Begroting 1952 van Vlissingen niet sluitend ARTSENDIENST APOTHEKEN Zondagsdienst dierenartsen Walcheren. Zuid" Beveland. Reünie van 't Bataljon Zeeland te Goes CORRECTORCostuums Nog geen beslissing over havenverbetering te Yerseke Noord-Beveland. 7 holen Haal de IJ. Snk& spons er over! Vooruitzichten zijn verre van gunstig Zeeuwsch- Vlaanderen. NIEUWS IN 'T KORT ^225tyllu)urin&elieSL GEMEENTERADEN KERK EN ONDERWIJS DE S^ADIO brengt u VEILINGBERICHTEN WATERSTANDEN Zaterdag 10 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 v lieuwó uit d Sinds April 1939 kocht de Provincie voor ruim twee ton aan grond. In 1929 besloten de Prov. Staten van Zeeland de hun bij de Prot. Wet toe gekende macht om te besluiten tot be paalde vermogensrechtelijke handelin gen overgedragen aan Ged. Staten voor die gevallen, dat deze handelingen nodig jouden zijn voor een behoorlijke uit voering van door Prov. Staten goedge keurde plannen tot wegsverbetering. Ged. Staten verplichtten zich toen in de eerstvolgende zitting der Staten van el de door hen. genomen besluiten me dedeling te doen. Voor de laatste maal geschiedde dit op 28 April 1939. Zij willen zich nu weer aan de gestelde bepaling gaan houden, nadat zij de Prov. Staten heb ben medegedeeld, dat er diverse reden waren, waarom nog niet eerder daar toe kon worden overgegaan en nadat rij hun spijt over één en ander hebben uitgesproken. Het verzamelen van ge gevens over een reeks van jaren uit vele en verschillende dossiers eiste meer tijd dan aanvankelijk werd gedacht. Het overzicht is thans gereed geko men en Ged. Staten hebben de leden Aer Prov. Staten een uitvoerige lijst toegezonden van alle aankoopbesluiten, die zij krachtens de hun toegekende be voegdheid hebben genomen. Uit deze staat, ingericht naar de toe- Stand op 1 October 1951, blijkt, dat sinds 28 April 1939 ten behoeve van verschillende wegsverbeteringen in to taal werd aangekocht een oppervlakte Van 87.55.74,02 ha voor een bedrag van f 208.328,83. De praktijk van de artsen is Zon dag a.s. als volgt geregeld: Middelburg: W. L. Pel, Rouaanse- kade 11, telef. 2585; Vlissingen: J. A. van Kooten, Koudekerkseweg 78, telef. 2525; Goes: T. F. v, d. Werff, Wijn gaardstraat 51, telef. 2121; Koudeker- ke, Westkapelle en Zoutelande M. Huygens, De Casembrootstraat, West kapelle, telef. K 1188316; 's-Heer- Arendskerke, Heinkenszand en Wol- faartsdijk: A. I. Vos, Veerweg, Wol- faartsdijk, telef. K 1198231; Borssele, Driewegen, 's-Heerenhoek, Lewedorp an Nieuwdorp: J. J. Gelderblom, Ha venweg H 21, Nieuwdorp, telef. K 1196 —327 en A. Folmer, Korteweg 151, Drie wegen, telef. K 1195275 (praktijk dr Kievit door J. J. Gelderblom en prak tijk dr Luyckx door A. Folmer); Oost- Jcapelle, Serooskerke en Veere: A. ReyndersSchilt, Dorpsstraat 46, Se rooskerke, telef K 1189212; Tholen, Oud-Yossemeer, Nieuw-Vosmeer en St Philipsland: R. C. Renes te Oud- Voss'emeer, telef. 19 en H. Menger te St Philipland, telef. 20. In de week van 1017 November sullen de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend lijn: Middelburg: NonhebeL Vlissingen: Ockenburg, Singel. Goes: Numans. Van Zaterdagmiddag tot Maandag morgen zal de praktijk van de die renartsen in West Zuid-Beveland worden waargenomen door A. A. Elzerman te Goes, telef. K 11002233 en M. Gaakeer te Ovezande, telef. K 1195—283. JU: W; Staatssecretaris van Volksgezond heid zal „Ter Mantelinge" openen. Naar wij vernemen zal het pension- isthuis der Stichting Rusthuizen alcheren te Oostkapelle, „Ter Man telinge", op 26 November a.s. officieel in gebruik worden genomen. De Staatssecretaris voor de Volksgezond heid, dr P. Muntendam, is bereid ge vonden de opening te verrichten. MIDDELBURG Aanrijding Donderdagmiddag vond op het Sta tionsplein bij de brug een aanrijding plaats tussen een tractor en een per sonenauto. Tegen de bestuurder van de personenauto, de heer W. M. uit Mid delburg, is proces-verbaal opgemaakt. SOUBURG Van de trap gevallen Donderdagmiddag is de 63-jarige Wed. Minderhoud alhier van een schoonmaaktrap gevallen. Zij kwam zo ongelukkig terecht, dat zij haar rech- teronderbeen brak en naar het zieken