NOORSE PREMIER AFGETREDEN .J Onderzoek naar vrije verkiezingen in Duitsland op de agenda Ruim 60,000 goed geoefende soldaten Het socialistische paard voor de Katholieke wagen FELLE STRIJD IN PROVINCIALE STATEN OVER WATERWINGEBIED DISHOEK 8 Eva stemde in het ziekenhuis oning PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Chinese vertegenwoordiging komt pas over een jaar aan de orde SNIPPER NIEUWS Doorvoering der plannen is onrecht voor Walcheren" 1600 brom [ietsberijders kregen een ongeval Oscar Torp neemt functie over wintertijd^ Pagina A radio? ER 1951. 7.00 Nieuws; Zendersluiting; 9.10 Voor de Gram.10.30 Gram.10.30 ,Sil de Strand- piano; 12.30 12.33 Gram. 2.59 Klokgeui; Interkerkelijk sextet13.50 15.00 Orkest, .45 Voor de Nieuws; 18.15 Dr H. J. W. ds-problemen" i k Organisatiel :spreking; 19.30 euws en weef- ïilie-competitie; 15 „De Bijbel elijke zangver- arpenensemble commentaax: lenking23.00 5 Gram.23.20 causerie23.35 7.00 Nieuws; Zendersluiting j 12 Gram.9.50 K) Schoolradio; .0.30 Orgel en Gram.12.00 ■30 Land- en het platteland: alender; 13.00 Regeringsuit* K. H. Smitf broken Portret; or; 15.20 Vier* igd; 16.30 Zen* VARA-Varia ementsmuziekjl 19.20 Gram. t VARA: 2O.Ö0 ar; 20.15 Pro- en solisten smuziek; 22.15 azichtbarehei s programma ek; 23.35—24.00 a t I I I I 1 *.V. IELBURG tonstelling es avonds terdag 17 ezing door 1 worden. de Middel- te bevra- 25, Oost- dit blad Uitgave: Stichting ..Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, brj geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2020 Abonnementsprijs 4,55 p, kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord WOENSDAG 14 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema. Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 8.00 u., onder 16.49 u.; Maan op 17.10 u., onder 10.31 u. Hoogwater op Donderdag 15 Nov. Vlissingen: 2.38 u. 2.11 m., 14.49 u. 2.07 m.; Terneuzen: 3.09 u. 2.28 m., 15.18 u. 2.22 m.; Wemel- dinge: 4.28 u. 1.78 m., 16.38 u. 1.71 m.; Zierikzee: 4.14 u. 1.51 m., 16.26 u. 1.45 m. ONDANKS FEL RUSSISCH VERZET. TURKSE REGERING HEEFT ALTIJD VREDE GEWENST. Antwoord op Russische nota. Maandag Is het antwoord van de Tnrkse regering op de Russische nota van 3 November, waarin geprotesteerd werd tegen het toetreden van Turkije tot het Noord-Atlantische Verdrag, aan de Russische ambassadeur te Ankara overhandigd. De Turkse regering verzekert, dat het Atlantische Verdrag zuiver defen sief is en dat de veiligheidsmaatregelen van Turkije lang voor de toetreding van Turkije tot genoemd verdrag zijn ge nomen. In de verklaring wordt verder gezegd, dat Turkije door zijn handelingen altijd bewezen heeft, dat het vrede wenst en dat het zich door het toetreden tot het Alantisch Pact slechts tegen evenuele agressie wil beschermen. Ongelukkiger wijze kan men een dergelijk streven naar vrede niet bij de Sowjet-Unie en zekere andere staten constateren, wan neer men de politiek en de militaire Voorbereidingen van deze landen be schouwt, aldus de Turkse regering. „HUREN MOETEN OMHOOG" Zegt voorzitter van Centraal Sociaal Werkgeversverbond. Het loonprobleem, de woninghuur en de sociale zekerheid waren de voor naamste vraagstukken, die gisteren zijn besproken door mr F. H. Avde Graaff, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond op de te Amster dam gehouden jaarvergadering. Hij sprak zich allereerst uit tegen de hui dige loonpolitiek die hij bestempelde als „milimeteren" en wenste hij de