T ruman doet voorstellen tot ontwapening er© Tweede Kamer over het Ontwerp nog niet uitgepraat Amerika, Engeland en Frankrijk zullen vredesplan bij de V*N+ indienen Engeland wordt bedreigd door bankroet en honger it eisje Controle der V*N* op strijdkrachten van elk land; geen atoombommen meer k SNIPPER NIEUWS' De vergadering der V.N. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Magistraal pleidooi voor de vrede V De beste stuurlui aan het roer Eisenhower vroeg ontslag aan Truman Wettelijke regeling van het partijwezen? Invoer onmiddellijk drastisch beperkt Pagina 6 3um en kwam emiddelde. Ac- it 21, terwijl op de onderste 30 zege D.e Lyceum 34; Avanti 32; snog ingedeeld wedstrijd ver- Set Up be- tereenvolgende ming en nam aal werd Mevo Ook de Pad- 30 klopten, inten, evenals edstrjjd tegen A.B.S. 1 had dat met 3—0 gehaalde zijn "jhr. ulo werd stand is hier: 3—6; Zeelan- Smash 34; nbinatie 22; -2; Mevo 3—2; -0; Herman- mpetitie. tweede plaats. Zeeuwse tafel- leidende Wilno h stuurde Spi- g naar huis en tweede plaats. Sorry met de naar de derde 15—3 14-6 16—14 9—» 10-10 4-6 3-? 6-14 3—17 0 0 1 0 1 i 2 2 /ill van Zoelen or een stevige y 3 haalde bij eg (46), ter- steviger op de oor een 8-2 V.S.V. verloor chelde 2 met i»-i 15—2 16-4 22-t 16-14 6-14 5-14 5-25 3-27 jeft generaal velhebber dei lenoemd per 1 aan- d een huis kernij ct. C 177.M te Middel- zo spoe- Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2015 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 8 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 7.50 u., onder 16.58 u.; Maan op 15.15 u., onder 2.43 u. Hoogwater op Vrijdag 10 Nov. Vlissingen: 10.46 u. 1.44 m., 23.24 u, 1.70 m.; Terneuzen: 11.13 u. 1.64 m., 23.49 u. 1.89 m.; Wemel- dlnge: 12.13 u. 1.28 m., u. m.; Zierikzee: 11.53 u. 1.10 m., u. m. PROF. VAN DEN BRINK, onze mi nister van economische zaken, wordt wel eens het troetelkind van de Kamer genoemd en het moet gezegd: op deze uitermate moeilijke post kon men zich, gezien de politieke situatie in ons land, nauwelijks een betere be windsman wensen. Want niet alleen kent hij zijn zaakjes, maar hij kent ook zijn pappenheimers. Hij is een „politiek man'' in de goede betekenis van het woord! Dat is ook de geest, waarmee hij zijn ambtenaren weet te bezielen. Het de partement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel had de goede gedachte gehad één van de hoge amb tenaren van economische zaken uit te nodigen eens iets te vertellen over onze betrekkingen met Latijns-Amerika. Die samenkomst had plaats op Argen tijns grondgebied, n.l. aan boord van het emigrantenschip „Alberto Dodero", dat nog in de haven van Vlissingen lag. Het zal dan ook wel geen toeval ge weest zijn, dat een groot deel van de rede gewijd was aan onze betrekkingen met Argentinië. GENOTEN hebben wij van deze uit eenzetting, niet alleen om de za kelijke inhoud (die zich moeilijk voor een krantenverslag leende, daar de uit eenzetting een sterk eeonomisch-tech- nisch karakter droeg), maar vooral ook om de vorm. De spreker was een nog jonge man en hij slaagde erin, precies als de minister, zijn gehoor voor zich te winnen. Meer nog: hij wist in dit gezelschap van groot-zakenmensen be grip en zelfs sympathie te wekken voor het doen en laten van zijn departement, terwijl toch menig industrieel wel eens (binnensmonds!) minder vleiende ter men aan het adres van dit departement zal hebben gericht. We nemen als voorbeeld de Franse fietsen, waarover door Jan Publiek al menig hartig woordje gesproken is als zijnde een enorme stommiteit van een stel ambtenaren. Met een paar opmer kingen