ARGENTIJNSE EMIGRANTENSCHIP „MAIPU" NA AANVARING GEZONKEN ÏËRT en Tuin NGE Alle opvarenden in Bremershaven aan land gebracht NIEUWS k Deel van „Toorenvliedt" en zomerhuizenterrein te Vrouwenpolder ingeplant Royal marines ontvingen een vaandel PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ernstigste scheepsramp na de oorlog Er bevonden zich twee monteurs van „De Schelde" aan boord \k SNIPPER „Sensationele plannen" op komst? PLAQUETTES OP VIER MIJNENVEGERS Zeeuwse zangersbon d vergaderde Pagina 6 IK.W g voor e Muziek elburg. H. Caro. Nov. 1951 en Gehoor- des avonds akker, solo- Jet Gelders jpm. ma werken ar, Andries- ütETITIE fov. 1951 Concert etitie ƒ0,75. .en Militai- 25; Gen. re- d. belasting voor Gen. eert aan de Maandag 5 5 uur. verkrjjg- iziekhandel, preking en de zaal. geeft recht Gen. repe- ;n; de con- per ver- - (sted. be- AM te Ka- 227) zal EJjjv. 1951, Jeugdge- inge voor en de heer Czn., open: DIS a. d. 77 met n en uit luid. Ach- 7 A. SCHUUR 1, met 5. d. Zuid. Wemel- 11 A. 55 ÜIS a. d. ïg 14, met (naast 12 A. ook ge- 2 en de (wat per- toestem- lecember e bezich- üov. van Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2012 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 5 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hufjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Ewekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 7.44 u., onder 17.03 u.; Maan op 14.38 u., onder 23.56 u.; Eerste Kwartier 7.59 tl. Hoogwater op Dinsdag 6 Nov.: Vlissingen: 6.37 u. 1.72 m., 19.26 u. 1.77 m.; Terneuzen: 7.08 u. 1.92 m., 19.54 u. 1.98 m.; Wemel- dinge: 8.21 u. 1.44 m., 21.00 u. 1.60 m.; Zierikzee: 7.58 u. 1.24 m., 20.44 u. 1.40 m. Gistermorgen vroeg is tijdens een zeer dichte mist het Argentijnse emigrantenschip „Maipu" op de Noordzee in aanvaring gekomen met het Amerikaanse troepentransportschip „General M. L. Hersey" tengevolge waarvan het om half elf in de diepte verdwenen is. Voor zover bekend zijn alle opvarenden gered. Het schip was gebouwd op de werven van „De Schelde" te Vlissingen en was eerst in Juni j.l. van stapel gelopen. Het was Zaterdagavond om half negen uit IJmuiden vertrokken voor het laatste deel van de derde reis die het schip maakte. De ondergang van de „Maipu" wordt beschouwd als de grootste scheeps ramp, die na de oorlog heeft plaats gevonden en het mag een wonder heten, dat alle opvarenden konden worden gered. Er bevonden zich 158 bemannings leden en 80-passagiers aan boord, onder wie twee monteurs van „De Schelde", do heren J. Johier en M. Schuit uit Vlisaingen en de Noordzeeloods Jansen uit Rotterdam. Sloepen van de „Generaal M. L. Hersey" en Duitse loods- en sleepboten hebben de opvarenden aan boord genomen en naar Bremershafen overgebracht. Vandaar zjjn ze met een extra-trein naar Hamburg vervoerd. plaatsen n.l. niet groter dan 200 meter. Langzaam aan echter werden alle op varenden naar de Duitse kust gebracht. De kapitein van de „Maipu" Juan Mar- gues bevond zich aan boord van de loodsboot „Elbe-Weser". Het was zijn laatste reis op dit schip, want na de thuisvaart zou hij de functie aanvaar den van inspecteur van de „Compagnie Argentina de Naugacion Dodero Sa" te Buenos Aires, eigenaresse van de „Mai pu. Zijn laatste reis op dit schip: om ongeveer half elf ging 't schip over bakboord naar de diepte; de zee sloot zich over haar slachtoffer en niets was er meer te zien van het trotse kasteel dat als een der mo dernste schepen der wereld gold. Omstreeks 20 meter onder water ligt het op bakboordzijde en op grond van de toestand waarin het verkeert achten