Overeenstemming te Bonn over Verdrag met West-Duitsland STROOMTARIEVEN WORDEN VERHOOGD Eisenhower wil 20 divisies dadelijk op voet van oorlog brengen Grondwetgevende-vergadering van 400 leden voorgesteld Grotewohl verwerpt onderzoek door de Ver* Naties* Burgemeester Bax in HXAmbacht spontaan onthaald Melk in flessen goedkoper Als er een atoom bom valt k SNIPPER NIEUWSk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De sluier werd opgelicht Spion ii aye. Met toezicht door de Grote Vier zal Oost-Duitsland desnoods instemmen» J* L* DE WIT f De 60 divisies in 1954 moeten voorlopig vergeten worden Een week langer Kerstvacantie. Churchill en Truman gaan praten 1 i A Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289, Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneü- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2011 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 3 NOV. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel. Tbolen; R. Zuidema. Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 7.41 u., onder 17.07 u.; Maan op 13.49 u., onder 20.57 u. Hoogwater op Zondag 4 Nov.: Vlissingen: 4.38 u. 2.16 m., 17.09 u. 2.18 m.; Terneuzen: 5.12 u. 2.32 m„ 17.42 u. 2.35 m.; Wemel- dinge: 6.32 u. 1.76 m., 18.55 u. 1.85 m.; Zierikzee: 6.12 u. 1.52 m., 18.39 u. 1.62 m. DE NEDERLANDSE REGERING heeft in de afgelopen week ons al len verrast met een allersmakelijkst spionnageverhaal, want anders kan men de verklaring over de activiteiten van de Tsjechische geheime dienst toch nauwelijks noemen. Onzichtbare inkt, lege lucifersdoosjes, microfilmpjes in randen van briefkaarten, enz. het is allemaal precies zo als in een stuiver roman. Alleen blijken de auteurs van dergelijke romans heel wat vindingrij ker te zijn; men krijgt althans heel wat meer „waar" voor zijn geld. Ze hebben met de regeringsverklaring gemeen, dat aan het slot van dat verhaal de daders ontmaskerd worden en de „goe de zaak" het wint, maar voor het ove rige doen dergelijke romanschrijvers tenminste geen poging, het publiek te intimideren met zinnen ais deze: „Hij (dat is dan de Tsjech Neumann) bleek een uitstekende spionnagetraining te hebben ontvangen want als hij uit zijn hotel in Den Haag kwam keek hij al tijd voorzichtg om, terwijl hij onderweg zogenaamd nogal eens zijn veters vast maakte en dan omkeek of hij ook ge volgd werd!" Dat is immers wel een beetje al te lachwekkend: als dat het bewijs is, dat iemand een goede spion nagetraining heeft ontvangen, dar: kan men alle jongens zo van een jaar of 12 ook wel als spionnen op pad sturen, want als die rovertje spelen of iets der gelijks dan halen ze nog heel wat slim mere streken uit! WIJ GELOVEN BEST dat dit alle maal echt gebeurd is. Maar wel vragen we ons af, wat de regering met het publiceren van dit verhaal voor heeft gehad. Elseviers Weekblad waagt de veronderstelling, dat het de bedoe ling is geweest de bevolking eens aan het schrikken te maken, een beetje angst in te boezemen voor het commu nistische gewroet ln ons land. Als dat zo is, dan had men het toch een beetje beter moeten doen, want dit verhaal werkt hoogstens op de fantasie van avontuurlijke jongens, maar een nuch ter mens haalt er zijn schouders over op. Wij vermoeden dan ook dat er iets anders achter zit. Omstreeks een week geleden is het voorlopig verslag ver schenen van de Tweede Kamer-rappor teurs op de begroting van binnenlandse zaken en daarin werd, zoals dat al eer der gebeurd is, nogal critiek geoefend op de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Met name werden er aanmerkingen ge maakt op het verhogen van het bedrag dat voor deze dienst is uitgetrokken. Ongetwijfeld zal dit punt bij de behan deling der begrotingen wel weer ter sprake komen en het zou ons allerminst verwonderen als minister van Maarse- veen dan dit geval aanhaalde om te be wijzen welk een activiteit buitenlandse spionnen in ons land wel aan de dag leggen en om aldus te