„SCHEI TOCH UIT MET ELKAAR DE HUID VOL TE SCHELDEN" Toezicht op het credietwezen. Ongevallencijfer in Zeeland moet omlaag- Op 20 m afstand schoten de Roden met alles wat ze hadden Eden vergezelt Churchill naar Truman Noodtoestand in Karinthië afgekondigd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ontwapeningsplannen der Westelijke mogend heden met kracht verdedigd DE KLEINE PROBLEMEN Rusland vraagt nieuwe spreekbeurt. HET EERST Rusland beschuldigt de Noren opnieuw Arabische staten zijn het nog niet eens LABOUR LEED NEDERLAAG Aantal doden in Italië gestegen tot 140 A k SNIPPER NIEUWS1 Prinses Armgard zou zich in ons land gaan vestigen HEUVEL WERD GENOMEN Voornaamste ongevalsoorzaak: niet verlenen van voorrang. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 9C, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2019 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 13 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 7.59 u., onder i6.50 u.; Maan op 16.35 u., onder 9.20 u. Hoogwater op Woensdag 14 Nov. Vlissingen: 2.01 u. 2.09 m., 14.14 u. 2.04 m.; Terneuzen: 2.31 u. 2.26 m., 14.44 u. 2.21 m.; Wemeldinge: 3.49 u. 1.79 m., 16.03 u. 1.69 m.; Zierikzee: 3.37 u. 1.52 m., 15.50 u. 1.42 m. Anthonij Eden ■iiiifiiiiiiff 3. I_I ET IS de Staat niet meer mogelijk 'om gelden te lenen tegen lage ren te. Vandaar dat hiermede nu de ge meentebesturen worden opgeknapt, die er dagelijks met de bedelnap op uit trekken om aan geld te komen. Het wetsontwerp „Toezicht op het credietwezen", beoogt door controle op het bankwezen dezelfde financiële po litiek als in het verleden voort te zet ten (zie hierover ons eerste artikel), doch nu zo dat de credietinstellingen gedwongen kunnen worden om tegen een veel te lage rente geld aan de staat te lenen. Daarmede is wel bewezen, dat de Staat aan het einde van zijn crediet is en geen ander middel meer ziet dan de benodigde gelden van de banken af te nemen, hetgeen in feite hierop neer komt dat deze gelden van het Neder landse Volk worden afgenomen. Dit is niet juist en zeker geen gezond finan cieel beleid te noemen. Ongezonde toe standen kan men niet genezen met een wet. Het behartigen van de liquiditeit van de bankinstellingen en dus ook het scheppen van waarborgen voor de cre- dietgevers mag niet worden vastgekop peld aan de financiële regeringspolitiek. Crediet is een kwestie van vertrou wen. Nu de geldzuivering is afgelopen, moet een ieder vrij zijn, zijn eigen geld uit te lenen aan wie hij wil. Leent hij dat uit aan credietinstellingen, dagelijks opvraagbaar, dan dient hij elke dag zijn geld in wettig betaalbaar bankpapier terug te kunnen ontvangen. En als de bankinstellingen deze gelden aan de Staat lenen, dan is de Staat verplicht deze gelden op de overeengekomen ver valdatum in wettig betaalbaar bankpa pier terug te betalen. Als de Staat daar toe geen kans ziet, dient een wetgeving tot stand te komen om die noodtoestand te overbruggenen wel zo dat het crediet van de Staat hersteld wordt. Maar niet zoals nu het wetsontwerp beoogt, dat rekeninghouders van credietinstellingen niet te allen tijde over hun tegoed zou den kunnen beschikken. En daarom zijn er ook bezwaren te gen het tijdelijk karakter van dit wets ontwerp, omdat dit niet de oplossing brengt waarmede de Staat uit de im passe komt. A LS HANDEL EN INDUSTRIE cre- diet behoeven zullen de banken nauwkeurig nagaan of deze voor een bedrijfscrediet in aanmerking komen en of zij in staat geacht worden aan de overeengekomen verplichtingen te vol doen. Bestaat hierover twijfel of niet voldoende zekerheid, dan zal geen en kele bankinstelling toch het gevraagde crediet verlenen. Doch als naar het oordeel van