NEDERLAND WIJST PROTEST VAN INDONESIË AF Kabouter De grote slag tegen mond- en klauwzeer begint Maandag De 50.000 woningen zullen er wel komen De R.I. moet blij zijn om de gestelde grondwetwijziging voor TURKIJE STEUNT WESTELIJK ONTWAPENINGSPLAN Posttarieven gaan omhoog Geheime zitting van ministers van Buitenlandse Zaken PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND GESCHIL OM NIEUW~GUINEA i SNIPPER Vi NIEUWS k Dr. Drees: „Goed-zo Lieftinck" Het einde van een V 1 UitgavP: Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, vota" redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2023 Abonnementsprijs j 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 16 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezeünge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 8.04 u., onder 16.46 u.; Maan op 18.57 u., onder 12.19 u. Hoogwater op Zaterdag 17 Nov.: Vlissingen: 3.46 u. 1.97 m., 16.02 u. 2.00 m.; Terneuzen: 4.17 u. 2.12 m., 16.31 u. 2.15 m.; Wemel- dinge: 5.37 u. 1.64 m., 17.47 u. 1.69 m.; Zierikzee: 5.19 u. 1.38 m., 17.33 u. 1.44 m. in een gisteren te Den Haag als te Djakarta gepubliceerd memorandum iieeft de Nederlandse regering het protest door de Indonesische regering in een memorandum van 10 November j.l. als volstrekt ongegrond krachtig van de hand gewezen. Dit protest betrof volgens het schrijven het feit, dat in het voor stel van de Nederlandse regering aan de Staten-Generaal, Nieuw-Guinea als behorende tot het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden is opge nomen. Intussen is de Nederlandse regering van mening, dat een oplossing van de huidige moeilijkheden wellicht zal kunnen worden bevorderd door onderling overleg tussen de Nederlandse en Indonesische ministers van Buitenlandse Zaken in Parijs, waartoe minister Stikker nog deze week het initiatief neemt". Op 7 November 1951 werd door het Nederlandse Hoge Comissariaat te Dja karta een communiqué uitgegeven, waarin was opgenomen het antwoord van de Nederlandse regering op door de Indonesische regering gestelde vra gen aangaande de voorgenomen her ziening van de Nederlandse grondwet, en wel in het bijzonder over de inhoud van artikel 1, waarin een opsomming van de delen van het Koninkrijk wordt gegeven. In dit antwoord, dat inmiddels in de pers werd gepubliceerd, werd er op gewezen, dat de Nederlandse regering het niet noodzakelijk had geoordeeld omtrent de voorstellen tot wijziging van de Nederlandse grondwet tevoren met de Indonesische regering overleg te plegen, omdat tot betrekking met Nieuw Guinea in grondwettelijk op zicht niets verandert. ANTWOORD. Naar aanleiding van dit antwoord werd op 10 November door de Indo nesische regering het memorandum aan de Nederlandse Hoge Commissaris overhandigd: 1. De omstandigheid, dat in het voor stel van de Nederlandse regering aan de Staten-Generaai West-Irian (West Nieuw-Guinea) uitdrukkelijk is opge nomen als behorende tot het grondge bied van het Koninkrijk der Neder landen, brengt in Indonesië zeer on gunstige politieke repercussies teweeg, aangezien naar Indonesisch standpunt de souvereiniteit over geheel Indonesië derhalve met inbegrip van West Irian reeds bij de R.ï. berust en het geschil enkel loopt over uitoefennig van defacto gezag over laatst bedoeld gebied. 2. West-Irian is inbegrepen in de sou- vereiniteitsoverdracht en dat alleen maar de status-quo, dat is het door de Nederlandse regering uitgeoefende ge zag over bedoeld gebied, door artikel 2 van het charter van de souvereini- teitsoverdracht voor een jaar is ge handhaafd, met name sedert 27 Decem ber 1949, teneinde door middel van ■deling, advert.) DRINK LOUTER TROONREDE VAN FAROEK. De Egyptische premier, Nahas Pasja, heeft in het parlement de troonrede van Koning Faroek voorgelezen. Hierin worden de parlementsleden opgeroepen zich de „onafhankelijkheid waardig te tonen, welke gij besloten hebt voor uw dal te verwerven". Men diende gezamenlijk een enkel doel na te