"'Lr» De culturele vorming en de jeugdverenigingen* ^'Ylieu.wó uit de<^rovincie Walcheren Zuid-Beveland. Noord-Beveland. Zeeuw sch- Vlaanderen. Geen apart vak „cultuur". DE BEURS NOTEERDE GISTEREN WA SSH m KERK ^ending WATERSTANDEN SCHEEPSTIJDINGEN Wat brengt de radio? AANBESTEDING Officiële Pubiicatiën BURGERLIJKE STAND VAN MAR KJ en veiling Woensdag 7 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Meer vergoeding voor leden van Ged. Staten met eigen auto. De leden van Ged. Staten van Zee land ontvangen tot heden voor het gebruik van een eigen auto een vaste vergoeding, berekend naar f 500 per kalenderjaar, alsmede een bedrag van f0.12 per in dat jaar afgelegde Jem. Gebleken is echter, zo delen G. S. de Prov. Staten mede, dat hierdoor geen bevredigende oplossing verkre gen is, terwijl bovendien de vergoe dingen krachtens het Reisbesluit 1916 voor het gebruik van een eigen ver voermiddel sinds 1 Januari 1949 niet Onbelangrijk verhoogd zijn. Deze be dragen thans: van 110.000 km. 17 Ot. per km.; van 10.00020.000 km. $5 ct. per km. en boven 20.000 km. 12 ct. per km. Ged. Staten achten het gewenst, dat deze regeling thans ook zal worden toegepast voor de leden van hun college, die van een eigen vervoermiddel gebruik maken. ALGEMENE VERGADERING ZEEUWSCHE COöP. KUNSTMEST- FABRIEK In de in het Parkhotel te Rotterdam gehouden algemene vergadering van ae Zeeuwse Coöp. Kunstmest-Fabriek te Goes werd het jaarverslag behan deld en de balans en verlies- en winst rekening 1950-51 goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de he ren D. W. Lindenbergh te 's-Heer Arendskerke, F. D. van Vessem te Bruinisse, F. J. Castel te St. Laurens en M. de Putter te Terneuzen, wer den allen herkozen. De heer D. W. Lindenbergh werd ln de daarop gehouden bestuursvergade ring herkozen als voorzitter. DRIE PORTIERS BIJ DE PROV. STOOMBOOTDIENSTEN Ter bewaking van werkplaats en kantoor van de Prov. Stoombootdien sten te Vlissingen, alsmede van de voor werkplaats liggende schepen en voor bediening van de telefoon is een drietal personen op arbeidscontract als portier in dienst genomen, dat in ploeg- yerband het werk continu verricht. Se dert September 1950 zijn deze mensen op proef werkzaam. Ged. Staten wensen ben thans in vaste dienst aan te stellen met de rang „werkman in algemene dienst". Alvorens dit mogelijk is, moet eerst de rang van portier in het Be- «oldigingsbesluit provinciale ambtena ren Zeeland worden opgenomen. Een daartoe strekkend voorstel is thans bij de Prov. Staten ingediend. Onderscheiding voor Vlissinger. Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer W. de Ridder te Vlissingen, secretaris-pen ningmeester van de woningbouwvereni ging „Gemeenschappelijk Belang". Tentoonstelling te Middelburg ten bate van Sanatoriumpatiënten. Zoals velen weten, worden in Zwit serse sanatoria tal van Nederlandse tiënten, lijdende aan tuberculose, ver- ileegd omdat voor hen in ons land geen loop op beterschap is. Dat deze verple ging handen vol geld kost begrijpt een leder. Vooral door de ongunstige ver houding van de Holl. gulden tot de Zw. franc. De financiële toestand is nu zo precair geworden, dat deze patënten eigenlijk terug gebracht moeten worden en wat dit zou betekenen begrijpt ieder weldenkend mens. Dat hier dan ook geholpen moet wor den is natuurlijk en daartoe is een lande lijke actie ingesteld onder de naam „Bedjes voor Davos", welke actie be oogd op diverse wijze gelden te verza melen om onze landgenoten te helpen. De U.V.V. te Middelburg heeft nu gemeend ook hieraan te moeten mee helpen en wil dit nu bereiken door een tentoonstelling te organiseren van zeer oude-, bijzondere- en fraaie handwerken. Ook andere kunstproducten, mits door particulieren vervaardigd, kunnen hier tentoongesteld worden. Tevens hoopt men een bazar hieraan te kunnen ver binden waar men handwerkjes, etc. zal kunnen kopen en waar verschillende atracties niet zullen ontbreken. Door welwillende medewerking van de Directie der Industrie- en Huishoud school, die voor dit doel belangeloos enige ruimte hiervoor beschikbaar stel de zal deze tentoonstelling op 21 en 22 November a.s. in hun schoolgebouw worden gehouden. Zij die dit goede doel willen steunen en voor de tentoonstelling of verkoop voorwerpen willen afstaan, kunnen deze foederen, voorzien van naam en adres n het doel waarvoor deze worden af gestaan, bezorgen aan de school. DOMBURG