huis „Bethesda" te Vlissingen moest overgebracht. ST. LAURENS Chr. Kleuterschool Wegens vertrek naar Hillegom heeft het bestuur van de C5hr. Kleuterschool afscheid genomen van de voorzitter, de heer C. J. van Burg. De 2e voorzitter, de heer J. v. d. Bosse, sprak hem na mens bestuur en leden toe en bracht hem dank voor het vele werk, dat hij in het belang van de Chr. Kleuterschool heeft verricht. WEMELDINGE Belangrijke verkoping Ten overstaan van notaris J. C. Kram te Kapelle is in het jeugdgebouw van de Ned. Herv. kerk voor de erveii wijlen J. Lindenberg verkocht: Perceel I. Het huis met erf aan de Dorpsstraat 77, met schuurtje, tuin en uitweg, groot 7 are en 45 ca. Hoogste Inschrijver was de heer J. Hamelink Cz voor f 8500. De koopster was mevrouw de KoeyerDoeleman te Yerseke voor f 10.275. Perceel II. De grote schuur achter perceel I met gedeelte tuin, groot 11 are 55 ca. Hoogste inschrijver en koper was F. J. Meyaard uit Wemeldinge voor f5000. Perceel III. Het huis aan de Zuide lijke Achterweg 14, groot 12 are en 10 ca. Hoogste inschrijver was J. L. Evers- dijk te Kapelle voor f 2878. Koper was B. Vleugel te Wemeldinge voor f 2880. De percelen I, II en Hl (f 18.155) wer den gekocht door W. Kole Jz te We meldinge voor f 20.010. Bij het binnenvaren in de haven te Borssele vernielde een bietenschip een gedeelte van het remmingswerk. De schipper zal de schade vergoeden. Op 17 November a.s.t Ook Overste van Oort en Aalmoezenier v. d. Vrande zullen er zijn. Op Zaterdag 17 November a.s. des namiddags om 14.30 uur zullen de oud gedienden van 2—14 R.I., het Bataljon Zeeland, in het Schuttershof te Goes bijeenkomen. Het betreft ditmaal niet de gewone jaarlijkse reünie, die zoals bekend in Februari wordt gehouden, doch een speciale bijeenkomst. De oor zaak hiervan moet in de eerste plaats worden gezocht in de aanwezigheid in het vaderland van de Bataljonscomman dant, Overste van Oort, die hier een kort verlof doorbrengt en begin 1952 naar Indonesië terugkeert. Niet minder echter heeft tot het be leggen van deze reünie bijgedragen de terugkeer uit Korea van de Aalmoeze nier L. G. W. van de Vrande, die in de jaren 1945—1948 Aalmoezenier van het Bataljon is geweest en zich in die jaren de vriendschap van alle Zeeuwen heeft weten te verwerven. In tegenstelling tot voorgaande bij eenkomsten zal er ditmaal geen uitge breid cabaretprogramma zijn, al lijdt het geen twijfel, dat de woorden van de overbekende bataljonsliederen onder leiding van Jacky de Lange wel door het gebouw zullen schallen. Ook zullen er wel enkele toespraken worden ge houden, al was het alleen maar om de Overste in de gelegenheid te stellen zijn „Mannen" de zaal in te slingeren. „De Pater" zal natuurlijk één en ander over Korea vertellen. Maar de nadruk zal toch ditmaal worden gelegd op het on- derling-samenzijn, het ophalen van oude belevenissen en het uitwisselen van nieuwe. De militairen, die bij het Bataljon in Indonesië hebben gediend, hebben alle een schriftelijke uitnodiging ontvangen. Dit betekent echter geenszins, dat zij, die voordien bij het Bataljon dienden, niet welkom zouden zijn. De toegang staat open voor allen, die in de periode van 13 Februari 1945 tot 15 Maart 1948 bij het Bataljon in dienst zijn geweest. Evenals vorige jaren zal de Commis saris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die als de pleegvader van het Bataljon kan worden beschouwd, ook nu weer temidden van zijn vele vrienden vertoeven. (Ingez. mededeling, adv.) Het costuum van de toekomst Zie advertentie in dit blad MAISON VAN WESTEN GOES Lange Vorststraat 100102 'S-GRAVENPOLDER E.H.B.O.