MËms VOORSTEL TOT ONTWAPENING DER GEHELE WERELD Gaan Grote Vier confereren Financiële crisis ernstiger dan in 1949 r Verklaring van Amerika, Engeland en Frankrijk BEHOUDEN THUISKOMST VAN TWEE VLISSINGERS SNIPPER NIEUWSk Noors schip bij Vlissingen op wrak gestoten Wetsontwerp Toezicht Crediet- wezen wordt aangenomen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minister Drees naar de Ver, Staten. Een nieuwe Nederlandse wal' visvaarder. „Oplossing van dc kwestie- Irian vóór grondwetsher ziening noodzakelijk," Ned. Christen Vrouwenbond wijst Zondagsarbeid af. De mening van loods Jansen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2014 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 7 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema. Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 7.48 u., onder 17.00 u.; Maan op 15.05 u., onder 1.22 u. Hoogwater op Donderdag 8 Nov. Vlissingen: 9.30 u. 1.36 m., 22.23 u. 1.57 m.; Terneuzen: 9.58 u. 1.55 m., 22.47 u. 1.77 m.; Wemeidinge: 10.59 u. 1.18 m., 23.44 u. 1.50 m.; Zierikzee: 10.37 u. 1.01 m., 23.29 u. 1.32 m. Vergadering der V.N. te Parijs geopend De ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Engeland en frankrijk, respectievelijk Dean Acheson, Eden en Schuman, hebben gisteren J?- r^s, overeenstemming bereikt over de inhoud van een gemeenschappe lijke verklaring ten aanzien van een ontwapening over de gehele werejld. De verklaring zal worden gepubliceerd, nadat president Truman vandaag zijn aangekondigde rede zal hebben gehoudex^ Voorts zouden de drie mi nisters van plan zyn hun in de gemeenschappelijke verklaring vervatte voor stellen persoonlijk voor de Algemene Vergadering van de Ver. Naties toe te ilcbten. Tenslotte besprak men bet vraagstuk van het houden van vr|je verkiezingen in ae beide delen van Dnltsland. De drie ministers zouden opnieuw hefbben verklaard, dat zjj het verzoek van de West-Duitse regering om een inter nationale commissie te zenden teneinde te onderzoeken, of vrije verkiezingen In beide delen van Dnltsland mogelijk z|jn, krachtig steunen. Ander belangrijk nieuws uit Parijs was, dat president Vincent Aurïol van Frankrijk gisteren een „vier mogendheden-bjjeenkomst op het hoogste niveau heeft voorgesteld om de meningsverschillen, die de wereld verlammen, te verminderen". Een woordvoerder van het bureau van de president verklaarde, dat een bijenkomst van president Truman, premier Churchill, maarschalk Stalin en de Franse premier René Pleven wordt bedoeld. Dit voorstel deed Anrlol bij de opening van de zesde Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te Parijs. Wysjinshy, zou gezegd hebben, dat Stalln eerst een officiële uitnodiging wil ontvangen, alvorens over deelname aan de conferentie der „Grote Vier" te beslissen. Onze vurigste wens is Jn alle landen een blijvende en gelijktijdige controle op alle wapenen, conventionele en ato- mische, en een Internationaal leger, dat in steeds toenemende mate de plaats van nationale legers, die slechts politie- krachten zouden worden, gevestigd te zien, aldus Auriol. Frankrijk werkt voor een verenigd Europa, doch het be schouwt regionale verdragen binnen de Verenigde Naties als niet meer dan tij delijke en noodzakelijke middelen van gemeenschappelijke verdediging. Vol gens Auriol Is een eerste vereiste om een nieuw wereldconflict te voorkomen het tonen van beslistheid. „Wij moeten vrede hebben', aldus besloot Auriol. WAPENTELLING. Verder wordt uit Parijs gemeld, dat Engeland, Frankrjjk en de Ver. Staten vermoedelijk een wapentelling over de De minister-president, dr W. Drees, heeft het voornemen om naar de Ver. Staten van Amerika te gaan, indien hem een officiële uitnodiging van pre sident Truman voor zulk een bezoek zal bereiken. Via de normale diploma tieke kanalen zjjn hierover in de af gelopen weken besprekingen gevoerd. Indien de officiële uitnodiging de mi nister bereikt, zal deze daarvan niet vóór het begin vaq het volgende jaar gebruik kunnen maken vanwege zjjn drukke