streven. Dit doel was De overwin ning in de strijd voor de vrijheid. De troonrede werd ook uitgesproken in naam van de koning van Soedan. Britse militairen, die bij Port Said kabels repareerden, zijn door een groep Egyptenaren aangevallen. De militai ren sloegen de aanval af en namen eenjeep in beslag. Een Engelsman is aan het hoofd gewond. onderhandelingen het dispuut over be doeld gezag tot uiteindelijke oplossing te kunnen brengen. Bedoelde termijn van een jaar is se dert 27 December 1950 verstreken, weshalve het door de Nederlandse re gering uitgeoefende gezag in West- Irian sedert laatstgemelde datum niet meer geschiedt met instemming van de R.I. 3. Dat de Nederlandse regering W.- Irian in de voorgestelde tekst van het nieuwe artikel een der Nederlandse grondwet opneemt, meent de Indone sische regering als onvriendelijke daad te beschouwen, waartegen de Indone sische regering krachtig protest aante kent. De Indonesische regering stelt er prijs op, dat de Irian-kwestie mede betrokken wordt, ja zelfs een even be langrijk punt uitmaakt als de Unie kwestie op de in deze maand te hou den besprekingen tussen vertegen woordigers van de Indonesische en de Nederlandse regering in Nederland. VERWONDERING. Op dit memorandum antwoordde de Nederlandse regering, dat zij haar ver wondering uitspreekt over de wijze, waarop de Indonesische regering op de inhoud van de grondwetsvoorstellen reageert. Deze voorstellen beogen im mers niet om in zake Nieuw-Guinea enige wijziging tot stand te brengen, doch wel om uit de Nederlandse grond wet te elimineren, dat Indonesië nog als deel van het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden wordt vermeld. De Nederlandse regering meende daarom eerder waardering bij de Indo nesische regering voor deze wijzigin gen te zullen ontmoeten dan bezwaren. Zij betreurt het daarom, dat de re gering van de R.I. aanleiding heeft ge vonden om deze voorstellen tot grond wetswijziging te beschouwen als een onvriendelijke daad, waartegen zij zelfs gemeend heeft protest te moeten aantekenen. De Nederlandse regering be schouwt de vermelde qualificatie en het protest als volstrekt ongegrond en wijst deze ten krachtigste af. TOT OVERLEG BEREID. De Nederlandse regering is steeds bereid geweest en is in beginsel nog bereid om in overleg met de Indone sische regering een oplossing te zoe ken voor deze kwestie. Zij begrijpt niet, waarom de Indone sische regering de besprekingen, welke op haar verzoek deze maand zouden beginnen, in de waagschaal wil stel len door de Nieuw-Guinea-kwestie, zoals thans door de R.I. wordt gesug gereerd, als een hoofdpunt bij deze onderhandelingen ter tafel te brengen. De Nederlandse regering vraagt zich af, nu het Nieuw-Guinea-geschil dui delijk als een rechtsgeschil moet wor den gequalificeerd, er voor de Indone sische regering niet veeleer aanleiding zou bestaan, de kwestie ook te behan delen als een rechtsgeschil, b.v. door haar aan het oordeel van het Uniehof te onderwerpen. De Partai Nasional Indonesia heeft te kennen gegeven, dat samenwerking tussen Indonesië en Nederland onder de Nederlands-Indonesische Unie thans niet meer mogelijk is, en dat dienten gevolge deze Unie zo spoedig mogelijk dient te worden opgeheven. Algemene Vergadering der V.N. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Koprulu, deelde gisteren de Algemene Vergadering der V.N. mee, dat zijn land het Westelijke ontwapenings plan volledig steunt. Turkije was tot de organisatie van het Noord-Atlantisch Verdrag toegetreden om dezelfde redenen, als waarom het gedwongen was reeds twaalf jaar een sterk leger op de been te houden ten koste van zijn sociale voorspoed. De Joegoslavische minister van Bui tenlandse Zaken, Kardelj, verklaarde, dat naar zijn mening een bijeenkomst van de hoogste vertegenwoordigers van de Grote Vier, zoals de Franse president, Vincent Auriol, dit in zijn openingsrede heeft voorgesteld, be schouwd kon worden als een stap in de richting van de