b de ioug>< SCHOENCREAM„GLIM,V^ I Wat wil minister Lieftinck eigenlijk bereiken en waarom? KALODERMA ©ie %LcJhtye£$ ov^eAuritvt G?i- „Weg Hulst-de Paal" het eerste Wegschap in Zeeland* „Beseft men dan nog niet, dat er gevaar dreigt?" Grote sociale ongelijkheid in het land van het communisme* Iets over de bedoelingen van dit wetsontwerp en een korte verklaring van enkele technische termen. laaiende Pijn van Znurbrand op de maag - een kwelling voor velen. Voorstel van Ged. Staten aan de Prov. Staten» Onder Drukbezochte contactavond Nationale Reserve te Goes. Nederlands E.B.U.-overschot in October f 278 millioen. ONS FEUILLETON. Sinds 23 jaar geen 5-jarenplan. Walchi Zuid-Bel Noord-i Schouwer Donderdag 8 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 ti; p 11 ê-i r-i - Toezicht op het Credietwezen. (Van onze parlementaire redacteur). Maandenlang hebben die woorden „Toezicht op het credietwezen" als een dreigende wolk aan de parlementaire hemel gehangen. En niet alleen de Kamer leden, vrijwel heel het volk is in het geweer geweest over dit wetsontwerp. Tientallen requesten met bezwaren '/.(ju door alle lagen der bevolking aan Parlement en Begering toegezonden en In vele hulskamers heeft de gewone man er het zqne van gezegd en voor velen was he't alsof het wetsontwerp het einde betekende van onze democratische rechtsstaat. Hierdoor zou immers de overheid een beslissende stem krijgen in ieder bedrijf, van de machtige fabrieks- concerns af tot de kleine winkelier toe, dat zaken doet met behulp van bank- Credieten. Men zag het ais een „koude'' nationalisatie van het Nederlandse be drijfsleven. En nu is dan eindelijk dit wetsontwerp bij de Tweede Kamer in behande ling. En ziet, zoals de zaken nu staan is het vrijwel zeker, dat het ontwerp binnen afzienbare tijd in het Staatsblad zal kunnen verschijnen als wet, want bij monde van de heer Janssen heeft de K.V.P. zich voor het ontwerp ver klaard, zij het dan dat men de werkingsduur tot drie jaar wil bekorten. En daar de P. v. d. A. zeker zal voorstemmen is de aanneming wel verzekerd. Gezien de stand van zaken lijkt het ons nuttig nog eens precies weer te geven waarom het gaat. Uiteraard zal dit beknopt moeten gebeuren, want tlechts economen en financiële experts zijn in staat een dergelijk wetsontwerp in al zijn diepten U peilen. Wij willen dan ook slechts de bedoelingen van dit ontwerp trachten weer te geven en verschillende technische termen trachten te verklaren. Allereerst dient men inzicht te heb' ben in de positie van de Nederlandsche Bank ten opzichte van credietinstellin- gen. In het eerste artikel van dit wets ontwerp staat dan te lezen, dat iedere credietinstelling de wet noemt han delsbanken, landbouwcredietbanken, algemene spaarbanken en commission- nairs in effecten wordt ingeschreven in een register, dat wordt bijgehouden door de Nederlandsche Bank. Dat is niets vreemds, want in de Bankwet van 1948 is al bepaald, dat deze Bank de credietcontróle moet regelen. En het is eigenlijk ook niets nieuws, want een vrijwillig toezicht op de credietinstel Jlngen dateert reeds van voor de oor log. In 1931 verplichtten een aantal Ban ken zich om de Ned. Bank maandelijks Op de hoogte te stellen van haar goud bezit en van haar vorderingen op en Schulden aan het buitenland. Een jaar later besloten de Rotterdamse en Am sterdamse bankiers om per kwartaal op te geven welke credieten zij hadden verstrekt. In 1940 werden de kwartaal- Staten vervangen door maandstaten en werd tevens besloten dat van elk cre diet dat groter was dan 5 van de eigen middelen der deelnemende ban ken of een bedrag van f 1.000.000 over- fchreed, kennis te geven aan de