Zestienhonderd generaals met een salaris van dertig gulden per maand. nu fouoe FiRMAMINT De Hervormd-Gereformeerden en hun taak* Walcheren: proeftuin van streek- planologen* avonturen «icstt Scfljoil en ^aarljc* 'AWsloOP Chinezen bereiden zich voor op invasie Soldaten leren waarvoor ze vechten. zjetere voorlichting. KARSOTE RUB Hoedt U neem direct Referaat ds W, L. Tukker. Qiïsnakt Pacjfna 2 NIET IS...." est zelfs de kei- het spreekwoord de Nederlandse de Ambonezen ■he minderheden gane onrecht te dat onrecht ge- egeven. Mr Vee- het proefproces bonese K.N.I.L.- itslagen, erkend, nens de minister heeft hij gezegd anders, zonder te schaden.' ten juist: Neder- ijk in moeilijk- de Ronde Tafel mislukken, want jen onder zware speciaal Ame- practijk waar- ffende het zelf de bus gekomen. oe die overeen- itand kwam, dan :ring thans toch jerwijt van ma- op beroept dat ■baar is. Immers, e slotzitting der gesteld, moesten •regeld worden: :ht en de finan- :ssen beide lan- soort koehandel deed t.o.v. het wat water in de l hetzelfde t.o.v. tam men tot een andersin- "e voor ons deze tvoerd hebben ndat zij de rug- :ijn centen ver- n dan tot zijn Ik heb niet en t de keizer zijn is: „Hoe komt aan de Neder- men de vraag dat ge nietan- lijkt toch wel, 'e knel zijn ge- van de rege- fwendbare om- I alles niets wil le van de vele in grenzenloze maar dat ie |?c/ in het kamp te (ingscursus wor- |rden ln de kam- gehuisvest, brei. ^den voor vrou- gstaat daarvoor amp te Middel- ok zo'n cursus, treft, kan wor- eendingen van ln grote dank- vel gebrek aan kaal gebied zijn én en ander in goed geleide succes oogsten, erking van vele jt die de Ambo.- rgezellige avond jjjvoor de geeste- het nodige ge- edikant verblijft lurg en bezoekt Ln in Zeeland. |stenten, men pen noemen, finden zijn. Re- kant besprekin- over het werk Dg. btel in V.N. Dhina. Maandag op van de Alge- V.N. de eis hina een zetel |erklaarde, dat ertegenwoordi- Jsch China één In het ogenblik iMalik om de liwe zitting te Irpen met 20 111 onthoudin- Zweden be iers, Enge- llië onthielden Woensdag 7 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 enten goed ingelich- (heeft de Itali- Teheran, dr Jielijk medege- iegering bereid Jsen Perzië en toor Defensie- heeft te New Sa hard werkt |eeks vliegvel- lange noord- heeft bespre- Ident Truman [inctionarissen Ivoren Colum- lenlandse Za- bijeenkomst congres als eëdigd. leeft een ver- •zien, volgens lur een loka- |ningen mag de R.K. kerk Iment heeft 1 stemmen en I motie goed- In wordt uit- pdse politiek (t naar nau- bn de andere (er Ben Goe- eeveer veer- Ippel, terwijl Be omgeving fcn achterop- pen en mee- rerleed korte (Van onze correspondent Alfred van Sprang.) TA1PEH (FORMOSA), October 1951. - In de kale vergaderzaal van de Marine Academie op de parkachtige vlootbasis Tsoying prij ken behalve de gebruikelijke portretten van dr Sun Yat-sen en Chiang Kai-shek ook witte stroken papier met grote, zwarte karakters aan de muur. Als mijn blikken erop blijven rusten, legt een van de offi cieren uit wat het zijn. „Patriottische leuzen..." „Wat staat er..." Zo nauwkeurig mogelijk vertaalt hij karakter voor karakter in het Engels. Het zijn een soort nationalistische slogans. Een ervan luidt: „We moeten het slechte veranderen en er het goede voor in de plaats stellen". Die aansporing aan de toekomstige marine-officieren is als een symbool van de nieuwe geest, die in de Chinese strijdkrachten omstaan is na de donkere dagen van falen op het vasteland. China is zich aan het