I I Jburg Russisch voorstel tot bijeenkomst „Grote Vier" verwacht der Secretaris Arabische Liga tegen Defensie-stelsel voor Midden-Oosten Generaal Schollen zal terreur van be paalde groepen Ambonezen niet dulden Ari k SNIPPER NIEUWS1 Scheepsbrand in Amsterdam Egypte krijgt de Westerse Drie" nu tegenover zich Vlaamse tentoonstelling te Middelburg I 1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hoe denkt Stalin over Oost-West? Verkiezingen voor geheel Duitsland op agenda der Ver* Naties Vijfde (en sterkste) atoom- ontploffing in Nevada De heer J* L* de Wit ter aarde besteld Pagina 4 KoeJi een vlieg- L gemaakt van u/it, om gewon- pld openen zich beginnen. Jhs. 11.45 Gram.12,20 Berichten); j2.50 Koer- pieuws; 13.15 Gram.; Gram.16.30 Gram. 1 17.15 Voor de klevi- Gram.17.50 Boekbe- Jd; 18.30 Voor de sol persoverzicht; 19.30 |0.00 Hoorspel21.06 21.45 Actualiteiten; 1 23.00 Nieuws; 23.05— iitzending. hdaagse verkeer". 2. |Dorp zonder water", .Indonesische danser. ilicatiën Qsoefeningen. 5 November 1951 Ep opkomen, 'moeten Jan hun woonplaats stopstations van de Jfreinen aansluiting Pn. Voor de dienst- Jseli, het centrum en ■ertogenbosch v. 8.15, Vcht c.s. v. 9.01, ^dienstplichtigen uit het noordelijke deel .Venlo v. 7.56, 9.03, Arnhem v. ioorn v. 10.28. Voor Ld el ijk en westelijk TTimbuvg en Noord- È7, Sit t aid v. 8.29, Eindhoven v. brengen ter open- Le-secretarie ter in- bijlagen van J. F, fceg 15, Middelburg, ft sen en exploiteren cirkelzaagma- Jivne in perceel Oude sectie H nr. voormid- Taan om be- [Jit verzoek in te schriftelijk toe die bezwaren her dagen, vóór het lecretarie der terzake ingekorte» MIK Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Djjkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2013 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 6 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 7.46 u., onder 17.02 u.; Maan op 14.53 u., onder u. Hoogwater op Woensdag 7 Nov. Vlissingen: 7.58 u. 1.47 m., 20.57 u. 1.59 m.; Terneuzen: 8.28 u. 1.68 m., 21.21 u. 1.79 m.; Wemel- dinge: 9.35 u. 1.25 m., 22.23 u. 148 m.; Zierikzee: 9.13 u. 1.07 m., 22.07 u. 1.30 jn. Men verwacht in Parijs, dat de Sowjet-Unie binnenkort de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties zal verzoeken een bijeen komst van de „Grote Vier" voor te stellen voor het bespreken der belangrijke hangende kwesties tussen het Oosten en het Westen. In kringen, die in nauw contact staan met de Sowjet-delegatie te Parijs acht men het mogelijk, dat de Sow jet-minister van Buitenlandse Za ken, Wysjinsky, tevens een plan zal voorstellen tot het houden van verkiezingen in geheel Duitsland onder toezicht van de vier bezetten de mogendheden. De Duitsers zelf zijn er niet zo gerust op Naar men verwacht zal Stalin deze voorstellen omschrijven in zijn tradi tionele rede ter gelegenheid van de her denking van de Sowjet-revolutie, welke vandaag gehouden zal worden. Politieke waarnemers, aldus Reuter, zijn van mening dat de bedoeling hier van ia, iets van de kracht te ontnemen aan de politieke rede, welke president Truman morgen zal houden. De Sowjet-voorstellen voor Duitsland, zo verklaart men in welingelichte krin gen te Parijs, verschillen van de Weste lijke zienswijze waar het het toezicht en de contröle van de verkiezingen be treft. Volgens de Sowjet-Unie dienen de Verenigde Naties hier niet in te grij pen doch behoort de zaak geregeld te worden door de vier bezettende mo gendheden. Brazilië gaat „atoomstad" bouwen. Op 1200 kilometer afstand voelde men gistermiddag de windstoot die ver oorzaakt werd door de vijfde atoom ontploffing in de huidige serie proeven die in de Ver. Staten worden onderno men. Men kon na dertig seconden in Las Vegas ook de typische wolk waar nemen die na de explosies ontstaat