algemene vrede. De eerste spreker was de Oekrainse gedelegeerde. Hij verklaarde, dat zijn delegatie gekomen was om bij te dra gen tot de versterking van de vrede. Amerika, zo zeide hij, had een ring van bases om de Sowj et-Unie gelegd met het doel een gecoördineerde inval in de volksdemocratieën te doen. De Sowjet-Unie had de omvang van haar strijdkrachten verminderd tot het peil van 1939, hetgeen een minimum was nodig voor de verdediging van het uitgestrekte gebied. De Verenigde Na ties hadden zich op schandelijke wijze van het Handvest verwijderd door (het communistische) China als agres sor in Korea te bestempelen. Als eerste spreker van de middag vergadering trad op de Argentijn dr Hipolito Jesus Paz. Volgens hem was DE ZIEKTE TROF REEDS 8728 BEDRIJVEN. Aanstaande Maandag begint de grote actie tegen het mond- en klauwzeer. Vijfduizend liter entstof, speciaal geprepareerd tegen de thans heersende va riant, zal die dag worden afgeleverd. In de volgende weken zal per week 4000 liter entstof gereed komen. Met een liter kunnen 30 dieren geënt worden. De ziekte heeft thans 8728 boeren bedrijven getroffen, ofwel een kleine vier procent van alle Nederlandse boe renbedrijven. Dit wil niet zeggen, dat alle dieren uit de getroffen veebesla gen ziek zjjn. Verreweg het grootste deel van de dieren, dat reeds geënt was, is niet aangetast. De ziekte heerst onder het vee van niet-geënte bedrij ven en onder het jongvee, dat nog niet geënt kon worden. Merkwaardig is, dat het aantal gevallen met dodelijke afloop zeer gering is. Deskundigen concluderen hieruit, dat de enting een barrière tegen de ziekte opwerpt. In ons land is enting geschied op vijftig tot zestig procent van alle veebeslagen. In Duitsland is dit percentage veel ge ringer, met het gevolg, dat het mond en klauwzeer daar veel harder om zich heen grijpt en veel ernstiger gevolgen heeft. 130.000 DIEREN PER WEEK. Met het thans opgestelde programma voor de aanmaking van entstof hoopt men per week tussen de 100.000 en 139.000 dieren te kunnen behandelen. Aan de beurt komen eerst de be langrijke fokgebieden, de stieren, die voor kunstmatige inseminatie gebruikt worden en de stallen, waarin deze staan en in de derde plaats de selectiemes- - er ij en van varkens. Tot goed begrip diene, dat de entstof geen geneesmiddel is en bij reeds aan getast vee niet meer werkt, zodat uit sluitend ter voorkoming van het mond en klauwzeer wordt geënt. In de vierde plaats komen koeien, die eventueel voor uitvoer bestemd zijn, voor behandeling aan de beurt. Die uitvoer staat thans stil. De entingen zullen het grootste ge deelte van de winter in beslag nemen. De entstof blijft gemiddeld acht maan den werkzaam en wordt doorgaans in het voorjaar, tegen het eind van de staltijd, toegediend. Men hoopt reeds binnen enkele weken een daling in het aantal geval len te zien. In vergelijking met vroe gere jaren is de verspreiding van de ziekte niet bijzonder verontrustend. Het verrasende element school in de nieuw-ontdekte variant, waartegen thans voldoende entstof kan worden aangemaakt. het onmogelijk om tot vrede te komen zolang er geen fundamenteel begrip tussen de landen heerste. Korea had het vraagstuk ingewikkelder gemaakt. In de eerste plaats diende de inter nationale vrede verzekerd te worden door sociale gerechtigheid. Het suc ces van de V.N. was voor een groot deel afhankelijk van haar universeel karakter. De uitsluiting van Italië was in strijd met de rechtvaardigheid. Mosje Sjaret, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, weet het aan de Arabische landen, dat de kwestie van de Arabische vluchtelingen nog niet was opgelost. Israël zou de voor stellen voor beperking en inspectie van de bewapening zorgvuldig bestuderen. Tot concierge van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen is door het bestuur benoemd de heer J. J. van Hesselingen, te Oost-Souburg. In de maande September kwamen in Zeeland 108 woningen gereed. DE „SCHOLIERENSTAKING" OP SCHOUWEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Stokvis (C.P.N.) betreffende het niet vervolgen van de ouders van leerplichtige kinderen op West-Schou wen wegens overtreding van de Leer plichtwet, heeft de minister van Justi tie, de heer Mulderije, schriftelijk het volgende geantwoord: Het is de minister bekend, dat gedu rende omstreeks een week, van 8 Oc tober jl. af, ongeveer negentig leerlin gen uit West-Schouwen, waarvan een gedeelte nog leerplichtig was, de scho len te Zierikzee niet hebben bezocht, daar de ouders zich met de nieuwe vervoersregeling van de T.T.M. niet konden verenigen. Terzake van dit schoolverzuim zul len geen strafvervolgingen tegen de betrokken ouders worden ingesteld. Processen-verbaal zijn dienaangaande ook niet opgemaakt. Twee personen verloren het leven bij, een auto-ongeval in Amsterdam- Oost. Twee auto's reden in volle vaart tegen elkaar op. Het wordt als een gelukkige omstandigheid beschouwd, dat bij dit ongeval niet meer mensen levens zijn te betreuren. In Sofia zijn gisteren acht personen, onder wie drie vrouwen, tot de kogel veroordeeld op beschuldiging van spionnage en sabotage. President Soekarno heeft op Ambon een monument onthuld. Politiemannen hebben in het gebouw van de academie voor militaire weten schappen te Londen het lijk gevonden van de 56-jarige generaal-majoor D. R. JoJley van het Britse leger. De dood bleek door een revolverschot teweeg te zijn gebracht. -< De heren Francis E. Walter, Michael A. Feighan, Frank L. Chelf, Chauncy W. Reed, en Angier L. Goodwin, zfjn door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen. Deze leden van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden hebben de Koningin op de hoogte gesteld van de Amerikaanse plannen inzake de Europese overbe volking en het vluchtelingenprobleem. -y (Van onze parlementaire redacteur). Minister-president Drees heeft een lange redevoering gehouden. Niet alleen de verdediging van het beleid van het huidige kabinet, maar ook van de re- geringspolitiek, zoals die de laatste zes jaar is gevoerd. Zij was dus breed opge zet en dat was reeds een reden, waarom deze ministeriële uiteenzetting een beetje tegenviel. De andere was, dat hij zieh niet kon bemoeien met de debatten, Jie de fractievoorzitters onderling hebben gevoerd. Eén ding viel in deze rede echter op, en wel het feit, dat dr Drees zich sterk geroepen voelde om het beleid van de minister van Financiën te verdedigen. Zo al en toe werd deze eens, letterlijk „op de schouders geklopt" en figuurlijk „in de hoogte gestoken". Zelfs toen het ging om de woningbouw. Persoonlijk achtte dr Drees dat wij wel aan 50.000 woningen zullen toekomen. Toen het bouwprogramma voor 1952 werd opgemaakt, meende de regering niet meer dan 40.000 woningen te kunnen bouwen, gezien de krappe kapitaalmarkt en de positie van de be talingsbalans. Thans ontwikkelt zieh de situatie in enigszins gunstige zin. Nu moeten we niet gaan zeggen, aldus dr Drees, dat naast huizenbouw ook de bouw van scholen ziekenhuizen, kerken en kazernes voorrang genieten. Minister Lieftinck was iets gematig der in zjjn optimisme. Als wij 10.000 huizen extra willen- bouwen, mogen we niet onze toevlucht nemen tot een inflatoire financiering. Wij zullen een keus moeten maken en andere belang rijke zaken zullen dan moeten wijken, zo zei hij. Het hele probleem achtte dr Drees zeer moeilijk. De S.E.R. is thans deze kwestie aan het bekijken. Ook met de verhoging van de rente zullen we voorzichtig moeten zijn. Een half pro cent meer betekent voor arbeiderswo ningen een hoger huur van een gulden per week. Zijn bezwaar tegen de mo tie Andriessen was dan ook, dat deze in het voorstel de verhoging van de huren en de rente had gecombineerd. Dit moet niet gebeuren. Dat zou de indruk kunnen wekken, dat de rente verhoging binnenkort een feit zou kunnen worden en dat de ménsen reeds hun geld vasthouden. De heer Andriessen was voor deze argumenten gevoelig. Tijdens de replieken diende hij een nieuwe motie in, waarin niet over rente werd gesproken en die on- tekend was door alle fracties, behalve de communisten. STAATSZUINIGHEID. Minister Lieftinck deelde nog mede, dat er een kort overleg met de Kamer zou plaats vinden om te bespreken, welke staatstaken kunnen worden af gestoken. Wat betreft de verhoging Een verhoging van de posttarieven zal niet kunnen worden vermeden. Door o.m. de stijgende loonlasten wordt verlies op dit onderdeel der pos terijen geleden. AJdus wordt ontleend aan de Memo rie van Antwoord inzake de P.T.T.