R COMMANDO VOOR MIDDEN-OOSTEN zou volgend jaar worden opgericht Uw :en IPAAN ort" Brits-Amerikaanse resolutie over Kasjmir aangenomen Is de woningnood pas in 1975 opgeheven Conferentie Truman-Churchill in Januari verwacht OVER STALIN NIETS BEKEND Overstromingen teisteren Europa PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 14 ïbruikte iring ijzen 663 Overeenstemming te Panmoendjong Nieuw offensief in Indo-China Verklaring van Engeland, Frankrijk, de V*S« en Turkije k SNIPPER J NIEUWS „Geen rozengeur en maneschijn" I Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2018 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 12 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Iluijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 7.57 u„ onder 16.52 u.; Maan op 16.09 u., onder 8.02 u.; Volle Maan 16.52 u. Hoogwater op Dinsdag 18 Nov.: Vlissingen: 1.23 u. 2.07 m.. 13.37 u. 1.99 m.; Terneuzen: 1.52 u. 2.24 m., 14.07 u. 2.16 m.; Wemel- dinge: 3.07 u. 1.81 m., 15.23 u. 1.66 m,; Zierikzee: 2.55 u. 1.56 m., 15.10 u. 1.40 m. ■1. 3141 omdat Isoneel De subcommissie, die de wapenstil standslinie moet vastleggen, schijnt tot een overeenkomst gekomen te zijn, al dus meldt A.F.P. uit Moensan. Er is evenwel nog geen officiële mededeling hierover uitgegeven. De commissie zou het standpunt van de delegatie der V.N.. aanvaard hebben. Volgens dit standpunt zou de definitieve vaststelling van de demarcatielinie en de gedemilitariseer de zóne pas na afloop van de wapenstil standsonderhandelingen moeten ge schieden. De communisten zouden niet langer staan op de onmiddellijke vast stelling van een demarcatielinie en zich met een geallieerde verzekering te vreden stellen, dat gedurende de ver dere onderhandelingen geen grote of fensieven uitgevoerd worden. Aan de andere kant zouden de communisten Kaesong mogen behouden, aldus A.F.P. Talrijke valschermjagers zijn in de strijd geworpen, die zich Zaterdag op 50 km. ten Westen van Hanoi in Indo- China ontwikkelde waar Franse en Vietnamesche strijdkrachten een groot scheepse aanval begonnen op het door de Vietminh bezette gebied van Chobin. Zaterdagavond hadden de Franse Unie strijdkrachten ongeveer 600 vierkante kilometer veroverd. De steun, die de Vietminh van de Chinese communisten krijgen, neemt in omvang toe, heeft een woordvoerder van de Franse Gene rale staf in Indo-China verklaard. Al leen vliegtuigen en tanks ontbreken er nog aan. Een rechtstreeks Chinese aan val verwachtte men niet zolang de oor log in Korea voortduurt. Grasvergiftiging in Stadskanaal. Vijf personen, een bejaard echtpaar en drie gehuwde dochter, die er op be zoek waren, zijn, door gas bedwelmd, bewusteloos in een woning te Stadska naal aangetroffen. Hun toestand is thans redelijk. Een schoonzoon, die eveneens op bezoek kwam vond hen. Het bleek, dat in enkele oude gasbuizen onder de woning een lek was ontstaan. In welingelichte kringen te Washington verwacht men, dat het geallieerde commando voor het Midden-Oosten begin volgend jaar zal worden opgericht. In een verklaring, welke is overhandigd aan de regeringen van alle landen in het betrokken gebied, hebben de regeringen van Frankrijk, Engeland, de V.S. en Turkije Zaterdag de verzekering gegeven, dat het commando zich niet zal mengen in problemen en geschillen, die zich in het gebied voordoen. In Egypte blijft het onrustig Ook wordt in de verklaring gezegd, dat de opperbevelhebber van de voor gestelde organisatie in geval van oor log alle troepen zal leiden, die tot zijn beschikking staan en er wordt dan meteen aan toegevoegd, dat het plaat sen van nationale troepen onder het commando van de opperbevelhebber geen vereiste