verklaren, dat de B.V.D. een extra-bedrag nodig heeft. Slim natuurlijk van deze advocaat maar hij had nog slimmer moeten zijn en met een beetje beter verhaal moeten komen. Dit zal op de Kamerleden wel weinig indruk hebben gemaakt! AFGEZIEN van dit alles moet iede re Nederlander wel bedenken dat spionnage een heel ernstige zaak is; heus niet zo iets kinderlijks als men uit een dergelijk verhaal zou menen te moeten opmaken. In ons land zijn spionnen, net zo goed als in ieder an der land ter wereld. Tussen deze spi onnen en de contra-spionnagedienst (in ons land dus de B.V.D.) wordt een nooit eindigende strijd gevoerd, een strijd, waarover vrijwel nooit iets be kend wordt, maar die desalniettemin belangrijk is. Wie daaraan twijfelt moet maar eens de verslagen lezen die de commissie, belast met het onder zoek naar het beleid van de naar Lon den uitgeweken regering, heeft opge steld aangaande het Englandspiel. Daarin hebben experts op dit gebied als Giskes en Schreieder, leiders van de Duitse contra-spionnage, een tip van de sluier opgelicht, waarmee der gelijke illegale activiteiten meestal worden bedekt. En uit de huivering wekkende afloop van uit „Spiel" kan men de belangrijkheid van spionnage en contraspionnage leren. In ons land is men gelukkig in het geheel niet aan dit soort voor vallen gewend en het ware beter ge weest als de regering de gegevens over deze Tsjechische affaire maar binnenskamers had gehouden. Het grote publiek weet weinig of niets af van militaire geheimen en heeft ér ook maar weinig belangsteling voor. De kans dat de gewone man iets zal ver raden aan een vreemdeling is maar heel klein men hoeft dus geen angstpsychose tegen spionnen te scheppen. En het is de taak van de B.V.D. er op te letten, dat de mensen die wel iets weten niet de kans krij gen dat aan een vreemde mogendheid over te brieven. Wij geloven niet dat onze B.V.D. zo'n perfect werkende or ganisatie is, maar wij hopen toch dat zijn dienaren op een hoger peil staan dan het regeringsverhaal ons wil doen geloven. Als zij werkelijk een man, die een kwaad geweten heeft en daar om links en rechts om zich heen kijkt als hij zijn hotel verlaat, als 'n „uit stekend getrainde spion" beschouwen, laten we dan maar de noodklok lui den, want dan is ons land in ernstig gevaar! De Hoge Commissie en dr Adenauer hebben na een vergadering van. zeven uur vanmorgen te Bonn de sluier opgeliehit, die hing over hun besprekingen over het Verdrag, waardoor West-Duitsland ln de Westeuropese gemeenschap zal worden opgenomen. Z(j hebben in een communiqué medegedeeld, dat op vele principiële punten overeenstemming bereikt is en dat deze overeenstem ming aan de Tegeringen zal worden medegedeeld. Omtrent öen aantal andere punten werd evenwel nader onderzoek der experts nodig geacht. Het communiqué deelt mede, dat op grond van de algemene overeenkomst een aantal conventies zullen worden uitgewerkt, die de details van overdracht van bevoegdheden moeten regelen. Tot de onderwerpen, die b(j de nog vol gende besprekingen zullen moeten worden aangesneden, behoren ook de details betreffende de Duitse deelneming aan de bewapening. Het verdrag zal Duitsland een nieuwe status van deelnemersschap geven in de Westerse wereld. De vele „essentiële punten" waarover men het eens is geworden zullen aan de respectieve regeringen worden voorgelegd. Hat gehele stelsel van verdragen vermoedelijk zes ln het geheel zal waarschijnlijk niet voor het volgend jaar zijn beslag krijgen. Op een speciale bijeenkomst te Oost-Berlijn van het Oost-Duitse Parlement heeft de premier van Oost-Duitsland, Grotewohl, onder meer verklaard: „Wij kunnen niet toestaan dat het buitenland zich inlaat met het streven naar een eenheid van Duisland. De Duitsers zelf moeten uitmaken of het mogelijk is vrije verkiezingen in hun land te houden. Dr Adenauer wenst dat een commissie der Ver. Naties zal uitmaken of de voorwaarden, waaronder vrije verkiezingen in alle