werkzaamheden, waaronder de behandeling van de begroting in de Tweede Kamer. Opdracht voor „Wilton-Feijenoord". De directie van de Ned. Maatschappij voor de walvisvaart N.V. heeft aan de Dok- en Werfmaatschappjj „Wilton Fyenoord" te Schiedam opdracht gege ven tot de bouw van een modern uit gerust groot fabrleksschip met een laadvermogen van 26.500 ton en een waterverplaatsing van 44.000 ton, waar van de oplevering in 1955, vóór de aan vang van het vangseizoen 19551958, kan worden tegemoetgezien. De finan ciering zal kunnen geschieden uit f 7.500.000 nieuw uit te geven kapitaal en verder uit de door de regering ge garandeerde afschrijvingen. De „Willem Barendsz" behoort tot de kleinste fabrieksschepen, die de wa teren vein de Zuidpool bevaren en heeft, vergeleken met de grotere moedersche pen der buitenlandse rederijen, slechts een klein productievermogen. Aange zien de vangsttijd meer en meer wordt beperkt, is een vergroting van het pro ductieapparaat dringend gewenst. Ter uitvoering van het vernieuwings programma van de vloot zal, naar de huidige berekeningen, f 46,6 millioen geïnvesteerd moeten worden, n.l. f 33 millioen voor het nieuwe fabrieksschip en f13,6 millioen voor vernieuwing en utbreiding van de jagervloot. ADENAUER GAAT NAAR LONDEN. Adenauer heeft de uitnodiging van de Britse Hoge Commissaris om een be zoek aan Londen te brengen, aangeno men. Een datum is nog niet vastgesteld. De West-Duitse vakverenigingsraad heeft gisteren 'n uitnodiging van bonds kanselier Adenauer voor hernieuwd overleg ter beslechting van geschillen tussen de regering en de vakverenigin gen over economische kwesties aange nomen. gehele werld zuilen voorstellen. Atoom wapens zonden eveneens onder deze tel ling vallen. Een onfeilbaar inspectie stelsel zou de mogelijkheid van gehei me voorraden moeten uitsluiten. Men verwacht, dat de drie mogend heden dit voorstel bij Trygve Lie indie nen met het verzoek, het in de Alge mene Vergadering der Ver. Naties.te brengen. Het voorstel zou een blijven de controle der bewapening omvatten. Het verschilt tn zoverre van eerdere Sowjet-Russlsche voorstellen voor wa- pencontröle, dat de Sowjet-Unie steeds overeenstemming over ontwapening wil laten voorafgaan aan een controlestel sel, terwijl het Westerse voorstel een telling aan een mogelijke ontwapening wil laten voorafgaan. De Franse Nationale Vergadering heropend. Gisteren is de Franse Nationale Ver gadering weer bijeen geweest na zeven weken op reces te zijn geweest. De ver gadering wees de agenda van de hand, zoals de regering deze voor de komende twee maanden had opgesteld. De stem verhouding was 343 (Gaullisten, com munisten en ruim honderd gematigden, leden der Boerenpdrtij en radicalen, all ien in de coalitie-regering van Pleven vetegenwoordigd) tegen 277. Op de agenda stond o.m. de begroting voor 1952 en het tijdstip voor een debat over buitenlandse aangelegenheden. f i A A Op de bijeenkomst van gisteren te Panmoe'ndjon hebben de communisten verklaard, dat de sub-commissie eerst de kwestie van de demarcatielijn moe ten regelen voor de volledige commis sies besprekingen over de inspectie van de gedemilitairiseerde gebieden begin nen. De Belgsche premier Pholien heeft gistermiddag in een lange verkla ring zijn regeringsbeleid verdedigd. De C.V.P. heeft besloten de regering te steunen en verwacht wordt dat de de batten deze week zullen eindigen in een motie van vertrouwen. In Moskou is de October-revolutie van 1917 herdacht. Het hoofd van de geheime politie, Be- ria, heeft een „vredesredevoering" ge houden. Tengevolge van het lage wa ter is Ameland van het vaste land ge ïsoleerd. Evenwel hebben enkele waag halzen de stoute schoenen aangetrok ken en zijn over de wadden naar het eiland gewandeld. De „Volendam" is door de Holland Amerika Lijn uit de vaart genomen. Onderhandelingen over de verkoop zijn nog gaande. Gistermorgen om half negen is het Noorse schip „Kari" (1847 ton) ten Westen van Vlissingen op het wrak gestoten van de „Empire Blessing", het Amerikaanse