en die de grootste werd genoemd die men tot dusver zag. Voordien waren de be woners van ver van het proefterrein gelegen plaatsen per radio gewaar schuwd de ramen wijd open te zetten. Kort voor de ontploffing zag men een tweetal B-29 bommenwerpers op grote hoogte vliegen. De bom moet van min stens tienduizend meter zijn neerge worpen. In de staat Minas Geraes in Brazilië zal binnenkort begonnen worden met de bouw van een atoomstad. Dit is op een persconferentie verklaard door de voorzitter van de Nationale Braziliaan se raad voor bodemonderzoek, admiraal Alberto. Met Amerikaanse autoriteiten heeft hij over de bouw gesproken. Bra ziliaanse technici zullen er speciaal in de Ver. Staten en in Canada een oplei ding voor ontvangen. In midden-Canada is radio-actieve sneeuw gevallen. De radioactiviteit was ongevaarlijk. DUITSLAND OP AGENDA. De Ver. Staten hebben Maandag aan gekondigd, dat zjj de kwestie van ver kiezingen voor een verenigd Duitsland op de agenda van de Algemene Verga dering zullen plaatsen. Zij stellen voor, dat deze verkiezingen door een inter nationale commissie, onder toezicht van de Verenigde Naties zullen worden ge organiseerd. Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde tegenover journalisten dat de drie Westerse mogendheden de Sowjet- Unie niet van tevoren over hun voor stel hebben ingelicht. DUITSE VREES. De West-Duitse regering en ook de oppositie vreest dat de Westelijke ge allieerden en de Sowjet-Unie de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties zullen gebruiken „om een handel te sluiten achter de rug der Duitsers om", zo zeggen geallieerde waarnemers te Bonn. Naar gemeld wosdt had Adenauer gewenst, dat de hoge commissarissen de vorige Vrijdag het ontwerp-verdrag hadden geparafeerd, dat een einde zou maken aan de hoge commissie en dat Duitsland op zou nemen in het geza menlijke Europese defensiestelsel. Zulks zou de Westelijke mogendhe den genoopt hebben aan de zijde van Duitsland te staan, voordat een vier- mogendhedencontact ln Parijs tot stand zou komen. Schatgravers leden schipbreuk. De schoener „Lamorna" die dezer da gen uit Gosport Is vertrokken naar de Zuid-Chinese Zee, waar de bemanning op een eilandje aldaar de schatten van de 17e eeuwse kaperkapitein Kidd hoopt te vinden, is Zóndag in Het Ka naal bij een zware storm'in moeilijkhe den gekomen. De uit 14 leden bestaan de bemanning moest van hët schip ge haald worden ,dat Maandagochtend op het strand aan de Engelse zuidkust is gevonden. Het schip, dat waarschijnlijk bij rus tige zee geborgen kan worden, kreeg geringe schade, doch indien men de „Lamorna" op nieuw voor de expeditie zou willen uitrusten, zou dit veel geld kosten. De onderhandelingen te Panmoendjon. Te Panmoendjon heeft de delegatie van de Ver. Naties gistermiddag een nieuw voorstel gedaan. De nauwkeuri ge vaststelling van de demorcatielijn wil men volgens dit voorstel uitstellen tot na de beëindiging der bestands onderhandelingen. Als bestandslinie zou dan gelden het frontverloop op het ogenblik van de ondertekening van de wapenstilstand. De Noordelijken zouden hedenochtend hun antwoord op het voorstel bekend maken. De ondergang van de „Maipu". De heer W. Jansen, de Nederlandse Noordzee-loods die zich aan boord van de „Maipu" bevond, vertoeft op het ogenblik in Hamburg, in afwachting van beslissing over een officieel onder zoek aangaande het vergaan van de „Maipu". De beide monteurs van de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen zijn reeds naar Nederland vertrokken. Verklaring van Syrische premier ontketent politieke storm in Beiroet De algemene secretars van de Arabische Liga, Abdel Rahman Azzam Pasja, heeft op een persconferentie te Cairo verklaard, dat de Arabische Staten de voorstellen der vier grote mogendheden