N n Het Processie-vraagstuk. I iak ung ad" er. NIEUWE VOORSTELLEN VAN WYSJINSKI TOT VERMINDERING VAN BEWAPENING Kamer behandelde Begroting Buitenlandse Zaken Prins Bernhard doctor honoris causa in de technische wetenschappen Opgewondenheid in Amerika Geen geit in bebouwde kom „ONS STREVEN" GAAT 41 WONINGEN BOUWEN Engelse reactie: Europa zou open staan voor aanval uit het Oosten 1 T nte PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verzoenende rede van 7 rygve Lie Erepromotie in de Nieuwe Kerk te Delft Werkbezoek van Minister Van den Brink aan Zeeland. Pagina 6 (LLIGERS van antieke- n, speelwoede- Nov. a.s., in da Middelburg, te van Neder» d beide dagen enen 25 cent, z.a. grabbel- aan de ten- je met adres worden in- de goederen oor veiligheid lorwerpen in, Meliskerke, rijke LEZING te Wassenaar, wat er van av., 8 uur. v., 8 uur. ikerke, au Mieremet. mber lur moderne ak len elburg met imers Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad''. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bp geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARAGANG No. 2023 ZATERDAG 17 NOV. 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Hoofdredacteur: J, D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4,65 Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema. Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 8.06 u., onder 16.45 u.; Maan op 20.06 u., onder 12.53 u. Hoogwater op Zondag 18 Nov.: Vlissingen: 4.23 u. 1.86 m., 16.43 u. 1.89 m.; Terneuzen: 4.55 u. 2.01 m., 17.10 u. 2.05 m.; Wemel- dinge: 6.13 u. 1.54 m., 18.25 u. 1.64 m.: Zierikzee: 5.55 u. 1.30 m., 18.10 u. 1.40 m. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski heeft gisteren in z(jn tweede rede in de Algemene Vergadering voorgesteld om een commissie ln te stellen, die tot taak krijgt vóór 1 Februari 1952 een overeenkomst op te stellen, waarin het gebruik van de atoomkracht voor militaire doeleinden wordt verboden. De Ver. Staten, Groot Brittannië, Frankrijk, China en de Sowjet-Unie moeten binnen een jaar na het tot stand komen van de overeenkomst instem men me het verminderen van hun strijdkrachten en de uitrusting daarvan. Alle landen moeten inlichtingen verschaffen over de grootte hunner strijdkrachten en de omvang en soort van hun bewapening. Een internationaal controle-orgaan moet toezien op de uitvoering van het verbod van atoomwapens, het ver minderen van strijdkrachten en bewapening en het verstrekken van inlichtingen door de regeringen over haar strijdkrachten en de uitrusting daarvan. Wysjinski beval aan dat de Algemene Vergadering zich in beginsel voor zijn voorstel zou uitspreken. Daarna zou een wereld-conferentie, waarop alle staten vertegenwoordigd zouden moeten zijn, moeten worden uitgeschreven om het te bespreken, Wysjinski maakte duidelijk dat de vier nieuwe, door hem voorgestelde punten, moeten worden beschouwd als een uitbreiding van zjjn eerder, even eens uit vier ponten bestaand, vredes plan. De meeste vooraanstaande delegatie leden bij de V.N. zijn van mening, dat Wysjinski's laatste voorstel niets nieuws bevat. Zij zijn echter verheugd over de gematigde toon van diens rede. Acheson vond het bemoedigend dat de i. n E LAATSTE TIJD staat het vraag- stuk van de processie-vrijheid weer in het middelpunt van de belangstelling. Op 9 Mei 1949 zond het „Contact in Overheidszaken" namens de in de Oe cumenische Raad vertegenwoordigde kerken (de Ned. Herv. kerk, de Evang. Luth. kerk, de Herst. Evang. Luth. kerk, de Doopsgez. gemeenten, en de Bond van Vrjje Evang. gemeenten) als mede namens de Geref. en de Chr. Ge- ref. Kerken een brief aan de minister raad, waarin op handhaving van het processieverbod werd