IVil Ml ülöflVat <D« op ncie <~Ylieuwó cle^ rovincie Zuid-Beveland. Noord-Beveland. Schouwen-Duiveland. 7 holen. Zeeuw sch- Vlaanderen. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN 56H m NIEUWS IN 'T KORT KERK EN ONDERWIJS Opbouwen de Mi liddensiand SPORTNIEUWS WATERSTANDEN VEILINGBERICHTEN f' aJ'I I Pagina 2 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 ;t bestuur van jde Maatschap- |C. M. Ghijsen, ipert worden |s leden van de op het L.O. Jre zal op zijn verleend als d1 voor Nijver- I.H.B. het Nederlands tavond door de Jhr I, F. den Middelburgse let lichtbeelden lezaat Veere. I van Zaterdag |de heer Goed- zijn 25-jarige hgekeerde was (eer Goedbloed I Dregmans ge- uelijksfeest. lenigingen, ïehoboth onder I een dubbel ju- melsjesvereni- t'lerde haar 30- „De Schakel" hobot was tot bsidente, open- prak een kort lenigingen bo- |jk programma volksdansen en |n, o.a. een ln zien, dat de ug en nu wel ln 7 bedrijven anten van |lng „Astrow" Zaterdagmld- geboden. Een na werd aan- [ms met een een poppen- I kinderen ont- ÏER. ng. werd verga- Instellen van |appelijk werk Westera, so- uiteenzetting la werden ver- |d en beant- in de com- W. Wonder- Blaas, terwijl Jjing werd ge- beraad, als- zullen aan- plaatsen van |E.M. gister- plaatst. Tot uitgevoerd, ln Januari pr ongeveef Vlissingen fden gewerkt flhuis, in Ja- metsélwerk len beginnen, eebouw gezet ebouw bij het 100 ton staal Ikokerkolom- |nere kolom- uning. lEIDINGEN. rondse bouw kt werk ver- rd de eerste |Deze eerste palen van fer beton ge- |Op deze be- nu de stalen |blik bij „De bij „Werk- |els en tur- ketels ver- laciteit heb- jur. „Werk les met een |elk. In op- aat is door at zand ge- fan het ter- MOEKEN. orgen klonk en werd de it de werk- ict plaatsen beginnen, takels en lts van be ller bouten Ji. In enkele >p de juiste Vaarte door eu worden ries Kobbé, fries Kobbé Icons truc tie een moer gd door de de Raad de. Daarna directeur |an, terwijl nt van het leederik en atste moer jkeet werd |ficiële bij- dichielsen, de boven innen. Hij Jecteur van ppbouw en D. A. d, alsmede cteur van In. (Vervolg van pagina 2). Chr. Onderwijzers van Walcheren bijeen. In de Bogardzaal te Middelburg werd Uitgaande van het Chr. Paedagogisch Studiecentrum van 't Chr. Paedagogisch houden. Tijdens de bijeenkomst, die o.L stond van de voorzitter van de afd. Wal cheren van de Ver. van Christen Onder wijzers, de heer D. W. Wijsman, te Big- gekerke, sprak de heer K. de Noy uit Utrecht over: „Bijbelse Geschiedenis". Een Bijbelse levenshouding is bij alle onderricht enbij elke paedagogische handeling in de school nodig. De heer Noy zei dat de Bijbelse geschiedenis zeer nauw verweven is met de kunst van het vertellen. Spr. was van mening, dat de zgn. vertelboeken de kunst van ver tellen niet hebben gestimuleerd. De on derwijzer behoort zelf tot de bronnen te gaan en dient de stof zo te beheer sen, dat hij zelfstandig vorm en inkle ding kan bepalen. Bij het vertellen moet worden gewaakt tegen alle romantiek door valse sentimenten te vermijden, vooral bij de lijdensgeschiedenissen. Na de pauze werd een aantal vragen door de inleider beantwoord, terwijl hij na het dankwoord van de heer Wijsman de bijeenkomst met gehed sloot. Er zullen nog twee middagen aan een cursus wor den besteed, waarbij dan gesproken wordt over Rekenen en Vaderlandse Geschiedenis. Oprichtingsvergadering van de Chr. Metaalbewerkersbond Zoutelande-Meliskerke. Vrijdagavond kwamen de leden uit Zoutelande en Meliskerke in vergade ring bijeen om te trachten een afdeling van de Chr. Bond op te richten. De voorzitter der afdeling Vlissingen, de heer J. de Witte, sprak in zijn openings woord de wens uit, dat het tot een op richten van een afdeling zou komen. De districtsbestuurder, de heer J. Lodder, sprak over het onderwerp: Wat wil en beoogt de Chr. Vakbeweging. Als voorzitter der opgerichte afdeling werd gekozen de heer P. Brasser en als secretaris de heer A. Oreel te Zoute lande en tot penningmeester de heer A. Adriaanse te Meliskerke. Het bestuur zal nog met twee leden worden uitgebreid. Tot slot spraken nog de heer de Wit te en de juist gekozen voorzitter, de heer P. Brasser. Een gevaarlijke concurrent. „Een gevaarlijke concurrent op fruit teeltgebied is Amerika voor ons. Wie het nog niet wist (en welke fruitteler weet dat niet?) kon het horen ln het C.J.M.V.