SCHEEPJESWOL de loupe Druk op Adenauers regering neemt toe. Ylieuwó uit de^P rovincie Maar de rechtse coalitiepartijen versterken zijn positie. u blijft monter en fris wanneer u geniet van de HIER Eerste lustrum vliegbasis Woensdrecht herdacht. U vaart er wet bijl GRIEP T Felle critiek op regering Pholien Onder Walcheren. Zuid-Beveland. Noord-Beveland. Schouwen-Duiveland. Zeeuw sch- Vlaanderen. INEENS, TERWIJL GIJ EEN KRANT OPRAAPT... tot '1 GEMEENTERADEN Vrijdag November 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Vandaag beraadslaagt het vakverbond De federatie van vakverenigingen in West-Dultsland heeft vandaag haar hoogste organen, het federatieve bestuur en de federatieve commissie, bijeen geroepen met de bedoeling haar actie tegen de economische en sociale politiek der regering Adenauer te versterken. Inmiddels hebben de vakbonden reeds de deze zomer geuite bedreiging met passieve tegenstand waar gemaakt door hun vertegenwoordigers terug te trekken uit door de regering ingestelde adviserende lichamen. Van de zijde der centrale van de vakbonden in Dusseldorf wordt even wel verklaard, dat deze „politieke sta king" niet onherroepelijk geacht be hoeft te worden. Zij is het directe ge volg van een incident, dat werd ver oorzaakt door een radiorede van de. li berale minister van Justitie, dr Tho mas Dehler, waarin deze uiterst scherp tegen de vakbonden van leer is ge trokken. Op last van dr Adenauer had Dehler weliswaar enkele door het vak verbond als beledigend beschouwde opmerkingen uit zijn manuscript ge schrapt, doch het effect daarvan is verloren gegaan, doordat de bedoelde passages reeds tevoren voor publicatie waren vrijgegeven. Het vakverbond was met de eenvoudige weglating de zer passages niet tevreden en heeft van de regeringschef een openlijke desavouering van zijn minister geëist. Tot dusverre is het daartoe niet ge komen alhoewel dr Adenauer er blijk van gegeven heeft weinig met de actie van de liberale minister ingenomen te zijn geweest. De twee rechtse coalitiepartijen, de liberale en de Duitse partij, hebben zich nu echter gehaast om te doen blijken, dat zij Dehiers opvattingen als zouden de vakbonden op ondemocra tische wijze naar machtsontplooiing streven ten volle delen. Zjj versterken de positie van Adenauer tegenover het vakverbond. ACHTERGROND. Hoewel het vakverbond bereid is over het incident Dehler heen te stap- Sen maakt het zich op om tegenover e daarachter schuil gaande houding (Ingez. mededeling, advert.) verkwikkende uwg0"1 Als ook de vrouw buitenshuis werkt ALS VERWERVINGSKOSTEN? Het feit, dat in gevallen, waarin man en vrouw elk een aan loonbe lasting onderworpen inkomen hebben, zij te zamen nog eens in de inkom stenbelasting worden aangeslagen, Schenkt geen bevrediging, aldus is de jnening van de financiële commissie van de Tweede Kamer. De aandacht van de Minister van Financiën wordt nogmaals voor dit probleem gevraagd. Men acht het wenselijk en juist, dat tenminste de extra kosten voor de huishouding als gevolg van genoemde omstandigheden, als verwervingskos ten van het inkomen beschouwd zou den worden. en ever de grenzen De Toeristenbond A.N.W.B. heeft de directies van busondernemingen ver zocht hun chauffeurs te vragen, over dag bij dichte mist de koplampen vol te laten branden, opdat juist deze open bare middelen van vervoer een „lich tend" voorbeeld zullen zijn voor de par ticuliere weggebruikers. „Zó staan de zaken". Een overzicht Van de ontwikkeling in ons land na de Sevrijding, zal hedenavond gegeven