e loupe ictijk* Televisie nam na een maand haar plaats in naast de radio* MAROKKAANS INCIDENT. BIBLIOTHEEK BERGT EEN KOSTELIJKE SCHAT. aV.nfW«n 1 m Hoe Engeland stormenderhand werd veroverd» „Burgerlijke stand" van millioen fiches als getuige van een bewogen geloofsstrijd. Pagina 2 EN PRINCIPE et mes gezet in zijn >mier van het Ver- ■n in dat van zijn aan menigeen een tlokt en de scham- ij zal zonder sala- utmen komen!" In- behoort wel niet rijken maar hij mierschap niet be- aaraan verbonden ten van zijn minis- aandeel ook wel Zaterdag 3 November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 l geloven dat er in magogisch schuilt, ewone man te im- ïeloven niet dat dit igogie is. Door dit an zichzelf en zijn pgeven van enkele is toch altijd een rijk is!) heeft hij n geven. Hij heeft tonen, dat de re in het betrachten aaraan roil hij het traks aan het volk rheid op te leggen. ie politicus weet t alleen het goede n! regering heeft ook van ons volk ge- )ok van overtuigd, ïgheid moet voor- die overtuiging T niets: er is niets men. Herhaalde- de Kamer daarop kt en in antwoord imer uitgenodigd amissie" in te stel- Mk niets van te- r*welk kamerlid is nderdeel van het dmenten en op de :n van overheids- rdelen, dat hij kan gr bezuinigd moet alleen de mensen lijks in zitten, die kunnen bekijken. Uiniging nooit van gaan maar van ar ooit toe komen? overheerst van de alles moet rege- ritroleren, zo lang |cht komen. Dan is van bezuiniging 1iet de mogelijk- td worden die haid: daar bezui- pe. Een dergelijke |ai zal ook in Ne- fcc zijn om tot ■en te komen. door de Engelsen Sngelse comman- Een commissie praten, waarbij hij Ivreden te stellen eld, gelijk aan Vi lokken. Dit bedrag kon echter niet 5oor het vertrek karnen de klokken trde tot de brand 111 voor ook dit ging. jt in 1914 in de heeft geen his- grd voor het eerst van dat jaar. Op de klokken ver- Je Duitsers, -een nieuwe klok- tieldestad icrcf, Josch, an ambtsdragers biding stond van fes te Hilversum en. De ouderlin- veiden, en daar- nen. Het geldt icse leven, maar Fat de Spreuken j om het aange- kennen, zet het |ar toch nog wei gemeenten! Dat fisbezoek, als er is. Er moet een lling zijn. Chris- (kwijls kwam hij verband tussen lek moet daarin In wordt over de Bit houdt niet in, |e eritiek op een bezoek ontaarde ber allerlei vra- |haar algemeen maar toch be- opdat de leden van het huisbe- aan. Het is goed tevoren over- de orde moet niet onaange- Imoet aanwezig ran het huisbe- mooi met ge- beginnen. Het |e Here te vra- kunnen spre- fcht als er eerst (dingen gepraat huisbezoek te Is het goed, dat 1 begin van een pekt, wat aan ader onjuist is Avondmaals- J enz. te nemen, (rd. Dan is be lwerk over het 110 geboden als Jers regel der assend spreekt |r ieder gebod. sprake! Aan- ebben we hier |olitie heeft op |llof (Beieren) te Tsjechische I had een acte- die doorzeefd bch is aan de overgeleverd. Critisch schrijven van mt Cals. De televisie is een maand geleden in Nederland gestart. Velen zjjn reeds in de gelegenheid geweest de programma's van de N.C.R.V., K.R.O., A.V.R.O. en V.A.R.A. te bewonderen. Deze programma's, die toch nog altijd een experimen teel karakter droegen, hebben reeds critlsche reacties uitgelokt. In enkele dag bladen verschenen reeds televisie-recensies en ook van de zjjde van de regering heeft men reeds een commentaar geleverd op de eerste uitzendingen. Zo heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr C. Cals, in een schrijven de Nederlandse Televisie Stichting laten weten, dat een aantal punten onvoldoende zijn geregeld. „Pech met zijn motor". De Haagse politie heeft