Lezing Barend Zwerfmans Voor de afd. Domburg van de Z.V.U. hield Barend Zwerfmans een lezing over duin en strand van Wal cheren, na ingeleid te zijn door de waarn. voorzitter, de heer F. Vaan drager. Bij het vele interessante, dat hij op de stranden vond, o.a. onder de schelpdieren, heeft hij veel te dan ken aan de bekende schelpenkenner, de heer Brakmans, zo vertelde de spreker. Enkele van deze schelpdie ren vindt men alleen op de Zeeuwse stromen, o.a. de Cauris, Lutraria en de Terebratula. Zwerfmans nam de aanwezigen vervolgens mee door de mooie Wal- cherse duinen en stranden en toonde met lichtbeelden de vele bijzondere planten, welke daar groeien en de vele schelpdieren, die op de stranden spoelen. Hoedekenskcrke krijgt een Chr. Lagere school. De plannen om tot oprichting te komen van een Chr. school voor la ger onderwijs nemen steeds vaster vormen aan. Zo is dezer dagen een Stichting in het leven geroepen die de naam draagt: „Protestantse Chr. School", met het doel het oprichten en in standhouden van een Prot. Chr. School voor gewoon lager onderwijs te Hoedekenskerke. Het Stichtingsbestuur bestaat uit de heren: Ds S. J. M. Hulsbergen, voorzitter; J. Louisse, secretaris; C. Hoogerheide, penningmeester; J. D. Lukasse, J. C. J. Boone, J. J. la Grand en 3. Boogaard, leden. DODELIJK ONGEVAL TE GOES. 73-jarige man kwam onder bus terecht. De 73-jarige S. de Nood uit Grijps- kerke is gistermiddag omstreeks half vier op de Stationsweg te Goes door een bus aangereden en gedood. Het slachtoffer, dat zich van het sta tion naar de stad begaf, passeerde juist de inrit naar het bedrijf van de N.V. Zaadhandel en Boomkwekerijen Wed. P. de Jongh, toen de bus van de dienst GoesKruiningenVeerhaven achter uit de inrit indraaide om te keren. De man werd door de achterzijde van de bus gegrepen, tegen de grond gesmakt en door het cardan geraakt. Hij was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Oost- wal overgebracht. De politie heeft de zaak.in onderzoek. GOES Vergadering Ned. Chr. Grafische Bond Maandagavond vergaderde in de Prins van Oranje de afd. Goes van de Ned. Chr. Grafische Bond. De leiding berustte bij de heer C. K. Maartense. De bondssecretaris de heer G. Jens uit Amsterdam sprak over het onder werp „Groeiende verantwoordelijk heid bij afnemend welvaartsniveau". De ontwikkeling van het wereldge beuren gedurende de laatste twee ja ren heeft een situatie doen ontstaan, die van grote invloed is op de sociaal- economische positie van ons land. Het welvaartspeil van de arbeidende be volking wordt door verschillende te leurstellingen zeer ernstig bedreigt. In de grafische bedrijven is V/2 maal zoveel winst gemaakt als voor de oor log, dit komt door het instellen van diverse ploegenstelsels, daartegenover staat dat de belasting 8 maal groter is geworden dan voor de oorlog en daar zijn de winsten ingeschoven. We zijn persoonlijk verantwoord voor wat de vakorganisatie doet, dit wordt niet van ons afgenomen, omdat wij weten dat wij aangesloten zijn bü een vak organisatie die de verantwoording durft te dragen. Op dit referaat volg de vele vragen, die door de heer Jens werden beantwoord. De heer Jens sloot deze avond met dankgebed. Koningsschutter Tijdens de Maandagavond gehou den wedstrijden van de Handboog- schutterij „Jacoba van Beieren", heeft de heer J. Rouw beslag weten te leg gen op de titel van koningsschutter. HEINKENSZAND Ongeval voorzitter de heer M. A. de Regt, tot secretaris de heer A. M. Dane, tot pen ningmeester de heer M. C. Kopmels en tot leden de heren C. van de Zande en J. J. van Maldegem. Het bestuur van de stichting zelf be staat uit de heren Ds G. den Boer, voorzitter, C. van de Zande, secretaris, C. van Houte, penningmeester en mevr. de BoerSieremans, mevr. Waterman-1 Oudesluis en de heren Matth. van Houte en M. A. Allewijn, leden. COLIJNSPLAAT. Muzikale rondgang. Uit dankbaarheid voor de spontane medewerking van het publiek bij de ge houden bazar ten bate van het muziek gezelschap „Wilhelmina" maakte boven genoemd gezelschap Zaterdagmiddag een rondgang door het dorp. Voor „Rustoord", tehuis voor ouden van da gen, werd een extra mars uitgevoerd ter ere van de oudste verpleegde, de heer G. Kramer, die juist zijn 95ste verjaar dag vierde. AXEL Fabrieksarbeider aangereden Toen de ongeveer 50-jarige fabrieks arbeider L. Steel zich van zijn werk te Sluiskil naar zijn woning te Axel begaf, is