loon vorming meer vrijheid. Wil men een verantwoorde politiek op het gebied der volkshuisvesting dan is een aanmerkelijke verhoging van de huidige huurpell noodzakelijk. Volgens verantwoorde raming, aldus spr., is een huurverhoging nodig tot een peil van 225 om tot een rendabele exploitatie te komen (op basis 1938/ 39 Is gelijk 100). Bij de vooroorlogse wo ningen is handhaving van het slechts met 15 procent verhoogde huurpeil niet langer redelijk verantwoord, mede om dat hierdoor heractivering van de bouwbedrjjvigheid wordt belemmerd. Amerikaans vliegtuig vermist. Een Amerikaans transportvliegtuig met aan boord 32 militairen is gisteren weg van Frankfort naar Bordeaux vermist. Het laatste teken ontving men van het vliegtuig toen het zich boven Frankrijk bevond. ONDANKS FEE VERZET van de Sowjet-Unie heeft de Algemene Ver gadering der Ver. Naties gisteren besloten het voorstel der Westelijke drie mogendheden om een Internationale commissie te benoemen, die moet onder zoeken of in geheel Duitsland vrije verkiezingen kunnen worden gehóuden, in de agenda op te nemen. Ook werd, met even grote Russische tegenkanting, besloten de Joegoslavische ldacht over vijandige activiteit van de Cominformlanden en de beschuldiging van nationalistisch China, dat de Sowjets' het verdrag van 1945 met China hebben geschonden, een plaatsje op de agenda te geven. Wisjinsky verklaarde, dat het Wes terse voorstel maar oogverblinding is Het praten over de hereniging van Duitsland vond hij maar quatsch, want „het Pl&n-Schuman voor de staal- en steenkoolindustrie en het Plan-Pleven voor een Europees leger beoogde alleen maar Duitslands verdeling". Ook Mosje Sjarett, Israels minister van Buitenlandse Zeiken, was tegen het voorstel. En wel omdat, zoals hij op merkte, een nieuwe Nazigeest in Duits land het hoofd opsteekt en daarom iedere poging om Duitsland nu reeds weer tot de volkerenfamilie toe te la ten, een ontheiliging aan de nagedach tenis der martelaren zal betkenen. DE JOEGOSLAVISCHE KLACHT De Joegoslavische klacht: blootge steld te zijn aan „vijandige handelin gen" van communistische landen, lokte heel wat (eenzijdig) commentaar uit. De Rus Sobolef, de Tsjech Hersel en de Pool Katzasuchy spraken over „Tito en zijn bende", over „provocaties" en over samenzweringen met het Amerikaanse ministerie van landsverdediging om van de Joegoslaven kanonnenvoer te ma ken"De laatste woorden waren van de Rus, die dus de raad van Eden in de wind sloeg. Dr Bebler, de Joegoslavische afge vaardigde, sloeg hard (en netjes) terug. Hij zei „de agressieve taal en de scheld woorden, die hier gebezigd worden te gen een land, dat zich niet aan de he gemonie van de Sowjet-Unie wenst te onderwerpen bevestigen de Joegoslavi sche klacht reeds ten dele" en ont ving een luid applaus. De beschuldiging van nationalistisch China was voor minister Acheson reden om op te merken, dat het communisti sche bewind in Korea het gezag der V.N. uiterst tart en daarom was het on mogelijk en Wisjinsky had daar te voren over gesproken een vertegen woordiger van dit bewind in de V.N. te overwegen. „Het gedrag der Chinese communisten is dermate beneden peil", zei Acheson, „dat het enige verbetering zou moeten ondergaan, wil het op de zelfde hoogte komen als dat der bar baren". Vorderingen bij de legeropbouw. Ondanks tal van moeilijkheden is de legerleiding er in geslaagd, zo vernemen wü, om het herhaling» en herscholings- ?chema voor de geoefende lichtingen 