schip, dat in 1945 verging. In zinkende toestand is het schip des middags door de sleepboten „Goliath', „Rolf Gerling", „Blankenburg" en „Walrus" uit Vlissingen op het strand gezet bjj Knocke. Tevoren was de bemanning (22 man) door de reddingsboot „President Wiersma" uit Breskens van boord gehaald. Rede van premier Churchillt „Wjj hopen in ons buitenlandse beleid in de eerste plaats een vermindering van de door de boude oorlog teweeg gebrachte spanning te bereiken, hetgeen zou moeten geschieden door onderhandelingen op het hoogste plan, die geba seerd zijn op kracht en niet op zwakheid. Wij moeten nimmer toegeven, dat een derde wereldoorlog onvermijdelijk is. Ik geloof nog steeds in het nut van een uiterste krachtsinspanning om de kloof tussen de Oostelijke en de Weste lijke wereld te overbruggen". Aldus sprak gisteren de Engelse premier Chur chill in het Lagerhuis, nadat de Lord Chancellor, Lord Simons, namens de Koning het Parlement had geopend. Churchill deelde mede, dat hij zich voorstelde het Huis in een geheime zit ting te doen bijeen komen ter bespre king van de landsverdediging. De Britse premier zei, dat schattin gen, gebaseerd op de huidige stand van zaken, het tekort van het Verenigd Ko ninkrijk in zijn algemene balans van verschuldigde betalingen aan overzeese gebieden in 1952 op vijfhonderd a zes honderd millioen pond sterling stellen, „De financiële crisis, veroorzaakt door het tekort op de Britse betalings balans, is erger dan in 1949 en in vele opzichten zelfs ernstiger dan in 1947", De regering beschikt over voldoende aanhang in het land en in het Lager huis om de door de afgetreden socia listische regering afgekondigde natio nalisatie der staalindustrie ongedaan te maken. De daartoe strekkende maat regelen, zullen evenwel niet voor Kerst mis genomen worden. Met grote verontwaardiging sprak Churchill de beschuldiging tegen van de socialisten, dat hij een oorlogsophitser was. „Maar mijn regering zal niet na laten onpopulaire maatregelen te tref fen, als het belang van het land dat eist", zo zei hij. LORD SIMONS. Tevoren had Lord Simons in zfln „troonrede" verklaard, dat de regering- ChurchiU „drastische maatregelen" be looft om de groeiende inflatie te be strijden. Engeland is vastbesloten met de Ver. Staten, Frankrijk en Turkije verder te werken aan regelingen voor gezamenlijke verdediging in het Mid den-Oosten. ATTLEE. Overeenkomstig de traditie had de leider der (socialistische) oppositie Attlee vóór premier Churchill gespro ken. Sprekend over de regeringsverklaring zeide Attlee dat deze z.i. een van de meest inhoudloze was die hjj ooit had gehoord. Hij besloot met de opmerking niets in de troonrede te hebben gelezen over de noodzaak van volledig overleg tus sen de Britse en andere regeringen. PROF. SOEPOMO: „De kwestie-Irian moet worden op gelost voordat de Nederlandse wets ontwerpen betreffende deze kwestie worden goedgekeurd zo heeft de voor zitter van de commissie tot het ontwer pen van verdragen ter vervanging der R.T.C.-overeenkomsten, prof. Soepomo, aan de pers medegedeeld op vragen in zake het voornemen van de Nederlandse regering om West-Irian in de grond wet op te nemen. Prof. Soepomo meende, dat, wanneer de voorgestelde wetten van kracht ge worden zijn, waardoor dus West-Irian wordt opgenomen in de Nederlandse grondwet, de oplossing van het vraag stuk zo niet onmogelijk, dan toch wel teer moeilijk zal worden. Hij verklaar de, dat de terugkeer van West-Irian tot het Indonesische grondgebied nodig is voor het bereiken van politieke sta biliteit in Indonesië, welke dringend gewenst is voor het herstel van de vei ligheid. Prof. Soepomo noemde de deelneming van een vertegenwoordiger van de re publiek Zuid-Molukken aan de bespre kingen over herziening van de R.T.C.