voor het toetreden tot de organisatie is. De troepen onder het opperbevel zullen slechts met toe stemming van de betrokken regerin gen worden verplaatst. Azzam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft te Parijs verklaard, dat de verklaring van de vier mogendheden in strijd is met de principes van het Handvest der Ver. Naties en tevens geen rekening hield met 't bestaan van de Arabische Liga. De Zuid-Afrikaanse regering heeft Zaterdag zich accoord verklaard met de voorstellen van de vier mogend heden. De Syrische volkspartij, die een meerderheid in het parlement heeft, heeft besloten Egypte ten volle te steunen bij alle stappen die dat land heeft genomen of zal nemen tot af schaffing van het verdrag met Enge land en bij het verwerpen van het voorgestelde commando. De bevrijding van Egypte zou, zo zei de leider van de partij, de bevrijding van alle Ara bische landen betekenen. Inmiddels is het Syrische kabinet af getreden omdat premier Hakim zijn instemming heeft betuigd met 't voor stel van de vier mogendheden waarin hy een rechtvaardige oplossing van de moeilijkheden zag. IN EGYPTE. In Egypte blijft het onrustig. Aller eerst waren daar demonstranten die Zaterdag voor de woning van de Egyptische premier in Cairo zich er over beklaagden, dat ze nu wel hun betrekkingen bij de Engelsen moesten opgeven, doch er geen nieuwe voor in de plaats kregen. Het Brits militair In het Afrikaanse dorpje Polp Polp in de gemeente van Brazzaville heeft de inlandse bevolking haar stem uitgebracht om een gedeputeerde te verkiezen. Een afgevaardigde van de Congolese Progressistische Partij, Tohicaya, was de uitverkorene. Congolezen laten opgewonden hun stembulletin zien, waarmede zij hun rechten van Frans burgerschap gaan uitoefenen. Veiligheidsraad bijeen Zaterdag is, voor de eerste maal ge durende deze zitting van de assemblee, de Veiligheidsraad te Parijs bijeengeko men. Besproken werd de Brits-Ameri kaanse resolutie over Kasjmir waarin een beroep gedaan wordt op de bemid delaar dr Frank Graham om de be sprekingen met India en Pakistan nog zes weken langer voort te zetten. De resolutie werd aangenomen met 9 stem men voor en twee onthoudingen (India, dat als belanghebbende niet kon stem men en de Sowjet-Unie). Voordat de discussie begon, bestreed de Russische afgevaardigde Sarapkin, dr Tsjang, van nationalistisch China, het recht om deze zitting te presideren, doch deze verklaarde dat de opmerking „buiten de orde stond" en begon direct met Kasjmir. Het woord hierover werd achtereen volgens gevoerd door de Engelsman Gladwyn Jebb, de Amerikaan Ernest Gross, de Nederlandse afgevaardigde D. J. van Balluseck en de Braziliaanse af gevaardigde Muniz. Maandag wordt de zitting hervat. DE AGENDACOMMISSIE. De agendacommissie besloot Zater dag inmiddels het vijf punten omvatten de vredesplan van de Rus Wisjinsky op de agenda te plaatsen. De Amerikaan, Warren Austin, was voorstander, want een bespreking van het plan zou, vol gens hem, bijdragen om vast te stellen wie nu eigenlijk de „aanvaller" is. Belangrijk was, dat een Kussisch voorstel, om voortaan vertegenwoordi gers van nationalistisch China van de debatten uit te sluiten, op initiatief van Thailand met 11 tegen 2 stemmen (Bus- land en Polen) werd verworpen (Joego slavië onthield zich). Tenslotte werd het door Engeland, Frankrijk en de V.S. voorgestelde ont wapeningsplan zonder stemming op de agenda geplaatst. iW fcr In vele landen ter wereld zijn giste' ren, ter gelegenheid van wapenstil- standsdag de doden uit de eerste en tweede wereldoorlog herdacht. Vol gens de New York Times zal de Franse vice-premier, Mayer, deze week dras tische invoerbeperkingen