Ned, lank. Dit was een vrijwillig toezicht, waaraan nog wel eens iets haperde. De Ned. Bank had echter nog wel wapenen in handen om de hoeveelheid orediet te beperken. Zij deed dit door middel van een discontopolitiek of een ppen-marktpolitiek. Met discontopoli tiek wordt rentepolitiek bedoeld. Als de gewone banken weinig middelen hebben om aan alle credietaanvragen te voldoen en de Ned. Bank wil een politiek van credietbeperking voeren, dan verhoogt zij de rente. De crediet instellingen moeten dan meer rente betalen. En het is duidelijk dat het or gaan dat crediet nodig heeft nóg meer rente moet betalen. Want het verschil in de rentevoet is voor de Bank winst, Wordt de rente echter hoog, dan is het voor de credietaanvragers niet aantrek- lijk crediet op te nemen. Het crediet wordt te duur en het bedrijfsleven be denkt zich meer dan eenmaal voordat het crediet opneemt. En nu de open-markt politiek. Als f» credietinstellingen over zoveel luide middelen beschikken, dat zij de ederlandsche Bank niet nodig hebben gooit deze waardepapieren op de markt. De credietinstellingen zullen op de Sen of andere manier deze waardepa pieren kopen, waardoor liquide midde GROTE VELDMUÏZENPLAAG DREIGT. De plaag van veldmuizen, die reeds enige jaren de Nederlandse oogst teistert, zal, indien de komende winter zacht zal zijn, aanzienlijk in omvang toenemen. Reeds thans z(jn tekenen aanwezig, dat de muizen „een goed jaar" heb ben gehad. Onder winterkoren en koolzaadplanten wordt reeds danig huisgehouden. Enige brandpunten van de muizen plaag zijn de Bommelerwaard, som mige delen van Brabant en de Noord en Oostpolder. Steeds wordt bij de boeren aangedrongen op doelmatige vernietiging van veldmuizen. Ook te gen ratten wordt voortdurend ge- aarschuwd. Beide soorten knaag dieren brengen Nederland voor mil- lioenen guldens schade per jaar toe Aan het begin van deze winter zal een uitgebreide actie worden gevoerd om alle Nederlanders tot verdelging van ratten aan te sporen. Kleurige affiches zullen tot die propaganda bijdragen. Geheimzinnige ontploffing te Melbourne waargenomen. In de nacht van Zondag op Maandag zijn duizenden mensen in de omgeving van Melbourne opgeschrikt door een ontploffing en een lichtflits als van oen atoombom, aldus meldt de correspon dent van de Londense „Times". Volgens een bericht van de politie werd een veelkleurig licht waargenomen, dat zich op een hoogte van 500 meter voortbe woog. Er zijn nog geen berichten van officiële waarnemers binnen gekomen en men kan niet zeggen, of het ver schijnsel door een meteoor is veroor zaakt. 'Tngez. mededeling, adv l Maar talloze lijders aan brandend maag zuur wapenen zich daar tegen met Digestif Rennie. Een prettig afdoende remedie: één of twee Rennies laten smelten op de tong, dadelijk na tafel. Dan van zuurbranden geen spoor meer. Eigenlijk hoorde iedereen Rennies bij zich te steken, als 't niet voor eigen ge bruik is, dan voor een disgenoot, want o zo velen lijden aan deze pijnlijke angst aanjagende kwaal. len geringer zullen worden. Dan komt vanzelf weer de grotere afhankelijk heid van de Nederlandsche Bank. WAAROM DIT WETSONTWERP? Wellicht vraagt men zich af: Waarom nog dit wetsontwerp ingediend? Zjjn de discontopolitiek en de openmarktpolitiek niet voldoende om een credietcontróle tegen te gaan? Neen, zegt dan minister Lieftinck. "Dit monetaire overwegingen kan ik niet volstaan met het gentle men's agreement van voor de oorlog.. Zonder dit wetsontwerp dat voor een deel een vervanging is van een nood- regeling kan ik het monetaire even wicht moeilijker handhaven en daar door het Regeringsprogram niet uitvoe ren. Door de credietbeperking zal ik