Toezicht op het credietwezeii 3 i Voorstel inzake verkiezingen in Duitsland op agenda geplaatst Adenauer gaat met Grote Drie te Parijs confereren A Ike en Bradley onder vuur „Vervalser!" riep men tot Pholien, doch hij kreeg motie van vertrouwen Eisenhower krijgt beschikking over atoomwapens CREDIETCONTROLE MET 55-31 STEMMEN AANVAARD Verklaring der Arabische Liga vandaag verwacht pers. Australiër Casey: „Ik ben geschokt door Wysjinsky's cynisme SNIPPER NIEUWSk Het tuinbouwonderwijs in Zeeland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vergadering der V.N. te Parijs Krachtige aanval der verbondenen «li Pagina 4 I k Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie .2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD te JAARGANG N. 2017 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 10 NOV. 1951 Hoofdredacteur: Jf, D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema. Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 7.53 u. onder 16.55 u.; Maan op 15.38 u., onder 5.22 u. Hoogwater op Zondag 11 Nov.: Vlissingen: 0.05 u. 1.84 m., 12.21 u. 1.74 m.; Terneuzen: 0.32 u. 2.03 m., 12.50 u. 1.92 m.; Wemeldinge: 1.39 u. 1.71 m., 13.59 u. 1.51 m.; Zierikzee: 1.25 u. 1.49 m., 13.42 u. 1.28 m. „Het thans door de Westerse mogendheden ingediende voorstel voor het distellen van een commissie der Verenigde Naties, die een onderzoek naar het bestaan van de juiste voorwaarden voor vrije verkiezingen zou moeten Instellen, is onwettig en een grove schending van het handvest*', zei de Rus sische afgevaardigde, Malik, gisteren in de vergadering van de agendacommissie der Verenigde Naties. „West-Duitsland", zo zei hjj later, „moet 'n militair gebied worden. Generaal Eisenhower stelt fascistische generaals als zjjn nauwste medewerkers aan, hetgeen een schending Is van het handvest en In strjjd met de eisen van het gezonde verstand. Zij, die het voorstel hebben Ingediend willen het Duitse militarisme doen herleven''* De afgevaardigde der Ver. Staten, Austin, maakte bezwaar tegen Maliks gezegde dat de Verenigde Naties de bevoegdheid zouden missen zich met het Westerse voorstel bezig te houden. Hij noemde het bespreken door de Ver- enigde Naties van de Russische blokkade van Berlijn en van de Koreaanse oorlog als precedenten, waaruit z.i. duidelijk bleek dat de internationale or ganisatie, ten volle bevoegd is het Westerse voorstel In behandeling te nemen. Het voorstel om deze kwestie op de agenda te plaatsen werd dan ook aan genomen met 122 stemmen. De agendacommissie had hiervoor met 6 tegen 4 stemmen by vier onthou- besloten de beslissing over de vraag, of de kwestie van de onafhan- kelykheid van Marokko op de agenda van de Algemene Vergadering zal wor den gplaatst, uit te stellen. „De Sowjet-Unie is de enige oorzaak van de zwakte van de organisatie der Verenigde Naties. Ik ben geschokt door Wysjinsky's cynisme en ik ben er ze ker van, dat men dit overal ter we reld, waar men naar vrede haakt, ook zal zjjn", zo zei de Australische minis ter van Buitenl. Zaken, Casey' gisteren in de Algemene Vergadering der Ver. Naties te Parjjs. Wysjinsky is een meester in de ironie, maar er zjjn on derwerpen die te ernstig zijn voor zjjn ironie. De Nieuw-Zeelandse Hoge Commis saris in Londen, F. W. Doidge, noemde het ontwapeningsplan van de Westelijke nm 2. E STAAT heeft tot taak een goed J-/ financieel beleid te voeren en zodanige maatregelen te treffen, dat een crisis wordt voorkomen. Politieke wensen, die zich vaak niet aan de werkelijkheid storen, moeten buiten beschouwing blijven. Vooral als het er op aankomt ingrijpende maatrege len te treffen. Doch nimmer mogen hieraan opgeofferd