945 tot 1949, zoals dat voor dit jaar was opgesteld, volledig af te werken. Het resultaat: ruim 60.000 goed ge oefende soldaten, namelijk ruim dertig duizend man voor de territoriale ver dediging en dertigduizend man voor het veldleger (strijdkrachten te velde). De lichtingen 1945 tot 1949 bestaan voornamelijk uit Indonesië veteranen. Degenen onder hen, die voor de territo riale verdediging werden bestemd, zijn in de legerplaats Wittenberg bij Stroe verenigd en geoefend in bataljonsver- band. De drie laatste bataljons, die vol- (ens het schema dit jaar nog gevormd noesten worden, oefenen thans nog in 3rabant en België. Uit de voor het veld- eger bestemde militairen zijn dit jaar in de legerplaats bij Oirschot vijf regi ments gevechtsgroepen gevormd. Telt men daarbij op de reeds met verlof ge zonden regimentsgeveehtsgroep die uit de lichtingen 1949 n is samengesteld, i'J Vrijdagavond komt - de televisie met een kijkwedstrjjd ten bate van de ver koop van kinderpostzegels. Bijzonder heden worden tijdens de wedstrijd zelf bekend gemaakt. Iedere kijker wordt echter aangeraden alvast een vijftal prentbriefkaarten „Voor het Kind" in huis te nemen. Minister Drees heeft het verzoek van Truman om in Januari 1952 naar de V.S. te komen aanvaard. De Nederlander, die ervan wordt ver dacht, onder de schuilnaam König voor een Tsjecho-SIowaakse inlichtingen dienst te hebben gespionneerd is thans in Den Haag opgeborgen in afwachting van zijn berechting. Gisteren werd in een drukbezochte bijeenkomst in de Rotterdamse schouwburg het feit her dacht, dat een eeuw geleden het zieken huis Coolsingel te Rotterdam tot stand is gekomen. -« De Zwitserse journalist Kurt Emmenfeger is uit Egypte gewe zen „wegens zijn uit zijn artikelen ge bleken vijandige houding", aldus het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken. Na zijn bezoek aan Truman zal Churchill een driedaags bezoek aan Canada brengen. Hij zal te Ottawa ver blijven. Gisteren begonnen algemene verkiezingen op de Philippjjnen. Rege ringsvliegtuigen en troepen kwamen er aan te pas. Een politicus werd door communisten gedood en twee anderen gewond en politieafdelingen bewaakten de stembureaux. In het Zuiden sneden opstandelingen een electrische kabel door en in het Noorden werd een plaats overvallen. dan blijkt, dat de commandant strijd krachten te velde op het ogenblik de beschikking heeft over zes mobilisabele regimentsgevechtsgroepen, dat wil zeg gen, voldoende manschappen voor de vorming van twee mobilisabele divisies. Onze parate troepenmacht bestaat thans nog uit de 31ste regimentsge vechtsgroep van de lichting 1950 II. Wanneer de daarbij ingedeelde militai ren in Februari aanstaande met verlof gaan, is de regimentsgevechtsgroep, die uit de lichting 1951 I wordt gevormd, gereed. In de daarop volgende maanden wor den uit de lichting 1951 II en uit de lichting 1952 I nog enige regiments gevechtsgroepen gevormd, zodat het leger in September 1952 één parate di visie zal tellen. Naar wij vernemen is het herhalings- schema voor het volgend jaar op het ogenblik nog in studie bij de Generale Staf. Onder hevig protest Tan de commu nisten vyend daarom tevens besloten de bespreking over de Chinese vertegen woordiging in de assemblee een jaar uit te stellen. Het Westelijke ontwapeningsplan en het Russische vredesplan worden op de agenda geplaatst. Jongen trachtte zijn moeder te wurgen. Twee jaar met aftrek is gisteren voor de Haagse Arr. Rechtbank