Ie loupe EDELWEISS ZEEPPOEDER an en Na „bogerd"~partij voor de politierechter. avonluren J.lL-overschot >78 millioen. in het >me* ^'YLieuwó uit rovincie Walcheren. Zuid-Beveland. Noord-Beveland. Schouwen-Duiveland. Zeeuw sch- Vlaanderen. KORTE BERICHTEN r Iets wat U bijzonder welkom is! frissere kleuren - brandschone was ËSf Vier Arnemuidense knapen op zigeunerinnenjacht. Smokkelaars veroordeeld. Ex-ambtenaar krijgt ander half jaar m. a. Officiële Publicatiën KERK EN ONDERWIJS Ds E, Beukema tc Nieuwdorp 40 jaar in het ambt DE BEURS NOTEERDE GISTERENr. m VAN MARKT Pagina 2 Donderdag 8 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 G OF DIALOOG? \nt dr W. Drees zal ■oorjaar een bezoek 'itte Huis op uitno- it Truman. Dat zal zijn kort voordat itpaar de Ver. Sta~ ',odat er van belang eer tussen Nederland kan worden gespro- Ie belangstelling, al iet hart, dat die van een beetje laat ikele jaren geleden Ie met Indonesië be- 1 een uitnodiging van en heeft men zich j-esseerd voor wat [ttig en nodig vond iraag wat Amerika \n zijn politiek oor- gstelling er wel en denken. Wat is de kt Truman eens met jremier wil praten? Irespondent van „De (dag het bericht van als verdienstelijke ent dat die belang- door het feit, dat \gaan waarderen in zichte van de Euro- en in de omstan- Jd een sleutelpositie even naar die een- uit maar een schijn- erland onderscheidt riw van andere lan- bereidheid toont tot fers om tot een sd- hen, dan de meeste erscheidt zich hier- jsttender de door algemene richtlij- I tenlandse politiek |te Europese staten. Telegraaf' doet het uman met dr Drees leïcing wil hebben, 1 wil horen in ver- likken, omdat hij Waardevol acht. Wij I het in wezen geen aonoloog zal u>or- en door president ijk op de zaken en Haal schouderklop- 'émlach en een (on- jijzing: „Zie je, die Ie je best!" |jlc zelfs!) zien we maar als de poli- karde erg belang- ir de kleinen en in einig invloedrijken, it die kleinen het lig te zijn'. bat per 29 October [at de maandwisse- ou zijn, ook uit de Ned. Bank per 5 dat de geldbe- jetober groot zijn ettenomloop is met Jjestegen tot f 2,844 16 millioen per 22 lit ten in rekening- la 5 millioen toe- lillioen. Voorts zijn met f 3 millioen pijna f 35 millioen. blijft zich bevre- Jit de posten, die isituatie bepalen, [leze met ruim f 19 vaardoor het net- deviezen een to- Il352 millioen. De land in de E.B.U. een surplus van ben te zien geven. End van sir David Tas en die schrijft, van een soort van it, aldus zegt sir |ele socialistische opvoeding en do Tich van de soci al als het Westen Iren. Er bestaat fien op een schaal jar zal zijn in En- Jgroter belang is, Voorrechten. Als ptste wordt ge net een reisver- ang soms zes h laats in de trein jtrenge discipline enoemd, dat een twintig minuten |eve arbeid" tot maanden opge- boet worden tot kloon per maand. pel in hetzelfde Times" schrijft er bij de 34ste berrevoiutie, die prdt, voor het f jarenplan meer na de tweede bmber j.l. afge- pn nieuw plan fjse metaal» lationalisatie strie. Engineering ;eg de meeste Tjn aangesloten, Ji zijn „ernstige lesluit der En- lering om de |e de-nationali- deze 800.000 beeft een ver tin wordt ge- maatregel in ■èest wezenlijke het algemeen lizonder. MIDDELBURG. Wie verloor „Het begin Zaterdagavond tussen 7 en 8 uur kun nen aan het bureau van Politie de vol gende gevonden voorwerpen worden af gehaald: lichtbr. ceintuur, br. 1. heren- nandschoen, br. herenhandachoen, lees boek, gebl. ceintuur, bi. kinderjasje, boodschaptas, 1. gr. wollen handschoen, r kinderwantje, witte turnsehoen, 1. want, bl. klnderwant, leerboekje E"-it begin", verschillende huissleutels, particulieren kunnen worden afge- Id: sigarettenkoker, boodschaptas, jnuntblljet f 1, 3 spaarkaarten, jongens- Jas, Ierse setter, br. kinderkousje, rode kakdoek en portm. m. inh., lipssleutel, 6o, p.'zw. motorhandschoenen, gele ball point, autoband met schijf, speelgoed hondje, 2 kinderportm. leder inh. 25 et, timmermansduimstok, padvindersriem m. sleutel, gebr. want, witte wollen das, snoer parels, p. jongenskousen, gr. ball point, witte klnderwant, sleuteltje, zw. Ieren damestas met inhoud, br. vulpen Ocean", zw. lage herenschoen, p. gl. renhandschoenen, 1 kinderwantje, bl. lallpolnt, zw. turnsehoen met broek en witte blouse, portm. m. Inh., achterbord van auto met nummerbord K 19560, br. portm. m. Inh., pakket m. Inh. De lijst met adressen, waar deze voor werpen terug te halen zijn, hangt ln de étalage van ons kantoor, K. Noordstr. 