bergingsautoriteiten de berging vrijwel onmogelijk. Hoe de ramp zich precies heeft toe gedragen is op dit ogenblik nog nauwe lijks te reconstrueren. De „Maipu" was onderweg naar Hamburg met stukgoe deren. Bovendien bevonden zich een 80- tai emigranten aan boord, meest gena turaliseerde Argentijnen, die op weg waren naar hun vroegere vaderland. Nederlandse emigranten waren niet aan boord, aldus heeft de commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, verklaard. De aanvaring liad plaats bij dichte mist in de buurt van het lichtschip „Weser", Geen van beide schepen had Duitse loodsen aan boord. Wel hadden de schepen beide radarinstallaties, ter wijl de „Maipu" voorts de beschikking had over een „Decca-installatie", waar op men blind kon varen. Desondanks kwam het tot een aan varing waarbij de „Maipu" aan bak boord bij luik 3 geramd werd, terwijl de „Generai M. L. Hersey" lichtere schade opliep aan de kiel. Aan boord van het emigrantenschip ontstond aanvankelijk een paniek: de meeste passagiers sliepen nog op het moment van de aanvaring; in nachtge waad kwam men naar boven gerend en vele vrouwelijke passagiers hadden 'n zenuwschok. Sommigen hadden lichte verwondingen opgelopen, doordat zij tengevolge van de botsing gevallen wa ren Spoedig echter herkreeg men zijn kalmte toen bleek, dat het Amerikaan se schip reeds sloepen had uitgezet om de opvarenden aan boord te nemen. Weliswaar leverde dit grote moeilijk heden op tengevolge van de mist maar men slaagde er toch in de inscheping in de boten in alle kalmte te doen ver lopen. Inmiddels waren S.O.S.-seinen de wereld ingezonden en kwamen Duit se loodsboten de Noordzee opgevaren. De grootste voorzichtigheid diende ech ter betracht te worden, daar het gevaar lang niet denkbeeldig was, dat de red dingboten de kleine sloepen zouden overvaren; het zicht was op sommige BIJZONDERHEDEN HET SCHIP. OVER De „Maipu" was 146 meter lang en 19,5 meter breed. Het kon, behalve 800 passagiers, bovendien 6000 ton lading r i i i i i Het leek aanvankelijk of de ontplof fing in de gasfabriek, die gistermorgen de bewoners van Apeldoorn deed op schrikken, zeer ernstige gevolgen zou hebben. Een stuk muur viel n.l. op de grootste gashouder die lek raakte; het door de lek ontsnappende gas vatte vlam, zodat de brandweer met groot materiaal uitrukte en allerlei veilig heidsmaatregelen getroffen werden. La ter viel alles echter nogal mee en kon Zelfs de gasvoorziening weer ter hand worden genomen. Door de ontploffing is een arbeider gewond geraakt. Am sterdam zal, ondanks het advies van de minister, zijn bureaux op Zaterdag niet sluiten, terwijl er ook op Zaterdagmor gen normaal school zal worden gehou den. H.M. de Koningin heeft met Prinses Margriet het kindercircus „El leboog" in Hilversum bezocht. Het was een voorstelling ten bate van „Pro Ju- ventute". Het dodenlijstje: in Am sterdam raakte een 82-jarige vrouw on der de tram. In Rotterdam werd een 55-jarige man door een auto overreden. In Schoonhoven reed een bestelauto van de dijk af en sloeg over de kop; er za ten twee kinderen in, die licht gewond werden. De bestuurder had enkele kneuzingen maar is later plotseling overleden. In Brummen werd het stof felijk overschot van een 80-jarige man gevonden die reeds sedert Woensdag vermist werd; en in Rotterdam werd het stoffelijk overschot van een matroos opgedregd. De president van Oost- Duitsland, Wilhelm Pieck, heeft de pre sident van West-Duitsland, Theodor Heuss, uitgenodigd om binnenkort in Berlijn besprekingen te voeren over de eenheid van Duitsland. Bij de verkie zingen in