*ntie voor een *"'"terj9s VADEMECUM btierekhé... wéét fat Mmiouw! an €ti ^%aarlj Dames- en Herenkleding naar Maat - VAN ZEE - St. Adriaanstraat 5a - Goes Alleenverkoop voor Middelburg: J. C. LAVOOY, Gortstraat 32-34. Tel. 2508. Middelburg Dankbaar krantenlezer te Edam* avonturen vests Kapelle-Biezelinge KABOUTERS NEDERLAND. Leerling-Verpleegsters OOSTERBAAN LE COINTRE N.V. Maandag 5 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD GEEN KWAAD MET KWAAD VERGELDEN. Pejeha: stoffen om op te stoffen ennü uiterst laag In prtfs! De nieuwe „GEBUCO"-uitgave Ga goed gevoed de winter in! Melk is en blijft het voordeligst Men leze de adviezen van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad. Actieve Agenten en Depöt- houders gevraagd Vroegindeweij's Zaadteelt en Zaadhandel Pagina 4 Apotheker met gouwenaar. Weldoener van weduwen en wezen. (Van een bijzondere medewerker). In de nacht van 27 op 28 April 1868 woedde er een hevige storm op de Zuider zee. Een vissersseheepje uit Volendam moest in de strijd tegen het geweld der natuur het onderspit delven. Vier opvarenden kwamen om het leven. De volgen de dag rouwde heel het vissersdorp: vier vrouwen hadden haar man verloren en 21 kindereH waren vaderloos. In die tijd betekende de dood van de onder behangsel man de ondergang van het gezin; de kostwinner ontbrak, dus ook de kost. Gelukkig waren er wel instellingen van kerkelijke aard, die een weinig hulp konden bieden, maar dat was toch niet voldoende. Evenwel, er daagden ook particulieren op met steun in geld of goederen. Eén dezer particulieren, de apotheker J. Hoola van Nooten te Edam, kunnen wij nog altijd dankbaar zijn voor de wijze, waarop hij de getroffenen hielp. Als secretaris van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, departement Edam, had hij eerst te Landsmeer en later te Edam een lezing gehouden. De ze lezing gaf hij uit ten voordele van de weduwen en wezen te Volendam. IN PREEKVORM. Wij weten niet wat de opbrengst van enige honderden exemplaren dezer le zing (die f 0.50 kostte) voor de nage laten betrekkingen der Volendammer vissers betekend heeft, omdat de waar de van het geld in die tijd enige malen hoger was dan nu. Blijkens de lijst van intekenaren zijn er wel wat liefhebbers geweest; o.a. bestelde Koning Willem III twintig exemplaren en in de verschil lende „departementen" van het Nut vond zij eveneens grote afzet. Maar belangrijker dan het doel der lezing is op het ogenblik haar inhoud. De heer Hoola van Nooten sprak over de „Opregte Haarlemsche Courant", waarop hij geabonneerd was, gelijk vele gezeten burgers uit die tijd. Stellig be hoorde hij tot de meest enthousiaste lezers van dit dagblad. Hij had althans grote interesse voor het blad en zijn geschiedenis. Dit blijkt uit de Indeling van zijn speech. Het heeft veel weg van een ouderwetse preek. Na een inleiding merkt de heer Hoola van Nooten op; „Tot u zullende spreken over de Haar lemsche Courant, bepaal ik u: I Bij haren oorsprong: II Bij haar opschrift: III Bij haren inhoud". NIETS BESTENDIGS De heer Hoola van Nooten geeft er blijk van, dat hij geregeld ter kerk kwam. Niet alleen de indeling in drie punten wijst daar op, maar ook menige filosofische opmerking, die een stichte lijk slot heeft. Met belangstelling wordt de krant Iedere dag begroet om slechts korte tijd later niet meer te worden aangezien. Zij roept ons toe, aldus de apotheker van