de credietinstellingen de Staat een uitgavenpolitiek volgt, die het crediet van de Staat in gevaar brengt, dan is daartegen niets te doen en zijn de credietbanken toch verplicht om de aan hen toevertrouwde gelden aan de Staat te lenen. Terecht is dan ook de opmerking gemaakt, dat credietcontröle in de eerste plaats op het financieel be leid moest plaats vinden. A LS CONTROLEREND en regule- rend orgaan is hiervoor aangewezen de Nederlandse Bank, doch nu deze bank een Staatsbank is geworden en dus dienaresse is van de Minister van Financiën heeft ze opgehouden om haar eerste en belangrijkste taak te vervul len, n.l. de zorg voor een gezond geld wezen. Zolang de Staat ons bezit niet nodig heeft, kunnen we dit rustig zelf bewaren en behoeft daarop de Ned. Bank geen controle uit te oefenen en als de Staat ons bezit wel opeist dan mist de Ned. Bank de innerlijke kracht om hier iets tegen te doen. \X7IJ ZIEN in dit wetsontwerp dan ook niets anders dan een pogen tot socialisatie van het credietwezen een pogen dat door de P.v.d.A. krachtig wordt gesteund en helaas ook door le den van de K.V.P. De banken zullen ophouden een zelf standige functie te vervullen, zij zullen worden gedegradeerd tot betaal- en administratiekantoren van de Staat. En de Minister van Financiën krijgt een positie welke slechts te vergelijken is met die van minister Schacht in het Derde Rijk. Al wat men daar bezat hield men voor de Führer. „Die Deut sche Reichsbank ist dem Führer und Reichskanzler unmittelbar unterstellt". In een democratische maatschappij zou zoiets niet kunnen gebeurenWij hebben blijkbaar op dit punt nog niets geleerd. G. L. ACHT SPREKERS hebben gisteren in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties het woord gevoerd over de ontwapeningsplannen der Westelijke drie mogendheden. Er was er een, naar wie met bijzondere aandacht werd ge luisterd. Dat was de nieuwe Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, die in een vloeiend en boeiend betoog de algemene vergadering voorstelde de westelijke ontwapenings-voorstellen ernstig en met goede wil te bestuderen. En dat niet alleen. Men moest allereerst beginnen om een wapen stilstand te sluiten en overeenkomen scheldpartijen en boze woorden na te laten. De waterval van schimpscheuten die Wisjinsky in zijn protestrede tegen de westelijke voorstellen had geuit, hadden Eden niet geërgerd, doch wel bedroefd gemaakt. Hij noemde al de beschuldi gingen fantastisch. „Ik geloof niet, dat onze volkeren verwachten, dat wij elkaar de huid zullen volschelden" zei Eden, die vervolgens het Atlantische Pact verdedigde en aantoonde, dat dit een uitsluitend defensief karakter draagt. Hij wees er voorts op, dat het Westen zich indertijd in goed vertrou wen heeft ontwapend, doch dat het voorbeeld niet is gevolgd. Eden stelde voor met de kleine pro blemen te beginnen om dan gelijdelijk aan de grotere verschilpunten te be spreken. Vier problemen wachten. Allereerst Korea, dan Duitsland waar toch zeker, aldus Eden, het verzoek van Adenauer om een commissie van onderzoek naar de beide zones en Berlijn te sturen in verband met de verkiezingen, Ingewil ligd dient te worden. Ten derde be pleitte hij de ondertekening van een vredesverdrag met Oostenrijk en ten slotte de toelating van Italië als vol waardig lid tot de Verenigde Naties. Op 15 October beschuldigde de Sow jet-Unie Noorwegen van schending van de demilitarisatieclausule van het ver drag van 1920 inzake Spitsbergen. Op 30 October gaf Noorwegen de verzeke ring, dat er geen fortificaties op het eiland waren gebouwd of zouden wor den gebouwd. De Sowjet-Unie heeft thans in een nieuwe nota het Noorse antwoord van 30 October als