Zwitserland voor de Nationale Raad, die de vorige week zijn gehou den, zijn vervalste stembiljetten ge bruikt in het kanton Bern. De stemmen zullen van het totaal van het aantal uitgebrachte stemmen worden afge trokken. De vroegere bewoners van Helgoland zullen waarschijnlijk tegen Maart van het volgende jaar weer naar hun eiland mogen terugkeren. Tot dus verre werd het eiland n.l. gebruikt als oefendoel voor bombardementen van de R.A.F.; de West-Duitse regering over weegt nu echter een ander terrein ter beschikking te stellen n.l. een zandbank bij Cuxhaven. In Engeland is een 47- jarige grootmoeder in het huwelijk ge treden met 'n 21-jarige man. De groot moeder heeft al 22 kinderen ter wereld gebracht. Zij trouwde in het wit en had acht bruidsmeisjes, van wie twee haar kleinkinderen waren. Haar kleinzoon fungeerde als page terwijl haar oudste haar naar de trouwzaal geleidde. STORM BRACHT SCHEPEN IN NOOD. Heftige windstoten, die soms een kracht hadden van 110 km per uur en hoge zeeën hebben op de Noordzee vele schepen in moeilijkheden gebracht, voor zover bekend echter nog zonder ernstige gevolgen. Een Franse trawler heeft 20 mijl ten Noorden van Boulogne twee motorbo ten op sleeptouw moeten nemen. De schepen zijn veilig de haven van Bou logne binnengelopen. Een Spaans schip sloeg in Engeland op de rotsen. De zeven koppen tellende bemanning is door een reddingsboot aan land gebracht. Het schip ligt thans vrij wel geheel onder water. De Nederlandse motorkustvaarder „Geziena' uit Rotterdam had eveneens assistentie nodig van een reddingsboot. Het is veilig de Engelse haven Whitby binnengeloodst. De tweemaster „Lamorna" die op weg was om een verborgen schat in de zeeën van Zuid-China te zoeken, strand de bij het eiland Wight. De 14-koppige bemanning is door een reddingsboot van boord gehaald. vervoeren. Met de zusterschepen „Al berto Dodero", dat eveneens bij „De Schelde" werd gebouwd en de vorige week te water werd gelaten, en de „Yapeyu" dat door de N.V. C. van der Giessen en Zn Scheepswerven werd ge bouwd behoorde het tot de modernste schepen ter wereld. De drie schepen worden beschouwd als de enige die val len onder de bepalingen van de Veilig heidsconventie van 1949. MEELEVEN IN VLISSINGEN. Zowel 't personeel van „De Schelde", van de directie af tot de jongmaatjes toe, als de gehele Vlissingse bevolking Is zeer onder de indruk van het gebeur de, te meer, daar zich ook VUssingers aan boord bevonden. De ondergang van het hyper-moderne schip, zo kort na zijn voltooiing is het gesprek van de dag en de verslagenheid is algemeen. KREMLIN WAARSCHUWT TURKIJE. De Sowjet-Russische ambassadeur in Turkije heeft een nota overhandigd aan de Turkse vice-premier waarin gezegd wordt, dat de Sowjet-Unie „niet onver schillig kan blijven'' voor Turkjje's toe treding tot het Atlantisch Pact, zo meldt het Sowjetmieuwsbureau „Tass". Met Amerikaanse hulp en onder lei ding van Amerikaanse deskundigen worden vliegvelden op Turks grondge bied aangelegd, zo dicht mogelijk bjj de Sowjet-grens, aldus wordt in de nota verklaard. Voorts blijkt uit een aantal beschikbare gegevens, dat marinebases worden opgericht. Men heeft Turkije slechts uitgeno digd tot het Pact toe te treden om deze bases met agressieve bedoelingen aan te kunnen leggen „daar gelaten nog het feit, dat Turkije niets te maken heeft met de Atlantische Oceaan". De nota zegt, dat de Sowjet-Unie een verklaring over bovengenoemde punten verwacht, daar zij als buurland niet onverschillig voor deze zaken kan blijven. DAGELIJKE BESTUUR O.H.U. In een Zaterdag gehouden vergade ring van