-examen Dezer dagen werd door de arts dr J. Nieuwenhuijse in het schoolgebouw een proefexamen afgenomen van de leden der aanvangscursus E.H.B.O. Alle deel nemers, 33 in aantal, werden tot 'dé diplomacursus toegelaten, hetgeen als een prachtig resultaat beschouwd mag worden. Na afloop van deze cursus zal door het hoofdbestuur der' E.H.B.O. een arts worden aangewezen voor het af nemen van het examen voor het diplo- WOLPHAARTSDIJK Eerste lustrum Vrouwenvereniging Donderdagavond vierde de Geref. Vrouwenver. „Monica" haar 5-jarig be staan o.l.v. mevr. de Bruin. Mevr. Kats- manKatsman hield een inleiding over „Rachel en Lea". Enige dames leverden bijdragen en vele afgevaardigden spra ken hun beste wensen uit, o.w. mej. de Witte uit Goes, lid van 't Bondsbestuun Er was een spraakwaterval. De heer de Bruin, afgevaardigde van de kerke- raad, sprak het slotwoord en eindigde met dankzegging. De collecte voor het P.I.T. heeft te Wemeldinge opgebracht f 157,79. Bonzybrug volgend jaar gereed? De voor de verbeterng van de ha ven van Yerseke door de gemeente ontworpen plannen zijn door de Rijkswaterstaat onderzocht, waarbij is gebleken, dat de uitvoering daar van uit een riviertechnisch oogpunt bezien, geen bezwaren ontmoet. De vraag is „echter gerezen, of door de gemeente voorgestane oplossing wel als de meest doelmatige en meest eco nomische mag worden beschouwd. Dit is thans nog in onderzoek, in welk onderzoek uiteraard mede is betrok ken de afdeling Visserijen van het ministerie van Landbouw. Het is mi nister Wemmers in het huidige sta dium nog niet mogelijk enige mede delingen te doen omtrent het tijdstip van uitvoering van de havenverbete ring. De brug te Wemeldinge (de z.g. Bonzybrug) zal worden hersteld met gebruikmaking van een elders vrij gekomen bovenbouw. Aangezien deze bovenbouw op een later tijdstip be schikbaar is gekomen dan oorspron kelijk werd aangenomen, zal de vol tooiing van het herstel van de brug eerst in de loop van 1952 haar beslag kunnen krijgen. Met voldoening werd kennis geno men van de waardering voor de om vangrijke verbeteringen aan de haven van Breskens. Na de voltooiing daar van zal deze haven voldoen aan rede lijke eisen. Het is inderdaad niet de bedoeling terug te komen op de be slissing van de regering, dat te Bres kens door het Rijk geen binnenhaven zal worden aangelegd. De behandeling van de plannen voor de haven en het kanaal van Terneuzen verkeert in een zodanig stadium, dat daaromtrent thans be zwaarlijk mededelingen kunnen wor den gedaan. Al het bovenstaande heeft minis ter Wemmers medegedeeld op vra gen van Tweede-Kamerleden n.a.v. de begroting voor 1952 van verkeer en Waterstaat. YERSEKE. Twee ongevallen. De heer BomChristiaanse had Woensdagmiddag onder Zwijndrecht met zijn luxe-auto een botsing met een voor hem rijdende en plotseling rem mende wagen. De auto van de heer Bom werd zwaar beschadigd en de be stuurder brak drie ribben. Van de bus van de verbinding Yer sekeStation brak gisterenmiddag on der „Zoute" de vooras. Niemand werd gewond, doch de passagiers misten de trein. COLIJNSPLAAT Vergadering AR. Kiesvereniging Woensdagavond vergaderde de A. R. Kiesvereniging in de consistorie der Geref. kerk o.l.v. de heer J. M. Con tant. Getracht zal worden vier leden vergaderingen te houden, alsmede een openbare vergadering, waarvoor één der voormannen der partij zal worden gevraagd. De heer D. van Gilst hield een injeiding over; „Politiek en Histo rie". 'Ds Retel ging voor in dankgebed". KAMPERLAND Vergadering N.C.L.B. Woensdagavond hield de afd. van de N.C.L.B. een ledenvergadering, o.l.v. de vice-voorzitter, de heer N. de Visser. Tot niéuwe voorzitter werd gekozen de heer L. Flipse. Namens het hoofdbe stuur gaf de heer H. v. d. Linden een toelichting op het mantelcontract en de werklozenverzekering. STAVENISSE Oprichting winkeliersvereniging In een door een aantal winkeliers belegde vergadering werd besloten tot oprichting van een winkeliersvereni ging, waarvoor zich 23 leden opgaven. Het ligt in de bedoeling om van 29 November tot 5 December een winkel week te organiseren met verschillende attracties. Lange tocht.., Vte« weer... Modder.., (Ingez. mededeling, adv.) Een tekort van f 46.000 De begroting van de gemeente Vlissingen voor 1952 kon niet sluitend worden gemaakt, daar er een tekort blijft bestaan van f 46.000,Het geraamde be grotingstekort voor 1951 bedroeg f 146.500,Hoewel B en W. hun vreugde erovcer uitspreken, dat het tekort voor 1952 aanzienlijk kleiner is dan voor 1951 werd geraamd, spreken zij hun bezorgdheid uit voor de toekomst. Een post van f 20.000,werd begroot voor onvoorziene uitgaven, doch door een