<:~Vlieuwó uit rovincie r J i Recherchebeambten vinden een geheime distilleerderij* AKKERTJES 0 Rosa Spier, harpiste bij uitnemend heid, jubileert* ©te ou-e-kudrd Snipverkouden Wonderkapper van Een opereert in Antwerpen. Moeten de Ambonezen „kneedbaar" worden? Walcheren. Zuid-Beveland, 7 holen. Schouwen-uuiveland. NIEUWS IN 'T KORT Maandag 5 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Gevaarlijke lieden. Honderden liters spiritus en alcohol werden regelmatig verkocht. Beambten van de recherche van de douanedienst te Amsterdam hebben te Weesp een grote geheime distilleerderij opgespoord. Langer dan twee Jaar waren hier grote hoeveelheden spiritus vervaardigd, zodat aange nomen mag worden, dat de twee „stokers'', die zijn gearresteerd, honderden liters van dit vocht hebben vervaardigd en verkocht. De recherchebeambten waren bij toe val te weten gekomen, dat in Amster dam zuiver spiritus te koop was aange boden door mensen, die niet in Amster dam thuis hoorden. De „tip'' was reden voor een onderzoek en dit leidde tot een signalement. Via dit signalement rees verdenking tegen twee inwoners van Weesp, twee broers. Dagen lang volgden de douanebeambten op onop vallende wijze de beide mannen om enig bewijs in handen te krijgen. Eerst Vrij dagmiddag lukte dit. Het was de re chercheurs duidelijk geworden, dat zij opnieuw een partijtje naar de hoofdstad zouden transporteren. De beide ver dachten hadden hiertoe te Weesp een auto gehuurd. "Omdat het nog altijd de douanebeambten niet gelukt was de „fabriek" te ontdekken, zat er voor hun niet andens op, dan deze auto te volgen. En toen de mannen dan ook Vrijdag middag door Diemen in de richting Am sterdam reden in de gehuurde wagen, werd hen plotseling de weg versperd. Bij onderzoek bleken in de wagen twee kleine tanks, ieder met een inhoud van 25 liter zuivere spiritus, verborgen te zijn. De beide mannen werden gear resteerd en aan een streng verhoor on- (Ingez. mededeling, advert.) Straks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauw en goed de kop in drukt met één of twee ...die helpen direct! Sinjorenstad met reclame overstroomd. De wonderkapper van Een, eens „de redder der kaalhoofdigen" genoemd, die onlangs plotseling verdween en vele klanten er kaal deed afkomen, ls in Antwerpen opgedoken. Met dui zenden strooibiljetten heeft hij de Sinjorenstad overstroomd en in een rustige straat heeft hij de ramen van zijn nieuwe bedrijf volgeplakt met krantenknipsels en foto's over aller lei kaalhoofdigen. Hij heeft ook een assistente aange schaft en meteen haar naam in de firma opgenomen. Op de reclamebil jetten staat nu met grote letters te lezen „M. J. van Rooyen-Hogervorst, haarspecialisten" Volgens het Belgische weekblad „De Post" doet de kapper zelf niet veel practijk meer, doch heeft hij zijn assistente in de haargroeikunst inge wijd. Dat hij in Nederland failliet is ge gaan was volgens hem de schuld van de kranten en de haarkloverij van de fiscus. Een teveel aan publiciteit was oorzaak, dat de fiscus hem niet ge loofde toen hij had verteld niet zo veel te hebben verdiend. EEN „DUPLEX" EI. De eigenaar van het hoender park Zijpeveldte Twisk heeft van zijn kippen twee heel bijzon dere eieren geraapt. Het ene was een minuscuul eitje van nauwe lijks 14 gram, het andere woog 150 gram en bevatte behalve twee dooiers nog een compleet ei, met dop en al, van 60 gram. „Door de Eeuwen Trouw" waarschuwt de regering. Het hoofdbestuur van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" zond aan de Nederlandse regering een telegram, waarin protest wordt aangetekend te gen de jongste maatregelen in de Am bonese woonoorden, met name de ver huizing van Keiezen en Ambonezen uit het woonoord Graetheide naar