden gekozen ln de plaatsen van mevr. W. Oele-Goossen te 's-Gravenpolder en de heren M. Reijnhoudt te Kloetinge en Th. de Klerk te 's-Gravenpolder. De secretaris en de rector dr C. van den Pol brachten dank aan de aftreden de bestuursleden. Daarna hield de heer J. A. Loggers, leraar in de psychologie en paedago- gie aan de K.M.A. te Breda een lezing over: „De psychische groei van kind tot volwassene". Rectificatie. In onze recensie over de uitvoering in de Grote Kerk te Goes van een vijftal koren is een storende fout ge slopen. Het oratorium „Athalia" is niet van Handel, zoals wij gisteren schreven, maar van Mendelssohn. GOES. N.C.V.B, en televisie. Donderdagavond hield de N.C.V.B. een bijeenkomst in de Prins van Oranje. Er werd van gedachten ge wisseld over „Televisie". De leiding van deze discussie had mevr. v. d. Rest. Mevr. Doekes liet de aanwezi gen serieus doordenken over de „Rustdag". KRABBENDIJKE. Sint Nicolaasveiling. Namens de veiling K.E.O. wordt medegedeeld, dat de St. Nicolaasvei ling niet 28 November a.s. gehouden zal worden maar op 29 November a.s. KRUININ GEN. Vergadering N.C.V.B. Woensdagavond hield de N.C.V.B. haar maandelijkse vergadering o.I.v. mevr. Ligthart Schenk. De afdeling Yerseke was deze keer te Kruiningen op bezoek. Zuster W. van Kuijk van de dr Willem van de Bergh-stichting uit Noordwijk vertelde op zeer onderhou dende wijze over het leven van het zwakzinnige kind. VVISSEKERKE. De heer C. Breure ter aarde besteld. Donderdag had onder zeer grote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer C. Breure te Wissekerke. Aan de groeve spraken burgemeester J. J. van der Maas, de heer G. Bom na mens de Z.L.M., de heer M. J. Ho- veijn namens de kring Noord-Beve land en de heer N. D. v. d. Heijde na mens „Apollo". De leden van het muziekgezelschap „Apollo" hadden zich bij de stoet aangesloten. Ook de Oranjevereniging was vertegenwoor digd en eerde hun overleden voor zitter met een bloemstuk. Ds Boon stra sprak naar aanleiding van Ps. 123. Mevr. Breure dankte in ontroeren de woorden voor de laatste eer aan haar echtgenoot bewezen. KERKWERVE. Zestigjarig dienst jubileum. De heer J. Rotte herdacht het feit, dat hij voor 60 jaren als arbeider in dienst trad bij de heer van der Cin- gel op diens landbouwbedrijf. De heer en mevrouw van Langeraad haalden de jubilaris met diens echt genote per auto van hun woning en reden met hen naar het café Neele. Daar waren de burgemeester en het bestuur van de Z.L.M. afd. Kerkwer- ve benevens het personeel aanwezig. De heer van Langeraad sprak de jubilaris in hartelijke woeden toe. Spreker overhandigde mede namens zijn vrouw de heer Rotte een envelop met inhoud. Vervolgens wendde de heer M. M. Hanse zich in harte lijke bewoordingen tot de heer Rotte namens de afd. Kerkwerve der Z.L. M. en overhandigde hem een mooi diploma. Hierna richtte de burgemeester zich tot de jubilaris en zijn echtgenote en wees vooral op de trouw, de liefde en de zorg die de heer Rotte voor het bedrijf had. H.M. de Koningin had aan de heer Rotte toegekend de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, welke medaille de burgemeester hem op de borst spelde. Bewogen dankte de heer Rotte. Aanbesteding in de indijking van de Braakman. Vrijdagmorgen is te Den Haag aan besteed het bestek 6 voor het maken van het tweede gedeelte der werken tot indijking van de Braakman in de ge meenten Hoek en Biervliet in Zeeuwsch- Vlaanderen. Er waren 11 inschrijvingen, waarvan de laagste was N.V. Holland's Aanne mersbedrijf Zanen Verstoep te Den Haag voor f3.680.000. De gunning is aangehouden. Wijziging telefoonnet te Overslag. Op 1 December 1951 wordt het te lefoonnet Overslag verenigd met