hij aan de Buthdijk, toen hij de weg overstak, door een auto ge grepen. Met een beenbreuk werd hij naar het ziekenhuis te Sluiskil ver voerd. Zijn rijwiel werd ernstig be schadigd. Door de Commissaris der Koningin is aan de heer Math. v. d. Kreeke te Wolphaartsdjjk eervol ontslag verleend als onbezoldigd gemeenteveldwachter. -■ De collecte voor het Prot. Interkerlijk Thuisfront bracht te Stavenisse f 42,45 op. De gehouden collecte te Rilland- Bath voor P.I.T. heeft opgebracht f 63.96. De wmr der Rijkspolitie te Sint Maartensdijk, de heer Opstroom, is met ingarig van 1 November overgeplaatst naar de parketdienst te Rotterdam. «■- De nieuwe „Prinses Beatrixschool" te Haamstede zal a.s. Donderdag des middags om kwart voor twee officieel wordpn geopend door het lid van de Prov. Staten de heer A. Schout. -• De te Burgh gehouden bazar t.b.v. de restauratie van het interieur der Ned. Herv. kerk heeft in totaal opge bracht f4709,13. Mej. J. L. van Dijke, onderwijzeres aan de Kleuterschool te Sint Annaland, Op het kruispunt s-Heerenhoekse- heeft tegen 1 December a.s. ontslag aan- weg-Oudelandseweg bij café Vermeu- gevraagd. len vond een ongeval plaats. Uit de richting Heinkenszand naderde per motorrijwiel de heer J. Buddingh, districtsopzichter van bouw- en wo ningtoezicht. Van de Oudelandseweg kwam de heet A. Vermeulen, café houder, die op zijn fiets de.'s-Heeren- hoekseweg wilde oversteken. Deze hield eerst in, maar. op het laatste moment trachtte-hij nog over te ste ken, waardóór' een: aanrijding onver mijdelijk wad. De motor greep het rijwiel.' De heer Vermeulén Werd in de sloot geslingerd en liep een diepe wond aan het hoofd op. De heer Bud dingh kwam met de schrik vrij. Mo torrijwiel en fiets werden ernstig ge havend. WAARDE Stichting „Ons Dorpshuls'' Tijdens een alhier gehouden vergade ring zijn tot leden van de oudercom missie van de kleuterschool gekozen tot De op Zaterdag 3 Nov. te Tholen ge houden collecte voor -het Prot. Inter kerkelijk Thuisfront heeft f 34,54 opge bracht. Op een gehouden gemeente-avond in de N. H. Kerk te Araemuitlen welke onder leiding stond van de consulent ds Don, werd bij stemming besloten dat in het vervolg de ambtsdragers door de- stemgerechtigde gemeenteleden zullen wordéh gekozen. Voqr het P.I.T. werd te Heinkens zand gecollecteerd f 123.30. In de Ned. Herv. kerk te Nw. en St. .loosland werd eèn filmavond van „Het Hogeland" gegeven. Ds Pijnacker Hor dijk Sprak een openings- en slotwoord; de heer R. Broersma, vertegenwoordi ger van „Het Hogeland", sprak een propagandawoord. Aan het asyl aan de Seisweg te Mid delburg zjjn voor de eigenaars terug te bekomen een bruine hond (reu) Ierse- Setter en twee poesjes. Gereformeerd Jeugdcongres. Op „De Witte Hei*' te Huis tor Heide is weer het jaarlijkse congres gehouden van de drie Geref. jeugdbonden, de Jongelingsbond, de Meisjesbond en de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie. De ruim 50 aanwezigen hebben, na een inleidend woord van de voorzitter van het Geref. Jeugdcentrum, de heer A. van Rjjn te 's-Gravenhage, geluisterd naar een referaat van ds S. J. Popma te Amsterdam over het onderwerp: „Hebben onze jeugdverenigingen een taak t.a.v. de cul turele vorming, en zo ja. welke?'' Ds Popma achtte begrenzing nodig, richten naar een goede christelijke cul- SLOTKOER5EN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - INCASSO-BANK N.V.. GOES. Ned. 1947 865-6 8654 Kon. Olie 29994 198)6 Rotterd. Bk. 16154 16194 Dollarlening 1947 10054 100 Dito onder a and. 299)4 297 Twentsche Bk. 15754 156 Invest. Certif. 8856 90 Moeara Enim 464L 460)4 Overzeese Gas 67 6654 Ned. 1962-64 cum. 8856 88*6 A'dain Rubber 98)6 99)6 Borneo Sumatra 12454 12394 Groothboek 1946 8756 877/6 Bandar Rubber 95 9754 Internatio 1 153 154 354 K. Olie '50 10634 10654 Deli Bat. Rubber 87 87 Am. Radiator 19 1894 C. H. Ind. Bk. 5056 88 505-6 Kendeng Lemboe 87 89 Am. Smelting 10654 10554 Nat. Handelsbank 8754 Oost Java Rubber 35 3454 Anaconda Cc/pper 5396 5354 Ned. Handel Mijè 14154 De Oostkust 9154 92 Bethl. Steel 5654 A. K. U. 164 164 Serbadjadi i 4254 42B Chrysler 75 7494 Bergh's Jurg. Berkel's Patent 23954 23854 Holl. Am. Lijn 18654 185H Gen. Motors 55 5596 104 104 Java China Jap.lijn 135B 136 Hudson Motors 1554 1556 Calvé Delft 116 11654 Kon. Boot 13054 130)4 Intern. Nickel 44 4554 Centrale Suiker 170 17054 Kon. Paketvaart 12054 120 Keunecott 94 9354 Fc/kker Kon. Rott. Llc/yd 141 141 Rep. Steel 4554 4554 Gelder Zonen 166 16654 Ned. Scli. Unie 14194 143)4 Stand. Brands 654 654 Kon. Hoogovens 150Z6 150)4 Ommeren's Sch.v. 191)4 190 U. S. Steel 44)6 4496 Lev, Bros Unil. 214)4 21454 Stoomv. Mij. Ned. 153)4 153)4 Cities Service 12154 121 Ned. Fpd 388 390 H. V. A. 107)4 109 North Am. 2054 1994 Ned. Kabelfabr. 