35, ter Inzage. OOSTKAPELLE Jaarvergadering kolen vereniging De Coöp. kolenver. „Onderling Be lang" W.A. hield Maandagavond haar jaarvergadering in café Wattel, o.l.v. de heer W. v. d. Woestijne. De voor- git ter was van mening, dat de vereni ging tot op heden niet ontevreden mag lijn, daar de aanvoer redelijk is. Volgens het jaarverslag van de sec retaris, de heer T. W. Janse, werden het afgelopen jaar 186 ton eierkolen, J4714 ton anthraciet, 53 ton eskolen, 71 ton bruinkool, 64 ton cokes en 25000 turf afgeleverd. De vereniging telt 293 leden. De penningmeester bracht zijn financieel verslag uit. De aftredende bestuursleden, de heren W. Janse, J. Coppoolse en W. Maljaars werden her kozen. Tot lid der contrölecommissie werd in de plaats van de heer F. Boone de heer A. Blmmel gekozen en als com missaris in de plaats van de heer A. Francke de heer J. Wondergem Szn. VEERE. Geref. Vrouwenver. „Eunice" vierde eerste lustrum. Dinsdag vierde de Geref. Vrouwenver. „Eunice" haar eerste lustrum. De vergadering stond onder leiding van mevr. Streefkerk, die een openings woord sprak. De jaarverslagen gaven één en ander te horen over de afgelopen Jaren. Verschillende gelukwensen werden uit gesproken. Namens de Bond van Geref. Vrouwenverenigingen feliciteerde mej. M. C. de Witte de jubilerende vereni ging. Zjj sprak daarna over: „Onze tijd en onze roeping". Velen werkten door wedstrijd en voordrachten mee aan deze feestelijke samenkomst. Ds J. C. Streefkerk sprak een slotwoord. WESTKAPELLE Propaganda-avond Ned. Blindenbond Maandag werd o.Lv. burgemeester Tydeman een propaganda-avond van de Ned. Blindenbond gehouden ln de can- tlne van het Zwitserse kamp. De mu- ziekver. „O.K.K." o.l.v. de directeur P. de Rooy, verleende medewerking. De heer Joh. van den Berg, bondspropa- gandist, hield een rede. Een film werd vertoond en de heer J. v. d. Berg de clameerde. Ds W. Oosthoek sloot de avond. KLOETINGE Onderscheidingen voor oud-Indië- militairen Het ereteken voor Orde en Vrede paet gespen is gisteren uitgereikt aan: J. de Dreu, J. Moerland, J. v. Waarde; W. Deurloo, P. Korstanje, P. Malle- koote, W. Eversdijk, A. Goeree, J. Min waard, M. van Liere, B. Schipper en J. Hoogstrate. Bovengenoemde personen ontvingen deze onderscheiding voor actieve dienst in Indonesië. WISSEKERKE. Zendingsfilm. Dinsdagavond werd in het gymna stieklokaal te Wissekerke een Zendlngs- film vertoond. Ds Boonstra opende deze avond, waarna hij het woord gaf aan de heer Philipse van 's-Heer Arendskerke. Deze bracht eerst het zendingswerk naar voren ln verband met de nieuwe kerkorde. Daarna gaf spreker een toe lichting op de te vertonen film. Na de film sprak wlka Veenhoven uit Goes. Ds Boonstra sloot met dankgebed deze avond, die door de vele aanwezigen met'aandacht was gevolgd. Vergadering C.J.B.T.B. Het wlnterprogramma van de afd. Noord Beveland der Chr. Jonge Boeren- en Tulndersbond ls geopend met een goed bezochte vergadering. Besproken Werd Inzonderheid de a.s. Prov. Jaar vergadering van de C.P.M.B. en de C.J.B.T.B. te Noord Beveland. Het onderwerp voor deze avond was: „Chemische onkruidbestrijding", en het werd ingeleid door de heer E. Tange. Het onderwerp leverde goede stof tot bespreking. De voorzitter deelde nog mede, dat begin December een gecom bineerde vergadering met de Meisjes- afd. zal worden gehouden, waarna de vergadering met dankgebed werd be sloten. ZIERIKZEE. Dr Meertens sprak over „Schouwse persoons- en familienamen" Ingeleid door dr