M „WESTELIJK VOORSTEL STROOIT DE WERELD ZAND IN DE OGEN Toezicht op het credietwezen. '9 15 15 15 !5 19 18 !5 Wrange rede van de Russische afgevaardigde Groenten- en fruitexport krijgt een hardë klap Heeft Eden voorstel van Perzië en Amerika verworpen? Minister Lieftinck praatte bijna vier uur lang Christelijke onderwijzers bezonnen zich op hun taak* jave PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wysjinsky lachte f Besluiten van Agenda-commissie Pagina 4 breid» olade- r «tik 'ens van jieken mei EZINNEN ïRBRUIK, ZEN. ige cijfers nten-publi- lie-bureau pert, ravenhaga Uitgave: Stichting „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu ren: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2016 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 9 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes 'Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 7.52 u., onder 16.57 u.; Maan op 15.26 u., onder 4.03 u. Hoogwater op Zaterdag 11 Nov. Vlissingen: 11.35 u. 1.59 m., u. m.; Terneuzen: 12.04 u. 1.78 m., u m.; Wemel- dinge: 0.48 u. 1.61 m., 13.10 u. 1.41 m.; Zierikzee: 0.36 u. 1.42 m., 12.50 u. 1.20 m. „Di heb tijdens de rede van Acbeson geen moeite gehad om wakker te blijven, zo hartelijk heb ik steeds om deze afgevaardigde moeten lachen", zo zei do Russische afgevaardigde Wysjinsky gisteren in de Algemene Verga dering van de Ver. Naties te Parijs. De ontwapeningspoging van de Weste lijke mogendheden noemde hjj een poging om de wereld zand in de ogen te strooien. De publieke- en perstribune was afgeladen toen Wysjinsky op betrekkelijk rustige toon zjjn toespraak hield. In de morgenuren had minister Stikker nog het woord gevoerd, die zich met kracht tegen de opvatting keerde dat de oorlog alleen maar verdaagd kan worden, als de proletarische revolutie in Europa voltooid zal zjjn. Acheson had voor deze rede de voorstellen van Truman bepleit en gevraagd deze onmiddellijk te behandelen. De internationale toestand, zo zei Wysjinsky, was slechter geworden als rechtstreeks gevolg van de agressieve daden van de Ver. Staten en de landen, die de Amerikaanse leiding zjjn gevolgd. De wereldeconomie en de aard der we reldinflatie hadden een ongezond ka rakter tengevolge van de bewapenings wedloop en de ingestelde beperkingen bij de binnenlandse economie. „Ik verzoek met klem niet het invoe ren van beperkingen en vermindering van de bewapening, doch een onvoor waardelijk verbod van alle atoombom, men". Rusland maakt alleen maar atoom bommen om zich te verdedigen en is niet van plan het Westen aan te vallen. Het was een publiek geheim, dat de Ver. Staten de stoot gegeven hadden tot het plan-Schuman en het plan-Pleven, die alleen tot doel hadden het militaire potentieel van Duitsland te herstellen. Daarom hadden de drie Westerse mo gendheden de conferentie van de Grote Vier in Juni doen mislukken. i. TERWIJL, wjj dit schrijven zjjn in de Tweede Kamer de debatten begon nen over het door Minister Lieftinck ingediende wetsontwerp „Toezicht op het credietwezen". Dit wetsontwerp heeft veel beroering en reacties teweeggebracht. Een stroom van requesten en dagbladartikelen ook in ons blad is hieraan meermalen aandacht geschonken zjjn aan dit ontwerp gewijd. De critiek die vooral de finantiële bladen hebben geuit, is niet bepaald vleiend over ons overheidsbe leid. Misschien zijn sommigen van mening, dat dit wetsontwerp een aangelegen heid is voor de staat en het bankwezen, doch niets is minder waar dan dat. Dit raakt het gehele Nederlandse volk, om dat bij aanvaarding van dit wetsont werp het gevoerde finantiële beleid van de staat en het credietwezen ingrijpen de verandering zal ondergaan. Wjj mo gen dus aannemen dat de debatten en het commentaar daarop met meer dan gewone belangstelling zullen worden gevolgd. In enkele vervolgartikelen willen wij zeer in het kort de aanleiding tot de indiening van dit wetsontwerp, alsook de voor. en nadelen, bespreken. VOORSTELLEN. Wysjinsky diende het volgende vijf ledige voorstel in: 1. De Algemene Vergadering verklaart dat deelneming aan het agressieve At lantische blok en de inrichting van Amerikaanse bases door dergelijke lan den in andere landen onverenigbaar is met bet lidmaatschap der Ver. Naties. 