het net Zuiddorpe, waardoor Overslag als zelfstandig telefoonnet ophoudt te bestaan. De abonné's van Overslag zullen rechtstreeks op Zuiddorpe worden aangesloten. De gelegenheid tot telefoneren in de openbare spreekcel in het tele foonstation te Overslag blijft bestaan. TERNEUZEN. Goed afgelopen. Woensdagmorgen omstreeks half acht ontstond ln de woning van den H. ln de Beatrixstraat door het spelen met vuur van de kinderen een begin van brand. Reeds hadden gordijnen, overgordijnen een een gedeelte van de deurpost vlam gevat, toen een der omwonenden, op 't hulpgeroep afkwam en door kordaat op treden erger wist te voorkomen. (Ingez. mededeling, advert.) LANGE VORSTSTRAAT 106 GOES TEL. 2159 Vijftig jaar steun voor de blinden. Op 25 November a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer J. P. v. d. Velde ln dienst trad bjj de Vereniging tot Werkverschaffing aan Zeeuwse Blinden, waarvan de Inrichting toen nog op de Bree was gevestigd. De heer v. d. Velde was toen 22 jaar en kwam, omdat liij mandenmaker was, eigen lek maar om een paar dagen te helpen. Die paar dagen zijn 50 jaren gewor den,, maar niemand zou de heer v. d. Velde, toegeven, dat hij al 72 jaar is. Men mag zijn levenstaak volledig typeren als één ln dienst van de lijdende mensheid. In een praatje, dat wij met de a.s. jubilaris maakten, vertelde hij als knecht aan de Blindeninrichting geko men te zijn. Na drie jaar werd die ver plaatst naar de Kalvermarkt, waar zij nu nog is gevestigd. Na acht jaar werd de heer v. d. Velde baas en kreeg daar mede de gehele leiding van de werk plaats. Vijftig jaar geleden waren er 13 blinden werkzaam. Het hoogste aan tal in de loop der jaren was 14 en mo menteel zijn in de inrichting 6 man nen en 4 vrouwen aan het werk. „ZIJ STAAN VOOR HUN TAAK". ,Zij staan voor hun taak, al heb je natuurlijk meer en minder bekwamen onder hen", zei de heer v. d. Velde. „Ik zou er nog gerust een paar Krachten bij kunnen gebruiken, want over opdrach ten hebben wij niet te klagen. Als je zo iedere dag met blinde mensen omgaat, krijg je hun vertrouwen. Dat is tenslot te de basis van onze werkplaats. Din gen, die zij niet tegen anderen zullen vertellen, krijg je te horen en ik beb het altijd zo bijzonder mooi gevonden, dat ik hen kon steunen in allerlei moei lijkheden. In het begin zag ik daar heus wel tegenop, want ik had natuurlijk nog nooit van mijn leven met blinden moeten werken. U weet wel, dat zij nu juist precies niet beklaagd willen wor den. En dat het volkomen verkeerd is van het publiek hen op een speciale ma nier te behandelen. Waarom is het b.v. nodig op de één of andere vergadering juist de stoel naast een blinde open te laten? Ik begrijp dat niet". EEN HELE ONTWIKKELING. De heer v. d. Velde heeft heel de ont wikkeling van de werkplaats medege maakt. Toen hij kwam, werden er stoe len gemat, werd er riet gevlochten en werden er manden en matten gefabri ceerd. Alles handwerk. Al spoedig ver anderde dat en werd meer gebruik ge maakt van de mogelijkheden, die de techniek bood. Later kwam er ook veel borstelwerk bij. Dat weten tal van Mid delburgers, die in de traditionele loterij (baas v. d. Velde vertelde, dat in de afgelopen 50 jaar maar één keer de verloting niet kon doorgaan!) wel eens iets wonnen. Nu worden ook op een eigen weefgetouw vele thee- en bad handdoeken gemaakt. De tijden van oorlog waren wel de moeilijkste. Vooral, toen geen cocos-, maar biezenmatten moesten worden ge maakt, terwijl voor borstelwerk de wor tels van heideplanten, z.g. buntwortels, moesten worden gebruikt. Dat gaf wel eens wat moeilijkheden, maar die kon den steeds worden opgelost. DE GELEIDEHONDEN. Behalve baas van de werkplaats ls de