aangehouden de 24-jarige kantoorbediende W. J. van R. Hij was vorig jaar uit Indonesië ge komen en wat aan lager wal geraakt. Met zijn motorfiets maakte hij een tocht door Nederland, zocht oud-kamp genoten op en vroeg hun geld voor een reparatie aan zijn motor, die naar zijn zeggen f 60,bedroeg In 64 gevallen lukte het hem bedragen van f5,tot f 30,los te krijgen, in totaal bijna f1000,Eergisteren heeft een oude oude relatie hem aan de politie aan gewezen. kinderuurtje Mr Cals meent, dat de uitzendingen met een politiek karakter zoveel mo gelijk achterwege moeten blijven, om dat het publiek slechts het program ma van één zender kan volgen en dus gedwongen is naar iets te luisteren en te kijken, waar het in het geheel niet mee eens is. Over programma's met een godsdienstig karakter heeft de staats-secretaris in zijn brief niet ge schreven. Ook maakt mr Cals bezwaar tegen het feit, dat de omroepvereni gingen haar zendtijd soms een half uur en langer overschreden. Ook hield men zich niet aan de afspraak om bij de inleiding van het programma te vermelden, dat het een uitzending was van de Nederlandse Televisie Stichting en dat het verzorgd werd door een omroepvereniging. Zo heeft de televisie in haar expe rimenteel stadium reeds haar plaats naast de radio veroverd en is ze reeds een object van discussie geworden in meer dan één opzicht. De televisie is bezig Nederland te veroveren. Het lijkt ons daarom nuttig om eens te zien naar een land waar de televisie reeds ten volle haar intrede heeft ge daan. Dit land is Engeland, waar 13 jaar geleden de eerste uitzendingen plaats hadden. VEROVERING. In Juni 1946 waren daar reeds 1300 ontvangtoestellen. Twee en half jaar later waren er 240.000 nu loopt het aantal tegen de millioen. De verwach tingen van de B.B.C. zijn, dat er bin nen het jaar nog één a twee millioen toestellen bijkomen. De drie zenders in Engeland bestre ken een gebied waar circa 30 millioen mensen wonen. Van vijf tot zes kun nen de kinderen van het kinderuurtje genieten. Vaak wordt er een poppen kast vertoond en de ouderen kunnen genieten van een cowboy-film. Des avonds om acht uur beginnen de eigenlijke uitzendingen. Eerst ziet men een korte actuele nieuwsfilm. Dan begint het programma met een toneelstuk, een verslag van sportge beuren of een populaire lezing over een onderwerp, dat iedereen moet in teresseren. Ongeveer twee keer per week wordt een variété-show gegeven of een avond in de geest van „Vrij en Blij". He uitzending eindigt ongeveer half elf met het nieuws en de weer berichten. THUIS. De televisie heeft in Engeland ten gevolge gehad, dat men veel minder uitgaat. Het huisgezin wacht 's avonds nu rustig totdat het acht uur is en vlijt zich dan in een paar gemakkelijke stoelen voor 't toestel. De huiskamer lamp gaat uit en een of meer schemer- (Ingez. mededeling, advert) Acht kleuren, één prijs28 cent Duitse atoomgeleerden in de Sowjet-Unie. De geleerde, die aan de universiteit van Göttingen (West-Duitsland) en aan de Max-Planckstichting ter bevor dering van de wetenschap zijn ver bonden, hebben verklaard, dat de in de Sowjet-Unie woonachtige Duitse ge leerden waarschijnlijk niet een beslis sende rol hebben gespeeld bij de ont- wikkelinig van de Russische atoom wetenschap. Volgens hen zou Duitsland aan het einde van de oorlog slechts één atoom zuil hebben gehad. Aangenomen wordt dat talrijke Duitse geleerden de Rus sen op het gebied van kernenergie bij staan. Onder hen bevindt zich o.a. de Nobelprijswinnaar, prof. dr Gustav Hertz. lampen aan en voor de komende uren is iedereen „zoet". Wanneer men het toestel pas heeft, kijkt