219 218 Java Cult. 58 Cont. Oil 5954 58)4 Philips' Glpeil. 173 17054 N. I. S. U. 97 Midcont. Oi 75 755-6 Do 6 cum. pref. wd. Vorstenlanden 23 2296 Phillips Oil 107 108 12754 12854 Deli Bat. Mij. 108 108 Shell Union 73 72)4 44 )6 Wilton - Fij enoord 16054 16154' Deli Mij. 85)4 86 Tide Water 4496 Biliton Ie rubr. Senembah 8454 84M Baltimore 20 2056 Biliton He rubr. 185 Müller Co. 172 Miss. K. Texas 754 8 Dordtsche Petr. 274J4 270)4 Amsterd. Bk. 162 162 New York Centr. 18)4 19 Dito pref. 287# 28594 Escompto Bk. 48)6 49 Pennsylvania 20 omdat de vraag betrekking heeft op een zo ruim gebied, zodat hij wilde spreken over de cultuur in engere zin, waarbij hij dacht aan aesthetische cultuur in de betekenis van het bevorderen der cul turele activiteit en van het in contact brengen met en leren waarderen van het cultuurbezit, de cultuurschatten van verleden en heden. Wat het cultuur resultaat betreft, de andere zijde van de onderscheiding in het begrip „cul tuur", dat ds Popma maakte, werd vooral aandacht gevraagd voor de Ne derlandse cultuur. Aan de hand van de doelstellingen van J.V. en M.V. maakte ds Popma duidelijk, dat deze geen ruimte bieden voor opzettelijke culturele vorming in actieve zin. J.V. en M.V. zijn wezenlijk onderscheiden van verenigingen voor muziekbeoefening, amateurtoneel, schil derkunst enz. Maar er blijft volop ruim te en gelegenheid, zonder dat structuur wijziging nodig is, voor meer incidentele vorming bij behandeling van letter kunde, bij de verzorging van vrije on derwerpen en vrijê avonden, bij de voor bereiding van feestelijke vergaderingen enz. i Het leren kennen van het cultuur bezit en de cultuurtendenzen in verle den en heden en hun geestelijke achter gronden kan zeker tot de taak van J.V. en M.V. gerekend! worden, hetgeen niet de invoering van een apart vak „cul tuur" betekent. Maar ze komen vanzelf ter sprake bij de behandeling vafi* Bij belse, Kerk- en Vaderlandse Geschiede nis enz. CONCLUSIES. Na uitvoerige besprekingen, waarbij tal van principiële en practische vragen aan de orde kwamen, werd een aantal conclusies vastgesteld. Daarin werd o.m. uitgesproken, dat bij de principiële vorming in clubs en verenigingen de jonge mensen ook met betrekking tot de aesthetische cultuur Gods Woord moeten leren yerstaan om van daaruit hun levenspraktijk te bepalen tegen over het wezen en de resultaten der hedendaagse cultuur en hun leven te tuur. De clubs en verenigingen zullen zich in haar arbeid met deze culturele vorming maar op bescheiden wijze kun nen bezighouden. Daarbij behoren, zo wel op de gewone als op de feestver- gaderingen, verantwoorde cultuurvoort brengselen dienst "te doen. Daartoe zul len de jeugdbonden in hun organen of door afzonderlijke uitgaven leiding die nen te geven en bij deze arbeid moet dankbaar gebruik worden gemaakt van het werk en de adviezen van christelijke kunstenaars. Wat de lichamelijke op voeding betreft kome er meer contact met de christelijke organisaties op dit terrein. Tenslotte vertelde de heer S. J. Bos nia te Amsterdam iets over doel en or ganisatie van het pas opgerichte Chr. Nat. Culturele Bureau, dat o.m. advie zen geeft inzake verantwoorde culturele verzorging van feestelijke vergaderin gen. Mannheim 208 0.03), Trier 146 (—0.07), Keulen 102 (plus 0.11), Ruhrort 284 (plus 0.04), Lobith 869 (—0.02), Nijmegen 652 (plus 0.02), Arnhem 676 (plus 0.02), Eefde 190 (plus 0.02), Deventr 107 (plus 0.03), Namen 155 (plus 0.25), Borgharen 3924 (—0.81), Belfeld 1102 (—0.16), Grave 451 (-0.27). GROTE VAART. ORANJE: pas. 5 Guardafui naa Tandjok Priok; WILLEM RUYS: pas. 5 Galesa Eil. naar Rotterdam; GRQOTEKERK: 6 van Tan- gaz naar Amsterdam; SIBAJAK: 6 rede Bela- wan naar Soerabaja; VOLENDAM: 5 100 mijl N.O. Cape Race naar Rotterdam. HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 6 Nov.: PRINS BERNHARD van Antwerpen. TIMOR van Ant werpen. Te Middelburg aangekomen 6 Növ. HENRIETTE van Kotka. Gepasseerd naar Antwerpen 5 Nov.: UNIE S. van Bandholm. LEUVEHAVEN van Stock holm. 6 'Nov.: MARTJE van zee naar Gent. Gepasseerd van Antwerpen 5 Nov.: SEA- HAM naar Dover. ELJO naar IJmuiden. 