2. Landen, die deelnemen aan de oor log op Korea moeten de vijandelijkhe den staken en zich binnen tien dagen hierna op de 38ste breedtegraad terug trekken. 3. Alle buitenlandse troepen, met in begrip van vrjjwilligersformaties moe ten binnen drie maanden uit Korea te ruggetrokken worden. 4. Alle leden staten van de Ver. Na ties en andere staten buiten deze or ganisatie moeten voor 1 Juni 1952 een conferentie beleggen ter bespreking van een werkelijke beperking van de bewa pening, het verbod van het atoomwapen en een internationale controle. 5. De Ver. Staten, de Sowjet-Unie, Frankrijk, Engeland en China moeten een vredespaot sluiten waaraan alle an dere staten zich moeten honden. Wysjinsky verklaarde voorts, dat de strjjd voor de vrede zou eindigen met een volledige overwinning van de vre de, zoals maarschalk Stalin had gezegd. ACHESON. Toen Acheson het spreekgestoelte be klom werd hij begroet door een lang durig applaus. Hjj zei, dat indien het ontwapeningsprogram aanvaard werd het binnen 10 jaar mogelijk zou zjjn de productiviteit van de wereld met 10 procent te verhogen en de hele wereld behoorlijk eten te geven. "Tijdens deze uitspraak schoven Wysjinsky en Malik elkaar notities toe. De Ver. Staten zjjn er trots op in staat te zijn geweest een leidende rol te spelen in de grote demonstratie van collectieve veiligheid in Korea, aldus Acheson. Voorts verklaarde hij, dat in het af gelopen jaar geen enkele daad van de Sowjet-Unie heeft aangetoond, dat zjj bereid is met de rest van de wereld sa men te werken om spanningen en oor logsgevaar te verminderen. STIKKER. Minister Stikker deed een vurig be roep op de menseljjke waardigheid om deze de haar toekomende plaats te ge ven. Hij deelde mee, dat de Nederland se regering het betreurt, dat Italië nog niet als lid van de Ver. Naties is toe ft* DE VERSCHILPUNTEN. De verschilpunten tussen de ont wapeningsvoorstellen der Westelij ke drie grote mogendheden en de voorstellen, die Wysjinsky thans gedaan heeft, zijn: 1. De Westelijke mogendheden stelden een onmiddellijke bijeen komst van de staatshoofden van de Sowjet-Unie, de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk voor. Wys jinsky wil een vjjfmogendheden- conferentie voor het sluiten van een niet-aanvalsverdrag, waaruit blijkt, dat de status van China nog een belangrijk geschilpunt is tus sen Oost en West 2. De Westelijke mogendheden stellen internationale contróie van atoomwapens voor, doch de Sow jet-Unie wil algeheel verbod. 3. De Westelijke stellen de ge vechtslinie in Korea als grens voor een wapenstilstand voor, Wysjin sky de 38ste breedtegraad. heim van Frankrijk is. En moge onze arbeid de, in diepe nederigheid gevraag de zegen ontvangen van Hem, die in Zijn handen het lot van volken en na ties geborgen houdt", besloot mr Stik ker zijn toespraak. De agendacommissie van de Algeme ne Vergadering der Ver. Naties heeft gisteren met negen tegen drie stemmen en twee onthoudingen (Engeland en Noorwegen) een voorstel van de Sow jet-Unie verworpen, waarin verzocht* werd een aanklacht van nationalistisch China tegen Rusland inzake verdrags schendingen niet op de agenda der Al gemene Vergadering te plaatsen. Mohamed Farozi Bey drong erop aan het voorstel van de Arabische staten inhoudende een verzoek tot bestudering van de schending van de Marokkaanse rechten door Frankrijk op de agenda te plaatsen. IN KOREA GESNEUVELD. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten op 10 October j.l. in Korea is gesneuveld de soldaat R. F. Parijs, afkomstig uit Soe- rabaja. Verder maakt de regering bekend, dat tot haar leedwezen tengevolge van op 10 October tijdens actie In Korea be komen verwondingen, op 11 October Is overleden de soldaat J. Duinmayer, af komstig uit Hoorn. Bespreking van Adenauer met Westelijke Grote Drié. Adenauer zal op 21 en 22 November te Parijs een bespreking hebben met de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk. Adenauer is het met de drie partijen van zijn coalitie-regering eens gewor den, dat voor een verenigd Duitsland wanneer het in een verdrag met de drie Westelijke grote mogendheden verplich tingen op zich zou nemen, dezelfde voorwaarden zouden moeten gelden, als voor West-Duitsland in het voorgeno men verdrag met de Westelijke mo gendheden zullen gelden. VERBONDENEN VERWERPEN VOORSTEL VAN DE COMMUNISTEN. Te Panmoendjon is bekend gemaakt, dat de verbondenen Donderdag het jongste communistische voorstel voor een wapenstilstandslinie langs de hui dige frontlijn vierkant hebben verwor pen. De commissie is tweemaal in to taal vijf uur bfleen geweest. Na de ochtendzitting verklaarde generaal- majoor Hodes van de Ver. Naties-dele gatie: „Wij trachten er achter te ko men, wat dit (communistische) voor stel precies inhoudt". De verwerpingen betekenen niet dat de onderhandelingen in het honderd zijn gelopen. Woensdag is een heftige slag geleverd tussen communistische en geallieerde tanks. Samenspreking over Europees leger Te Londen is bekend geworden, dat de chefs van staven van de 12 landen van het Atlantisch Pact te Rome zul len. bijeenkomen, enkele dagen voordat de ministerraad on 24 November sa menkomt. De militaire commissie zal de wijzi ging- van de verdedigingsplannen van het Atlantisch Pact en de voorgestelde versnelde opbouw van de Atlantische strijdmacht bespreken. gelaten. TIJDENS de bezettingsjaren hebben Mr Stikker sprak vervolgens de hoop X i^,rir. uit) dat het confiict in Korea tot een spoedige oplossing zal komen. Over het vluchtelingenvraagstuk sprekend gewaagde mr Stikker van de brief die H.M. de Koningin onlangs aan de president van de Verenigde Staten heeft gericht. Met de woorden: „Moge de arbeid van de zesde zitting van de Algemene Vergadering de gelukkige invloed on dergaan van die combinatie .„van vin dingrijkheid en realisme, die het ge- de bezetters de bankbiljettenpers druk werk verschaft. Milliarden guldens aan bankpapier zijn in omloop gebracht, zonder dat hiervoor de vereiste dekking aanwezig was. Na de bevrijding moest al dit bankpapier worden ingeleverd waarvan zoals wij ons nog zullen herinneren een groot gedeelte werd geblokkeerd. Rente van enige betekenis werd hiervoor niet vergoed, zodat Mi nister Lieftinck een goedkope geldpoli tiek kon voeren. Doch van lieverlede geraakte het geblokkeerde geld op, deels door terugbetaling in vrij geld, deels door vereffening van belasting aanslagen. Omdat wij de eerste jaren na de be vrijding nog weinig of niets met ons geld konden doen, deponeerden wij dit weer bij een bankinstelling, die daar ook geen emplooi voor had en het tegen een matige rente leende aan de staat of bij de Nederlandsche Bank in bewa ring gaf. De staat gebruikte deze gel den voor de financiering van zijn schul den en uitgaven. Doch toen we weer konden gaan bou wen en goederen konden kopen en