aangedrongen. In dit adres werd er op gewezen, dat zich in de laatste tijd in R.K. kringen het streven doet gelden, om op ruimere schaal dan tot dusver binnen de gren zen van art. 177 der Grondwet ge schiedde, processies te houden. Het hier bedoelde artikel van de Grondwet luidt aldus: „Alle openbare godsdienstoefenin gen binnen gebouwen en besloten plaatsen wordt toegelaten, behoudens de nodige maatregelen ter verzeke ring der openbare orde en rust. On der dezelfde bepaling blijft de open bare godsdienstoefening buiten ge bouwen en besloten plaatsen geoor loofd, waar zjj thans naar de wetten en reglementen is toegelaten". Over de betekenis van dit artikel is in de loop der jaren al heel wat te doen geweest. Ik kom daar nader op terug. Maar de bedoeling van het twee de lid, waarom hier alles draait, is in elk geval geweest, de in 1848 bestaan de toestand te handhaven: d.w.z. aan de ene zijde handhaving van verkregen rechten, behoud van bestaande proces sies, en aan de andere kant, beperking van de vrijheid om processies te orga niseren, het z.g. processieverbod. AAN DIT VERBOD is niet steeds de hand gehouden. Met name in de jaren na de oorlog werden in plaatsen waar dit tot nu toe niet was geschied, processies georgani seerd, wat onder de protestanten ter plaatse soms niet geringe onrust ver wekte. Vandaar dat in het bovenge noemde adres ernstige bezwaren van principiële aard werden ontwikkeld, te gen wat genoemd werd „ontkrachting van het processieverbod". Hierbij kwam nog iets anders: van R.K. zijde wordt voortdurend krachti ge aandrang uitgeoefend om het pro cessieverbod ongedaan te maken. Reeds in 1916 schreef mr J. H. R. van Schaik: „Wij kunnen niet langer dulden dat onze vrijheid van godsdienst oefening zo willekeurig aan banden wordt gelegd. Elke uiting van geestelijk leven in het openbaar is geoorloofd, al leen ons is het verboden van onze gods dienstige gezindheid in het publiek te doen blijken. Luidruchtige verzamelin gen en optochten van socialisten en anarchisten, van revolutionnairen, ja van Jan Rap en zijn maat zijn toegela ten en onze vredige en vreedzame, onze blijde en tot God opheffende processies worden met geweld binnen de muren van onze tempels gehouden". En ver der: „Hoe lang zullen wij dit tyrannieke grondwetsartikel nog moeten dulden? Is dan de godsdienstige verdraagzaam heid in de loop der jaren niet zover toegenomen, dat er tegen opheffing van het processieverbod geen overwegend bezwaar meer kan bestaan". „De Nieuwe Eeuw" (R.K.) gaf het vorig jaar een artikel onder het op schrift: „Processieverbod is onrecht". Betoogd werd, dat het tijd wordt het tergende processieverbod te doen ver dwijnen„Aan de achterstelling van het processieverbod behoort een einde te komen". NR „De Hervormde Kerk" in 1949 ...eedeelde, kwam kort na de oor log de kwestie in een acuut stadium, toen bij de onderhandelingen over het samengaan van de K.V.P. en de P.v.d.A. eerstgenoemde partij de medewerking van de laatste in riep om tot opheffing van het processieverbod te komen. En bekend is, dat indertijd de toenmalige leider van de Kamerfractie van de P.v. d.A., de heer van der Goes van Naters, zich in de Tweede Kamer ten gunste daarvan uitsprak. Reden te over dus om aan het pro cessie-vraagstuk aandacht te schenken. G. Z. Sowjet-Russische minister blijkbaar be sloten had, niet meer te lachen en het Westelijke ontwapeningsvoorstel te lezen. Een Britse woordvoerder zei: „Een vermindering van de bewapening der grote mogendheden met een derde zou de Russische macht nog meer accen tueren. Het Russische plan betreft al leen de vjjf grote mogendheden en Rus land zou ln volle vrijheid een strijd macht in de satellietstaten kunnen