men avond aan avond. Na een tijdje gaan sommigen van het gezin zich voor bepaalde pro gramma's minder interesseren en willen de huiskamerlamp weer aan hebben om andere dingen te doen. Na een half jaar is men. ongeveer zo ver, dat er enkel wordt gekeken naar de programma's, die men tevoren uit de gids uitgezocht heeft. Engelsen houden veel van program ma's met een leerzame strekking. Zo doende krijgt men vaak een uitzen ding te zien van iemand die een be paald onderwerp behandelt. Zo sprak men onlangs een uur lang over het onderwerp „thee". En een uur lang stak heel theedrinkend Engeland al lerlei bijzonderheden op over de thee en leerde men de verschillende soor ten thee en de rol van deze drank in de geschiedenis kennen. De B.B.C. weet dat op haar schouders een grote verantwoorde lijkheid rust, want ze weet dat het publiek door middel van het tele visiescherm gemakkelijk is te be ïnvloeden. En dat is niet alleen bij het Engelse publiek het geval... Nipo-proefverkiezing: Hoe Nederland thans zou stemmen. Volgend jaar Juni vinden, zoals be kend, in ons land weer verkiezingen plaats. Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie bereidt thans reeds de verkiezings-enquêtes voor. Wanneer er op 't ogenblik een ver kiezing zou worden gehouden, zou dit de uitslag zijn, althans volgens een Nipo-onderzoek: 33 K.V.P., 27 P.v.d.A., 12 A.R., 10 C.H., 8 V.V.D., 6 C.P.N., 2 S.G.P., 0 Weiter, 2 andere partijen. Betrekkingen tussen Griekenland en Turkije zullen verbeteren. Generaal Piastiras, die de nieuwe progressief-liberale coalitie lmeft ge vormd, heeft voorspeld, dat de betrek kingen tussen Griekenland en Turkije zich zullen verbeteren, nu beide lan den in het Atlantische Pact opgeno men zijn. Toen één der afgevaardigden vroeg, waarom de kwestie-Cyprus niet in het regeringsprogram opgenomen was, antwoordde hij, dat de regering, ge zien de uitermate vriendschappelijke betrekkingen met Engeland, zulks niet nodig had geoordeeld. De gezant van Tsjecho-Slowakije in Den Haag heeft medegedeeld, dat hij nog geen commentaar kan geven op de berichten over Tsjechische spionnageactiviteit in ons land. Hij wacht nadere instructies van zijn regering. De Ver. Staten hebben tot heden in Korea 95.592 verliezen geleden, waaronder 16.146 doden. Door een ontploffing in een steen koolmijn te Kayford (West-Virginia) zijn twaalf mijnwerkers om het leven gekomen. (Ingez. mededeling, advert TK VRAAG alle vrije landen onze politiek in Marokko te steunen en zich niet te verbergen achter een voor zichtige neutraliteit en evenmin voe ling te houden met onze ergste vijan den daar, die niet louter nationalisten zijn maar wilde, religieuze fanatici!" Met deze gedenkwaardige woorden be sloot generaal Guillaume, de Franse resident-generaal in Marokko, zijn ta felrede, uitgesproken tijdens een pers- lunch in Parijs. En korte tijd later wist men in Engeland, in Amerika en over al elders ter wereld, dat deze woorden gesproken waren. Wilt U de draagwijdte van deze woorden weten? Welnu: twee jonge mannen zijn door hechte vriendschaps banden met elkaar verbonden; door dik en door dun trekken ze met elkaar op, zoals jongens van zo omstreeks twintig dat kunnen doen. Maar dan maken ze samen kennis met een meis je, een allerliefst meisje, waaraan ze beiden hun hart verliezen. Het meisje speelt wat met hen: ze mag de een graag en ze is ook van de ander niet afkerig. Dan komt er, aanvankelijk nog niet openlijk, een verwijdering tussen die twee jongelieden. Tot het ogenblik dat de een tot de ander zegt: ,Jk vraag je je terug te trekken. Van jou is het een spelletje, van mij is