-gebouw te Kapelle, waar Ir W. v. Soest, de rijkstuinbouwonsulent voor Zeeland en West-Brabant, een lezing heeft gehouden over de fruitteelt in Amerika. Hij sprak voor de afd. Kapel le van de N.F.O. en de Ver. van Oud- Leerlingen en vertelde veel Interessante bijzonderheden over zijn reis. Het was dan ook geen wonder, dat voorzitter P. J. J. Dekker de kwekers opwekte ge bruik te maken van de voorlichting op fruitteeltgebied zoals 't consulentschap dat geeft. GOES Veel rook en weinig vuur Gistermiddag omstreeks half drie ontstond er een begin van brand in de kelder van de fa. Polderman in de Lom bardstraat. Het daar opgeslagen papier en houtwol had vlam gevat, hetgeen een sterke rookontwikkeling tengevolge had. Daar het personeel er niet in slaag de in de kelder door te dringen, alar meerde het de brandweer, die er in slaagde het vuur met water uit de huisleiding en schuimblussers te blus sen. BORSSELE. Nieuw hulppostkantoor. In tegenwoordigheid van waarn. bur gemeester J. Walhout, een wethouder en de gemeentesecretaris, de inspecteur van de P.T.T. In het district Breda, de directeur van het postkantoor te Goes en verdere genodigden werd Vrijdag het nieuwe hulppostkantoor geopend. De Inspecteur der P.T.T. sprak een ope ningswoord en dankte de verschillende Instanties voor hun medewerking tij dens de bouw. Daarna droeg hij het ge bouw over aan de directeur van het postkantoor te Goes. De heer Walhout noemde het nieuwe gebouw een goede verbetering voor Borssele. De directeur van het postkan toor te Goes droeg op zijn beurt het kantoor over aan de kantoorhouder Koole, die daarvoor dankte. KAPELLE Inzameling voor Kinderzorg Bij de jaarlijkse rondgang voor de Ver. „Kinderzorg" te Middelburg, werd te Kapelle ingezameld: 3024 kg aard appels, 508 kg groenten, 1040 kg fruit, 26 paar schoenen, 3 pakketten kruide nierswaren, 1 pakket wol, 12 pakketten kleren, 34 paar nieuwe wollen kousen en een geldbedrag van f 67,50. KLOETEÏGE Uitvoering „Excelsior"' Op 30 November en 1 December a.s. hoopt de muziekvereniging „Excelsior" haar jaarlijkse uitvoering te geven. Het programma bestaat uit vijf mu zieknummers. Tevens zal het toneel- Stuk „Tot wederdienst bereid" van Piet Mossinkoff na de pauze opgevoerd wor den. Het een en ander wordt afgewis seld door muziek van een bandje uit de leden. KRABBENDIJKE A.R. Kiesvereniging vergaderde Donderdagavond vergaderde de A.R. Kiesver. o.l.v. de heer H. J. van Harn. De heer H. A. Diepenhorst te Strijen besprak het regeringsbeleid der laatste zeven jaren (Indonesië, woningbouw, financieel en sociaal beleid). De A.R. party kon op grond van principiële en practische overwegingen zich niet mede verantwoordelijk stellen voor dit beleid door aan de regering deel te nemen. Enkele jongeren gaven zich na afloop op voor het lidmaatschap van de A.R.J.O.S KRUININGEN Jubileum jongelingsvereniging In verband met het 60-jarig bestaan van de jongelingsvereniging „Obadja" alhier hoopt men een feestvergadering te houden op 16 November a.s. in de Gereformeerde kerk. Ds N. B. Knoppers uit Hilversum, 2e voorzitter van de Ned. Bond van J.V. houdt een feestrede. De zangvereniging „Jubilate Deo" zal haar medewerking verlenen. NISSE. „Ons Genoegen" vergaderde. Dezer dagen hield de muziekver. „Ons Genoegen" een ledenvergadering. Beslo ten werd op 8 Dec. de eerste winteruit- voerlng te geven. Verder kwam ter sprake de slechte toestand van de kas, die ls ontstaan door de aankoop van vijf nieuwe instrumenten. Na enig over leg werd besloten het volgend jaar een bazar te houden. WEMELDINGE Plattelandsvrouwen brachten een