worden de grond wettelijke vrijheden van het Neder landse volk. WIJ SCHREVEN REEDS in ons artikel over dit onderwerp, dat het wetsvoorstel „Toezicht op het credietwezen", dat inmiddels door de Tweede Kamer is aangenomen in grijpende veranderingen aanbrengt in het financiële beleid van de staat en het bankwezen. En dus zou men mogen aannemen, dat de Minister in de eerste plaats in overleg zou treden met de bestaande organisaties in het credietwezen. De Minister heeft blijkbaar, toen hij dit wetsontwerp opstelde, een advies van het credietwezen overbodig geacht, hetgeen door de commissie van rap porteurs, bestaande uit de heren Romme, Schouten, Van de Wetering, Hofstra en Ritmeester terecht werd betreurd. Met alle respect voor de deskundigheid van onze Minister van Financiën had dit toch zeker moeten gebeuren. Nu lijkt het er op, dat het algemeen landsbelang wordt opgeof ferd aan dat van een almachtige staat, in casu aan het inzicht van de Mi nister. Wij komen hierop nog nader terug. IXJINNEER de credietinstellingen te gemakkelijk crediet verlenen, is dit niet zonder jevaar voor hen, die aan die credietinstellingen gelden in bewaring geven. Helaas hebben wij in de crisisjaren nè 1929 dienaangaan de enkele onaangename ervaringen opgedaan. Wanneer dus een wettelijke regeling beoogt de bescherming van de credietgevers tegen een verkeerd gebruik van de aan de credietinstel lingen toevertrouwde gelden, dan is dit toe te juichen. Voorschriften zouden kunnen wor den gegeven van verbod of beperking van het verlenen van bepaalde soor ten of vormen van credieten, die een bepaalde omvang te boven gaan. De totale credietgeving zou kunnen wor den beperkt tot een percentage van de creditgelden of tot een bepaalde verhouding van het bankkapitaal en reserves. Men kan voorschrijven dat de bankinstellingen verplicht zijn maandelijks een verkorte balans te publiceren vele banken doen dit reeds waaruit duidelijk de liqui diteit van de bank blijkt. Mits dit niet ontaard in een ongekende ambte narij. DE TEGENSTANDERS in de hier boven genoemde commissie van rapporteurs staan op het standpunt, dat de huidige toestand en het beleid der banken geen reden geven tot wettelijke regeling. Volgens het jaar verslag van de Nederlandsche Bank is de credietverlening verklaarbaar en geenszins excessief, zelfs relatief ge ring. De credietexpansie is naar ge zonde regels uitgevoerd. Natuurlijk kunnen wij dit standpunt delen, doch aan dit wetsontwerp zit meer vast dan een controle op het particuliere bank wezen, hetgeen wij in. een volgend artikel nader uiteen hopen te zetten. De moeilijkheid is echter de vraag wie dit toezicht moet uitoefenen. De Nederlandse Bank zou daarvoor het aangewezen orgaan zijn en wordt in het wetsontwerp daarvoor ook ge noemd, doch sinds deze bank Staats- Bank is geworden en dus onder geschikt aan de Minister van Finan ciën worden de bezwaren tegen de controle wel veel groter. G. L. grote drie „een oprechte poging om grote politieke verschillen te overbrug gen, die bij voortduring angst en onze kerheid veroorzaken en aanleiding van de herbewapening zijn". Nieuw-Zeeland wenst vurig een dergelijke verzoening. Laten we werken voor het vreedzaam samenleven, waarover mr Stikker heeft gesproken, doch laten wij dat doen met sober werkelijkheidsbesef en grote om zichtigheid. Norris E. Dodd, directeur-generaal van de F.A.O. (Landbouw- en Voedsel- organisatie) drong aan op de productie van meer voedsel voor de hongerenden. De wereldvrede kon niet op ellende en honger gebaseerd worden. Jaime Torres Bodet (Mexico), direc teur van de Unesco, deed een beroep op de landen om te komen tot een vre de op basis