het ernst. Door je terug te trekken help je haar en mij!" Een spannend ogenblik nietwaar? Zo spannend ligt het ook tussen Frank rijk en Amerika in de kwestie-Ma rokko. DE BANDEN, die Frankrijk en Marokko samen binden zijn nog niet oud. Vóór het jaar 1912 was dat sultanaat in de Noord-Westhoek van Afrika nog een onbekend gebied. De bevolking was arm en vrijwel analfa beet en landbouw en veeteelt waren de voornaamste middelen van bestaan. De sultans baadden zich in weelde in hun paleizen in Fez, de toenmalige hoofdstad, en leefden het leven van alle Arabische heersers. Een prachtig land voor romantisch avonturiers, maar een tranendal voor verreweg de meesten der bewoners. In dat jaar 1912 landde er de Franse generaal Lyau- tey. Hij stelde er orde op zaken, voer de verbeteringen in waar dat mogelijk was en schakelde het land zo in in de Franse economie en daarmee in de wereldeconomie. Vanzelfsprekend stuitte hij op verzet: de krijgslustige Berbers kwamen in opstand onder aanvoering van Abd el Krim. Vijf jaar woedde er een guerilla tegen de Fran sen en de Spanjaarden (die ook een stuk van Marokko onder hun bewind hebben) tot in 1926 de onlangs over leden maarschalk Pétain er een einde aan maakte en Abd el Krim in bal lingschap werd gezonden. Voor zover 't in een Arabisch land rustig kan zijn is het er sindsdien rus tig geweest: de Fransen deden er be hoorlijk werk en ondervonden daarbij eerder mee- dan tegenwerking van de in 1927 aan het bewind gekomen sul tan Sidi Mohammed ben Youssef, thans een man van omstreeks 40 jaar. In we reldoorlog II is het land een uitgangs punt geweest voor de geallieerde legers in hun strijd tegen Rommels Afrika corps en heeft de bevolking zich loyaal Aan een stil pleintje in Leiden (Van een onzer verslaggevers) Wie door de oudste gedeelten van Leiden dwaalt, ontdekt ergens op een stil pleintje een gebouw, dat het opschrift bibliothèque Wallone" draagt. Wie het gebouw binnengaat, zal een ruime zaal vinden vol boekenrekken en als hij er in rondneust, zal hij duizenden merendeels in het FTans geschreven theologische werken aantreffen. Daaronder bevinden zich enkele interessante bijbeluitgaven en zeer oude afschriften van de geloofsbelijdenis van Guido de Brés. Deze boekenverzameling is het eigendom van de Waalse gemeenten in Amsterdam. Als collectie is zij uniek maar toch is deze verzameling niet de belangrijkste van de Bibliothèque Wallone. Binnen is nog een groot vertrek met tientallen grote kasten langs de muur. En in deze kasten bevindt zich een kostelijke schat van de Waalse Gemeenten n.l. een collectie afschriften van doop-, trouw- en overlijdensacten van de Réfugiés, die in 1685, toen het Edict van Nantes werd herroepen, naar Nederland uitweken om daar vrijheid van godsdienst te vinden. Wat deze bibliotheek eigenlijk bewaart, is een kostbare burgerlijke stand, waarvan de omvang niet gering is. De collectie, die tot 1811 is bijgehouden, bestaat uit één millioen twee honderdduizend langwerpige fiches, die waardevolle gegevens van be langrijke en onbelangrijke personen vermelden. Grote invloed hebben de Waalse Gemeenten in Nederland niet meer. Er bestaan er nu nog zestien (Gronin gen, Zwolle, Utrecht, Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Breda, Middel burg, Den Bosch, Arnhem, Nijmegen en Maastricht). Van deze zestien lei den er slechts enkele een redelijk be staan; het merendeel telt maar enige tientallen leden. De Walen vormen een onderdeel van de Ned. Herv. Kerk. De nieuwe kerk orde gaf de Gemeenten de rechten van classis. Volgens het oude regle ment hadden zfj het recht een eigen provinciaal