inves teringen kunnen tegengaan. Naast con sumptiebeperking is dit immers één der punten uit het Regeringsprogram. Zijn tegenstanders hebben heel ande re argumenten, die betrekking hebben op de hoeveelheid schatkistpapier. Deze kwestie zal ongetwijfeld in het debat wel ter sprake worden gebracht. Juist de kwalitatieve controle, het toezicht op de omvang der credieten, zal in het middelpunt der belangstelling staan. Heel het vraagstuk van het algemeen economisch toezicht zal trouwens aan een critisch debat onderworpen zijn. BEDRIJFSECONOMISCH TOEZICHT. Het ontwerp regelt ook het bedrijfs economisch toezicht. Dat betekent dat de Nederlandsche Bank de bevoegdheid krijgt om aan de geregistreerde crediet instellingen voorschriften te geven over de bedrijfsvoering, In het algemeen kan men zeggen, dat men tegen dit toezicht geen al te grote bezwaren heeft. Het is duidelijk dat, als de Nederlandsche Bank werkelijk de credietverlening wil beheersen, dat zij dan tal van inlichtin GROTE MOSSELEXPORT. De productie van het gehele seizoen 1950'51 bedroeg 80.000 ton mosse len (Zeeland)) en van dit seizoen tot ongeveer 20 October reeds 130.000 ton. De normale productie in 1949'50 be droeg tot en met October 225.000 ton. De directeur van het aan- en verkoop kantoor van mosselen te Bergen op Zoom kwam op 20 Oct. tot een totaal cijfer van 230.000 ton, n.l. 100.000 ton van de Wadden en 130.000 ton uit Zee land. Verleden jaar bedroeg de totale productie 166.000 ton. Een nooit ver moede vooruitgang in de mosselcultuur. (Tngez. meledeling, advert.) gen moet kunnen inwinnen. Zij kan ook adviezen geven, die gepubliceerd wor den als zij niet worden opgevolgd. Er is echter nog het vraagstuk van de kleinere credietinstellingen. Er staan tal van bepalingen in deze wet die ten nadele van deze instellingen kun nen werken. Zonder een verklaring van geen bezwaar mag men geen fusies aangaan met andere ondernemingen of instellingen. Ook mag men geen finan ciële reorganisatie tot stand brengen, terwijl men ook niet zonder meer de grootte van het maatschappelijk kapi taal kan wijzigen. Over deze zaken, het bedrijfseconomisch toezicht betreffende, zal men misschien nog wel eens iets horen. Dat de Nederlandsche Bank toe zicht moet houden op de solvabiliteit (d.i. het vermogen van een bank om aan haar verplichtingen te voldoen) en op de liquiditeit zal ook niet veel ton gen in beweging brengen. Met liquidi teit wordt bedoeld de mogelijkheid om op het juiste moment, zonder belang rijke verliezen te lijden, de verplichtin gen te kunnen nakomen. Deze bepaling geeft de crediteur natuurlijk enigszins een safe gevoel. VEEL CONCESSIES. Minister Lieftinck heeft tijdens het voor-overleg reeds veel concessies ge daan. Voldoende om het wetsontwerp er door te krijgen. Natuurlijk zullen er nog wel amendementen ingediend wor den. Maar het feit dat deze wet tijdelijk is zij zal op 1 Januari 1956 (of 1955 als het K.V.P.-amendement wordt aan genomen) buiten werking treden zal wel de doorslag geven. Dit tydelijk karakter is ongetwijfeld een nederlaag voor de minister. Toch zuilen er nog wel fracties zijn die moei lijk haar stem aan dit ontwerp kunnen geven of die zullen tegenstemmen. In al de critieken die men de laatste maan den heeft gehoord zou men kunnen op merken dat het bedrijfsleven het ver trouwen in de bewindsman van finan ciën heeft verloren en dat dit omge keerd ook wel het geval zal zijn. Ged. Staten van Zeeland hebben de Prov. Staten een voorstel doen toekomen tot oprichting van het Waterschap (Wegschap) „Weg Hulstde Paal" in Oost Z. Vlaanderen. Dit voorstel is gedaan op verzoek van de commissie van beheer en onderhoud van de weg