TERHORST DUBBELE VELOURS 6™. 7 I DE KLERKeZN OVERGORDIJNEN VAART DER STILTE Bijzondere aanbieding DUBBELE VELOURS Achterstand van de M*ILZ* kan nog ingehaald worden* VOOR AL UW KLEDING 90 Middelburgse Woningbouw vereniging in conflict met B. en W. BERGEN OP ZOOM ipniiiiiiifiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiniiiii BELLAMY PARK VLISSINGEN ONS FEUILLETON. V Geen Derde Macht» Opbouwende iddensfand Vrijdag 16 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Ondanks financiële moeilijkheden Hoewel de besprekingen over de financiële moeilijkheden bfj de uitvoering van de Zuiderzeewerken nog niet tot een definitief resultaat hebben geleid, bleek de M.U.Z. in staat omstreeks half Juli van dit jaar de werkzaamheden te hervatten. Het werk verloopt thans op bevredigende wijze. Niettemin moet er mee worden gerekend, dat een vertraging in de oplevering van de beide door de M.U.Z. aangenomen dijksperceien zal ontstaan. Dit behoeft echter niet te betekenen, dat het bouwprogramma voor de polder zal moeten worden herzien, aangezien het mogelijk wordt geacht, wanneer voldoende gelden be schikbaar kunnen worden gesteld, de ontstane achterstand bjj de uitvoering van de volgende percelen in te halen. Verder zegt de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn Memorie van Ant woord, inzake de begroting van het Zuiderzeefonds dat het verre van hem is om met de plannen geheimzinnig te zijn. Immers er wordt 'n excursiegids uit gegeven, die jaarlijks in meer dan 10.000 exemplaren wordt verkocht, ter wijl duizenden bezoekers onder deskun dige leiding aan excursies deelnemen en tenslotte wordt door middel van films en tentoonstellingen bekendheid aan de Zuiderzeewerken gegeven. In overeenstemming met het advies van de Zuiderzeeraad is beslist, dat in de Oosterpolder en voor vaart met schepen van 600 ton en met kleine kust vaarders geschikt banaal zal worden aangelegd van het in de Zuid-Oostelijke polder geprojecteerde hoofdcentrum, dat aan het tussen de beide Zuidelijke polders gelegen midden-kanaal is ont worpen, naar een in het centrum van de Oosterpolder geprojecteerde woon kern. De overige kanalen zullen ge schikt worden gemaakt voor de vaart met schepen van 250 tot 300 ton. Naar aanleiding van het verzoek om meer gedetailleerde inlichtingen over de stand van zaken deelt de minister omtrent de Noord-Oost polder het vol gende mede. De Noord-Oost polder heeft een totale oppervlakte van plm. 48.000 H.A. Hiervan zullen, als de pol der eenmaal voltooid is, worden inge nomen door dijken, wegen, kanalen, tochten en dorpen plm. 3500 H.A. en bij de huidige plannen door boscomplexen en beplantingen plm. 2000 H.A. Aan cultuurgrond zonder bos resteert dus plm. 42.500 H.A. Hiervan wordt 2500 H.A. voorlopig gereserveerd voor groente- en fruitteelt, terwijl de reste rende oppervlakte van plm. 40.000 H.A. bestemd is voor landbouwbedrijven. Op 1 September 1951 waren 499 landbouw bedrijven met een gezamenlijke opper vlakte van plm. 14.700 H.A. en 2500 H.A. los land voor korte termijn ver pacht. De landerijen, welke niet ver pacht zijn, zijn in tijdelijke exploitatie, behoudens een klein deel, dat nog niet ontgonnen is. Een belangrijk deel van deze gronden moet nog worden gedrai neerd (plm. 10.000 H.A.), terwijl een deel nog van infiltratie moet worden voorzien. In enkele gebieden, waar de bouwvoor en de bovenste lagen van het profiel zeer „licht" zijn, terwijl de die pere ondergrond uit klei of zware zwavel bestaat, zal door diepploegen 't bodemprofiel worden omgezet, waar door de productiewaarde van de grond GEEN KAMER-TOEZICHT