van economische en sociale rechtvaardigheid „evenals op intellec tuele en morele solidariteit van de mensheid". Vrede was niet een kwestie van zuiver politieke aangelegenheden. Meer dan de helft van de wereldbevol king kon niet lezen en schrijven. „Welk een energieverkwisting, welk een schande en welk een voedingsbodem voor opstand" zo riep hij uit. De vergadering is verdaagd Maandag. RAAD VAN DE WATERSTAAT INGESTELD. Bij Kon. Besluit is ingesteld een Raad van de Waterstaat. Deze Raad is be doeld om de minister, die belast is met de uitvoering van de waterstaatswet, op diens verzoek of eigener beweging van advies te dienen met betrekking tot het Rijkswaterstaatsbestuur. De le den zullen voor 6 jaren worden be noemd, met dien verstande, dat bij de eerste benoeming de helft van de leden deze benoeming voor drie jaren ge schiedt. tot Ridgway weer in Korea. Donderdag Is onverwachts de opper bevelhebber van de Verenigde Naties, generaal Ridgway, in Korea aangeko men. Troepen der verbondenen zijn op het Westelijke front in Korea een hevige aanval- begonnen, gesteund door een massaal artilleriebombardement en tanks. De Chinezen, die hun tanks na een treffen met zware tanks der verbonden troepen blijkbaar hadden teruggetrok ken, ontruimden gebied ten Noord- Westen van Yontsjon, dat zij in de af gelopen drie dagen hadden veroverd. GELUKWENSEN AAN MOSKOU. Het Russische persbureau Tass meldt dat Koningin Juliana van Nederland 'n gelukwens aan de Sowjet-Unie heeft gezonden ter gelegenheid van de 34ste jaardag van de Octoberrevolutie. Ook de staatshoofden van o.m. Frankrijk, Argentinië, Irak, Ethiopië, Zwitserland, Turkije, België en Luxemburg zonden een gelukwens. OM DUITSLANDS ONAFHANKELIJKHEID. Kanselier Adenauer, die tevens minister van Buitenlandse Zaken ls, heeft een uitnodiging van de drie Westelijke geallieerden aanvaard, om 22 Novem ber te Parijs een bespreking te komen voeren met de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, Frankrijk en Amerika. Men zon dan spreken over de laatste fasen van de Integratie van West-Duitsland In West-Europa, zoals voorzien op de conferentie te Washington van September. West-Duitsland zou een aantal verdragen tekenen, welke een einde zonden maken aan de Hoge Commissie en het bezettingsstatnut. In feite zou West- Duitsland onafhankelijk worden. In ruil hiervoor zou het troepen op leiden voor de Westerse defensie. De Parijse conferentie zal gevolgd worden door een bijeenkomst van de raad van het Atlantisch Pact in Rome, die be sluiten zal bespreken over de vorming van een Europees leger. Kanselier Adenauer heeft medege deeld, dat In het te sluiten verdrag tus sen de Westelijke geallieerden en West- Duitsland het gehele Duitsland juri disch op precies dezelfde wijze zal wor den behandeld als de Bondsrepubliek. Bij het bepalen der rechten en plichten van de Bondsrepubliek was bepaald, dat deze zouden gelden voor geheel Duits land, evenals voor de gebieden aan de andere zijde van de Oder en de Neisse. De hereniging van Duitsland kon slechts tot stand komen in een hecht aaneengesloten Europa. Na de vijfde en laatste reis van dit jaar is het hospitaalkerkschip „De Hoop" op de helling gegaan voor de nodige herstellingen. Gedurende deze vijf reizen werden 77 patiënten op zee behandeld, 7 werden aan wal gebracht, 8 patiënten werden in het hospitaal van het schip opgenomen. 