aankondigen. In Japan staken thans 280.000 mijn werkers. Zuid-Afrika zal van Ame rika militaire uitrusting kopen. De Noord-Atlantische Raad vergadert 24 November te Rome. Boven Nieuw Mexico zijn „geruisloze en in rechte lijn vliegende" meteorstenen waargeno men. Ze waren uitzonderlijk groot. Overigens zijn boven ons land in de af gelopen week 15 vuurbollen waargeno men. Wie er meer ziet gelieve het te melden aan de Ned. Vereen, voor Weer- en Sterrenkunde. De Poolse journa listen te Londen hebben Koningin Ju liana hun dank betuigd voor haar brief aan Truman inzake het vluchtelingen probleem. De televisiezender Lopik wordt in Brussel beter ontvangen dan de Franse zender te Rijssel. De Rode Kruismedaille van Verdienste is Zater dag op het bureau van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis overhandigd aan Majoor mr Wellema, hoofd van de missie tot opsporing van vermiste per sonen. ziekenhuis te Ballah moest het in de nacht van Zaterdag op Zondag ont gelden. Sluipschutters hadden de „moed" om het te beschieten. Er vie len, zover bekend, geen slachtoffers. In de Suezkanaalzone zijn de eerste arbeiders uit Cyprus gearriveerd ter vervanging van de Egyptenaren die er het werk hebben neergelegd. In de haven van Alexandrië staken de havenarbeiders cn volgens A.F.P. zouden de Egyptische autoriteiten be sloten hebben om zekere ladingen le' vensmiddelen die het Suezkanaal moe ten passeren in beslag te nemen „om te verhinderen dat Britse troepen deze levensmiddelen in handen krijgen". Zaterdag is men begonnen met vier vliegtuigen en dat zal iedere dag voortgaan vrouwen en kinderen uit de kanaalzone naar Engeland te eva cueren. Ondertussen worden steeds meer troepen naar Cyprus gebracht ter aflossing van de 5000 soldaten die naar de kanaalzone zijn vertrokken. Soekarno zegt: President Soekarno, die ter gelegen heid van de viering van de „Dag der helden" (ter herdenking van de ge vallenen in de strijd tegen de gealli eerde bezettingsmacht in November 1945) te Soerabaja was, heeft daar een door de radio uitgezonden rede gehou den, waarin hij o.a. zeide gaarne te zien, dat op het stuk van de verhou ding tussen Indonesië en Nederland, alles „rozengeur en maneschijn" zou zijn. Deze toestand, aldus de president, is echter onbestaanbaar, zolang de Nederlanders het bewind voeren in Westelijk Nieuw-Guinea, zolang de NederlandsIndonesische Unie niet zal zijn vervangen door normale inter nationale betrekkingen tussen twee landen en zolang in Indonesië gewa pende benden worden aangevoerd door Nederlanders, of Nederlanders daar deel van uitmaken". MET GESTOLEN AUTO VERONGELUKT. In de nacht van Zaterdag op Zondag is op de Rijksstraatweg Neede-Zutphen een auto in volle vaart tegen een boom gereden en vrijwel geheel vernield. Een van de inzittenden, de 19-jarige N. uit Almelo werd hierbij gedood. De be stuurder de 18-jarige R. kwam er met lichte verwondingen af. Hij trachtte te vluchten doch omstanders wisten hem te grijpen en leverden hem aan de po litie uit. Hij was dronken en het bleek, dat beiden de auto in Almelo hadden gestolen. R. had al drie veroordelingen voor dergelijke „plezierritjes" achter de rug. „VICTORIA" ONTSLAAT 190 MAN PERSONEEL. Als gevolg van de nieuwe beperken de importbepalingen waardoor de uit voer van biscuit naar Engeland is stop gezet, heeft de N.V. „Victoria Biscuit en Chocoladefabriek" te Dordrecht zich genoodzaakt gezien 190 werknemers 100 vrouwen en 90 mannen te ont slaan. De ontslagen gehuwden en kost winners krijgen hun loon tot 1 Januari en de anderen tot 1 December uitbe taald. Conflict in Falmkazerne. Onderofficieren schreven maar deden het niet goed. Om het geleerde