6 Nov.: ARNOUDSPOLDER naar Rotterdam. REMMERT naa Rotterdam. MARTJE naar Wicklaw. OVERIJSEL naar Rotterdam. BEN- NEKOM naar Rotterdam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Aaisum, C. van Eysinga, eand. te Nicolaasga; te Veenhuizen, J. v. d. Winden te Naaldwijk, Geref. Kerken Beroepen te Huizum, J- M. Bloemkolk te Treebeek. Aangenomen naar 's-Gravendeel, M. J. Arntzen te A. J. Polder. Bedankt voor Groningen (vac. dr P. Prins), W. Diepersloot te Franeker; voor Maassluis, G. Morsink te Nijkerk; voor RotterdamKralingen, C. P. T. Rijper te Meppel. Ger. Kerken (art. 31) Beroepen te Lethbridge (Canada), H. J. Zwarts te Ten Post. Aangenomen naar MinnertsgaOud- Bildtztjl, L. A. F. Godschalk, cand. te Utrecht. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Doesburg, D. Henstra te Broek op Langendijk en J. Rebel te Rotterdam—Charlois. Ds H. Spreeuwenberg overleden Dinsdag is ds H. Spreeuwenberg, Ned. Herv. predikant te Okkenbroek (gem. Diepenveen) in het ziekenhuis te Deventer overleden tengevolge van een hem Vrijdag j.l. overkomen aan. tijding door een militaire vrachtauto. Ds Spreeuwenberg werd 16 Februari 1907 geboren. Opgeleid aan de Ned. Zendingsschool, vertrok hij in Decem ber 1937 naar Nederlands Indië. Als zendeling-leraar werd hij te Genjen op Nieuw-Guinea geplaatst. Van 1940 is hij tot de bezetting van Ned.-Indië nog op Ambon geplaatst geweest, waarna hij door de Japanners werd geïnter neerd. Gedurende de Japanse bezetting heeft 'Hij vooral veel bekendheid gekregen door het vele goede werk, dat hij in het vrouwenkamp bij Makassar heeft verricht, In 1947 keerde ds Spreeuwenberg 'naar Nederland terug. Op 13 Juni 1948 Vólgde zijn benoeming tot predikant in Okkenbroek. Hij was in de classis De venter voorzitter van de classicale zen dingscommissie. Generale Synode Ned. Herv. Kerk De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk komt van 1214 November op „Woudschoten" te Zeist in najaars vergadering bijeen. De agenda vermeldt een aantal be noemingèn in de organen van bijstand der Synode en in verschillende com missies, terwijl zal worden kennis ge nomen van een aantal jaarverslagen van verschillende dezer organen. Voorts zullen in bespreking komen de reacties van de classicale vergade ringen op het concept-rondschrijven: „Hoe dienen wij de vrede", en het rap port der commissie voor de ethische vraagstukken. Op één der zittingsdagen zal ds Tan How Siang van West-Java door de Synode worden ontvangen. Congres Chr. Muloseholen De Bond van besturen van Chr. Muloscholen en de Ver. voor Chr. Mulo zullen op Woensdag 28 Nov. a.s. een gemeenschappelijk congres houden in „Tivoli" te Utrecht ter na dere bezinning op de plaats en de betekenis van het onderwijs aan de kinderen van die bevolkingsgroep, die op de Chr. Muloschool is aange wezen, alsook op de vraag welke wij zigingen in het licht van de eisen van deze tijd noodzakelijk moeten worden geacht. In de morgenverga dering zal als referent optreden dr H. R. Wijngaarden en in de middag vergadering de heer E. H. Bos, hoofd inspecteur van het L. O. in de 2e hoofdinspectie. DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951. HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.G0 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 9.40 School radio; NCRV: 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Mor gendienst; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.10 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gram.; 13.36 Viool en piano; NCRV: 11.00 Metropole Orkest en solist14.45 Voor de vrc/uw 15.15 Gram.; 15.20 Pianotrio; 16.00 Bijbelover denking; 16.30 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Voordracht; 17.50 RegeringsuitzendingH. M. Laupman: „Papoease jagers op potvissen en zeekoeien"; 18.00 Nieuws; 18.16 Kerkkoor en solisten; 18.40 Voor de jeugd; 18.50 Leger des Heilsorkest19.05 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord"19.20 Vocaal ensemble; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Gev. pogamma; 22,15 Bui tenlands overzicht22.35 Gram.22.45 Avond- overdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram, HILVÉRSUM II (298 m.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram,; VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram;. 