voor een commando voor het Midden- Oosten moeten verwerpen. De Arabieren hebben „een bittere ervaring' met de Westelijke mogendheden opgedaan, aldus Azzam Pasja. Voordien had de Syrische premier, Hassan Hakim, in een persgesprek ver klaard, van oordeel te zjjn, dat de Arabische landen zich dienen aaneen te sluiten in een defensiei-organisatie, zoals door de Westelijke mogendheden is voorgesteld. Ook de Israëlische minister van Butenlandse Zaken, Mosje Sjaret, heeft in het parlement verklaard, dat Israël bereid is een bijdrage te leveren. Maandagmiddag is te Vlissingen ter aarde besteld de heer J. L. de Wit, in leven raadslid van deze gemeente. Aan de geopende groeve sprak namens de burgemeester, de heer M. A. van Pope- ring, wethouder van Openbare Werken. Namens de raad en de gehele burgerij bracht hij dank voor hetgeen de over ledene voor de Scheldestad heeft ge daan. Hjj wees erop, hoe de heer de Wit de achting van velen verworven heeft en hoe hij begaan was met de nood van de ouden van dagen. Het speet de wethouder, dat de overledene de bouw van het nieuwe gasthuis niet heeft mogen meemaken. Namens de Prot.-chr. raadsfractie waarvan de heer de Wit deel uitmaakte voor de A.R.- partij, sprak de heer H. van Rooyen, die herinnerde aan de goede samen werking. „Hjj heeft zich voor 100 pro cent gegeven", aldus de fractieleider, „als een goed soldaat van Christus'. De heer de Ridder bracht dank namens het college van regenten van het Gasthuis, waarvan de overledene 12 jaar lid was. Ds J. S. Hartjes sprak namens de Stich ting het Zeeuwsch Dagblad woorden van dank voor hetgeen de overledene voor de Chr. pers in Zeeland heeft ge daan. Ook sprak hij een dankwoord als voorzitter van het Chr. Militair Tehuis terwijl hij als oud-vlootpredikant herin nerde aan het werk van de heer de Wit, destijds in de cantine van het Marine Opleidingscentrum te Vlissingen. Na mens de A.R. Kiesvereniging sprak de heer B. H. Ligteringen, terwijl de heer J. A, Prins namens het schoolbestuur het woord voerde. De heer J. van Tui nen, referendaris van de Prov. Griffie gaf namens de collega's uiting aan de waardering, die er bij het Griffie-per soneel aanwezig is, voor de ijver, waar mee de overledene de laatste jaren van zijn leven op de Griffie heeft gewerkt. De zoon van de overledene dankte voor de belangstelling en de zusters van „Bethesda" voor de goede verpleging. Ds J. de Vuyst, Chr. Geref. predikant, sprak n.a.v. Ps. 23, waarna de plechtig heid door hem besloten werd met het lezen van de Geloofsbelijdenis. Een groot aantal belangstellenden woonde rle begrafenis bij. DE BILT ZEGT Overwegend droog. Half tot zwaar bewolkt met overwe gend droog weer. Matige tot krachtige Zuid-Oostelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. De uitlating van Hassan Hakim is niet best ontvangen. Hij is er echter van overtuigd dat hij gelijk heeft. De Arabische landen dienen, zo zei hij, de gelegenheid te baat te nemen om hun bestaande overeenkomsten met Enge land te vervangen door een defensie stelsel in het Midden-Oosten, dat slechts in geval van oorlog in werking zou treden. De Westelijke mogendheden zullen toch met hun plannen voortgaan, ongeacht de Arabische houding. Volgens berichten uit Beiroet hebben de woorden van de Syrische premier 'n politieke storm ontketend en men vreest zelfs voor een kabinetscrisis. De Jordaanse premier Tufik Abdoel el Hoeda Pasja, die voor een officieel bezoek in Damascus vertoefde, ver klaarde, dat nog geen definitief besluit t.a.v. het Westelijke voorstel was geno men. De Arabische landen dienen ech ter niet overhaast te handelen, noch vóór noch tégen het voorstel. De Per zische Mohammedaanse leider Kasjani heeft de Mohammedaanse leiders in Beiroet een brief gezonden met de uit- 1 i i In Uitgeest