- begroting aan de Tweede Kamer. In belang van de gebruikers is het niet verantwoord de arbeid op Zondag geheel stil te leggen. INWONERS UIT ISRAEL NAAR WALCHEREN. Vandaag zullen een districtscom missaris en een onder-districtsvom- missaris uit Israël, vergezeld van hun echtgenotes, een bezoek bren gen aan Walcheren. Het zijn resp. de heren Joshua Gobernik en Mor- dechai Kahane. Dit bezoek betekent het einde van een studiereis van twee maanden door ons land, die mogelijk werd gemaakt door het ministerie van Buitenlandse Zaken met de medewerking van de Ver. voor Nederlandse Gemeenten. Het kleine gezelschap arriveert van morgen per trein in Middelburg en zal in het Polderhuis worden ontvangen door het bestuur van de Polder Wal cheren, dat een uiteenzetting zal ge ven van de inundatie en de herverka veling van het eiland. Om half twaalf volgt een ontvangst ten stadhuize door het gemeentebe stuur in aanwezigheid van de Griffier der Staten. Na een kort bezoek aan het Abdijcomplex vertrekt men naar Veere, waar in de Campveerse Toren wordt geluncht. Daarna volgt een tocht over Walche ren, waarbij o.m. de herverkavelings werkzaamheden bekeken zullen wor den. De tocht eindigt in Vlisingen, waar in het Wooldhuis thee wordt ge dronken. Per trein keert men naar Den Haag terug. van de efficiency deelde de minister mee, dat hij voortdurer de contact heeft met zijn ambtgenoten om hen te wij zen op de grootst mogelijke zuinigheid. Gisterochtend is een circulaire van hem uitgegaan naar alle departemen ten, waarin gezegd werd dat zij geen toezeggingen omtrent uitgaven mogen doen zonder zijn goedkeuring. Boven dien heeft het dep. van Financiën een eigen dienst die over alle departemen ten gaat en die onnodige uitgaven moet voorkomen. Minister Lieftinck wees er in het slot van zijn rede op, dat hij in de periode, die hem nog rest, hoopt voort te gaan met de gezondmaking van de financiën van het land en hij vroeg daarvoor het vertrouwen van de Kamer. Er waren ook nog enige communis tische moties ingediend. Evenals de motie Andriessen zal daarover van middag gestemd worden, nadat minis ter Lieftinck gerepliceerd heeft. De Mijnenopruimingsdienst van de Marine heeft gistermiddag bij Strijen- sas in het Hollands Diep een V-l tot ontploffing gebracht. Tegelijkertijd liet men een niet-ontplofte bom van 250 kg. springen, die uit de Eemhaven was opgehaald. Links boven: Het rub berbootje, waarin de bom wordt ver voerd, onderweg naar de plaats, waar de V-l ligt. Tussen de vier palen is de V-l nog zichtbaar. Onder: Het gevaarlijke karwei om 60 x 5J4 ons springstof bij de V-l aan te brengen, wordt uitgevoerd. Rechts: De explosie waardoor een enorme modderzuil van 150 m. ont stond. NEEMT GEZONDHEID VAN STALIN AF? De Berlijnse correspondent van de „Daily Telegraph" geeft geruchten weer uit de omgeving van de Sowjet- Russische controlecommissie, volgens welke de gezondheid van Stalin in de laatste weken achteruit is gegaan. Sta lin wordt in December 72 jaar. Hij zou reeds jaren lang aan een hartkwaal lijden. Behandelende geneesheren zou den Teeds op 18 October de minister raad hebben medegedeeld, dat een operatie noodzakelijk zou kunnen wor den. Verongelukt Amerikaans vliegtuig gevonden. Een Franse reddingsploeg heeft het wrak van het vermiste Amerikaanse vliegtuig gevonden. De wrakstukken liggen op de Noordelijke helling van de Mont Dore, ten Zuiden