onbevredigend verwor pen. Noorwegen wordt er van beschuldigd zijn belofte niet mee te doen aan een politiek met agressieve doeleinden te hebben gebroken. Het feit alleen al dat Spitsbergen geplaatst was onder de competentie van het Noord-Atlantische marinecommando, is volgens de Russi sche nota een sohending varl genoemd verdrag. Dit was een vijandige daad je gens de Sowjet-Unie en de Noorse re gering was voor de gevolgen verant woordelijk. Het Midden-Oosten. De zeven Arabische staten Egypte, Syrië, Irak, Jordanië, Libanon, Saoedi- Arabië en Yemen hebben nog geen overeenstemming bereikt over een ge zamenlijke politiek ten aanzien van de plannen der westelijke mogendheden voor de verdediging van het Midden- Oosten. Op de te Parijs gehouden vergadering verklaarde de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Salah el Din Pasja gisteravond, dat er geen besluiten wa ren genomen en dat vandaag de be sprekingen zullen worden voortgezet. Sowjet-Rusland heeft om een nieu we spreekbeurt in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties ge vraagd. Verwacht wordt, dat Wy- sjinsky de redevoeringen van de wes telijke afgevaardigden wil beantwoor den. LESTER PEARSON. Onder de andere sprekers voerde ook Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken het woord. De Canadees zag in de Sowjet-Russi- sche houding een ander gevaar, nl. dat de Sowjet-regering heeft besloten elk streven om een betere verstandhouding in de wereld te bereiken, onmogelijk te maken. Niet om de internationale ge schillen op te lossen, doch om de landen waarmee ze het niet eens is te belaste ren, zou de Sowjet-Unie de Verenigde Naties willen gebruiken. En het ge volg? Een onverzettelijke houding van de andere landen, en de onmogelijkheid om in de toekomst nog diplomatieke onderhandelingen te voeren „Een wezenlijk drama en een werkelijk ge vaar van de huidige toestand" aldus de Canadees. De vertegenwoordiger van Nationa listisch China, dr Tsjang, hield ook een felle rede. „Het communistisch bewind in China handhaaft zich door massa moord". Uit door de communisten zelf verstrekte cijfers blijkt, dat in China tussen 1 October 1949 en 1 October 1950 meer dan anderhalf millioen „Te- genrevolutionnairen" ter dood waren gebracht. Onder dergelijke omstandig heden wordt het Chinese volk tot wan hoop gedreven. Maandagavond is te Londen officieel bekend gemaakt dat de Britse premier Winston Churchill, vergezeld door de minister van Buitenlandse Zaken An thony Eden, in de eerste dagen van Januari naar Washington zal vertrek ken, om besprekingen te voeren met Truman. Churchill zal verder nog worden ver gezeld door de minister voor gemene bestbetrekkingen Lord Ismay en door de „Pay-master general" Lord Cher- weli; laatstgenoemde is tevens Chur- chills voornaamste raadgever voor aan gelegenheden betreffende de atoom kracht. Churchill is gisteravond in het Lager huis de vraag gesteld of hij zich voor stelde „een nieuwe poging te doen om de vrede veilig te stellen door het ne men van het initiatief tot het houden van besprekingen tussen hemzelf, Tru man en Stalin". Churchill antwoordde: „Er bestaan op het ogenblik geen plannen voor on derhandelingen met de Sowjet-Unie over algemene vraagstukken, doch de mogelijkheid van besprekingen op hoog plan, indien zich daarvoor gunstige om standigheden zouden voordóen, is niet uitgesloten". Motie over denationalisatie verworpen. Met 320 tegen 281 stemmen is in het Britse Lagerhuis een motie van de so cialisten verworpen, waarin de voorge nomen denationalisatie van de staalin dustrie en uitbreiding van het particu liere wegvervoer werd gecritiseerd. De liberalen steunden de regering. Cyprus wenst niet