tweetal nota's van wijzigingen werd deze post reeds nu ingekrompen tot slechts f4.000,hetgeen absoluut onvoldoende wordt geacht om tegenvallers op te vangen. Het tekort van f46.000,zal, naar verwacht wordt, worden opgevangen door raming van een na-uitkering uit het gemeentefonds over 1950. Boven dien is de verbetering in de financiële positie t.o.v. 1951 te danken aan de ver hoging van het percentage van de al gemene en bijzondere uitkering van 125 tot 135 Voorts is de begrotings positie verbeterd, omdat het Rijk de opbrengst uit de ondernemingsbelas ting van f 231.000,op f 345.000, heeft gebracht. De omstandigheid echter, dat on danks deze meevallers geen sluitende begroting kon worden verkregen, baart zorg. De uiterste voorzichtigheid bij het voteren van nieuwe uitgaven, alsmede de hoogst mogelijke soberheid bij dc uitvoering van onderhouds- en andere werken zal dan ook moeten worden bei- tracht. ENKELE CIJFERS. Uit de begeleidingsbrief blijkt, dat i.y.m. de stijging van lonen en prijzen enkele posten aan merkelijk moesten worden verhoogd t.o.v. 1951. De kosten van het nijverheidsonderwijs stegen met f 25.000.voor verpleging van arme krank zinnigen moest f 10.000.meer worden uitge trokken, terwijl de subsidie aan Maatschappelijk "Hulpbetoon met f 17-000.— zal worden verhoogd, ïn totaal moest f 168.300.meer worden uitge trokken. Daar tegenover staat, dat tot een be drag van f 45.700.— lager kon worden geraamd voor wat enkele uitgaven aangaat. De inkom sten stegen met f 233.000.—. De stijging vair de kapitaalslast kon worden beperkt tot f 35.000.—. Indien de stijging van lonen en prijzen zich voortzet, zal de gemeente, aldus B. en W. voor ernstige moeilijkheden komen te staan, omdat betwijfeld moet worden of de verhogingen vol ledig zullen kramen worden opgevangen door meerdere inkomsten. Op de uitgaven kan be zwaarlijk meer worden bezuinigd dan reeds thans het geval is.' De kosten per inwoner zijn aan de hand van de cijfers voor 1952, vergeleken met die over 1939, 1940 en 1941, meer dan ver dubbeld. In 1939 werd voor onderwijs en maatschappe lijke steun f 322.000.— geraamd, thans is dit be drag opgelopen tot f 742.400.Per inwoner wor den de kosten van onderwijs en maatschappe lijke steun voor 1952 geraamd op f 31.of ruim f 17.— meer dan waarop de uitkering uit het gemeentefonds is gebaseerd. STADHUISBOUW. De post onvoorzien van f 20.000, Onderwijs De verbouwing van de o.l.-school te Stavenisse is thans zover gevorderd, dat m.i.v. 12 November de twee lokalen op de bovenverdieping in gebruik geno men kunnen worden. Het kleuteron derwijs zal op die datum ook weer een aanvang nemen. AXEL. Propaganda-avond C.N.V. In het kader van de jaarlijkse Novem- ber-actie van het C.N.V. vond in de Chr. Bewaarschool te Axel een propa- ganda-avond plaats van de Axelse Chr. Besturenbond. Na de gebruikelijke ope ning sprak de voorzitter, de heer J. Risseeuw een welkomstwoord, waarna de heer J. Lodder, bestuurder van de Chr. Metaalbewerkersbond een rede hield over: „Wereld ln nood". De heer Koetsveld hoofdbestuurder van de Chr. Bouwvakarbeidersbond sprak over: „Gij en de wereld". De bijeenkomst was slechts matig bezocht. zal moeten worden ingekrompen met f 10.000,voor verhoging subsidie Maatschappelijk Hulpbetoon wegens uitkering van hogere kolentoeslag. Bo vendien moet een nieuwe vuilnisauto worden aangeschaft, waarvan de kosten op f35.000,- worden geraamd, waar door f 6.000,ten laste van 1952 moet worden gebracht. B. en W. constateren, dat de raad voor het komende begro tingsjaar geen middelen zal hebben om noodzakelijke werken uit te voeren, waarvoor in de begroting niet is voor zien. Aan kapitaalswerken zullen in 1952 worden uitgevoerd twee beplantings plannen, waarvan het éne verband houdt met de stichting van een scholen complex aan de Pres. Rooseveltlaan, de stichting van een openbare lagere school aan deze laan met een gymnas tieklokaal, de tweede uitbreiding van de huishoud- en industrieschool, de ev. stichting van een internaat t.b.v. de zeevaartschool, stichting van een nieuw tehuis voor ouden van dagen, alsmede voortzetting van de beplanting en