het dagelijks bestuur der Christelijk Historische Unie is herko zen tot tweede voorzitter prof. dr J. de Zwaan te Leiden en gekozen tot twee de secretaris de heer E. Kamphuis te Kootwijkerbroek. Strop voor personeel van Polder Walcheren. Zaterdagmorgen heeft het bestuur van de Polder Walcheren besloten de technische herziening der salarissen van het personeel niet in werking te doen treden met ingang van 2 Januari 1948, zoals was voorgesteld, maar m.i.v. 2 Januari 1951. Daar deze herziening over het algemeen een salarisverho ging betekende, is dit besluit wel wat spijtig voor het Polderpersoneel. Op hetgeen verder op deze verga dering besproken is, hopen we morgen terug te komen. De wereld wacht af. Woensdag redevoering van Truman De Franse minister van Buiten landse Zaken, Schuman, heeft Vrij dag tijdens een rede verklaard: „De drie Westerse verbondenen zullen in de komende dagen stappen ne men ten bate van de vrede, welke naar mijn mening opschudding zul len verwekken!" Hoewel verder geen commentaar werd gegeven combineren waarnemers deze woor den met de verklaring van Truman, dat hij Woensdag a.s. een rede zal houden over de buitenlandse poli tiek, waarvan men aanneemt, dat zij een nieuw voorstel aan de Sowjet- Unie zal bevatten. Uiteraard zijn deze uitlatingen onder werp van vele speculaties. Sommigen zijn van mening, dat er „sensationele verklaringen wachten" tijdens de ope ning van de Algemene Vergadering der Ver. Naties, Dinsdag a.s. te Parijs. Van welke kant deze sensationele verklarin gen zullen komen is niet duidelijk. Som migen verwachten een nieuw plan van Acheson, terwijl ook Eden een nieuw plan in de maak schijnt te hebben, spe ciaal betreffende de herbewapening van Duitsland. Het plan van Acheson zon de vorming van een strijdmacht der Ver. Naties in houden tegen agressie; deze strijdmacht zou moeten bestaan uit eenheden van alle leden-landen van de U.N.O. Amerikaanse functionarissen ver wachten dat Trumans rede zal inhou den: 1. Verzoek om een spoedige regeling in Korea als voorbereiding tot vredes- stappen elders. 2. Herhaald verzoek om ontwapening, zowel wat betreft de traditionele als de atoomwapens, en om een controle stelsel, dat schendingen zou voorkomen. 3. Het houden van verkiezingen onder leiding der Ver. Naties in geheel Duits land in het belang van de Duitse een heid. Deze functionarissen verwachten meer een toelichting op de huidige politiek dan een sensationele nieuwe stap. Een hoogtijdag voor Walcheren Honderden visjes kozen de vrijheid De Stichting „Nieuw Walcheren'' heeft Zaterdag haar 3 November-traditie, die nu al wee(r van 1947 dateert, voorgezet door een begin te maken met de beplanting van een deel der buitenplaats „Toorenvliedt" te Middelburg en het zomerhuizenterrein te Vrouwenpolder. Op „Toorenvliedt'' werd ook vis gepoot. Het was voor Walcheren opnieuw een belangrijke stap op de weg naar de volledige herbebossing en herbepianting. MUITERIJ OP RUSSISCHE LUCHTBASIS? „Die Welt", een vooraanstaand, in de Britse bezettingszone van Duitsland verschijnend dagblad, meldt dat op de Russische luchtbasis te Wittenberg, in Oost-Duitsland, muiterij beeft plaats gevonden. De aanleiding was het binnendringen van de basis door leden der geheime Russische politie, die zochten naar de leiders van een groep, die tegen Stalin gerichte pamfletten had verspreid. Er ontspon zich een gevecht tussen de Russische vliegers en de leden der ge heime politie, waarbij zes officieren en onder-officieren der luchtmacht om het leven kwamen. De „Neue Zeitung", het in de Duitse taal verschijnende dagblad