langer Britse kolonie te zijn. Aartsbisschop Makarios heeft „na mens de Griekse bevolking van Cyprus" in een telegram aan de voorzitter van de commissie der V.N. voor de nlet-zelf- besturende gebieden verklaard, dat de bewoners van Cyprus „geen handhaving wensen van de status van Cyprus als Britse kolonie". De bewoners hebben gestaakt „voor een vrij nationaal leven door opneming in de Griekse staat, waartoe zij krachtens hun afkomst be horen", aldus dit telegram. Het leek tzn makkie Engeland blijft voedsel kopen. De Engelse minister van Voedselvoor ziening, Lloyd George, heeft in het La gerhuis bevestigd, dat de Engelse rege ring niet voornemens is de contracten voor massale voedselaankopen in het buitenland op te zeggen. Hij verklaarde voorts van plan te zijn de particuliere handel ruimere armslag te geven zodra de omstandigheden dit zullen toelaten. LEVENSMIDDELEN VOOR INDIA. Zaterdag a.s. zal het Nederlandse 7236 brt. metende s.s. „Loosdrecht" onder kapitein C. E. van Voorthuysen van Rotterdam naar Calcutta vertrekken met een nieuwe lading levensmiddelen aan boord voor de hongerende bevol king van India. De zending van de Ne derlandse Jeugdgemeenschap bestaat thans uit 42 ton gecondenseerde -melk. Verwacht wordt, dat de „Loosdrecht" omstreeks 30 December in Calcutta zal aankomen. Eén en twintig doden bij treinbotsing in Amerika. Maandag zijn 21 personen om het le ven gekomen bij een botsing tussen twee personentreinen op ongeveer 130 km. ten Noordoosten van Salt Lake City. In een verblindende sneeuwstorm reed de sneltrein „De stad San Fran cisco" in op de stilstaande sneltrein „De Stad Los-Angeles", beide treinen (van de „Union Pacific Express") kwamen uit het westen. i i i De partij van Peron heeft de leiding bij de verkiezingen in Argentinië. De tot dusver bekende cijfers voor het ge hele land zijn Peronisten: 3.320.430 en Radicalen 1.721.609 stemmen. De ge zondheidstoestand van Eva Peron gaat zienderogen vooruit. Eisenhower zal mogelijk volgend jaar in het burger leven terugkeren en „zijn positie ten aanzien van het presidentschap duide lijk maken", aldus het republikeinse lid van het Amerikaanse Congres Hugh Scott. Gisteren is in de Elzas bij Mühlhausen, in de buurt van het kerk hof Tafeifelden op bijna 2000 meter diepte een aardolielaag ontdekt. De op brengst bedraagt 2000 liter per uur. De voorzitter der Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, vierde gisteren zijn 65ste verjaardag. Met een niet alle daagse vangst keerde gisteren de Sch. 280 in de Scheveningse haven terug. Het was een soort potvis van ruim 3000 kg. Wie zal er bij de afslag „mijn" voor roepen? In de buurt van Vaals zijn de resten ontdekt van een klooster uit de 12e eeuw, dat vermoedelijk een ne derzetting van de Cisterciensers is ge weest. Op 77-jarige leeftijd is giste ren overleden prof. dr J. Kosters, vice- president van de Hoge Raad. Maandag is in de Oostenrijkse provin' cie Karinthië de noodtoestand afgekon digd. Door overstromingen van de Dra en de Gail zijn in de gebieden Koet sehaeh en Mauthen vijf bruggen wegge spoeld en is schade toegebracht aan de oogst en aan gebouwen. Verscheidene wegen zijn onbegaanbaar geworden. In de streek van Rosenthal zijn de souster- rains van vele huizen onder gelopen. Bovendien zijn van een aantal huizen de daken afgerukt door een hevige storm. In Italië waar het drie weken lang gestormd heeft wordt de schade ge schat op duizenden millioenen lire. Het aantal doden is gestegen tot 140. In Noord-Italië zijn tot dusver 30 per sonen omgekomen. Bij stromen, die on langs over Zuid-Italië, Sicilië en Sardi nië, hebben gewoed, verloren 110 men sen het leven. Men vreest, dat wanneer er