43 recepten wer den afgeleverd. De predikant bezocht 16 loggers. De Marconist repareerde 8 radio-installaties en behandelde 41 op roepen om hulp. De staf bestond uit ds D. P. Kalkman, Geref. predikant uit Moordrecht, dr F. H. Cherieux uit Den Haag. Toen een 50-jarige brigadier van politie door de burgemeester van Meppel op het matje werd geroepen, wond de politieman zich zo op, dat hij zijn dienstrevolver trok en zichzelf door het hoofd schoot. Onderweg naar het ziekenhuis is hij overleden. Minister van den Brink heeft te Pernis een ka- talytische kraakinstallatie van de B.P. M. in bedrijf gesteld. Hij deelde hierbij mede, dat na Engeland Nederland de belangrijkste exporteur van aardolie producten is in Europa. Overheidsdiensten de dag voor Kerstmis en Oudjaarsdag gesloten. De Rijksoverheidsdiensten zullen op 24 en 31 December gesloten zijn in ver band met de noodzakelijkheid het ver bruik van brandstoffen te bewerken. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de gemeentebesturen verzocht een zelfde regeling te treffen. VOEDSELSITUATIE IN ENGELAND GEVAARLIJK. De conservatieve Britse minister van Voedselvoorziening, Gwüyn Lloyd Ge- vlie een tableau opvoerden, oreg, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse voedselaanvoer zich in een gevaarlijke situatie bevindt, welke overeenkomt met die van 1941. PERZIë WIL 70% VAN OLIE GOEDKOOP AAN ENGELAND VERKOPEN. Koninklijke Shell wellicht afnemer. Volgens Amerikaanse persberichten heeft Perzië aangeboden ongeveer 70 procent van zjjn olleproductle tegen verlaagde prijs aan het Westen te ver kopen. Ditaanbod zou deel uitmaken van een plan tot regeling van het ge schil met Engeland. De Perzen zouden er echter op staan de rest van him olie- productie te behouden voor verkoop aan andere afnemers tegen bogere prijzen. Mossadeq zou belangstelling hebben getoond voor suggesties om de Perzi sche olie te verkopen aan de Koninklij ke Shell. De Perzen zonden er geen be zwaar tegen hebben, wanneer deze maatschappij, die voor 49 procent En gels eigendom ls, de olie weer zou ver kopen aan een zuiver Engelse onderne ming, dat de oüe zou kunnen afzetten in Engeland, West-Europa en het Mid- den-Oosteii. Geref. Oudervereniging te Goes bijeen. Voor de Oudervereniging der Geref. Kerk te Goes sprak gisteravond de heer Chr. de Bruin uit Middelburg over het Geref. Jeugdwerk, uitgaande van de organisaties. Aan deze avond, die onder leiding stond van de heer Vriend uit Goes, werkten de meisjesclubs mede, Gene. aal Eisenhower (rechts) en generaal Omar Bradley, voorzitter van de verenigde chefs van staven, werden belegerd door fotografen toen, zij voor een bespreking met president Truman op het Witte Huls aankwamen. Elsen hower was naar de Verenigde Staten gekomen ter bespreking van de vraag stukken van de economische stabiliteit van Europa in verband met de in spanningen, die dit deel van de wereld zich voor de defensie moet getroosten. De heer Chr. Kole te Kloetlnge is benoemd tot distrietsmonteur der N.V. P.Z.E.M., in het district Serooskerke. Rumoer in Belgisch Parlement Zijn aftreden als premier echter vrijwel zeker Van Cauwelaert, de voorzitter van de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers, heeft zich Donderdagavond laat genoodzaakt gezien de vergadering te schorsen en de publieke tribunes te doen ontruimen, toen hij met zjjn voor zittershamer het rumoer der afgevaardigden niet meer kon overstemmen. Door de socialisten geuite kreten als „Vervalser" en „Ontslag, ontslaggericht tot minister-president Pholien, en de weerwoorden van de Katholieken veroorzaak ten e/en dusdanig lawaai, dat men zelfs de electrische bel niet meer hoorde. Toen de rust hersteld was, werd een motie van vertrouwen in de regering met 101 tegen 94 stemmen en 4 onthoudingen aangenomen. Dat wil echter niet zeggen, dat Pholien als premier zal aanblijven; de Katholieken hebben hun eenstemmigheid niet willen verbreken en hem daarom