stelde deze spreker de zaak in een heel ander licht. Hij prees de Fran se fietsen niet aan, maar hij liet uit komen dat in het huidige stelsel van bilaterale verdragen het dikwijls nood zakelijk is om „zwakke" producten te kopen tezamen met producten die men noodzakelijk hebben moet. Een soort koppelverkoop van regeringswege dus. Op dat ogenblik was ieder van zijn ge hoor er inderdaad van overtuigd, dat het niet anders mogelijk was geweest! Een ander voorbeeld. In zijn rede had de spreker verteld hoe moeilijk het ls zaken te doen met Argentinië. Verschil lende mogendheden hebben met dit land een verdrag lopen in deze geest dat, als een van heide een bepaalde schuldlimiet overschrijdt, een gedeelte van de schuld in dollars zal moeten worden betaald. Op het ogenblik is de toestand zo, dat verschillende landen ook inderdaad dollars van Argentinië moeten ontvan gen. Maar wat zegt Peron? „Er is geen sprake van betalen. Dat staat wel let terlijk in die overeenkomst, maar het zou kinderachtig zijn zich precies aan die letter te houden!" Ook ten opzichte van Nederland komt Argentinië lang zaam maar zeker in die (abnormale) positie en daarover zijn enkele ambte naren toen eens gaan praten met Peron. Naar aanleiding hiervan maakte iemand uit het gehoor de opmerking, dat 't toch wel moeilijk is als vertegenwoordiger van een klein land op te treden. „Juist ten opzichte van Argentinië niet!" was het antwoord, „als men tenminste partij weet te trekken van de Argentijnse ge voeligheden: men gaat er daar trots op, dat men zich ontworsteld heeft aan de Amerikaanse en Engelse economische overheersing. Daarom hebben we ge zegd: „Ten opzichte van grote landen ais Engeland en Amerika kunt U zich een dergelijke houding wel permitteren. Maar U wilt toch een klein en arm land als Nederland niet duperen!" En daar was men gevoelig voor! Zie, dit is naar onze mening een punt in het voordeel van onze Nederlandse ambtenaren! EEN ANDER PUNT verdient nog de aandacht. We zeiden al dat Neder land langzamerhand in de abnormale positie komt te verkeren, dat het een grote schuldeiser is van Argentinië. Onze uitvoer daarheen is de laatste ja ren sterk toegenomen, maar gezien on ze behoeften aan producten die dit land ons kan leveren, zouden we altijd nog dik in de schuld moeten staan. Het te gendeel is echter het geval. Nederland wil natuurlijk graag exporteren, maar als het voor zijn producten geen geld of voor ons vrij waardeloos geld krijgt, heeft dat weinig zin. En door ons een naar ons gevoelen verkeerd toegepaste industrialisatie en een verkeerd streven naar autarkie, is de Argentijnse munt ten opzichte van de gulden steeds zwak ker geworden. Wij kunnen door onze export wel voldoende pesos verdienen om in dat land te kopen, maar daarvoor zijn de prijzen daar echter te hoog. Zo dat wij zo langzamerhand op een punt zijn gekomen, dat men moet gaan vra gen: „Wat nu?" Doorgaan met expor teren of ophouden? Moeten we in Ar gentinië dan maar veel te duur inkopen om toch maar te kunnen exporteren? Deze vraag legde de spreker aan zijn gehoor voor en hij verzocht om een ant woord tijdens de discussie. Maar nie mand heeft toen dat punt aangesneden! Het is ook moeilijk! Economische Za ken heeft nu besloten dat het wel za ken met Argentinië wil blijven doen, aangezien het land zijn huidige moei- jykheden zeker te boven kan komen, voor de komende vijf of zes maanden President Truman heeft gisteren een beroep gedaan op de Sowjet- Unie om in te stemmen met vergaande en tot in bijzonderheden uit gewerkte ontwapeningsvoorstellen, die onder meer het uiteindelijke ver bod van