aan leg van het Nollebos. Het ligt in de be doeling in het komende jaar ook de houw van de nieuwe brandweerkazerne en de brug over de watergang bij de Pres. Rooseveltlaan te realiseren. Hoewel B. en W. uiteraard niet de illusie koesteren, dat de plannen voor de bouw van een nieuw stadhuis ln de nabije toekomst zullen kunnen worden verwezenlijkt, achten zij het niettemin gewenst, dat de raad zich uitspreekt over de noodzakelijkheid van deze bouw. B. en W. stellen dan ook voor om ter bespoediging van de uitvoering van het plan f 148.219,20, zijnde het restant van de gereserveerde meeropbrengst van de algemene en bijzondere uitkering uit het gemeentefonds over 1948 en 1949 voor de bonw daarvan te bestemmen. Tenslotte stellen B. en W. voor het verzoek van de Bond van Buurtvereni gingen om een subsidie, te honoreren met een bedrag van f 200 per jaar. (Tnvez mededeling, advert.) KRUININGEN. Bouw van politiebureau gaat niet door. Donderdagavond vergaderde de raad. De voorzitter deelde mede, dat bericht was ontvangen, dat de bouw van een politiebureau met woning voor de groepscommandant der Rijks politie voorlopig niet zal doorgaan. Ged. Staten berichtten, dat de minis ters van Binnenlandse Zaken en fi nanciën geen motieven aanwezig acht ten Kruiningen in de zevende klasse te rangschikken voor wat betreft de heffing van opcenten op de perso nele belasting, aangezien is gebleken, dat het huurpeil niet hoger ligt dan in de aangrenzende gemèènten. De raad was het hiermede niet eens en kon geen vrijheid vinden de eenmaal vastgestelde verordening in te trék ken. Hoewel de raad verhoging van de tarieven voor het gebruik van de ge meentelijke badinrichtingen betreur de, legde hij zich noodgedwongen bij een kleine tariefverhoging neer. De tarieven worden per 1 Januari a.s. 12 cent voor een kinderbad en 18 ct voor een bad voor volwassenen. Ook de tarieven van de begraaf- rechten werden verhoogd. De kolenbijslag aan ouden van da gen werd gesteld op f26 voor het seizoen 1951—'52. De heer van Balle- gooijen (Arb.) juichte dit besluit toe, maar betreurde het, dat een leeftijds grens van 65 jaar is gesteld en de termijn niet wat langer is gesteld. De heer de Bruin was tegen, omdat hij meende dat dit een geval van armenzorg betreft, dat in de eerste plaats thuis hoort bij de diaconieën. Aan de hulpkeurmeester J. Brou wer, die ontslag vroeg, maar daarop terug kwam, werden drie extra perib- dieke verhogingen toegekend, terwijl de autovergoeding werd vastgesteld op f1750 per jaar. Verschillende leden vonden de gang van zaken vreemd. Het doét eigenaardig aan, dat men onder voot- waarde, dat extra periodieke verho gingen worden verleend, op een ont slag-aanvrage terugkomt. De voor zitter, en met hem de heer de Bruin, was ervan overtuigd, dat hier geen spel is gespeeld om een betere sala rispositie te verkrijgen. Tenslotte werd de begroting voor 1952 aangeboden. SEROOSKERKE (W.) Herstel van begin van de Vr ouwenpolderseweg? Woensdagmiddag vergaderde de raad. De burgemeester wenste de heer A. Góedbloed geluk met diens 25- jarige echtvereniging. N.a.v. het voorstel van de heer L. Jongepier in de vorige vergadering om het voorste gedeelte van de Vrouwen- polderseweg te herstellen, deelde de voorzitter mede, dat 50 der stenen onbruikbaar is. Aande Herverkave- lingscommissié is geviaagd een kwan tum stenen ter beschikking te stellen. Een verzoek om verhoging van cle gemeentelijke subsidie aan het Groene Kruis en de Chr. Bewaarschool werd verwezen naar B. en W. Hierna werd de begroting 1952 be handeld. De gemeentedienst sloot met f60.711.35, de kapitaaldienst met f 109.079.65. De post onvoorzien be draagt f 1857.19 en het nadelig slot van de kapitaaldienst is f 24.079.65. De vergoeding per leerling voor de bijz. scholen werd voor 1952 vastge steld op f 25. OOSTKAPELLE. Ook hier geldgebrek. Woensdagavond kwam de raad bij een. De begroting voor 1952 werd z.h.s. vastgesteld. Over het bespeel baar maken van het terrein achter de openbare school als voetbalterrein werd uitvoerig gesproken. De voet balvereniging is bereid de noodzake lijke werkzaamheden zelf uit te voe ren. Het