Mill, en die van enige gezinnen uit de woon oorden nabij Bameveld. In dit protest-telegram wordt gezegd, „dat Generaal-Majoor Scholten", (de leider der Ambonese woonoorden), „namens de Nederlandse regering maatregelen neemt tegen Ambonezen ln Nederlandse kampen met de kenne lijke bedoeling, door onderlinge ver wisseling van woonplaats, de leidende figuren in te kapselen", omdat „de Ambonezen zonder hun leiders gemak kelijker kneedbaar zouden zijn". „Het van hun bed lichten en verwijderen uit het woonoord te Barneveld" heet het verder in het protest „van twee Ambonezen die geen enkel strafbaar feit hebben gepleegd en daarvan zelfs niet worden beschuldigd en dat onder geleide van 52 rijkspolitiemannen is een provocerend machtsvertoon, dat in Nederland zelfs nog niet ten aanzien van misdadigers wordt toegepast,,. Tenslotte wordt de regering „gewaar schuwd tegen het opvolgen van advie zen welke kennelijk zijn gericht op het murw maken van de Ambonezen ten einde hen te verzoenen met de terug voering naar de hun vijandige Repu bliek Indonesia". Vóór April 100.000 bromfietsen meer op de weg. Uit het nieuwste koopplannen-onder- zoek van het N.I.P.O. blijkt, dat meer dan 100.000 Nederlandse mannen én vrouwen vast van plan zijn in de ko mende zes maanden een rijwiel met hulpmotor aan te schaffén. 50 vindt dat bromfietsen op de autoweg thuis horen en 42 vindt: op het rijwielpad (8 geen oordeel). I derworpen. In het begin van de avond legden zij een volledige bekentenis af en noemden zij ook de plaats waar de distilleerderij gevestigd was. De douanebeambten togen onmiddel lijk naar Weesp en troffen daar op een zolder een tot in de puntjes, verzorgde distileerderjj aan. De apparatuur, die voor de vervaardiging van de spiritus werd gebruikt, was perfect. Men maak te dan ook, voornamelijk uit suiker, een product van 94 procent alcoholgehalte. In Weesp werd behalve gistende sui ker nog meer dan honderd liter spiritus aangetroffen. Alles werd in beslag ge nomen. Het verhoor van de beide ver dachten wordt nog voortgezet. ZWEDEN WEERLEGT POOLSE BESCHULDIGINGEN. Zweedse zeelieden zonder reden in Polen geïnterneerd. De Zweedse minister van buitenland se zaken, Osten Unden, heeft aan de Poolse gezant in Stockholm het antwoord overhandigd van de Zweedse regering op de nota van 17 October, waarin de Poolse regering Zweden voor de spanning, welke op hèt ogenblik tus sen beide landen heerst, verantwoorde lijk stelt. In zijn antwoord weerlegt Unden de Poolse klachten en rechtvaardigt hij de houding van de Zweedse pers, die door de Poolse regering gecritiseerd werd. De Zweedse minister van buitenlandse zaken wijst in zijn antwoord op de in Zweden heersende persvrijheid, alsmede op de aanvallen van Poolse kranten op niet-communistische landen en met name op Zweden. Verder ontzenuwt Unden de Poolse critiek op het asyl, dat Zweden aan Poolse vluchtelingen heeft verleend. Tenslotte wijst de Zweedse minister op „de verontwaardiging, die in Zweden gewekt is door de chicanes, waaraan Zweedse zeelleden, van wie tallozen zonder reden gearresteerd en geïnter neerd werden, bloot staan". Op 13-jarige leeftijd was zij een wonderkind. Rosa Spier, kind uit een eenvoudig Joods gezin, bleek reeds op haar der tiende jaar over bijzondere gaven te beschikken. Zij kreeg haar opleiding aan het Haags conservatorium en gold als een wonderkind. Nauwelijks dertien jaar oud, stelde zij zich aan het publiek voor, en op 15-jarige leeftijd dat was in 1906 kreeg zij reeds 'n aanstelling als tweede harpiste bij het Residentie-orkest te Den Haag. Van 1909 tot 1912 was zij ver bonden aan het orkest te Arnhem onder Peter van Anrooy, daarna ging zij naar Utrecht, en in 1914 keerde zij, ditmaal als eerste