geëist tegen de 25-jarige W. H. du Ch. uit Rotter dam, die in de morgen van 2 April ge poogd heeft zijn moeder te wurgen. Deze poging tot doodslag geschiedde tij dens een bezoek, dat de jongen zijn moeder bracht en tijdens welk bezoek een heftige twist ontstond. Een buur vrouw riep toen een tuinman die de vrouw bevrijdde. De jongen en ook zijn zuster verklaarde, dat hun moeder hen tijdens hun jeugd erg had verwaarloosd. Eva Feron bracht haar stem uit op haar echtgenoot, de president van de Argentijnse Republiek, vanuit haar bed in het ziekenhuis. Een officiële stembus was daartoe naast haar bed neergezet. Zij werd vorige week geopereerd. Be roemde Amerikaanse chirurgen en vrouwenspecialisten waren daarvoor naar Buenos Aires gekomen. Noodlanding bij Dinteloord. Gistermorgen heeft een Auster sportvliegtuigje van Engelse nationa liteit, dat in België was opgestegen op weg naar Ypenburg, in de Ko ningspolder te Dinteloord een nood landing gemaakt. De Engelse piloot maakte een uitstekende landing op een weiland, de Auster bleef onbe schadigd. BEELDSPRAAK IN DE TWEEDE KAMER. K.V.P,-motie over de woningbouw (Van onze Parlementaire redacteur). De verkiezingen zijn in zicht. Dit blijkt duidelijk uit de algemene en politieke beschouwingen over de Rijksbegroting 1952, waaraan de Tweede Kamer gisteren begonnen is. Zo'n debat is dè gelegenheid om elkanders positie af te tasten. De grootmeesters in de politiek, de fractievoorzitters, komen dan aan het woord en zjj debatteren uitvoerig over de regeringspolitiek en de onderlinge samenwerking. Met hun woorden zijn zij uiterst voorzichtig, maar men voelt aan, dat de komende kabinetsformatie reeds een grote rol in dit debat speelt. Wat de onderlinge verhoudingen betreft, zal het niemand verwonderen, dat de vraag smalle basis het verder gaan van de K.V.P. en de P.v.d.A. of brede basis in het middelpunt der belangstelling staat. De zwaarste pil, die het kabinet te slikken kreeg, was ongetwijfeld de wo ningbouw. Er ligt een motie Andriessen (K.V.P.) op tafel, waarin wordt uitge sproken, dat er ca. 50.000 woningen ge bouwd moeten worden en dat de rege ring zich moet beraden over de toe komst. Verder vroeg dit voorstel een geleidelijke aanpassing van de huren, terwijl tevens werd gevraagd of de ren- .tepolitiek van de minister niet in strijd is met de bevordering van de woning bouw. Het Katholieke paard. In dit debat speelde het paard een belangrijke rol. De heer Oud (V.V.D.) begon. Hij kwam terug op zijn uitlating van verleden week, dat de K.V.P. op haar congressen niets van de P.v.d.A. wil weten, maar dat deze partij in de Kamer achter de socialisten aanloopt. Deze opmerking was de heer Romme (K.V.P.) „met geringe achting" voorbij gegaan. Dat vond de V.V.D. fractie voorzitter niet prettig. En daarom daagde hij de K.V.P. nogmaals uit. Dit maal aan de hand van een parlemen taire gebeurtenis in het jaar 1896 toen STREEKPLAN WALCHEREN NOG NIET VASTGESTELD, De Prov. Staten van Zeeland zgn gisteren nog niet toegekomen aan een beslissing over het Streekplan Walcheren. Men bleef nl. hangen op een onder deel, één der belangrijkste punten van dit plan, het waterwingebied by Dishoek. De heer A. H. S. Stemerding (O.H.), had een voorstel ingediend om tot het tydstip, dat de deskundige van Koudekerke, dr ir Lindenbergh, een bevloeiings- proef heeft genomen, het omstreden gebied uit het Streekplan te laten en jhr mr T. A. J. W. Schorer (Arb.) bracht een voorstel ter tafel