zones van Duitsland zouden kunnen worden gehouden, aanwezig zijn. Indien er al een dergelijke commissie van onderzoek moet zijn, behoort deze uit Duitsers te zijn samengesteld''. De ingenieur van de Rijkswaterstaat ir J. Neeteson te Terneuzen, is m.i.v. 1 December a.s. overgeplaatst naar Arnhem. - De heer H. Goossen Hz., chef van de automatische telefooncentrale, sector Goes, is thans met terugwerkende kracht met ingang van 1 October j.l. oenoemd tot opzichter le klasse. Grotewohl kondigde de opstelling van een Oost-Duits kieswetsontwerp aan. (West-Duitsland heeft reeds, zoals be kend, een verkiezingswet opgesteld). „Ik verwerp Adenauers uit veertien punten bestaande voorstel voor verkie zingen in geheel Duitsland niet, aldus Grotewohl. Het moet mogelijk zijn over de meeste punten overeenstemming te bereiken". Grotewohl verklaarde voorts dat de enige vorm van internationale controle op de verkiezingen, waarmede Oost- Duitsland zou kunnen instemmen, toe zicht door de Grote Vier en niet door de Ver. Naties zou zijn. „De Sowjet- Unie is, als altjjd, bereid vraagstukken van internationaal gewicht te bespre ken, het Duitse probleem inbegrepen", besloot hjj. Westduitse politici hebben met be langstelling opgemerkt, dat Grotewohl thans niet nadrukkelijk heeft ver klaard, dat de Westduitsers eerst hun onderhandelingen met de geallieerden over Westduitse deelneming aan de verdediging van West-Europa moe ten afbreken, alvorens met de Oost duitsers over verkiezingen voor ge heel Duitsland kan worden ge sproken. Men heeft te Bonn de indruk, dat Grotewohl poogt de politiek gedaeh- tenwisseling over de Duitse eenheid gaande te houden, in afwachting van nieuwe instructies van het Kremlin. Dr Adenauer ziet de gewijzigde situatie met grote bezorgdheid tege moet. Ook al heeft de regering te Bonn deze week het onlangs aan de bondsdag beloofde reglement voor verkiezingen in geheel Duitsland op gesteld, toch acht zij kennelijk de tijd voor een herstel der eenheid nog niet rijp. Men meent, dat deze eenheid slechts te bereiken zal zijn door een Duitse neutralisering en daarvan acht men de risico's te groot. Dr Adenauer heeft herhaaldelijk de overtuiging uitgesproken, dat een geneutraliseerd Duitsland spoedig in de Sowjet-sfeer zou belanden. De Kanselier wil daar om slechts een verenigd Duitsland in een verenigd Europa. Deze vrees leeft bij de oppositie niet zo sterk en reeds tekent zich dan ook af, dat over het door de regering- Adenauer ontworpen kiesreglement een partijstrijd in Bonn zal ont branden. GRONDWETGEVENDE VERGADERING. Een functionaris van de Westduitse regering heeft gisteren medegedeeld, dat de bondsregering een grondwet gevende vergadering voor geheel Duitsland met ongeveer 400 afgevaar digden voorstelt. Deze zouden worden gekozen in de verhouding: één op iedere honderdduizend kiezers in Oost- en West-Duitsland. Dit voorstel is vervat in het wets voorstel betreffende verkiezingen voor geheel Duitsland. Naast de grondwet gevende vergadering, zoals de West- Duitse regering zich deze heeft ge dacht, wil zij een Tweede Kamer in stellen, waarin vertegenwoordigers van de 17 Oost- en Westduitse staten zitting zullen hebben. Ons blad verliest in hem een trouw en actief bestuurslid. Het is de eerste maal in de ge schiedenis van het „Zeeuwsch Dag blad", dat wij melding moeten maken van het overlijden van een onzer bestuursleden: de dood rukte de heer J. L. de Wit uit Vlissingen uit ons midden weg. Bij dit verscheiden willen wij al len, bestuur, directie en redactie van ons blad, een ogenblik stilstaan en het werk gedenken, dat deze hoog staande man voor ons en voor het leven in onze provincie heeft gedaan. Want niet alleen had hij een plaats in het bestuur van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" en was hij daar zeer gezien om zijn waardevolle ad viezen, maar ook in het stadsleven van Vlissingen speelde hij zijn stu wende rol. In 1926 vestigde hij zich in