bezoek aan het bedrijf van C.Z.A.V.V. Een dezer dagen bracht de afde ling Wemeldinge van de Bond van Plattelandsvrouwen een bezoek aan de Coöperatie Zeeuwse Aan- en Verkoop vereniging, waar de aanwezigen door de directeur de heer B. W. Alink werden ingelicht over het bedrijf. Na de ontvangst in de bestuurskamer, waar de directeur in het kort het ontstaan en de groei van de vereni ging memoreerde, werd het gezel schap thee aangeboden, waarna een rondgang door de gebouwen werd gemaakt. Mevr. Lindenbergh-Tolle- naar sprak een woord van dank tot de directeur van het bedrijf, de heer B. W. Alink. Een ongewone verhuizing. Enige maanden geleden kocht de par levinker J. W. een woonark, teneinde dichter by zijn werk te kannen wonen. Een vaste ligplaats was er echter niet beschikbaar in verband met drukke scheepvaart. De enige oplossing die deze puzzle bood was spoedig gevonden. Hem werd een strook grond toegewezen tussen de belde kanaalarmen nabrj de Bonzijbrug. Nu werd het een kwestie van een ligplaats uitgraven en dan de verhuizing. Voor de verhuizing werd de hulp Ingeroepen van Van der Tak's Bergingsbedrijf, welke Zaterdagmorgen om ca. 6 uur aan de karwei begonnen is. Eerst werden takels rondom de woon ark gespannen, vervolgens de ark het water uitgehesen, daarna het roer er af en ten slotte kon men de ark netjes op zijn plaats laten zakken. Zelfs de kachel hoefde er niet voor gedoofd te worden, terwijl ook de ontbijttafel ge reed stond om de Inwendige mens te versterken. Natuurlijk ging alles niet zo vlug als hier beschreven, maar om ca. 9.15 uur was de karwei, welke onder leiding van kapitein J. A. Wijnberghe stond van de grote bok „Adelaar" gebeurd. f T»-.crpy rnprjprjplin.q;, advprt Neem een doos echte PASTILLES VOORKOMINGVAN GRIEP COLIJNSPLAAT. „Rustoord" bestond 35 jaar. Vorige week was het 35 jaar geleden, dat „Rustoord", het tehuis voor ouden van dagen, uitgaande van de diaconie der Ned. Herv. gemeente, ln gebruik werd genomen. Dit feit werd enigszins feestelijk herdacht. De oudjes werd een feestmaal aangeboden. Des avonds kwamen kerkeraad en genodigden (o.w. B. en ff.) ln het tehuis brjeen. In ver band met de afwezigheid van de predi kant, ds H. van Dalen, berustte de lei ding bij ouderling L. Pouwer, die een overzicht gaf van de geschiedenis van het rusthuis. O.m. werd nog het woord gevoerd door burgemeester Schuit en door de heer M. van der Weele namens de kerkvoordij. Vergadering N.C.L.B. In de consistorie der Geref. Kerk vergaderde Zaterdagavond de afd. Co- lijnsplaat van de N.C.L.B. onder lei ding van de heer J. van Gilst. Enkele mededelingen werden gedaan aan gaande de overbruggingsregeling en het vorstverlet. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der afdeling werd besloten in de maand December een feestavond te organiseren. KAMPERLAND. Strobrand. Zaterdag brak er brand uit in een klamp stro van de heer J. Jtlle in de Onrustpölder. De hulp van de Wisse- kerkse brandweer werd Ingeroepen, die de brand spoedig meester was. KORTGENE. Jaarlijkse uitvoering „Zang Veredelt". De zangvereniging „Zang Veredelt' gaf dezer dagen haar jaarlijkse uit voering in de Stadswijnkelder. Onder leiding van de dirigent, de heer F. Smit, werden enige nummers ten ge hore gebracht. Een dubbelkwartet zong „Boven de sterren" en „Zomer avondlied". Na de pauze werd een klucht in twee bedrijven opgevoerd, getiteld „Professor Daantje". Dit stuk werd op vlotte wijze op de planken gebracht. Er was veel belangstelling. WISSEKEKKE. Chr. school bestond 90 jaar. In verband met het 90-jarig bestaan van de Chr. School te Wissekerke hield ds H. J. Groenewege, Ned. Herv. pred. te 's-Gravenhage, Vrijdagavond een ge dachtenisrede in het schoolgebouw. Het kerkkoor verleende medewerking aan deze avond. De heer J. van Halst, voorzitter, kon speciaal verwelkomen B. en W., de pre dikanten Boonstra en Fokkens en dr v. 