op bouwen. Bovendien zou het verbod van de atoombom in feite het voordeel dat het Westen heeft, teniet doen en Europa open leggen voor een aanval uit het Oosten". Een Franse woordvoerder zei: „De vier punten van Wysjinski zijn in deze vorm onaanvaardbaar. Zijn systeem van contröle is gekoppeld aan de Veilig heidsraad, waar de Sowjet-Unie veto recht heeft". TRYGVE LIE. Trygve Lie, de secretarisGeneraal van de organisatie der V.N., drong er bjj de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote mogendheden op aan om sa men te komen voor rustige, opnehartige besprekingen. Desnoods zouden derden hierbij kun nen bemiddelen. Het beste begin zou zijn een oplossing in Korea. Ook een op lossing van vraagstukken tussen Wes terse staten en de Arabische wereld zou kunnen worden gevonden indien de on derhandelingen zouden zijn gebaseerd op werkelijke gelijkheid van rechten, over de gemeenschap van landen. Lie was ar van overtuigd, dat alle volken van de wereld nieuwe pogingen wensten ondernomen te zien om te komen tot een universele beperking van de be wapening. Lie besloot met de woord: „Een in ternationale kruistocht tegen honger en armoede is een dringende noodzaak als wij de verbreiding van geweld en chaos willen voorkomen". SCHUMAN. Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, ondersteunde de suggestie van president Auriol be treffende een bijeenkomst van de lei dende staatslieden. Zich rechtstreeks tot Wysjinski wendend zeide Schuman: „Wij zijn bereid om met u naar een be stand, een geleidelijke vermindering van de spanning, te streven. Doch deze moet op een behoorlijke wijze gesloten wor den, door een soort pact van non agressie". Schuman was van oordeel dat, de atmosfeer waarin de V.N. werk ten hoe langer hoe „ongezonder" werd. Schuman verklaarde wel te willen aannemen, dat de Sowjet-Unie geen oorlog wenst. Het was „monsterachtig en zinloos" het Westen van het voor bereiden van een oorlog te beschuldigen. Oorlogen werden in het geheim voor bereid en de eerste beslissende stap naar de vrede zou zijn, geheimzinnig heid uit te bannen. Hiervoor had de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken met een van ontroering trillende stem verzekerd, dat de Britse troepen vreedzame burgers hebben neergeschoten, daarbij zelfs vrouwen en kinderen niet sparend. Hij beschuldigde Engeland er van „een we zenlijke oorlog tegen Egypte te voeren, alhoewel het voorgeeft een bondgenoot te zijn". „Het Britse optreden ln Egyp te", aldus spreker, „is een schandelijke en verraderlijke aanvalsdaad, het be tekent een schending van de internatio nale vrede". Hij vervolgde: „Egypte weet dat de Soedanezen gaarne hun land met Egyp te verenigd zouden zien en dat zij on derdanen van koning Faroek, heerser MINISTER STIKKER VLIEGT TE VEEL (UIT). (Van onze parlementaire redacteur). Minister Stikker heeft een druk leven. Om twaalf uur daalde gistermiddag zijn vliegtuig uit Parjjs op het vliegveld Schiphol en om één uur was h(j ln de Tweede Kamer om de beraadslagingen omtrent de begroting van Buitenlandse Zaken aan te horen. Zoals de traditie wil werden de fraaie luchters feestelijk ontstoken, ter ere van de afwezige buitenlandse diplomaten. Voor de heer v. d. Goes van Naters (Arh.) was de aanwezigheid van de minister meteen een aan leiding om te vragen naar concrete mededelingen over de conferentie te Parijs. begrip van nationale aspiraties en er-1 over Egypte en de Soedan, zouden wil- kenning van de verplichtingen tegen- len zijn". Van de drie afgevaardigden, die deze middag het woord voerden, was de heer v. d. Goes ongetwijfeld de interessant ste spreker. Hij was een overtuigd voor stander van het twee zuilensysteem in de