zijn verschillende geval len van diphterie geconstateerd onder de kinderen van de R.K. bewaarschool. De school is nu gesloten. Bijna 20 IJmuidense trawlers liggen werkeloos in de vissershaven omdat de bemannin gen niet eerder willen uitvaren voor zij een volledige uitkering van hun aan deel in de besomming hebben gekregen berekend naar tien gulden per kist ver se haring. In de legerplaats Witten berg bij Stroe verblijven thans de laat ste drie bataljons, welke zijn opgeroe pen voor herhaling en bestemd zijn voor de territoriale verdediging. Van Maan dag 12 t.m. Woensdag 14 November zullen zij oefeningen uitvoeren in het gebied tussen Nijmegen, Den Bosch en Maastricht. Er kunnen Sint Nicolaas- pakjes naar de opvarenden van Hr Ms „Van Galen" in de Koreaanse wateren gestuurd worden. De pakjes gaan per luchtpost en mogen niet zwaarder zijn dan 500 gram. Adresseren als volgt: Rang/kwaliteit, naam, marinenummer, a.b. Hr Ms „Van Galen", Amsterdam- C.S. Marine. Tengevolge van de hevige koude in het Oosten en Midden- Westen van de Ver. Staten zijn min stens 88 personen om het leven geko men. In Winconsin en Noord-Dakota werden temperaturen gemeten van 40 graden onder nul. Oud-premier Cle ment Attlee is gisteren door de Engelse Koning onderscheiden met de versier selen van de „Orde van Verdienste". Het is een zeer bijzondere onderschei ding voor vooraanstaande mannen en vrouwen, zonder dat deze in de adel stand verheven worden. nodiging een Mohammedaanse confe rentie in Teheran bij te wonen. Men zal de Mohammedaanse landen adviseren neutraal te blijven bjj de controverse tussen Dost en West. De Libanese consultatieve raad, be staande uit gewezen presidenten, pre miers en ministers van Buitenlandse Zaken, heeft er op aangedrongen, dat de Arabische landen collectief zouden bemiddelen in het Bri tsEgyptische geschil. Volgens welingelichte kringen heeft de Libanon de verzekering ontvangen, dat geen Franse troepen weer in het land gestationneerd zuilen worden vol gens het voorgestelde defensieplan. De Libanon had de laatste tijd enige on gerustheid hieromtrent aan de dag ge legd. Enkele duizenden studenten hebben gisteren te Damascus gedemonstreerd tegen de voorstellen voor een defensie organisatie in het Midden-Oosten. Er kwamen enkele botsingen voor met communistische studenten, die aan de betogingen wilden meedoen. De beto gers protesteerden luidkeels tegen pre mier Hakim. Vanochtend vroeg, omstreeks twee uur, Is de Amsterdamse brandweer met al het beschikbare materiaal uitgerukt voor een zware scheepsbrand in de Am sterdamse haven. In twee ruimen van het aan de Sumatrakade liggende 10.000 ton metende ss „Meerkerk", van de Ver. Ned. Scheepvaart Mij, brandt de lading bestaande uit Copra, lijnkoe ken en vaten olie. Men was bezig het schip te lossen en aan boord bevinden zich tal van arbeiders. ACHTHONDERD DAKLOZEN DOOR BRAND IN DJAKARTA. Radio Djakarta meldt, dat meer dan 150 huizen door een hevige brand in de buitenwijken van Djakarta zjjn ver woest, ruim achthonderd personen, gro tendeels Chinezen, zjjn dakloos. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De schade wordt op een mil- lioen gulden geraamd. Laarzen als thermosflessen. Als onderdeel van de winteruitrusting voor Amerikaanse mariniers zal een nieuw soort rubberlaars naar Korea worden gezonden, die werkt volgens het principe van „verzegelde isolatie", zoals in thermosflessen wordt toegepast. Vol gens deskundigen vormt de nieuwe laars de beste bescherming tegen de natte kou, die de Koreaanse winter met zich brengt. De laarzen zijn beproefd bij temperaturen van min 45 graden Celsius. TWEE PERSONEN werden gisterochtend gedood bjj een ontploffing in de distilleerderij van de chemische fabriek „Rids" te Haarlem. De distilleerderij brandde