J. J. Westendorp- Boerma, sprak Maandagavond in de koffiekamer van de Concertzaal voor de vereniging „Stad en Lande van Schou wen en Duiveland". Dr P. J. Meertens van Amsterdam over het onderwerp: „Schouwse persoons- en familienamen". Dr Meertens ging allereerst na, aan de hand van de oudste literaire werken, het ontstaan der namen en de betekenis daarvan, zoals die in de Bijbel duidelijk worden getoond. In de 12e en 13e eeuw wordt tenge volge van heiligen verering verreweg het grootst aantal namen gericht aan Joh. de Dooper. Later vindt de naam geving plaats van de namen van vor sten. De naamgeving in Zeeland en Hol land is meer en meer afgeleid van de graven (Dirk, Willem enz.) en ook naar de steden. De familienamen waren niet erfelijk. Dr Meertens illustreerde dit met een voorbeeld uit een familie uit het laatst der 16e eeuw in Zierikzee, waarvan de elf kinderen de naam der moeder voerden. In Zeeland bleven de Germaanse namen het langst bewaard, speciaal op Schouwen-Duiveland, van wege zijn geïsoleerde ligging. In de fa milienamen Bolle, Boot, (Bollo, Boiten) vindt men deze nog terug. Andere na men staan onder invloed van het Vlaam se dialect. Na de herroeping van het Edict van Nantes vestigden zich veel Fransen op Schouwen, de namen Jumelel en Gilliam herinneren daaraan. Ook Duitse kwa- in de 19e eeuw. De landadel bleef in Zie rikzee veel langer dan in anders delen van Zeeland: fam. van der Lech de Clerq, de Jonge, Boeije en andere namen uit de tijd der middeleeuwen. AXEL. Kon. Wilhelminafonds. Maandagavond werd ten stadhuize o.lv. weth. P. F. van Bendegem een bij eenkomst gehouden, teneinde een collec te te organiseren ten bate van het Kon. Wilhelminafonds. Als leider der collecte werd aangewezen de heer P. A. Wonder gem. Daar er nog verschillende collectes tekort zijn, doet het gemeentebestuur een beroep op enkele dames. De collec te wordt gehouden van 12—17 Novem ber. Door de jaarmarkt-commissie te Axel is besloten de jaarlijkse veemarkt te houden op 13 December a.s. In Anna Jacobapolder zijn twee ge vallen van mond- en klauwzeer waarge nomen en wel bij het vee van de heer J. van Hoeve en bij dat van Wed. P. J. Wisse-Ganzeman. Zaterdagmiddag arriveerde te Anna Jacobapolder de heer A. Geuze en gezin uit Indonesië. Hij is 36 jaar geleden van hier vertrokken. Momenteel is men te Hoedekenskerke bezig met de bouw van 5 nieuwe wonin gen aan de Kon. Julianastraat. Deze woningwetwoningen worden gebouwd door de aannemer Chamuleau van Kwa- dendamme. Morgenavond 8 uur zal ln „De Zwaan" te Souburg een propaganda- samenkomst van de „Nederlandse Blin denbond" worden gehouden. Medewer king wordt verleend door het Dames koor „Con Amore" en het Souburgs Mannenkoor. Te 's-Gravenhage slaagde voor het Staatsexamen Vrouwelijke handwerken (Akte U) mej. O. M. Flipse te Sint Laurens. Tot ouderlingen der Geref. kerk van Goes zijn gekozen de heren A. Buiten huis, A. de Jager-Tolhoek, J. D. Ra mondt en J. Steketee, en tot diakenen de heren J. A. v. d. Guchte, J. Kats man Sr en M. Verdonk. De collecte ten bate van de Prot. militaire verzorging heeft te 's-Graven- polder opgebracht f 37.07. De collecte voor het reclasserings- werk heeft in Colijnsplaat opgebracht f 146.46. (Ingez. mededeling, advert.) Juist deze weken vóór <i- terklaas moei U ervoor zorgen, dat U hel Snoepje van de Week krijgt. U kunt immers best wat extra snoepgoed gebruiken om de schoentjes te vullen voor weinig geld! En dan nog wat: er zijn bij hel Snoepje verpakt aller aardigste kaarten met ver rassend geïllustreerde Sin terklaasliedjes. Zo kunt U 4 kaarten met acht liedjes in Uw bezit krijgen. De Gruyter's Snoepje van de Week kost ook n u nog slechts 10 cent. U krijgt hel elke keer als U 4 gul den aan De Gruyter-arti- kelen besteedt. Dat gaat vlug genoeg bedenk maar eens wat U per week tdleen al aan margarine uitgeeft! - -i 511106 (Ingez. mededeling, adv.) „Bogeren" is, hoe mooi het lijkt als „sport" in de jongensjaren, een verwer pelijk Iets. Niet