op atoomkracht berustende wapens zouden inhouden. In zjjn over de gehele wereld uitgezonden radio-rede zeide de president dat de kern van het plan, dat door de Westerse mogendheden aan de Algemene Vergadering der Verenigde Naties is voorgelegd, bestaat uit het voorstel om nauwkeurig vast te stellen over welke strijdkrachten en wapens elk land beschikt. Trumans plan bestaat uit drie punten: 1. Door de Verenigde Naties aangestelde Inspecteurs krijgen tot taak de strijdkrachten en bewapening van elk land ter wereld voortdurend te contro leren en rapport over hun bevindingen uit te brengen. 2. Terwjjl de controleurs bezig zijn met hun taak zullen afzonderlijke over eenkomsten worden gesloten voor een daadwerkelijke vermindering der be wapening. 8. De betrokken landen zullen aan de hand van het voorgaande zo spoedig mogelijk tot vermindering van hun bewapening overgaan. „Een dergelijk programma", aldus Truman, „zou door alle landen, die over een aanzienlijke militaire macht be schikken, moeten worden aanvaard en bekrachtigd overeenkomstig de in elk land daarvoor geldende grondwettelijke werkwijze". Het onderzoek door de inspecteurs der Ver. Naties zou zich ook moeten uitstrekken tot op de atoomkracht be rustende wapens. Ook nadat er over eenstemming zou zijn bereikt over een ontwapeningsprogramma en dit reeds ten uitvoer zou zijn gelegd, zou de con trole moeten voortduren. Er moeten waarborgen tegen schendingen zijn. De controleurs moeten er zich niet slechts van overtuigen hoe de stand der bewa pening van de verschillende staten op een bepaalde datum is, zij moeten ook nagaan of de strijdkrachten dezer lan den worden uitgebreid of ingekrompen. Wanneer de feiten bekend zijn, zou men over kunnen gaan, tot het sluiten van wederkerige overeenkomsten, waar in nauwkeurig zou worden vastgelegd over welke strijdkrachten en wapens elk land uiteindelijk zou mogen be schikken. Het zou b.v. mogeljjk zjjn te bepalen dat de strijdkrachten van Iedere r f 4 k i A Gisteravond is het in Damascus tot ongeregeldheden gekomen, toen onge veer 300 communisten naar aanleiding van de herdenking der Octoberrevolutie een betoging hielden. Het Noorse schip „Karin", dat thans van het wrak, waarop het gestoten was, is gesleept en aan de grond is gezet, wordt gelost. Een drijvende bok en twee heftanks zijn onderweg om de voorsteven, die aan de grond zit, te lichten. Men zal pogen het schip met behulp van bergingsvaartui gen vlot te pompen en het dan te ver slepen. Een der sleepboten is bij de werkzaamheden zelf aan de grond ge lopen. Het moest door de andere sleep boten vlotgesleept worden. Ir. L. A. H. Peters, Nederlands minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen heeft Dinsdag een particulier bezoek aan zijn Belgische collega minister de Quae, gebracht. De ministers bespraken gezamenlijk een aantal problemen in verband met de toestand der Overzee se gebieden van beide landen. Door tot nu toe onbekende oorzaak is giste ren een auto, bestuurd door de heer H. de Haan uit Zwaagwesteinde, komende uit de richting Harlingen, door de ijze ren leuning van een brug op de Harlin- ger straatweg te Franeker gereden en te water geraakt. De bestuurder ver loor hierbij het leven. De postboot, die de dienst NesHolwerd vice-versa onderhoudt, heeft gisteren weer langs normale route gevaren, zodat het iso lement van het eiland Ameland is ver broken. Volgens gegevens van het Indische ministerie van Voedselvoorzie ning te Bombay lijden millioenen men sen honger. Vooral in de provincie Bombay is de toestand ernstig. Toen het driejarig dochtertje van de familie Key te