- overeenkomsten „onmogelijk". De Indonesische minister-president dr Soekiman, zal vandaag aan de Ne derlandse Hoge Commissaris tel Dja karta inlichtingen vragen over de juist heid van de berichten betreffende het by het Nederlandse Parlement inge diende ontwerp van wet inzake de grondwetsherziening, volgens hetwelk West-Irian als „Nederlands Nieuw-Gni- nea" zal worden opgenomen in het grondgebied van het Koninkryk der Nederlanden. De Ned. Christen Vrouwenbond heeft aan minister Albregts een motie gezonden, waarin hij. n.a.v. de mede deling, dat de Nederlandse regering in verband met de opvoering van de productiviteit mogelijk overweegt meer Zondagarbeid in te voeren, als zijn heilige overtuiging uitgesproken, dat de aanranding van de Zondag als dag des Heren en als rustdag dient te worden voorkomen, omdat een verstoring van de Zondagsrust zonder twijfel een grote en wel een nadelige invloed zal hebben op de Zondagsheli- ging. Door het ontbreken van het con tract, juist op de Zondag, tussen vader en het overige gezin, zullen het ge zinsleven en het gevoel van verant woordelijkheid voor het gezin wor den aangetast. De gevolgen hiervan op opvoedkundig, moreel en sociaal terrein zullen zonder twijfel merkbaar worden, hetgeen een verlies zal be tekenen van geestelijke en zedelijke goederen. Volgens een bericht uit Buenos Aires is Eva Peron gisteren geopereerd. In de haven van Amsterdam is gisternacht een zware brand uitgebroken in de ruimen 4 en 5 van het s.s. „Meelrkerk" van de Verenigde Nederlandse Scheepvaart Mp. Direct werd groot alarm gegeven en ai het beschikbare materiaal van de Amsterdamse brandweer geconcentreerd aan de Sumatra- kade, waar het schip gemeerd ligt. Tegen vijf uur was het ergste gevaar geweken. TWEEDE KAMER: K.V.P. ZAL AMENDEMENT TOT VERKORTING VAN WERKINGSDUUR INDIENEN. (Van onze parlementaire redacteur) Gisteravond om half tien begon de Tweede Kamer aan het wetsontwerp „Toezicht op het Credietwezen". Het aantal belangstellenden, dat op de tri bunes een plaatsje had gevonden was groter dan het aantal Kamerleden. Achter de regeringstafel zat prof. Lief- tinck gewapend met een grote doos pot loden en een grote hoeveelheid stukken, ny zag er strijdvaardig uit. Dit bleek ook wel tijdens de redevoering van dr Schouten (A.R.), die als eerste het spreekgestoelte betrad. Hij verklaarde RAAK! De Kamer heeft geleerd, dat men dr Schouten niet moet inter rumperen, Toen dr Schouten op merkte dat hij wel eens kennis wilde nemen van de corresponden tie tussen de Ned. Bank en het ministerie van Financiën, zei mi nister Lieftinek: „Als u hier komt zitten, kunt u de brieven Inzien". En hij wees daarbij met een triom fantelijk gebaar op de tafel. Het antwoord van dr Schouten: „Betekend dit, dat minister Lief tinek weg wil", doelende op de ve le geruchten over deze bewinds man, was midden in de roos. Na de ondergang van de Maipu ALLEEN DE PYAMA VAN MONTEUR SCHUIT DRAAGT NOG DE SPOREN VAN DE RAMP. „Jongens, jongens, weet wat je doet! Je kunt je eigen doodvonnis wel ge tekend hebben!" zei gekschürend een administrateur tot de beide VUssingse koeltechnikers, M. Schuit en J. Sohier, toen ze in Amsterdam, alvorens aan boord te stappen van de ook door hen gebouwde „Maipu de papieren onder tekenden, waarby ze verklaarden dat de Argentijnse eigenaars van de „Do- dero-Iijn" niet voor hun levens en eigendommen verantwoordelijk waren. Hoe na is deze man bij de waarheid geweest! Nauwelijks 12 uur later lag de „Maipu" op de bodem van de Noordzee en dreven de beide monteurs met omstreeks 250 lotgenoten in kleine reddings boten op de mistige wateren. Nu ze weer thuis zijn, veilig thuis by moeder Schuit en de kinderen, denken die twee mannen opeens aan die woorden terug en even toch zijn ze stil Het is ook om stil te zijn. Als ar beiders van „De Schelde" hebben ook zij maandenlang aan dit Argentijnse schip gewerkt. Ze hebben het van dag tot dag zien groeien, zien vervolmaken, zodat het een der modernste en beste schepen der wereld werd. Nu, op de tweede reis van het schip, waren ze in Amsterdam aan boord gegaan om het koelhuis nog eens na te kijken (de Ar gentijn vervoert n.l. veel vlees). Vrijdag en Zaterdag hadden ze er al aan ge werkt, maar het karwei was nog niet klaar en dus kregen ze