der Ameri kaanse Hoge Commissie in West-Duits- land, voegt aan het bovenstaande nog toe, dat de luchtbasis te Wittenberg tij delijk buiten werking is gesteld. Het blad meldt dat Russische officieren en soldaten van de basis in groepjes van vijf of zes man zijn weggevoerd. Hun bestemming is niet bekend. In de grote hall van het stadhuis ontving Zaterdagmorgen het bestuur „Nieuw Walcheren" een groot aantal genodigden, o.w. de Commissaris der Koningin en mevr. de Casembroot en vertegenwoordigers van de Kon. Mari ne uit Vlissingen. Voorzitter J. L. Ver hagen vertelde in zijn welkomstwoord er maar direct bij, dat het een drukke werkdag zou worden voor de gasten, omdat er heel wat bomen en struiken de grond in moesten. Een kwartiertje later stond het ge zelschap in het openluchttheater van „Toorenvliedt", een prachtig geheel door de goede zorgen van D.U.W. en Heide Mij. Achter de klankvjjver staan de vertelde de landschapsarchitect van „Nieuw Walcheren", de heer C. P. Broerse („de eerste acteur in het open luchttheater", werd oneerbiedig ge zegd), wat er zou gaan gebeuren. Hij behoefde zijn gehoor maar één maal uit te nodigen de schop ter hand te nemen. Naar vuile schoenen werd niet gekeken en in een ommezien zaten enkele tien tallen jonge bomen, die in de toekomst de afsluiting zullen vormen der speel- zijde van dit 1400 plaatsen tellende the ater, in de grond. In de siervisvjjver kregen daarna honderden visjes, w.o. vele goudvissen, de vrijheid. De dames Baronesse de Ca sembroot, Ballintijn, Biaauw en Hoe gen, verrichtten op vaardige wjjze deze niet alledaagse plechtigheid door het omkeren van zinken teilen, waarin de visjes, die afkomstig waren uit de grote proefvijver van de Heide Mij, gevangen waren. IN VROUWENPOLDER. Daarmede was „Toorenvliedt" afge werkt en ging het in ongeveer 20 auto's naar het zomerhuizenterrein te Vrou wenpolder, waar de schooljeugd o.l.v. meester de Wolf aan de rand van de betonweg dapper „Oranje boven" stond te zingen als welkom aan bestuur en gasten van „Nieuw Walcheren". Alle kinderen hielden hun versierde schop pen stevig omklemd in de hoogte en dat was een alleraardigst gezicht. Een paar honderd heesters werden hier ge plant door de kinderen en door de oude ren. Burgemeester W. N. van Liere be dankte de jeugd voor haar werk en drong er nog eens op aan toch vooral zuinig te zijn op de jonge planten. Aan de schoppenversiering was een wed strijd verbonden. Nu, het is voor de jury niet gemakkelijk geweest een uit spraak te doen, want bijna alle schop pen zagen er schitterend uit! De uit slag was tenslotte: 1. Adri Maljaars; 2. Nellie Geerse; 3. Wim Duvekot; 4. Bep- pie Duvekot; 5. Corrie v. d. Broeke; 6. Keetje Mesu; 7. Tineke Tilroe; 8. Jan de Vlieger; 9. Jacob Geerse; 10. Marius Baas; 11. Frans Sturm; 12. Chris Lou- werse. De drie-jarige Adri Tilroe kreeg een troostprijs. DANK AAN „NIEUW WALCHEREN". In het verenigingslokaal werden ten slotte nog enige toespraken gehouden. Burgemeester van Liere dankte „Nieuw Walcheren" hartelijk voor het gratis inplanten van het zomerwoningenter rein en herinnerde aan de grote moei lijkheden, die overwonnen moesten wor den, voordat Vrouwenpolder deze be langrijke dag kon beleven. Vooral door stagnatie met het uit breidingsplan trok het Belgische Hoste- comité zjjn toezegging van f 12.000 voor beplanting ln Vrouwenpolder in. De burgemeester sprak met klem tegen, dat het gemeentebestuur de plannen met opzet had getraineerd. Gelukkig vond „Nieuw Walcheren" toch wegen om de beplanting gratis aan te bieden. Het geld van België ging naar „Tooren vliedt". NIET