verkrijgen van de benodigde gelden bleek een moeilijk punt. De voorzitter deelde mee, dat de ge meente geen kans ziet financiële steun te verlenen. Hij meende, dat wellicht door een geldgever genoegen zou worden genomen met een gemeente lijke garantie van rente en aflossing. De raad besloot, behoudens goedkeu ring van G.S., hiertoe over te gaan. De heer Paardekoper stemde tegen. Uitdrukkelijk werd nog eens bepaald, dat het terrein op Zondag niet be speeld mag worden. Bij de rondvraag vroeg de heer Wondergem het straatje bij het Slachthuis te herbestraten, hetgeen werd toegezegd. De heer K. Melis vroeg stoelen en coulissen aan te ko pen voor het Verenigingsgebouw. De voorzitter achtte verbeteringen nood zakelijk, maar aangezien het geld ont breekt, kan er voorlopig niets worden gedaan. Tenslotte werd erop gewezen, dat de lantaarn aan de Molenweg al enige tijd niet meer brandt. De P.Z.E.M. is reeds enkele malen op dit feit gewe zen en maatregelen zijn toegezegd. De electricien de K. had Donderdag in de Evertsenstraat te Goes het onge luk een stuk ijzer op het hoofd te krij gen, tengevolge waarvan hij in bewus teloze toestand naar het ziekenhuis „Sint Joanna" moest worden overge bracht. In Bruinisse is een aardappelcollecte georganiseerd voor „Kinderzorg" te Middelburg. Bijna iedere landbouwer werkte mee en 22 zakken aardappelen konden worden verzonden. Mej. van der Akker, maatschappelijk werkster, hoofd van gezinszorg der Herv. Kerk in Zeeland sprak Woens dagmiddag in de consistorie der Ned. Herv. kerk te Rilland over het werk van gezinszorg voor de vrouwenver. „Dorcas" en de meisjescatechisatie. Woensdagavond gaf in het Herv. jeugdgebouw te Rilland het personeel van het gasbedrijf „Goes" een kook demonstratie voor de leden van de Plattel'andsvrouwenbond en enkele ge nodigden. Toen het 3-jarige jongetje der fa milie Rooseden Engelsman te Axel in een schuur aan het spelen was, viel het van een groentekar en liep een beenbreuk op. -> Woensdag hield de Mij tot Nut van 't Algemeen, dep. Noord-Beveland, zijn eerste nutsavond van dit seizoen in zaal Gaist te Colijnsplaat. Behandeld werd de practische emigrantenvoorbereiding en de mogelijkheden voor emigratie naar Nieuw Zeeland. Enkele films werden vertoond. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Enschede P. J. Dirkse, secr. M.C.S.V. te Zeist. Aangenomen naar Sneek dr K. H. Siccema te Bedum. Bedankt voor Klundert M. Ottevan- ger te Leiden. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Enschdé, A. Hilbers te Oud-Beijerland. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam-Z. D. Visser te Oude-Bildtzijl. Ds G. J. G. de Bel overleden In de ouderdom van 72 jaar is te Warmond overleden ds G. J. G. de Bel em. predikant der Ned. Herv. kerk. De overledene werd 18 Februari 1879 te Hattem geboren en in 1905 candidaat in Friesland, om 18 Maart 1906 te Vuren en Dalen het predikambt te aanvaar den. In 1921 vertrok hij naar Sliedrecht, welke standplaats in 1929 met War mond verwisseld werd. Hier wajs hij werkzaam tot aan zijn emeritaat op 1 Mei 1944, Daarna was hij werkzaam als hulpprediker te Cothen en 19 Juli j.l. vestigde hij zich weer in zijn oude ge meente Warmond. Ds M. Enker naar Israël Ds M. Enker, Ned. Herv. predikant te Koudekerke ('t Zand), zal in Januari 1952 naar Israël vertrekken voor de zending onder het Israëlische volk. De predikant zal er tot April blijven, waar na hij zal beslissen, of hij zich definitief in Israël zal vestigen. De kerkeraad der Ned. Herv. ge meente heeft inmiddels ds G. Durkstra, oud-Indisch predikant te Dordrecht, be noemd tot hulpprediker voor de tijd, dat ds Enker in Israël verblijft. Cs Durk stra was laatstelijk predikant op Timor. ZONDAG 11 NOVEMBER 1951. HILVERSUM I (402 m.) KRO: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis; NCRV: 9.30 Nieuws en watestanden; 9.45 Vo caal kwartet; 10.00 Doopsgezinde kerkdienst; 11.30 Gewijde muziek; 11.45 Gram.; 12.00 Koor; KRO: Apologie; 12.35 Gram.; 12.40 Amuse mentsmuziek; 12.55 „De Pottebaas"; 13.00 Nieuws, weerberichten en Katholiek nieuws; 13.10 Lunchconcert; 13.35 „Uit het Boek der Boeken"; 13.50 