alleen voor een fruit kweker, die nu eenmaal geen fruit laat groeien om het te laten stelen, doch ook voor de dader zelf, die immers bij ontdekking een nat pak riskeert bij het haastig springen over een sloot of die een scheur in zijn broek haalt om in allerijl over een afscheiding te klaute ren. De vier Arnemuidse knapen, de fa brieksarbeider J. de N., de metselaar B. J. de H., de slager B. E. en een ze kere A. W. N., hebben daar blijkbaar niet aan gedacht toen ze de boomgaard van de fruitkweker S. te Nieuwland binnendrongen met het doel daar wat zigeunerinnen, een zeer aantrekkelijke appelsoort, te gaan verorberen. Daar bleef het echter niet bij. Ze vernielden ook een schuurdeur om te schuilen te gen de regen en de eigenaar leed zo een gulden of zestig schade. Eén van de daders verloor zijn ballpoint en aangezien een arbeider van de fruit kweker de eigenaar van de pen kende, belandden de vier heren voor de poli tierechter. Die maakte er korte metten mee. Ze kregen respectievelijk f20. of 10 dagen, f 10 of 5 dagen, f 15 of 5 dagen en f 15 of een week. De politierechter had het overigens druk. Wegens heling werd de opkoper C. de V. uit Middelburg tot 2 weken veroordeeld en wegens mishandeling de opperman S. uit Oostburg tot f 25. of 10 dagen. De laatste had tijdens het kaarten een zekere C. J. B. een klap tegen de linkerkaak'gegeven omdat die zei nog drie rijksdaalders van hem te goed te hebben. Wegens dronkenschap werd de loswerkman J. B. uit Wol- phaartsdijk tot 50 gulden of 20 d. ver oordeeld en de monteur B. F. C. M. uit Groede tot f 25.of 2 weken. Voor het zelfde feit moet H. M. P. uit Lewedorp een tientje betalen. De opkoper te wa ter, M. S. uit Wemeldinge had een ze kere M. L. enkele klappen toegediend na een woordenwisseling over het aan brengen van een looddiefstal. De po litierechter honoreerde deze „eerste klap" met 10 rijksdaalders. GRATIS STROOM KOST f 100,— De theaterdirecteur Ch. L. M. stond tijdens de kermis te Zierikzee met zyn theater op het havenplein en zag kans electrische stroom van zijn aansluiting af te nemen zonder dat zijn meter werkte. Hij dacht dat hij onder de uit zonderingstarieven viel en vond deze te hoog. Had hij ze maar betaald, want nu kost het hem f 100. UITSPRAKEN ARR. RECHTBANK. J. J. v. N., landbouwer te Kruinin- gen kreeg f 250 of 2 maanden en 6 maanden intrekking rijbewijs. Hij had op 14 Juli 1.1. door onvoorzichtig rijden in de gemeente Kruiningen een gecom pliceerde aanrijding veroorzaakt, waarbij 2 personen min of meer ernstig werden gewond. Hoger beroepzaken. De winkelier J. V. te Vlissingen, die in hoger beroep terecht had gestaan omdat hij op 1 Februari 1.1. te Vlissin gen een aanrijding zou hebben veroor zaakt, werd vrijgesproken. Het beroe pen vonnis van de Kantonrechter werd hierbij bevestigd. A. de M., autobusondernemer te Borssele, die in een van zijn bussen te veel personen had vervoerd, werd ver oordeeld tot f 25 of 10 dagen met be vestiging van het beroepen vonnis. P. L., opkoper te Vlissingen kreeg f 25.of 10 dagen omdat hij van per sonen beneden achttien jaar, oude me talen had opgekocht. Koeien bij „Bonte Koe". De Economische Pol. rechter te Mid delburg behandelde op 6 Nov. 1951 een smokkelzaakje tegen de verd. N. de R., veehandelaar te Axel. J. de B. café houder te Overslag; G. P. de B., land bouwer te Eksaerde (B.) en M. Th. van H., landbouwer, eveneens te Elksaerde (B.) allen thans verblijvende in het Huis van Bewaring te Middelburg. Deze personen hadden op 5 October 1951 een tweetal koeien vervoerd. Enige kommiezen kwamen tot de ontdekking dat het op „Bonte Koe" niet helemaal pluis was met koeien en zij observeerden deze plaats. Na slechts vijf minuten te hebben gewacht kwa men drie van de verdachten aangewan deld en zij hadden twee koelen bij zich. „Halt, Rijksambtenaren, visitatie". Terwijl zij de mannen visiteerden ont dekten zjj bQ twee van hen een eind touw met daarachter eenhele koel. De smokkelaars waren eerlijk, want