dit gebied wèl in het Streekplan op te nemen, maar de toestand van het ogenblik te handhaven en na de proef te beslissen, welke terreinen ev. niet voor waterwingebied in aanmerking komen. Aangezien G.S. niet onmiddeliyk de consequenties van beide voorstellen kon den overzien, werd de beslissing uitgesteld tot hedenmorgen. In een half jaar tijds. Drie en twintig bromfietsberijders werden gedood, 373 zwaar en 281 licht gewond bij bromfietsongevallen in de eerste helft van dit jaar. In totaal kre gen 1600 bromfietsers een ongeluk. Se dert de bromfiets op de Nederlandse wegen is verschenen heeft dit vervoer middel, zo heeft het C.B.S. uitgezocht, ruim 65 doden geëist en 826 zwaar ge wonden. Zeventig procent van de ge dode berijders was ouder dan 50 jaar. De heer C. Hamelink, lid van G.S., verklaarde, dat het college van G.S, als geen ander oog heeft voor het be lang der recreatie op Walcheren. Nu echter de hoogste deskundige op water wingebied van oordeel is, dat hier de belangen der waterwinning moeten praevaleren, hebben Ged. Staten, geen vrijheid het eerste belang zwaarder te laten wegen. Dit betekent echter niet, dat de recreatiebelangen in het gedrang komen. Ged. Staten willen een ver zoeningspolitiek voeren en eraan mede werken, dat, met inachtneming van de nodige waarborgen, Dishoek als recrea tiegebied behouden blijft. Met mede werking van de N.V. Waterleidingmij „Midden Zeeland" wil het college een commissie samenstellen, bestaande uit de pres.-comm. der N.V., de burgemees ter van Koudekerke en een lid van Prov. Staten, aan te wijzen door Ged. Staten Ged. Staten zijn er tegen .dit onderdeel uit het Streekplan te lichten, Er móet op het betrokken gebied een bestemming liggen. G.S. handhaven voorts hun stand punt, dat tegen de duinen aan de noord kant van Walcheren geen z.g. glascul tuur tot ontwikkeling mag komen, om dat dit de recreatiebelangen zou scha den, temeer nu voor Walcheren 3000 ha. elders beschikbaar is gesteld. Tenslotte verklaarde de heer Hame link, dat het niet nodig is in het Streek plan een bijzondere schaderegeling op te nemen, omdat de algemene wet deze bepaling niet kent. BESLISSING UITSTELLEN Jhr mr F. A. J. W. Schorer (Arb.) was bevreesd, dat de in het uitzicht ge stelde commissie de oplossing ook niet zal kunnen geven. De moeilijkheid is, dat er twee adviezen van twee deskun digen zijn. De Prov. Staten zijn niet in staat hierin een uitspraak te doen. Daarom is het noodzakelijk de beslis sing uit te stellen, totdat de proef met de bevloeiing te Dishoek is genomen. Met de grootst mogelijke nadruk be pleitte de heer A. H. S. Stemerding (C.H.) de vrijheid van industrievesti- De Noorse premier, Gerhardsen, is afgetreden. Hq heeft de Koning aanbevolen Oscar Torp, de fractieleider van de Noorse socialisten te benoemen tot premier en deze zal, Maandag, 19 November, offi cieel de functie van premier overnemen. De afgetreden premier verklaarde op een persconferentie, dat hij geen ont slag nam om gezondheidsredenen, doch omdat hq wenste af te treden „voor het een kwestie van gezondheid werd". De nieuwe premier werd in 1893 ge boren. In 1923 werd hij voorzitter van de Noorse socialistische partij en in 1935 minister van defensie. Later werd hij minister van sociale zaken, een por tefeuille, die hij tot 1940 behield. Tij dens de oorlog was hij in Londen minis ter van defensie in de Noorse regering in ballingschap. In Augustus 1945 werd hij in de nieuwe Noorse socialistische