herstellen. En het zijn vooral de strijdkrachten, waar aan in dit proces veel aandacht be steed wordt. Tenslotte was de neder laag tegen de communisten voor een groot deel aan hen te wijten. De her overing van het verloren terrein zal echter ook weer op de schouders van de militairen rusten. En men is nu druk in de weer om hen zo goed mo gelijk op de zware taak voor te be reiden. De spreekbuis van het Ministerie van Defensie is een kleine dikke ge neraal in een simpel, linnen tuniek, hoog aan de hals gesloten. „Er wordt veel gedaan aan de ver betering van de geest in het leger.." vertelt hij. De geest is altijd het zwakke punt in het Chinese leger ge weest. Honderdduizenden soldaten wisten niet waarvoor en waartegen ze vochten en niemand bracht hen ervan op de hoogte. Velen konden niet eens lezen en schrijven en waren niet in staat het woord communisme te spellen. De Politieke Afdeling van het Ministerie van Defensie houdt zich nu onder leiding van generalis simo Tsjang Kai-shek's oudste zoon intens bezig met het verbeteren van deze toestand. Speciale officieren zijn bij elk onderdeel belast met het ge ven van lezingen over onderwerpen als de historie van China, de bedoe ling van het communisme, de gevol gen van het rode regiem en de glorie van het Chinese leger. Op die manier kweekt men de liefde voor het vader land en het plichtsgevoel aan. Een andere taak van deze speciale offi cieren is een scherp oog te houden op de politieke overtuiging van iedere man in het onderdeel: van de laag ste recruut tot de commandant toe. Die rapporten komen op het minis terie. „Bestaat er geen communistische ac tiviteit in het leger „Het is uiteraard allemaal onder grondsvertelt de generaal, „een enkele keer wordt er wel eens een com munistische poster in een kazerne aan geplakt. Soms proberen communistische agenten soldaten aan te sporen te deser teren of geheime documenten te stelen. Het is echter onder controle en regel matig melden zich communisten, omdat de amnestiewet hen ln staat stelt zon der straf een nieuw leven te beginnen''. „Hoeveel man zijn er onder de wa penen. De generaal kijkt me strak aan. „Dat is een militair geheim....", zegt hij niet zonder gewichtigheid. Het is echter algemeen bekend, dat er meer dan een half millioen man gemobiliseerd zijn inclusief het voor Westerse begrippen kolossale aantal van zestienhonderd generaals. „Er zijn inderdaad veel generaals. geeft de zegsman toe, „velen van hen zijn zonder hun leger van het vaste land gevlucht. Zy hebben hier geen commando meer en zijn min of meer Inactief. Sommigen doen nog gedeel telijk dienst en hebben verder parti culiere zaken. Maar een beroepsgene- raal heeft tenslotte altyd het recht zyn uniform met de sterren te dra gen Armoedig bestaan. Militairen leiden een armoedig be staan. Dat geldt niet alleen voor gene raals, maar ook voor minderen. De verzorging is uiterst bescheiden: weinige en slechte kleding en schoei sel, slaapgelegenheid, die nauwelijks aan minimumeisen voldoet, uiterst so ber voedsel en praetisch geen ont spanning. En tot overmaat van ramp een schijntje aan geldelijke beloning. „Een soldaat krijgt minimum een rijksdaalder soldij in de maand somt de generaal op, „hij heeft zijn voeding: een flinke portie rijst met groenten en een kleine toelage om zelf wat bijgerechten te kopen. Ver der natuurlijk kleding, onderdak en wat er verder nodig is om te leven. Dan beschikt elk onderdeel over een stuk bouwland, waar de militairen groenten verbouwen, kippen houden en