Speciale Kamer voor grondwetsherziening, soepele bepaling omtrent Nieuw-Guinea Egyptische regering kondigt ^drastische stappen' aan NIEUWS k School der Geref* Gemeente te Middelburg jubileerde Prins Bernhard stelde havenradar te IJmuiden in werking De schedels van de Zeeuwen worden onderzocht* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voorstellen tot grondwetswijziging ingediend Uitbreiding Tweede Kamer tot 150# Eerste Kamer tot 75 leden Nieuwe versoberingen voor het Engelse volk SNIPPER Amerikaanse Protestanten waarschuwen Truman P= Originele navigatie. J Uitgave: Stichting „Zeéuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347: Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No, 2010 VRIJDAG 2 NOV. 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4,65 Mr W. F. E, baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Middelburg; J. dommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema. Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op ".39 u., onder 17.09 u.; Maan op 13.0 u., onder 19.32 u. Hoogwater op Zaterdag 3 Nov.: Vlissingen: 3.51 u. 2.28 m., 16.13 u. 2.29 m.; Terneuzen: 4.25 u. 2.43 m., 16.44 u. 2.44 m.; We- meldinge: 5.49 u. 1.85 m., 18.04 u. 1.90 mZierikzee: 5.31 u. 1.60 m., 17.50 u. 1.66 m. De regdring heeft thans bjj de Tweede Kamer ingediend de wetsontwerpen, betrekking hebbend op de aanstaande wijziging der grondwet. Zij heeft zich in het algemeen met de voorstellen der Staatscommissie bunnen verenigen. De voorstellen der regering honden in: instelling van een Kamer voor de grondwetsherziening; opneming van bepalingen in de nieuwe grondwet met betrekking tot de overgang naar een nieuwe rechtsorde (met een speciale bepaling omtrent Nieuw-Guinea, die zo soepel mogelijk is gesteld met het oog op de bestaande onzekerheid omtrent de toekomstige status van dit gebied); uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer tot 150 en van dat der Eerste Kamer tot 75; verlaging van het passief kiesrecht voor Tweede Kamer en Prov. Staten tot 23 jaar, doch handhaving van de leeftijd van 30 jaar voor de Eerste Kamer. In de eerste plaats gaat de regering accoord met het meerderheidsvoorstel* 3er Staatscommissie tot instelling van een Kamer voor grondwetsherziening. Bij acht deze meer representatief dan nieuw verkozen Staten-Generaal en is van mening, dat grondwetsherzie ning in de loop van een parlementaire periode mogelijk moet blijven zonder de continuïteit in de samenwerking tussen regering en Staten-Generaal te schaden. Deze zou in gedrang ko men door een tussentijdse ontbinding der Kamer. Een aparte Kamer ver dient dus voorkeur. Er zal uiteraard slechts één zitting zijn, die duurt tot over de voorstellen is beslist. Daar na houdt de Kamer op te bestaan. Het wetsontwerp bepaalt, dat de werke lijke (plechtige) afkondiging en het tijdstip daarvan beslissend zijn voor het tijdstip van in werking treden der nieuwe grondwet. DE NIEUWE RECHTSORDE. In het wetsontwerp is geen bepaling omtrent de Nederlands-Indonesische Unie opgenomen, daar de regering er van is uitgegaan, dat de grondwetten aanzien daarvan niet als bron van recht kan worden beschouwd. Neder land werkt immers slechts als partner mede aan de vorming van het recht, waardoor deze Unie wórdt beheerst. De regering is van oordeel, dat in de nieuwe grondwet wel een speciale bepaling aan Nieuw-Guinea moet worden gewijd, die echter zo soepel mogelijk dient te zjjn geredigeerd, aangezien de bestaande onzekerheid wat de toekomstige status van dit gebiedsdeel betreft het niet gewenst maakt een gedetailleerde regeling te treffen. Zou echter met het noemen van de naam worden volstaan, dan zou een grondwettelijke regeling voor de sta tus van dit gebied voorshands blijven ontbreken. MET TWEE DERDEN MEERDERHEID. De regeling van de nieuwe rechts toestand, zo deze afwijkt van andere hoofdstukken der grondwet, dient te De regering van Churchill zal het Engelse volk de volgende week voor bereiden op nieuwe versoberingen, zo wordt te Londen vernomen. De rege ring zal maatregelen aankondigen om verdere achteruitgang van de beta lingsbalans tegen te gaan. Churchill zal in de eerste plaats trachten een einde te maken aan ver spillingen in de regeringsdeparte menten. Men verwacht, dat de minister van Financiën, Butler, onverwijld onder handelingen met het verbond van vakverenigingen zal gaan voeren. De regering zal de arbeidersorganisaties trachten te bewegen tot een gematig de houding en haar voordelen aanbie den, die gebonden zijn aan verhoging van de productiviteit in de vorm van premies, verhoging van de tarieven voor overuren, enz. Churchill zal in het begin van het volgende jaar een conferentie van premiers van het Britse Gemenebest beleggen. De besprekingen in Korea. Geen eenstemmigheid over „contactlijn". Donderdagavond heeft de woord voerder van de Ver. Naties, luitenant kolonel Hill, verklaard, dat uit de besprekingen van de sub-commissies van Donderdag