regering minister voor wederopbouw en bevoorrading. In Januari 1948 trad hij uit de regering en werd hij fractieleider van zijn partij in het Noorse parlement. De afgetreden, premier Gerhardsen, werd in de zomer van 1940 gekozen tot burgemeester van Oslo. In 1941 werd hij door de Duitse bezettingsautoritei ten gearresteerd en in 1942 overge bracht naar het concentratiekamp Sachsenhausen. In 1944 brachten de Duitsers hem als gijzelaar terug naar Noorwegen, waar hij tot aan het einde van de oorlog in een Noors concentra tiekamp gevangen werd gehouden. ging in de bebouwde kom H. Het is he lemaal niet zo, dat industriëlen aan het vechten zijn om zich in een Walcherse gemeente te vestigen. Maar de moge lijkheid moet open gelaten worden, in Middelburg en Vlissingen. Zeer onrechtvaardig vond de heer Stemerding het, dat geen schadevergoe ding wordt gegeven. Als een gemeente een uitbreidingsplan aanvaardt, dringen G.S. erop aan de nodige vergoeding te geven. En nu de Provincie zélf hiervoor staat, zeggen G.S.: „Daar treden wy niet in!" Dat is onbegrypelijk. ONRECHT AAN WALCHEREN, Met tal van argumenten toonde de heer Stemerding aan, dat aan Koude kerke, ja aan geheel Waloheren, groot onrecht wordt gedaan, indien de plannen met Dishoek doorgaan. Prof. Krul zegt, dat anders 20 van de productie ver loren zal gaan. Maar dat kan niemand controleren! Zelfs al zou het hoger zijn, dan nog is dit verlies minder belangrijk dan dat de vreemdelingen wegblijven. De daardoor ontstane schade is onher- st ©lboicH* De heer J. L. Verhagen (V.V.D.) kwam nog eens terug op de kwestie der schadevergoeding. Hij stond op het standpunt, dat Ged. Staten, die met een voorstel komen, daarin ook een rege ling dienen op te nemen voor de ge volgen daarvan. Verder was de V.V.D.-woordvoerder van oordeel, dat het toch volkomen on economisch is 50.000 kub. m. water uit Brabant aan te voeren, terwijl het vlak bij huis is te betrekken. Persoonlijk was spr. tegenstander van afsnijding der zuidelijkste putten, maar hij had er geen bezwaar tegen de status quo hier voorlopig te handhaven. De beveili gingswerkzaamheden t.a.v. het niet om streden gebied moeten echter ten spoe digste worden doorgezet. Verder wilde de heer Verhagen weten, wie de kosten van het bevloeiingsexperiment moet be talen. Bovendien moet men er zekerheid van hebben, dat de Mij. „Midden Zee land" b.v. gedurende 30 jaar een be paalde hoeveelheid water tegen een be paalde prijs zal leveren. In tweede instantie verklaarde de heer Hamelink, dat men geheel ten on rechte het doet voorkomen, dat er iets onherstelbaars gebeurt, indien de Prov. Staten het waterleidingterrein te Dis hoek in het Streekplan opnemen. De bestemming van dit terrein sluit vol strekt de mogelijkheid niet uit, dat er proeven worden genomen. Daarmede was de heer Stemerding het niet eens. Als het Streekplan door de Kroon is goedgekeurd, kan de wa terleidingmij. beginnen met het treffen van de recreatie schadende voorzienin gen en dan is er iets onherstelbaars ge beurd. Mr A. J. v. d. Weel, lid van G.S., was van mening, dat het niet op de weg der Provincie ligt een incidentele schade regeling te maken, omdat op Rijksni veau een regeling t.z.t. tot stand zal komen. Bovendien vormt op Walcheren de Herverkavelingswet een „achter deurtje". ARTIKELSGEWIJZE BEHANDELING. Bij art. 16, dat de waterwinning re gelt, voerde eerst de heer Stemerding hét woord. Hij stelde voor het zuidelijk ste puntje van het