wor- en door Minister-President dr W. Drees in een toespraak, die om kwart over zeven via Hilversum I wordt uitgezon den. In verband met lichte gevallen van kinderverlamming in Enschede en om geving hebben de besturen van de ge westelijke hockey- korfbal- en voetbal bonden in Twente besloten de eerstvol gende weken geen wedstrijden voor ad- «piranten vast te stellen. Twee meisjes die weggelopen waren uit het gesticht „Zandbergen" nabij Amersfoort, de 17-jarige R. uit Den Helder en de 16-jarige T. uit Amsterdam zijn teruggevonden. De eerste verbleef In een café en de ander bij haar moeder. Het West-Duitse verzoek aan Neder land om een hoeveelheid serum tegen mond en klauwzeer ter beschikking te Stellen tegen de epidemie aan de West- Duitse grens is afgewezen omdat Neder land zelf te weinig heeft. Tot directeur van het postkantoor te Sotterdam is benoemd de heer L. Th. ooiboom thans adjunct-directeur. Een overjas met een geschiedenis hangt ter gelegenheid van de wolweek ln Londen in een etalage in Regent- street. Deze jas werd 140 jaar geleden op één dag vervaardigd tussen zonsop- ®n zonsondergang. Om 5 uur 's morgens werden er twee schapen voor geschoren, om 4 uur 's middags was de wollen stof Maar en ruim twee uur later had een Meermaker de jas gereed. Het geheel was een weddenschap tussen een land jonker uit Warwickshire en enkele vrienden. De landjonker won. der liberale en Duitse partij zijn eisen inzake een verdere uitbreiding van de medezeggenschap der arbeiders in gro te bedrijven, een op de consumenten belangen ingestelde economische poli tiek en een nieuw investeringsschema opnieuw te formuleren. Het vakver bond heeft zich in verband met het prijsniveau van levensmiddelen in W. Duitsland aangesloten bij de bezwaren, die ook in industriële kring zijn ge maakt tegen de nieuwe tolheffing, die 1 October is ingegaan. Het heeft zich herhaaldelijk uitgesproken voor een grotere vrijheid bij de invoer van landbouwproducten teneinde daardoor de binnenlandse prijzen te drukken. Auto gegrepen door locomotief. Op de van flikkerlicht voorziene spoorwegoverweg te Onna in de Rijks weg ZwolleSteenwijk is Woensdag middag een auto, komende uit Leeu warden, door een locomotief gegrepen. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder bekwam geen letsel. De spoorwegarbeider B. Órsel, die daar werkte, werd door de meegesleurde auto getroffen. Hij werd niet levens gevaarlijk gewond. Generaal-majoor Sitsen droeg commando over. Woensdagmiddag is op zeer eenvou dige wijze het commando van de der de militaire afdeling te Breda over gedragen. Generaal-majoor J. A. A. Sitsen werd door een deputatie van de staf van de derde militaire afdeling tegelijkertijd met zijn opvolger, gene raal-majoor J. G. Warringa, een loods van de Seeligkazerne binnengeleid. Generaal Sitsen memoreerde, dat voor hem dit ogenblik een zeer moeilijk was. „Het is niet eenvoudig om na 40 jaar militair geweest te zijn, afscheid te nemen. Men zou mismoedig wor den, als men de wereld voor een ogen blik beziet, doch als bij ons nationaal en internationaal samen gaan, is het mogelijk het gevaar, dat ons bedreigt, te keren. Ik zelf heb gegeven wat ik kan", aldus de generaal. Hij wenste allen alle goeds toe en smeekte Gods hulp en zegen voor zijn staf af. Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van de vliegbasis Woensdrecht werd daar Woensdag een ouderdag ge houden. Uit alle delen van ons land waren ouders en familieleden van de militai ren, die hier hun opleiding genieten, naar Woensdrecht gekomen, In de ochtenduren waren er sport wedstrijden. Omstreeks kwart voor elf kwamen allen op het sportterrein waar de commandant, kap. luit. t.z. F. J. Fritz de aanwezigen toesprak. Hij gaf een overzicht van de afgelopen vijf jaar. Afgeleverd werd een groot aantal leer ling-vliegers voor de Luchtmacht en de Marine. Vele inrichtingen waren in de loop der jaren gereed gekomen en ook de huisvesting voor het vaste personeel was steeds beter geworden. Hierna was er gelegenheid de ge bouwen, hangars en terreinen te bezich tigen en met de commandanten en in structeurs kennis te maken. Allen zaten daarna aan een gemeen schappelijke middagmaaltijd, waarna in de cantine toespraken werden gehouden door J. Willigen van der Veen en aal moezenier Maj. W. F. Maas. Omdat de zon geen, maar de regen en het lage wolkendek des te meer me dewerking verleenden, kon het grootste deel van de vliegdemonstraties niet doorgaan. (fngez. mededeling, advert.) KONINKLIJKE SCHEEPJESWOLFABRIEKEN VEENENDAAL Zeven honderd bouwvakarbeiders in Amsterdam staken. Op een woningcomplex van 1800 huizen in Amsterdam-West zijn van de 1200 bouwvakarbeiders er 700 se dert Maandag j.l. in staking. Het over grote deel is niet in één der uniebon den georganiseerd. Het werk bevindt zich in een vergevorderd stadium, zo dat afvloeiing van arbeiders noodzake lijk is. 13 door één der onderaanne mers met toestemming van het G.A.B. ontslagen arbeiders zijn Maandag op advies van een E.V.C.-bestuurder toch weer op het werk verschenen. Zij werden verwijderd door de politie, die thans het bouwobject bewaakt. Dit laatste had tot gevolg, dat nu 700 man niet meer werken. (Ingez. mededeling, advert.) Mijnhardt's Grteppoeders. Doos 47 ct. Atoombom kan op slagveld worden gebruikt. „De atoombom kan op het slagveld worden gebruikt". DIJ is Woensdag ver klaard door het democratische congres lid Albert Gere, die de proeven in Neva da heeft bijgewoond. Op de vraag, hoe groot de bom was, zei Gere: „Ik kan het niet precies zeg gen, maar hjj leek m(j groot genoeg om een geconcentreerde vijandelijke divisie te vernietigen''. Jeugdige autodieven gegrepen. Dinsdagmiddag werd door de Rijks politie te Leende, op verzoek van de Rijkspolitie te Rijswijk, een personen auto aangehouden, bestuurd door de 17-jarige P. van de B. en waarin ge zeten de 16-jarige G. L., beiden wo nende te Den Haag. Deze personenauto was 's morgens ontvreemd in Rijswijk. De jeugdige dieven trachtten met de auto de wijk te nemen naar Duitsland, waar zij op werk wilden uitgaan. Zij hadden de auto aan de grens achter willen laten. Dr J. J. Brutel de la Rivière zal ont slag vragen als voorzitter van de Ge zondheidsraad. Hij zal worden opgevolgd door de heer P. A. Luyt, arts, oud- medisch adviseur bij de arbeidsinspectie. Belastingrecht is zo ingewikkeld. De financiële commissie van de Tweede Kamer dringt er in haar voorlopig verslag op de begroting bij de minister op aan de raden van be roep voor de directe belastingen om te zetten in vaste colleges. De com missie is algemeen van oordeel, dat het belastingrecht in de laatste tien tallen jaren een wetenschap van zo speciale aard is geworden, dat het voor de leden van deze raden niet wel doenlijk is om zich, naast de werkzaamheden welke hun andere functies meebrengen, nog behoorlijk in dit recht in te werken. Daardoor moet veel aan de secretarissen worden overgelaten, die geen lid van de raad zijn en daarom geen verantwoorde lijkheid voor de uitspraken dragen. Men acht de huidige toestand zeer bezwaarlijk. Eerste