harpiste terug naar het Residentie-orkest. Inmiddels was ze reeds tal van malen als soliste opgetreden, en na de 'wereldoorlog maakte zij tal van reizen naar het buitenland. Haar buitenlandse con tracten namen haar tenslotte zozeer in beslag, dat zij niet langer aan het Residentie-orkest verbonden kon blij ven. Pas in 1932 keerde zij definitief naar Nederland terug, toen Willem Mengelberg haar als solo-harpiste aan. het Concertgebouworkest in Amster dam verbond. Na de oorlog, die haar als Jodin veel ellende bracht, keerde zij slechts korte Internationaal Bureau voor de Middenstand. Het congres van vertegenwoordigers van „De Internationale Middenstand", dat op het ogenblik in Parijs wordt ge houden, heeft Vrijdag met algemene stemmen besloten een internationaal bureau op te richten. Dit bureau, dat om erkenning als een raadgevend li chaam bij de Vet. Naties een verzoek zal indienen, zou voor de middenstand „dezelfde taak vervullen als het inter nationaal arbeidsbureau voor de arbei ders", zo wordt in een resolutie ver klaard. Truman tegen rassenscheiding op scholen. President Truman heeft besloten, het door het Congres kort voor zijn reces aangenomen wetsontwerp, houdende de invoering van een rassenscheiding op krijgsscholen en openbare scholen en in stellingen van 17 staten der V.S. niet te ondertekenen. Het besluit van Truman staat gelijk met een veto, daar krachtens de grond wet elk wetsontwerp, dat niet binnen 10 dagen, na een verdaging van het congres door de president wordt gete kend, zijn geldigheid verliest. Wat het vuur vernielde. Gedurende de maand September '51 werden 35 personen door brand ge wond, van wie 13 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd °P f 6.527.975 (vorige maand f4.174.945). Er waren 25 branden met een schade van f 20.000 of meer. Hierbij waren 15 boerderijen die geheel of gedeeltelijk .werden ver nield en waarvan de totale directe schade wordt geraamd op f 999.900. Dr Schacht uit Indonesië vertrokken. De Duitse financiële deskundige, dr Hjalmar Schacht, die ongeveer drie maanden als gast van de regering in Indonesië heeft vertoefd, is Zaterdag met een vliegtuig van de K.L.M. naar India vertrokken. Na een verblijf van veertien dagen aldaar zal hij naar Duitsland reizen. tijd naar Amsterdam terug. Beeds spoedig na de bevrijding vond z(j een plaats in het Radio Pbilharmonisch Orkest. Zij kreeg een grote bekendheid in het gehele land door talloze malen, dat zij in de kleinere steden als soliste op trad. De propaganda voor haar instru ment, de harp, als solo-instrument, was een van haar „levenstaken". Maar niet alleen als soliste, vooral ook als paedagoge wekte zij belangstelling voor de harpmuziek. Zij is hoofdlera res geweest aan de conservatoria te Amsterdam en Den Haag aan het laatste is zij nog verbonden en heeft honderden jeugdconcerten gege ven. Het programma voor het concert op Dinsdagavond 13 November omvat o.a. enige „impressies" voor harp-solo, geïnspireerd op het verhaal van Saul en David, composities van de jubila- resse. STROOMBEPERKING EN VERKEERSVEILIGHEID. A.N.W.B. verschaft richtlijnen. De regeringsmaatregelen ten aanzien van de stroombeperking zijn voor de Toeristenbond A.N.W.B. aanleiding ge weest in een uitvoerig memorandum, gericht tot de ongeveer twee honderd vijftig beheerders van openbare ver lichting, de aandacht te vestigen op de noodzakelijkheid bij de betreffende be perkingen, vóór alles, rekening te hou den met de verkeersveiligheid. In dit memorandum betoogt de A.N.W.B. met nadruk, dat ook een be perkte verlichting zodanig moet zijn, dat bochten, wegversmallingen, kruis punten etc. steeds duidelijk en begrij pelijk blijven. Grote aandacht dient ook besteed te worden aan oversteekplaatsen voor voetgangers en wielrijders. Voorts heeft de A.N.W.B. gewezen op de gevaren, die voortvloeien uit het beperken van een goede natrium- of kwikverlichting. Daardoor kunnen nj. gemakkelijk lichte en donkere plekken ontstaan, die door de bijzondere eigen schappen van deze verlichtingssoorten extra sterk contrasteren. De Directeur-Generaal van de Ener gievoorziening heeft zich geheel met de inhoud van dit A.N.W.B.