Bussum gisteren op de deksel van een wasketel zat, gleed het deksel weg en viel het kind in het kokende waswater. Even nu aankomst In het Diaconessenhuis te Naarden is 't meis je aan de gevolgen overleden. staat in overeenstemming moeten zjjn met de grootte van zijn bevolking, met een maximum-grens, die door geen en kel land zou mogen worden overschre den. Voorts zou elk land zich moeten verplichten niet meer dan een bepaald maximum-gedeelte van zijn nationale Inkomen voor militaire doeleinden te besteden. Er zal ook controle moeten komen op de door kernsplitsing teweeg ge brachte energie. De Verenigde Naties hebben hiervoor een plan, dat wij blij ven steunen. Vanzelfsprekend zijn de Westerse staten te allen tijde bereid te beraadslagen over een beter plan". „Elke regering", vervolgde Truman, „die niet bereid is In te stemmen met de hiervoor uitgestippelde werkwijze en haar medewerking te verlenen aan de uitwerking daarvan, heeft geen wezen lijke belangstelling voor ontwapening. Er is geen land ter wereld dat kan in stemmen met een vermindering van zijn strijdkrachten, indien het niet de zekerheid heeft dat de andere staten hun weermacht op overeenkomstige wijze zullen inkrimpen. De eerste stap moet dus zijn een volledige teboekstel- ling van alle huidige strijdkrachten. Ik dring er bjj het Kremlin op aan, om dit voorstel te aanvaarden. Ik dring er bj) de Sowjet-regering op aan het ter kennis te brengen van de inwoners der Sowjet-Unie. De mannen van het Kremlin zjjn ver antwoordelijk voor het leven en de toe komst van een groot volk, dat over scheppende vermogens beschikt en dat, evenals alle volken, naar vrede ver langt. De volkeren der wereld wensen vre de. Wjj zjjn, niet slechts tegenover ons zelf, doch tegenover de gehele mens heid verplicht op elke mogelijke wijze te werken voor de vrede. Het doen van het voorstel tot vermindering der bewa pening houdt niet in dat wjj zouden menen dat de wereldcrisis is overwon nen of zelfs maar in hevigheid afgeno men. Wjj kunnen het ons niet veroor loven ook maar een minuut niet op on ze hoede te zjjn of te verslappen bjj de tenuitvoerlegging van ons verdedigings programma. Ook mogen wij niet ver flauwen bij het bieden van krachtige tegenstand aan de agressie in Korea". „Indien de Sowjet-Unie en de van haar afhankelijke staten werkelijk be vreesd zijn voor de voornemens van een of meer der vrije landen, zoals zij zeg gen te zijn, dan hebben zij hier een plan dat zij zonder risico kunnen aanvaar den. Het zou hun, in elke fase van zijn tenuitvoerlegging, op dezelfde wijze be schermen als elk ander land en aan de andere kant zouden ook wij het ons kunnen veroorloven met een dergelijk plan in zee te gaan, daar wij dan over waarborgen zouden beschikken indien de wederpartij van kwade trouw zou blijk geven", zo besloot Truman zijn rede. REACTIES. Volgens waarnemers te Washington is het niet waarschijnlijk, dat Rusland met enig voorstel accoord gaat, dat be trekking heeft op een voortdurende controle op zjjn atoom- en andere mili taire installaties door niet-Russische functionarissen van de Ver. Naties. Het staat verder te bezien of het huidige Amerikaanse Congres in zijn beduchtheid voor spionnage de vereiste toestemming zal geven voor de Inspec tie van de Amerikaanse atoom-instal laties. Generaal Eisenhower is gistermiddag uit de Ver. Staten per vliegtuig in Pa- rjjs aangekomen. Hij verklaarde zeer tevreden te zijn over het resultaat van zijn reis en bevestigde, dat hjj president Truman verzocht had, hem niet te lang in Europa aan het hoofd van de West- Europese strjjdkrachten te handhaven. Deze wens had hjj echter reeds bij zijn benoeming uitgesproken. Nederlandse Hoge Commissaris bezocht dr Soekiman. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, heeft gisteren een bezoek gebracht aan dr Soekiman. Indien de persberichten over de voor nemens van de Nederlandse regering juist zijn, zo deelde de premier mede n.a.v. dit bezoek, dan zou dat een on vriendelijke daad zijn, die de indruk wekt als zou de deur gesloten worden voor het oplossen van de kwestie Irian. Hierdoor wordt de kwestie Irian toe gespitst, hetgeen eigenlijk niet nodig is. Indien genoemde berichten juist wa ren, achtte hij het wenselijk dat de Ne derlandse regering dit voorstel intrekt. Schacht doet onthullingen over zijn dapperheid. Schacht, voormalig president van de Duitse Rijksbank, heeft te Calcutta verklaard, dat hij „actief' heeft deel genomen aan een aantal complotten om Hitier te vermoorden. Schacht zei dit tegen journalisten, op thuisreis van Indonesië. Hij had zich voortdurend tegen Hitler's oorlogspoli tiek verzet. Zelfs voor de oorlog had hij verscheidene pogingen gedaan om Hit- Ier en zijn regering te doen verdwijnen. Tezamen met de generaais Witzleben en Halder had hij in September 1939 een complot beraamd, maar dit was helaas door de overeenkomst van München verijdeld, verklaarde hij. Ook het laatste complot, op 20 Juli 1944, faalde. Twee ongevallen te Vlissingen. Dinsdagmiddag is op de Keersluis brug de 78-jarige bromfiets berijder L.. wonede te Leiden, gevallen, toen hjj slipte op de rails. Bewusteloos werd de man de brugwachterswoning binnen gedragen, doch kon, nadat hem eerste hulp was verleend zijn weg vervolgen. Dezelfde dag werd op de Koude- kerkse weg de 55-jarige wielrijder K. door een vrachtauto aangereden om dat hij, toen hij een zijstraat in wilde slaan geen richting aan gaf. Hij kwam er zonder letsel af maar zijn fiets werd volkomen vernield. Toezicht op het Credietwezen DE BEZWAREN STAPELEN ZICH OP. (Van onze parlementaire redacteur) De rij van sprekers over het wetsontwerp Inzake het Credietwezen is nog niet gesloten. Gistermiddag kwam er slechts een voorstander aan het woord en dat was de heer Hofstra (Arb.) De anderen de heren van de Wetering (C.H.), Welter (K.N.P.), van Dis (S.G.P.) en Oud (V.V.D.) hadden niet veel goede woorden voor dit ontwerp oven'. De C.H.-afgevaardigde had princi piële bezwaren tegen de machtsopho ping bij de minister van Financiën, zo dat 't bepalen van zijn stem niet moei lijk was. Hij verzette zich tegen de „be velseconomie" van de bewindsman die leidt tot een modern collectivisme. De heer van de Wetering zei, dat de keu ze tussen gemalen koffie en koffiebonen duidelijk is. Amerika, Engeland en Frankrijk zullen bij de Algemene Vergadering der Verenigde Naties voorstellen indienen voor een ontwapening onder toezicht, na een onderzoek en telling van de wapens over de gehele wereld, atoom bommen inbegrepen. De bespreking van het programma zou onmiddellijk kunnen beginnen, doch de uitvoering niet voordat de oorlog in Korea is geëindigd. Het Franse kabinet heeft het plan reeds goedgekeurd. Dezer dagen kan de Instelling van een Staatscommissie worden verwacht. Deze commissie heeft o.m. de opdracht na te gaan, of en, zo Ja, ln hoeverre behoefte bestaat aan een wettelijke re geling van het partijwezen. heeft men echter een voorzichtige po litiek opgesteld en heeft men er bij de transitohandel op aangedrongen zoveel mogelijk pesos weg te werken. ZO HEEFT deze middag bij de Maat schappij voor Nijverheid en Handel ons twee dingen geleerd: in de eerste plaats dat men op Economische Zaken geen gemakkelijke