gesteund, maar de oppositie in kringen van de O.V.P. is dermate groot dat zijn vervanging zo goed als zeker is. Hij heeft zijn party reeds z\jn mandaat teruggegeven. het debat betoogde, dat hij geen schuld heeft aan de prijsstijgingen. Overwogen wordt een coördinator aan te stellen voor economische en so- De oorzaak tegen het rumoer was het feit dat de socialist Achiel van Acker verklaarde een statistiek In zijn bezit te hebben met als opschrift: „voor het buitenland". Deze statistiek zou geheel andere cijfers bevatten, dan die welke Pholien kort tevoren had gegeven ter verdediging van zijn beleid. Direct daarop barstte het lawaai los en toen de rust hersteld was, diende de socialist Bohy een motie in, waarin de „proce dure bestaande uit het vervalsen van statistieken" veroordeeld werd. Over deze motie is niet gestemd; het was inmiddels n.l. 1 uur in de nacht ge worden (men was om 10 uur 's ochtends begonnen) en met instemming van de vergadering besloot men de motie als verworpen te beschouwen met hetzelfde aantal stemmen als waarmee de motie van vertrouwen was aangenomen. WIJZIGINGEN IN ECONOMISCH BELEID? Het is wel zeker dat Albert Coppé, de minister van Economische Zaken, zal worden vervangen, hoewel hij tijdens ATLANTISCHE STRIJDKRACHTEN MOETEN DIRECT OP VOET VAN OORLOG WORDEN GEBRACHT. Generaal Elsenhower heeft de stellige verzekering ontvangen de beschikking te zullen krijgen over moderne wapens, met inbegrip van atoomwapens en de uitrusting, nodig om de beperkte At lantische strijdkrachten onmiddellijk op voet van oorlog te plaatsen. Generaal Eisenhower had te verstaan gegeven, dat het zeker nodig zou zijn nog een of zelfs wel meer divisies naar Europa te zenden. Amerika beschikt over atoomwapens, welke geschikt zijn voor het gebruik te velde. Zü zouden te vergelijken zjjn met artillerie, hoewel het niet strikt een vorm van bommen, zo heeft Sena tor Zales Ecton, die In Nevada atoom- proeven heeft bijgewoond, tegenover verslaggevers verklaard. De wapens waren in voldoende mate aanwezig om indien nodig in Korea gebruikt te wor den. De proeven hadden getoond, dat zeer bevredigende resultaten bij het atoomonderzoek werden bereikt. In het verleden had men de atoom bom als een offensief wapen beschouwd. Men zou haar thans echter kunnen ge bruiken als defensief wapen, d.W.z. voor de bescherming van de grondstrjjd- een vorm van artillerie betrof, doch krachten, aldus Ecton, dale problemen. In dit verband worden de namen van Gaston Eyskens en Du- vieusart genoemd. Deze zonden echter geweigerd hebben deze post te aan vaarden, zolang Pholien premier is. Na vier dagen Kamerdebatten: De Tweede Kamer heeft haar oordeel oveir het toezicht op het crediet wezen geveld. Met 5531 stemmen zag minister Lieftinck zjjn wetsontwerp aangenomen. Het was slechts de smalle basis die hem aan deze overwinning hielp, want noch de minister, noch de katholieken of socialisten zullen de steun van de communisten op prjjs hebben gesteld. De zaak is dus gelopen zoals men heeft verwacht. Op één belangrijk punt moest de bewindsman echter de nederlaag lijden, En dat was de werkingsduur der wet. Het amen dement Janssen (K.V.P.) om deze wet te doen gelden tot 1 Januari 1955 werd met 6421 stemmen aangenomen. Slechts de socialisten bleven de mi nister trouw. Het zwakjes „tegensputteren" maakte op de andere fracties geen enkele indruk. Prof. Lieftinck heeft de vierdaagse slag dus gewonnen. De voorstanders van dit ontwerp feliciteerden hem hartelijk met dit succes, onder aanvoering van de partij-voorzitter van de P.v.d.A., de heer Vorrlnk, die als eerste zijn bank uitsnelde voordat de uitslag nog bekend gemaakt was