Huistde Paal, teneinde te bevorderen, dat deze commissie tot een „rechtspersoon" worde gemaakt Als de plannen doorgaan, zal dit het eerste Wegschap in Zeeland zijn. Bedoelde commissie kan door het ontbreken van rechtspersoonlijkheid geen besluiten nemen, welke haar als zodanig binden. Bovendien berust het beheer en onderhoud rechtens niet bij de commissie, maar bij niet minder dan zes polders en water schappen en twee gemeenten (Graauw c.a. en Hulst), in totaal dus bij acht lichamen. Bij de voorbereiding van de ver betering van het weggedeelte Hulst Graauw en dat van Hulstde Paal bleek de noodzakelijkheid om voor elk besluit de medewerking van al deze acht lichamen te verkrijgen, het geen omslachtig en zeer tijdrovend was. Ged. Staten menen de bezwaren te kunnen ondervangen door de oprich ting van een Wegschap in de vorm van een Waterschap, waarvan het voordeel is, dat niet meer acht be sluiten worden vereist, doch slechts één besluit van het waterschap nodig is. Voorts zal het waterschapsbestuur over bevoegdheden beschikken, die de commissie ten enenmale mist. Waar met de reconstructie van de weg HulstGraauw en ev. ook met die van de weg Graauwde Paal grote sommen zjjn gemoeid (Hulst Graauw wordt al op ƒ450.000.— ge raamd), van welke 't leeuwenaandeel door de Provincie wordt gedragen, lijkt het Ged. Staten de aangewezen weg het beheer en onderhoud bij een officieel lichaam te doen berusten, met eigen verantwoordelijkheid. BIJZONDER REGLEMENT. Voor het op te richten Waterschap zal een bijzonder reglement moeten worden vastgesteld. Daarin dient als hoogste orgaan van het Waterschap, overeenkomend met de vergadering van ingelanden, het college van be heer te worden genoemd, bestaande uit de voorzitter en veertien andere leden. Van deze veertien leden wor den er vijf door de gemeenten Graauw ca. en Hulst benoemd en negen door de zes, van het op te richten Water schap deel uitmakende, polders en waterschappen. De voorzitter van het Waterschap, tevens voorzitter van het college van beheer en het dagelijks bestuur, wordt voor de tijd van zes jaar door Ged. Staten benoemd uit een aanbeveling van drie personen. Voor de eerste maal geschiedt dit echter zonder aanbeveling. De lasten zullen rechtstreeks wor den omgeslagen over de belangheb bende polders en gemeenten en wel: Graauw en Langendam 27 Hulst 10,5 Waterschap Willem-Hendriks en Klein-Kieldrecht 19,01 Water schap Oude-Graauw-en-Langendam 16,35 Polder Melo 14,63 Pol der Van Alstein 6,83 Waterschap Lamswaarde c.a. 3,78 en Polder Nieuw Kieldrecht 1,90 (Tngez. mededeling, advert.) /yiJjgït' „Kan men zich nog langer afzijdig houden nu het gaat om het behoud van vrede, vrijheid en Godsdienst? Zjjn er dan werkelijk nog Nederlandse jonge mannen die niet beseffen, dat er gevaar dreigt?" Deze woorden, en nog vele andere, zjjn Dinsdagavond uitgesproken op de Contactbijeenkomst van de Natio nale Reserve in de „Prins van Oranje'' te Goes, waar honderden belangstellen den aanwezig waren om te ervaren hetgeen de vrijwilligers van de N. R. bezielt. De avond werd luister bijgezet door het optreden van de Ambonese band „Suari Malaku" en de Legerfilmdienst vertoonde de indrukwekkende verzets- film „Bataljon der dapperen". Na een inleidend woord van de vrij williger M .van Gorp, en het zingen van het Wilhelmus, sprak de districtscom mandant Overste W. K. de Feyter een woord van welkom in het bijzonder tot Kolonel Th. Stols, Inspecteur der Na tionale Reserve, en zijn echtgenote, de garnizoenscommandant van Middelburg, Majoor Potteboom, de burgemeester van Willemstad, de heer C. v. d. Hooft, de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate en enkele