bij de onderofficie ren „goed vast te leggen" had de com mandant van de in de Kol. Palmkazerne te Bussum gelegen 35ste afdeling van de lichte luchtdoelartillerie, Overste Greter, een aantal van zijn onderoffi cieren opgedragen een schriftelijk rap port op te stellen van een bespreking welke hij met hen had gehouden over de oefening „Counterthrust". Zij kwamen echter met zulke „onbevredigende" rap porten voor de dag, dat de commandant er onwil in zag en hen, in afwachting van een huishoudelijk onderzoek, in ar rest stelde. Toen kwamen de onderoffi cieren met nieuwe en betere rapporten, waarna het arrest werd opgeheven. Van het huishoudelijk onderzoek zal nu af hangen of er nog verdere maatregelen getroffen zullen worden Scherpe critiek op Minister in 't Veld Financieringsregeling gevraagd om de bouw van kleinere woningen voor zelfbewoning Minister in 'tVeld is er, zoals te verwachten was, niet al te goed afgekomen: de Tweede Kamer heeft in haar voorlopig verslag ernstige critiek doen horen op zyn beleid. Allereerst wordt hem verweten en men brengt hiervoor deugdelijke cijfers op tafel dat hp geen kans ziet de bouwactiviteit stevig in de hand te houdem, waardoor een ergerlijk goochelen met een bouwstop noodzakelijk is geweest. En in de tweede plaats heeft men hem te verstaan gegeven, dat hjj in de ministerraad niet staat voor zijn zaken: hp heeft toegestaan, dat de woning bouw tot sluitpost gemaakt is op de begroting in plaats van een der hoofd posten. Men vraagt hem in het kabinet beter voor de woningbouw op de bres te staan. Nieuw contingent vrijwilligers naar Korea. Met het K.L.M.-vliegtuig „Soerabaja" zijn Zondagavond vijftig Nederlandse vrijwilligers naar Korea vertrokken. Met hen keert zuster Van der Plas te rug voor de verzorging van de gewon den. Vlees in Nijmegen nu i 1.50 het pond. In Nijmegen woedt de vleesoorlog nog onverminderd voort. Het vlees kost er nu f 1.50 per pond en menig slager vreest, dat het zijn ondergang zal be tekenen. Het Witte Huis heeft Zondag bekend gemaakt, dat president Tru man waarschijnlijk in Januari te Washington de Britse eerste minister Winston Churchill zal ontmoeten, Trumans secretaris Joseph Short antwoordde op de- vraag of de Franse premier René Pleven ook aan de bespreking zou deelnemen, dit niet vernomen te hebben. Short deelde een en ander mede op een persconferentie nadat een uitwis seling van telegrammen tussen Truman en Churchill had plaats gehad. Een de finitief tijdstip voor de bijeenkomst wil de hij niet noemen. Er is geen aanwijzing, dat aan de conferentie te Washington nog anderen dan Churchill, Truman en vooraan staande leden van beide regeringen zul len deelnemen. Short verklaarde desge vraagd niets te hebben gehoord over een eventuele deelneming van premier Sta lin aan de beraadslagingen. De mededeling van Short volgde op een verklaring van president Truman, dat hij en Churchill niet in Key West, waar de president enige tijd wil ver toeven om te werken aan zijn „State of Union" en aan economische en bud- PROF. PONTECORVO GEARRESTEERD? Volgens een bericht in het West- Duitse blad „Algemeine AnzeigeP' hebben de Sowjetrussische autoriteiten de Britse atoomgeleerde professor Pon- tecorvo gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor Engeland. Het blad zegt, dat dit bericht door Finse vluchtelingen uit de Sowjet-Unie naar Helsinki was overgebracht. Eerder in dit jaar is prof. Ponteeorvo op geheimzinnige wijze uit Engeland verdwenen. Verondersteld werd, dat hij naar de Sowjet-Unie was gereisd en daar in laboratoria werkzaam was. Vol gens berichten, die een half jaar gele den de geallieerde geheime dienst be reikten, was hij