Piano k quatre mains; 14.25 Fhilh. okest; 15.30 „Het Kerkgebouw", causerie l 15.45 Gram.; 16.00 Sport; 16.30 Vespers; IKOR: 17.00 Oecumenische jeugddienst; 18.00 Oud Ka tholieke Vesper; NCRV: 19.00 Gram.; 19.15 „De man uit Anathoth en zijn woord: Was hij een landverrader ?''r causerie; 19.30 Nieuws; sport en weeberichtenKRO: 19.45 Actualiteiten; 19.52 Boekbespreking, 20.05 De gewone man; 20.12 Gevarieerd programma; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) VARA: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram.; 8.35 Voor het platteland8.45 Gram.9.02 Sportmededelingen 9é05 Gam.; 9.45 „Geestelijk leven", causerie; 10.00 Vocaal Dubbelkwartet10.15 „Met en zon der omslag"; 10.45 Amusementsmuziek; 11.15 Cabaret; AVRO: 12.00 Fries programma; 12.50 Voor de jeugd; 13.00 Nieuws en weerberichten; 13.10 „New York calling"; 13.15 Orkestconcert; 13.50 „Even afrekenen, Heren!"; 14.00 Gram.; 14.05 Boekbespreking; 14.30 „Discogram"; 15.00 Solistenccmcert15.45 Filmpraatje16.00 Dans muziek; 16 30 Spo:rtrevue; VARA: 17.00 Amu sementsmuziek; 17.25 Voor de jeugd; 17.45 Pia no; 17.55 Sport; 18.15 Nieuws en sportuitslagen; VPRO: Korte kerkdiensten; IKOR: 19.00 Voor de jeugd; 19.35 Bijbel vertellingAVRO: 20.00 Nieuws; 20.05 Weekoverzicht; 20.15 Strijkorkest; 20.45 AVRO-allerlei20.48 „Paul Vlaanderen en het Vandyke-Mysterie", hoospel; 21.30 „Nor- ma", opera; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. MAANDAG 12 NOVEMBER .1951. HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 7.00 Niieuws; 7.10 Sprutoitslagen7.15 Een woord voo de dag; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerbeich- ten; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Familie-competitie10.10 Ogelconcert10.30 Morgendienst; 11.00 Alt en pano; 11.25 Geva rieerde muziek; 12.15 Gam.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Orgelconcert; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinemuziek13.45 Gam.; 14.00 School radio; 14.35 Gram.; 14.45 Voor de vc/uw; 15.15 Kamerorkest en solist; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje 18.25'Voor de mannen in grijs, groen en blauw; 18.30 Gemengd koor; 19.00 „Volk en staat", causeie; 19.15 Engelse les; 19.30 Gram.; 19.40 .Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Mannenkoor; 20.45 Sé- mï-klassieke muziek; 21.15 „Sil de Strantjut- ter", hoorspel; 22.00 Gram.; 22.20 „Wie waren uw voorouders?" causerie; 22.30 Pianorecital; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en S.Ö.S. berichten; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Gram.; 9.50 Voor de vrouw; VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", cau serie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Voor de zieken; 11.35 Cello en piano; 12.00 Gram.; 12.15 Accordecmmuziek12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Accordeonmuziek13.00 Nieuws; 13.15 Voor de middenstand; 13.20 Omroeporkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Kamermuziek; 14.45 Cabaret; 15.45 Haarlemse Orkest Vereniging, koor en solisten; 16.05 Voor de jeugd; 16.30 Zen dersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Militair com mentaar; 18.25 VARA-Varia; 18.30 Grain.; 18.50 Regeringsuitzending: Prof. Dr K. A. H. Hid- ding: „Over Indonesië's geestesleven"19.00 Parlementair overzicht; 19.15 Pianorecital; 19.45 Regeringsuitzending: E. J. A. A. Quad vlieg: „De bestrijding van het mond- en klauwzeer"; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten20.15 „Vrij gelaten", hoorspel21.15 Amusementsmuziek 21.45 „Het rapport Kruyt", causerie; 22.00 Ra dio Philh. orkest en solist; 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.00 Orgel spel; 23.45—24.00 Gram. MIDDELBURG. Eierveiling van 8 Nov. Sor tering 1. Minimumprijs voor pluimveehouder» f2,88 per kg. Winkelprijs per 100 stuks: f24 voor klasse 0; f23 voor klasse 1; f22 verr klasse 2; f21 voor klasse 3; f20 voor klasse 4; f 19 voor klasse 5f 18 voor klasse 6; f 17 voor klasse 7. GOES. Veiling van 8 Oct. Verpakt fruit: Cox Orange Pippin A 60—82, Jonathan A 51—55 per 100 kg. Fruit voor export: Coratesse de Paris A 48,10, id. BC 3570, id. I 31,50—45,30, id. II 21,80, Br. Alex. Lucas A 62—64, id. BC 54—59, id. I 51—56) id.