burgemeesters van om liggende gemeenten, alsmede de gees telijkheid en vrijwilligers van andere verbanden. Na het optreden van de band, sprak Kolonel Stols die zich speciaal richtte tot de vrijwilligers. Hij prees hun offer vaardigheid en vroeg hen behulpzaam (Ingpz mededeling, advert Dreigende spoorwegstaking in de V.S. President Truman heeft Dinsdag een noodraad gevormd, welke een oplossing moet vinden ter beëindiging van de dreigende staking van ongeveer 75.000 stokers en machinisten op vier grote spoorlijnen. De staking zou Donderdag zijn begon nen, maar de maatregel van de presi dent verhindert volgens de wet een sta king gedurende minstens zestig dagen. De president verklaarde, dat het geschil de handel tussen de staten zo ernstig dreigt te onderbreken, dat bepaalde delen van het land verstoken zouden zijn van essentiële vervoersdiensten, -ter wijl ook het leger hinder zou ondervin- I den. Drieling in Coevorden. In de nacht van Dinsdag op Woens dag schonk mevr. A. A. Leemhuis Reinink te Steenwijksmoer, gemeente Coevorden, het leven aan een drieling, twéé jongens en een, meisje. De kinderen wogen samen 15 pond. te zijn by de verdere uitbouw van de Nationale Reserve. „Er is onrust in het land, er wordt gefluisterd, dat de N. R. zal worden opgegeven", aldus Kolonel Stols. „Ik verzeker u echter, dat ze biyft bestaan op de basis van vrijwillig- heid". Voorts wees hy er met nadruk op, dat de reservisten niet bestemd worden om buiten de landsgrenzen op te treden. Vervolgens sprak de heer C. v. d. Hooft, burgemeester van Willemstad, die in een bezielende rede de aanwezigen diep doordrong van de noodzaak zich aan te sluiten. De regering heeft in de bezettingstyd een les geleerd, doch als het Nederlandse volk de gevaren van het communisme niet beseft, gaat het mis met ons land", aldus spr. Om in vrede en vryheid het woord Gods te kunnen beluisteren, moet het vaderland, ja de gehele wereld in vrijheid kunnen leven en de vrijwilligers beseffen dit. Na de pauze waarin een drietal taar ten werd verloot, volgde de verzetsfilm en genoot men nogmaals van de klan ken van de uitstekende Ambonese band. Het was reeds zeer laat toen de secre taris van de Provinciale Commissie, „Steun Wettig Gezag", Majoor P. de Xam, de avond met een opwekkend woord besloot. Leeuwarder obligatielening vèr overtekend. Het succes met de Leeuwarder obli gatielening is groter gebleken dan ver wacht werd. Niet alleen is het gestelde doel: drie millioen gulden bereikt, maar dit bedrag is vér overtekend. Doordat een ter plaatse gevestigde levensver zekeringmaatschappij voor 1% millioen gulden inschreef heeft men een bedrag van ruim 3,8 millioen gulden bereikt. V MONOLOOG OF DIALOOG? Minister-president dr W. Drees zal in het komende voorjaar een bezoek brengen aan het Witte Huis op uitno- diging van president Truman. Dat zal dus waarschijnlijk zijn kort voordat ons Koninklijk echtpaar de Ver. Sta ten zal bezoeken. Zodat er van belang, stelling over en weer tussen Nederland er de Ver. Staten kan worden gespro ken. Een verheugende belangstelling, al moet het ons van het hart, dat die van Amerikaanse zijde een beetje laat komt. Toen wij enkele jaren geleden de moeilijke periode met Indonesië be leefden is er nooit een uitnodiging van Truman gekomen en heeft men zich niet zozeer geïnteresseerd voor wat Nederland wel nuttig en nodig vond als wel voor de vraag wat Amerika toen als passend in zijn politiek oor deelde. Nu is die belangstelling er wel en dat geeft reden tot denken. Wat is de reden, dat president Truman eens met de Nederlandse premier wil praten? De New Yorkse correspondent van „De Telegraaf" die Dinsdag het bericht