volkomen uit. (Zie ook pag. 2). Ver. Staten steunen Engeland onvoorwaardelijk. „Bevrijdingsbataljons" wachten op het sein voor de aanval Tijdens de besprekingen, die de Brit se en Amerikaanse ministers van Bui tenlandse Zaken Zondag en gisteren te Parijs hebben gevoerd, heeft Acheson Eden medegedeeld dat de Amerikaanse regering Engeland onvoorwaardelijk steunt in zijn politiek om in de Suez- kanaalzone te blijven en de Soedan niet aan Egypte over te leveren zonder dat de Soedanezen zich daarvoor nadrukke lijk hebben uitgesproken. De Franse regering heeft reeds in October j.l. verklaard het Engelse standpunt ten aanzien van Egypte vol ledig te ondersteunen. De thans door Acheson gedane verzekering houdt dus in dat Egypte zich tegenover een ver enigd front der „Westerse Grote Drie" ^ziet gesteld. DE BEVRIJDING-BATALJONS. De commandant van de Egyptische Bevrijdings-batal jons", veldmaar schalk Aziz El Masri Pasja, heeft gis teren verklaard dat hij wacht op bevel van de regering om een bevrijdingsbe weging te beginnen. „Er zijn ruim vol doende wapens", zei hij. Volgens berichten in de Egyptische pers hebben leden van de „bevrijdings strijdkrachten" een grote hoeveelheid voedingsmiddelen in beslag genomen, die bestemd was voor de Britten in de kanaalzone. Verder wordt in persberichten gezegd dat „bevrijdingseenheden" tunnels naar Britse kampen bij Ismailia hebben ge graven en 17 km ondergrondse tele foonkabel vernielden. Leerling-machinisten en -technici zijn nu „uit de kou". De leerlingen van de technische- en de machinistenschool te Middelburg be hoeven nu hun vrije tijd niet meer op de straat door te brengen. Gisteren is namelijk de nieuwe schoolcantme ge opend, die op initiatief van de directeur der school, de heer E. Visscher, tot stand is gekomen. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer G. Neder- veen, feliciteerde de leerlingen en de beheerder, de heer P. Alewijnse, en de heer Visscher zelf wees de jongens op het doel; namelijk een onderkomen te vinden waar wat huiswerk gemaakt kan worden in de tijd dat men op bus of trein moet wachten. Hij beloofde de jongens voor vakleetuur te zullen zor gen, opdat zij ook in hun vrije uurtjes nog wat kennis kunnen opdoen. Een Britse militaire woordvoerder heeft echter verklaard dat hij niets van sabotagedaden wist. Een militaire woordvoerder zei, dat men uit Cairo bericht had ontvangen, dat in Oud-Cairo op de deuren van de woonhuizen van Christenen kruisen zijn gekalkt. De Christenen vrezen, dat de ze tekenen door Mohammedaanse ex tremisten zijn aangebracht en dat zij misschien zullen worden aangevallen, aldus genoemde woordvoerder. Het radend postkantoor „Voor het Kind" zal van 12 November tot en met 29 December een rondreis door ons land maken om de verkoop van kinder postzegels te bevorderen. Op 15 De cember komt de wagen in Middelburg en op 17 December in Goes. Feest bij de Vitrite Works te Middelburg. Veertig jaar geleden traden de heren J. Westerweel en W. Bimmel in dienst bij de N.V. De Vitrite Fabriek te Mid delburg. Dit werd Zaterdag gevierd in een bijeenkomst van directie, chefs en naaste medewerkers waar beide heren met hun echtgenoten ontvangen wer den en de directeur, ir J. P. Berdenis van Berlekom hen hartelijk dankte voor de voorbeeldige wijze waarop zij deze lange tijd de belangen van De Vitrite hadden gediend. De jubilarissen kregen een couvert met inhoud en hun dames een bouquet bloemen. De heer P. Meliefste, voorzitter van de personeelsraad, feliciteerde beide ju bilarissen namens het gehele perso neel en hood de heer Westerweel uit naam der personeelsraadsleden als her innering een fraai boekwerk aan. Na dat nog velen gelukwensen hadden uit gesproken en mooie cadeaux waren overhandigd, dankten de beide jubila rissen voor