kerkressort te vormen. MOEDERKERK. De betekenis, die de gemeenten vroeger hebben gehad is niet gering. De Waalse Gemeenten zijn eigenlijk de moederkerken van de Hervormde Gemeenten geweest! De laatsten heb ben de geloofsbelijdenis en ook de kerkvorm van de Walen overgenomen. Bij de komst van Alva waren er reeds Zuidnederlanders van reforma torische huize, die de wijk namen naar de Noordelijke Nederlanden. De stroom vluchtelingen nam toe na de verove ring van Den Briel. In 1574 ontstond de oudste Waalse gemeente van Neder land in Middelburg. Twee jaar nadien werd te Dordrecht een gemeente ge sticht en in 1578 institueerde men de gemeente van Amsterdam. Toen de val van Antwerpen in 1585 aanleiding werd tot de scheiding van Zuid- en Noord-Nederland, gaf Parma gelegen heid aan Waalse- en Vlaamse protes tanten om te vertrekken. Hiervan maakten niet minder dan 300.000 per sonen gebruik. Zij vestigden zich voor namelijk te Middelburg, Leiden, Haar lem en Amsterdam, welke steden zij tot ongekende bloei hebben gebracht. Deze Walen en Vlamingen zijn een belangrijke steun geweest voor de Hervormde Kerk hier te lande, die toen haar wordingsgeschiedenis be leefde. Men zou de Waalse Gemeente de moeder van de Ned. Herv. Kerk kunnen noemen! Het lutherianisme kon in ons land nauwelijks ingang vinden. Maar het calvinisme schoot hier wortel. En dat calvinisme werd hier gebracht door de geestverwan ten van Guido de Brés, Waals pre dikant te Doornik en zijn ambtge noot Petrus Dathenus. Prins Willem van Oranje was lid van de Waalse Kerk (hij zat in de godsdienstoefening ter Franse Kerk in Delft toen hem het bericht van Leidens ontzet werd gebracht). Verder zijn alle stadhouders, prinsen, prinsessen en ko ningen lid van de Waalse Gemeenten geweest tot en met Koning Willem III. De Waalse Gemeenten kregen in 1685 aanzienlijke versterking doordat de Hugenoten uit Frankrijk hierheen kwamen. In totaal waren het er toen 100.000. De Walen, die destijds 43 ge meenten hadden, zagen het getal hun ner kerken tot 82 klimmen. Niet min der dan 363 Frans sprekende gemeen ten bedienden in het eind der 17e eeuw de Waalse Gemeenten. Een groep Waldenzer vluchtelingen vulde de gemeenten nog aan. Pas in de 18e eeuw begonnen de kleine ge meenten (zoals er o.a. waren te Aar denburg, Cadzand, Groede, Vianen, Brielle) te tanen. In die plaatsen mengden de nakomelingen der Réfu giés zich met de Nederlandse bevol king en ook met de Hervormde Kerk. Het aantal gemeenten slonk toen tot 49 en daalde in het begin van de 19e eeuw tot 17; sedertdien verdween in 1889 de gemeente van Leeuwarden nog. De Waalse en Hugenotenfamilies, die hier te lande onderdak vonden, hebben haar nakomelingen zien ver trekken naar alle delen van de we reld. Veel zijn er in Nederland ge bleven, waar tal van nazaten nu nog leven. Wie deze bewogen geschiedenis kent, zal nu begrijpen van welke onschat bare waarde deze verzameling „fami liepapieren" in de Bibliothèque Wal lone te Leiden is. Deze collectie is dan ook niet voor niets over de hele wereld bekend. Uit alle delen van de wereld komen in Leiden aanvragen om gegevens binnen. Zo heeft verleden jaar een vertegen woordiger van de Mormonen uit Salt Lake City in N.