han del en industrie weer behoefte kregen aan bedrijfscrediet, werden de aan de banken toevertrouwde gelden geleidelijk aan teruggevraagd. De banken konden rendabeler geld lenen aan handel en industrie dan aan de staat en dus wer den ook de aan de staat geleende gelden geleidelijk aan teruggevraagd. De regering moet nu maar zien om op andere wijze aan de benodigde gel den te komen. De overheid heeft dit probleem nu afgewenteld op de ge meenten en er zal wel niemand onder ons zijn die niet weet hoe groot daar door de moeilijkheden voor de gemeen tebesturen zijn geworden. Dagelijks trekken zij er op uit om geld te kunnen lenen en soms worden daarbij prak tijken toegepast, die niet door de beu gel kunnen. Toch willen wij deze prak tijken niet al te hard veroordelen, om dat de gemeentebesturen coüte que coüte geld dringend nodig hebben om aan de allernoodzakelijkste verplichtin gen te kunnen voldoen. ]V/T ET DIT AL neemt het vertrouwen in de finantiële gegoedheid van de staat en de gemeenten niet toe. Inte gendeel, in het buitenland gaat men wantrouwig staan tegenover het fian- ciële beleid van onze overheid en ook in het binnenland ziet men reeds een financiële crisis naderen. In grote lijnen ligt hier de aanleiding tot de indiening van het hierboven ge noemde wetsvoorstel. G. VEERBOOT VASTGELOPEN. De veerboot ZierikzeeKatse Veer is gisteren op de Zandkreek vastgelo pen, doordat de radarinstallatie niet functionneerde. De bemanning slaagde er in de veerboot na een half uur weer vlot te krijgen. Benoeming bij de Provinciale Planologische Dienst, Tot bureelchef der Provinciale Pla nologische Dienst voor Zeeland is be noemd de heer L. Everaars, ambtenaar bij de Provinciale Dienst voor de We deropbouw en Volkshuisvesting. De heer Everaars volgt de deze zo mer ontslagen bureelchef J. de Blieck op. In Terneuzen werd gisteren aanbe steed de afbouw van het Prot. zieken huis aldaar. De laagste inschrijvers wa ren D. Certyn en Zn en A. J. de Haan, beide te Amsterdam voor f 1.560.000. DE ENGELSE IMPORTBEPERKINGEN. OOK DE BANQUE DE FRANCE VERHOOGT DISCONTO OM DEVALUATIE TEGEN TE GAAN. In Nederlandse exportkringen houdt men rekening met een flinke terug gang van de uitvoer naar Engeland nu dit land zijn import heeft beperkt. De beperking komt voor de Nederlandse groenten- en fruitsector tamelijk hard aan, aldus verklaart men in Nederlandse tuinbonwkringen. Vooral de uitvoer van appels en van groenten en fruit in blik zal er moeilijkheden van ondervinden. Indien het appelencontingent voor Nederland alleen berekend wordt over de leveranties in 1951 (de basis is 1950—1951), dan kunnen de moeilijkheden ook nog meevallen. Betrekt men er 1950 (nihil) in, dan ziet de zaak er donker uit. Ten aanzien van de uitvoer van an dere tuinbouwproducten maakt men zich minder zorgen met het oog op het seizoen. De uitvoer van uien en toma ten valt niet onder de restricties en kan dus rustig doorgaan. Kool en peen zul len aan bijzondere vergunningen zijn gebonden. De omvang van deze uitvoer is ech ter niet groot. WALLSTREET. In New York verklaarden handelaars uit Wallstreet dat de Engelse maatre gelen om een eind te maken aan de goud- en dollaronttrekkingen ertoe zul len leiden, dat het vertrouwen in het pond sterling hersteld wordt. Zij waren van mening, dat een verbetering van de waarde van het pond sterling ech ter waarschijnlijk nog geruime tijd op zich zal laten wachten. Na een onderbreking van 19 jaar heeft de Bank of England thans weer de regulering van het volume der geld circulatie en van de rentevoet hervat. In volledige overeenstemming met de regering heeft het bestuur van de Bank besloten, dat het aanbod op de geld markt voortaan