de hartelijke woorden en aangeboden geschenken, waarna zij de viering in huiselijke kring voortzetten. In Juli 1952: Gistermorgen heeft de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, in tegenwoordigheid van Ged. Staten van Zeeland en het dagelijks bestuur der Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, te Middelburg vertegenwoordigers van de Bestendige Deputatie van de provincie Oost-Vlaanderen ontvangen. In de Statenzaal werd uitvoerig ge sproken over de mogelijkheden om het volgend jaar te Middelburg een ten toonstelling van Vlaamse kunstschatten te organiseren. De besprekingen werden in een zeer hartelijke sfeer gevoerd en de Belgische heren toonden bijzonder groot begrip voor de volkomen andere situatie op levensbeschouwelijk terrein in onze provincie. Zélf kwamen zij met de gedachte de tentoonstelling op Zon dag te sluiten, zich daardoor aanpas send aan de zeden en gewoonten in Zee land. Er werd reeds een vermoedelijke da tum voor de tentoonstelling vastgesteld en wel van 12 tot 26 Juli 1952. Gistermiddag werd het gezelschap ontvangen door het gemeentebestuur van Middelburg en daarna werden met het college van B. en W. besprekingen gevoerd over de ontvangst, de mogelijk heden en de faciliteiten, die Middelburg zal kunnen verlenen. De Ambonese woonoorden in Nederland, De Crams matigt zich overheidsbevoegdheden aan» „Als hoofdleider van de Ambonese woonoorden, belast met de speciale zorg voor rust en orde, Is het mjjn plicht op te treden tegen bepaalde groepen onder de tjjdeijjk In Nederland vertoevende Ambonezen, die erop uit zijn een staat ln de staat te vormen en onrust te verwekken". Dit zei generaal-majoor B. D. P. Scholten tegen een redacteur van het A.N.P., die hem enige vragen stelde naar aanleiding van hetgeen zich de laatste tijd met name in de Ambonese woonoorden „De Blezen" bij Barneveld en „De Schaffelaar" heeft voorgedaan. „Er wordt", ze vervolgde generaal Scholten, „beweerd, dat, als er mijner zijds niet zou zijn opgetreden, er ook geen onrust zou zijn ontstaan. Zodoende wordt de zaak echter omgedraaid, want dat optreden is uitgelokt". „Het „Comité rechtspositie Ambonese ex-Knil-militairen en -schepelingen" (Crams), dat kan worden geschouwd als een voortzetting van het voormalige „Bureau Zuid-Molukken" en waarvan de centrale leiding zich bevindt in het woonoord te Woerden, matigt zich be voegdheden aan, die geheel liggen op het terrein van de Nederlandse over heid. Deze organisatie vaardigt instruc ties uit, welke rechtstreeks ingaan te gen door de Nederlandse regering ge troffen maatregelen en tracht op alle mogeljjke wijzen obstructie te plegen. Zo heeft op 18 September de Crams aan de door haar in het leven geroepen kampraden dat zjjn volgens haar sub-organisaties van de Crams, die veelal de oorspronkelijke, door de kampbewoners gekozen en door de re gering erkende kampraden hebben ver drongen de instructie doen uitgaan, om generaal Scholten niet te erkennen als leider van de woonoorden en werd in diens plaats „benoemd" dr H. A. Kainama, een militaire arts van Am bonese origine, thans in actieve dienst bjj de K.L. In deze instructie wordt verder nog gezegd, dat eveneens door de kampbe woners niet als leiders mogen worden erkend de door de Nederlandse regering aangestelde sociale kamp) leiders, assistent kampleiders, kampbeheerders en administrateurs. Deze moesten wor den vervangen door Ambonees perso neel". Generaal Scholten releveerde voorts het verbod aan kampbewoners om zelf hun eten te koken en de woonoorden schoon te houden, toen de regering zulks voorschreef. Toen daardoor de voedselvoorziening dreigde spaak te lopen, werd deze maatregel (hier en daar onder protest, doch uiteindelijk over de gehele linie) aanvaard. Verder het verbod van de Crams