Atlantische federatie, waardoor Europa naast Amerika komt te staan. Niet als sateliet, maar als bondgenoot. Dat men in België bezwaren gaat op peren van grondwettelijke aard tegen het Schuman-Plan kon hij niet begrijpen. Hier is geen sprake van het afstaan van souvereiniteit, maar van het overdragen aan organen, waarin zij zelf inzitten. DE HOUDING VAN ENGELAND. Wij zullen er aan moeten werken dat Engeland mee gaat doen aan de een wording van Europa, zo zeide de heer v. d. Goes. De heer Serrarens (K.V.P.) was over het resultaat van deze pogin gen bij voorbaat niet enthousiast. Wij moeten erop rekenen, dat Engeland niets van federale verbindingen wil we ten, maar aan de andere kant moeten wij vertrouwen dat dit land niet sto rend zal werken, noch in het openbaar, noch achter gesloten deuren. Deze afge vaardigde vond het verheugend dat er in de „Europese buurt" nog een „Bene- luxstraatje" is. De onderhandelaars over het moeilijke kanalenprobleem wenste hij suc'ces. Uitlatingen zoals van de heer Brautigam bemoeilijken echter de besprekingen. Het kleine vlammetje van de ontwapening moeten wij met beide handen beschermen, opdat het niet uit zal gaan. De heer Schmall (C.H.) was evenals zijn fractievoorzitter van mening dat een eerlijk en openhartig gesprek tussen Oost en West noodzakelijk is en tot ont spanning zal kunnen leiden. DUIVENTIL! De heer Serrarens was tevreden over de democratisering van het departement van Buitenlandse Zaken. Dit departe ment is nu geeai ivoren toren meer, maar een duiventil. De heer Schmall bracht echter ernstige bezwaren naar Het heeft de aandacht van de Senaat getrokken, dat b(j herhaling belangrijke vooruitgang in het bedrijfsleven samenviel met uw min of meer temporarie medewerking en dit moge verklaren, dat in toenemende mate de overtuiging zich vestigde, dat niet zelden uw werkzaamheid op dit terrein zich met die van de katalysator in de chemie liet vereenzelvigen; de katalisator, die de omzetting doet verlopen en niet zelden haar richting geeft. Aldus sprak prof. dr ir A. J. Kluyver, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft tot Z.K.H. Prins Bernhard ter gelegenheid van de ere-promotie van de Prins tot doctor honoris causa in de Technische Wetenschappen. Deze ere-promotie had gisterenmiddag tfldens een plechtigheid in de Nieuwe kerk te Delft, waarbij ook H.M. de Konin gin aanwezig was, plaats. In zijn rede als promotor gaf prof. Kluyver een uiteenzetting van de gron den waarop de senaat op 3 Juli j.l. be sloot de Prins het ere-doetoraat in de Technische Wetenschappen hon. causa te verlenen. KATALYSATOR. Prof. Kluyver zei dat de leden van de Delftse Senaat gewend zijn niet alleen aan het rechtstreeks tastbare aandacht te schenken, maar er ook op uit zijn te speuren naar verborgen krachten. Ook wees de promotor op de belangrijke plaats, die de scheikunde aan de Tech. Hoogeschool inneemt. I. v. daarmee schetste de hoogleraar de in de recente ontwikkeling steeds meer op de voor grond tredende katalyse en het belang van de katalysator. Er was, zo vervolg de hij, meer nodig alvorens de partiële waarderingen konden uitkristaliseren tot een besluit u door het verlenen van het doctoraat honoris causa te eren. Prof. Kluyver wees op het belang van de integratie. Het lijdt voor mij geen twijfel, zo vervolgde hij, dat juist in de afdeling algemene wetenschappen het eerst het besef is doorgebroken van de zeer grote betekenis van uw geïnte greerde bemoeiingen ten bate van het Nederlandse bedrijfsleven. Tevens schetste Prof. Kluyver de per soon en het werk van de Prins, waarbij hij zijn verdiensten voor de technische wetenschap naar voren bracht. Ook wees de hoogleraar op het persoonlijk