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.25 De Groen teman; 9.30 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kamerorkest; 11.45 Voordracht; 12.00 Piano en orgel; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen12.33 Accordeonmuziek 12.50 Financieel weekoverzicht; 13.00 Nieuws; 13.20 Dansmuziek; 13.55 „U kunt het geloven of niet"; 14.00 Geschiedkundige anecdoten; 14.15 Gram.; 14.30 „Oor die agtergrond van die Unie van Suid-Afrika", causerie14.45 Gram.15.00 Voor de zieken; 16.00 „Van vier tot vijf"; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Saxofoon en piano; 18.00 Nieuws; 18.15 Practische wenken voor liefhebbers van de duivensport; 18.20 Sportproblemen18.30 Lichte muziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Ge sproken brief uit Londen; 19.05 AVRO-Allerlei; 19.10 Metropole-orkest-; 19.40 Rubriek van kunst en cultuur; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philh. orkest; 21.20 Klankbeeld over i de Nederlandse Industrie; 21.50 Enquête; 22.lS AVRO - allerlei 22.20 Orkest; 23.00 Nieuws; 23-15 Sportactuali- teiten; 23.30 Zaug en orgel; 23.45—24.00 Gram. BRUSSEL (324 in.) Vlaams. 11.45 Gram,; 12.30 Weerberichten; 12.34 Voor de bogren; 12.42 Gram;. Aanbesteding woning te Krabbendijke Zaterdag werd te Krabbendijke aanbesteed het bouwen van een wo ning-showroom en werkplaats voor de heer J. Francke. Inschrijvers wa ren: L. Molhoek, Krabbendijke voor f34.350; Fa. Joh. Benou en Zn., Krab bendijke voor f 35.050.50; Fa. Goede- mond, Goes f 37.444; W. van Doorn, Krabbendijke f 35.580. LANDSCHAPSVERORDENING ZEELAND. B. en W. van Middelburg brengen ter alge mene kennis dat Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie besloten hebben de Landschapsverorde ning Zeeland niet toepasselijk te verklaren op de kom van de gemeente Middelburg, zoals deze werd vastgesteld bij Raadsbesluit van 11 Dec. 1946, zodat voor de kom dezer gemeente volledig toepasselijk is de bij Raadsbesluit van 13 Aug. 1951 nieuw vastgestelde verordening op het stads schoon. BRANDSTOFFENBIJSLAG. De Vlissingse ingezetenen, wier gezinsinkomen beneden de normen van Maatschappelijk Hulp betoon ligt, en menen m aai meiking te komen voor een brandstoffenbijslag voor rekening van de Gemeente kunnen zich vervoegen op het Gemeentelijk Bureau voor Sc/ciale Zaken, Hen drikstraat 12 (beneden kamer 11) en wel op Donderdag 8 November a.a. van 9—12 en van 25 uur. MIDDELBURG. Geboren: Cecile A. M., d.v. P. J. v. Tiggelen en J. A. Stoof; Johanna M., d.v. J. A. Broodman en W. v. d. Berge; Sophia E., d.v. J. B. Dekker en W. J. C. v. d. Klashorst; Elizabeth G., d. v. W. F. Burghardt en A. P. Will; Laurus P., z. v. P. de Rijke en J. J. M. de Koning; Aarnout., z. v. J. B. A. Biondia en C. Dorleyn. Ondertrouwd: A. F. van Dijk, 29 j. te Vlissingen en J. M. van Putten, 26 j.J. de Groot, 26 j. en C. J. Huibregtse, 21 j.A. Stroo, 26 j. te Souburg en N. M. Dunnes, 27 j.P. Minder- houd, 20 j. te Westkapelle en C. Christiaanse. 22 j. Gehuwd: A. J. Geurts, 24 j. en W. Vader, 20 j.J. Zwets, 26 j. en E. Lagace, 22 j. Overleden: K. P. de Potter, 7 weken; J. T. Molhoek, 66 j., geh. met N. HoHebrandseL, Boone, 76 j.D. Rijkse, 67 j.J. J. Wieringa, 41 j., geh. met R. Ottema; J. Visser, 63 j., geh. met C. J. Bruker; J. de Kok, 61 j., wed. van J. Moerdijk; J. Wielemaker, 74 j.P. J. Buijs, 89 j., geh. met C. Th. Volles. BIGGEKERKE. Geboren: Job, z.v. P. de Visser en- V. Wisse. Getrouwd: L. Zachariasse, 24 j. en E. Dinge manse, 23 'j. O- EN W.-SOÜBURG. Geboren: Atóa&n J., z. v. A. M. Bruijnooge en L. Verschuur; Pieter, z. v. W. Joosse en D. J. WoutersAbraham, z. v. A. Jacobse en C. Sturm; Jacobus, z. v. J. van Eijkeren en S. Lobbezoo; Johannis, z. v. O. Geleedst en H. C. Butijn. Ondertrouwd: J. Francois, 34 j. en S. Vreeke, 23 Getrouwd: W. de Jonge, 24 j. en A. de Vis ser, 23 j.W. G. F. Blokpoel, 25 j. en L. P. Janse, 25 j.A. Cijsouw, 24 j. en S. P. Flarusse, 21 jA. van Wijngaarden, 27 j. en C. A. Cor- veleijn, 20 j. ST. LAURENS. Geboren: Willemina, d. v. L. Kluijfhout en W. Dekker. Gehuwd: P. Lampert te Middelburg 'en C. Davidse. N.- EN ST. JOOSLAND. Geboren: Adriaan W., z. v. I. Baas en A. W. de Kraker; Adriana P., d. v. A. van Waarde en J. Cevaal. Ondertrouwd: W. Filius, 2 7 j. en G. W. Joosse, 23 j. Gehuwd: O. Soolsma, 24 j. en A. Minheere, 26 j. Overleden: M. Sinke, 64 j., echtgen. van A, Adriaanse. KRUININGEN. Geboren: Bernardus P. A., z. v. A. van der Borgt en M. E. van Jole. Ondertrouwd: J. Visser, 25 j. te Hengelo en W. Willem stein. 