belast met de leiding van een laboratorium voor atoomonder zoek in Tsjecho-Slowakije, aldus het blad. Van de zijde van Britse departemen ten en door in Engeland werkzame atoomgeleerden kan geen enkele be vestiging of ontkenning gegeven wor den. Zweedse en Finse autoriteiten te Stockholm en functionarissen, die te maken hebben met vluchtelingenzaken, hechten geen geloof aan de berichten over de arrestaties van prof. Ponte eorvo. getaire overzichten, zouden samenko men. Men vraagt zich verder af, of Chur chill wellicht een gemeenschappelijke vergadering van het Congres, dat begin Januari bijeenkomt, zal toespreken. De Kamerleden verschillen van in zicht over de vraag of het bouwpro gramma wel goed in elkaar zit; som migen (de P.v.d.A.) pleiten voor het opvoeren van het aantal volkswoningen, daar h.i. de volkswoningbouw altijd achter is gesteld bij de particuliere wo ningbouw, terwijl anderen (kennelijk de oppositiepartijen) van mening zijn, dat het verlenen van meer vrijheid in de pariculiere sector zeker de bouwactivi teit zou vermeerderen, In verband met de vraag, wanneer de achterstand In de woningbouw zal zj)n ingehaald wees men van verschillende zijden op het adres van de Bedrjjfsunie in het Bouwbedrijf. Daarin wordt mede gedeeld, dat blijkens officiële gegevens in de jaren 1948 t.m. Juni 1951 152.895 woningen gebouwd zyn. Ieder jaar zjjn ongeveer 35.000 woningen nodig voor het opvangen van het bevolkingsaccres en de opruiming van krotwoningen. In S'/z jaar betekent dit een aantal van 122.500. Hieruit volgt, dat in die S'/i jaar ca. 80.400 woningen op de achter stand zijn ingehaald. De achterstand bedroeg eind 1947 250.000 a 800.000. Gaat de bouw In het zelfde tempo door (de verlaging van het tempo wordt dus nog buiten beschou wing gelaten) ,dan zou de woningnood eerst tussen 1972 en 1977 overwonnen zyn. „Wat is het oordeel van de mi nister over deze cijfers?" zo vraagt men. „En hoe is dit te rijmen met de verwachtingen, die door de minister zelf al meermalen zyn uitgesproken?" HUURPOLITIEK. Lang niet mals is ook de critiek die wordt geuit op de huurpolitiek van de minister. Men zet uiteen, dat het ab soluut noodzakelijk is, dat de huren op een economisch verantwoord niveau worden gebracht en men tracht aan te tonen, dat dit het rijk tonnen zou be sparen, daar er wellicht gemakkelijker kapitaal zou kunnen worden aangetrok ken en er bovendien met aanzienlijk minder ambtenaren zou kunnen worden gewerkt. Men ziet terdege in dat dit het economisch evenwicht in gevaar kan brengen en daarom stelt men voor het vrijkomende kapitaal aan te wen den als compensatie, in welke vorm dan ook. EEN GEMENE STREEK. Hals over kop vertrok Zaterdag de heer J. uit 's-Gravenpolder naar Zierik zee, gealarmeerd door een telefonisch bericht, dat zijn zwager zeer ernstig ziek lag. Zijn buurman, de landbouwer V. had het telefoontje aangenomen. Wie schetst echter 's mans verontwaardi ging, en ook opluchting natuurlijk, toen hij bij aankomst in Zierikzee vernam, dat hij het slachtoffer was geworden van een buitengewoon gemene streek en dat zijn zwager niets mankeerde. Maar de arm van de Hermandad reikt ver en zo werd, na enig speuren de groente handelaar V. te Zierikzee gegrepen die, na een verhoor, bekende de telefonische boodschap te hebben verzonnen. V. moest direct de gemaakte onkosten be talen, zijnde een bedrag van f 11.89. In Italië zyn reddingsploegen In een stromende regen bezig om 200 personen, die in de buurt van Vinta Glio, in de noordelijke provincie Novara, door een overstroming zijn geïsoleerd, van noodvoorraden te voorzien. Het is nog niet bekend of er mensen zij n omgekomen. Het water van de Po stjjgt nog steeds nadat de rivier buiten haar oevers is getreden en verscheidene dorpen en kleine steden heeft overstroomd. Zware storm verwacht Sommige wegen in de buurt van Ca- sale en Mortara staan bijna 2 meter onder water. 