geen einde komt aan de regenval, de Po buiten haar oevers zal treden en grote schade zal aanrichten in een ge bied, dat voor de economie van Italië van het grootste belang is. Honderden plaatsen zijn reeds door het water van zijrivieren overstroomd. In Venetië staat thans alles blank. Het plein van de San-Marco staat een meter onder water. Men schat, dat de schade te Mi laan 1500 millioen lire bedraagt. Maandag zijn twee personen om het leven gekomen in de vallei van de Rhone. Naar wij vernemen bestaat de moge lijkheid dat Prinses Armgard, de moe der van Z. K, H. Prins Bernhard, zich in ons land zal vestigen. Mocht dit het geval zijn, dan zal Prinses Armgard haar intrek nemen in het buiten „Oersberg" aan de 's-Grave- landseweg te Hilversum. Botsing tussen gewapende bende en politie. Drie leden van de politie werden gis teren gedood en drie gewond bij een botsing tussen 300 bewapende lieden en een politie-patrouille op een onderne ming bij Bandoeng. Tien bendeleden werden volgens te Djakarta binnengekomen berichten ge dood of gewond. MANUS OLY IN HOGER BEROEP. De bekende in- en uitbreker, Manus Oly, die indertijd door de Zutphense rechtbank werd veroordeeld, zal 7 De cember a.s. in hoger beroep terecht staan voor het gerechtshof te Arnhem. De voornaamste Simplon-spoorlijn in Zwitserland is door een grote grondver schuiving versperd. De militaire leveranties aan het Sowjetbloc. Op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart (Arb.) betreffende levering of vervoer door Nederlandse zakenlieden van voor de oorlogsindustrie belangrijke goederen en grondstoffen naar landen van het Sowjet-bloc heeft minister Stik ker (Buitenl. Zaken), mede namens mi nister van den Brink (Econ. Zaken) ge antwoord: dat hem niets bekend is over pogingen, die van de zijde van de Sow jet-Unie en/of haar satelieten tot het geheel of ten dele aankopen van Neder landse transportfirma's met het doel het vervoer van voor de militaire pro ductie bestemde materialen uit of via Nederland naar de landen van het Sow jet-bloc te vergemakkelijken. (Door oorlogscorresp. B. M. Koster). DE MANNEN van de B compagnie van het Nederlandse detachement der Ver. Naties in Korea zjjn er nog steeds vol van. Vol van die geweldige belevenis van de eerste actie. Het zag er allemaal zo gemakkelijk uit, „even" die heuvel nemen. Er viel geen schot. In de troep werd gemompeld, dat het een „makkie" zou worden. De Yanks zouden waarschijnlijk wel op die heuvel zitten. Even het zaakje overnemen, rus tig de „putjes" in orde maken en maar afwachten. Een patrouille ging voorop. De Roden lieten de onzen tot op mis schien 20 meter afstand komen. En toen schoten zij met alles wat zij hadden en gooiden handgranaten, die het tumult des te angstwekkender vergrootten. Stom van verbazing en met een droge keel van schrik en angst schoten onze mannen terug. Hier en daar riepen een paar: „Dutchie, Dutchie(wij zijn Hollanders) doch er waren geen Yanks op de hill, alleen maar vuurspuwende Chinezen, die een orkaan van lawaai ontketenden. Het geroep van „Dutchie" ging ver loren, evenals de schreeuw van pijn en de roep om hulp Overbluft trokken we terug, doch het bevel luidde: Object nemen, en dus trok de troep opnieuw ten aanval, nog wat onthutst door het onverwachte vuur, doch reeds met meer zekerheid, die de tijd na de vuurdoop verschaft. Alles en ledereen schoot. Soldaat A. Vlist uit Amsterdam, zat met een mor tier in stelling, doch droeg het wapen meer naar voren en schoot als op de schietbaan. Van de door de Chinezen gelegde hinderlaag kwam veel vuur en bij het terugtrekken zag deze soldaat nog kans om twee gewonde kameraden naar „beneden" te helpen. De soldaat le klasse