OP DE B.V.D. In de M. v. A, op de begroting van binnenlandse zaken verdedigt eerst de minister de verhoging der uitgaven voor de binnenlandse veiligheidsdienst met ruim een millioen gulden. Hij zet uiteen dat de personeelsuitbreiding ca, f 600.000 zal kosten, waarvan f 200.000 zijn be stemd voor eenmalige uitgaven. Om dat nieuwe personeel behoorlijk te kunnen onderbrengen is nogmaals f 300.000 no dig, waarvan weer f 200.000 voor een malige uitgaven. Verder Is f 110.000 no dig voor een vacantieregeling en als ge volg van de derde loonronde. Minister Teulings bestrjjdt daarna de opvatting van sommige kamerleden, dat de B.V.D. zonder deskundigheid en poli tiek onderscheidingsvermogen zou wer ken (waarbij hij geen woord rept over de Tsjechische spionnage-affaire!). Ook weigert hij de instelling van een kamercommissie voor Inlichtingendien sten, daar dit strijdig zou zijn met het landsbelang. Wel Is hij met de voorzit ter van de Kamer In overleg getreden over de vraag op welke wijze een nau wer contact tussen de Kamerleden en hemzelf gelegd kan worden aangaande deze materie. Met nadruk verklaart de minister verder, dat het „rechts extre misme" de ernstige aandacht heeft van de B.V.D. CULEMBORG KRIJGT VAN RIEBEECK-HUIS TEN GESCHENKE. Plus f25.000 voor het herdenkings- spel. De ten laste van de gemeente Culem- borg komende kosten, verbonden aan de Jan van Riebeeck-herdenking, bedragen ca. f 50.000. Daar het op dit bedrag op gezet herdenkingsplan voldoende sober is, kwam de regering, mede in verband met de omstandigheid, dat de herden king Internationale betekenis heeft, ver antwoord voor de kosten van deze her denking niet uitsluitend ten laste van de betrekkelijk kleine gemeente Culem- borg te laten, maar de helft van ge noemd bedrag voor rijksrekening te ne men. Van belang is nog op te nierken, dat de Unie van Zuld-Afrika de gemeente Culemborg het woonhuis van de Van Riebeeck's, dat met de restauratie c.a. f 60.000 kost, ten geschenke zal aanbie den. Project van D.A.F. zou dollars kosten. Het nieuwe brandweermateriaal. De minister van Binnenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de offertes van 15 van de 17 Inschrijvers op het nieuwe brandweermateriaal technisch minder aanvaardbaar waren. Overbleven de aanbiedingen van de N.V. Motorkracht voor Deutz-motor en Magirus-chassls en van de D.A.F. met watergekoelde lucht- motor. Uit het oogpunt van deviezen ver dient het project van Deutz-Magiro de voorkeur, hoewel voor de importfabri katen en de aankoop van grondstoffen gezamenlijk ongeveer f 5 millioen aan deviezen benodigd zijn. Voor het project van de D.A.F. zou den dollars vereist zijn, hetgeen op zich zelf reeds een zeer ernstig bezwaar, zo niet een beletsel is met het oog op het voor 1952 vastgestelde dollarprogram ma. Bovendien zijn er voordelen verbon den aan de luchtgekoelde dieselmotor. belangrijk zal toenemen. De pachtprij zen der boerderijen zijn nog niet door de centrale grondkamer vastgesteld. De bouw van boerderijen en woningen vordert gestadig. Er zijn thans gebouwd 320 montageboerderijen en 190 boerde rijen volgens de traditionele bouwwijze, terwijl in aanbouw zijn respectievelijk 100 en 40 boerderijen. Daarnaast zijn enkele panden voor middenstanders en door particulieren gebouwde woningen klaar gekomen. Het doel van de staatsbedrijven is o.m. het geven van inzicht in de ver schillende aspecten van de exploitatie van normale bedrijven de opzet der staatsbedrijven leent zich derhalve niet voor proefneming op grote schaal. Het is dan ook niet juist het in ex ploitatie nemen van staatsbedrijven te