heer v. d. Velde ook zo'n beetje toe zichthouder op de geleidehonden. Vroe ger kende men die niet. Toen werden blinden steeds gehaald en gebracht door schoolkinderen. Thans hebben zij allen, op één na, een geleidehond. Tien jaar geleden ruim kwam de eerste hier. Als de honden nu hun meesters hebben ge bracht, gaan zij in hun eigen hok, ter wijl zij ook een eigen mand, eigen bor stel en kam hebben. „Maar met die honden is het precies zo als met de mensen: er zijn lieve en stoute dieren onder. Als ze weer uit hun hokken wor den gehaald, moet je met sommige rak kers deksels goed oppassen, dat ze niet een robbertje gaan boksen met een soortgenoot!" zei de heer v. d. Velde. De jubilaris zal op 27 November a.s. des morgens om 11 uur in de werk plaats gehuldigd worden en het zal hem, de enige in Zeeland, die een der gelijke positie bekleedt, niet aan be langstelling ontbreken. Zolang zijn op volger nog niet voldoende is ingewerkt, zal de heer v. d. Velde nog op zijn post blijven. Prof. Mr G, M. G. H. Russel stond terecht. Gistermiddag heeft de Amsterdamse Arrondissementsrechtbank de zaak be handeld tegen prof. mr G. M. G. H. Russel, advocaat en belastingconsulent, tevens bijzonder hoogleraar aan de R.K. universiteit te Nijmegen. Wegens bele diging van het openbaar gezag en met name van de fiscale recherche in een artikel van zijn hand (geplaatst in het dagblad „De Telegraaf" op Zaterdag 4 November 1950) eiste de Officier van Justitie, mr B, Kist, f1000 boete tegen hem subsidiair 25 dagen hechtenis, als mede een voorwaardelijke straf van één maand met een proeftijd van drie jaar. mm In de maand October werden te Sint Annaland 131 vergunningen voor huls- slachting uitgereikt, Bij de landbouwer Johs Moerland te Sint Annaland ls mond- en klauwzeer onder de veestapel geconstateerd. Op Dinsdag a.s. hoopt het echtpaar W, A. v. d. Broeke en N. v. d. Broeke Tissink te Vrouwenpolder hun 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Geslaagd voor diploma motordrijver C. P. Everaars, leerling der „De Ruy- terschool" te Vlissingen. Geslaagd voor radiotelegrafist 1ste klasse J. A. van Loenen, leerling der „De Ruyterschool" te Vlissingen. De heer A. W. Bakker te Souburg slaagde aan de rijksveeartsenijschool te Utrecht voor het rijksdiploma hoefsmid. Voor apothekers-assistente slaagde mej. S. A. M. van Koeveringe te Goes. -• De opbrengst van de collecte voor Protestants militaire verzorging heeft te Westkapelle opgebracht f33,44. In verband met het ontslag van mej. J. C. van Dijke is met ingang van 1 December benoemd tot helpster aan de Chr. kleuterschool te Sint Annaland mej. G. M. Goedegebuure. De buurtvereniging van de School straat te Kloetinge vierde Donderdag avond in een feestelijke jaarvergadering het 15-jarig bestaan. Er werden enkele films vertoond. Op. en ondergang van Zon en Maan Maandag: Zon op 8.07 u., onder 16.44 u.; Maan op 21.19 u., onder 13.16 u. Hoogwater op Maandag 19 Nov.: Vlissingen: 5.02 u. 1.70 m„ 17.26 u. 1.77 m.; Terneuzen: 5.31 u. 1.86 m., 17.53 u. 1.94 m.; Wemeldinge: 6.47 u. 1.43 m„ 19.03 u. 1.57 m.; Zieriljzee: 6.27 u. 1.19 m., 18.47 u. 1.3 4m. De revue der kleine misdaad. Wegens diefstal van loodkabel werd de havenarbeider W. R. te Middelburg veroordeeld tot 50 gulden of 20 dagen. H. W. J. de R., los-werkman te Mid delburg werkzaam bij de Fa P., en thans ontslagen, werd voor diefstal van koper veroordeeld tot f40 of 20 dagen. G. F. B., stoffeerder te Middelburg stal een paar dameshandschoenen boe te f 30 of 10 dagen. J. M., slagersknecht te Vlissingen, werd veroordeeld tot 25 gulden of 10 dagen wegens het wegnemen van kalk zandstenen. Twee weken gevangenisstraf moet de los-arbeider A. C. G. uit