taak heeft en dat men alles doet om die taak zo goed mogelijk te volbrengen. En in de tweede plaats, dat het heb ben van goede ambtenaren voor een land een zeer groot voordeel betekent. Om goede ambtenaren te krijgen zijn twee dingen nodig: een goed voorbeeld en een goede salariëring. Minister van den Brink geeft zijn ambtenaren het goede voorbeeld en het is tot welzijn van ons land. Als men nu maar inziet, dat men die mensen moet behouden door het geven van een redelijk salaris, dan bestaat er een kans, dat in Neder land ook inderdaad de beste stuurlui aan het roer komen! De tekst van de gemeenschappelijke verklaring luidt: 1. „Frankrijk, het Verenigd Konink rijk en de Verenigde Staten zullen bij de zesde Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voorstellen ter over weging Indienen om over te gaan tot re geling, beperking en redelijke vermin dering van alle strijdkrachten en alle wapens, waaronder atoombommen. 2. Zolang de huidige toestand van internationale spanning heerst, hebben de drie regeringen de onontkoombare plicht en zijn zij vastbesloten met haar krachtsinspanningen voort te gaan om de sterkte te bereiken, die nodig is voor haar eigen veiligheid en de van de vrije wereld, aangezien er zonder veiligheid geen vrede in rechtvaardigheid moge lijk is. 3. Zij geloven ook, dat, indien alle re geringen oprecht meewerken om tot de gezamenlijke en doeltreffende regeling en beperking van de strijdkrachten en wapens te komen, dit in grote mate het oorlogsgevaar zal verminderen. 4. Voor ieder eerlijk plan voor rege ling, beperking en redelijke verminde ring van alle strijdkrachten en wapens is een eerste en onmisbare stap het ver strekken van inlichtingen en een onder zoek dienaangaande. 5. Het bovengenoemde stelsel zal een belangrijk onderdeel zijn van het pro gram voor regeling, beperking en rede lijke vermindering van alle strijdkrach ten en wapens tot een peil, dat de mo gelijkheid van een succesvolle oorlog in belangrijke mate zal doen verminderen en bijgevolg de kans, dat agressie zal Nervo van Mexico, de agenda-commis- worden gebruikt voor verdere nationale doeleinden zal doen afnemen, 6.De drie regeringen zijn van mening, dat een bruikbaar program maatstaven dient te bevatten, volgens welke de om vang van alle strijdkrachten zal wor den beperkt, de grootte van de natio nale productie, die zou kunnen worden gebruikt voor militaire doeleinden, zal worden verminderd en een wederzijds overeengekomen nationaal militair pro gram binnen de voorgeschreven grenzen en beperkingen kan worden bereikt. 7. De drie regeringen zjjn van me ning, dat de besprekingen over het pro gram thans dienen aan te vangen. 8. De drie regeringen zijn met alle leden van de organisatie der Verenigde Naties verantwoordelijk voor het be vorderen van een toestand in de wereld, waarbij internationale vrede en veilig heid zijn gewaarborgd. Zij zijn van me ning, dat haar voorstellen de wereld een gelegenheid bieden in de richting van dit doel te gaan". De tweede zitting der Ver. Naties is gistermiddag om kwart over drie be gonnen met de verkiezing van zeven vice-presidenten, gevolgd door de ver kiezing van de voorzitters van de zes commissies waarin de Assemblêe zich pleegt te verdelen. In totaal moest er dus 13 personen worden gekozen. Deze vormen samen met de voorzitter, dr MINISTER VAN FINANCIëN DEELDE MEE: De Britse minister van Financiën, Richard Butler, heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland door „bankroet en honger" zou worden bedreigd, tenzjj onmiddellijke maatregelen worden genomen ter verbetering van de financiële