om zjjn geestverwant de hand te drukken. De heer Romme antwoordde hierop, dat de houding van de K.V.P. conse quenter is dan die van de V.V.D. Want Dat de socialisten tegen een verkor ting van de werkingsduur van deze wet waren zal niemand hebben verwonderd. Zij hebben bij monde van de heer Hof stra meer dan eenmaal bepleit dat een blijvende regeling het meest gewenst is Bovendien was hij voor de termijn van vier Jaar, omdat men dan beter de con junctuur situatie kan bekijken dan ge durende een kortere periode. De heer Janssen had zijn amende ment echter ingediend omdat hij van mening was dat een termijn van drie jaar voldoende is om ervaringen met dit wetsontwerp op te doen. Dan zal ook de vraag hoe dat het beste kan ge schieden aan een oordeel der Kamer onderworpen kunnen worden. Aange zien er een verband bestaat tussen dit wetsontwerp en het (nood)programma van de regering is het, volgens de heer Janssen, gewenst, dat deze noodvoor ziening voor drie jaar geldt. Hij zeide echter uitdrukkelijk, dat hij dit ont werp een sportieve kans wilde geven. Het was logisch dat de minister die sportiviteit zover wilde opvoeren dat aan de werkingsduur der wet niet ge tornd mocht worden. De heer Schouten (A.R.) liet de mi nister duidelijk uitspreken, dat inschrij ving in één van de vier registers niet betekent, dat de crediet-instelling geen andere functie mag vervullen. Naar haar hoofdfunctie wordt bepaald in welke register de instelling zal worden ingeschreven. POSITIE VAN DE K.V.P. Deze vergadering begon met het slot van de replieken. Die waren interes sant omdat de heren Oud en Romme elkander in de haren vlogen over de positie van de K.V.P. Als men de heer Romme op zjjn partijcongres hoort ls de K.V.P. het tegenwicht op de P.v.d.A. Ziet men de K.V.P. In de Kamer dan blijkt, dat zij zich laat meeslepen door de socialisten, zo zelde de heer Ond. DE VERDEDIGING VAN HET MIDDEN-OOSTEN. Vertegenwoordigers van de zeven landen van de Arabische Liga zullen wel licht: vanavond te Parijs een gemeenschappelijke verklaring uitgeven over de Westerse voorstellen voor een verdedigingsorganisatie van het Midden-Oosten. Frankrijk, Engeland, Amerika, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Turkije zijn eveneens van plan hedenavond een gezamenlijke verklaring over de verdediging van het Midden-Oosten uit te geven. De desbetreffende officiële verklaring zijn partij let het meest op 's lands be lang. Meer in het bijzonder keerde de heer Romme zich echter tegen de heer Welter, die de „vrijheid" had gepredikt. Laten we daarvan maken „vrijheid in gebondenheid", zo zelde de K.V.P. frac tievoorzitter. Als we zeggen vrijheid in gebondenheid wat betreft onze rechts orde zal de heer Weiter de deur, die wij dan openzetten, wel doorgaan. Zeg gen wij vrijheid in gebondenheid wat betreft de welvaartsorde dan zal de heer Weiter misschien aarzelen. Dan heeft hjj een duwtje nodig. Wij willen hem zo'n duwtje in alle vriendschap geven, zo besloot de heer Romme zijn meesterlijke repliek. Maandagmiddag komt de raad van Arnemulden bijeen. Aan de orde komt de gunning van de pacht van de vishal en de vaststelling van de begroting 1952. Engeland, Frankrijk, Amerika en Turkije hebben gisteren de regeringen van het Midden-Oosten, Israël en Egyp te inbegrepen, er van op de hoogte ge steld, dat zjj voort zullen gaan met de Instelling van een gezamenlijk comman do in het Midden-Oosten. KERSTADOPTIE VAN AMBONEZEN. De Stichting „Door de Eeuwen Trouw" doet 'n beroep op de Nederlanders „om de Ambonezen in Nederland te laten merken dat wij hen niet vergeten, nu zij 't Kerstfeest in ons land vieren". Daar toe kan men aan het