-memorandum verenigd en de electriciteitsbedrijven verzocht, indien enigszins mogelijk, met de daarin vervatte aanwijzingen reke ning te houden. f Tngez. mededeling, advert ...met Masca'it naai-is hisJ' November-Propagande-Vergade ringen van het C.N.V. in Zeeland. Op onderstaanda data's zullen op de volgende plaatsen door de diverse Chr. Besturenbonden de November-propa- ganda-vergaderingen worden gehouden. Bruinisse 1 November; Hoedekens- kerke, Krabbendijke en Tholen 2 No vember; Axel en Terneuzen 6 Novem ber; Brouwershaven en Zierikzee 13 November; Vlissingen 15 November; Arnemuiden 16 November; Souburg 23 November; Middelburg 26 November; Heinkenszand en Serooskerke 27 No vember; Goes en Koudekerke 30 Nov. Diverse hoofdbestuursleden van de bij het C.N.V. aangesloten bonden zul len op deze vergaderingen het woord voeren. PLECHTIGE OGENBLIKKEN BIJ HET LANDINGSMONU MENT TE VLISSINGEN. Als onderdeel van de bevrijdnigs- herdenking, welke twee dagen duurt, had de Bond van Buurtverenigingen te Vlissingen een herdenking georga niseerd ter ere van de bij de landing in 1944 gevallenen. Tientallen depu taties van verenigingen en instellin gen marcheerden met vaandels voorop naar de siijkhaven. Bij het monument hadden zich vele autoriteiten ver zameld. De Koninklijke Harmonie „Ons Genoegen" en „St. Caecilia" speelden de volksliederen, waarbij door pad vinders en zeescouts de nationale vlaggen van Engeland, Frankrijk en Nederland, alsmede de commandovlag werden gehesen. Eenheden van de Kon. Marine en de Nationale Re serve vormden een erewacht. Terwijl de „Last Post" weerklonk over de haven, zakten de door schijn werpers beschenen vlaggen halfstok en werd stilte in acht genomen. Hierna sprak wethouder W. Poppe als loco-burgemeester een herden kingsrede uit, waarbij hij wees op de grote bezieling van de jongemannen, die hier in 1944 vielen voor onze be vrijding. Tezamen met wethouder M. van Popering legde hij een krans bij het gedenkteken, waarna autoriteiten en vertegenwoordigers van de bevolking overgingen tot het leggen van bloemen. MIDDELBURG. Lezing Veren, van Vrijz. Hervormden In de Doopsgezinde Kerk alhier werd voor de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden te Middelburg door ds W. C. F. Metz, Ned. Herv. predikant te Middelburg, een lezing gehouden over het onderwerp: „Waarom ik godsdien stig ben!" Dit is de eerste lezing van een serie van vier, welke achtereenvol gens tot onderwerp hebben: „Waarom ik godsdienstig ben"; „Waarom ik Christelijk ben"; „Waarom ik Her vormd ben" en „Waarom ik Vrijzinnig ben". Na de lezing werden door spreker ver schillende vragen beantwoord. Er was zeer veel belangstelling. Klaprooscollecte. Donderdag wordt de Klaprooscollecte gehouden, de jaarlijks terugkerende in zameling voor de verzorging van de oorlogsgraven in Nederland. Ook zij, die Donderdag collecteren, dingen mee naar de enkele dagen verblijf ln Brussel ot Londen, die worden aangeboden door de Britse Oudstrijdersorganisatie. SOUBURG. Vergadering A.R. Kiesvereniging. Vrijdagavond hield de A.R. Kiesver eniging „Luctor et Emergo" o.l.v. de voorzitter, de heer M. A. v. d. Putte, haar eerste vergadering in dit seizoen. Na afwikkeling van de huishoudelijke aangelegenheden werden tot leden van het Centraal Comité gekozen de heren A. Schout