J. W. v. d. Heyden uit Tilburg, had ook een brok in de keel, toen de vijand zo onverwacht van zich af „blies". Sniper-vuur en bob-guns werden op de onzen gericht, doch toen de troep zich hervond en zich sterker gevoelde door de geruststellende woorden van de commandanten, kwamen de Chinezen te weten, dat zij met Hollanders te doen hadden. Soldaat A. Oerlemans uit Tilburg „Vuur" zegt korporaal W. D. A. Brouwer (uit Eindhoven), sectie commandant (met vechtpetje) en een enorm geraas van de 75 m.m. recorders weerklinkt, gevolgd door een grote rookontwikkeling. Ja, de soldaten van het Ned. detachement weren zich danig in de voorste ge lederen van het Korea-front. dacht eerst, dat iedereen gewond was, doch bij de tweede bestorming bleek de kracht van de Hollanders groot genoeg om de Roden te vernietigen of weg te jagen. De heuvel werd genomen. Enkele ka meraden bleven In de strijd, anderen werden gewond, gelukkig veelal licht. Het bericht van die eerste doden (wier namen reeds werden gemeld) be proefde het moreel van de troep. Niets echter is sterker dan het leven, niets een betere heelmeester dan de tijd. Mond- en klauwzeer dupeert Deense kerkgangers. Tengevolge van mond. en klauwzeer zullen in de kerk van het Deense plaatsje Randlev drie weken lang geen diensten worden gehouden, zo meldt „Berlingske Tidende". De veestapel van de pachter van de pastorieboerderij is namelijk door de ziekte aangetast. Deze boerderij ligt vlak bij de kerk en om het risico te vermijden, dat kerkgan gers de smetstof verspreiden, hebben de politie-autoriteiten besloten het houden van diensten in de kerk gedurende drié weken te verbieden. Hetzelfde blad meldt dat Denemar ken thans tracht In Argentinië vaccin tegen mond en klauwzeer te kopen. Bemanning der „Maipu" terug naar Argentinië. Gisteren zijn 44 léden der bemanning van de „Maipu" met een speciaal vlieg tuig van de K.L.M. naar Buenos Aires teruggekeerd. Een deel der bemanning, w.o. officie ren, blijft nog te Hamburg i.v.m. het onderzoek naar de oorzaak van de on dergang van het schip. De „British Overseas Airways Cor poration" zal Donderdag de rest van de bemanning van de „Maipu" in drie spe ciale vliegtuigen naar Argentinië terug brengen. Beleefdheid, fatsoen, voorzichtigheid. „Het aantal verkeersongevallen, ook in Zeeland, is zeker niet te drukken door een nog meer geperfectlonneerde verkeerswetgeving, maar alleen door de beleefdheid, het fatsoen en de voorzichtigheid in het verkeer in acht te nemen. De ervaring leert, dat zeer vele weggebruikers zich van waarschuwingen niets aantrekken, maar pas leren, als zij een boete hebben moeten betalen. De politie, die vaak een ondankbare taak heeft op dit punt, treedt niet op om het de mensen lastig te maken, maar in hun eigen belang en omdat bjj over tredingen van verkeeravoorschriften en het niet in acht nemen van wat men in het verkeer verplicht Is te doen, onherroepelijk slachtoffers vallen, afgezien nog van de grote schade, die meestal het gevolg is van verkeersongevallen", aldus zei de majoor W. H. van Ballegoyen de Jong, commandant van de Rijks politie in het district Zeeland, in een persgesprek gistermorgen. 300.000 kippen door vogelpest bedreigd. De pseudo-vogelpest breidt zich in de omgeving van Horst (L.) nog steeds uit. Zevenduizend kippen op 26 bedrijven zijn reeds ziek of besmet. De ziekte kan ruïnerend werken in de gemeente Horst, een der grote kippencentra, waar onge veer 300.000 kippen worden bedreigd. In de gemeente Horst bedraagt de waarde van het pluimvee f 3.000.000. Hij gaf wat cijfers, die onrustbarend genoemd moeten worden. En vertelde daarbij, op welke onverantwoordelijke wijze tal van automobilisten het ver keer in gevaar brengen. Wist u b.v., dat in 1950 in Zeeland, d.w.z. in de gemeen ten, waar Rijkspolitieposten zijn, niet minder dan 430 verkeersongevallen zich voordeden en dat tot en met 31 October van dit jaar dit aantal reeds 439 be droeg? Zeeuwsch Vlaanderen spande wel de kroon met 236 ongevallen In 1950. Dit aantal ligt niet alleen hoger dan voor het gehele gebied boven de Wester-Schelde, maar zelfs is het veel meer dan in de drukste districten van de provincie Z.