vertrouwen van de Prins in een van de meest vernuftige scheppingen van de techniek, t.w. het vliegtuig. Menig vlieg tuigconstructeur, aldus Prof. Kluyver hebt gij in verbazing gebracht door de oordeelkundigheid van uw vragen en uw commentaar. HELDER INZICHT. Hij vestigde er de nadruk op, dat niet de vele belangrijke functies, die de Prins- bekleedt de senaat aanleiding gaven de Prins met het ere-doctoraat te eren. Bij een lichaam als de senaat, zo vervolgde hij, bestaat toch steeds de vrees de schijn voor werkelijkheid aan te zien en de senaat was er van doordrongen, dat somtijds de vorsten titels worden aangeboden, zonder dat hieraan meer dan uiterlijke betekenis is toe te kennen. Daarom ook was er nog een ander element nodig, alvorens tot de erepromotie werd besloten. De senaat werd n.l. getroffen door de vele blijken van instemming en be wondering uit het bedrijfsleven, waar in de ernst, waarmee de Prins zich van zijn taken kwijt, alsmede de helderheid van inzicht, wordt ge roemd. In dit verband herinnerde Dit alles, zo vervolgde hij, moge verklaren, waarom voor de senaat uw uitnemende verdiensten voor de be vordering van de vaderlandse nijver heid kwamen vast te staan. Wie Im mers de industriële bedrijvigheid op voert, dient daarmee de technische wetenschap. Tenslotte wees de promotor op de belangstelling van de Prins voor de zuivere wetenschap en cultuur, terwijl hij daarnaast de persoonlijke inspan ning die de Prins getroost om zich ln allerlei vraagstukken in te leven, prees. Na deze rede overhandigde prof. Kluyver de doctorsbul aan Z.K.H. REDE VAN DE PRINS. De Prins dankte hierna de senaat en zei, dat hij het als een hoge eer beschouwde thans tot de selecte groep te behoren, aan wie een dergelijke hoge onderscheiding ten deel viel. AANPASSEN. Willen wij ons als onafhankelijke natie handhaven, vervolgde Z.K.H., dan is het noodzakelijk, dat wij in ieder opzicht, zowel technisch als economisch de hartslag van onze tijd beluisteren. Nederland heeft in de kentering der tijd zijn positie leren inzien: een positie, die het dwingt zich aan te passen aan ontelbare nieuwe verhoudingen. Wil het zijn roemrijke plaats van weleer herove ren, aldus de Prins, dan zal Neder land dat aanpassingsvermogen waar moeten maken. Willen wij de wereld vooruit hel pen, dan is er naast technische en economische volmaaktheid iets nodig, dat boven het zinnelijk waarneembare uitgaat. Ik denk daarbij, aldus Prins Bernhard, aan het psa mvers: „Zo de Here het huis niet bouwt, vergeefs arbeiden deszelfs bouwlieden daar aan". Laat mij u dan de wens mogen meegeven, zo besloot hij, dat de geest dezer woorden het uitgangspunt moge zijn van uw arbeid in de toekomst tot heil van ons vaderland en heel de mensheid. De erepromotie werd voorafgegaan door een kranslegging door de Prins bij het gedenkteken van de hoge- schoolgemeenschhp. De plechtigheid in de Nieuwe Kerk werd bijgewoond door een aantal minister en leden van de hofhouding, alsmede door tal van andere autoriteiten. Na de erepromotie vond éen druk bezochte receptie plaats in het stad huis, waarbij H. M. de Koningin eveneens aanwezig was. voren tegen de belangrijkste duif uit deze til, minister Stikker, die b\jna al tijd uitvliegt. Zelfs bij het Flan-Sehu- man schitterde de bewindsman door af wezigheid. Wat van hem wordt gevergd is op de duur lichamelijk onmogelijk, al dus deze spreker, en bij de volgende Ka binetsformatie zullen wij regelingen moeten treffen dat een dergelijke over belasting onmogelijk wordt. Als men de Europese gedachte een dienst wil bewijzen, moet men zich te rugtrekken in de studeerkamer. Met rumoerige vergaderingen komen wij er niet. Ook zal ons volk duidelijk ge maakt