Nederlandse electrische locomotief afgeleverd. Woensdagmiddag heeft de eerste van de 25 Nederlandse electrische lo comotieven, bestemd voor de Ned. Spoorwegen, de Utrechtse werkplaat sen van „Werkspoor" verlaten. Dezer dagen zal dit eerste exemplaar van de serie, door „Heemaf" en „Werkspoor" in Amerikaanse licentie gebouwde, electrische locomotieven, een proefrit maken. De locomotieven kunnen een maximumsnelheid van 150 km. p. uur bereiken en met 55 geladen kolenwa gens achter zich tot een totaal ge wicht van 1650 ton een bedrijfssnel- heid van 60 km. per uur behalen. De homogeen-katholieke regering- PhoUen heeft zich Woensdag moeten ver antwoorden voor de vierschaar van de Kamergroep der C.V.P., waar zij heftig is becritiseerd. Opmerkelijk was, dat vooral de voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers, Frans van Cauwelaert, de C.V.P.-regering scherp veroordeelde. „De regering", zo betoogde hij o.m., „heeft blijk gegeven van te weinig psy chologisch inzicht. De eerste fout, die zij beging, was de verhoging van de broodprijs, de tweede het uitblijven van ieder initiatief betreffende een belas ting op de buitengewone winsten". De Kamervoorzitter stelde in het licht, dat het absoluut noodzakelijk is de door deze gebeurtenissen verzwakte regering te saneren. Vastgehouden dient evenwel te worden aan de homo geen-katholieke regeringsformule. Verwacht mag thans worden, dat na de bijeenkomst van het parlement op 8 November a.s. snel tot een wijziging van de C.V.P.-regering zal worden overgegaan. V ALLERLEI RECHT. Britse marine bij herdenking van landing op Walcheren. Behalve door de reeds aangekondig de deputatie van drie officieren, zeven schepelingen en een vlootpredikant zal de Britse marine bij de jaarlijkse herdenking van de landing op Wal cheren op 4 November 1944 zich ook nog doen vertegenwoordigen door twee schepen, de M.L. 6012 en de L. C.T. 404. Deze marinevaartuigen ma ken deel uit van de Britse Rijnflottil- le. Zaterdag a.s. arriveren zij voor Vlissingen, Maandag vertrekken zij weer. WESTKAPELLE IN HET VAANDEL VAN DE ENGELSE MARINE. De Engelse Marine heeft aan de bur gemeester van Westkapelle doen weten, dat zij heeft besloten, om in haar vaan del, onder de namen van plaatsen waar Engeland in de laatste eeuw belang rijke oorlogshandelingen verrichtte, de naam Westkapelle te doen opnemen. MIDDELBURG. Officiële ontvangst der Marinierskapel. Zaterdagavond om 8 uur zal de Mari nierskapel een taptoe geven op de Markt. De taptoe duurt precies een half uur en eindigt met het spelen van het Wilhelmus. Na de taptoe wordt een mars door de stad gemaakt, waarbij de volgende route wordt genomen: Lange Delft, St Pieterstraat, Balans, Korte Burg, Groenmarkt, Nieuwe Burg, Markt. Na deze rondgang zal de kapel in het stadhuis door B. en W. worden ontvangen. A.R.-kiesvereniging vergaderde. Onder voorzitterschap van de heer J. S. Hoek vergaderde Woensdagavond in het C.J.M.V.-gebouw de AR.-klesver- eniging „Nederland en Oranje,,. Tot lid van het Centraal Comité koos de vergadering de heer A. Schout te Vlissingen en tot zijn plaatsvervan ger de heer J. Hommes te Nieuwdorp. Na enige bespreking ging men accoord met de door het Centraal Comité voor gestelde wijze van candidaatstelling van leden der Tweede Kamer. Zeer uitvoerig werd het eerste con cept-program van actie voor de Kamer verkiezingen 1952 behandeld. Tegen de vorm had de vergadering ernstige be zwaren. Men achtte het niet alleen te uitvoerig, maar ook qua taal en stijl niet geschikt voor deze