op de vraag van de kommiezen waar zij niet die koeien naar toe moesten, ant woordden zij: „naar België"!! Hét ging zo eenvoudig. De verd. de B. en van H. waren in een café. Daar kwam een onbekende en die vroeg of zij wat wilden verdienen en aangezien beiden daar wel iets voor voelden, kregen ze de opdracht om bij een voor hen onbe kend café in Nederland twee koeien weg te halen. Ze zouden 300 fr. krijgen voor hun moeite. Beiden bekenden. Ze wisten dat smok kelen niet wordt toegestaan, ook niet in Nederland. De caféhouder had ook iets met het smokkelen van de koeien te maken, want de eerste verdachte, de veehouder, had bij hem natuurlijk woont hij vlak bij de Belgische grens de twee bees ten gebracht en gezegd, dat ze door twee Belgen zouden worden gehaald. Hij begreep heel goed wat de opzet was. De veehandelaar bekende, dat hij de twee beesten had gebracht in de stal van de caféhouder. In opdracht van een zekere P. had hij de koeien vervoerd en zou f 15 vracht ontvangen. Hij wist wel, dat de beesten bestemd waren voor een Belg. De Ec. Pol. rechter legde hen de vol gende straffen op: N. de R. één maand en vier weken gev. straf waarvan één maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, met aftrek van het voor arrest en onmiddellijke invrijheidstel ling. J. de B. één maand en vier weken met aftrek voorarrest, waarvan één maand voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. G. P. de B. vier weken gev. straf met aftrek en verb, verkl. van de koeien. M. Th. v. H. vier weken gev. straf met aftrek en verb, verkl. van de koeien. De Arrondlssements-Rechtbank te Middelburg heeft gisteren J. de B., ex. ambtenaar van de Prov. Planologische Dienst, die in de loop van dit jaar een groot aantal zakenmensen in Zeeland voor grote bedragen had opgelicht, ver oordeeld tot gevangenisstraf voor de tjjd van I jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest, waarin hij zich se dert 17 Juli 1951 bevindt. Tevens werd h(j voorwaardelijk ter beschikking van de Regering gesteld met een proeftijd van twee jaren. OPKOMST DIENSTPLICHTIGEN. Voor de dienstplichtigen, die op 9 Nov. a.s. voor eerste oefening onder de wapenen moeten komen in Assen, 's-Herttfgenbosch, Grave en Arnhem, lopen enkele extra treinen. Genoemde dienstplichtigen moeten op een dusdanig tijd stip van him woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende station aansluiting krijgen op de voor hen bestemde extra-trein. Voor dienst plichtigen uit de provincies Friesland en Gro ningen met bestemming Assen loopt een extra - trein: Groningen v. 9.42, Assen a. 10.13. Voor dienstplichtigen met bestemming 's-Hertogen- bosch en Grave (spoorwegstation Wychen) lo pen de volgende extra treinen: Rotterdam D.P. v. 8.03, Fijenoord v. 8.14, Dordrecht v. 8.42, Sliedrecht v. 8.56, Gorinchem v. 9.11, Gelder- malsen v. 9.37, 's-Hertogenbasch a. 10.00 's-Her- togenbosch v. 10.10, Wychen a. 10.49 en Roo sendaal v. 8.51, Breda v. 9.15, Tilburg v. 9,38, 's-Hertogenbosch a. 10.01, Voor de dienstplichti gen met bestemming Arnhem loopt een extra trein: Den Haag S.S. v. 8.22, Voorburg v. 8.28, Zoetermeer v. 8.38, Gouda v. 8.53, Utrecht C.S. v. 9.23, Driebergen-Zeist v. 9.34, Arnhem a, 10.06. Dienstplichtigen, die van genoemde extra-treinen geen gebruik kunnen maken,rei zen overeenkomstig hun lastgeving per eerste gelegenheid na 700 uur met treinen van de normale dienstregeling. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gouderak, J. Plomp, cand. te Meerkerk. Aangenomen naar P urmerend, A. F. L. van Dijk te Etten. Geref. Kerken. Beroepen te Blija, H. Hempel te Nije- ga-Opelnde; te Semarang (Java), E. J. Wassink te Doetinchem; te Lewedorp, H. Wiersinga, cand. te Baarn. Aangenomen naar Uithuizen, W. C. P. den Boer te Vorden. Geref. Kerken (art, 31). Aangenomen naar Armadale (Austra lië), G. J. Janssen te Leeuwarden. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Leeuwarden, C. Maris te Haarlem-N. en B. van Smeden te Rot- terdam-Z. Bedankt voor Maarssen, J. G, van Minnen te Hulzen (N.