-Amerika (hoofdstad der Mormonen) de hele collectie uit treksel in Leiden gefotografeerd. Hy werkte er twintig uur per week aan en had 'n halfjaar nodig voordat hij fiche voor fiche had behandeld. Al deze ge gevens worden mét de gegevens uit andere archieven in Europa bijeen gebracht in de enorme genealogische verzameling, die te Salt Lake City aanwezig is. Nu in (5e oorlogsjaren veel oude archieven verloren zijn gegaan is de betekenis van deze genealogi sche collectie der Bibliothèque Wal lone te Leiden toegenomen. En wanneer volgend jaar de biblio theek, zoals ze nu is, honderd jaar bestaat, zal deze cultuurschat nog meer bekendheid verwerven. DAAR IS HET VROUWTJE WEE Bleek van ontzetting staarden Gertjan en Maartje naar dit angst wekkende schouwspel en geen van beiden kon een woord uitbrengen. Ze be merkten in hun wanhoop zelfs niet eens dat door de sterke golfslag hun boontje langzaam maar zeker naar de wal dobberde. O, konden ze maar helpen. Maar helaas ze moesten machteloos toezien hoe het scheepje van de koningskinderen stuur loos over de golven slingerde. Het zeil droop van het water en de golven sloegen in en over de boot, zodat de angstige kinderen drijfnat werden. Plot seling voelden Gertjan en Maartje een lichte schok. Ze waren naar de oever gedreven en zenuwachtig legde Gertjan zijn bootje vast, vlug sprongen ze aan wal en stonden pal tegenoverhet oude vrouwtje. „Goede morgen, kinderen", groette ze vriendelijk. „Wat kijken jullie terneergeslagen, is er iets ernstigs gebeurd?" gedragen ten opzichte van het Frank rijk van de Gaulle en de andere Wes telijken. jtTET DEZE OORLOG is echter ook •"■f het ontwaken gekomen in zovele Arabische landen en niet alleen daar. Het Indische keizerrijk zag zijn wens in vervulling gaan en maakte zich los van Engeland. Birma volgde het voor beeld, Indonesië begon haar strijd te gen het Nederlandse „kolonialisme", Indo-China eiste zelfstandigheid en ook in de landen rond de Middelland se Zee begon het te rommelen. Zo werd ook in Marokko het verlangen naar zelfstandigheid weer levend en in April 1947 hield de sultan een opzien barende rede in Tanger, waarin hij 'n vrij Marokko eiste. De Fransen echter waren van dezelfde geest vervuld als de Nederlanders: wel vrijheid, maar dan geleidelijk. Zij schonken aan Ma rokko een beperkte mate van zelfstan digheid: sedert 1947 is het een deel staat van de Union Frangaise, noem het het Franse Gemenebest. Er is een ministerraad van 20 leden, 10 Marok kaanse en 10 Franse. De Marokkaanse grootvizier is voorzitter van deze raad. De Fransen hebben o.a. de ministeries van Financiën, Landbouw, Handel, Volksgezondheid en Sociale Zaken in handen, posten waartoe zij zich krach tens hun verantwoordelijkheid ten op zichte van de bevolking geroepen ach ten. Maar op de hoge posten in deze ministeries hebben zij Marokkanen ge- plaats om zo langzaam maar zeker de verantwoordelijkheid te kunnen over dragen. Het moet wel langzaam gaan, want nog altijd zijn vele Marokkanen analfabeet en zij die over een behoor lijke ontwikkeling beschikken voelen gewoonlijk maar heel weinig voor staatszaken en een ambtenarenloop- baan. Een kader, waaruit de lagere ambtenaren kunnen worden gerequi- reerd, is er nauwelijks en de erva ring in Indonesië heeft wel geleerd hoe moeilijk 'n staats-apparaat werkt, dat niet over betrouwbare lagere amb tenaren kan beschikken. Neen, rijp voor een volledige zelfstandigheid kan men dit sultanaat allerminst noemen. T~A ESONDANKS is er in Marokko LA een sterk nationalistische bewe ging, de Istiqlat, welker leider Allah ben Fassi is. Deze man heeft onlangs 'n reis gemaakt door de Arabische lan den en heeft contact gezocht met de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja. Ongetwijfeld heeft Abd el Krim, die asyl gevonden heeft in Egypte, hier ook zijn woordje b(j gedaan en het resultaat is geweest dat Irak, lid van de Liga en ook van de Ver. Naties, de bespreking van de zelfstandigheid van Marokko gevraagd heeft tijdens de Algemene Vergade ring