't Hart. Na het voorlezen van enkele felicita ties, o.a. van de Inspecteur van het L.O. te Middelburg, gaf hij het woord aan ds Groenewege, die een korte terugblik op het ontstaan der school wierp. Een groep mensen, zich de Vrienden der Waarheid noemend, wist, ondanks vele moeilijkheden de school te stichten. Onder hen was Cornells Daniël v. Nop pen een grote stuwkracht. Vervolgens schetste ds Groenewege de gevaren die het chr. onderwijs thans bedreigen. Nadat het kerkkoor enkele liederen had gezongen en de heer van Halst een dankwoord had gesproken, eindigde ds Groenewege met dankgebed. In Bruinisse was het mortier- en geweervuur niet van de lucht. Door de afdelingen Bruinisse, Ooster- land, Nieuwerkerk en St. Phillpsland van de Nationale Reserve werd Vrijdag avond hier een grote winteravond-oefe ning gehouden. Van half negen tot half tien, toen het gevecht in volle gang was, weiden de bewoners van Bruinisse dan ook op zeer werkelijke wijze geconfronteerd met de verschrikkingen van de moderne oorlog, toen het geweervuur onophou delijk knetterde en de mortiergranaten het Gemeentehuis in brand schoten. Toen lichtkogels de lucht in gingen en fosforgranaten hun verderfelijk werk deden. De troepen uit Roodland kwamen agressief oprukken en wierpen op ver schillende plaatsen parachutisten af. Het gelukte deze „Roden" het Zijpe over te steken en door een list werd de wachtpost te Zijpe overmeesterd. Ook in het dorp krijgen dè „Roden", onder leiding van Commandant kpt. Fassaert, vaste voet en zij weten op te rukken tot dicht bij het Gemeentehuis, dat door brandbommen in vlammen op gaat, na eerst al door mortiervuur te zijn getroffen. De blauwe troepen onder leiding van Kpt. Kloosterman, weten evenwel stand te houden en zelfs de Rode troepen terug te dringen, doch het oefenlokaal van blauw gaat daarbij in vlammen op. Natuurlijk vielen bij deze zeer realistische oefening de nodi ge gewonden, die plaatselijk werden bij gestaan door de Rode Kruis vrijwilligers uit Nieuwerkerk. De brandweer van Bruinisse was als altijd zeer paraat. Overste de Feijter onder wiens leiding de gehele oefening werd gehouden, toonde zich na afloop zeer tevreden over het verloop van deze gevechtshandelingen. Het mortiervuur werd bedriegelijk nagebootst door z.g. „donderslagen" en de branden waren natuurlijk gefingeerd, maar overigens was er veel „echt" bij deze oefening, met nevelgordijnen en andere dergelijke middelen. Moge deze oefening er toe meewer ken, dat steeds meerderen, vooral de jongeren, de Nationale Reserve daad werkelijk steunen door hun actieve deelname aan dit verdedigingsinstituut. BRUINISSE. Tentoonstelling van „Willem Deuts" en „De Bruse Trekker" De plannen voor het houden van een tentoonstelling van aquariumleven en postduiven gezamenlijk te organise ren door de aquariumverenging „Wil lem Deuts" en de postduivenhouders vereniging „De Bruse Trekker" zijn nu zover, dat de datum van de ten toonstelling definitief is vastgesteld op 23 en 24 November. De Commissie van voorbereiding heeft, hoewel nog niet alle toezeggin gen definitief zijn, toch reeds een afge rond programma kunnen samenstel len en deze tentoonstelling belooft zeker, wanneer alle plannen verwezen lijkt worden, een evenement te worden, niet alleen voor Bruinisse, maar zeker ook voor geheel Noordelijk Zeeland. Want naast goed duivenmateriaal, zal vooral ook de aquariumliefhebberij en wat daarmee verwant is, worden ge toond op een manier, zoals men het hier nog zelden zag. SINT MAARTENSDIJK. Mond- en klauwzeer. Ook te St. Maartensdijk is mond- en klauwzeer geconstateerd. Het was on der de veestapel van de landbouwers J. W. de Wilde en P. Elenbas. Voorlichting over de nieuwe psalm berijming in de Geref. Kerk te Axel Door de classis Axel der Geref. Ker ken was een avond belegd in de Geref. kerk te Zaamslag, ter voorlichting van de invoering der nieuwe psalmberijming. Na ingeleid te zijn door ds Ritsema, zette ds Hoorweg uit Haarlem uiteen, hoe de Gen. Synode van Den Haag er toegekomen is om naast de oude ook de nieuwe psalmberijming in te voeren. Naast het goede dat vooral in sommige psalmen naar voren komt, dragen toch veel psalmen het stempel van de tijd waarin ze gemaakt zijn. Ook de wijze SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V - INCASSO-BANK N V.. GOES. Nederland 1947 86% 86% Dollarlening 1947 98*/$ 97*A Invest. Certif. 