-H.). Maandag 12 November a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat ds E. Beu kema, Geref. predikant te Nieuwdorp het ambt aanvaardde te Schettens en Longerhouw. Deze loopbaan ln dienst van het Evangelie zal per 1 December a.s. worden afgesloten, aangezien ds Beukema door de Classis Goes der Ge ref. Kerken m.l.v. die datum emeritaat ls verleend. Ds Beukema werd geboren op 7 Octo ber 1884 te Hoogeveen. Nadat hij het Geref. Gymnasium had bezocht, stu deerde hij theologie aan de Vrije Uni versiteit. In 1909 deed hij daar zijn can- didaatsexamen, dat twee jaar later ge volgd werd door zijn doctoraal examen. Te Schettens en Longerlouw stond hij van November 1911 tot Mei 1916, in welke maand hij zich verbond aan de Geref. kerk van Drachtsteroompagnle. Hier bleef hij ruim vier jaar; ln Novem ber 1920 werd hij bevestigd als predi kant der Geref. kerk van Niawler en Metslawier. Zijn laatste gemeente was Nieuwdorp, die ds Beukema van 1 April 1928 tot heden heeft gediend. Hfl mag dus met recht een vertegenwoordiger van de „oude garde" ln het Zeeuwse predikan tencorps der Geref. Kerken worden ge noemd. Ds Beukema, die mede door z(jn lidmaatschappen ln de loop der jaren van Classis en Part. Synode een beken de en geziene figuur ls ln bet Zeeuwse Geref. kerkelijke leven, zag eind 1948 zijn streven naar een zelfstandige kerk te Lewedorp bekroond, al bleek het tot heden nog niet mogelijk hier ook een eigen predikantsplaats te stichten. On der de kerk van Nieuwdorp ressorteert 's-Heerenhoek. Ds Beukema ls voornemens Zondag morgen a.s. een herdenkingsrede uit te spreken. Zijn gezondheid, die de laatste maanden geducht heeft geleden, ls thans gelukkig weer zo, dat hij het Woord weer kan bedienen. Op Zondag 25 No vember a.s. hoopt de predikant afscheid te nemen van zijn gemeente. Morgen, 9 November, hoopt het echtpaar Beuke ma zijn 40-jarig huwelijksfeest te vieren Wereldbondsgebedsdienst te Zoutelande. In het kader van de Wereldbondsge bedsweek zal Zondagmiddag ln de Ned. Herv. Kerk te Zoutelande om 2.30 uur een gebedsdienst worden gehouden, waarin zal worden gebruikt de liturgie, die door het C.J.M.V. en de C.J.V.F. is uitgegeven. Over het onderwerp: „Mij is gegeven alle macht", zullen spreken ds J. F. Wagener Jr, Herv. predikant te Zoute lande en mevr. Hendrikse-Jonker, pre sidente van de ring Walcheren van de C.J.V.F. STRIJKCONCERT TE MIDDELBURG. De Vereniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg, welke gister avond een concert gaf in de Middel burgse Concertzaal, had een program ma samengesteld, waarin zowel de oude als de nieuwe meesters vertegenwoor digd waren. Het orkest, dat deze keer geheel uit „strijkersbestond, opende 't concert met een aantal klassieke dan sen van Nederlandse meesters uit het begin der zeventiende eeuw. Opvallend was de weldadig aandoen de rustige sfeer, welke uit de oude mu ziek sprak. De heer Bertus Bakker, fluitist van het Gelders Orkest, was de solist in het Fluitorkest No. 2 van Mo zart. De kennismaking met deze fluitist was werkelijk een verrassing. De pa relende klanken en effecten, die hij uit zijn instrument wist te ontlokken, zou den een Zauberflöte waardig zijn. Jam mer, dat het orkest in het eerste ge deelte van dit concert niet alijd in de maat bleef, hetgeen de duidelijkheid niet ten goede kwam. De derde symphonie van William Boyce, waarin het orkest weer beter op dreef was, besloot het eerste ge deelte van dit concert. Het tweede gedeelte bestond uit mo derne muziek. Van Edward Elgard werd gespeeld de Serenade in E kl. terts. Het was alsof diverse orkestle den hier eigenlijk pas echt begonnen te spelen. Het langzame middendeel werd bijzonder gevoelvol gespeeld. Ook in de variatie en fuga op een thema van Kuhnau door Hendrik Andriessen was het orkest goed op dreef. Jammer dat het tempo van de fuga wat te snel bleek, waardoor verschillende passages wat slordig uitvielen. De dirigent, de heer Johan