Centraal Bureau der Stichting (Floralaan Oost 148 te Eindhoven) een adres van een gezin (met vermelding van de samenstelling daarvan) of van een vrijgezel, aanvra gen. Door dat te doen neemt men de verplichting op zich er verder voor te zorgen. TenSlotte is er nog de gelegenheid om geld te storten op postrekening 426 onder het motto: Sint Nicolaas- en Kerstadoptie. Deze gelden zullen dan besteed worden voor de aankoop van pakketten en de verzending daarvan. zal dit weekeinde gepubliceerd worden, Zij werd tevens overhandigd aan de ministers van Buitenlandse Zaken van genoemde landen, die zich thans voor het bijwonen der Algemene Vergadering te Parijs bevinden. Aanvankelijk was overwogen er een zeven-mogendhedenverklaring van te maken (tezamen met de drie eerder ge noemde Britse dominions) doch tenslot te is besloten dat slechts de vier mo gendheden het plan aan de betrokken regeringen zouden overhandigen. - Het Noorse s.s. „Kari', dat dezer da gen op een wrak is gelopen, is thans van Zeebrugge opgestoomd naar Ant werpen, waar het gerepareerd zal wor den. De „Kari" werd begeleid door drie sleepboten en twee bergingsvaartuigen. DE BILT ZEGT: In de Noord-Oostelijke helft van het land aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Overigens droog weer met nu en dan opklaringen. Over wegend matige Zuidelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. School te Kapelle is te klein In de vergadering van de Tuinbouw- commissie van de Z.L.M., gehouden in hotel „Centraal" te Goes onder voor zitterschap van de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, is uitvoerig van ge dachten gewisseld over het op komst zijnde nieuwe onderwijsprogramma voor de lagere land- en tuinbouwscholen. Het ligt namelijk in de bedoeling het onderwijsprogramma zodanig in te rich ten, dat aansluiting van het zesde leer jaar der lagere school gegeven kan worden, terwijl tevens meer aandacht besteed zal moeten worden aan licha melijke opvoeding handenarbeid en der gelijke. Eén der eerste vereisten hier voor ls echter, dat de tuinbouwscholen over minstens twee goede leslokalen beschikken. Aangezien de tuinbouw school der Z.L.M. te Kapelle in een noodgebouw is ondergebracht, dat niet aan de eisen voldoet, besloot men het Dagelijks Bestuur oer Z.L.M. te advi seren op korte termijn een uitbreiding van de school te bewerkstelligen. waterbeheersing. In Schouwen heeft een onderzoek naar de grondwatertoestand in de duin streek uitgewezen, dat deze minder wordt. Verbetering hiervan zal met hoge kosten gepaard gaan en de ver gadering besloot derhalve het Dagelijks Bestuur te adviseren een financiële bij drage te verlenen. In de aanvang van de vergadering, welke werd bijgewoond door de Rijks- tuinbouwconsulent ir W. van Soest en de heer J. Q. C. Lenshoek, laatstge noemde ais vertegenwoordiger van de Commissie werkgeversbelangen, werd de afzet van de tuinbouwproducten in het kort besproken. Deze blijft gunstig verlopen, dank zij de slechte oogst in andere Europese landen. Ook voor het bewaarfruit mogen de vooruitzichten niet ongunstig genoemd worden. Afge wacht dient te worden, welke houding de nieuwe Engelse regering zal aanne men. Voorts werd medegedeeld, dat er enig meningsverschil bestaat tussen de standsorganisaties en de vak-technische organisaties, over de vertegenwoordi ging van de verschillende organisaties in de hoofdafdeling Tuinbouw van de P.B.O. In het hoofdbestuur heeft het nieuwe landbouwbeleid een uitvoerige discussie uitgelokt. Men zou namelijk gaarne zien, dat voor de belangrijkste tuin bouwproducten een basisprijs werd vastgesteld. 'M

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1