beëindigen of op te schorten. Bij de bestuursindeling van het nieu we gebied wordt gedacht aan de instel ling van een twaalfde provincie. Er wordt naar 'n evenwichtige samenstel ling van de bevolking, ook ten aanzien van de godsdienstige gezindten ge streefd. Uitbreiding Landbouwhogeschool. Binnenkort zal begonnen worden met het uitvoeren van de uitbreidings plannen t.b.v. de Landbouwhogeschool te Wageningen. Het nieuwe laborato rium voor geodesie komt in 1952 gereed, twee laboratoria worden nog dit jaar aanbesteed. Beide gebouwen worden gesticht ten westen van Wa geningen. Op de Wageningsberg wordt in de loop van volgende jaar begon nen met de stichting van het „schei- kundecomplex". De maan als reflector bij radio en televisie. Een Amerikaans radiostation heeft gebruik gemaakt van de maan als reusachtige reflector om radiotekens van hoge frequentie van Cedar Rapids in Iowa naar het 1500 km verder ge legen Washngton over te brengen. De maatschappij Collins, die deze proef leidde, ls van oordeel, dat deze methode nieuwe wegen kan openen op het gebied van televisie en de weten schappelijke studie van de maan. Het was de eerste keer, dat men bij het relayeren vla de maan gebruik maakte van ultra-hoge frequentie. Bij de tele visie zou men van de maan gebruik kunnen maken om een beeld op een band van ultra-hoge frequentie verder dan de horizon te krijgen. Perion nog beter dan Nylon. Binnenkort zullen nieuwe Duitse pro ducten, die gelijkwaardig zijn aan de nylonproducten en ten dele zelfs beter, onder de naam Perion aan de markt komen. De voorsprong, die het Ameri kaanse nylon-onderzoek had, is thans aan Duitse zijde bij de ontwikkeling van perion ingehaald. Bekende Duitse Weverijen hebben perlonkleding en mantelstoffen in haar productiepro gramma opgenomen. De eerste sokken vervaardigd uit zuiver perion en uit perwollon, dat voor 70 uit merinowol en 30 uit perion bestaat, worden reeds verkocht. Australische minister van Buiten landse Zaken naar ons land. De Australische minister van bui tenlandse zaken, de heer Richard Ca sey, leider van de Australische dele gatie in de Algemene Vergadering van de V.N., wordt Zaterdag in ons land verwacht. Hij brengt een kort particulier bezoek. Minister Casey, die in de loop van Zaterdag per vliegtuig op Schiphol zal arriveren, zal Maan dag weer vertrekken. Hij verblijft bij de Australische ambassadeur in ons land. Frankrijk en de NATO. Frankrjjk zal zjjn strijdkrachten te gen 1954 tot 28 divisies gaan uitbreiden verklaarde de Franse minister van De fensie, Georges Bidault, Woensdag voor de commissie voor defensie-zaken van de Nationale Vergadering. Het is de eerste keer, dat de Franse regering een dergelijk hoog streefgetal heeft genoemd. Tot dusverre is in aangekondigde plan nen van de Franse regering geen hoger cijfer vermeld dan 20 divisies In 1953. Bidault verklaarde, dat Frankrijk dit jaar 10 divisies gereed zou hebben en 15 het volgend jaar overeenkomstig zijn verplichtingen volgens het Atlantisch pact. LAGERKVIST KRIJGT NOBEL PRIJS VOOR LETTERKUNDE. Door de Zweedse letterkundige aca demie is de Nobelprijs voor letterkunde toegekend aan de Zweedse schrijver Paer Lagerkvist, die sedert 1940 lid is van de academie, In Zweden wordt Lagerkvist be schouwd als een voorvechter van humaniteit in een harde, materialis tische wereld en als een van de archi tecten van de Zweedse taal. O. m. schreef hij „de Beul", uitge geven in 1933, waarin hij het natio- naal-socialisme aanviel. „Chaos", waar in het ineenstorten van morele waar den na de eerste wereldoorlog werd beschreven en „De steen der