te Vlissingen (primus) en R. Zuidema te Goes (secundus). Als afgevaardigden naar de vergade ring van het Provinciaal Comité welke gehouden werd Zaterdag 10 November, werden gekozen de heren M. A. v. d. Putte, J. Peene, B. Koole en P. Kooie. Aangenomen werd een bestuursvoor stel om in de loop van deze maand een vergadering te beleggen uitsluitend voor de vrouwen der leden. Verder werd besproken het verkie zingsreglement en program van actie in verband met de a.s. Kamerverkiezingen, waarna de tweede voorzitter, de heer E. Tange, met dankgebed eindigde. GOES Eerste slachtoffer van de nieuwe weg Het is voor het zoontje van de heer L. Pieterse uit de Zuidvlietstraat te Goes een allicht wat twijfelachtige eer, maar hij is als eerste scholier op de nieuwe weg onder een auto geraakt. Het knaapje kwam uit school en raakte op het kruispunt RavelijnMiddelburg sestraat onder de wagen. Hij kreeg ern stige wonden aan het hoofd en werd door dr Bruynzeel verbonden. Aanbesteding. Te Goes is door het gemeentebestuur aanbesteed het leggen van een riolering en hoofdriolering, lang ca. 500 m, vanai de Korte Nieuwstraat langs de Oost singel naar het Beatrixplein. Inschrijvers waren; M. C. Botsen- broek Co, Bloemendaal f 67.800; Aannemersbedrijf Zeeland, Middelburg f 58.800; Gebr. J. en P. A. Schones te Rotterdam f 53.465 en J. A. Leijs te Kapelle f50.900. De oogst van de straat In de maand October zijn aan het bureau van politie te Goes als gevon den aangegeven: diverse portemonnaie's, met of zon der inhoud; zwarte rubberlaars (37); muntbiljetten, kinderbril, groen vul potlood, vulpennen, wit rubber zadel, Engelse sleutels, ball-pointpennen, kinderwagenzeiltj e, dames-polshorloge met metalen bandje, strengen touw, groen padvinderspetje, 2 autopeds op luchtbanden (lichtgroen en 1 geel), zakmesje, grijze sjaal, ceintuurs, bril met donker montuur, stopmesje, paar meisjes-rubberlaarzen, wollen das, „Lips"-sleutel nr. 74, gewone sleutel, pakje met knotten grijze wol en een stel priemen, lederen riemen, 1 bandje v. dames-horloge (doublé), grijze kat, wiel m. autobanden „Good-Year", nij breide want, glacé dames-handschoe nen, blauwe overall, boodschappentas (Schots), huissleutel nr. 9; 2 br. lede ren heren-handschoenen, linker wol len heren-handschoen (khaki-kleur), paar oorbellen, paar br. zeeml. dames handschoenen, dop v. auto-benzine tank, kinderwant, haarstrik m. haar speld, heren-polshorloge merk „Actua' alpino-mutsen, bruin zakkammetje met poederdoos, zakmes m. wit heft, sleuteltje aan ketting m. hoefijzertje en metalen plaatje, houten broche, zil veren^) schakelarmband, bril blauw callotje, rozenkransen, compleet auto- wiel m. autobanden „Good-Yaer", Nij' lonkous, haarstrik, verchroomde pas ser, snoertje kralen (div. kleuren), bruine stropdas, dames-rijwiel „J.C R.", wit-gele plastic riem, dubbele br. zeildoeken rijwieltas, autosleutel „Ya le", rechter glacé handschoen, gr. wol len handschoen, 1 schaar, 1 bl. wollen d. handschoen (r.), paar (verschillen de) dameskousen, dekkleedje v. kin derwagen, blikken doos met meel, br. zijden sjaal. DRIEWEGEN. 55 jaar getrouwd. Morgen hoopt het echtpaar J. de Bue Schuite alhier de 55-jarige echtvereni ging te vieren. KRUININ GEN De Raad vergadert Donderdag Donderdag 8 November a.s. komt de gemeenteraad bijeen. De agenda ver meldt o.a. verhoging van de tarieven van de badinrichting van f 0.15 op f 0.18 per bad, en voor kinderen van f 0.10 op f 0.12 per bad. Ook de begraafrechten willen B. en W. verhogen. Voor het begraven in de le klasse wordt voorgesteld een tarief van f36 (thans f30), in de 2e klasse f22 (thans f 18). Voorts zal een bedrag worden vastgesteld voor brandstoffen- bijslag aan ouden van dagen. De ge meentebegroting 