8% 88% Ned. 1962-64 cum 88% 87% Grootboek 1946 87% 87% 3%% Kon. Olie '50 104% 104 C. H. Ind. Bk 44 45 Nat. Handelsbk 86% 85% Ned. Handel Mij 137% 138 A.K.U. 151% 155 Bergks Jurgens 233 231 Berkels Patent 100% 101 Calvé Delft 109 Centrale Suiker 167 170 Fokker 105 104 Gelder Zonen 158% 158% Kon. Hoogovens 146% 147 L. Br. en Unil. 199% 193 Ned. Ford 371 367 Ned. Kabelfabr. 206 209 Philips Gloeil. 164% 163 Dito 6 cum pref. wd. 126 125% Wilton 156 157 Biliton le rubr. Dito 2e rubr. 181 182 Dordtsche Petr. 264 262% Dito, pref. 275% 273 Kon. Olie 290 287% Dito, onderaand. 288% 285% Moeara Emm 451 441 A'dam Rubber 95% 94% Bandar Rubber 95B 95 Deli Bat. Rubber 87% 88 Kendeng Lemboe 89 90 O. Java Rubber 34%B 34%B De Oostkust Serbadjadi 41B 41% Holl. Am. lijn 176 180 Java Ch. Jap. lijn 134 132% Kon. Boot 127% 127 Kon. Paketvaart 119 119 Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Ommerens Sch. Stv. Mij Nederl. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. My Deli Mij Senembah Muller en Co Amsterd. Bk Escompto bk 139% - 137% 138 182 180 150% 148% 103-% 102% 55% 55 92% 90% 22% 22% 110 106% 83 80% 83 80% 164 167 160% 160% 48% 48% Rotterd. Bk Twentsche Bk Overzeese Gas Borneo Sumatra Iuternatio Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler General Motors Hudson Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Phililps Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss K. Texas New York Centr. Pennsylvania 162 154 66% 162% 156% 65% 120% 121% 150 147% 19H 104'/i 105 53J4 5534 57 7654 5634 4534 9554 46H 55 15 45 9254 4554 654 4454 121 1954 5754 7334 10534 108 7054 71 44 4534 20 21 - 734 1834 19 1934 20J4 45 121 20 5854 76 van zingen draagt veel bij om de schoon heid der psalmen beter tot uitdrukking te brengen. Ds Hoorweg gaf een uiteenzetting van de totstandkoming van de zang wijze onzer psalmen, waarbij hij zingend en sprekend tot uiting bracht dat er nog veel kan verbeterd worden, opdat ook dit gedeelte van onze eredienst mee werke tot verheerlijking Gods. (Ingez. mededeling, adv.) Door dokter A. J. Zonnevylle uit 's- Heer Arendskerke zijn te Nisse 11 leer lingen toegelaten tot het afleggen van het E.H.B .O .-examen. Examinator is dr Griep. De heer C. J. van Burg, Groepscom mandant van de Rijkspolitie te Sint Laurens, Is m.i.v. 1 December in gelijke functie overgeplaatst naar Hillegom. De voor de S.I.M.A.V.I. gehouden lijstcollecte bracht tn Sint Annaland het bedrag van f 494.35 op. Bij voldoende deelname zal te Sint Annaland, uitgaande van de plaatselijke afdeling der Z.L.M., een kookcursus ge houden worden. Zaterdag ls te Hoedekenskerke de eerste kapsalon geopend ln de Kerk straat. Vanavond om 7.30 uur komt de raad van Nisse bijeen. a In de Geref. Kerk te Sint Laurens werd gekozen tot ouderling de heer A. Simonse (vac. J. Koole Mzn) en tot diaken de heer J. Gilde (vac. J. F. Meij er), te Sonbnrg tot ouderling de heer B. Koole Sr en tot diaken de heer L. van Soelen. a. Tot notabelen ln de Ned. Herv. Gem. te Kruiningen werden herkozen de he ren Adr. Dek Mz., M. de Jonge Cz. en M. Vogelaar. De collecte voor de Ned. Oorlogsgra ven heeft te Vlissingen f 780.72 opge bracht; de collecte voor het P.I.T. f 613.20. GEMEENTERAAD. KRABBENDIJKE. Gemeentebegroting aangeboden. Vrijdagavond kwam de raad der ge meente Krabbendijke in openbare zitting bijeen. Bij de ingekomen stukken was ook de begroting van de Vleeskeurings dienst Kruiningen, die een nadelig saldo had van f 1240.89, waarvan f 191.04 voor de gemeente Krabbendijke kwam. Van de Gebr. Vogelaar was een verzoek binnen gekomen voor ontheffing van straatbelasting voor onbewoonde grond. Het werd afgewezen, maar zal voor '52 worden herzien, omdat de grind inmid dels Is verkocht. De laatste wijziging begroting 1950 was goedgekeurd. Van Ged. Staten was bericht tntvangen dat de beloning voor het innen van de huur gelden voor de gemeentewoningen te hoog was, n.l. f 6.50. G.S. wou dat terug gebracht zien op f 5.25, doch het eerste zal gehandhaafd worden. Een verzoek van de M.U.L.O.