Terneuzen uit zitten wegens diefstal van lood en rood koper uit een opslagplaats te Terneu zen. Zijn maat, zekere F. E. v. d. B.; hoorde 1 maand voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en f20 boete of 10 dagen tegen zich uitspreken. Wegens mishandeling werd de 37-ja- rige koopman J. v. L. uit Beveren- Waes die op de veerboot van Kruinin gen naar Perkpolder J. F. v. H. uit Hulst in het gezicht had getrapt, tot 50 gulden of 20 dagen veroordeeld. De fabrieksarbeider A. de C. te Sas van Gent mishandelde zijn collega N. en moet nu f25 betalen of 10 dagen zitten. Bij een ruzie tussen de kapiteins van een Engels jacht en een Hollandse sleepboot in de schutsluizen te Veere, gaf de stuurman van de sleepboot, de 19-jarige S. uit Maasbracht, een 16- jarige opvarende van het jacht een klap waarbij zijn kapitein de 28-jarige de B uit Rotterdam hem een handje zou heb ben geholpen. Beiden werden tot f 40 of 20 dagen veroordeeld. E.C.A. maakt plaats voor M.S.A. Voor de uitvoering van de economi sche hulpverlening aan het buitenland door Amerika is er een nieuwe organi satie in het leven geroepen, die de naam „Mutual Security Agency" (M.S.A.) heeft gekregen. Deze organisatie zal haar werkzaamheden het volgend jaar beginnen. Dat betekent, dat de E.C.A. op die dag ophoudt te bestaan, hoewel vele van haar functies en een groot ge deelte van haar personeel zullen worden overgeheveld naar het nieuwe M.S.A. Mannheira 3.90 (plus 0.58). Trier 2.08 0.06) Keulen 2.09 (plus 0.47). Ruhrort 3.78 (plus 0.44). Lobith 9.46 (plus 0.31). Nijmegen 7.15 (plus 0.30). Arnhem 7.30 (plus 0.26). Eefde IJssel 2.33 (plus 0*13). Deventer 1.45 (plus 0.10). Namen La Plante 1.52 0.06). Borgharen 40.49 (plus 0.02). Bel- feld beneden 11.47 (plus 0.12). Grave beneden 4.80 0.04). één (Ingez. mededeling, advert.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Elburg, R. W. Steur te Ouddorp; te Hoog-Blokland, J. Plomp, cand. te Meerkerk; te Buurse, A. Pynacker Hordijk, vicaris te Voorst. Aangenomen naar Honjenisse, K. Verbeek, cand. te Ophemert. Geref. Kerken. Tweetal te Middelburg, K. W. Dercksen te Maassluis en W. J. Meis ter te Overschie. Geref. Kerken (art. 31). Beroepen te ZwijndrechtGrote Lindt, H. Eenhoorn te Rozenburg. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Poesburg, D. Henstra te Broek op Langendijk. Post- en telefoontarieven omhoog. Zoals we gisteren reeds meldden heeft de minister in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inza ke de P.T.T.-begroting gezegd, dat de posttarieven zullen moeten worden ver hoogd. De verhoging is nodig om een be tere economische basis van het P.T. T.-bedrijf te waarborgen. Een ver hoging van de telefoontarieven, dat eveneens wordt overwogen, zal boven dien tot gevolg hebben, dat de on gezonde stimulans, die gelegen kan zijn in de te lage en bedrijfsecono misch niet verantwoorde tarieven, wordt opgeheven. Ook wordt mede gedeeld, dat een verlaging van de tarieven voor telefoongesprekken in het verkeer met de Beneluxlanden niet te verwachten is. Tot plaatsing van telefooncellen op het platteland kan, behoudens uitzonderingsgeval len, niet worden overgegaan. Hoewel aan het eind van 1950 nog mocht worden verwacht, dat de au tomatisering van het telefoonnet in het gehele land omstreeks 1960 zou zijn voltooid, wordt meegedeeld, dat het tempo i.v.m. de investeringsbe perkingen zodanig is geremd, dat de automatisering pas verscheiden jaren na I960 geheel gereed zal zijn. Een verhoging van de hfiidige ren tevoet van de Rijkspostspaarbank maakt een punt van overleg met de minister van Firtenciën uit. (Ingez. mededeling, adv.) Uw verkoudheid van neus, keel of bórst weg met 1 •Til Eerste