van de uitnodiging reeds als verdienstelijke primeur bracht, meent dat die belang stelling gewekt is door het feit, dat men Nederland is gaan waarderen in zijn houding ten opzichte van de Euro pese samenwerking en in de omstan digheid, dat ons land een sleutelpositie inneemt in het streven naar die een heid. Wij zijn bang dat dit maar een schijn- verklaring is. Nederland onderscheidt zich inderdaad hierin van andere lan den dat het groter bereidheid toont tot het brengen van offers om tot een sa menwerking te komen, dan de meeste andere. En het onderscheidt zich hier in, dat het nauwlettender de door Amerika opgestelde algemene richtlij nen voor de buitenlandse politiek volgt, dan de meeste Europese staten. Het bericht in „De Telegraaf" doet het voorkomen, alsof Truman met dr Drees eens een samenspreking wil hebben, eens zijn inzichten wil horen in ver schillende vraagstukken, omdat hij Nederlands stem waardevol acht. Wij geloven echter, dat het in wezen geen dialoog maar een monoloog zal wor den, een uiteenzetten door president Truman van zijn kijk op de zaken en tot afscheid een joviaal schouderklop je, een hartelijke glimlach en een (on uitgesproken) aanwijzing: „Zie je, die kant moet je op. Doe je best!" Misschien (hopelijk zelfs!) zien we dat alles te somber, maar als de poli tieke groten der aarde erg belang stellend worden voor de kleinen en in de grote politiek weinig invloedrijken, dan geloven wij dat die kleinen het beste doen voorzichtig te zijn! Viel uit de Bankstaat per 29 October reeds op te maken, dat de maandwisse- ling ditmaal zwaar zou zyn, ook uit de verkorte balans der Ned. Bank per 5 November blükt nog, dat de geldbe hoeften per ultimo October groot zijn geweest. De bankbiljettenomloop is met f 3,5 millioen verder gestegen tot f 2,844 millioen, tegen f2.766 millioen per 22 October. De voorschotten in rekening courant zün met bijna f5 millioen toe genomen tot f 222 millioen. Voorts zijn de saldi van banken met f3 millioen achteruitgegaan tot bijna f 35 millioen. De deviezensituatie blijft zich bevre digend ontwikkelen. Uit de posten, die onze netto deviezensituatie bepalen, valt af te leiden, dat deze met ruim f 19 millioen is gestegen, waardoor het net to bezit aan goud en deviezen een to taal bereikte van f 1352 millioen. De rekening van Nederland in de E.B.U. zal over October n.l. een surplus van omstreeks f 278 millioen te zien geven. c (Ingez. mededeling, advert fislee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Dagcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.05 Ongeëvenaard in kwaliteit/ „Kop helder houden", zegt hy te gen zichzelf. „Zaken doen en verliefd zijn gaat moeilijk samen". Toch moet het. En als hij eenmaal buiten is, op weg, wordt er geen uit bundige vrolijkheid in hem wakker, Het deert hem niet, dat er een naar geestig motregentje valt. Voor hem schijnt de zon, is de hemel stralend blauw. Op de bok gezeten jubelt hq het luidkeels uit. Een boer, die hem passeert, roept hem toe: „Vogeltjes, die zo vroeg zingen, zün voor de poes!" Mis poes!" roept Geert terug. Ja, dat dachten ze maar, dat hij zich nu zou laten verschalken. Hij is juist ge wiekster dan ooit, maakt grappen met de klanten, zodat ze in een goeie bui komen en graag kopen. Een boerenvrouw met slimme oog jes kijkt hem olijk aan en zegt: „Ke rel, je ziet er uit of je verliefd bent!" Geert bloost. „Hoe komt u d'r by. Dacht u, dat ik zo mal was!" Maar hij denkt: wat een vrouw! t Lijkt wel of ze in m'n binnenste kan lezen! Enfin, hy hoeft zich er niet voor te schamen, op zijn leeftijd mag je gerust van een meisje houden. Maar 's avonds is zijn opgewekte stemming helemaal