1952, die in de volgen de vergadering behandeld zal worden, zal in deze vergadering worden aange boden. Mond- en klauwzeer te Poortvliet. Te Poortvliet is mond- en klauwzeer geconstateerd onder vee van de land bouwer P. J. v. d. Slikke uit St. Maar tensdijk. Bode Weyler te St. Annaland jubileerde. Temidden van zijn familie en in te genwoordigheid van de gemeenteraad en het gemeentepersoneel is bode A. M. L. Weyler te St. Annaland gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum. Hij werd door burgemeester Boogaard hartelijk toegesproken. Deze herinnerde aan de band die de familie Weyler met de gemeente verbindt. Reeds in 1882 werd een Weyler de grootvader van de jubilaris benoemd tot bode en in 1923 diens zoon totdat de kleinzoon op 1 November 1926 zijn taak overnam. De burgemeester prees de jubilaris voor zijn ijver en plichtsbetrachting en bood hem namens de gemeente een rijwiel aan. Notaris Bierens, die korte tijd burgemeéster is geweest en met oud burgemeester C. M. P. M. Hanssens het feest bijwoonde, sprak de jubilaris even eens toe en overhandigde namens het gemeentepersoneel een prachtige rook tafel compleet met rookwaren. Oud burgemeester Hanssens, die zestien jaar met bode Weyler heeft samengewerkt, sloot de rij van sprekers, hem nog vele goede jaren toewensend. 25 JAAR DIJKBAAS Donderdag j.l. herdacht de heer J. J. Kramer te Tholen het feit, dat hij 25 jaar geleden benoemd werd tot water bouwkundig opzichter bij „De Vrije polders onder Tholen". ONS FEUILLETON. Soms, op een mooie, heldere avond, maakt hij nog een kleine wandeling. Dan loopt hij onder de eindeloze ster renhemel. Hij is maar een klein mens, Geert Slot. Uit stof tot leven geroepen en gedoemd om tot stof weder te keren. Als hij er al lang niet meer zal zijn, als er geen heugenis van hem zal zijn overgebleven, dan zal deze hemel zich nog uitspannen en dezelfde sterren zullen stralen. Onpeilbaar is het geheim van het leven. Het geeft even een huivering, dat gevoel van eeuwigheid. Maar het is toch goed, van een oneindige rust, voor hem die Gods hand ziet welven over de wereld. Als Geert na zo'n wandeling thuis komt, zegt hij weinig. Zijn ogen zien ernstig voor zich uit. Het leven is nog maar nauwelijks voor hem begonnen. Volgens menselijke berekening zal hij nog vele jaren op deze aarde doorbren gen. Hij is rustig en sterk. Hij vertrouwd zich toe aan de Goddelijke leiding. En de volgende morgen staat hij op, vervuld van nieuwe krachten. Weer wacht hem een dag van werk en blijd schap. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De jaren gaan voorbij. Geert Slot ls nu een jongeman van ruim twintig jaar. Men kent hem tot in wijde omtrek en niemand die iets kwaads van hem zou weten te zeggen. Nog steeds doet hij zijn werk met opgewektheid. In korte tijd heeft hij de zaak aanzienlijk uit gebreid. Steeds groter wordt het gebied dat hij bestrijkt. Zijn goede reputatie en de deugdelijkheid van de waren die Op een dag zegt Jan tegen Geert: „Luister eens, ik heb er al lang over gedacht, of ik de wijk maar niet hele maal aan jou over zou doen". „Maar ik doe de wijk toch helemaal", zegt Geert verwonderd. „Ja, dat ls 't juist. Omdat JtJ hem helemaal doet, vind ik het niet meer dan billijk dat ie ook jouw eigendom 70. door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. hij verkoopt, bezorgen hem voortdurend nieuwe afnemers. Onder deze omstandigheden spreekt het vanzelf, dat Geert een mooi inko men heeft. Slechts een klein deel ervan heeft hij nodig voor kostgeld en voor zijn weinige persoonlijke behoeften. De rest heeft hij opgespaard; nu niet meer in het oude trommeltje, maar op de spaarbank. Jan Ruiter gaat nog maar zelden met hem de boer op, hoewel hij zijn café voordelig