AFGEREMD! De Commissaris der Koningin ver klaarde nooit gedacht te hebben, dat Vrouwenpolder de plannen afremde. In tegendeel, er werd hard achterheen ge zeten. „De burgemeester is periodiek geabonneerd op bepaalde bezoeken aan de Prov. Griffie", zo zei hij, „en dat neemt niemand hem kwalijk, want het is zijn vak, waarvoor hij wordt betaald. Maar de ijver van het gemeentebestuur is nu eenmaal omgekeerd evenredig aan zijn geldmiddelen!" De Commissaris dankte tenslotte speciaal de heer Broer- se, aan wie Walcheren zoveel verschul digd is en gaf de verzekering, dat de rijksdaalders van de Bomenactie goed gebruikt worden. Kol. J. G. Broekhujj- sen, commandant der maritieme midde len te Vlissingen, bracht namens de Kon. Marine dank voor deze dag. De heer Verhagen sprak een kort dankwoord, waarna men naar de Camp- veerse Toren te Veere reed en zich ver enigde aan een goede Zeeuwse koffie tafel. Hier spraken nog de heren Ver hagen en Ballintijn in de twee zalen. Zij herdachten de overleden bestuurs leden van „Nieuw Walcheren", wijlen de heren R. de Muijnck en G. Sissingh. Als dank van Walcherens bevolking Tijdens een korte, indrukwekkende plechtigheid in de Statenzaal te Mid delburg heeft Zaterdagavond de Commissaris der Koningin, jbr mr A. F. O. de Casembroot, in aanwezigheid van zeer vele genodigden, o.W. figuren uit het verzet en burgemeesters der Walcherse gemeenten, op verzoek van de Stichting „Nieuw Walcheren" een klein vaandel, een z.g. fanlon, aangeboden aan major H. F. C. Kimpton van de Royal Marines, ae Engelse mariniers, die in de begindagen van November 1944 het leeuwenaandeel aan de bevry- ding van Walcheren, de zwaarste zeeslag voor deze groep ln de oorlog, heb ben geleverd. In een inleidend woord noemde de heer J. L. Verhagen, voorzitter van „Nieuw Walcheren", het vaandel een uiting van de gevoelens van eerbied en genegenheid der Walcherse bevolking jegens de Royal Marines, tevens een symbolisch aandenken aan wellicht de grootste dag in de geschiedenis van Walcheren: 1 November 1944. Een tweede aanleiding tot het aanbieden van dit fanion was de bijdrage van het corps door bemiddeling van vice-admi raal Helfrich (een bedrag van f 10.OÓÓ) voor de herbeplanting van het eiland. Tenslotte verzocht hij de Commissaris tot aanbieding te willen overgaan. GELOOF, HOOP EN LIEFDE. Jhr. de Casembroot noemde de jaar lijkse herdenking van landing en bevrij ding een goed gebruik. Vele illusies zjjn na zes jaar in rook vervlogen. Maar drie dingen zjjn gebleven, n.l. geloof, hoop en liefde. Geloof, dat God nooit laat varen het werk Zjjner handen, hoop op een betere wereld, en liefde, d.w.z. de grote waarde van de vriendschap, de kameraadschap en de zelfopoffering bjj zoveien, die voor de vrijheid streden. De Commissaris las iets voor uit een boek van een Engelse marinier over de dankdienst in de Herv. Kerk van Zou- telande op 3 November 1944, waar En gelsen en Nederlanders, elk in eigen taal, hun dankliederen zongen. Nadat hjj herinnerd had aan de bestemming van 4 November tot Memorial Day voor het hele corps, een dag, die ook in Malaya en Korea, waar thans onder delen liggen, wordt gevierd, bood hjj 't Herdenking van de landing bij Westkapelle. Gistermorgen hebben de Royal Mari nes by het monument op de dyk te Westkapelle voor de 5e maal de landing van 1944 herdacht. De Engelse gasten werden ontvangen door B. en W. van Westkapelle. Van Engelse zijde waren aanwezig de Rev. John. Armstrong, maj. Kimpton en de Royal Marines, commandant van de Van Nederlandse zjjde werd de plechtigheid bijgewoond door