Edam: „Niets bestendigs hier beneên!" Wat is een krant van drie dagen oud nog waard? „Eene prooi wordt zij dan van kom-en-eisch- en kruidenierswin kel, om tot dekkleed te dienen van kluiten boter of van sirooppotten. Ten prooi soms van slachters, die haar ge bruiken als voertuig van vleesch voor hunne begunstigers. Ten prooi van be hangers, om als grondpapier te dienen maar inzonder heid, en dat vind ik nogal prettig, ten prooi onzer jonge dames, om te dienen tot papillotten. Ja let er maar op, hoe vaak die madonna-kopjes prijken met stukken en brokken van onze Opregte, en wel opregt, dat wil zeggen geen valsch of nagemaakt haar te doen krul len", aldus de heer van Nooten. KRANT OF COURANT. Dat wij in de apotheker van Edam te doen hebben met een typische vertegen woordiger van de 19e eeuw, komt op iedere bladzij van zijn lezing naar voren. Wanneer hi) er melding van maakt, dat de Opregte Haarlemsche Courant al 212 jaar oud is, spreekt hij er zijn ge noegen over uit, dat dat dagblad juist verscheen te Haarlem, de stad, waar eenmaal Laurens Janszoon Koster leef de, „door wiens schoone vinding de eerste steen voor verlichting en bescha ving gelegd is". Over de woorden courant en krant schrijft de heer Hoola van Nooten; „In het dagelijksch spraakgebruik kiest men het platte krant boven het deftige cou rant. Onze cpurantbezorgers en dierba- baren gebruiken dan ook nooit dit laatste; men zoude hen alras van ge maaktheid in spreken beschuldigen, In dien zij ons vroegen om de courant' HUIBERT EN KLA ART) E. Evenals tegenwoordig hadden in 1868 niet alle lezers belangstelling voor de voorpagina. Onze apotheker las ze niet dagelijks. Hoor maar: „Vraagt ge mij, of ik die staatkundige berichten uit de Haarlemsche Courant mooi vind, dan antwoord ik u, dat ik er dikwerf tij dingen in aantref, in strijd met mijn ge voel. Veel liever lees ik dat eenvoudige verhaal van Ter Haar, „Huibert en Klaartje": dat is wel zoo liefelijk". Met graagte leest de heer Hoola van Nooten de uittreksels uit andere dag bladen, gelijk de Opregte ze geeft. Hij roemt de onpartijdigheid van het blad. „Ik zie daar in mijne verbeelding de kamer van den redacteur, ik zie ZEd. daar gezeten aan zijne schrijftafel, ter wijl de meest liberale en de meest con servatieve bladen naast hem liggen. De moderne Arnhemsche en de ultra ortho doxe Goessche hebben haar verblijf op dezelfde tafel". 't Is niet het minst belangrijk deel onzer courant, en lederen morgen als ik mij omstreeks 12 uur verkwik door een kop geurig aftreksel van Java's product en tevens de damp van Portorico of Varinas uit den gevierden Gouwenaar doe wasemen, dan lees, zwijg maar denk ik. En wat ik denk? Och wat verschil van meeningen over dezelfde zaak! 't Is precies gelijk aan een lap laken: ge kunt er uit doen knippen wat ge wilt, de kleermaker zal er voor u een jas en voor mij eene broek van ma ken: ziet, dat is verschil in vorm, de bron is dezelfde". DICHTERLIJKE DOMINÉ. Weinig tevreden is de heer Hoola van Nooten over uitzonderlijk opgestelde familieberichten. Zo heeft hij nog altijd bewaard een advertentie uit de Opregte Haarlemsche van 18 Mei 1843, aldus luidend: ,,'t Was nacht, toen de schoonste Har- mony-muzijk in onze ooren drong; een levenskreet, terwijl de kerkklok tien uren sloeg God had ons een dochter geschon ken!" Deze advertentie was geplaatst door ds Cs van Schalck, predikant te Dwin- geloo. De reactie