-Holland! Voor een deel wordt dit verklaard door de onvoldoen de capaciteit van de wegen. Bjj dat getal van 439 in 1950 waren in niet minder dan 411 gevallen motor voertuigen betrokken. Het grote kwaad zit dus wel duidelijk aanwijsbaar in het snelverkeer. En tot en met October van dit jaar speelden bij de verkeersonge vallen 423 motorvoertuigen een rol. Of anders gezegd: slechts in 16 gevallen was geen motorrijtuig bij de 439 onge vallen betrokken! GEEN VOORRANG. Vraagt men nu naar de oorzaken van al deze ongevallen, dan moeten enkele min of meer merkwaardige feiten wor den geconstateerd. Boven aan de lijst van oorzaken staat: het niet verlenen van voorrang. In 1950 waren 101 en dit jaar 126 ongevallen daaraan te wij ten. De oorzaak nummer twee is: on oplettendheid van de weggebruiker en wel in 1950 bij 86 en dit jaar bij 68 ongevallen. De derde oorzaak in volg orde is: roekeloos rijden, wat de oor zaak was van 48 ongelukken in 1950 en van 30 dit jaar tot November. Slippen, in de meeste gevallen ten nauwste sa menhangend met een onjuiste of ge brekkige rijtechniek, veroorzaakten in 1950 30 en dit jaar 20 verkeersongeluk ken. Laten we verder nog vertellen, dat in 1950 in 19 gevallen en in 1951 in 6 gevallen dronkenschap van de bestuur der de aanwijsbare oorzaak van onge vallen was. Duidelijk blijkt uit dit te ruglopen, dat de straffen, die de rech ter aan dergelijke verkeerspiraten uit deelt, belangrijk hoger zjjn geworden. Niettemin blijft 6 nog altijd 6 teveel. TECHNISCH ONDERZOEK. Ais er een ongeluk heeft plaatsge vonden, volgt zeer dikwijls een tech nisch onderzoek door de Verkeersgroep van de Rijkspolitie. Het komt dan vaak voor, dat zo ongeveer de hele wagen uit elkaar moet worden gehaald. Want de oorzaken kunnen in meest verborgen delen van de motor en het chassis zit ten. In 1950 verrichtte de Verkeers groep niet minder dan 385 van deze, meestal zeer tijdrovende, onderzoekin gen en tot November van dit jaar was dit aantal 303. De bromfietsers vormen een hoofd stuk apart. Met deze voertuigen deden zich in 1950 7 en dit jaar reeds 22 on gelukken voor enin vele gevallen juist met bejaarde bromfietsberijders. De Rijkspolitie geeft, zolang de door minister Wemmers aangekondigde de finitieve regeling nog niet van kracht is, dit advies: blijft zoveel mogelijk met de bromfiets op het fietspad en rijdt daar niet harder dan 20 km per uur. Als u op de grote weg rijdt, is het risico vele malen groter, zowel voor de bromfietsberijder zelf als voor de automobilist. VERKEERSSTATISTIEK. Momenteel is de Rijkspolitie doende met het opstellen van z.g. verkeers- en ongevalsstatistieken in vele Zeeuw se gemeenten. Als die gereed zijn, over een tweetal jaren om te begin nen, kan ongetwijfeld uit de resultaten worden afgeleid, of er bepaalde dui delijk aanwijsbare oorzaken zijn voor ongevallen op bepaalde wegen of in bepaalde dorpskommen. Daarna zul len adviezen aan gemeentebesturen, Prov. en Rijkswaterstaat enz., gege ven kunnen worden. DE BILT ZEGT: Weinig wind. Weersverwachting geldig tot vanavond. Aanvankelijk op vele plaatsen nevel of mist, overigens veel bewolking, maar overwegend droog weer. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1