moeten worden, waarom het eigenlijk gaat. Tot nu toe heeft het meer belangstelling voor de inhoud van vis- en jachtactes dan in de constitutie van het nieuwe Europa. Overigens acht te de heer Schmall het niet nodig, dat Nederland de eerste viool speelt in de buitenlandse politiek. WONINGBOUW. De Tweede Kamer aanvaardde giste ren de moties Andriessen (K.V.P.) in zake de woningbouw, die door alls frac ties, behalve de communistsiche, was ondertekend met 625 stemmen. ISRAËLISCH BEZOEK AAN WALCHEREN. Het bezoek, dat de heren Joshua Go- bernik en Mordechai Kahane, beiden districtscommissaris in Israël, n.l. te Haifa en voor het Negebe-gebied (de rang is te vergelijken met die van Com missaris der Koningin in ons land), gis teren aan Walcheren hebben gebracht, is uitstekend geslaagd. Beide heren hebben tijdens hun studiereis door ons land zich speciaal op de hoogte gesteld van de bestuursinrichting, zowel van Rjjk, provincie en gemeente als van polders en waterschappen. In het Polderhuis te Middelburg heeft mr dr R. W. Graaf van Lynden, voor zitter van de Polder Walcheren, de he ren, die vergezeld waren van hun echt genotes, inlichtingen verstrekt over be stuur en inrichting van de Polder, waarna ir A. G. Wiersma dat deed over de inundatieschade en het dijkherstel. De heer G. Bierma besprak tenslotte de herverkaveling. Ten stadhuize ontving burgemeester Bolkestein, met zijn vrouw, het gezel schap. Mr J. M. Pilaar, Griffier der Staten, voegde zich daarbij. Het stad huis werd uitvoerig bekeken. In Veere werd geluncht en daarna begon een tocht door Walcheren, dwars door het gebied van de Polder Walche ren, waarbij zoveel mogelijk over de nieuwe wegen werd gereden, naar Dom burg. Nadat een bezoek aan landings plaats en dijk van Westkapelle was ge bracht, ging het naar Vlissingen, waar in het Wooldhuis de thee werd ge bruikt. Amerikaanse krijgsgevangenen zouden zijn gedood. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat aan de leiding van het achtste leger op heldering is verzocht van de berichten volgens welke 5500 Amerikaanse krijgs gevangenen sinds het begin van de Ko reaanse campagne gedood zouden zjjn. In het Witte Huis en op het Ameri kaanse ministerie van Defensie komen thans duizenden brieven aan van men sen, die ongerust zjjn over het lot van hun verwante militairen in Korea. Sommige parlementsleden eisen atoomrepressailles en alle kranten spreken ln opgewonden toon over het bericht. Besprekingen met G.S., burgemees ters, werkgevers en werknemers. Dinsdag en Woensdag "al de minister van Economische Zaken Prof. dr J. R. M. v. d. Brink een bezoek aan Zeeland brengen. Hjj zal vergezeld zjjn van de heren dr Ch. L. H. Truien, directeur- generaal voor Handel en Njjverheid en Ir J. W. Bartelds, plv. directeur-generaal voor Industrialisatie. Om half elf Dinsdagmorgen arri veert de minister in Goes, waarna in „De Korenbeurs" een bespreking met B. en W. van Goes zal plaats vinden. Vervolgens gaat de tocht naar Oost- Zeeuwsch Vlaanderen, terwijl tijdens de boottocht B. en W. van Kruiningen een onderhoud is toegestaan. In Hulst zul len vervolgens besprekingen worden ge voerd met vertegenwoordigers van vlas- textiel- en klompen-industrie en de bur gemeester van Hulst, Koewacht, Sint Jansteen en Clinge. Na de lunch wordt een bezoek ge bracht aan de N.V. „Clitex" te Clinge. Te Sluiskil wordt een bezoek gebracht aan de Ass. Coöp. Zélandaise de Carbo nisation en aan de l'Azote. Voorts vindt een bespreking plaats met de Kring van Werkgevers in de kanaalzone, als mede de fabriekskernen en de burge meesters van Terneuzen, Westdorpe, Axel, Sas van Gent en Sluiskil. Via Breskens vertrekt de minister daarna naar Middelburg. Woensdagmorgen