zelfbedieningswinkel te Middelburg. Gistermiddag heeft de heer J. Hou- mes op de Dam te Middelburg de eerste zelfbedieningswinkel in de Zeeuwse hoofdstad (na Tholen en Goes) geopend. De heer W. P. J. Baars, de voorzitter van de Middel burgse Middenstandscentrale, ver richtte, nadat hij een korte toespraak had gehouden en gelukwensen had aangeboden, door het openen der kassa de officiële opening, waarvoor de heer Houmes hem dankte. De winkel ziet er uitstekend ver zorgd uit. Op overzichtelijke wijze zijn de geprijsde artikelen opgesteld langs de wanden en op een grote ta fel in het midden. Er is voor de klan ten verder behoorlijke ruimte om, voorzien van een mandje, dat zij bij het betreden van de winkel kunnen medenemen, hun keuze te maken. Het interieur, met de etalagekasten, is in lichte kleuren geschilderd en de winkel zelf is uitgebreid, doordat er een kantoortje is bijgetrokken. ZONDAG 18 NOVEMBER 1951. HILVERSUM I (402 m.)'. NCRV: 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. KRO: 9.30 Nieuws en wa terstanden. 9.45 Gram. 9'.55 Hoogmis. 11.30- Gram. 11.40 Kamerorkest; 12.15 Apologie; 12.35 Gram. 12.40 Lichte muziek; 12.55 „De Pottebaas". 13.00 Nieuws, weerber. en katholiek nieuws13.10 Lunchconcert; 13.45 „Uit het Boek der Boe ken". 14.00 Residentie-orkest. 14.55 „Kampvuren langs de evenaar". 15.10 Muzikale biographie; 15.45 Viool en piano; 16.10 Gram.; 16.15 Sport; 16.30 Vespers; IKOR: 17.00 Jeugddienst; 18.15 Ned. Herv. Kerkdienst; NCRV: 19.00 Gram.; 19.15 „De man uit Anathoth en zijn woord", cau serie; 19.30 Nieuws, sportuitslagen en weerber.; KRO: 19.45 Actualiteiten; 19.52 Boekbespreking; 20.05 De gewone man; 20.12 Gev. programma; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 ra.}, VARA: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram.; 8.35 Veiligheids- praatje; 8.45 Orgel; 9.02 Sportmededelïngen9.05 Gram. 9.45 „Geesteljjk leven", causerie; VPRO: 10.00 „Geef het door", causerie; 1Q.Q5 Voor de jeugd; IKOR: 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst; AVRO: 12.00 Nederlandse muziek; 12.30 „Welk dier deze week", causerie12.40 Gram.13.00 Nieuws en weerberichten; 13.10 New York cal ling; 13.15 Gram.; 13.50 „Even afrekenen, Heren"; 14.00 Gram.; 14.05 Boekbespreking; 14.30 Gram.; 14.45 Fanfare-orkest; 15.45 Filmpraatje; 16.00 Dis cogram; 16.30 Sportrevue; VPRO: 17.00 „Tus sen Kerk en Wereld", causerie; 17.20 Voordracht met muziek; VARA: 17.30 „Monus de man van de maan", hoorspel; 17.50 Sportjournaal; 18.15 Nieuws en sportuitslagen; 18.30 Cabaret; 19.00 Gev. muziek; 19.30 Muzikale discussie; AVRO: 20.00 Nieuws; 20.05 Weekoverzicht; 20.20 Om roeporkest en solist; 21.15 „Gestaag voorwaarts", causerie; 21.20 „Paul Vlaanderen en het Van- dyke-Mysterie", hoorspel. 22.00 Amusementsmu ziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansorkest en solisten; 23.45—24.00 Gram. BRUSSEL. (324 m. Vlaams) 12.00 Radiojour naal; 12.30 Weerberichten; 12.34 Amusements orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Operamuziek; 15.30 Gram.; 16.00 Sport; 16.45 Gram.; 17,45 Sportuitslagen; 17.50 Gram., 18.30 Godsdienstig halfuur; 19.00 Nieuws; 19.30 Gev. programma; 21.00 Gram.; 21.30 Actualiteiten; 2L45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma23.00 Nieuws; 23.05— 24.00 Dansmuziek. MAANDAG 19 NOVEMBER. HILVERSUM I (402 m.). NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Sportuitslagen. 7.15 Een woörd voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weer berichten. 9.10 Voor de zieken. 9.30 Waterst. 9.35 Familiecompetitie. 10.10 Orgel. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Sopraan en piano. 11.25 Gevari eerde muziek. 