varkens mesten. De opbrengst komt aan het onderdeel ten goede. En tenslotte zijn er ook onderdelen waarvan een bepaald aantal man schappen niet-militaire werkzaamhe den verricht zoals het bouwen van bruggen, het aanleggen van dijken en wegen. Dat levert het onderdeel Chinese officieren van leger, lucht- en zeemacht slaan de pa rade in Taipeh gade. Van de vechtlust van hen en hun men sen hangt het slagen van een invasie af. Luitenant-generaal Chiang I- ting haalt in onmacht zijn schou ders op als ik hem vraag wat het inkomen van een generaal in het Chinese leger is. „Hoeveel....?" dring ik aan. „Niet veel.zegt hij vaag. „Als ik mezelf bijvoorbeeld neemvertelt hij, „ik krijg in geld 33 gulden in de maand. Verder voeding, onderdak, kle ding en een jeep met chauffeur en benzine." „En een generaal met vijf ster ren?" „Het begint met 30 gulden voor een generaal-majoor en elke ster erbij levert 3 gulden op. Re kent u het zelf maar verder uit." En die rekening onthult het schokkende feit, dat een generaal van het Chinese leger met zijn maandsalaris precies één dag zou kunnen leven in de Friends of China Club: Taipeh's enige hotel voor buitenlanders. ook extra-inkomsten op. Natuurlijk mag dat nooit ten koste van de mili taire training gaan." Het is een zware last voor het eiland Formosa om behalve een veel te groot ambtenarencorps van vluch telingen van het vasteland ook nog duizenden militairen te moeten on derhouden. Gelukkigerwijze beschikt het eiland over genoeg rijst om ieder een te voeden. Maar niettemin zucht de plaatselijke bevolking onder een knellende belasting druk als gevolg van de aanwezigheid van zoveel inproductieve meeëters. Meer dan iemand anders zullen de Formosa- nen dan ook de dag prijzen als de één tot anderhalf millioen vluchtelingen zich weer op het vasteland zullen kun nen vestigen Wachten. De generaal fronst zijn voorhoofd als ik hem vraag hoe de kansen op een invasie voor het vasteland ervoor staan. In regeringskringen spreekt men er veel over en men tracht ook de buitenwereld er meer voor te in teresseren. „Het is natuurlijk mogehjk...." (Ingez. mededeling, advert.) werkt var tu/ee kanten teae/yk meent de generaal, „er zijn verschei dene goede landingsplaatsen aan de Zuidkust. De communisten hebben er echter de bulk van hun troepen lig gen. En de weersomstandigheden voor 'n oversteek met kleine scheepjes zijn meestal ongunstig. Maar met grote schepen en veel luchtsteun is er een goede kans. Eenmaal op het vaste land kunnen we rekenen op de steun van de guerilla-strijdkrachten en ne- gen-en-negentig procent van de plaatselijke bevolking. De Chinezen willen zo spoedig moge lijk een invasie proberen. De Amerika nen voelen er echter niets voor. Was hington heeft voor het ogenblik beslo ten uitsluitend de communisten actief in Korea en in Indo-China te bevechten. China zelf staat nog niet op het pro gramma. En zonder de instemming en de steun in mensen en materiaal van Amerika kan China niets beginnen. Amerika heeft hier geen andere be doeling dan Formosa te neutraliseren: dat wil zeggen te voorkomen, dat de communisten naar het eiland komen en de nationaüsten het verlaten. Een militaire missie van ruim tweehon derd adviseurs houdt zich in die tus sentijd bezig met de Chinezen te ver tellen welk oorlogsmateriaal ze nodig hebben en hun te leren het te ge- Ingez. mededeling, adv.) voor VERKOUDHEID HOEST KEELPIJN 6RIEP De keelontsmettende tabletten bruiken en te onderhouden. Dat daar- I bij veel aandacht aan de amphibische