Dishoekterrein (7 bronnen) uit het Streekplan te lichten totdat het resulaat van de te nemen proef bekend is, waarna zo nodig Ged. Staten een voorstel kunnen indienen tot wederopname van dit gebied. De kosten van de proef komen voor rekening van het Streekplan, dus de Provincie. Zij zullen zeker maar een percentage vormen van hetgeen tot he den aan het plan ten koste is gelegd. Bovendien kunnen uit de kosten, die worden bespaard, als het betrokken ge bied niet wordt gereed gemaakt, de kosten van de proef bestreden worden. Zijn voorstel was mede ondertekend door de heren Hommes, Boender, Ver- maire en v. d. Feltz. Jhr mr Schorer stelde voor in een additioneel artikel de status quo te handhaven en na het nemen van de proef te beslissen, welke terreinen in Koudekerke ev, niet voor het winnen van water in aanmerking komen. Daar door kan het Streekplan als geheel wor den aangenomen. TECHNISCHE UITEENZETTING. Ir G. P. M. Dikötter (K.V.P.), die directeur is van de Waterleidingmij. „Z. Vlaanderen", vestigde de aandacht op het grote belang van een goede drink watervoorziening. Hy was van oordeel, dat de positieve uitspraak van de deskundige van Kou dekerke, dr lr Lindenbergh, dat uit een kleiner gebied meer en beter water kan worden betrokken, niet juist is. Geen enkele deskundige kan op zo'n korte termyn tot een beslissing komen. Hy had bovendien geen argumenten gevon den. Voorts was Ir Dikötter van oordeel, dat de recreatiebelangen van Koudeker ke niet zullen worden geschaad: het strand blijft vrij. Alle cijfers en gegevens van ir Lin denbergh zijn aangenomen en berusten (Ingez. medpdeling, adv wringertijd Daarna werd tot artikelsgewijze be handeling overgegaan. DE BILT ZEGT: Noordelijke wind. Weersverwachting geldig tot vanavond. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of regenbuien, maar later hier en daar opklaringen. Matige, langs de kust af en toe vr}j krachtige wind uit noor delijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. een A.R.-Kamerlid het niet eens was met de zienswijze van zijn voorzitter, dr Kuyper. Dat Kamerlid gebruikte toen de beeldspraak van een span paarden. De heer Oud wilde nu eens hetzelfde doen. Hij was van mening, dat de K.V.P. een prachtig katholiek paard heeft, dat we allemaal moeten gaan be wonderen en dat af en toe ook eens wordt gebruikt. Maar de K.V.P. leent m.eer dan eens een socialistisch paard. De heer Welter K.N.P., die parlemen taire Kabinetten „twistpaarden" vond. was met de heer Oud van mening, dat de P.v.d.A. teveel haar „sleperspaard" aan de K.V.P. uitleent. Door deze beeld spraak gaf men voortreffelijk één pnnt uit dit debat weer: de positie van de K.V.P. In de avondvergadering zei prof. Romme, dat het Katholiekë paard een prachtig dier is. Het Liberalisme is ech ter een prachtig paard geweest. De heer Oud noemde hij „een edel ras paard". Hij staat mee aan de ruif bij da oplossing van een kabinetscrisis. Wan neer die ruif verlaten wordt na de op lossing, dan dartelt hij een beetje in da wei, dan wordt hij driest, vernielt het hek, en slaat de ruif in stukken, „Waar uit bestaat nu eigenlijk de medewer king van de V.V.D. zo besloot de heer Romme dit debat op viervoetersniveau. DERDE MACHT. Een ander punt was de kwestie van de Derde Macht. De heer Oud bereed met enthousiasme dit „stokpaardje" en zei, dat de V.V.D., C.H. en A.R. veel gemeen hebben als het gaat om de ver houding Staat-Maatsehappij. De vraag „wat zijn Christelijke