26 j. Gehuwd: P. Quakkelaar, 76 j. en M. Timmer man, 67 j. Overleden: G. Mulder, 71 j. WOLPHAARTSDIJK. Geboren: Jan S., z.v. L. Sandee en J. C. Louwerse. Ondertrouwd: J. van Strien, 24 j. en J. C. M. Hazewindus, 25 j. Getrouwd: K. Bareman, 22 j. en C. de Maaker, 21 j.A. Minderhoud, 44 j. en A. Bareman, 32 j.G. van Tongeren, 62 j. en Mé Dronkers, 45 j.P. D. Goetheer, 27 j. en E. van Antwer pen, 26 j. Overleden; M. Lokerse, 54 j., echtg. van P. de Bolcx; W. Vleugel, j. BURGH. Gehuwd: S. Roos, 24 j. en H. J. van der Weel, 21 j.; M. C. Bom, 23 j. en J. Kloet, 25 j. Overleden: L. de Wilde, 83 j. wed. van J. Verwest. POORTVLIET. Geboren: Jacobus, z. v. W. van Dijke en W. Lindhout; Hubertus L.f z. v. J. C. van der Jagt en M. Moerland; Adriana C., d. v. J. C. Uijl en J. A. Rijnberg; Pieter- nella J., d. v. W. C. Oostdijk en A. Geuze. OndertrouwdA. Lindhout, 24 j. en A. van der Slikke, 22 j. te Scherpenisse. Gehuwd: J. Noorthoek, 39 j. en J. P. D, Uijl, 37 j.; J. J. Westdorp, 22 j. en C. M. I. van Nieuwkerk, 21 j. Overleden: M. C. van der Slikke, 82 j. te Scherpenisse, wednr. van J. Quaak; J. A. van der Slikke, 60 j., echtg. van G. K. Krijger; M. C, Uijl, 84 j. AXEL. Geboren: Joseph E. D., z. v. L. F. Caessens en M. Vereecken; Cornelis J., z. v. J. Maas en M. de Bruijne; Irene R., d. v. B. H. van den Bos en A. M. Bogaert; Anneliese M. E., d. v. G. Heijens en J. Geerts; Ebrina A., d. v. A. K. van Cadsand en J. de Zeeuw; Willy A., z. v. J. J. Provo en M. M. Ver- straeten; Clara, d. v. W. van Cadsand en S. Dieleman. Ondertrouwd: A. de Splenter, 28 j. en H. M. van Eek, 30 j.J. J. Blommaart, 24 j. en M. E. Ph. Michielsen, 27 j.T>. van Aalst, 22 j. en C. J. Vinke, 22 j.B. G. P. van den Berge, 28 j. te Terneuzen en J. E. Boeije, 20 j.B. C. van den Berg, 25 j. te IJsselstein en D. Haitae- link, 23 j. Gehuwd: A. Bareman, 24 j. en J. de Pooter, 23 j.J. Dieleman, 26 j. te Zaamslag en D. M. Robijn, 21 j.C. A. P. van Alten, 29 j. en M. J. Faas, 25 j.J. K. van den Berge, 29 j. en M. J. van Hoorn, 19 j.A. J. Sponselee, 34 j. te Vogelwaarde en E. Jansen, 34 j.J. G. Co- zijnsen, 57 j. te Oss en M. S. Markusse, 42 j. Overleden: J. den Hamer, 80 j. echtg. van A. Heijnsdijk; J. J. Rinn, 52 j. echtg. van A. A. Riemens. HOEK. Geboren: Adriana J., d. v. G. de Put ter en E. M. Dieleman; Adriaan J., z. v. P. de Putter en C. Jansen. Ondertrouwd: J. J. de Vos, 24 j. en S. J. Dieleman, 21 j. Gehuwd: P. Koole, 31 j. en G. J. de Feyter, j.B. de Niet, 26 j. en J. M. Jansen, 27 j. Overleden: J. Bolleman, 78 j., wednr. van N. van Cadsand. „GASZINKERS DOÖR DE WESTER-SCHELDE". In het „Grand Theater' te Goes draal de gistermiddag de documentaire film over het leggen van de gaszinkers door de YVester-Schelde. De camera had het grootse werk van het begin tot 't eind nauwkeurig weer gegeven. Zo zagen we de fascinerende opnamen, die bijna surrealistisch aan deden, van het vervaardigen van de bui zen in de fabriek. We maakten weer het gigantische werkstuk mee van het slepen van de zinkers in de Schelde bij Baarland en De Griete en smaakten weer met de noeste werkers, die grote voldoening, toen het gigansche werk stuk voltooid was. Het was een film, die duidelijk aantoonde, hoe een klein land op zijn beurt ook groot kan zijn. Tweede sociëteit voor ouden van dagen te Middelburg geopend. Gistermiddag is in het jeugdgebouw van de Geref. Kerk aan de Singelstraat te Middelburg de tweede sociëteit voor ouden van dagen geopend. Tal van ouden van dagen waren bij de opening tegenwoordig. Namens het damesco mité, dat de sociëteiten organiseert sprak mevr. Batten-Paarlberg, presi dente van de U.V.V. afd. Middelburg. Namens het bestuur van het jeugd gebouw sprak de heer Chr. de Bruin een woord van welkom, terwijl de heer H. Wiessner, 2e voorzitter van de Bond van Ouden van Dagen afd. Middelburg, een dankwoord sprak. Burgemeester van Middelburg reikte prijzen etalagewedstrijd uit. In de raadszaal van het Middelburgse stadhuis had tijdens een korte bijeen komst de uitreiking plaats van de prij zen van de jaarlijkse etalagewedstrijd tussen de winkeliers van de verschillen de middenstandsorganisaties. Burge meester mr dr N. Bolkestein, leidde de plechtigheid, waar verder aanwezig wa ren de vier wethouders van Middelburg, de prijswinnaars en vertegenwoordigers van de middenstandsbeweging. Alvorens de prijzen uit te