geweken. De te dere gevoelens komen weer boven en ook twijfel. Zou Tootje werkehjk van hem houden? Z- heeft het niet ge zegd. Zou hy zich vergissen? Stel je voor, dat ze per slot van rekening toch niets van hem wil weten! Nee, dat kan niet, dat zou te verschrik kelijk zpn. Hy gaat naar zijn slaapkamertje en haalt uit de kast een schrijfbloc te voorschijn. Dan zet hy zich neer on der de lamp en probeert een brief te nieuw zpn aanloop: „Beste Tootje." Hij heeft al vier vellen verscheurd en is nog niets verder gekomen. Zou hij de brief maar achterwege laten? Zondag hopen ze elkaar immers weer te zien. Maar hy heeft gezegd, dat hi,i haar misschien zou schrijven en nu rekent ze daar natuuriyk op. Nee, hy mag haar niet teleurstellen. Geluk- 73. door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. zJ) schrijven. Maar dat is lang niet een voudig. Daar is in de eerste plaats het opschrift. Wat moet hij zeggen: Lieve Tootje"? Is dat niet te vertrouwe lijk? „Waarde Tootje"? Maar dit klinkt zo stüf. „Beste" schrijf je aan iedereen, dat is neutraal. Toch vindt hy niets geschikters en dus wordt het „Beste Tootje." Dat is pas één moeilijkheid overwinnen. De grootste komt nog, de brief zelf. Hij houdt zijn penhouder meer in zijn mond dan boven het papier. Het valt toch evenmin mee over zulke dingen te schrijven als ze uit te spre ken. Hij begint, schrapt weer door, verscheurt het vel. Dan neemt hij op- kig is het nog vroeg in de week, dus kan hij er nog wel een nachtje over slapen. Dat is beter, want nu is hij zo uitgeput, dat hp geen behoorlijk woord op papier zou kunnen bren gen. De volgende avond gaat het inder daad beter. Geert is nu wat kalmer, maar hp ziet toch heel diep zijn eigen gevoelens. En daar spreekt hij van, beschroomd en toch duidelijk. Hoe wonderlpk de wereld is en hoe wonderlijk het hart. Dat hp dit wel sterk heeft gevoeld, toen hp Tootje Zondag terugzag. „Ik weet niet pre cies, wat er met me gebeurde", schrijft hp, „maar het was alles heel Contra-revolutie in Rusland. In de „Sunday Times" is een artikel verschenen van de hand van sir David Kelly, die tot voor kort Brits ambassadeur in de Sowjet-Unie was en die schryft, dat naar zijn mening in de Sowjet-Unie thans de ontwikkeling van een soort van contra-revolutie valt waar te nemen. De nieuwe Sowjet-staat, aldus zegt sir David, wordt opgebouwd op de ontkenning van de traditionele socialistische houding ten aanzien van kwesties als internationalisme, gezin, opvoeding en de suprematie van het proletariaat. Rusland verwijdert zich van de soci ale gelpkheid even snel als het Westen poogt deze te benaderen. Er bestaat thans ongelpkheid in lonen op een schaal zoals spoedig ondenkbaar zal zy'n in En geland. Doch van nog groter belang is, de ongelpkheid van voorrechten. Als voorbeeld van dit laatste wordt ge noemd, dat personen met een reisver gunning van langere rang soms zes zeven dagen op een plaats in de trein moeten wachten. Ais voorbeeld van strenge discipline in de industrie wordt genoemd, dat een arbeider, die meer dan twintig minuten te laat komt, „correctieve arbeid" tot een maximum van zes maanden opge legd kan krijgen en beboet worden tot het bedrag van een weekloon per maand. In een speciaal artikel in hetzelfde nummer van de „Sunday Times" schrijft Edward Crankshaw, dat er bij de 84ste verjaardag van de Octoberrevoiutie, die deze week gevierd wordt, voor het eerst in 28 jaar geen vijfjarenplan meer is. Het vijfjarenplan van na de tweede wereldoorlog is in December j.l. afge lopen. Sindsdien is geen nieuw plan meer aangekondigd. 