van Hoola van Nooten is deze: „Hoe poëtisch en tevens hoe vreemd. Die man was dominé (hij pleegt zich zeiven in zijne geschriften te noemen :boeren-dominé die ik ben) en deelt daar, door hoog verheven dichterlijk gevoel gedreven, aan het ge ëerde publiek mede, dat zijn kind een kreet deed hooren, toen het plaats nam op het toneel des levens. Zonderling om dat als iets zonderlings in de courant te doen plaatsen! We we ten het Immers dat dit altijd gebeurt en al van Kaïn's tijd heeft plaats gehad. We weten zelfs, dat het plaats moet hebben, doordien de zuurstof uit de dampkringslucht prikkelend werkt op de longen van de jonggeborenen". Tot zover de apotheker van Edam. Mogen onze lezers hem in belangstel ling en liefde voor him dagblad navol gen, al zal hun oordeel over hetgeen in de krant te lezen staat wellicht afwij ken van het zijne. Wat brengt de radio? DINSDAG 6 NOVEMBER 1951. HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Omroeporkest; 7.35 Klein koor; 7.45 Mor gengebed; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.8.55 Hoogniis; 10.15 Waterstanden; 10.20 Maastrichts Stedelijk orkest; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 An gelus; 12.03 Gram.; (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer13.00 Nieuw» en Katholiek nieuws; 13.20 Actualitei ten; 13.25 Amusementsmuziek; 14.00 Gevarieerd programma; 14.53 Gram.; 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 Voor dt zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugdr 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Gram.; 18.00 Nieuw»; 18.15 Actualiteiten; 18,20 Sportpraatje18.30 Gram.; 18.45 Cursus voor lekenspelers19,00 „Hier is Europa", Vandevlllo- programma; 19.30 Gram.; 19.40 „Dit is leven'', causerie; 19.50 Qram.20.00 Nieuws; 3O.Ö8 De gewone man; 20.15 „La Keine morte", (De dode Koningin), hoorspel met muxiek. In de pauze Gram.; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 „Gezond gèzin causerie; 23.35—24.00 Rotterdam» Philh. Orkest. HILVERSUM II (298 m.) AVRO: 7.00 Nieuwe; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Grain.; VPRO: 7.SÓ Gram.; 9.00 groenteman .1.00 Voor de zieken; U.3Q Alt-mezzo en piano; 12.00 Exquise muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen Dit is geen geopende muil van een voorwereldlijk monsterdoch een vlieg tuig. Voor het eerst hebben de Amerikanen op Korea gebruik gemaakt van de Globemastereen reus van de Amerikaanse luchtmachtom gewon den naar Tokio te vervoeren. Als zo'n Globemaster is gedaald openen zich aan de onderzijde enorme deuren en het transport kan beginnen. 12.33 Voor het platteland; 12.40 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.20 Orgel, viool en alt; 13.50 Gram.; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gram.; 14.40 School radio; 15.00 Gram.; 15.30 „Onze. Amerikaanse bu ren"; 16.00 Lichte muziek; 16.30 Voor de kinde ren; 16.50 Kinderkoor; 17.15 Dansmuziek; 17.45 Regeringsuitzendlcg„Nederlandse en Indonesische nationaliteit", door prof. dr W. L. Lemaire; 18.00 Nieuw»; 18,15 Lichte muelekt 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Plano; 19.15 „Paria vous parle 19.20 Jazzmuziek: 19.50 Voor burger en militair; 20.00 Nieuws; 20.0,5 Actualiteiten: 20.15 Gevarieerd irogramma; 21.15 Gram.; 21.30 AVRO-allerlei 21.35 Amusementsmuziek; 22-00 „Dit ia uw land, uw volk", klankbeeld; 22.45 Buitenland» overzicht; 33.