tijd. Op tal van arti kelen werden daarna amendementen voorgesteld. Deze zullen de afgevaar digden der K.V. op 10 November a.s. in de vergadering van het Prov. Comité naar voren brengen. AAGTEKERKE. Mond en klauwzeer. Bij de Gebr. de Visser is onder het vee een geval van mond en klauwzeer geconstateerd. ZOUTELANDE. Gemeenteraad. Maandagavond, 5 November hoopt de gemeenteraad te vergaderen. Ledenvergadering van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. De Vereniging voor Vreemdelin genverkeer hield haar ledenvergade ring in „De Rode Leeuw" onder voor zitterschap van de heer G. Gabriëlse. Door de secretaris, de heer J. Jobse, wordt medegedeeld, dat er in het af gelopen seizoen 2200 gidsen zijn ver spreid en dat de badplaats is bezocht door 5929 personen in het afgelopen seizoen, waarvan 1620 in de pensions en 2451 in gemeubileerde woningen en gemeubileerde kamers en 1858 kampeerders. Het vorig jaar zijn er 4981 perso nen geweest. Er zijn 285 strandtenten geplaatst tegen 267 in 1950. De be groting voor 1952 werd aan de leden vergadering aangeboden, waarbij de baten zijn geraamd op f 5600 en de lasten op f 3575, zodat er een batig slot werd geraamd van f 2025. Dit batig slot zal worden aangewend voor gedeeltelijke financiering van het betonnen pad, dat nog in dit jaar zal worden aangelegd, tussen de over gang bij „De Rode Leeuw" en „Sant- vlught". Oud-directeur van Conserven» fabriek te Krabbendijke verongelukt Bij een ongeluk ten Noorden van het centrum van Antwerpen is de heer C. Lammerts, directeur van de N.V. Conservenfabriek „De Westhoek" te Oud-Gastel, om het leven gekomen. Een laborant van deze fabriek, de heer Wille, die naast de heer Lam merts zat, werd licht gewond. De auto kwam in botsing met een tankwagen. De overledene, die gehuwd was en drie kinderen had, was, voordat hij bij „De Westhoek" directeur werd, directeur van de Conservenfabriek te Krabben dijke. KAPELLE. Herdenkingsdienst Kerkhervorming. Woensdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk te Kapelle een buitengewone dienst gehouden ter herdenking van de Kerkhervorming. Deze dienst werd geopend door ds Jebbink, Ned. Herv. Predikant te Kapel le. Ds A. van Gruppen, Chr. Ger. Predi kant te Biezelinge sprak vervolgens, als mede ds L. Sehellevis Ned. Herv. Predi kant te Biezelinge. Het slotwoord werd gesproken door ds J. v. d. Leek, Geref. Predikant te Kapelle. KLOETINGE. Ver. van Oud-leerlingen vergaderde. Woensdagavond hield de Vereniging van Oud-leerlingen van land- en tuin- bouwcursussen haar algemene vergade ring. Na een kort openingwoord door de heer W. P. Beye, vertelde de secretaris, de heer J. de Jonge iets over de winter- werkzaamheden. Het ligt in de bedoe ling enkele lezingen te organiseren en wel over ziektebestrijding en een reis naar Italië. Tijdens de rondvraag stelde de heer v. d. Linden voor iemand van de N.F.O. uit te nodigen tot het geven van lezingen in cursusvorm over grondon derzoek en bemesting of een ander on derwerp. De leden gingen hiermede in principe accoord. Ook bleek er belang stelling te bestaan voor een snoeidag. Na de pauze hield de heer A. van Oosten, hoofdassistent van de Rjjkstuin- bouw-voorliöhtingsdienst, een causerie over zijn reis naar Amerika en de teelt \an klein fruit aldaar. Met het vertonen van een serie prachtig gekleurde licht beelden, zowel op algemeen als op agra risch gebied, besloot de heer van Oosten zijn lezing. WEMELDINGE. Vergadering Kunstmestgroep. Maandagavond vergaderde de Groep Wemeldinge van de Zeeuwse