heeft kunnen verkopen en dus s zomers niet meer daardoor ls ge bonden. Ruiter heeft in het dorp een manufacturenwinkel opgezet, die goed floreert wordt". „Je bedoelt toch niet, dat ik 'm voor taan voor eigen rekening zou drijven?" vraagt Geert. „Ja, waarom niet?", zegt Jan, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. „Jij hebt 'm eigenlijk helemaal op gebouwd, 't is jouw werk en jou komt dus de hele winst toe. Bovendien kan ik me zelf zonder de wjjk gelukkig best redden". „Jamaarstamelt Geert, die hier nog nooit over heeft gedacht. De samenwerking met Ruiter ls altijd zo prettig geweest, dat daarin nooit verandering zou kunnen komen. ,,'t Is niet mijn bedoeling, dat we nu uit mekaar gaan", zegt Jan. „Ik had zo gedacht; jij blijft al je goederen van mij kopen. Ik leg een paar procent op de Inkoopsprijs, zodat ik er altijd nog wat aan heb. En de rest is voor jou". Ja, dat is heel eenvoudig. Maar Geert is er volkomen door overweldigd. Dan zou hij dus zijn eigen baas zijn en een welgesteld man worden. Want de wijk levert niet weinig op. „Ikik vind 't enormzegt hij. „Maarbedenk je nog eens goed „Ik heb me al lang bedacht", ant woordt Jan lachend. „Dus dat is dan afgesproken. Eén dezer dagen maken we de voorraad eens precies op. Je zult wel over een paar losse centen beschik ken en het overige krijg ik later wel van je". Nu, die „paar losse centen" van Geert zijn voldoende om de voorraad ineens over te nemen. Ook de hit en het wa gentje koopt hjj van Jan. En dan gaat hij als eigenaar van een goed renderen de zaak naar huis. Vader en moeder Slot zijn niet weinig trots op hun jongste zoon. Hij heeft het wat Inkomsten betreft verder ge bracht dan zijn vader en zijn broer. Maar geld ls het voornaamste niet. Karakter, levenswandel, daarop komt het aan. En ook in dat opzicht beant woordt Geert ten volle aan hun wens. (Wordt vervolgd.) THOLEN. Dr Looysen in de bloemen. Onder buitengewoon grote belangstel ling mocht de bekende Thoolse arts dr L. D. A. Looysen, Vrijdag het feit her denken, dat hij zich 25 jaar geleden In Tholen vestigde. Naast ontelbare geluk wensen, zowel uit als buiten Tholen; een schat van bloemen enz. werd de ju bilaris door een damescomité, namens zijn vele dankbare patiënten verschil lende cadeaux aangeboden, benevens een mooi versierde album, met al de na men zijner patiënten, die voor het ca deau hadden bijgedragen. Van de re ceptie maakten velen gebruik; ook wa ren verschillende autoriteiten uit Tho len enz. aanwezig, benevens het Nuts- bestuur, waarvan de jubilaris commis saris is. Een 25-tal schoolkinderen zong voor zijn huis enige toepasselijke zangnum mers. Het was een onvergetelijke dag voor de jubilaris en zijn gezin. Televisie. Vrijdag is door de firma Cruslo uit Bergen op Zoom in café „De Sport" van mej. D. Jansen een televisietoestel aan gebracht, zodat ook de bezoekers van dit café in den vervolge zullen kunnen genieten van de uitzendingen en beeld op doek. Tapijtindustrie. In tegenwoordigheid van veel perso neel van de scholen uit het eiland Tho len, werd door burgemeester Van der Hoeven in een der lokalen der O. L, school alhier de tentoonstelling „De ta pijtindustrie" geopend. Een vertegen woordiger der Stichting gaf een uitvoe rige toelichting. Nutsavond. Donderdagavond a.s. zal in de zaal van hotel Hoek alhier voor het Nuts- departement prof. M. G. J. Minnaert uit Utrecht een lezing houden over: ,,I» atoomenergie een vloek of een zegen voor de mensheid?" Oiympia vergaderde. In de dezer dagen gehouden vergaue- ring van „Oiympia" bleek, dat over het afgelopen dienstjaar een batig saldo was van f 94.2Z. fn de vacature vV. Cor- nelisse werd tot voorzitter gekozen de neer J. Bal en als bestuursleden de he ren W. cornelisse en M. Meerman. Geklaagd werd over het vuil maken van liet leslokaal. Met de scnoolhoofden zal hierover overleg worden gepleegd. Geen 2e postbestelling Woensdag. In verband met de Dankdag van a.s. Woensdag zal geen 2e bestelling' van J# post die' dag plaats hebben. Van 17 Lot 17.30 kan post worden afgehaald. Het kantoor wordt te 13 uur gesloten. Tele graaf- en telefoondienst is normaal. Winkeliersvereniging Op initiatie! van enkele winkeliers is te Tholen een winkeliersverenigng opgericht. 