door de Bank zal wor den bepaald en niet meer, zoals tot dus verre geschiedde, door de behoefte van de geldmarkt. Dit betekent, dat er een eind is gekomen aan de periode van goedkoop geld, die in 1932 is begonnen. OPENBARE MENING. De Engelse openbare mening, zoals deze tot uiting wordt gebracht In de ochtendbladen van gisteren, kan wor den omschreyen als een grimmige vast beslotenheid om alle mogelijke lasten te dragen teneinde de strijd tegen de economische ondergang te' winnen. Het oliegeschil Volgens een bericht uit Washington in de „New York Times" heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, een voorgestelde oplossing van het BritsPerzische oliegeschil, dat in Washington door de Perzische premier, Mossadeq, en de Amerikaanse assistent minister van Buitenlandse Zaken, McGhee, was uitgewerkt, verworpen. Volgens de „New York Times" was het voorstel door Acheson te Parijs aan Eden voorgelegd. In diplomatieke kringen in Washington zou zijn gezegd, dat Eden een op vallend gebrek aan belangstelling toonde en Acheson meedeelde, dat h(j tegen zou steimmen als ooit over dit voorstel door het Engelse kabinet zou worden gestemd. Grondslag van de Amerikaanse bemiddelingspoging was de mening, dat de regering-Mossadeq de komende verkiezingen niet zou overleven, als Mossadeq niet met een bruikbare regeling om de genationaliserde olie-industrie te drij ven, naar Perzië terugkeerde, aldus het blad. In welingelichte kringen te Teheran is vernomen, dat de Sjah aan premier Mossadeq een telegram zou hebben gezonden, waarin hjj verklaart, dat het De Banque de France heeft gisteren het disconto verhoogd van 8 tot 4 pro cent. REACTIES TE AMSTERDAM. - Financiële kringen zijn in Amster dam van mening, dat de disconto-ver- hogingen door de Bank of England en de Banque de France, zuiver en alleen moeten worden opgevat als maatregelen van verdediging tegen de op deze va luta's gerichte recente aanvallen. Uit deze disconto-verhogingen blijkt dat de beide centrale banken bereid zijn het pond resp. de franc te verdedigen te gen de devaluatie-invloeden. De heer J. M. v. d. Linde te Souburg is benoemd tot sluiswachter te Vlis singen. IDeze enorme ravage is het gevolg van het kapseizen van twee toren- I kranen op de werf van Versehure en Co te Amsterdam. Eén der kraan voerders werd ernstig gewond en is later in het ziekenhuis overleden. TOEZICHT OP HET CREDIETWEZEN. Over patiënten, verpleegsters en operateurs Bijna is er weer een record gebroken. Minister Lieftinck bleef slechts drie minuten onder zijn spreekrecord van 3 uur en 51 minuten. Het is zo de ge woonte van deze minister om lang te praten. Hjj vervalt in alle mogelijke theoretische beschouwingen die de Kamerleden eigenljjk maar matig inte resseren. Niemand keek dan ook verwonderd, toen de heer Schouten bjj de replieken daarop wees. „Hoe is het mogelijk om op zo'n beschouwing in te gaan"' zo riep hjj uit. Hoewel de redevoering van de minis ter dus erg lang was, kan men niet zeggen dat ze nieuwe gezichtspunten opende. Fel verzette hij zich tegen de bewering van de heren Oud en Schou ten, dat deze wet noodzakelijk was ge worden door zjjn eigen politiek. In alle moderne landen doet men aan crediet- contróle, die een noodzakelijk middel is om de betalingsbalans in evenwicht te kunnen krijgen. Hoewel hij er niet diep op inging was het wel duidelijk, dat de minister het K.V.P.