Coöp. Kunstmestfabriek onder voorzitter schap van de heer M. C. Linden- bergh. De bestuursleden Jac. Burger Fz. én Joh. de Groene Az. werden herko zen. Bij de behandeling van de versla gen der Z.C.K: en de E.N.C.K. gaf de voorzitter een uitvoerige toelichting op de balans der E.N.C.K. en deelde een en ander mede over de toestand en de gang van de zaken der fabriek te Vlaardingen. De vergadering sprak haar voldoe ning uit inzake de aflevering der kunstmeststoffen. Alleen zou men graag jute balen hebben inplaats van papieren zakken. WOLF AARTSDIJK. Verkoping. Woensdag werd in Hotel Ossewaarde publiek door de notaris Jonkers ver kocht, een woonhuis staande in de Dorpstraat ten verzoeke van de Gez, v. d. Kreeke, Koper werd de heer J. L. Goetheer, voor de som van f2.480. KAMPERLAND. Vergadering A.R.-Kiesvereniging. Dinsdagavond kwam onder voor zitterschap van de heer I. Tange de A.-R. Kiesvereniging bijeen. Geko zen werden als afgevaardigden naar het Prov. Comité de heren M. Douw, J. M. Filius, L. Flipse en J. G. Mar- cuse en naar de Centrale Tholen H. de Bruin, J. G. Marcusse en P. Leen- dertse. Vervolgens gaf de voorzitter een toelichting op het voorstel inzake de candidaatstelling 1952 en het con cept-program van actie. KORTGENE. Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdagmiddag hield de Bond van Plattelandvrouwen, afd. Noord-Beve land, in de Korenbeurs alhier een ver gadering, waartoe ook waren uitgeno digd de Plattelandsmeisjes en de leer lingen der Landbouwhuishoudschool, deze school. Vertoond werd de leerzame alsmede het onderwijzend personeel van film „Kent Uw industrie". Het zang koortje verleende medewerking. Voorts werd een aardige verloting gehouden. Voor deze bijeenkomst bestond goede belangstelling. BRUINISSE. Verlichting Ned. Herv. Kerk. Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk hebben de aanleg van de verlichting in de Ned. Herv. Kerk in aanbouw opgedragen aan de laagste inschrijver de heer S. J. P. Jumelet te Bruinisse. Orgelklanken uit Schoondijke in de aether. Op Maandag 5 November zal, tussen 11.15 en 12 uur v. m. over Hilversum II een orgelbespeling uit de Ned. Herv. kerk te Schoondijke worden uitgezon den. De organist Dolf Hendrikse te Haarlem, lid van de orgelraad der Gen. Synode van de Ned. Herv. Kerk zal het nieuwe kerkorgel bespelen. Chr. Besturenbond W. Zeetrwsch- Vlaanderen opgericht. Onder leiding van de heer H. Leusink, districtsbestuurder van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland, Is dezer dagen opgericht, een Chr. Bestu renbond West-Zeeuws-Vlaanderen. Onder deze Besturenbond ressorteren de plaatselijke afdelingen van werk nemers-vakbonden aangesloten bij het C.N.V. Tot voorzitter is gekozen de heer G. Passchier, Cramsbergstraat 7, Schoon dijke. Secretaris de heer R. Boer, Pr. Mauritsstraat 23, Oostburg. Penning meester de heer W. de Graaf, Tol 013, Schoondijke. TERNEUZEN. Lasdemonstraties In de Ambachtsschool. De Bond van Smedenpatroons or ganiseerde een lasdemonstratie-avond (Ingez. mededeling, advert schiet de pijn in Uw lenden en kunt ge U niet meer oprichten. Omstanders heb ben moeite om U te geloven en denken dat U overdrijft, zo snel overvalt U wat men „spit in de rug" noemt. Laat U niet kwellen door de hevige pijn die de ge ringste beweging U veroorzaakt. Drie maal' daags flink wrijven met Akkers Klooslerbalsem, het onvolprezen middel waarvan de warmte-opwekkende bestand» delen diep in de weefsels doordringen en de oorzaak van de pijn snel verjagen. In korte tiid zult gij zeggen: Akket's Kloosterbalsem - „geen goud zo goed". Men kan het zo stellen, dat iemand die ziek is recht heeft op geneeskun- kundige hulp, onverschillig of hij vol doende geld heeft om die hulp te be talen, dat iemand die invalide wordt recht heeft op een invaliditeitspen sioen, dat iemand die werkloos wordt recht heeft op een werkloosheidsuit kering, dat iemand, die een bepaalde leeftijd heeft bereikt recht heeft op ouderdomspensioen, enz., enz. Het zijn rechten, die ieder mens, levend in een georganiseerde samenleving, aan zijn burgerschap, zijn meewerken in die maatschappij, kan ontlenen. En wij mogen ons gelukkig prijzen, dat al deze sociale voorzieningen in Neder land tot zo hoge ontwikkeling zijn gekomen, dat niemand van gebrek behoeft om te komen. Nu is er echter iets anders: al deze sociale voorzieningen moeten betaald worden en ieder zal toch wel met ons eens zijn, dat er nauwlettend op moet worden toegezien, dat het geld. hier voor niet bijeengebracht wordt door sociaal onrechtvaardige maatregelen. Want dan zou men het paard achter de wagen spannen. De financiële commissie uit de Tweede Kamer heeft de vinger gelegd op een plek, waarvan men, gezien het voorgaande, wel kan zeggen dat het een ongezonde plek is. Door bittere noodzaak hiertoe gedwongen zoeken steeds meer Nederlandse huisvrouwen een werkkring buitenshuis. Ze heb ben in hun meisjesjaren een behoor lijk vak geleerd, ze overwegen dat het houden van een dienstmeisje of het nemen van een werkster voor een paar dagen in de week, minder geld kost dan de werkkring zal op leveren en dus gaan ze buitenshuis aan de slag. En dat toch terwijl velen van hen de hieraan verbonden gevaren (ten opzichte van de opvoeding b.v.) toch duidelijk zien. Na verloop van tijd echter wordt hun door de belas tingontvanger de rekening gepresen teerd: inkomsten van man en vrouw worden samengeteld, naar dat inko men worden zij aangeslagen in de in komstenbelasting, hetgeen ze aan loonbelasting hebben betaald wordt afgetrokkenmaar er blijft een behoorlijk bedrag te betalen over, want de inkomstenbelasting is nu een maal sterk progressief! En soms blijkt, dat zij maar beter thuis had kunnen blijven en zelf haar huishouden had kunnen doen, want die belasting en het loon voor het dienstmeisje bedra gen meer dan haar eigen loon. Wij achten het recht op een rede lijk deel van het door eigen inspan ning verdiende geld van hoger orde dan de hierboven omschreven rech ten. Deze laatste rechten uit onrecht te financieren lijkt ons een heel ern stige fout: het is dan ook te wensen, dat minister Lieftinck de suggestie van de Tweede Kamer niet verwerpt. in de Ambachtsschool te Terneuzen. De voorzitter van de Bondsafdeling, de heer A. J. Schieman uit Axel opende de bijeenkomst, waarna de heer Van 'tHoff een lezing hield over autogeen-lassen en de vele voordelen hiervan. Vervolgens werden enkele Ameri kaanse films over lastechniek .ver toond. Tenslotte werden tal van las demonstraties gegeven. De avond werd verzorgd door het Adviesbureau voor Autogeen Lassen (A.V.A.L.) te Rotterdam. L, Woensdagavond om half acht komt de raad van Oostkapelle bijeen ter be handeling van de begroting 1952. Benoemd tot badmeester van het bad lokaal van de Groene Kruisvereniging te Yerseke de heer J. Scheele Czn al daar. De te Bruinisse gehouden collecte voor het P.I.T. (Prot. Interkerkelijk Thuis front) bracht op f 113.67. In het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Bruinisse werd Dinsdagavond een gemeenteavond gehouden, waar ds van den