-school om geldmidde len voor nieuwe verlichting werd goed gekeurd; dit bedrag was f 743. Wijziging begroting 1951. De post on voorzien blijft f701.98. Opnieuw werd vastgesteld de verordening op de hef fing van hondenbelasting alsmede de verordening op de heffing en Invorde ring van openbare vermakelijkheden en toneelvertoningen. Het tarief voor het ophalen van huisvuil werd verhoogd tot f3.50. Vastgesteld werd een reglement voor de Burgerlijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg te Krabbendijke. Voorts werd nog gewijzigd de gemeen telijke bouwverordening. Aangeboden werd de begroting 1951. Gewone dienst f 281.346,92, post onvoorzien f 2088. Kapitaaldienst (ink.) f 1.080.942,89, Ka- pitaaldlenst (ultg.) f 1.154.361,45, nade lig saldo f 73.418,56. Bij de rondvraag Informeerde de heer Waverijn naar de verlichting op de hoek Doelstraat-Oostweg. Hierin zal men trachten te voorzien. Ook zal er zo spoe dig mogelijk tuberculoseonderzoek wor den gehouden hier ter plaatse. Men kan zich nu nog aansluiten bij het Sanatori umfonds, doch na het onderzoek ls dit niet meer mogelijk. De kosten zijn zeer laag. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Hilversum, L. Blok te Kampen. Benoemd tot hulpprediker te Steen- deren, J. Siragt, eand. en hulpprediker te Hummelo. Waar zijn e onze schepen O GROTE VAART. KLIP FONTEIN: II te Hamburg; RIDDER KERK: 11 van Suez naar Oost-Afrika; KOTA INTEN: 14 te Hoek van Holland verwacht; VO- LENDAM12 te Hoek van Holland verwacht JAGERSFONTEIN: 12 te Kaapstad verwacht; ORANJE: 11 te Belawan; SIBAJAK: 10 van Tandjok Priok naar Soerabaja. HAVEN VAN VLISSINGEN. Vlissingen aangekomen 10 Nov.: SAKKO van Bristol; 11 Nov.: RAMSDAL van Antwerpen; JUBO van Antwerpen; KARSIYKA van Algiers. Vlissingen vertrokken 10 Nov.: AINE MARIA NURMINEN naar Raumo; SAKKO naar Bristol; 12 Nov.: RAMSDAL naar Rotterdam. Gepasseerd naar Antwerpen 10 Nov.: FEN van Londen; TIMO van zee naar Gent; 11 Nov.: TERNATE van Genua; NOTHINGHAM van Gole; OLDAMBT van Oostende; BLOMMERS DIJK van Hampton Roads; ALMDIJK van New York; 12 Nov.: STACATQ van Helmina. Gepasseerd van Antwerpen 10 Nov.JULIA naar Londen van Gent; MARKAB naar zee van Hansweert; 11 Nov. JOZEF SWENDEN naar Ipswich; JONEX I naar Ipswich; TALISSE naar Amsterdam; LARIX naar Skutskar; AN- DIJK naar Havanna; JO naar Londen van Hansweert; RIJNKERK naar Hamburg; MAR- TJE naar Delfzijl van Gent; ARKELDIJK naar Rotterdam; TIMO naar Rotterdam.; PARKHA VEN naar Montevideo; AAGTEKERK naar Rot terdam; 12 Nov.: Leerdam naar zee; HERSILIA naar Amsterdam. Distilleerderij te Middelburg. De fa. M. W. Hildernisse heeft in een volledig gerestaureerd pand ln de Pijp- straat een distilleerderij eerste klasse geopend. Dit is sinds vele jaren de eer ste ln Zeeland. In het efficiënt Inge richte gebouw staat gelijkvloers een grote distilleerketel, waarin de grond stoffen (spiritus, mout, bessen, alsmede diverse natuurlijke producten) worden verwerkt. Van geen enkel chemisch pro duct als essence e.d. wordt gebruik ge maakt. Er zijn voorts verscheiden dis tilleerkolven voor het proefstoken. Het uit de ketel komende product, waarvan het alcoholgehalte te hoog is, wordt daarna versneden op de gewens te sterkte en smaak. Op de bovenverdieping staan rekken voor de opslag der flessen en een mo derne vulmachine. Beneden zijn grote vaten, die in totaal ca. 12.000 liter kun nen bevatten. Het is de bedoeling deze Inrichting t.z.t. nog belangrijk uit te breiden. De fa. Hildernisse levert door het gehele land. 