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. „O lief vrouwtje, U komt net op tijd. We zijn radeloos!" stamelde Maartje wanhopig. „De koningskinderen verke ren in levensgevaarl" riep ook Gertjan opge wonden uit. „Wat moe ten we doen om hen te helpen?" „Zo-zo", sprak het vrouwtje ernstig, „hebben de prins en het prinsesje mijn hulp nodig? Maar ik heb hen ook zo dikwijls om hulp gevraagd. Toen ik honger had gaven ze me niet te eten. Toen ik vermoeid een zware takkenbos sjouwde liepen ze mjj achteloos voori steld, „U laat hen toch niet verdienen maar„Ik mag geen kwaad met kwaad vergelden, hé sji liepen ze mij achteloos voorbijl" „Maar vrouwtje", riep Maartje tel in de steek? Het is waar dat ze uw hulp eurge- nl< et Maartje. Dat wilde je toch zeggen?" vulde het vrouwtje lachend aan. „Maar toch hoop ik dat het een goede les voor hen zal zijnKom- öan kinderen, we zullen eens zien wat we doen kunnen", en voorzichtig stapte het oude vrouwtje In het deinende scheepje, terwijl de kinderen haar stilzwijgend volgden. Het bootje maakte zich los van ae wal en voer weldra midden op het water. BRUSSEL (324 m.) Vlaams. 11.45 Cram.; 12.20 Pianospel; (Om 12.30 weerberichten); i2.50 Koer sen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Voor de scholen15.30 Gram.16.30 Gram. 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kleu ters; 17.30 U.N.Ó. 17.40 Gram.; 17.50 Boekbe spreking 18.00 Voor de jeugd; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws en persoverzicht; 19.30 Gïam.; 19.50 Causerie; 20.00 Hoorspel; 21.06 Gram.; 21.15 Omroeporkest; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 24.00 Gram. VARA TELEVISIE-UITZENDING. 20.15—21.15 1. „Het hedendaagse verkeer". 2. Buitenlands overzicht. 3. „Dorp zonder water", film. 4. Weerkaart. Pauze. 5. Indonesische danser. Officiële Publicatiën OPKOMST HERHALINGSOEFENINGEN. De dienstplichtigen, die op 5 November 1951 te kamp Wittenberg moeten opkomen, 'moeten op een dusdanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op de stopstations van de hieronder genoemde extra treinen aansluiting krijgen op deze extra treinen. Voor de dienst plichtigen uit 's-Hertogenbosch, het centrum en het westen des lands: 's-Hertogenbosch v. 8.15, Geldermalsen v. 8.37, Utrecht c.s. v. 9.01, Amersfoort v. 9.26. Voor de dienstplichtigen uit het Oosten des lands en het noordelijke deel van de provincie Z.-Limburg: ,Venlo v. 7.56, Bierick v. 8.03, Nijmegen v. 9.03, Arnhem v. 9.34, Zutphen v. 10.08, Apeldoorn v. 10.28. Voor de dienstplichtigen uit zuidelijk en westelijk deel van de provincie Z.-Limburg en Noord- Brabant: Maastricht v. 8.07, Sittaid v. 8.29, Roermond v. 8.51, Weert v. 9.13, Eindhoven v. 9.43, Boxtel v. 10.01. HINDERWET. B. en W. van Middelburg brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van J. F. DÖminicus, Oude -VHssingseweg 15, Middelburg, om vergunning tot het plaatsen en exploiteren van een vlakschaafmachine, een cirkelzaagma chine en een langgatboormachine in perceel Ouaö VHssingseweg 15, kadastraal bekend sectie H nr. 1539-1540. Op Woensdag 14 November a.s., des voormid dags 10 uur, zal gelegenheid bestaan om be zwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwaren helj- ben, kunnen gedurende drie dagen, vóór Eet bovengemelde tijdstip ter secretarie der ge meente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. s i 11 iiinu/ 11M M H i \s Zorg er voor, dat Uktdeköffieade