van Cler mont Ferrant, zo heeft de Amerikaan se luchtmacht medegedeeld. Het vliegtuig verongelukte Dinsdag. De 36 inzittende: moeten op slag zijn gedood. MENINGSVERSCHIL OMTRENT HET EUROPESE LEGER. Te Parijs is gisteren een speciale geheime bijeenkomst gehouden door de ministers van Buitenlandse Zaken of hun vertegenwoordigers van Frankrijk, West-Dnitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg. Nederland was ver tegenwoordigd door mr Stikker. De bijeenkomst had ten doel de meningsver schillen te behandelen, die tussen enkele der genoemde landen zijn gerezen bjj het uitwerken van het plan-PIeven voor het instellen van een Europees leger. De Fransen willen vooral niet dat het instellen van een Europees leger zal lelden tot te grote Duitse militaire macht. Daarom willen z(j dat, evenals hij het plan-Schuman, aan een hoogste gezagsorgaan, dat de feitelijke zeggenschap over het gebruik van het Europesei leger zou moeten krijgen, controlerende gevoegdheden zullen worden toegekend. België neemt een meer terughoudend standpunt in. Het wil meer nationale zeggenschap behouden dan in het Fransei voorstel is voorzien. De Duitsers willen dat nu uitvoering wordt gegeven aan de plannen voor een Europees leger, daar West-Duitsland dan tevens een souve- reine staat wordt. MOSSADEQ PROBEERT IN AMERIKA TE LENEN, De Perzische minister-president, dr Mossadeq, zou volgens betrouwbare bron trachten in Washington een cre- diet te verkrijgen ten bedrage van 123 milloen dollar. Het grootste deel van dit bedrag, nl. 63 millioen dollar, heeft de minister-president nodig ter dek king van het tekort op de Perzische begroting en de resterende 60 millioen dollar ter dekking van de verdwenen inkomsten uit olie. Het Amerikaanse Congres heeft slechts 160 millioen dollars voor dit doel ter beschikking gesteld. Het Perzische parlement heeft met grote meerderheid een wetsontwerp goedgekeurd, dat de verkiezingen wel ke oorspronkelijk 21 November zouden worden gehouden, uitstelt tot 18 De cember. West-Duitsland wil ook strategische goederen aan Rusland leveren. In kringen van de Duitse industrie wijst men erop, dat de West-Europese staten op grond van toestemmingen van de O.E.E.S. nog steeds in belang rijke mate strategische goederen aan Oost-Europese staten leveren. Zo heeft de Sowjet-Unie b.v. in W. Europa belangrijke hoeveelheden rub ber gekocht, in ruil voor hout. Verder is uit West-Europa aluminium gele verd in ruil voor mangaan. Der Deut sche Industrie und Handelstag heeft zich daarom tot het West-Duitse mini sterie van Economische Zaken gewend en gevraagd, waarom ook West-Duits land niet om dergelijke uitzonderings vergunningen vragen kan, temeer daar uit talrijke berichten uit de V.S. ge bleken is, dat de regering te Washing ton zich inmiddels overtuigd heeft van de noodzakelijkheid van handhaving van een deel van de handel ook in strategisch belangrijke goederen met het Oosten. Directeur Middelburgs muziekcorps nam afscheid. JOH. H. CARO GEHULDIGD. Gisteravond tijdens een bijeenkomst met leden en bestuur van het Middel burgs muziekcorps in de kleine zaal van de Concert- en Gehoorzaal, heeft de heer Joh. H. Caro afscheid genomen van het orkest, dat 25 jaren onder zijn directeurschap heeft gestaan. Het voltallige bestuur van het mu ziekcorps was aanwezig, benevens burgemeester mr dr N. Bolkestein en de wethouders A. J. Berenpas en L. J. Geers. De voorzitter van het Middelburgs muziekcorps, de heer Chr. J. Mazure, sprak als eerste de scheidende direc teur toe. Namens het bestuur dankte hij de heer Caro voor alles, wat deze in deze vele jaren voor het corps heeft gedaan. Tenslotte bood de heer Mazure de scheidende dirigent een enveloppe met inhoud aan. DE BILT ZEGT: Plaatselijk enkele buien. Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buiten. Matige tot krach tige wind tussen Zuid en Zuidwest. Zacht voor de tjjd van het jaar. \h| I 'ik

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1