deze Zeeuwse stad, waar hij cantinehouder werd bij de opleiding van de Kon. Marine. In die functie was hij als een vader voor de jongens en met echt Christelijke geest heeft hij ge tracht ze te leiden tot datgene, wat ze moeten zijn voor de maatschappij. Tot de oorlog kwam, in 1940, heeft hij deze functie bekleed. Spoedig na zijn vestiging werd hij lid van de gemeenteraad van Vlis singen voor de anti-revolutionnaire partij (hij was Chr. Gereformeerd) en ook in dit college van vroede vaderen heeft hij altijd zijn princi pieel woord èn zijn practische raad gegeven. Ook was hij zeer actief als regent van het Tehuis voor Ouden van dagen. Uitmuntend werk heeft hij in die functie gedaan; nooit was hem iets te veel als het er om ging het de oudjes naar de zin te maken. Dit alles typeert hem: een man, die altijd in de weer was voor anderen en met groot enthousiasme en voort varendheid plannen tot geestelijk en stoffelijk welzijn van zijn mede mensen tot uitvoering bracht. Niet alleen wij, maar ook de velen voor wie hij in zijn leven tot steun en tot zegen is geweest, zullen hem bij voortduur met eerbied en dank baarheid gedenken. Brandstoffenvoovziening is zorgelijk MAAR VOOR DE EERSTE 240 K.W.U. BLIJFT OUDE PRIJS GEHANDHAAFD. De tarieven voor electriciteit zullen binnenkort, doch niet voor 1 Januari 1952, worden verhoogd, aldus een mededeling van de minister van Economische Zaken tijdens een persconferentie te Den Haag. Minister van den Brink zei, dat een gemiddelde verhoging van 25 percent op de tarieven voor electriciteit wordt overwogen, met dien verstande echter, dat voor de huishouding de eerste 240 kilowatt per jaar als primaire behoef ten tegen het oude tarief zullen kunnen worden geleverd. Bovendien zal voor het gebruik van stroom-kieinverbruikers (ambacht e.d.) waarschijnlijk een bijzondere regeling worden gemaakt. „De voorziening van brandstoffen in Nederland en elders is zorgelijk, doch niet bepaald alarmerend", zo zei de minister verder. Op cokes zal dit jaar een restrictie van 15 percent worden toegepast, zodat aan afnemers slechts 85 percent van 't verbruik in 194950 zal mogen worden afgeleverd. De voorziening van industrie en huisgezin met brandstoffen is voor het lopende kwartaal gewaarborgd, mits de grootst mogelijke zuinigheid wordt betracht. Voor het candidaatsexamen Neder lands recht slaagde te Leiden de heer K. W. Brevet te Middelburg. De verhoging van de electriciteits- tarieven beoogt enerzijds het stroom- gebruik te remmen, anderzijds om in vesteringen mogelijk te maken. Tussen 1950 en 1956 moeten de electrische centrales aanzienlijk wor den uitgebreid, voor welk werk tot op heden 1.115 millioen gulden is uit getrokken. Vierhonderd millioen hier van is door kortlopende leningen ge dekt, In totaal wordt voor een goede stroomvoorziening van industrie en huishouding (inclusief vervangingen van oude centrales) 1.650 millioen nodig geacht. Door verhoging van tarieven hoopt men met een iets ge ringere uitbreiding 120 millioen aan investeringen te besparen, anderzijds achthonderd millioen voor deze in vesteringen in het laadje te krijgen. KWAADSTE „PIEKUREN". Deze winter zal de „kwaadste piek uren" opleveren. De dreigende „piek- belasting" van het net kan men nog steeds niet aan. Het zal in afnemende mate, nog 5 jaar duren, voordat de gevreesde „pieken" in betrekkelijke zin zullen kunnen worden opgevangen. Minister van den Brink deed een beroep op fabrieken en huishoudin gen om deze winter tijdens de aan gekondigde iekuren van half acht tot negen uur 's morgens en van vier tot zes uur 's middags zo weinig mo gelijk stroom te gebruiken. De industrie is zodanig in groepen verdeeld, dat de grootste stroom- behoefte van de bedrijven op ver schillende uren valt. Indien de huis houding meewerkt, zullen geen moei lijkheden ontstaan. In de komende jaren tot 1956 zal de situatie op het gebied van de electriciteitsvoorziening beter worden, Generaal Eisenhower