beginselen" moei men echter buiten het debat houden. Een brede basispolitiek waaraan da Derde Macht deelneemt vond de heer Oud ideaal. Anders was het met de heer Donker (Arb.). Die verkondigde da stelling: hoe breder de basis, hoe mini der krachtige politiek. Hij kwam hierop toen hij wees op de onduidelijke poii> tiek van de V.V.D. en de gespletenheid in de C.H.U. „In deze partij zei hij - loopt de gescheidenheid misschien nief van A tot Z, maar toch zeker van C tol U" Het was begrijpelijk, dat de heer Ti- lanus zo'n uiteenzetting niet op ziclj kon laten zitten, „De C.H. kiezers be grijpen onze politiek best", zei hij. „Wil kennen geen stemdwang. Wij gaan van een gemeenschappelijk standpunt uit eri dat kan natuurlijk leiden tot verschil* lende conclusies. De kiezers begrijpen dit niet alleen, zij waarderen het ook. Trouwens de P.v.d.A.-fractie is ook niet zo homogeen", voegde hij eraan toe. De heer Tilanus die de gedachte van de Derde Macht onverbiddelijk afwees, bepleitte echter een nationaal Kabinet, waarin dus ook de A.R. zitting zal heb ben. Hij waarschuwde er echter voor. dat in zo'n kabinet niemand voor 100 procent aan zijn trekken komt. Als eer ste spreker staat vandaag de heef Schouten ingeschreven. niet op bedrijfsgegevens. Voor het in filtratiewater wordt een te laag bedrag aangenomen. De z.g. overproductie vart Zuid-Beveland is niet reëel, terwijl nie| voldoende infiltratiewater kan wordert opgenomen, omdat de transportleidin gen dit niet aan kunnen. Het is fe be twijfelen, of een garantie kan worden gegeven door Z.-Beveland en niet zowel de winplaats in Ossendrecht als dé transportleidingen moeten worden uit gebreid, hetgeen massa's geld kost. Het spreekt vanzelf, aldus ir. Diköt ter, dat het water veel duurder wordt, indien het eerst ergens wordt wegge haald, in de grond gepompt en dan weer eens moet worden gezuiverd. Nergens gebruikt men voor de infiltratie bruik baar water, maar wel polderwater, dat een ander kwijt wil. De heer Verhagen zette achter dq cijfers van lr Lindenbergh ook eert vraagteken, maar wilde Koudekerks een eerlijke kans geven door het nemen van de proef. De heer Hamelink, deelde mede, dat G.S. afwijzend stonden tegen de beidé ingediende voorstellen, waarna de heer Stemerding opmerkte na het betoog van ir Dikötter versterkt te zijn in zijn mening, dat de zaak niet rijp was voor een beslissing. Na een korte schorsing der vergade ring deelde de Commissaris der Konin gin mede, dat G.S. de voorstellen zó in grijpend gewyzigd achtten, dat daar over niet staande de vergadering kon worden beslist. Op zijn voorstel werd de behandeling opgeschort tot vanmor gen. Daarna werden de overige artikelen aangenomen. Bij het artikel over de luchtvaart terreinen vroeg de heer A. Vermeulen (Arb.), waarom in de buurt van Rit- them kostbare cultuurgrond voor een vliegveld is bestemd. Het Noord-Sloe is daarvoor zeer zeker geschikt, maar de inpoldering daarvan is voorlopig niet re aliseerbaar. Waarom dan niet Zuid-Sloe genomen, waar niemand wordt gedu peerd De heer Hommes was van dat laat ste tegenstander; hij wilde zich neer leggen bij de bepalingen over het lucht vaartterrein, maar met de restrictie, dat de Prov. Staten zich niet vastleg gen wat plaats en definitieve bepaling van het terrein betreft. Wat nu ge schiedt heeft dus alleen maar betrek- kng op een voorlopige reservering, het geen de heer Hamelink bevestigde. J

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1