's-GRAVENPOLDER. Schaakcompetitie. De schaakvereniging speelde in het vereni gingsgebouw een competitiewedstrijd tegen de Kapelse vereniging V.U.K. II. De uitslagen wa ren: L. J. VerkerkeG. Luijk 0—1; J. BlomJ. Cabboort 0—1P. de PundertA. van Liere 10; M. Tolhoek—A. Cabboort W. A. A. Tiemens—J. Coppoolse M. A. van der Have—T. Heïjboer 10; M. van de ReeP. San- der se 0—1; J. van DammeJan de Boe 1—0; J. F. van Wel—J. Lavooij 1—0; A. J. Geen- sen—Jac. de Boe 1—0. Totale uitslag 6—4. Mannheim 1.99 (-0.01), Trier 1.51 (-0.09), Keulen 1,04 0.04), Ruhrort 2.98 onveranderd. Lobith 8.92 (-0.02), Nijmegen 6,70 (-0.03), Arnhem 6.91 (plus 0.01), Eefde 2.10 (plus 0.01), Deventer 1.25 (plus 0.02), Namen Ia plante 1.52 onveranderd, Borgharen 40.08 (—0.11), Belfeld beneden 11.22 (—0.02), Grave beneden 4.78 (pus 0.05). DE PRINSES TE WATER. Dat was een goed idee van Gertjan 'om de om ringende stenen naar 't midden te rollen en vol ijver togen ze aan het werk. Het was 'n zwaar karwei, maar daar zag zelfs prins Flippodijn niet tegenop en vrolijk bekeek hij zijn vuile handen. Zo vormden ze van de rotsstenen een pad, waar de meisjes zonder gevaar overheen konden springen. Overmoedig geworden maakte prinses Agatha de gekste capriolen. „Wees voorzichtig hoor", waarschuwde Gertjan haar, „want deze steen is erg glibberig. Geef me maar een hand, dan zal ik je helpen". DE HEER K. VORRINK SPRAK TE KORTGENE. Stoffelijke en geestelijke vrijheden staan op het spel. De zwartste dag van mijn leven was, zo zei de heer K. Vorrink, voorzitter der P.v.d.A.-fractie in de Tweede Ka mer, gisteravond in de „Korenbeurs" te Kortgene, toen ik hoorde dat de Russen over de Oder-linie trokken. Het is een onvergefelijke fout geweest van presi dent Roosevelt, dat hij de Russen heeft toegelaten tot in het hart van Duits land op te rukken. We hebben nu te maken met een systeem van terrorisme en dictatuur, dat ons onmiddellijk be dreigt. De grootste gedachte van de col lectieve veiligheid, die de Volkenbond voor de oorlog losliet, verplicht ons om VA milliard voor de defensie op te brengen om ons stoffelijke en geeste lijke vrijheden, als die van godsdienst, vereniging en vergadering te verdedi gen. Het is een zware verzekeringspre mie die we moeten betalen voor het recht van de menselijke geest om zich te kunnen uiten. En het is niet alleen de brede massa, maar ook de beter gestel den, die dit offer moeten brengen. Ik heb wel eens gedacht aan staking, om hen hun medeverantwoordelijkheid te doen begrijpen. Uitvoerig greep de heer Vorrink te rug op de geschiedenis van voor de tweede wereldoorlog, om aan te tonen hoe het socialisme de gedachte van de nationale ontwapening liet vallen om het idee van de collectieve veiligheid en om op de vraag Ben ik mijn broeders hoeder? een ja te kunnen antwoor den. Prof. Romme zo zei de heer Vor rink in verband met de jongste parle mentaire geschiedenis heeft veel on der zijn brede vleugels zitten. Als hij naar rechts kijkt pikken ze hem links en kijkt hij dan naar links dan pikken ze hem weer rechts. Ik begrijp niet hoe hij heeft kunnen schrijven, dat hij niet precies wist wat voor goeds de Labour- regering voor Engeland heeft gedaan. Ik vindt dat de coalitie-regering tegen woordig niet meer zo gezond is en ba- grijp niet dat de V.V.D. en C.H.U., on danks de ministers Stikker en Staf, tegen het wetsontwerp inzake toezicht op het credietwezen stemden". T.a.v. het Instituut Steun Wettig Ge zag merkte spr. op dat hij er geen prin cipieel maar wel een zakelijk tegenstan der van is. Zij kan haar militair-terri toriale taak niet aan. Toch hebben de oefeningen van de Nationale Reservé wel hun waarde en niemand zou hij dur ven ontraden om zich terug te trekken. Zeeuwsch-Vlaanderen moet extra zuinig zijn met stroom. Via de radio is gisteravond aan da stroomverbruikers in Zeeuwsch-Vlaan deren verzocht zoveel mogelijk electri- sche kacheltjes en lichtpunten uit te schakelen, aangezien anders tot afscha keling van hele dorpen en woonwijken zou moeten worden overgegaan. Deze