24 uur onafgebroken re gen heeft het meer van Varese doen overlopen. Ook het meer van Lugano in Zwit serland is buiten haar oevers getre den. Het laaggelegen gedeelte van Lu gano staat reeds blank. In het dal van de Maggiore hebben overstromingen aardverschuivingen teweeggebracht waardoor wegen zijn versperd. In Zuid-Frankrijk stijgt het peil van de rivieren onrustbarend tengevolge van hevige regenval. Te Avignon zijn noodploegen aan het werk gegaan omdat de Rhóne in een dag drie meter is gestegen. Een aantal boerderijen is reeds geïsoleerd. Radio Lands End (Engeland) waar schuwde Zondagrvond bijna 200 sche pen, die uit de Ver. Staten en de Mid dellandse Zee de Golf van Biscaye binnenvoeren, voor zware storm. Zondag is een klein, onbekend schip De Westduitse autoriteiten hebben 2,4 millioen dollar beschikbaar gesteld voor uitvoer van bevroren varkensvlees en spek uit Nederland alsmede 50.000 dol lar voor invoer van fruitconserven en appelsap eveneens uit Nederland. Bp de kantonnale verkiezingen voor Genève heeft de Radicale partij de eer ste en de communistische partij de tweede plaats behouden. Bij een brand in de Kodak-fabriek te Rochester (New York) zijn honderden tonnen fotopapier verbrand. De schade wordt op ruim vijf millioen gulden ge schat. Naar radio Ankara meldt, heeft Tur kije de Turks—Bulgaarse grens geslo ten, nadat de Bulgaren geweigerd had den 126 zigeuners weer toe te laten, die met valse papieren Turkije waren binnengekomen. in een storm ter hoogte van het Deen se eiland Seeland vergaan. Het schip mat vermoedelijk 700 ton en had waarschijnlijk een bemanning van 10 tot 15 koppen. Prov. Comité A.R. Kiesverenigingen vergaderde te Goes. Nadat des morgens het Kamerkies- kringbestuur had vergaderd, kwam Zaterdagmiddag de Kamerkieskring- centrale Middelburg van A.R. Kies verenigingen in algemene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer A. Schout, sprak een kort pakkend openings woord waarin hij wees op de grote betekenis van de komende verkiezin gen en er op aandrong te doen wat mogelijk is, om de A.R.-fractie in de Tweede Kamer te versterken. Het verdere deel van de vergadering was gewijd aan de voorlopige lijst van candidaten voor de Tweede Kamer en van het ontwerp-program van actie voor de a.s. verkiezingen. Statenkring der C.H.U. te Goes bijeen. De statenkring der C.H.U. vergader de Zaterdag te Goes tezamen met de besturen van de Kiesverenigingen, Voorzitter was de heer C. Philipse, ter wijl ook aahwezig was de voorzitter van de Kamerkring, mr F. W. E. Ba ron van der Feltz. De besprekingen gingen hoofdzakelijk over de aanstaan de Kamerverkiezingen. Richtlijnen werden uitgestippeld met het oog op de te voeren propaganda. In de rond vraag kwam de kwestie van de vrije veren op de Wester-Schelde in be spreking. De heren Philipse en Baron van der Feltz hebben hier hun per soonlijke visie op gegeven. Vele leden gaven de minister dringend in overweging een bijzondere financie ringsregeling in het leven te roepen, die de bouw van bescheiden woningen voor zelfbewoning tot een minder kostbare onderneming doet zyn en velen zal aanzetten tot sparen. Een combinatie van uitkering Ineens en een aanvullende jaarlykse bydrage in de exploitatiekos ten Is hier misschien het beste systeem. Vele leden waren van oordeel, dat da voor de kerkbouw in het bouwplan 1952 uitgetrokken som van 15 millioen tO laag is, gezien de grote achterstand en de steeds groeiende