oorlogvoering besteed wordt ligt voor de hand. Premie. In buitenlandse kringen vraagt men zich af hoe het nieuwe leger straks zal vechten. Het mensenmateriaal is van goede kwaliteit. De moderne uit rusting zal ook weinig te wensen overlaten. Het gaat slechts om de spirit. De legerleiding heeft daar blijkbaar ook over gedacht. „Er is een voorstel in behandeling om aan elke militair, die na bevredi gende dienst op het vasteland gede mobiliseerd wordt als premie een stuk vruchtbaar sawahland te geven, dat genoeg rijst kan leveren om hem en een gezin van vier personen te voe denmerkt de generaal in dat verband op. Het is ongetwijfeld 'n ver standige maatregel. Het leeuwenaan deel van het leger bestaat uit vluch telingen van het vasteland. Zij zijn al jaren onder dienst en zullen onder dienst moeten blijven tot het vaste land heroverd is. De meesten hebben hun familie daar achter moeten la ten. Uiteraard verlangen zij allen naar huis. Om die reden vrezen som migen. dat zij zullen deserteren zo dra zij aan de overkant voet aan wal zetten en de kans schoon zien om zich bij hun familie te voegen. De rest van het leger bestaat uit Formosanen, die als dienstplichtigen zijn opgeroepen. Zij hebben op het vasteland geen be langen. Er is een sterk verlangen op Formosa om zich los te maken van China en een onafhankelijke staat te stichten. In dat licht twijfelen ande ren er aan of de Formosanen zich wel met alle geestdrift in de strijd zullen werpen. Maar aan de andere kant zijn ook velen ervan overtuigd, dat de vastelanders bezield door een nieuwe geest en vol haat jegens de communisten (die zovelen van hun familieleden vermoord hebben) juist bijzonder fel zullen vechten. En ook in de Formosanen heeft men vertrou wen, dat ze hun mannetje zullen staan al was het alleen maar om dich ter bij hun ideaal te komen door For mosa te verlossen van de vluchtelin gen. Slechts een werkelijke invasie kan het bewijs leveren. Het is een feit, dat men op Formosa veel doet om het nationale bewustzijn en het vertrou wen in de toekomst te stimuleren. Uiterlijk is de discipline en de geest drift in het leger beter dan ooit. De mannen hebben ook een beter be grip van de doelstellingen van de oor log. Indien deze symptomen een maat staf zijn kunnen de communisten op een strijd op leven en dood rekenen. ALFRED VAN SPRANG. (Nadruk verboden.) (Ingez. mededeling, advert.) (Van onze Utrechtse correspondent). Onder zeer grote belangstelling heeft de Bond van Ned. Herv. Mannen- verenigingen op G.G. te Utrecht zyn bondsdag gehouden. Naar gewoonte kwamen in de morgenvergadering, die geleid werd door de 2e voorzitter, ds A. Vroegindeweü te Veenendaal, voornamelijk huishoudelijke zaken ter tafel. De bondssacretaris, de heer W. F. van Dijk te Zwolle, maakte bekend dat het ledental van de Bond sedert 1947 verdubbeld is. Op dit ogenblik telt de organisatie 121 aangesloten verenigingen met 3000 leden. Namens de generale synode der Ned. Herv. Kerk sprak dr W. J. de Wilde, assessor van dit orgaan, de vergadering toe. Hierin zijn wij één, aldus de spr., dat wh' allen de Hervormde Kerk lief hebben. In de middagvergadering, die zo druk bezocht was, dat lang niet voor alle aanwezigen in de Jaarbeurszaal een zitplaats beschikbaar was, sprak voor zitter M. Noteboom te Hilversum een inleidend woord over de apostolische vermaning „Wees getrouw". Hoofdonderwerp van de dag was het referaat van ds W. L. Tukker te Delft over „Het eigen karakter der Her vormd Gereformeerden". Op een viertal stellingen baseerde