wijzen", waarin wijsheid niet door wijsgeren, doch door alledaags, goede mensen werd gevonden. Zijn laatste roman „Barabbas", is in verscheidene talen vertaald. Voorts is voorlopig besloten de No belprijs voor scheikunde dit jaar toe te kennen aan prof. Glenn Theodore Sea- borg van de universiteit van Berkeley (Californië) voor diens ontdekkingen van nieuwe etementen, w.o. plutonium. Volgens eeiweveneens voorlopige be slissing zal de prjjs voor natuurkunde worden gedeeld door de Britse geleer den Sir John Douglas Cockcroft en dr E. T. S. Walton, beiden leerlingen van prof. Rutherford. Hun wordt de prijs toegekend voor hun ontdekkingen be treffende kernreacties. Tenslotte werd voorlopig besloten Edwin McMillan van de universiteit van Berkeley te laten delen in de prijs voor scheikunde, hetzij in die voor natuur kunde. „Affray" zal niet worden geborgen De Britse duikboot „Affray", die in April j.l. met 75 man is vergaan, zal volgens een mededeling van de Britse admiraliteit niet geborgen worden. Ja mes Tomas, de eerste lord van de ad miraliteit verklaarde Woensdag, dat er geen verdere maatregelen In verband met de „Affray" zullen worden geno men. Er was niet genoeg bewijsmateri aal om de oorzaak van de ramp vast te stellen, zo voegde hij er aan toe. Het bergen van de „Affray", die op de bo dem van het Kanaal rust, zou uiterst moeilijk zijn. Bovendien bestond steeds het gevaar, dat zulks mensenlevens zou eisen. Joego-SIavië en de Ver. Staten heb ben Woensdag te Belgrado een over eenkomst over Amerikaanse militaire steun voor het Joego-SIavische leger getekend. In deze overeenkomst wordt het ver langen van beide regeringen tot uiting gebracht om alle krachten in te span nen voor de bevordering van de vrede en veiligheid in de wereld binnen het raam van het Handvest der Ver. Naties. De Ver. Staten zullen Joego-SIavië militaire uitrusting en materiaal, dien sten en andere hulp verstrekken. In het zo juist verschenen verslag van de Alg. Woningbouwvereniging te Mid-' delburg over het tijdvak I April 1950 tot en met 31 Maart 1951 wordt mede gedeeld, dat er met B. en W. een con flict is gerezen over de woningbouw achter de Rozenstraat. De vereniging had B. en W. gevraagd om toewijzing van het bouwvolume voor haar bouw programma in dit stadsgedeelte, mede n.a.v. het feit, dat de gemeente bouwde op grond, waarop de gemeenteraad de vereniging optie had verleend in 1947. Dit verzoek werd afgewezen. Het bestuur zegt in het verslag, dat naar zijn mening de gemeente hier een ernstige fout heeft gemaakt door hem van de wijziging in de plannen niet op de hoogte te stellen, hetgeen temeer be treurd wordt, aangezien er in andere gemeenten een zeer nauwe samenwer king is met de diverse woningbouwver enigingen. Een hernieuwd verzoek werd afgewe zen op grond van het feit, dat de wo ningen te groot zouden zijn. Voor de reeds gemaakte kosten heeft het be stuur thans de gemeente verantwoorde lijk gesteld. In het verslag wordt verder medege deeld, dat de herstelwerkzaamheden aan de woningen in complex Stijfselweg zijn gereed gekomen, maar dat het nog niet mogelijk is voor rekening der ge meente schuurtjes te laten zetten. De aanvoerbuizen voor de gasleidingen zijn hier grotendeels vernieuwd. Het complex 't Zand I gaf vele zor gen, omdat bij definitief herstel der wo ningen de goede materialen niet steeds voorradig waren. Dit wreekt zich nu. Voor buitenwerk is aan de gemeente een bedrag van f 30.000 gevraagd, na- (Ingez. mededeling, advert.) HET KAN VRIEZEN EN HET KAN DOOIEN juisi bij die telkens optredende tempe ratuurswisselingen herinneren Uw ge