12.15 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Salonorkest. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.35 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Bijbellezing. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Voor de mannen in grijs, groen en blauw. 18.30 Harmonie-orkest. 19.00 „Volk en staat", causerie. 19.15 Engelse les. 19.30 Luisterwedstrijd. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 „Vijf minuten". 20.15 Kamerkoor. 20.45 „Sil de strandjutter", hoorspel. 21.30 Omroeporkest en solist. 22.15 „Wie waren Uw voorouders?", causerie. 22.25 Lichte muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.S.S.-berichten. 23.1524.00 Strijk orkest en solist. HILVERSUM II (298 m.). AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram. 9.30 „De Groenteman". 9.35 Gram. 11.00 „Op df uitkijk", causerie. 11.15 Orgelconcert. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 „In 't Spionnetje". 12.38 Orkestconcert. 13.00 Nieuwo. 13.15 Mededelingen of gramofoon- muziek. 13.20 Promenade orkest. 14.00 „Wat gaat er om in de Wereld?", causerie. 14.20 Gram. 14.30 Voordracht met harpspel. 14.45 Viool en piano. 15.15 Voor de vrouw. 16.00 Musicalender. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Militair commentaar. 18.25 Lichte muziek. 18.50 Rege- ringsuitzending: A. May, „Groot- en kleinbe drijf in Suriname". 19.00 Muzikale causerie. 19.15 Zang en piano. 19-45 Regeringsuitzending: „Rattenbestrijders vertellen U..een vraag gesprek met de heren A. J. Avis, burgemeester van Midwoud en Ir. J. F. Ophof. 20.00 Nieuws. 20.05 AVRO-allerlei. 20.10 Radioscoop. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.*1524.00 Gram. BRUSSEL (324 m. Vlaams). 11.45 Gram. 12.30 Weerberichten. 12.34 Voor de boeren. 12.42 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Gram. 16.45 Intern. Radio Univer siteit. 17.00 Nieuws. 17.10 Amusementsorkest. 18.00 Franse les. 18.20 Gram. 18.25 Financiële kroniek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.30 Dansmuziek. 19.50 Radio feuilleton. 20.00 Kamerorkest en solist. 20.45 VI. pianomuziek. 21.00 Lichte muziek. 21.45 Actuali teiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Ziel van mijn land. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Verzoekprogramma. SCHAKEN. De eerste wedstrijd voor de 2e klasse C van de Z.S.B., tussen V.S.V. Sluiskil en Landau, Axel, werd Woensdagavond te Sluiskil ge speeld. De Axelaren wonnen met 7]/22z/t. In de driekamp om het persoonlijk kampioen schap van Zeeland, le klasse werd één dezer dagen, de partij Woudstrav. d. Hagen ge speeld, die door laatstgenoemde werd gewonnen. Hiermede heeft laatstgenoemde speler de titel gewonnen. Ir Geuze sprak voor de Z.L.M, Het gevoel van onbehagen, dat we de afgelopen jaren hebben, zo zei ir M. A. Geuze gisteren op de kringvergadering der Z.L.M. afd, Noord-Beveland ln de „Stadswijnkelder" te Kortgene, ls te wijten aan vier oorzaken. Eerst is daar de betalingsbalans met een groot te kort. De tweede oorzaak Is de duurte en de loonsverhogingen in September en Maart. In de derde plaats heeft Duits land er het in het voorjaar economisch bij laten zitten. Het heeft een grote schuld in de E.B.U., omdat het land een te grote import tegenover de export liet zien. Evenwel heeft Duitsland vele orders voor zwaar materiaal op lange termijn lopen, zodat de moeilijkheden in dit land waarschijnlijk van tijdelijke aard zijn. In de vierde plaats is dit gevoel van onbehagen gewekt door de verhoging van de militaire uitgaven, die 10 van het nationale inkomen bedragen. Een gematigd optimisme ls geoorloofd wan neer we de uitgaven der rijksbegroting als percentage van het nationale inko men zien. Bedroeg