de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, mr J. M. Pilaar, grif vaandel aan, dat een plaats zal krijgen in het hoofdkwartier van het corps. „U HEBT ONS IN ALLES GEHOLPEN". Major Kimpton zei geen woorden te kunnen vinden om zjjn dank te vertol ken. „Ais bevrijders van Walcheren vergeten wjj nooit, welk aandeel u zelf in de bevrijding hebtgehad. U hebt ons in alles geholpen, dingen, die de Con En u bezit de drie Commissaris noemde. Uw geloof en uw hoop blijken uit de wijze, waarop uw eiland is hersteld. En uw liefde uit de wjjze, waarop u ons ieder jaar weer ontvangt. Mijn kameraden en ik wensen de bewoners van Walcheren het beste voor de toekomst, aldus ma jor Kimpton. fier der Staten, kol. Gualtherie en ka pitein v. d. Berg van de Genie uit Roo sendaal. Bovendien was aanwezig de commandant de Klerck van het reg. Namen uit België. Bjj de gedenksteen hield de legerpredikant Rev. Armstrong een korte toespraak, waarbij hjj de do den herdacht en God dankte voor de bevrijding, die Hjj als 'n groot geschenk beeft gegeven. Na 't zingen van „Dankt, dankt nu allen God, las Rev. Arm- strong Ef. 6 vers 1020 en 24, waarna ij voorging in gebed. Er werden hierna 2 minuten stilte in acht genomen, waar bij door een der leden van de Royal Marines „The Last Post" werd gebla zen. Er werden tenslotte kransen ge legd namens de Royal Marines, The Royal Navy en namens Westkapelle door de burgemeester mr M. Tydeman. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het Wilhelmus en het „God save The King". Er was tot slot een bij eenkomst in „De Valk". Geschenk van „Nieuw Walcheren" aan Kon. Marine. Aan boord van de mynenvegers „Wal cheren", „Deurlo", „Roompot" en „Wes- ter-Schelde" prijken sinds Zaterdag fraaie bronzen plaquettes met naam plaatjes der mynenvegers. Zit werden Zaterdag tegen 't vallen van ae avond, terwijl de Marinierskapel o.l.v. Gysbert Nleuwland het „Wie Neêrlands bloed'' speelde, door de heer J. L. Verhagen, voorzitter der Stichting „Nieuw Wal cheren", aan de Kon. Marine aangebo den als een stoffeiyke uiting van de ge voelens der Walcherse bevolking van verbondenheid tussen burgery en ma rine. In zjjn speech aan boord van de „Wal cheren" herinnerde de heer Verhagen aan de geestdrift over de terugkeer der marine naar Vlissingen begin dit jaar. Vlissingen is van nature aangewezen als marinebasis, zo zei hjj, en daarom mocht de naamgeving van mijnenvegers naar het eiland en naar de wateren, die Walcheren omringen, niet onopgemerkt voorbijgaan. Deze aanbieding moest ook onderstrepen de overtuiging, dat de ma rine behoort te wortelen in ons gehele volk. Na deze toespraak, tydens welke de manschappen op de oorlogsbodems stonden aangetreden, werden de pla quettes, onder aanbieding van oorkon des, onthuld door de Commissaris der Koningin, mevr. de Casembroot, mevr. Verhagen en burgemeester Kolff van Vlissingen. Schout bjj nacht C. W. Slot, com mandant zeemacht Nederland, ver klaarde daarna dit geschenk, een ont werp van de heer G. Wagensveld te Middelburg, op bijzonder hoge prijs te stellen. Hjj noemde de plaquettes fraai en stjjlvol, maar achtte de gedachte, die aan de aanbieding ten grondslag lag, nog veel belangrijker. „De Kon. Marine kan alleen gezond, krachtig en efficiënt blijven, indien zjj de sympathie heeft van het Nederlandse volk. Daarom doet dit geschenk de marineman zo goed", zei de schout bj| nacht. Het gezelschap was daarna enige tijd gast van de Kon. Marine aan boord van de „Jacob van Heemskerck" in de bin nenhaven. TAPTOE TE MIDDELBURG. De Marinierskapel vertrok spoedig naar Middelburg, waar om acht