voelige spieren en gewrichten U eraan dat Uw als het ware sluimerende rtieu- mattek en lendenpijn op onverwachte ogenblikken in alle hevigheid weer komen opdagen. Wrijf Uw pijnen weg, Uw spieren weer soepel en Uw gewrich ten weer lenig met de beroemde Akkei's Kloosierbalsem, waatvan al drie ge slachten zeggen: .Geen goud zo goed". De eerste cursus der Zeeuwse V olkshogeschool. In het programma voor de eerste cur sus van de Zeeuwse Volkshogeschool op 22, 23 en 24 November a.s. in het Jeugdcentrum te Domburg is een kleine wijziging gekomen. In tegenstelling met de oorspronkelijke bedoeling om des Vrijdagsmorgens een bezoek te bren gen aan het Museum in de Wagenaar- straat te Middelburg, zal het Stadhuis en het Oorlogsmuseum worden bezocht. De culturele avond op Vrijdag zal ver zorgd worden door de heer Frans Luit, die volksliedjes uit verschillende landen hal zingen en een beeld zal geven van de wijze, waarop de aard van het volk zich uit in het volkslied van de betrok ken streken. dat een verzoek om een bedrag van f 127.000 voor binnen- en buitenwerk was afgewezen. Voor de vernieuwing 'der dakbedek king van de houten noodwoningen aan de Achtersingel en St. Jorisstraat is een bedrag aangevaard en toegewezen. Er werden 24 nieuwe leden ingeschre ven, terwijl 7 leden werden afgevoerd. Er konden maar 6 leden aan een pas sende woonruimte worden geholpen. De exploitatierekening leverde een batig slot op van f 908.17. (Ingez. mededeling, adv.) Arti et Amicitiae te Goes vierde haar lustrum. Woensdagavond vierde het R.K. Koor „Arti et Amicitiae" haar eerste lustrum in het Schuttershof te Goes. De voorzitter, de heer Vroome, memo reerde in zijn openingswoord het wis selvallig bestaan (het verloop en de aanwas van leden), maar ondanks vele moeilijkheden, is de vijfjaren- mijlpaal bereikt. Het wel zeer gevarieerde program ma werd daarna onder leiding van de (Ingez. mededeling, adv.) Morgen 9 uur beginnen wij met de verkoop van een kleine partij prachtige voor in terra, groen, bruin en beige, 120 cM. br. In 2 prijsklassen, thans per Meter slechts HH heer Tamminga, en met de medewer king van de gastsoliste, mej. Pauline Pilaar vlot afgewerkt. In het Exultate Deo van Scarlattie gaf het koor een staaltje van haar kunnen, in andere nummers werd deze hoogte niet bereikt; vooral na de pauze waren de prestaties aanmerkelijk minder, wat voornamelijk te wijten zal zijn geweest aan de veel te warme zaal, die bovendien nog blauw van de rook was! Mej. Pilaar zong enkele liederen van Schubert, waarvan „Wohin" ver melding verdient en twee aria's Uit „Figaro" van Mozart. Aan het slot van de avond werden haar door de heer Vroome bloemen overhandigd. De dirigent kreeg nog een welver diend extra applausje. Onder de aan wezigen merkten we op: de Hoogeer waarde heer Deken Nieveen van Dij kum en de burgemeester en mevr. ten Kate. H. M. Klein Vlaanderen te Middelburg wordt hersteld. Naar wij vernemen zal binnenkort worden begonnen met herstel en vernieuwing van Klein Vlaanderen, één der laatste objecten in Middel burg, waaraan tot heden nog niets werd gedaan tot het ongedaan maken van de door oorlog en inundatie ver oorzaakte schade. Het is de bedoeling de groenstrook tussen beide rijwegen te handhaven, zij het minder breed dan thans het geval is. Aan beide straatzijden zal een tegeltrottoir worden aangelegd ter breedte van anderhalve meter. De rijwegen aan beide kanten, die uit klinkers zullen bestaan, krijgen een breedte van vijf meter, behalve op het gedeelte tussen Volderijstraat en Volderijlaagte, waar zij 4j4 meter worden, omdat ook aan beide zijden parkeerstroken zuilen worden aange legd, die een breedte van 2j^ meter krijgen. Hier wordt de groenstrook V/i meter. Het ligt verder in de bedoeling aan de buitenkant der groenstroken t.z.t. bomen te planten. De laantjes blijven gehandhaafd. De aanbesteding van de karwei heeft gistermorgen plaatsgevonden. De uitslag van de aanbesteding was: R. Voorman, Heerlen f 28.235; Fa Gel dof, Serooskerke f 29.913; J.