koude Ook lo wiatgffSstufflês kan de klei» ©agncten een werkgfijk warm? winterjas Maker die Péjelja-stofFeq vsjwerkr, CS) beeft. Een winterjas, gemaakt van de prachtigs sortering aanbieden en 2uivei wollen Pejeha-stfiffen;, vraag Uw tegen prijzen, gebaseerd op de laagfli kieefmaker de prachtige stakficolleciie. wSlnoïIrmgen 1 Pejeha best fabrics only Let op de Pejeha-label aan elke rol stof 5><ass©'«s'6><a#3><&£5><&5&^e> 6 November a.s. hopen onze lieve Ouders en Jrootouders JAN DE BUE en ADRIAN A DE BUE— SCHUITE, hun 35-jarige echtver eniging te vieren. Hun dankbare Kinde ren, Behuwd- en Klem- Kinderen. Driewegen, 5 Nov. 1951. Dr DE HAAS. Kleuterbureau nu a.s. Woensdag 7 November Inplaats van 14 November. Bejaard persoon, alleen op Landbouwbedr., G.G., zoekt kennismaking met weduwe of boerendochter, niet onbe middeld. Br. onder No. A 8382 Bur. v. d. blad te Goes. Wilt U voorkomende klach ten en aanmerkingen op de bezorging van ons blad mel den aan ons Bureau in Goes? TE KOOP: - 2 Volbloed KALFVAAR ZEN. Cevaal, Boszicht, Ritthem. Een Jongensjas, 2 Meis- jesjassen, een paar Jongens schoenen. Duinweg 10, Zou- telande. PERSONEEL: Zelfstandige Dienstbode of Huishoudster gevraagd in gezin van 2 personen te Bergen op Zoom. Bri. ónder nummer A 3381, Bur. v. d. blad te Goes. DIVERSEN: Juffrouw van buiten wil corresp. met net iemand van goede huize, Geref. godsd., 3545 j., ongehuwd. Br. No. A 3383, bur. v. d. blad, Goes. Wat het Interlockhuis U nu biedt, kent zijn weerga niet, Dinsdag op de markt te Goes, zuiver Wol Elanel 168 cm. breed voor het maken van Flanellen Lakens, van 5.95 nu voor 3.50 per me ter zolang de voorraad strekt, 't Interlockhuis, Goes. van een aantal Marktanaiytische gegevens van bevat buitengewoon overzichtelijke tabellen en grafieken met gegevens o.a. over BEVOLKING, AANTAL HUISGEZINNEN EN WONINGEN INKOMENSVERDELING en VERBRUIK, Speciaal samengesteld voor het RECLAMEWEZEN. Binnen een klein bestek een groot aantal nutiige cijfers VERKRIJGBAAR BIJCentraal Bureau voor Couranten-publi- citeit, het centrale informatie-bureau van de Nederlandse Dagblabper», Prijs: 12.50 Bezuidenhoutseweg 45 '«-Grayenhage Niets is voordeliger, niets is beter bij elke maaltijd dan melk, bron van beschermende voedingsstoffen. Zet vooral In deze maanden het sein van Uw gezinsvoeding op veilig: laat leder profiteren van zijn driekwart liter melk, zo rijk aan eiwit, zo rijk aan kalk en met de mééste vitamines! Daarom als vaste regel: voor 4 personen tenminste 3 liter melk, karnemelk, pap of yoghurt tezamen. Melk kost nog niet de helft! De Stichting „Wolfheze" te Wolfheze (Inrichting voor christelijke verpleging van geestes- en zenuwzieken), in de mooie omgeving van Arnhem, vraagt van positief christelijke beginselen, om opgeleid te worden voor het Rijksdiploma Ziekenverpleging B. Lager onder wijs voldoende. Uitstekende arbeidsvoorwaarden (salaris leerlingen f 1500 tot i 1760 per jaar; aftrek kost en inwoning f 900 p. jaar). Drie weken vacantie. Eerste dienstkleding gratis. Brieven aan de Geneesheer-Directeur te richten, die gaarne nadere inlichtingen verstrekt. voor de verkoop van onze zaden. Hiermede is ruime bijverdienste te bekomen. Vraagt inlichtingen. DIRKSLAND. Telefoorf 102, Middelharnis. A B O NNEERT U OR DIT BLAD Vooruitstrevende zaken laten drukken bij GOES Zijn dat ook Uw drukkers?

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 4