uur voor vele duizenden Middelburgers voor het bordes van het stadhuis een taptoe op sublieme wjjze werd uitgevoerd. Na een rondgang door een deel der stad en in défilé voor de Commissaris der Ko- ngln aan de Nieuwe Burg werden de musici door het gemeentebestuur o.l.v. wethouder J. W. Kögeler tón stadhuize ontvangen. Concours 1952 op 21 Juni te Borssele. Op de algemene vergadering van de Zeeuwse Zangerbond „Zang Veredelt" welke Zaterdag te Goes in Hotel Cen traal is gehouden, is besloten, dat op 21 Juni 1952 het jaarlijkse zangcon cours gehouden zal worden. Het wordt dan georganiseerd door de vereniging „Tot Oefening en Ontspanning" te Borssele. Men besloot tevens bjj volgende con coursen een regenverzekering af ta sluiten, half voor rekening van da bond, half voor rekening van de or ganiserende vereniging. Uit de jaarverslagen bleek, dat da kas een nadelig saldo van f 27.73 ver toont en dat thans 27 verenigingen zijn aangesloten. Een uitgebreide be spreking naar aanleiding van de sa menstelling der critische verslagen over de concoursen volgde. Ook de vraag of het wenselijk is dirigenten der aangesloten verenigingen in het bestuur op te nemen lokte breedvoe rige bespreking uit. De heer J. Tam- minga uit Goes werd in het bestuur herkozen. Uit de verenigingen uit Wis- sekerke, Kats en Kortgene werden vertegenwoordigers aangewezen om zitting te nemen in de kascommissia 1952. Een uitgebreide discussie werd ook gevoerd over de vraag of het voortbe staan van de muziekcommissie gewenst is. Toen tenslotte hierover gestemd werd, bleék dat de commissie haap werkzaamheden zal voortzetten. Als zodanig werden herbenoemd de heren J. H. Tamminga te Goes, en Holster tó Hansweert. Tenslotte werd overeenge* komen, dat aan de bestaande concours* afdelingen een „superieure afdeling" zal worden toegevoegd. NAJAARS WERKVERGADERING C.J.M.V* Uit alle delen der provincie waren Zaterdagmiddag de G.J.M.V.-ers naaf de „Prins van Oranje" te Goes geko* men voor de najaarswerkvergadering. In deze vergadering werden woorden van afscheid gesproken tot de heer C. Gordeau, districtssecretaris van hej C.J.M.V. voor het Zuiden, welke ifi Januari voor 8 maanden naar Amerikfj hoopt te vertrekken op uitnodiging van de Amerikaanse Y.M.C.A, Nadat de voorzitter, de heer C. Leu- nis uit Terneuzen, de vergadering had geopend met een oproep tot activiteit en de heer Gordeau gesproken had over de taak van een districtssecreta ris, vertelde laatstgenoemde iets over de actie: „Op naar de 60.000!", de prq- paganda-actie welke door het C.J.M.V. wordt gevoerd in verband met het eeuwfeest in 1953. Vooral stond sptó stil bjj het feit, dat men voor dezi actie de stroom niet mee heeft. Hei verantwoordelijkheidsbesef is hedeil maar klein en dat drukt ook zijn stem pel op het C.J.M.V.-werk. Maar on danks dat meende hjj toch van een stijgende lijn te mogen gewagen. a een gezamenlijke broodmaaltijd werden mededelingen gedaan over da Provinciale Bondsdag van 1952, welke samen met de C.J.V.F., te Middelburg zal worden gehouden op 2e Paasdag. Ook de plannen der P.C. voor het zomerwerk werden besproken. Deze bestaan o.a. uit een zomerdag te Hoo- gerheide, samen met de C.J.M.V.-ers uit de Westhoek van Noord-Brabant. Verder ligt het in de bedoeling een bootreis te organiseren en een drie daagse reis door België. DE BILT ZEGT: Plaatselijk lichte regen. Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige lichte regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Oost. weinig verandering ln tempera tuur. r. Ilü

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1