- Moerland, Sint Annaland f30.460; Fa Jongepier, Serooskerke f 30.995; Aannemingsbe drijf „Zeeland", Middelburg f 31.064; Fa Benningen en Galjaard, Oss f 34.767 M. Wandel, Souburg f 35.374; P. de Regt, Terneuzen f 35.900; Fa Duynhou- wer, Goes f 36.210; Fa Wissekerke, Nieuwdorp f36.900; P. v. d. Sande, Breskens f 39.900; C. v. d. Klippe, Vlis- singen f 40.000; E. G. Lindenbergh, Vlissingen f40.850 en J. H. v. d. Ven, Vlissingen f 41,800. KEUS De deur zoefde dicht. Nu stond hij buiten, in de laatste brandende zonnestralen, die rood en goud opvlamden tegen het dichte klimop, dat als een groen pantser het oude, eenzame notarishuis omrankte. Een poosje stond hij stil, ogenknip- perend tegen het verre licht dat gloei de boven het stadje. Onbewust nam hij de schoonheid van die late middag in zich op. Het zonlicht en het ver warde gesjirp der mussen, die in de klimop rondscharrelden met ruziege luidjes. Van ver, van achter de vol gende huizen, klonk helder de zang van een lijster. Zeker zat hij op de, telefoondraden langs de bochtige Achterweg. ICarel Bovenkamp stapte van de ho ge blauwe stoep af. Over het knier- pende grind ging hij naar de smalle straatweg. Het hek knoerste open; viel dan rammelend achter hem dicht. Gedachtenloos ging Karei de kant van de Achterweg op, langs het wol- kenweerspiegelende water van het ri viertje, dat eeuw in eeuw uit door de groene lage landen kronkelde. Hij moest het verlangen bedwingen om jongensachtig wild weg te ren nen. Wég van 't kantoor, waarop hij heel die lange lentedag verdaan had met, gebukt over cijfers, de boeken van No taris Wiekheuvel bij te houden. Onstuimig verlangde hij terug naar zijn H.B.S.-tijd met zijn vrije midda gen, vol jool en eindeloze vacanties vol intens kampeergenot. Nog geen jaar geleden was het, dat hij zijn eindexamen deed. Nog geen hoofd. De zon was onder gegaan. De wol ken, langzaam voortdrijvend boven z'n hoofd, kleurden rood en violet, met meer naar het westen, fel-oranje-gou- den randen. ..Rot kantoor", schold Karei, 't Leek of hij het zei tegen de tot rust geko men kievit, die stil zijn rondjes maak- t GO VERBURG jaar! Nu, nu hij dromend voortliep over het fijn gereden grind van de Achterweg waarlangs knoestige wilgen gerijd stonden, nu leek het hem even veel jaren als maanden geleden te zijn. Ver liep hij door, tot waar er geen enkel huis meer te zien was, alleen weilanden en sloten, met hier en daar tussen boom-groepen, een eenzame boerderij. Bij een van wilde zuring rood weiland, klom hij over het scheef hangende hek. Een kievit tuimelde angstig pie- wietend boven 't land, bang voor z'n vrouwtje, dat hier of daar verscholen zat in een graspol. Lui languit ghig Karei liggen. Bei zijn handen vouwde hij onder zijn te boven het weiland. Hij was gelukkig geweest eerst, dat hij deze baan gekregen had. Het avontuurlijke in hem had veel moge lijkheden gezien in het notariaat. Hij zou het wel en wee vernemen van krenterige boertjes, die hun testa ment begeerden te laten maken. Oude rijke juffers zouden hem raad plegen over 't beheer van hun vermo gen. Jonge zakenmensen zouden op zijn kantoor komen om met hem te spreken over hun huwelijk, omdat ze hun bezit veilig