- II 26, St. Remy I 32,90—33,40, ld. II 28, Poudsperen I 30—30,85, id. II 25,60, Gieser Wildeman I 36,80, id. H 22,40, Cox Oranje Pippin A 72, id. BC 58—59,10, id. I 48—65,40, id. H 20, Sterappels A 51,70, id. BC 43,60, id. I' 2715, id. II 18,60, Goudreinetten A 45,30—47, Id. BC 32,90-33,10, id. I 30,80-39,60, id. II 18,30— 19,70, Jonathan A 50,50-52, id. BC 46,10, id. I 37,6044,10, id. II 23,89, Zure Bellefleur A 34,10, id. BC 26,60, id. I 23,40—31,90, id. II 13,60 13,90, Golden Delicious A 44,90, id. I 31,70, id. n 15—19, Bramlij Seedling I 27,60, Glorie van Holand BC 37,30, alles per 100 kg. Gewone vei ling: Doyenne du Cornice 53—110, Zwijndr. Wijn peer 14—46, Maria Louisse 32—45, Br. Alex. Lucas 16—36, Comtesse de Paris 16—25, Joseph de Ma- line 32—41, Br. Clairgeau 54—63, Pondsperen 18— St. Remij 1828, Gieser Wildeman 1533, Kleiperen 11-28, Peren (kroet) 3-12, Cox Oranje Pippin 1251, Goudreinetten 11—24, Ster- appels 8-21, Jonathan 11—28, Zure Bellefleur 8^-20, Golden Delicious 10—22, Allington Pippin 2;>-45,. Zoete Campagner 6—32, Zoete Bellefleur 10—21, Zoete Ermgaarde 10—39, Pomme d'Oranje 26—36, Goudreinetten (grof) 22,10—26,60, id. val l5£°' if fabriek 15,10, id. kroet 9,60, Kroetappels 5,50, Blauwe Druiven 105—106, Noten 170, alles per 100 kg.; Dubbele Noten 4,50—4,80 per 100 stuks. GOES. Veiling van Vrijdag 9 November 1951. Groenten: Bloemkool A 31—35; B 18—25; C 8—16; Kropsla 2—16; Knolselderij 7—11; Spruiten A 48 —52; B 12—34; Witlof A 69; B 32; Prei 13—15; Uien (stek) 0.50-10; Tomaten 13—52; Boerekool 9; Rode kool 6—12; Groene kool 6—7; Witte kool 3.50; Andijvie 5.5011; Herfstrapen 0.50—3. Blauwe druiven 100-114. Alles per 100 stuks of kg. KRABBENDIJKE. Veiling van 8 Nov. Export- veiling: Goudreinetten A 38,80, id. B 28 id grof I 38,30, id. fijtl I 29,60, id H, I 75/op 38,30 38,80, id. grof F 24,30, id. verpakt 25,00—49, Jona than AA 49,80, id. A 47,90, id. B 44,60, id. grof I 45, id. fijn I 36,50, id. II 24,10, id. verpakt 45 58, Golden Delicieus gr. I 57,40, id. f. I 28,20, id. H 20, Cox Orange AAA 71,90, id. AA 74,80, id. 57,30, id. C 46, id. grof I 66, id. fijn I 34,30, Sterappel A 51,20, id. B 38,80, id. C 29.60, verpakt 35—52, Bellefleur A 32,10, id. B 26,10. id. C 22,30, id. H I 23,50, id. H II 12,40, Comtesse AA 49,30, id. A. 47,90, id. B 45,60, id. C 31, id, B-C 43,10, id. grof I 42,30, id. fijn I 34,20, id. H 22,40, Br, Alex Lucas I 58,70. Kleine veiling; Jonathan 22—32, Goudreinette 5—24, Glorie van Holland 25—33, Cox Orange Pippin 29—41, Ster- appel 8—33, Golden Delicieus 1240, Zure Belle fleur 10—19, Zoete Bellefleur 11—28, Jacq Liebel 7 15, Br. Bellefleur 1121, Zoete Ermgaard 15 45. Peren: Br. Alex Lucas 24-47, Gieser Wilde- 111113 752, Kleipeer 1035, Nouv. Poiteau 1725, Br. de Mérode 22—34, Comtesse de Paris 14—29, Conference 24—46, Pondspeer 19—29. Alles per 100 kg. VEERE. Vismijn van 8 Nov.: 1883 kg. export garnalen 47—55, 110 kg. handelsgarnalen 56—58, 469 kg. pellertij garnalen 55—56, 545 kg. schat 33—45, 138 kg. bot 39—50, 1 kg. tong 1,51—1,58, 328 kg. rog 17—24, 151 kg. wijting 20—31, 10 kg. walker 24. SINT ANNALAND. Uienveiling van 8 Nov. Jien middel 31.29—31; Bonken 31.17; Drielingen 28.30—28.40; Picklers 28.53; Stek 12.75. Aanv. 55 t. SCHERPENISSE. (Via de veHing van Sint Annaland). Middel 31.25; Bonken Drielingen 27-99; Picklers 28.48; Stek 12.69. Aanvoer 12 ton. Gele Eigenheimers gewone 9.50. Alles per 100 kg. Mannheim 196 (plus 1)Trier (plus 7)Keulen 108 (plus 1)Ruhrort 296 (-8)Lobith 894 (plus 2)Nijmegen 677 (plus 9) Arnhem 693 (plusl); Eefde 205 (plus 5)Deventer 121 (plus 4)Namen la plante 158 (—22) Borgharen 4055 (plus 45)Belfeld ben 1154 (plus 42)Grave ben 482 (plus 21). NAGEKOMEN ADVERTENTIE Algemene kennisgeving Heden overleed na een kortstondig lijden onze innig geliefde Man, Va der, Behuwd-, Groot- en Over grootvader, de heer JACOB BOUW in de ouderdom van 80 jaar en 4 maanden. Uit aller naam: A. ROUW—ZWARTEPOORTE 's-Heer Hendrikskinderen, 9 November 1951.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 5