situatie. Butler deelde mede, dat de regering besloten had onmiddellijke maatrege len te nemen ter beperking van de invoer, waardoor 850 millioen pond ster ling per jaar zou worden bespaard op de externe uitgaven. De disconto van de Bank of England is met een half procent verlaagd tot %/t procent. De beperkingen zullen onmiddellijk in werking treden. Het bedrag dat Brit se toeristen naar het buitenland mogen medenemen, wordt onmiddellijk ver laagd van 100 tot 50 pond sterling voor de 12 maanden per einde October 1952. CONSERVATIEVE ZEGE. De conservatieve regering in Enge land heeft Woensdag haar tweede over winning behaald bij een stemming in het parlement. De uitslag luidde 305 tegen 227. Premier Churchill had aangekondigd, dat tot het Kerstreces alleen regerings zaken zouden worden behandeld. Dit betekende, dat het de oppositie niet toegestaan zou zijn voor die datum het initiatief te nemen tot een debat. La bour maakte hiertegen bezwaar en lok te een stemming uit. De conferentie van de landen van het Britse Gemenebest over de economische moeilijkheden zal 15 Januari te Londen beginnen. sie. Dit is een belangrijk lichaam, dat beslist wat wel en wat niet op de agen da wordt geplaatst. Er wordt daarom altijd zorgvuldig gelet op een ln geo grafisch opzicht zo goed mogelijke ver deling van deze 14 posten. De zitting werd geopend door de nieuwe voorzitter, dr Luis Padilla Ner vo. Onder de punten die op de agenda staan is de toekomst van Korea een der belangrijkste. Twee jaar geleden riohtte de Alge mene Vergadering ln Korea een raad van herstel op, die onder leiding werd geplaatst van de Canadees J. Donald Kingsley, die verantwoording van zijn werk moet afleggen aan de Assemblêe. In het eerste jaar zullen de operaties zich voornamelijk bepalen tot het ver strekken van voedsel, kleren, huisves ting en geneesmiddelen, maar er zal tevens een begin worden gemaake met het herstel van het economische leven. Gezien de enorme schade, die het land heeft geleden, wordt de begroting voor het eerste hersteljaar geschat op 250 millioen dollar. Tot nu toe zijn door 22 regeringen 205 millioen dollar toege zegd. De Russische afgevaardigde, Malik, zei, dat hij het recht van zijn delegatie voorhield, de kwestie van China's ver tegenwoordiging in de Assemblêe op nieuw ter sprake te brengen. Tijdens de vorige vergadering was dit voorstel verworpen. Grotewohl zou er bij de Russen op hebben aangedrongen om te bewerk stelligen, dat Oost-Duitse waarnemers tot de vergadering worden toegelaten. De Assemblêe zou vanmorgen weer vergaderen. Vertegenwoordigers van Brazilië, Nederland, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie zouden de eerste spre kers zijn. HEUSS VERWERPT OOST- DUITSE VOORSTELLEN. Grotewohl wenst geen onderzoek van de V.N. inzake verkiezingen. De West-Duitse president, Theodor Heuss, heeft de aan hem gerichte voor stellen van zijn Oost-Duitse ambtge noot, Wilhelm Pieck, verworpen. Hij noemde het tegenvoorstel van Pieck een stap achteruit op de weg naar een onafhankelijk en verenigd Duitsland. Grotewohl heeft in een rede in de Berlijnse staatsopera ter gelegenheid van de herdenking van de Russische re volutie verklaard, dat de Sowjet-Unie alle Werkelijke pogingen ter hereniging van Duitsland zal steunen, of deze nu van de zijde van het Westen of het Oosten worden gedaan. Hjj verwierp het denkbeeld, dat een commissie van de Ver. Naties een on derzoek zouden instellen naar de toe stand tot het houden van verkiezingen ln alle zones van Duitsland. „Het agres sieve Atlantische Pact heeft de grond beginselen van de organisatie der