wordt op de Prov. Griffie een bespre king gevoerd met de leden van G.S. en de directeur van het E.T.I, drs M. C. Verburg. Hierna vertrekt de minister naar Vlissingen waar tot het middaguur een bezoek wordt gebracht aan de Kon. Mjj „De Schelde". Tevens vindt een be spreking met de directie van dit bedrijf plaats. In het Wooldhuis, waar wordt gedineerd, zal nog een bespreking met B. en W. van Vlissingen worden ge houden. DE BILT ZEGT: Aanhoudende vrjj zacht. Overwegend zwaar bewolkt met en kele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Vrij zacht. MIDDELBURGSE RAADSLEDEN MEENDEN: In de Middelburgse gemeenteraad zjjn gistermiddag goede woorden gesproken aan het adres van de geit. Haar aanwezigheid in de kom van de stad bleef dan volgens de letter van de verordeningsbepalingen wel verboden, maar B. en W. zullen soepel zjjn in het verlenen van ontheffingen. De vroede vaderen luisterden eerst, toen het betreffende wijzigingsvoorstel der politieverordening aan de orde kwam, naar het voorlezen van een brief der Ver. tot Verbetering van het Gei- Ténras in Zeeland door burgemeester mr dr N. Bolkestein. In die brief werden ernstige bezwaren naar voren gebracht tegen het snode plan om het houden van geiten in de bebouwde kom te ver bieden. Daartegenover werden de voor delen van het geiten houden breed uit gemeten. Geitenmelk is geschikt voor jonge kinderen en t.b.c.-vrjj, terwijl het houden van geiten „een vorm van vrije tijdsbesteding is, die haar weerga niet vindt". Dat kon natuurlijk wel allemaal waar zijn, maar de burgemeester bleek er ook het één en ander van te weten, want hij constateerde, dat geitenmelk Geprikkeldheid in de Raad van Goes De Raad van Goes heeft gisteravond tegen het middernachtelijk uur besloten met 8 stemmen voor en 7 stemmen te gen de woningbouwvereniging „Ons Streven" medewerking te verlenen tot het bouwen van 41 arbeiderswoningen. Tegen stemden de A.R., de kC.H. en de Middenstandspartij. De voor deze bouw benodigde gelden worden gefourneerd uit de rest van de lening groot f 500.000 die B. en W. aangingen. 1 November be sloot de Baad een gedeelte van de lening te bestemmen voor de bouw van 15 ar beiderswoningen. Wethouder van Melle, die het min derheidsstandpunt van B. en W. ver dedigde, kon zich voorstellen, dat er een geprikkeldheid was in de Raad, nu hjj er bezwaar tegen maakte dat de ge hele f500.000 aan arbeiderswoningen werd besteed, omdat juist het grootste gebrek aan middenstandswoningen be staat. Met behulp van een premierege ling, zo argumenteerde deze -wethouder, kunnen we met kleine sommen, betrek kelijk veel bouwen. De particuliere mid denstandswoningen, die eventueel ge bouwd kunnen worden, zijn toch maar prof. Kluyver ook aan de reis var, I vogels in de lucht. Ik stel niet voor, het Z. K. H. naar Zuid-Amerilta. I intrekken van een belofte, ik vraag B. en W. voorrrang te verlenen aan de bouw van middenstandswoningen. De heer Knibbe (A.R.) was met hem van mening, dat Goes in de eerste plaats behoefte heeft aan middenstands woningen. Ook de heer Polderman (C.H.) schaarde zich aan de zijde van de wethouder en verklaarde zich vier kant tegen het voorstel. De heer Ver- maire (Middenstandspartij) voegde zich eveneens in de gelederen van de tegenstanders en vond, dat B. en W. de gelden moest besteden, zoals de Raad 1 November had besloten. Dit raadslid constateerde een verandering in het be leid van B. en W. in dit opzicht. De heren de Munck (Arb.), Bakker (K.V.P.), hij bleek het geprikkeld raadslid te zijn, waren daarentegen van mening, dat er in de eerste plaats ar beiderswoningen nodig waren. De heer de Roo (V.V.D.) kon zich in zoverre in dit gezelschap vinden, dat Hij