reiken, hield de burgemeester een korte inlei ding. Hij deelde mede dat het gemeen tebestuur besloten had de wedstrijd voorlopig niet meer te houden. Eerste werd „Peca", P. Castenmiller, die hiermee de beker van het gemeente bestuur voor de derde keer wint en dus behoudt; 2. Herenmodemagazijn „Old England", J. J. Baars (beker van „Han delsbelang"); 3. Drogisterij „De Vijzel" (prijs Chr. Middenstandsver.); 4. Krui- deniersbedrijf J. Houmes (prijs R.K, Middenstandsbond); 5. Vroom Drees- mann (prijs Kon. Ned. Middenstands bond). Verder werden nog geclasseerdt 6. Wed. C. Paterik; 7. Fa Sies-Witten- rop; 8. Fa Déko; 9. Fa Benhem Jut ting; 10. Fa Brouwenaar en van de Ka mer. Mr M. A. Terwoert deelde mee, dat besprekingen tussen de verschillende organisaties ertoe hebben geleid, dat in principe besloten is, in aansluiting op de dit jaar gehouden reclame-cursu3, volgende winter een cyclus van lezin gen, speciaal over de etalage te doen houden. Bevrijding van Middelburg herdacht. Gistermiddag heeft de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, ter herdenking van de bevrijding, die 7 jaar geleden een feit werd, een krans gelegd bij het bevrijdingsmonument tus sen Nieuwe Kerk en Statenzaal. De wethouders, uitgezonderd de heer L. J. van 't Westende, woonde de krans- ging bü. Nadat mr Bolkestein de krans aan de voet van het monument had ge plaatst werden enige ogenblikken stilts in acht genomen. 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 15.00 Engelse les; 15.15 Gram.; 15.40 Franse les; 16.00 Europa treedt aan16.30 Gram.17.00 Nieuws17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws en persoverzicht; 19.30 Koorzang; 19.50 Vrije Politieke Tribune; 20.00 Vezoekprogamnta21.00 Gevarieerd pro gramma; 21.30 Gevarieerde muziek; 21.40 Gram.; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05—24.00 Gram. GOES. Veiling van 6 Nov.: Verpakt fruit: Cox Oranje Pippin A 7484; Jo nathan A 57; idem B 51; Glorie van Holland A5055; Goudreinetten A 49 54; Sterappels A 58; idem B 50; Fruit voor export: Zwündrechtse Wünpeer A 46; idem B en C 38,10; idem I 33,20 42; idem II 21,30; Beurré Alex. Lucas A 64,20; idem B en C 55; idem I 54,90; idem II 26; Comtesse de Paris A 47,80 48; idem B en C 45,2045,50; idem I 34,1046,50; idem II 23,60; Nouveau Poiteau I 28,4036; Legipont A 55; idem B en C 52; Saint Remy 1 32,90 33,60; idem II 28; Pondsperen I 30,90 31; idem II 26; Gieser Wildeman 1 38,80 47; ide mil 24; Kleiperen I 25,1035; idem II 14,1015; Cox Oranje Pippin A 66—74,90; idem B en C 50,05—56,70; idem I 52—62,60; idem n 20,45; Ster appels A 49,30—50,10; idem B en C 3842,30; idem 1 34,10—42,40; idem II 23,10; Goudreinetten A 43,6045,10; idem B en C 33,60—33,90; idem I 30,15 38,30; idem II 19,20; Jonathan A 49,2049,60; idem B en C 46,10; idem I 41,60—46,20; idem II 22,90—23,60; Zu re Bellefleur A 33,40; idem B en C 25,20—25,30; idem I 22,30—30; idem II 12,1012,20; Glorie van Holland A 43,10; idem B en C 36,30; idem I 36,10; idem II 22; Laxton Superbe A 51; idem B en C 40,90; idem I 43; idem II 18, alles per 100 kg. GOES. Eiermarkt van 6 Nov.: Prüs voor verse kippeneieren f2,88 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbe taald. VEERE. Visrmjn van 6 Nov.: Aange voerd 2366 kg exportgarnalen 5876; 213 kg handelsgarnalen 5564 791 kg pellerij garnalen 5260; 486 kg schar 34-^43; 112 kg bot 32—46; 2,4 kg tong 1,29—1,70; 124 kg rog 16—24; 118 kg wü'ting 2638; 21 kg ongesorteerde vis 3745. ROTTERDAM. Veemarkt van 6 Nov. Aan voer in totaal 4077. Vette koeien en ossen 875; Gebruiksvee 815: Vette kalveren 125; Gaskal- veren 237; Nuchtere kalveren 797; Varkens 117; Biggen 480; Paarden 145; Veulens 21; Schapen of lammeren 393; Bokken of geiten 72. Vette koeien 2.452.60, 2.252.35, 1.952.15; Vette kalveren 2.602.80, 2.402.50, 2.102.30; Graskalveren 320, 230, 180; Nuchtere kalveren 58, 55 50; Biggen 55, 52, 45; Slachtpaarden 1.90, 1.85, 1.80; Schapen 120, 100, 85; Lammeren 100, 80, 70; Kalikoeien 980, 880, 760; Melkkoeien 980, 880, 760; Vare koeien 650, 600, 540; Vaarzen 675 625, 550; Pinken 475 425 350. GÓES. Eierveiling van 6 Nov. Handelaren- prijs: Grote kipeieren 16; kleine 12; kalkoen eieren 17, Ganseieren 30. THOLEN. Veiling van 6 Nov. Uien gewone 30.50-30.80; Drielingen 26.90; Picklers 27.70; Stekuien 12.50. Aanvoer 25 ton. Peeën II en 111 14.68. Aanvoer 6 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 5