de spreker zyn referaat: 1. Het karakter van de gereformeerden in de Hervormde Kerk is historisch geworden; 2. Het ka rakter van de Hervormd-gereformeerden vertoont een eigen kerkelijk-religieuse inslag; 3. Het karakter van de Her vormd-gereformeerden vraagt vooral in deze tyd helderder bewustwording; 4. Het karakter van de Hervormd-gere formeerden verdient bewaard te blijven. IN DB KERK BLIJVEN. Waar ds Tukker vooral de nadruk op legde, was op de plaats van de Her vormd-gereformeerden binnen de Ned. Herv. Kerk, niettegenstaande allerlei hoon van binnen deze kerk en smaad van buitenaf. Het ware makkelijker ge weest de Ned. Herv. Kerk te verlaten, maar met vasthoudendheid hebben de Hervormd-gereformeerden hun plaats in de oude kerk bezet gehouden. Telkens weer is in de loop van een eeuw door Afgescheidenen ons gewezen op het zondige van het blyven in de Hervormde Kerk. De roep „kom over" gaat onverminderd voort, reeds langer van de zyde der Geref. Gemeenten en sinds kort van de zy'de der Geref. Ker ken (ond. art. 31 K.O.) Er is maar één ding wat onze hou ding tegenover de gescheiden broederen bepalen kan en dat is de liefde tot onze kerk, verklaarde ds Tukker. En hij ging voort: „Die liefde opent het oog voor de historische band, die ons aan haar bindt, voor de schuld die wüzelf hebben aan haar zonden en verval, voor de ze geningen die God ons ondanks alles in haar en door haar schonk. Die liefde opent ons oog ook hiervoor, dat de scheiding de oplossing van het kerkeiyk vraagstuk niet gebracht heeft, voor ons niet en voor hen niet. Die liefde noopt ons ook om hun te zeggen: wy hebben een schuld aan u. doordien onze kerk u verstoten heeft of liet gaan en gij hebt een schuld aan onze kerk doordien gy haar eertijds mede liet vervallen en daarna u de tijd niet gundet haar weer op te richten. En ook hebt gy een schuld aan elkander, doordien gy elkan der zolang ophield van weder te keren tot de Moederkerk en doordien ge ook zelf het erfpand der Reformatie niet ongeschonden bewaard hebt". VELE VRAGEN, Met een dertigtal vragen kwam men de spreker aan boord. Op een vraag of de spreker de nieuwe kerkorde funest achtte voor de kerk, antwoordde ds Tukker; „De Here hield Zijn kerk in stand onder de Dordtse kerkorde en on der de reglementenbundel. Hy zal de kerk ook wel bewaren onder de nieuwe kerkorde, al ben ik daar helemaal niet bly mee". Ds G. Boer te Gouda sprak hierna over „De invloed van 't gezin". Ds S. van Dorp, emer. predikant te Zeist, hield een opwekkende rede aan het eind van de vergadering. (Ingez. mededeling, advert.) WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea-Gelel KONINGIN EN PRINSES BIJ HET KINDERCIRCUS. H. M. Koningin Juliana heeft Zat erdagmiddag, begeleid door Prinses Margriet, de voorstelling bijgewoond, welke 4n het Grand Theater Gooiland te Hilversum door het kindercircus „Elleboog" ten bate van de stichting „Pro Juventute" gegeven werd. Rechts zit Prinses Margriet, die belang stellend over de ballustrade van het balcon in de zaal kijkt. Statenleden bepleitten behoud der gemeentelijke autonomie. Opnieuw zullen binnenkort de ogen van velen op Walcheren zyn gericht. Bevrijding, inundatie en herverkaveling hebben de aandacht getrokken, thans is jiet Streekplan, dat Ged. Staten hebben doen ontwerpen en waarover de Prov. Staten op 13 November zullen gaan beslissen, een onderwerp dat sterk de belangstelling trekt. Afgezien immers van het voor de oorlog vastgestelde Streekplan voor een kuststrook van West