3 vreemd en mooi. Het was vreugde, maar er was toch ook ppn bij." Hp noemt het woordje liefde niet en zeker vraagt hij niet of Tootje zijn vrouw wil worden. Maar een goed verstaander heeft aan een half woord genoeg en Tootje zal stellig een goede verstaander zpn. Het is al bijna middernacht, als Geert nog naar de brievenbus loopt om het kostbare document van zpn liefde daarin te deponeren. Zpn een zame voetstappen kaatsen tegen de gevels van de huizen terug. Meertens, de veldwachter, komt op de fiets voorbij. „Goeien avond", zegt Meertens. „Goeien avond", zegt Geert weer om. Het lpkt alles heel gewoon. Maar in de bus ligt een brief, waarin Geerts tederste gevoelens staan uit gedrukt. Die brief wordt morgenoch tend vroeg gelicht en gaat dan naar de stad, naar Tootje. Misschien ziet zij wel naar elke postbestelling uit, of de brief er nog niet is. Nee, dat durft hp niet te hopen. Maar ze zal hem zeker aandachtig lezen, mis schien wel meer dan één keer. Zou ze er ook tranen by in de ogen krp- gen net als hp, toen hp de brief schreef. Dwaas die hij is! Laat hij toch geduldig zpn en afwachten wat er komt. Vakbond van Britse metaal arbeiders tegen denationalisatie der staalindustrie. „The Amalgamated Engineering Union", waarbp verreweg de meeste Britse metaalarbeiders zpn aangesloten, heeft uiting gegeven aan zpn „ernstige bezorgdheid" over het besluit der En gelse conservatieve regering om de pzer. en staalindustrie te de-nationali seren. Het bestuur van deze 800.000 leden tellende vakbond heeft een ver klaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat een dergelpke maatregel in strijd zou zpn met de meest wezenlijke belangen van het land in het algemeen (Wordt vervolgd.) en de industrie in het byzonder. Donderda Wie Zaterdagav| nen aan het ende gevon- ild: 11c ndschoen, gebl. dschapta r kinder want, kHet begin",! By partlculli naald: jnuntblljet f Ierse set| doek en 6o, p.'zw. mol point, autob; hondje, 2 kb timmermansd m. sleutel, ge snoer parels,] point, witte leren damestl „Ocean", zw herenhandsch ballpoint, zw. witte blouse, van auto met portm. m. In!] De ïyst me werpen teru^ étalage van 35, ter InzagJ Jaarverga De Coöp. lang" W.A. jaarvergaderij de heer W. litter was vfl ging tot op ïyn, daar de| Volgens he retaris, de hl het afgelopeif 147'/s ton aij 71 ton bruin turf afgeleveij leden. De pe financieel vei bestuursleden] Coppoolse en| kozen. Tot werd in de pil de heer A. Bif ;aris in ;cke de hl Geref. Vroui Dinsdag vlei „Eunice" haai De vergade van mevr. Stri woord sprak, f één en ander jaren. Verschillende gesproken. Ne| Vrouwenvere M. C. de Wli| ging. Zp spra en onze roepii Velen werk voordrachten samenkomst, een slotwoord] Wï Propaganiia-a Maandag Tydeman een Ned. Blindenb] tine van het ziekver. „O.K.l de Rooy, verij heer Joh. van gandist, hield Vertoond en dl clameerde. Ds| avond. Onderscheid Het ereteke] piet gespen is J. de Dreu, J. W. Deurloo, koote, W. Everl paard, M. van| j. Hoogstrate. Bovengenoe deze onderschei in Indonesië. wil Dinsdagavond Stieklokaal te V film vertoond. I avond, waarna heer Phllipse v Deze bracht e naar voren ln kerkorde. Daar lichting op de 1 Na de film sp Goes. Ds Boons deze avond, die met aandacht v Vergad< Het wlnterp Noord Beveland en Tuindersbon goed bezochte Werd lnzonderhi vergadering va C.J.B.T.B. te Nc Het onderwer] „Chemische onk werd ingeleid d Het onderwerp bespreking. De mede, dat begin bineerde vergad afd. zal worden vergadering me sloten. ZH Dr Meertens s persoons- Ingeleid door Boerma, sprak koffiekamer van -vereniging „Stad wen en Duivelan van Amsterdam „Schouwse perscx Dr Meertens ginj hand van de ou het ontstaan der daarvan, zoals di worden getoond. In de 12e en 1

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2