van mening was, dat niet de gemeente, maar in de eerste plaats particulieren en dan woningbouwverenigingen moes ten bouwen. Het kon hem in dit geval, - nu er geen particulieren waren, niet zitter beloofde deze zaak te laten on- schelen, welke bouwvereniging werd I derzoeken. geholpen. INDUSTRIEHAL. Hiervoor had, voordat het voorstel werd aangenomen om een vierde indus triehal te bouwen, de heer de Roo B. en W. vriendelijk, verzocht om toch eens wat cjjfers bekend te maken betreffen de de bouw van de industriehallen. De voorzitter, burgemeester mr W. C. teil Kate antwoordde, dat er nog geen af rekeningen waren ontvangen. Na enige discussie bleek niemand er bezwaar tegen te hebben, dat de wonin gen aan de Karei Doormanstraat aan de Christelijke Woningstichting Zuid en Noord-Beveland in exploitatie werd gegeven. Aan de openbare kleuterschool wordt een lokaal in de openbare lagere school A beschikbaar gesteld. Enkele raads leden vonden dit helemaal geen oplos sing voor de moeilijkheden van de kleu terschool en de suggestie kwam naar voren, gesteund door de heer Zuidema, om een bijzondere openbare kleuter school in het leven te roepen, zodat deze „Stichting" het bouwen van een lokaal aan het tegenwoordige gebouw kan be hartigen. Behalve dat de Christelijke school aan de Westwal de beschikking krijgt over de noodschool aan de Tulpstraat, deed de Raad nog meer hamerstukken af. Op het parkeerterrein aan de Koepoort ont breekt nog een urinoir, zo kwam tijdens de rondvraag naar voren, en de voor voor kleine kinderen juist niet goed is, omdat zij daarvan bloedarmoede kun nen krijgen! „KONIJN-MINDED". De heer M. Wattel (A.R.) vond de verordening weinig concreet. Is Middel burg nu zó „geiten-houdende" stad, dat er zoveel aandacht aan dit lieve dier moet worden besteed? vroeg hij. Soe pelheid in de toepassing der verorde ning achtte hij wel gewenst. En wat het houden van konijnen en uitvliegend pluimveegedierte betreft vond hij, dat het erg moeilijk is precies aan te ge ven, wanneer daardoor de buren over last wordt aangedaan. Overigens had hij wel vertrouwen in B. en W., die hij „konijn-minded" noemde vanwege het feit, dat zij vorig jaar Kerstdag voor een tentoonstelling van deze dieren mé dailles hadden beschikbaar gesteld. De raad ging met het voorstel ac- coord. MOLEN AAN HET SEISBOLWERK. Aan mr P. Loeff werd een subsidie van f 3090.verleend als bijdrage ln da restauratiekosten van de molen aan het Seisbolwerk. De burgemeester deelde mede, dat het herstel van de molen aan het Viissingse Bolwerk een halve ton zal kosten en dat het departement van O., K. en W. wel niet over de brug zal komen. Gaarne zag mr Bolkestein sug gesties tegemoet wat de wijze van res tauratie betreft. Wat de Seismolen aangaat was de heer I. van Loo (Arb.) van oordeel, dat, nu mr Loeff er een woning van wil maken, het karakter als molen teloor at. Bovendien vond hij de gemeente nogal royaal met subsidiëring van 20 procent. De heer Loeff kocht z.i. de molen goedkoop en als hij daarvoor lief hebberij heeft moet hij er ook zelf maar voor zorgen. Bezwaren had de heer v. Loo ook tegen bijpassing van het ont brekende gedeelte uit het Molenfonds. De burgemeester antwoordde, dat de restauratie door Monumentenzorg aes- thetisch volkomen verantwoord zal ge schieden. Mr Loeff heeft al grote kos ten met de inrichting van de parterre en zijn eigen bijdrage voor de uitwendi ge restauratie van eenderde der kosten is niet gering. Bovendien mag Middel burg blij zijn, dat het Rijk er wat voor over heeft, nu er toch al zoveel naar Middelburg gaat. De raad ging ten slotte met de subsidieverlening accoord. ',(1 iMi ji]

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1