van de U.N.O., die in de ko mende weken in Parijs za] worden ge houden. Natuurlijk is hierover achter de schermen al heel wat te doen geweest. Frankrijk heeft zich op het standpunt geplaatst dat de Ver. Naties met deze zaak niets te maken hebben en heeft meegedeeld dat het een resolutie in die geest zal indienen. Waarop Ame rika heeft doen weten, dat het niets voor dit Franse standpunt voelt en dat het zich in het gunstigste geval van stemming zal onthouden! Hier komt men weer die vreemde mengeling tegen van Amerikaanse ideologie en eigenbelang, die we ook kennen uit de Indonesische tijd. De Amerikaan haat het woord „koloniaal uit de grond van zijn hart, maar hU heeft er nauwelijks begrip van wat dat woord in Nederlandse, Engelse en ook Franse mond zeggen wil. De ge wone Amerikaan heeft er eigenlijk net zo min notie van wat de Fransen in Marokko gepresteerd hebben, als ze wisten wat Nederland in Indonesië tot stand had gebracht. „Het land wil zijn vrijheid, welnu, dan heeft het daar recht op!" zo is de redenering. „En als er moeilijkheden van komen, dan zul len wij wel bijspringen met onze hulp programma's!" En de Amerikaanse za kenman in Marokko wrijft in zijn han den en stijft het State Department nog in zijn houding, want er is geld te verdienen in dit zich snel ontwik kelende land. ZO DREIGT de onenigheid tussen vrienden. In Frankrijk worden bit tere woorden gesproken; men wijst op de samenwerking in de Ver. Naties, in het Atlantisch Pact, op de gemeen schappelijke strijd in Korea en op de hulp die Amerika verleent in de Fran se strijd tegen het communisme in In do-China en men begrijpt niet waarom de Amerikanen nu weifelen om hun Franse bondgenoot volledig te steunen, daar toch het vermogen van Frankrijk om een zo groot mogelijke bijdrage te leveren tot de gemeenschappelijke ver dediging, afhankelijk is van zijn po sitie in Marokko en het overige gebied van Frankrijk in Noord-Afrika. Giste ren is Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, in Parijs aangekomen en de Franse pers heeft er geen doekjes om gewonden en scherpe eritiek op hem doen horen. Dat alles is jammer. De toestand in het Midden-Oosten is al niet te best, de Arabische landen zijn in opstand en Rusland werkt er met de strooppot en dat die Russische tactiek niet on derschat vioet worden blijkt wel uit de leuzen die in Egypte soms worden aangeheven en ook weer uit de verkie zingsincidenten in Cassablanca waar van in dit nummer van ons blad mel ding wordt gemaakt. Eensgezindheid tussen de landen van het Atlantisch Pact is nu meer dan ooit geboden, want alleen een krachtige gezamenlijke po litiek kan in deze hoek van de wereld de vrede bewaren. Het is dan ook te hopen dat de Fransen hun impulsiviteit zullen kunnen onderdrukken en dat de Amerikanen zullen willen aannemen, dat zij in dergelijke kwesties niet de wijsheid in pacht hebben. Anders zou dit Marokkaans incident wel eens ern stige gevolgen kunnen hebben. Aandelen Javasche Bank door Indonesische regering opgekocht. Volgens het blad „Pedoman" heeft de Indonesische minister van Financiën medegedeeld, dat van de aandelen van de Javasche Bank in totaal voor een waarde van ongeveer f 8 millioen door de Indonesische regering is opgekocht. De niet-opgekoehte aandelen verte genwoordigen nog slechts een waarde van f 200.000,Deze zullen worden onteigend. De directie van de Javasche Bank te Amsterdam noemde het bedrag van f 8 millioen juist. De niet-opgekochte aandelen vertegenwoordigen echter niet een waarde van f200.000,doch van fl,2 millioen. i II t (ƒ--

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3