wilden stellen, wan neer de zaak vast zou lopen. Ja, hij had veel genot verwacht van het leven, wanneer hij eenmaal notaris zou zijn. Gewillig had hij zich over de boeken gebogen, die eerste dagen. Al gauw merkte hij, dat ook het leven van een Notaris meer re gelmatige arbeid, dan avontuur bracht. Toen 't kantoor de verwachte bevre diging niet gaf, had hij zich met z'n romantische geest gehecht aan het oude stadje. De poorten en het rivier tje, hij had ze bezien met het oog van een toerist eerst, maar later had hij zich mede-eigenaar gevoeld. Om de stad en het vrije buitenleven er omheen, had hij het kantoorleven verdragen. De sleur, als vergif lang zaam door werkend, had hij voelen opkomen. „Daar zal ik aan onder gaan", dacht hij. Om zich het vrije leven van zijn jongensjaren telkens weer te herinneren zocht hij dan zijn toevlucht in het weiland, zoals nu, aan de Achterweg. Vandaag was 't bijzonder taai ge weest, het werk. Heel de dag had hij zitten zoeken naar een onnozel cij- ferfoutje in de boeken. Wel tien keer was hij alle posten van uitgaven en inkomsten nagegaan en aan elke nieuwbinnengekomen cliënt had hij zich geërgerd, omdat hij juist dan de oplossing nabij meende. De typistes waren al weg toen, onnozelaar die hij was, hij een postje in centen zag, dat hij als guldens geboekt had. Kwaad om de verloren dag smeet hij het boek in zijn bureau en nu lag hij hier ontevreden over dit leven. (Wordt vervolgd). MD DE EERSTE RONDE van de algemene en politieke beschou wingen over de Rijksbegroting 1952 achter de rug is, heeft men enig in zicht gekregen in de verhoudingen, zoals die vermoedelijk zullen liggen, wanneer straks, na de verkiezingen, een nieuw kabinet zal moeten worden gevormd. Zowel de K.V.P. als de P. v. d. A. hebben zich beide min of meer op de vlakte gehouden. Vooral de P. v. d. A. zit een beetje op de wip; mis schien zou het verschillende figuren uit deze partij helemaal niet onwel kom zijn om straks eens een poosje in de oppositie te gaan. De kans hier op lijkt ons wel uitermate gering, maar de partij als zodanig distanciëert zich enigszins van de regeringspoli- tiek; de manifesten van het partij congres en de resoluties van het de monstratief congres van het N.V.V. zijn er het bewijs van. De P. v. d. A. woordvoerder ontkende wel, dat hier in aanvallen op de regering werden gedaan, maar zijn redenering dat deze congressen slechts bedoeld waren om richtlijnen te geven aan de socialisti sche fractie, was wel erg zwak. Is er dan geen overeenstemming tussen de socialistische ministers en de partij waaruit zij stammen? De houding van de K.V.P. is dien overeenkomstig. Men wacht af, welke richting de kabinetspartner zal uit gaan en de listigheid van prof. Romme is groot genoeg om te zor gen, dat hij nog alle kanten uit kan. VERREWEG het belangrijkste deel van het debat werd gevormd door de beschouwingen van de heren Oud, Tilanus en Schouten over de z.g. „Derde Macht". Deze Derde Macht is een stokpaardje van de V.V.D.-fractieleider. Hij ziet een toe komstig kabinet aldus: een drie- partijen-regering van K.V.P., P. v. d. A. en Derde Macht, waarbij hij de V.V.D., C.H. en A.R. als een eenheid wil laten optreden, met daarachter eventueel de kleinere - partijtjes. Zij hebben immers zoveel gemeen als het gaat over de verhouding tussen staat en maatschappij zo is zijn redene ring. En het moet mogelijk zijn de Christelijke beginselen daarbij in het midden te laten. Zowel de heer Tilanus als de heer Schouten heeft op deze uitnodiging een onverbiddelijk „neen" laten horen en wij kunnen niet anders dan ons daarin verheugen. Dr