H. Caro, leidde het orkest op de hem eigen strakke wijze. Bertus Bakker speelde in het tweede gedeelte de drie landlijke miniaturen van Sigten- horst Meyer en een fluit-solo van De bussy alles met grote muzikaliteit en accuratesse. Een langdurig applaus was de beloning van het altijd trouw opko mend publiek J. K. VIER ONGEVALLEN TE MIDDELBURG. Op de hoek van de Teerpakhuizen- straat te Middelburg reed de bestuur der R. D. van een personenauto tegen de van het Huis van Bewaring komen de arrestantenwagen. R. D. had geen voorrang verleend en tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt. Enige tijd later reden een bestelauto en een vrachtauto op de Seisweg tegen elkaar. Hoewel het niet mogelijk was, wilde de bestuurder van de bestelauto G. M. uit Delft nog passeren. Wegens het niet verlenen van voor rang is proces-verbaal opgemaakt tegen een buschauffeur, die op de hoek van de OlmenlaanNoordweg een aanrij ding tussen een bus en een vrachtauto veroorzaakte. Tenslotte kwam op de Loskade bij de ijsfabriek een vrachtauto met aan hangwagen en geladen met stenen in botsing met een met zand geladen vrachtauto. In alle gevallen ontstond materiële schade, doch persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V - INCASSO-BANK N.V.. GOES. Ned. 1947 86H 87 Dollarlening 1947 100 99% Invest. Certif. 90 8944 Ned. 1962-64 cum. 88ft 89 Grootboek 1946 87ft 88 354 K. Oli» '50 IO654 106 C. H. en Ind. Bk. 50ft 49ft Nat. Handelsbank 8754 88 Ned. Handel Mij. 140ft 14 A. K. 164 Bergh's Jurg. 238# 237# Berkel'» Patent 104 103# Calvé Delft 116# 115 Centrale Suiker 170# 172 Fokker 109 Gelder Zonen 16Q# 166# Kon. Hoogovens 150# 150 Lev. Bros Unil. 214# 210ft Ned Ford 390 385 Ned. Kabelfabr. 218 217# Phiips' Gloeil. 170# 167 Do 6 cum. pref. wd. 128# 128# Wilton-Fijenoord 161# 159 Biliton Ie rubr, Biliton He rubr. 185 184# Dordtsche Petr. 270# 270 Dito pref. 285# 282# Kon. Olie Dito onderaand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubbe De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap.Iijn Kon. Boot Kon. Paketvaart Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Urne Ommeren-s Sch.v. Stoomv. Mij. Ned. 153# H. V. A. Java Cult. N. I. S. U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Delt Mij. Senembah Mtiller Co. Amsterd. Bk. Esccimpto Bk. 298 296# 29/ 295 460# 458 m 99# 97# 97 L 87 87# «y 89 34# 34B 92 91# 42B 43 185# 184 136 135 130# 129# 120 120# 141 140 143# 142# 190 186 153# 153# 109 107 57 97 96 22H 22# 108 110# 86 85# 84# 85 172 170 162 162# 49 50# Rotterd. Bk. 161# 162 Twentsche Bk. 156 155# Overzeese Ga» 66# 66# Borneo Sumatra 123# 12444I Internatio 154 154# Am. Radiator m 105# 53# l«ft Am. Smelting 105 Anaconda Copper 53# Bethl. Steel 56# 56# Chrysler 74# 75 Gen. Motors 55# 55# Hudson Motor 15# 15 Intern. Nickel 45# 45# Kennecott 93# 93 Rep. Steel 45# 45# Stand. Brands 6# 6# U. S. Steel 44# 44# Cities Service 121 122# North Am. 19# 19# Cont. OU 58# 75# 58# Midcont. Oil 75 Phillips 01 108 I07i# Shel Unon 72# 72# Tide Water 44# 447# Baltimore 20# 19ft Miss. K. Texas 8 New York Centr. 19 18# Pennsylvania 20 20 IN DE WATERVAL. „Waf-waf, waf-waf!" hoorden ze eensklaps 'n bekend geluid. Het was Pinky, die de Stilte ver brak. Met grote angstige ogen stond hij aan de oever en kefte zenuw achtig alsof hij de kin deren wilde waarschu wen voor een groot ge vaar. Niet begrijpend keken ze elkaar aan, totdat Maartje het oude vrouwtje weer ontdekte. Ook zij stond aan de waterkant en wenkte wild met haar armen. „O, kijk toch uit kinderen!" riep ze wanhopig. „Jullie varen vlak hij een waterval. Het is hier levensgevaarlijk!" Angstig keek Maartje de anderen aan.. „Hebben jullie het gehoord?" riep ze met hese stem, „we moeten terugkeren!" Maar helaas daarvoor was het al te laat. De stro ming in het water werd zo sterk, dat van terugkeren geen sprake meer was. „O", jammerde prinses Agatha, „nu zijn we reddeloos verloren!" „Beheers je toch" viel prins Flippodijn uit, die zelf ook bleek