28 leden traden toe. Het doel is meerdere reclame te maken en het organiseren van een winkelweek of iets dergelijks met het doel de bevolking op te wekken in eigen gemeente te kopen. Zo werd besloten van 19 November a.s. tot 5 December een Sint Nicolaas- week te houden. In het bestuur hebben zitting genomen de here» H. J. Beukelaar, voorzitter, D. de Vo% secretaris, J. Melse, penningmeester, M» v. d. Gij. en j. Neh se—le den. SUNT ANNALAND Ledenvergadering Ned. Herv. Kerk. Ingevolge de Nieuwe Kerkorde werd Donderdagavond een vergadering van de stemgerechtigde lidmaten gehouden in de Ned. Herv. Kerk. Ds D. J. van Dijk, gaf eerst een uit eenzetting uit de Heilige Schrift over de verkiezing van ambtsdragers. Na stemming werd besloten, de oud» toestand te blijven handhaven in de ko mende 5 jaar en dat de kerkeraad even tuele vacatures zelf zal aanvullen. BRUINISSE. ITopaganda-avond N.C.L.B. Voor een geheel gevuld Ned. Herv, Verenigingsgebouw hield de afd. Brui nisse van de Ned. Chr. Landarbéiders- bond een propaganda filmavond. Deza avond werd geopend door de voorzitter van de Chr. Besturenbond, de heer W. van Gilst, die ln zijn openingswoord wees op het nut van de Chr. Organisa tie. Daarna werd de hoofdfilm vertoond! „De zon ging op", een film, die een beeld gaf van de toestanden waaronder de landarbeiders 40 jaar geleden nog werkten en de geleidelijk verbetering, als gevolg van betere sociale toestan den, beter loon en mechanisatie van het bedrijf. Als propagandist van de N.C.L.B. re fereerde de heer Koetsveld, districtsbe stuurder uit Goes, over het onderwerp! „De nood in de wereld" en: „Wjj en da wereld". De grote verbeteringen van de laatste 40 jaar is weliswaar een voor uitgang, doch slechts in uitwendige zin. Inwendig is er in de wereld en ook on der de arbeiders een grote nood. Om over deze nood te spreken en zich ta bezinnen wordt het 3e Christelijk Soci aal Congres voorbereid, dat zo mogelijk voorjaar of anders najaar 1952 zal wor den gehouden. De Chr. Vakbeweging wil terug naar het Evangelie. Dit alleen mag en moet het richtsnoer zijn, ook in de strjjd om sociale verbeteringen. Na dit referaat werden nog enkele films vertoond over Familiedagen van de N.C.L.B. De heer Van Gilst eindigde met een woord van dank. ZIERIKZEE A.R.J.O.S. opgericht Vrijdagavond had in de Chr. M.U.L.O. school te Zierikzee de definitieve op richting plaats van een A.R.J.O.S. Niet minder dan 32 leden gaven zich op. Da heer J. C. Spaans, P. Kloet en mej. P. de Vries, de heer L. v. d. Hauten en mej. C. den Boes namen zitting in het bestuur. De heer M. Lindhout te Tholen, thans werkzaam bij de Dienst Gemeen tewerken te Ridderkerk, is met ingang van 15 November a.s. benoemd tot op zichter-tekenaar bij de genie in het Arrondissement „Zuid" met standplaats Breda. Voor het candidaatsexamen voor electrotechnisch ingenieur slaagde aan de T.H. te Delft de heer W. H. Moll te Middelburg. In de te Oostkapeile gehouden ge meenteavond der Ned. Herv. Kerk werd besloten, dat voortaan de stemgerech tigde leden de ambtsdragers zullen kie zen. De collecte t.b.v. het Protestants In terkerkelijk Thuisfront P.I.T. heeft te Souburg f 150.03 opgebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2