zal volgende week met president Truman een plan bespreken om de Westeuropese troepen in versneld tempo gevechtsklaar te maken, zo wordt van gezaghebbende zijde te Washington vernomen. Hij is van plan er op aan te dringen de verzending van de wapens naar Europa te bespoedigen. Eisenhower gaat er van uit, dat 20 gevechtsklare divisies in Juli 1952 meer waard zijn dan een plan voor 60 divisies in 1954. In Noordatlantische militaire kringen is men van gevoelen dat het volledige Russische leger van een 180-tal divisies geen onmiddellijk gevaar oplevert, maar wel de gevechtsklare Russische en Duitse divisies die thans in Oost- Duitsland oefenen. Het plan van Eisenhouwer zou wijzigingen in de schema's voor de wapen productie in Europa en de Ver. Staten meebrengen. de bewapeningsproductie, teneinde de twintig divisies, die op het ogenblik Verder wordt gemeld uit Washing ton, dat de „Raad der Wijzen" van plan zou zijn het plan voor de Atlan tische herbewapening een nieuwe richting te geven. Om strategische, politieke en vooral economische re denen zou de raad de Europese lan den vragen voor het ogenblik het doel van zestig divisies, dat zij zich voor 1954 hadden gesteld, te vergeten 'en al hun krachten in te spannen voor ZANGHULDE VAN MET ORANJE GETOOIDE SCHOOLKINDEREN. In een plechtige buitengewone openbare vergadering van de raad der ge meente Hendrik Ido Ambacht werd gistermiddag de heer G. A. Bax tot burgemeester van deze gemeente geïnstalleerd. Het coliege van B. en W. had hem hiervoor aan de voordeur, de grens, van de gemeente opgewacht, begroet, en hem in een vreugdevolle tocht naar het centrum van het plaatse lijk bestuur, het nieuwe raadhuis, geleid. De jeugd van alle lagere scholen, getooid met oranje, zong hem op de lange kronkelende dijk naar het dorp en op het plein voor het raadhuis een spon taan welkom toe. In de raadzaal sprak de toen-nog- steeds loco-burgemeester A. de Waard de installatierede uit en bezigde hij in de installatieformule dezelfde termen als waarmede hij op 6 October van het vorig jaar de zo tragisch verschei den voorganger van de heer G. A. Bax in het hoge ambt had bevestigd. Als burgemeester van Hendrik Ido Ambacht verzekerde de heer G. A. Bax de heer de Waard, thans wet- houder-zonder-meer terdege de ander soortige problemen te beseffen die een gemeente van andere structuur op alle gebied, als H. I. Ambacht uiteraard aankleven. Was het voorheen zijn taak belan gen van agrarische aard te beharti gen, nu rekende de heer Bax het zich tot verantwoordelijke opdracht meer aandacht te wijden aan handel en industrie. Vele sprekers voerden na de instal latie het woord: burgerlijke en ker kelijke autoriteiten, vertegenwoordi gers van raad en gemeente compli menteerden hun nieuwe hoofd der gemeente, daarin ook de moeder van de heer Bax betrekkend. Zij spraken behartigenswaardige woorden, druk ten hun burgemeester veel dingen op het hart en verklaarden zich hunner zijds bereid, hem volledig vertrouwen en krachtige steun te schenken bij het vervullen van zijn zware taak. Bij de beantwoording van de Zeeuwse vrienden, de loco-burgemees ter van Borssele, de heer Walhout, de burgemeested van 's-Heer Abts- kerke, de heer J. Jansen, betuigde de heer Bax hen en allen, die naar het verre H. I. Ambacht waren gekomen om er de „goede buur ook als verre vriend" te eren, zijn grote erkente lijkheid. De aanwezigheid van de voltallige raad, het voltallig gemeentepersoneel, verdere inwoners van Borssele, ver leenden deze plechtige installatie vergadering een bijzonder cachet. onder de wapenen zijn, in de kortst mogelijke tijd volledig uit te rusten. Eisenhower heeft reeds een drin gende oproep tot de Atlantische Raad te Ottawa gericht, waarin hij heeft aangedrongen op de noodzaak voor hem om zo vlug als maar mogelijk is over divisies „op voet van oorlog" te beschikken. Welnu, als Europa er al in is geslaagd cte twintig divisies, waarin voor 1951 was voorzien, te