opdracht mee te varen naar Hamburg en onderweg de zaak in orde te maken. Welgemoed gingen ze Zaterdagavond ter kooi en om even voor zeven de volgende och tend werden ze gewekt door de etens bel. Maar ze waren het bed nog niet uit of de aanvaring was een feit: „Een zware schok alsof er bommen vielen!' zegt Schuit. Haastig schoot hij een broek aan over zijn pyama en zo naar boven om eens poolshoogte te nemen. En daar werd hem de ramp in volle omvang opeens duidelijk. „Schrok U? Was er een paniek?" „Och nee! Ja, er vielen wei een paar dames flauw en er was b.v. een echt paar met een baby van een half jaar aan boord en die waren uiteraard ook nogal zenuwachtig, maar wy hoefden tenslotte op niemand anders dan op onszelf te passen!" „Ik heb me eerst netjes aangekleed!" zegt Sohier. „Zelfs mpn dasje heb ik netjes gestropt. Dat doe je zo vanzelf, hé!" Schuit trok zijn kleren maar over zijn pyama heen aan. „Dan nam ik die ten minste nog mee naar huis, want we mochten niets meenemen in de red dingboot!" Triomfantelijk laat me vrouw Schuit de wel wat bemodderde pyama zien ze heeft die trouwens no dig, wanese envaamristetv Oax -dig, want er is een vaas met bloemen op de tafel omgevallen, een van de vele bloemstukken die blijde vrienden ge stuurd hebben bij deze thuiskomst. Boven liep iedereen al rond met zwemvesten en werden de boten al ge streken. Maar Sohier moest eerst nog even naar onder, want hij was zijn pas en zijn geld vergeten. Toen eerst nog even een lekkere zwarte sigaret ge draaid en daarna, ais laatsten bijna, in de reddingsboot samen met de eerste officier („een fijne, rustige vent!") en een aantal passagiers. Laag hing de mist op het water en het duurde nogal lang voordat ze op gepikt werden door een sloep van de „Hersey", het Amerikaanse schip dat de „Maipu" geramd had. Die bracht hen over naar de „Kersey", waar in een ommezien een maal eten voor de schip breukelingen werd opgediend, waar si garetten op tafel kwamen, kortom, waar het een verademing was na de spannende ogenblikken. Met de loodsboot „Weser" kwamen ze tenslotte aan land. „Niets dan lof voor de ontvangst daar in Duitsland. Zet dat maar gerost in de krant!" zeg gen de beide mannen. Over de rest kunnen we kort zijn: om drie uur des nachts kwamen ze in een kamp in Hamburg. De volgende dag kregen ze een uitreisvisum, ze hebben zich eens lekker gewassen en zich laten scheren en toen in de Scandinavië- expres naar Holland, want ze hadden het geld voor de reis in hun zak. Maan dagavond waren ze in Amersfoort en gisteren om 1 uur waren ze thuis. „En morgen?" Morgen gaan we eerst een dag naar België. Er was een Belgisch vrouwtje aan boord met een kind van zes jaar. We hebben beloofd dat we haar moeder het hele avontuur zullen gaan vertellen. We wilden haar wel mee terug nemen, maar ze moest door naar Argentinië. Tja, die mensen zijn er heel wat slech ter aan toe dan wy, want ze zijn alles kwijt. Met ons zal het wel loslopen, maar z(jDat is het slot van hun relaas: geen medelijden met zichzelf, wel zorg voor anderen. Nuchtere Hol landers met een hart van goud Het A.N.P. heeft in Hamburg een on derhoud gehad met de Nederlandse loods, de heer Wessel Jansen, die tij dens de aanvaring op de brug stond van de „Maipu". Toen hem gevraagd werd wie de schuld van de aanvaring droeg, antwoordde hij: „Dat moet by een officieel onderzoek worden vastgesteld, maar naar myn persoonlijke mening ligt de schuld dui delijk bij het Amerikaanse schip, dat, in stryd met de scheepvaartbepalingen, geen signaal met de misthoorn gaf, niet uitweek en ongetwijfeld naliet vaart te minderen tot een veilige snelheid. De snelheid van de „Hersey" en ik heb getuigen die het met myn schatting van 15 16 myi eens zyn was gekken werk by die mist". Als bijzonderheden vertelde hij nog, dat de boeg van het Amerikaanse troe pentransportschip als ijsbreker was ver sterkt en dat deze boeg door de huid van de „Maipu" heenscheurde „als een mes door de boter". De heer Jansen had de aanvaring zien aankomen op 't