Zeenwsch-Vlaanderen, zal het Streek plan voor Walcheren het eerste zijn ln ons land. Uit de discussie in besloten zitting bleek, dat alle Statenleden één uit gezonderd voorstanders waren van een Streekplan. Er zullen echter nog wel wat kleine geschilpunten opgelost moe ten worden, voordat het plan aangeno men wordt. Bijna alle sprekers hebben er hun bezorgdheid over uitgesproken, dat door teveel saneren, ordenen en reglementeren, de gemeentelijke auto nomie in gevaar wordt gebracht. „Wat blyft er nog voor de gemeentebesturen te regelen over?" vroeg één der Staten leden, waarop een lid van G. S. ant woordde: „De bebouwde kom". Wel wat sarcastisch werd daarop gereageerd met: „En de kasgeldleningen!" De eer ste spreker zei het zó: „Wy moeten er veel meer oog voor hebben, dat juist het gemeentelijke initiatief, dat deze zaken ook wel in het oog vat, meer vrijheid wordt gegeven, Men zal dan een versnippering van het agrarische gebied voorkomen". DE WEGEN. Een aantal leden kantte zich tegen het omleggen van het verkeer. Er is een neiging (voorbeeld: de nieuwe weg langs Serooskerke) het verkeer maar buiten de dorpskom te houden. Er is op gewe zen, dat Walcheren geen snelverkeer nodig heeft. In de zomer is het druk met het toeristische verkeer en wat, zo vroegen enkelen zich af, is er tegen het toerisme door de dorpskommen te lei den? Men vond het wel nodig, dat in enkele dorpskommen, o.m. te Biggeker- ke, voorzieningen worden getroffen, maar het leggen van een weg buitenom vond men overbodig. Een ander lid kantte zich tegen het gebied, dat t.b.v. de recreatie, doch ten koste van de agrarische sector wordt bestemd. Ook de bepaling, dat in het Noorden van Walcheren geen warenhuizen mogen worden opgericht, vond een lid een ern stige aantasting van de economische Lichte stijging in oesterexport. In October viel weer een stijging van de oesterexport waar te nemen. België is erg meegevallen, Engeland en Duitsland daarentegen waren slecht. Hieronder volgen de cijfers: Nederland 131.820 (v. j. 234.798); België 1.940.412 (1.758.045); Engeland 63.500 (104.750); Duitsland 131.370 (175.580); andere landen 23.165 (28.418). Het totaal bedraagt 2.290.267, tegen 2.301.591 vorig jaar. Geheimzinnige- en griezelige geschiedenis. Zondagavond laat kwam een echt paar zijn woning in de Wateringse straat te 's-Gravenhage binnen. Me vrouw ging in het donker de trap op, toen zij -plotseling naar beneden tui melde. Zij verklaarde, dat, toen zij boven aan de trap was gekomen, zich plotseling twee handen om haar hoofd hadden gelegd. Van schrik was zy daarop gevallen. De politie heeft de woning doorzocht, doch vond ner gens sporen van inbraak. Er werd ook niets vermist. NIET WIJ, MAAR 'T VROUWTJE. „Gertjan" sprak prins Flippodijn en hij keek dankbaar door zijn bril- leglazen, „zullen we vriendschap sluiten? Jullie hebben zoveel voor ons gedaan". Lachend stak Gertjan hem zijn hand toe. „Ja- ja", sprak prinses Aga tha opgewonden, „jullie hebben ons het leven gered. Als vader het hoort, krijgen jullie vast en zeker een grote beloning". Nu fronste Gertjan even zijn wenkbrauwen. „Nee-nee, prinses Agatha!" riep hy haastig uit, „niet wij maar het oude vrouwtje heeft jullie gered. Hetzelfde vrouwtje, dat geen eten van jullie kreeg toen ze honger had. Jullie bent haar zelfs niet te hulp gekomen toen ze vanmorgen een zware takkenbos droeg". Be schaamd sloegen de koningskinderen hun ogen neer en Gertjan stuurde zwygend zyn bootje over hét blauwe water. Aandachtig keek hij naar de wit-besneeuwde bergtoppen, die schitterden in het felle zonlicht. Ook Maartje genoot zwygend van de prachtige natuur en keek vol ontzag naar de indrukwekkende rotsblokken. Niemand sprak meer een woord. belangen van de tuinders. De strand huisjes tussen Vlissingen en Dishoek kwamen nog in het geding en vanzelf kwam men toen terecht by de „in de lucht hangende" grenswijziging Koude- kerkeVlissingen. NUTTELOZE FRANJE. De K.V.P.