Brink, aan de hand van een film een lezing hield over het leven van Luther. Te 's-Gravenhage slaagde met lof voor machinisten-examen practisch C de heer L. v. Sluijs te Zoutelande leer ling van de „De Ruyterschool" te Vlis singen. I Ingez. mededeling. advert.) AAGTEKERKE. Begroting 1952. Dinsdagavond kwam de raad der gemeente bijeen. Na opening der ver gadering feliciteerde de voorzitter de gemeentesecretaris met zijn verloving. Als enig punt van de agenda kwam de gemeentebegroting 1952 in behan deling. Bij de artikelsgewijze behan deling werden door enkele leden vra gen gesteld. Hierna werd de begro ting vastgesteld met een bedrag aan inkomsten van de gewone dienst van f49.617.78 en uitgaven eveneens f49.617.48. De kapitaaldienst gaf een nadelig saldo van f4176.80. De begro ting werd met algemene stemmen aangenomen. SINT LAURENS. Verlaging van de personele belasting. Wanneer het raadsbesluit van Woensdagavond wordt goedgekeurd, dan zullen de inwoners volgend jaar minder personele belasting moeten betalen. De burgemeester, de heer J. W. van 't Hoff, wees er op, dat men er naar streeft de druk voor de in woners te verlichten. St. Laurens is nu deels in de 7e, deels in de 8e klas se ingedeeld. Daardoor betalen de be woners aan de Noordweg meer perso nele belasting dan zij, die aan deze weg in Middelburg wonen. Voorge steld werd de gemeente geheel in de 6e klasse in te delen. De opbrengst voor de gemeentekas wordt daardoor f8625 per jaar, terwijl de tegenwoor dige opbrengst f 10.500 bedraagt. Vol gens de burgemeester kan het ge meentelijke budget dit nadelig ver schil dragen. Voorts werd besloten de Alg. Poli tieverordening te wijzigen, waardoor de bewoners van Middelburg, die we gens drankmisbruik op de zwarte lijst zijn geplaatst, niet langer in St. Lau rens sterke drank kunnen krijgen, 't Voorstel tot het aanvragen van een voorschot uit 's Rijks kas t.b.v. het aanbrengen van closetten met water spoeling in de woningen der woning bouwvereniging „Huis en Hof" werd z.h.s. aangenomen. Volgens de voorzit ter zijn de bewoners bereid de daar uit voortvloeiende huurverhoging te betalen. Het vergaderlokaal werd gra tis ter beschikking gesteld voor het houden van een E.H.B.O.-cursus. De rekening over 1950 werd voorlopig vastgesteld met een batig slot van f521.28. De gemeentebegroting voor 1952 werd aangeboden. Voor onvoor ziene uitgaven is f 2827 uitgetrokken. SINT ANNALAND. Nieuwe brandweercommandant benoemd. De voltallige raad vergaderde Dins dag. De Bank van Ned, Gemeenten stelde voor het crediet ad f 45.000 voor 1952 te verlengen, waartoe werd be sloten. De gemeentebegroting 1952 werd voorlopig vastgesteld, nadat de voor zitter een rapport van de commissie van onderzoek had voorgelezen, waarin tot goedkeuring werd geadviseerd. De cij fers van de gewone dienst zijn f 109.281.94 in ontvang en uitgaaf met een post onvoorzien van f 1.801.56. Kapitaaldienst: f299.128.72 uigaven, f53.711.79 inkomsten, slot f245.416.93. De gemeenterekening 1950 toonde aan f 244.802.92 en aan uitgaven f 244.268.41, voordelig saldo f 534.51. De aftredende leden van de woon ruimtecommissie werden herbenoemd. De heer Goedegebuure vroeg, of er nog geen klachten over deze commissie wa ren ingekomen, hetgeen de voorzitter ontkennend beantwoordde. Daarna deelde de voorzitter mede, dat B. en W. de brandweercommandant W. Goedegebuure op zijn verzoek per 1 November a.s. eervol ontslag heeft verleend. Als opvolger werd benoemd Adr. Burgers Fzn.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2