Ver. Naties vernietigd". Eremedaille voor inwoonster van Zierikzee. Bij K.B. is toegekend de eremedaille, verhonden aan de Orde van Oranje- Nassau, in brons aan me]. A. van den Houten, dienstbode bij mevr. de wed. J. G. MerleDoelemans te Zierikzee. De socialist Hofstra zag een strijd tegen windmolens. Het rumoer dat om trent dit ontwerp is veroorzaakt, waar door z.l. de sfeer vertroebeld was. noemde hij een nationale schande. Dat was wel een erg groot woord. Een feit ls echter dat hij dr Schouten hogelijk prees omdat deze zich heeft losgemaakt van de deinig bulten de Kamer. Zijn eindconclusie was toch, dat een ver werping van dit ontwerp een loslaten van de sociale rechtvaardigheid bete kent en dat de arbeiders belang heb ben bij een credletsheperking. De heer Weiter zag geen strijd tegen windmolens, maar tegen het grootste goed: de'vrijheid. De principiële bezwa ren zijn niet weg te redeneren als men dit ontwerp een tijdelijk karakter geeft. De heer Oud ging diep in om het fi nanciële beleid van de minister. Hij nam het niet kwalijk, dat hij dit ont werp had gemaakt. Daarvoor ls hij so cialist. Maar hij begreep niet hoe het de ministerraad heeft kunnen passeren. Naar zjjn mening botsen hier twee overtuigingen: de socialisten en de niet- socialisten. Ook de heer van Dis had ernstige be zwaren. Deze afgevaardigde zag ook dictoriale macht ln handen van de mi nister. Tegen een toezicht op het Cre- had hij echter geen bezwaar. Hoewel hjj de kortste speech leverde, was het dui- deljjk dat de heer van Dis tegen zou stemmen. Vanmiddag worden de debatten voort gezet. Als eerste spreker staat inge schreven prof. Romme, die zal moeten aantonen ,dat dit ontwerp niet in een socialistische geest ademt. Pensioen» en Spaarfondsenwet aangenomen. Do Tweede Kamer heeft Dinsdagmid dag de Pensioen- en Spaarfondsenwet z.h.s. aangenomen. Destijds was mei bjj de behandeling daarvan bljjven ste ken, omdat de communist Wagenaar 's nachts om half één met tien amende menten kwam. Deze werden nu alle verworpen. Een amendement de Kort (K.V.P.), dat ondersteund werd door alle andere fracties, werd door Staats secretaris van Rhijn overgenomen. Nu kunnen werknemers, die op staande voet worden ontslagen, hun gestorte premies terugkrijgen. Oorspronkelijk zouden zjj deze verspeeld hebben. Een amendement Suurhof (Arb.) nam de Kamer z.h.s. aan. Hierin werd bepaald£ dat men de pensioenaanspraken ineens uitbetaald kan krijgen als men gaat emigreren. In het wetsontwerp was in deze mogelijkheid niet voorzien. VERGADERING VAN HET ATLANTISCH PACT TE ROME Gisteren heeft een woordvoerder van de N.A.T.O. te Londen meegedeeld, dat op 24 November a.s. te Rome de vol ledige raad van ministers van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie zal bij eenkomen. De vergadering zal worden bijge woond door de ministers van Buiten landse Zaken, Defensie en Financiën van de 12 N.A.T.O.-landen en door waarnemers van Griekenland en Tur kije. Generaal Eisenhower zal de bijeen komst bijwonen om een overzicht te geven van de toestand der defensie en de resultaten van zijn recent-bezoek aan Truman. Nederlands jacht voor president van Afrikaanse negerrepubliek. Het luxe passagiersschip „Prinses Irene", eigendom van de heer Doeksen, Terschelling, is aangekocht door de re gering van Liberia en zal als jacht door de president van deze Afrikaanse ne gerrepubliek gebruikt worden. Er komt een Nederlandse equipage op het schip. DE BILT ZEGT: Tjjdeljjk regen. Meest zwaar bewolkt met tjjdeljjk regen of buien. Overwegend matige Zuid-Oostelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1