om winter- kleding van het rijk „in natura" te ont vangen. Ook kledingcontröle, dienende om te voorkomen, dat dubbele stellen boven, of onderkleding zouden worden verstrekt, werd door de Crams verbo den verklaard. Dan was er nog het ver bod van de Crams om gaven van het Rode Kruis te accepteren onder het motto, dat deze beter naar Ambon (met name het niet door de Republiek In donesia bezette deel der Molukken) konden worden gezonden. GENERLEI ONDERSCHEID. Generaal Scholten verklaarde met klem, dat men ln hem niet dient te zien iemand, die de Ambonezen geen goed hart zou toedragen. Hij wenst generlei onderscheid te maken tussen de Ambo nezen, van welke politieke richting zjj ook mogen zijn. Hij moet echter optre den tegen elementen, die erop uit zjjn een goede gang van zaken te verstoren, terreur uit te oefenen en onrust te verwekken. De regering is gaarne bereid overleg te plegen met vertegenwoordigers van alle onder de in Nederland verblijvende Ambonezen levende stromingen en zij zou er zeker alles voor voelen om dat overleg te plegen met een alle Ambo nezen vertegenwoordigend lichaam. Maar dat lichaam dient dan te worden gekozen langs democratische weg. Aan deze vereisten voldoet de Crams ten enenmale niet, Hierna werd een bezoek gebracht aan het Kunstmuseum, het Schuttershof en de Concertzaal, waarna een zakelijke bespreking werd gehouden ten kantore der Stichting Zeeland. De Oost-Vlamin gen waren verrast over de mogelijkhe den, die Middelburg bood. In het bij zonder de Statenzaal en het Stadhuis hadden hun volle belangstelling. Vanzelfsprekend zullen de plannen nog nader uitgewerkt moeten worden in de Bestendige Deputatie en Ged. Sta ten, waarna voorstellen aan de resp. Prov. Staten zullen volgen, maar het laat zich aanzien, dat de lang verwach te tentoonstelling inderdaad het vol gend jaar naar de Zeeuwse hoofdstad komt, Hierbij kan worden vastgesteld, dat deze tentoonstelling wederom een pri meur voor Zeeland zal betekenen, want het ligt in de bedoeling der Belgen na Zeeland ook in Noord-Brabant en Gel derland te gaan. De expositie in Zee land zal vergezeld gaan van manifes taties op cultureel gebied, zoals ont moetingsdagen, zodat verwacht mag worden, dat deze gebeurtenis weer een belangrijke bijdrage zal leveren voor 't begrip tussen en de kennis van de ge- nabuurde provincies en als zodanig de Beneluxgedachte ongemeen zal bevor deren. Met een vaartje van 90 over het water „Aquabus" voor 110 personen. Zoals men zich zal herinneren wer den in ons land (o.m. ook bjj Terneu zen) proefvaarten gehouden met een „Aquavion", een vaartuig, dat zich met behulp van draag- en stabilisatievlak- ken op bepaalde snelheden in horizon tale lijn grotendeels uit het water ver heft en op die manier veel minder wrij ving van het water ondervindt. Nadat door de Zweedse bouwers een proefmodel voor het vervoer van zestig personen was gebouwd, werden op de werf bij Stockholm nog drie van dit type op stapel gezet. Inmiddels is door Zweedse, Nederlandse en Franse inge nieurs een groter model, geschikt voor transport van 110 personen, ontworpen. Het eerste exemplaar hiervan, dat in de vaart sterk op een laagvliegend mo dern groot vliegtuig zal lijken, is op stapel gezet. Deze „Aquabus 110" wordt 30 meter lang en 6 meter breed. De voortbeweging zal geschieden door drie dieselmotoren van 800 paardekrachten elk. De kruissnelheid zal 50 zeemijlen ofwel ruim 90 km per uur bedragen. Behalve voor deze „Aquabus" zjjn op dezelfde Franse werf in licenciebouw de kielen gelegd voor enige kleinere Aquavions, die worden bestemd voor vrachtvervoer. Op het bedrijf van de Landbouwer Chr. Kloosterman te Coljjnsplaat is onder de veestapel mond- en klauw zeer uitgebroken. f H 1 1

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1