behoeften. Zij zou den gaarne vernemen, of dit volume niet kan worden opgevoerd. Voorts drongen deze leden aan op een juiste verdeling van dit volume oVèr da in aanmerking komende kerkgenoot schappen. Zij meenden te weten, dat deze verdeling het vorige jaar niet ge heel bevredigend is geweest. Voorlopig Nederlands elftal tegen Brentford. Het voorlopige Nederlands elftal, dat Woensdag 14 November a.s., in het olympisch stadion te Amsterdam tegen de Engelse tweede-divisieclub Brent- fordt zal uitkomen is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Odenthal (Haarlem) en Schijvenaar (Edo). Midden: Wiertz (D.W.S.), Terlouw (Sparta) en Klaassens (V.V.V.). Voor: Van der Bogert (D.O.SJ, Len stra (Heerenveen), van Melis (Eindho ven), Bennaars (D.O.S.K.O.) en Van Overbeek (B.V.V.). Reserves: Landman (Sparta) en alia spelers, die aan de Nederlandse elftal training deelnemen. Zeeuwse Zaterdagvliegers stelden programma vast. De afdeling Zeeland, onderafdeling van de Nederlandse Postdulvenhou- dersbond van Zaterdagvliegers heeft Zaterdag haar najaarsvergadering ge houden te Goes. De voorzitter, de heer S. Kodde t9 Veere die door ziekte was verhinderd werd vervangen door de heer H. van Belzen uit Arnemuiden. Bij het vaststellen van een vlucht- program 1952, werd besloten de Z.-W. richting voor alle africhtingen te hand haven. Als stations voor Oude Duiven werden genomen: 3 Mei Vilvoorde; 10 Mei Quivrain; 17 Mei Noyon; 24 Mei Quivrain; 31 Mei Sint Denis; 7 Juni Orleans en Quivrain; 14 Juni Dour- dan; 20 Juni Chateraux, 28 Juni Sint Denis; 5 Juli Corbeil; 12 Juli Orleans en 24 Juli Bordeaux. Men zal de Bond verzoeken zowel een Sint Vincent- als een Engeland- vlucht in te lassen. Voor de Jonge Duiven en najaars- africhtingen werden dezelfde stations ai. in 1950 gehandhaafd. Een voorstel van Oud-Vossemeer om weer zoals in 1951 afdelingsgewijs con coursen te houden vond instemming bij de Westelijk gelegen verenigingen met het voorbehoud dat afdelingsspe- len niet verplichtend woeden gesteld, en tot en met Noyon. Het rekenstelsel van R. Dirven te Middelburg wordt toegepast. De heer J. Bakker te Goes wenste dat het bestuur zal protesteren tegen de behandeling van de duiven op dp verzamelplaat', te Roosendaal, zowel wat het overmanden als het instou- wen in de wagons betreft. Voorts drong hij er op aan dat de Zeeuwse duiven zoveel mogelijk in dezelfde wagons worden ondergebracht. De heer H. C. Noordhoek te Kats zal de Zeeuwse afdeling vertegenwoordi gen op de a.s. Bondsnajaarsvergade- ring. Motorrijder uit Sint Laurens na ongeval overleden. De heer A. Servaas te Sint Laurens, die op 3 November met zjjn motor eeii ongeval overkwam op de Noordweg, is Zaterdag in het ziekenhuis te Mid delburg aan de bekomen verwondin gen overleden. S. was 49 jaar oud en ongehuwd. PROP AGANDA-A VOND „INTERNOS" TE KLOETINGE. De muziekclub „Internos", onderaf deling van de C.J.M.V. hield Zaterdag een propaganda-avond in het vereni gingsgebouw, die uitstekend slaagde. Verschillende muziekstukjes werden ten gehore gebracht. Tevens werden één-acters door de leden opgevoerd. De voorzitter van „Internos", de heer M. C. Dekker, wees er in zijn oppe- ningswoord op, dat het ledental klein is maar dat gehoopt wordt op toetre ding van nieuwe leden. De jeugd- ouderling, de heer M. Reinhoudt, sprak eveneens een kort woord. DE BILT ZEGTt Later regen. Aanvankelijk plaatselijk mist, ove rigens toenemende bewolking met la ter voornamelijk in de Oostelijke helft van het land regen. Zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke richtingen en ongeveer dezelfde temperatuur als Zondag.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1