-amendement om de werkingsduur van deze wet met een jaar te verminderen niet erg prettig vond. Voor de rede van de minister voerde ook prof. Romme (K.V.P.) het woord. Hij wees erop dat hij met vier kettin gen aan dit ontwerp was gebonden, t.w. het regeringsprogramma, de bankwet 1948, het program van de K.V.P. en zijn herinneringen aan het lidmaatschap van de R.K.S.P. In het regeringspro gram wordt gesproken van een con sumptie- en investeringsbeperking. Naar zijn mening vloeit daaruit voort een credietsbeperking. Toch kon hij het de heer Oud niet kwalijk nemen, dat deze zich van het regeringsprogram heeft gedistancieerd. Dit was een nood- program, dat moest gelden voor tijde lijke moeilijke omstandigheden. De re gering kwam echter plotseling met een definitieve regeling voor de dag. Hij vroeg of er geen trucjes achter zaten nu dit wetsontwerp een tijdelijk karak ter heeft gekregen. De minister ver klaarde dit niet te hebben gedaan. Een definitieve regeling van de credietcon- tröle achtte hij niet in strijd met het regeringsprogram omdat de wetgeving niet behoeft stil te staan. Dit ontwerp is mede een uitvloeisel van de bankwet 1948. Ook de heer Schouten leverde bij de replieken critiek op de rede van prof. Romme. Vooral waar hij gesproken had van een pijnlijke operatie. Deze beeld spraak gaat mank, aldus de A.R. woord, voerder, die in deze gedachtengang de credietnemer de patiënten, de credietin- stellingen, de verpleegsters, de Neder landse Bank en de minister van Finan ciën de operateurs noemde. Gisteravond zjjn de replieken nog- niet beëindigd. Zij worden heden voort gezet, terwijl tevens de artikelen en enkele amendementen in behandeling worden genomen. Eden sprak met Acheson. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft gisteren op de Brit se ambassade te Parijs een bespreking gevoerd met zjjn Amerikaanse ambt genoot, Dean Acheson. De directeur van het Amerikaanse hulpprogram voor het buitenland, Har- riman, en de Amerikaanse ambassadeur te Londen, Walter Gifford, woonden de besprekingen bij. Er werd o.a. gespro ken over het Perzische oliegeschil. OPENBARE LAGERE SCHOOL TE MIDDELBURG GEOPEND. Gistermiddag heeft de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, de nieuwe openbare lagere school aan t Zand officieel geopend. Mr Bolkestein uitte zijn waardering voor de samenwerking tussen Bijzonder en Openbaar lager onderwijs, vooral tij dens de samenwoning In het gebouw: aan 't Zand, waar de Chr. school thans gehuisvest blijft. Wanneer de plannen voor de bouw van een R.K. lagere school zjjn verwezenlijkt, aldus de bur gemeester, dan heeft Middelburg vol doende scholen en is het tekort weg gewerkt. Verder voerden het woord de wethouder van Onderwijs, de heer J. W. Kögeler, de heer A. A. Leenhouts, in specteur van het L.O., de heert W. Spinnaay namens de vakvereniging en de architect ir A. van der Steur. Na mens de oudercommissie sprak mevr. Geertse die de school een schoolradio aanbood. De heer Joosse dankte na mens de Ohr. school voor de aangename samenwerking, waarna de heer R. van der Velde, voorzitter van Volksonder wijs een fraaie electrlsche klok aan bood. Het hoofd van de school, de beer W. L. Groet, sprak een dankwoord. Hierna werd de school bezichtigd. Van de 7 lokalen zullen er voorlopig 4 wor den gebruikt. C.V. O.-Schooldag te Goes. Twee meningen over de verhouding tussen kerk en school. Leerkrachten uit de gehele provincie^ leden van de Vereniging voor Chr. Volksonderwijs, waren gisteren naar Goes gekomen om daar de schooldag bjj te wonen en zich te bezinnen op hun taak. Een tweetal referenten was daartoe uitgenodigd, n.l. ds R. Dijkstra, lid van het hoofdbestuur van C.V.O. te Putten, die sprak over „De Christelijke school nu!", en de heer B. v. d. Kolk, inspecteur C.V.O. te Amersfoort, die het woord voerde over „De taak der schoolbesturen". L. nuttig zou zijn, indien de premier zijn terugkeer naar Teheran bespoedigt. Na de gebruikelijke opening sprak de Inspecteur van het C.V.O. in Zeeland, de heer D. van der Hoop van Slochteren uit Driewegen, een welkomstwoord, waarin hij in dankbaarheid het werk herdacht van wijlen de heer Dun, in specteur L.O. en voorzitter van het college van L.O.