-fractie had volgens haar woordvoerder waardering voor het Streekplan en vond het acceptabel. Maar, aldus deze spreker, het geheel zal erbij winnen, indien men hier en daar wat nutteloze franje afkapt. Na mens G. S. werd o.m. gezegd, dat met betrekking tot de recreatieve ruimte getracht is de behoefte tot 1970 te dek ken. Ook een deskundige werd gelegenheid geboden een nadere uiteenzetting te ge ven over het Streekplan. Hy bleek voor stander te zijn van het uitbuiten van het Noorderstrand. Het is, zo zei hij, met het recreatiegebied op Walcheren niet overal even florissant gesteld en met name by Vlissingen en Zoutelande. Dis hoek werd door één der Statenleden een lichtpunt genoemd, maar volgens de deskundige is het grootste lichtpunt het terrein in het Noorden van Walche ren. Daar is een breed strand, daar breidt het strand zich uit en neemt de duinenvorming toe. Het ligt dan ook volgens hem voor de hand, dat, aange zien de gemeente Vrouwenpolder bezig is uit te groeien tot wat hy voorzichtig noemde: een badplaatsje, deze gemeente gesteund wordt. In antwoord op de vraag, of by het opstellen van het Streekplan rekening is gehouden met een verwezenlyking van het Drie-Eilan denplan, zei de deskundige, dat dit in derdaad het geval is. (Ingez. mededeling, advert.) Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt. Los t gevaarlijke slijm op met de krach- 'tig werkende Subsidie voor het Nederlands Costuummuseum. Ged. Staten hebben de Prov. Sta ten voorgesteld aan de Stichting „Vrienden van het Nederlands Cos tuummuseum" te Amsterdam voor eenmaal een subsidie te verlenen van f 250. Deze Stichting stelt zich ten doel het bijeenbrengen, het bestude ren, het conserveren en tot zijn recht doen komen van kledingstukken en alles wat direct daarmede verband houdt. De Stichting Zeeland adviseerde het verzoek om subsidie af te wij zen, omdat het de vraag is welke plaats het initiatief der Stichting ver dient in de rangorde der culturele projecten. Er bestaat in dit geval geen bijzondere urgentie, die in de huidige omstandigheden de toeken ning van een subsidie zou kunnen rechtvaardigen. Ged. Staten zijn het echter met dit standpunt niet eens. Zij zijn van me ning, dat speciaal in Zeeland, waar in de verschillende delen, zij het dan met moeite, costuums en klederdrach ten in grote verscheidenheid nog in ere worden gehouden, de Provincie haar financiële steun aan de Stich ting niet geheel mag onthouden. Het Costuummuseum, dat in Den Haag is gevestigd, achten zij uit historisch, paedagogisch en commercieel oog punt van groot belang. Kerkbezoek in Engeland vermindert „catastrofaal". Het kerkbezoek in Engeland is teruggelopen op een wijze, die cata strofaal kau worden genoemd, zegt het Engelse blad „English Life and Leisure". Het is verminderd met bijna 2/3 van 1901 tot 1948. In Yorkshire is het gemiddeld bezoek in Anglicaan se kerken teruggegaan van 7453 tot 3384 in 1948 per Zondag. Dit is ook het geval met de vrye kerken in die streek. Daar valt een teruggang te constateren van 6447 tot 3415.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3