Schouten formuleerde het al dus'. „Er zijn principiële verschillen tussen de A.R. en de V.V.D. die men moet begrijpen en aanvaarden; men moet niet trachten verbindingen te leggen, die niet in overeenstemming zijn met de principiële en practische verhoudingen!" Dit antwoord legt precies de vinger op de wonde plek: op dit ogenblik bestaat er inderdaad een zekere mate van overeenstem ming tussen de V.V.D. en de Christe lijke partijen, speciaal ten aanzien van het verder opdringende staats socialisme, maar dat is niet voldoen de om als één „macht" in een regering plaats te nemen! In een regering draagt men verantwoordelijkheid voor alle mogelijke andere terreinen dan ten aanzien van de overheidstaak in het maatschappelijk leven. Men kan het in het negatieve eens zijn, maar als het tot positieve daden zou ko men, dan zou blijken, dat de V.V.D.- ers van een geheel ander principe uit redeneren, dan de protestants-chris- telijken. Er zou blijken, dat de Derde Macht in het geheel geen macht is en de positie der socialisten «n ka tholieken zou er des te sterker door worden. En dan kan men wel wijzen op de K.V.P. b.v. waar toch ook tal van schakeringen als een eenheid optre den, maar dit beroep gaat nooit op. Uiteindelijk zijn al die schakeringen toch nog verenigd in één partij en staan zijalle voor dezelfde grond beginselen, ook al is er dan wel eens verschil over de interpretatie van die beginselen voor de practijk. Dat zou niet het geval zijn in een Derde Macbts-partij. Nog afgezien van het feit, dat er geen enkele partijdisci pline zou wezen. BETEKENT deze rede van Dr Schouten, dat de anti-revolution- nairen bij voorbaat al alle mede werking aan een kabinetsformatie hebben geweigerd? Als dit het geval zou zijn, zou ons dat zeer spijten wij menen echter dat dit niet de be doeling van de heer Schouten is ge weest. Wat de heer Oud wil is een parlementair kabinet, dat dus alle vraagstukken, die het wil behande len, kan aansnijden. Aan zulk een kabinet zal de heer Schouten op deze wijze (als Derde Machts-partij dus) zijn medewerking onthouden. In een nationaal kabinet echter, dat een nauw omschreven regeringsprogram zal hebben, is naar onze mening zeker plaats voor anti-revolutionnairen, vooropgesteld, dat zij zich met het regeringsprogram kunnen verenigen en dat men het eens kan worden over de te bezetten zetels. Dit is ook de gedachte van de heer Tilanus en wij juichen die toe. Dat de A.R.-partij in dit- opzicht echter huiverig is, is zeer begrijpelijk.... het jongste verleden heeft in dit opzicht lessen geleerd. Over een kwestie als Nieuw-Guinea is nauwelijks overeenstemming denk baar tussen de opvattingen van de P. v. d. A. en de A.R. Als een der gelijk punt in een regeringsprogram ma wordt opgenomen, dan is het noodzakelijkerwijs vaag En als de nood aan de man komt, dan zal het voor weinigen een vraag zijn, wiens opvattingen dan de doorslag zullen geven. En waar blijft dan het natio nale karakter van het kabinet? Textielhandel Hamming .iddelburg opende nieuwe zaak. In het pand Lange Delft 72 te Middelburg heeft Textielhandel Hamming gistermiddag - onder grote belangstelling en met veel bloemen een nieuwe zaak geopend, die wel heel wat meer ruimte en gemakken biedt dan het oude pand in de Se- geerstraat. Er zijn twee royale étala- gekasten, een ruime en modern in gerichte winkel met overzichtelijke voorraadkasten langs de wanden, alsmede een flink kantoor en in een geheel apart vertrek twee paska mertjes. Het pand is een aanwinst voor dit gedeelte van het stadscen trum.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2