-inspecteurs, die vooral in Goes als oud-schoolhoofd bekendheid genoot. REDE Ds DIJKSTRA. Toen kwam ds Djjkstra aan het woord. Zijn rede werd met teleurstel ling ontvangen. Enkele vragenstellers verweten hem zelfs „dat er geen ljjn in zijn betoog was te vinden" en dat de referent de christelijkheid van de Christelijke school in twijfel trok. Men had verwacht, zo zei men, geïnspireerd te zullen worden. Men vond ook, dat spr. meer voor de Openbare school dan voor de Christelijke had gepleit. Ds Dijkstra vond namelijk, dat de doopbelofte geen propaganda-artikel mag zijn voor de Chr. school, want dan zou het van de mensen gaan afhangen, of die school al dan niet zou bestaan. De kerk maakt evenmin propaganda, doch verkondigt het evangelie. De Kerk weet ook, aldus spr., dat de doopbelofte op de O.L. school net zo goed geldt als op de Chr. school en ze spreekt zich ook niet over het schooltype uit. De ouders moeten vrij gelaten worden in de schoolkeuze, als ze dat Christelijk kunnen verantwoorden. Wel dienen zij echter met de kinderen de Schrift te onderzoekefi. Ds Dijkstra wees er voorts op, dat het hier gaat om het kind en niet om de school. Bij de beantwoording van de vele protesten ontkende spr. de posi tieve waarde van de Chr. scholen niet, doch hij bleef erbij, dat het paedago- gisch verkeerd kan werken „om onze dogmatiek rechtlijnig op de kinderen los te laten". ANDER GELUID. Des middags sprak de heer B. v. d. Kolk. Ook deze had, na het referaat van ds Dijkstra, grote bezwaren en men was daarom benieuwd wat hij zou brengen. Deze spreker liet wèl een ander geluid horen. Eerst ingaande op hetgeen ds Dijkstra had verkondigd, wees hij erop, dat het christelijk onder wijs de oudste rechten heeft. Reeds on der Karei de Grote kwam het onder wijs onder de kerk en dit bleef zo tot temperatuur. na de reformatie. Eerst de Franse re volutie bracht ons het openbaar onder wijs. Het Reveil heeft nadien de kerk opgeroepen om zich met het onderwijs te gaan bemoeien, doch de kerji was verscheurd en zweeg. Toen gingen de ouders, gedachtig aan hun doopbelofte, „ploeteren" om hun kinderen christe lijk onderwijs te laten geven. Na herinnerd te hebben aan het ont staan van de Vereniging voor C.V.O., wees de heer v. d. Kolk er met nadruk op, dat „niet onze mening ons samen bindt, doch het Gebod des Heren: „Op dat zjj allen één zijn". „Als leden van de Herv. Kerk zijn wjj verplicht haar op te roepen, opdat haar taak tegenover de christelijke scholen verstaat". Aan de hand van enkele voorbeelden toonde spr. vervolgens aan, dat sommi ge schoolbesturen hun taak wel wat al te gemakkelijk opnemen en vaak hun roeping vergeten. Met een bezielend woord, waarin hij er de nadruk op leg de, dat de christelijke scholen zo prach tig de gelegenheid bieden om door de kinderen het huisgezin te bereiken, be sloot de heer v. d. Kolk zijn toespraak. Na een gedachtenwisseling, waarin mr Evenhuis, secretaris van C.V.O., nog enkele financiële punten belichtte, sloot de heer Van der Kolk, nadat de voorzitter een dankwoord had gespro ken tot de leerlingen en leerkrachten die voor wat ontspanning hadden ge zorgd, alsmede tot mej. Everse, die en kele liederen zong, de bijeenkomst met dankgebed. DE BIL* ZEGT: Opklaringen. Plaatselijk ochtendmist. Overigens wisselende bewolking met enkele ver spreide buien, zwakke tot matige Zui delijke wind. Weinig verandering in i •<:AJ :9? lii

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1