dit percentage in 1946 46,7 in de nieuwe begroting was dit 25,6. Met prof. Goedhart was ir Geuze van mening, dat nationale zelfbeperking en matiging van de overheidsvoorzieningen geboden zijn. Spr. wees er op, dat een evenwicht in de betalingsbalans nog niet wil zeggen, dat alles in orde is, daar het economisch evenwicht in ons land nog wankel is. Ir Geuze stelde de vraag of het nu op het ogenblik niet zo is, dat we elkaar naar de afgrond hel pen en dat we op een hellend vlak zit ten, omdat we geen vertrouwen hebben in de munt en mede door de fiscale po litiek ook op het platte land te veel in vesteringen doen, die niet direct nood zakelijk zijn. We zullen weer opnieuw moeten leren sparen. Het verschil in het prijzenbeleid van de consumptie- en fabrieksmelk is ver antwoord. De minister gaat er van uit, dat de boeren gemakzuchtig worden in dien hen boven de kostprijs een onder- nemingsloon van 20 wordt gegaran deerd. Het verschil in prijs moet dan ook gezien worden als een stimulans voor de omschakeling op kaas- en con- densproducten. Financieel behoeft de boer zich bij deze landbouwpolitiek geen zorgen te maken. MOND- EN KLAUWZEER. Uitvoerig stond spr. stil bij de mond en klauwzeer. De Belgische minister van Landbouw sprak reeds van een na tionale ramp. Ook in Denemarken bracht de ziekte grote schde aan. Dit jaar vlot de export minder, om dat de omringende landen een vrij goe de oogst hadden. De toekomst moet hier niet somher ingezien worden, want de kleiaardappelen vonden b.v., een goede aftrek. Uit onlangs gepubliceerde cijfers blijkt, dat Zeeland ongeveer 18 van de opslagcapaciteit van luehtgekoelde bewaarplaatsen bezit. De aangekondig de werkloosheid- en wachtgeldverzeke ring achtte spr. een belasting, die wel eens fnuikend voor de landbouw zou kunnen zijn. Indien een arbeider uit ac- coordloon komend werkeloos wordt, zal hjj 96 van zijn normale loon incas seren, waardoor niet voldoende prikkel voor het zoeken van ander werk aan wezig ls. Een rjjk land als Amerika kan zich b.v. een uitkering van 60 ver oorloven. Ook hier zai de landbouw op matiging van de sociale voorzieningen moeten aandringen. OPENBARE KLEUTERSCHOOL TE VLISSINGEN GEOPEND. Gistermorgen is op de hoek Jozef Is- raëllaan en Irislaan te Vlissingen een openbare kleuterschool geopend. Nadat burgemeester mr B. Kolff een groot aantal genodigden had verwelkomd, sprak wethouder W. Poppe een rede uit, waarin hij er o.m. op wees, dat enkele jaren tevoren op deze plaats nog water stond en thans een reeks van nieuwe 'scholen is verrezen. In de kleuterschool zullen moderne-onderwijsmethoden wor den toegepast, welke van groot prac- tisch nut zullen zijn, ook voor het lager onderwijs. Nadat wethouder M. A. v. Popering de uitvoerders voor hun werk en de raad voor het beschikbaar stellen van de credieten had bedankt, sprak mej. H. Glasz, inspectrice van het kleuteronder wijs. Ds F. G. Kloosterman bood vervol gens gelukwensen aan namens het christelijk kleuteronderwijs, de heer J. P. de Baare namens de N.O.V. en de Ver. voor Volksonderwijs en mej. G. P. A. Timmermans als hoofd van de open bare kleuterschool Havendorp. Mej. Biondina zegde tenslotte toe alles te zullen doen om de kinderen zo aange naam mogelijk bezig te houden en hun iets voor het leven mee te geven. NAGEKOMEN ADVERTENTIE ca. 50 H.A. ZWARE KLEI (Bouwbedrijf), gelegen in het Noorden van het land. Grond-, weg- en Polderlasten 1300 per jaar. Benodigd kapitaal voor boerderij in clusief inventaris ca. 240.000. Vrij te aanvaarden. Te bevragen: Geerstraat 1, Kampen, a.s. Maandag en Dinsdag tussen 6 en 10 uur namiddag. Telefonisch onder No. 1023.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 5