radarscherm. Hij had de „Maipu" snel vaart doen minderen en onafgebroken de misthoorn doen loeien. De mist was echter zo dik, dat hij de „Hersey" pas enkele ogenblikken vóór de aanvaring had kunen zien en toen was het te laat om nog iets te doen. De heer Jansen gaat naar Bremer haven om bij de Amerikaanse autoritei ten aldaar verklaringen over de aanva ring af te leggen. Eveneens op weg naar Bremerhaven zijn kapitein Marquez, de vertegenwoor diger van de Argentijnse regering dr Pardo, de Argentijnse consul te Ham burg, dr Luis de Paolo en de heer J. M. van Noorden, een Nederlandse scheeps bouwkundige die verklaringen zal af leggen over de werking van de nood voorzieningen op de „Maipu". De Amerikaanse marine weigert ieder commentaar. Officieel is verklaard, dat geen mededelingen gedaan zullen wor den zolang het voorlopige onderzoek duurt. Een woordvoerder van de marine heeft verklaard, dat het volledig onder zoek nog niet was begonnen; men nam nog slechts verklaringen van de betrok ken personen in ontvangst. tegen het ontwerp te zullen stemmen, als de bewindsman niet in staat is om nieuwe argumenten aan te voeren. Dr Schouten vond dit ontwerp niet urgent en niet noodzakeiyk. Tevens was h\j van mening dat de minister zelf de oor zaak is van de omstandigheden, waarop hy zich beroept. De K.V.P., bij monde van de heer Janssen, had geen grote bezwaren tegen dit ontwerp. Door deze ver klaring was de spanning uit het de bat geweken, daar het nu zeker is, dat het wetsontwerp zal worden aangenomen. Belangrijk was echter, dat de K.V.P. de werkingsduur der wet tot drie jaar wil bekorten. Het desbetreffende amendement zal worden ingediend. De heer Schouten verklaarde geen bezwaar te hebben tegen toezicht op het particuliere bankwezen, als het gaat om de bescherming van derden, Dit toezicht is in de gegeven omstan digheden echter niet geschikt. Boven dien zal het uitgevoerd moeten worden door een orgaan dat zelfstandig staat tegenover de regering en de Nederland- sehe Bank. Een noodregeling, van vrij willige aard, die een tijdelijk karakter draagt vond dr Schouten de beste op lossing. Hij waarschuwde er tegen, dat men deze materie niet moet zien in het licht van „Pluk de armen en spaar de rijken". De belangen van ons volk wor den het best gediend door een cordiale samenwerking. Wanneer men dit beseft, moet men geen onderscheid creëren tussen arbeiders en werkgevers. Inte gendeel, men moet inzien, dat de belan gen van de arbeiders door dit wetsont werp het meest geschaad worden. „DE BIJBEL IN EIGEN TAAL", Lezing te Goes van prof. dr A. H. Edelkoort Dinsdagavond werd door prof, dr A, H. Edelkoort ln het Schuttershof t* Goes voor een talrjjk publiek een lezing gehouden met als titel „De Bybel in eigen taal". Deze avond die belegd was door het Ned. Bijbelgenootschap, werd geopend door ds A. W. Odé. Gezien de verouder de vertaling van 1637 en om in de be hoefte aan begrijpelijker taal te voor zien, zo bracht prof Edelkoort naar vo ren, werd in 1927 besloten een nieuws vertaling te bewerkstelligen. Aan deze vertaling werkten Hervormden, Gere formeerden, Christelijk Gereformeer den, Luthersen, Doopsgezinden en Her steld Evangelisch Luthersen mede. Prof. Edelkoort, die zelf het boek Numeri vertaalde, heeft hier met zijn zijn collega's 19 jaar aan gewerkt. De eerste proefdruk werd aan de hand van de Hebreeuwse versie door alle commissieleden gecontroleerd. Op 21 December 1947 was men hiermes klaar. Vervolgens werd die vertaling door vijf leden van de Bijbel-commissie met medewerking van de Nederlandse taalgeleerden Smit, Kuiper en Minder- haa nog op taalkundige onjuistheden gecontroleerd. Prof. Edelkoort hoopte van ganser harte dat deze vertaling haór weg in alle kerken zal vinden. In de pauze werd het publiek in de gelegenheid ge steld de proefdrukken van de Bijbel te zien, terwijl men tevens een Bijbel in de nieuwe vertaling kon kopen. DE BIL1 ZEGTt In de ochtend plaatselijk mist, ove rigens wisselende bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1