om zijn neus zag. „Met jammeren komen we er niet". Het bootje slingerde wild heen en weer en de golven bruisten en beukten woest tegen de boeg aan. Al verder en verder sleurde de sterke stroming hen mee en stotterend van angst wees Gertjan naar de top van de waterval, die nu duidelijk zichtbaar werd. Het zweet parelde op zijn voorhoofd en met uiterste krachtsinspanning trachtte hij het roer meester te blijven. Verlamd van schrik staarden de kinderen vol ontzetting naar de steeds naderende afgrond. en veiling MIDDELBURG. Veiling van 7 Nov.: Aardappelen: Koopmans blauwe 10,50 10,70; Bintjes 7,308,85; Meerlanders 6,70, alles per 100 kg. Fruit: Appels: Cox Oranje grof 1659; Jonathan grof 1040; Laxton Superbe 1738; Glorie van Holland 3738; Allington Pippin 3133; Sterappel 30; Zoete Ermgaard 2730; Golden Delicious grof 25; Goud- reinette grof 1725; Zure Bellefleur 18; Goudreinette val en kroet 1115; Appels val en kroet 317; Peren: Lé- gipont 2746; Beurré Alex. Lucas grof 1844; Beurré Clairgeau 1933; Com- tesse de Paris 1932; Nouveau Poiteau 29—32; Kleipeer grof 29; Peren val en kroet 629; Tomaten 1249; Oranje Ananasmeloen 12—19; Alicant (drui ven) 801,13; Groenten: Sla 312; Bloemkool A 1852; idem B 1418; idem C 813; Andijvie 612; Rode kool 414; Savoye kool 48; Witte kool 46; Boere kool 913; Kassnij- bonen 1,021,38; Dubbele Princessen 41—1,01; Uien 17—24; Prei 8—16; Koolrapen 410; Peen kg 817; Veld sla 6—32; Boskroot 1015; Bospeen 17—34; Snijsla 31; Witlof 52—84; Srpuiten 2675; Spinazie 1864. GOES: Veiling van 7 Nov.: Groenten: Bloemkool A 4547; idem B 28—37; idem C 1825; idem D 812; Kropsla 68,50; Knolselderij 5, alles per 100 stuks; Spruiten A 4352; idem B 25 31; idem stek 13; Groene kool 68; Rode kool 13—14; Witte kool 4-^,50; Gele Savoye kool 4; Andijvie 712; Peen 910; Tomaten 3047; Prei 15 16; Uien (stek) 2—8; Kroten 5—7; Koolrapen 67; Waepeen 18; Witlof 65; idem (stek) 32, alles per 100 kg; Herfstrapen 7 per 100 bos. KAPELLE. Veiling van 7 Nov.: Gro te veiling. Appels: Goudreinette A 45,10 45,40; idem B en C 34,2034,30; idem I 32,20—39,90; idem H 18,20—20; idem grof 20,70—21,20; idem fabr. 15,20; idem val 14,20; Jonathan A 50,75; idem B en C 46,50—46,70; idem I 41,50— 46,60; idem II 24,40; Sterappel A 51,10; idem B en C 40,3040,55; idem I 35,40 —35,50; idem II 19,60—20,95; Brabant se Bellefleur I 26,20—32,20; idem II 13,1013,30; Zoete Ermgaard A 42; idem B en C 37,10; idem 1 34; idem II 24,80; Campagnezoet I 2831,90; idem II 14,10; Golden Delicious A 43,20; idem B en C 38; idem I 32,40—39,50; idem II 21,30; Franse Reinette I 2127; Zure kroetappels I 21—27; Peren: Comtesse de Paris A 49,30; idem B en C 45,60 45,80; idem I 36—44,60; idem II 22,30; Winterlouwtje I 32,5034,70; Zwijn- drechtse Wijnpeer B en C 39,90; idem I 38,30; idem II 18,20; Wintersuikerij I 25,70; idem II 19,70; Beurré Alex. Lu cas I 4455,70; Jodenpeer I 34,3037; idem II 15; Kleipeer I 26,3037,90; idem II 15; Gieser Wildeman I 36,70 45,10; idem II 22,50; Saint Remy I 32,90—34; idem II 27; Pondspeer I 31; idem II 25,90, alles per 100 kg. ZIERIKZEE. Veiling van 5 Nov.: Andijvie 6—15, Tomalen 11—26, Prei 25, Spruiten 45— S3, Witlof 54—57, Rodekooi 11—12, Wittekool 6, Sav.kool 10—17, Putjeskool 16, Boerekool 21t Spinazie 31, Kropsla 7, Bloemkool 2271, Knol selderij 4—6, Groninger Kroon 2530, Goud reinette 22—34, Zoete Campagner 12—23, Nouv. Poiteau 2031, Triumph de Viènne 20—30, L. P. Albert 14, Zw. Wijnpeer 34, Gieser Wilde man II 17, Druiven 105. Alles per 100 kg„ stuks of bos ST. ANNALAND. Veiling van 6 Nov.*. Uien middel 31,49—30,46, id, drielingen 27,41, id. picktera 27,17, id. stek 12,49. Alles per 100 kg. Aanvoer 60 ton. SCHERPENISSE. (Via de veiling van St.- Annaland.) Veiling van 6 November: Uien middel 30,50, id. drielingen 26,80, id. picklers 27.11, id. stek 12,20. Alles per 100 kg. Aanvoer 12 ton. Gele Eigenheimers gewone 9,51, Blauws Eigenheimers 9,54. Alles per 100 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3