mobiliseren, dan is het volgens Eisen hower nog niet in staat geweest deze divisies uit te rusten. In Panmoendjon hebben beide par tijen 3% uur gepraat, terwijl beiden geen duimbreed toegaven. Het ging over de vraag wie Kaesong bezet zou houden, wanneer de gedemilitariseerde bufferzone werd ingesteld en men was het niet eens over de gevechtslijn waarlangs de gedemilitariseerde zóne zou moeten liggen. Met ingang van Maandag zullen de maximumprijzen voor de consument voor flessenmelk en melkproducten (yoghurt, pappen, enz.) in flessen met een cent per literfles worden ver laagd. Deze prijsverlaging is moge lijk door een vermindering van de bereidingsmarge der fabrikanten' voor deze producten, aldus meldt de pers dienst van het ministerie van Land bouw. doch waarschijnlijk niet geheel wor den opgelost. In 1952 reeds verwacht men een aanmerkelijk betere situatie dan dit jaar, omdat dan nieuwe centrales in werking komen en het Noordooste lijke net met de rest van Nederland verbonden zal zijn. BRANDSTOFFEN. Over de brandstoffenvoorziening voor het eerste kwartaal 1952 kon de minister nog geen concrete mede delingen doen. Zulks in verband met de afhankelijkheid van bet buiten land en de internationale afspraken. Minister van den Brink ziet een op lossing van het productievraagstuk naar twee kanten, namelijk het te werkstellen van meer arbeiders en het verder doorvoeren van mechani sering. De a.s. kerstvacantie is voor de Rijksscholen met ruim een week ver lengd tengevolge van de precaire brandstoffenpositie. Voorts heeft de minister een circulaire gezonden aan de gemeentebesturen, de besturen van de gesubsidieerde bijzondere scholen en de directeuren der Rijks Hogere Burgerscholen en Rijks Kweek- en Nijverheidsscholen. De minister dringt er met klem op aan, dat zij voor hun scholen een gelijke maatregel treffen. Harriman, de directeur van de Amerikaanse hulp aan het buiten land, heeft 6 uur met Churchill ge sproken over de moeilijkheden van Engeland om zijn herbewapening te financieren. Eden is ingelicht over de jongste Amerikaanse-Perzische besprekingen. Men verwacht een spoedige ontmoe ting tussen Truman en Churchill als mede tussen Eden en zijn Ameri kaanse ambtgenoot Acheson. Zuid-Molukkers organiseren zich. „KEPENTINGAN RAJAT MALUKU" TE MIDDELBURG. Naar het A.N.P. verneemt, heeft het hoofdbestuur van de Zuid-Molukkers in Zeeland zich gereorganiseerd ineen belangenvereniging „Kepentingan Ra- jat Maluku" (K.R.M.), die te Middel burg gevestigd is. Kamerleden nemen het voor de burgerlijke verdediging op. De verklaring, dat het ontploffen van een atoombom 15.000 doden en 25.000 zwaar en licht gewonden ten gevolge kan hebben, deed sommige leden van de Tweede Kamer volgens het Voorlopig Verslag inzake de bur gerlijke verdediging, de vraag rijzen of bij een dergelijke aanval op een grote stad het inderdaad mogelijk is tijdig hulp te verlenen. Andere leden merkten op, dat men niet mag uit gaan van de mogelijkheid, dat in ons land na 1952 slechts een enkele atoombom zal vallen. Men drong er op aan om bij het geven van voor lichting het vertrouwen der bevolking op te wekken door daden. Churchill heeft Alan Lennox-Boyd aangewezen tot minister voor Kolo niale Zaken en mej. Florence Hors- brugh tot minister van Onderwijs. De recherche te Amsterdam heeft een beherend vennoot van de Efa Produka, het bedrijf, dat twee jaar geleden failliet werd verklaard, ge arresteerd. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan zwendel op zeer grote schaal. De koninklijke harmonie van Horst in Limburg viert in 1952 het 135-jarig bestaan. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met voorname lijk in de kustprovincies enkele bui en. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen West en Noordwest. Iets kouder dan gisteren. Het Birlet Stadion te Oslo, waar in 1952 de winterspelen hoofdzakelijk worden gehouden.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1