waarschuwing geldt ook voor vandaag. De aansporing tot extra zuinigheid is nodig door een ketelstoring in Sluiskil, Goes krijgt er nog een industriehal bij. B. en W. van Goes stellen de raad voor te besluiten om over te gaan tot de bouw van een vierde industriehal. Deze bouw zal worden gefinancierd uit het crediet ad. f458.000.dat de raad 29 Januari '51 besloot aan te gaan. De binneninrichting van het gebouw, centrale verwarming en andere voor zieningen zullen door de gegadigde wor den bekostigd. Tevens is er een voorstel om de 28 woningen aan de Karei Door manstraat, zodra deze woningen gereed zijn, in beheer en exploitatie op te dra gen aan de Chr. Woningstichting voor Zuid- en Noord-Beveland, gevestigd te Goes. - Bij dit laatste voorstel wordt aange tekend, dat het doel van een Stichting of een Bouwvereniging in de eerste plaats is zelf voor de bouw van wo ningen te zorgen. Het feit is evenwel, dat bij deze Stichting een te klein aan tal woningen in exploitatie is. Ook zal de raad behandelen een voor stel om drie resterende lokalen van da tweede achtklassige school te bestem men voor de onderbrenging van een ge deelte van de leerlingen der Openbare Lagere school A, die thans gehuisvest zijn in de noodschoot aan de Tulpstraat. Het leerlingen-surplus van de Chr. La gere school aan de Westwal zou dan ondergebracht kunnen worden in de noodschool aan de Tulpstraat. Benoeming nieuw raadslid te Vlissingen. Door het overlijden van het A.R. raadslid te Vlissingen, de heer J. L. de Wit, dient te worden voorzien in de nieuwe vacature. Als eerste opvolger op de gemengde C.H.A.R. lijst stond de heer W. Berg, welke als C.H. lid krachtens onderlinge afspraak heeft be dankt. Daarna volgde het A.R.-lid, mr J. G. v. d. Burgt, welke wegens zijn werkzaamheden eveneens bedankt heeft. Het volgend in aanmerking ko mende A.R.-lid, de heer ir. J. H. Kriete- meyer, zal een benoeming aanvaarden. Over zijn toelating zal waarschijnlijk de eerstvolgende raadszitting worden be slist. „Haha", lachte prinses Agatha uitgelaten, „ik heb heus geen hulp nodig. Kijk maar eens hoe goed ik springen kan!" Agatha, wees verstandig", maande haar broer nog. Maar helaas, het was te laat. Prinses Agatha gleed uit op de steen, verloor haar evenwicht en viel met een luide schreeuw in het water. ROTTERDAM. Veemarkt van 12 Nov.: Aan voer in totaal 1443 stuks. Vette koeien en ossen 1006; Varkens 437. Prijzen vette koeien 2,402,55, 2,202,30 en 1,90— 2,10; Varkens 2,19, 2,14 en 2,05. GOES. Veiling van 12 Nov. Groenten: Bloem kool A 34—40; idem B 18—24; idem C 13—19; idem D 814; Kropsla 5,509; Knolselderij 710; alles per 100 stuks; Groene kool 66,50; Rode kool 7,50; Witte kcfol 4—4,50; Andijvie 10—15; Tomaten 5051, alles per 100 kg; Bospeen 10 per 100 bos. ZIERIKZEE. Veiling van 9 November 1951. Prinsessenbonen 81; Andijvie 512; Witlof 65; Spruiten 47; Rode kool 12; Savoye kool 610; Putjes kool 1318; Witte kool 46; Prei 2325; Tomaten 1625; Kroten 1314; Boerenkool 8 12; Bloemkool 2253; Kropsla 56; Bospeen 21 —23; Knolselderij 5—8. Appels en peren: Goud- reiuette 16—34; Jaq Lebel 18; Cox Oranje 2835; Jonathan 38, Zoete Ermgaard 1545; Groninger Kroon 22—28; Bramley Seedling 1217; Glorie van Holland 15—24; Zoete Campagner 35; Noveau Poteau 24; Gieser Wildeman 1542; Kleipeer 15— 32; Zwijndr. Wijupeer 30—34. Druiven I 84117; II 66—75. Alles per 100 kg, stuks of bos. MIDDELBURG. Veiling van 12 Nov. Aardappelen: Koopmans Blauwe 10.60; Blauwe Eigenheimers 9.30; Bintjes 7.60, alles per 100 kg. Fruit: Jonathan grof 24—32; Goudreinetten grof 25; Tr. de Croncels 1223; Laxton Superbe 40; Glorie van Holland 30; Cox Orange kroet 1334; Golden Delicious grof 1426; Appels val en kroet 813; To maten 1230; Groenten: Bloemkool A 12—42; idem B 8—20; id. C 8—14; Sa- voyekool 411; Rode kool 413; Witte kooi 4—5; Boerekooi 613; Bospeen 9—25; 925; Boskroot 213; Spinazie 4047; Andijvie 514; Prei 815: M 'ij

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3