is gebleken, dat er algemene overeenstemming bestaat tussen de communistische en de ge- alliëerde voorstellen voor een buffer- zóne voor het gedeelte tussen Koem- hwa en de Koreaanse oostkust. Er waren echter grote verschillen van opvatting over een „contactlijn" tus sen Koemhwa en de westkust. Vol gens de Verbondenen ligt de linie, zoals de communisten zich die den ken, in het algemeen ten Zuiden van de feitelijke gealliëerde linies. Hill zei, dat de V.N. nu een grondig begrip hebben van het communistische voor stel, doch dat er geen overeenstem ming is bereikt. Amerikaanse troepen ongedeerd bij atoomontploffing. Op het proefterrein bij Las Vegas in Nevada is Donderdagmiddag de eerste proef met een atoomontplof- ding genomen, waarbij grondtroepen betrokken waren. Duizend speciaal opgeleide man schappen hadden in de „frontlinie" gevechtsstellingen ingenomen, loop graven en eenmansgaten gegraven en verbindingslijnen aangelegd. De troepen zijn ongedeerd „uit de slag gekomen". In een mededeling van de commissie voor atoomenergie wordt gezegd, dat de proefneming veel belangrijker inlichtingen zal ver schaffen dan verwacht werd. geschieden bij een wet, waarvan het ontwerp door beide Kamers met twee derden der uitgebrachte stemmen is aangenomen. Het volgen van de pro cedure voor grondwetswijziging wordt door de oplossing der regering over bodig. Verder is de bepaling opgeno men, dat in de te nemen beslissingen het vertegenwoordigend lichaam van Nieuw-Guinea, of, zo dit ontbreekt, althans vertegenwoordigers der bevol king worden geraadpleegd. Wat de status van Suriname en de Ned. Antillen betreft dient te wor den uitgegaan van de bestaande rechtstoestand. In de ontworpen rege ling is vooropgesteld, dat de betrek kingen met deze gebieden in een sta tuut worden geregeld. Een bepaling daaromtrent dient na de totstand koming der definitieve rechtsorde ge handhaafd te blijven. Enige andere bepalingen, die tot dat tijdstip van kracht blijven, kunnen dan zonder meer vervallen. DE STATEN-GENERAAL. Verder stelt de regering voor het aantal Tweede Kamerleden uit te breiden tot 156 en dat der Eerste Kamer tot 75. De éne drie jaar die nen 38, de andere drie jaar 37 Eerste Kamerleden af te treden. Een additioneel artikel maakt het mogelijk deze wijziging wat de Tweede Kamer betreft reeds voor de volgende verkiezingen te doen ingaan. Bepaald is n.l., dat binnen twee maanden na de totstandkoming der grondwetswijzi ging de Tweede Kamer wordt aan gevuld aan de hand van de uitslag der laatste verkiezingen. In een andere additionele bepaling is een voorschrift opgenomen, dat ver hoedt, dat nieuwe groeperingen, ten gevolge van de verlaagde kiesdeler, hierdoor in de Kamer haar intrede doen, zolang de wetgever zich over deze zaak niet heeft uitgesproken. Be paald is, dat voor de nieuwe plaat sen niet in aanmerking komen lijsten, aan welke bij de laatste verkiezingen geen zetels zijn toebedeeld. Tenslotte stelt de regering voor het passief kiesrecht voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten te ver lagen tot 23 jaar. Wat de Eerste Kamer betreft wil zij echter vasthou den aan de 30-jarige leeftijd. Toestand in Suez-kanaalzöne spitst zich toe. De Egyptische regering heeft de Britse militaire autoriteiten medegedeeld, dat zü „drastische stappen" zal nemen, indien de Britse troepen niet ophouden een agressieve houding jegens de Egyptische politie in de Suez-kanaalzone aan te nemen. Donderdag zijn opnieuw negen Egyptische politiemannen en een bur ger wegens anti-Britse bedrijvigheid uit de kanaalzone gezet. Een Britse militaire woordvoerder heeft medegedeeld, dat de gezinnen van leden der Britse strijdkrachten in zeven beschermde gebieden zullen worden ondergebracht. Voor enige honderden gezinnen zal hier geen ONTPLOFFING IN AARDAPPELMEELFABRIEK. In de volop draaiende Coöp. Aard appelmeelfabriek „Wildervank en om streken" te Eexterveenschekanaal stagneerden gisteravond de werk zaamheden door een tekort aan stoom. Enkele arbeiders begaven zich naar de machinekamer. Op dat ogenblik ontstond een ketelontploffing. Tien arbeiders werden gewond, geen hun ner echter levensgevaarlijk. De ontploffing is vermoedelijk ont staan tengevolge van het scheuren van een vlampijp, waardoor het ketel water in het vuur kwam. In de fa briek is een vrij ernstige ravage aan gericht. HANDEL IN PLUIMVEE BEPERKT, In een beschikking in de Staats courant wordt het vervoeren van pluimvee, anders dan met afgeknipte staart, verboden, tenzij dit vervoeren, zulks tot een maximum van 30 die ren, geschiedt van pluimveehouder tot pluimveehouder. Het vervoer van ééndagskuikens valt buiten dit ver bod. Overigens is slechts de handel en het vervoeren van pluimvee, dat voor de slacht bestemd is en dat dan als zodanig gekenmerkt wordt door het afknippen van de staart, toe gestaan. De eenmaal tot slachtpluim- vee bestemde hoenders mogen niet op de pluimveebedrijven terugkeren. r kl k Generaal Eisenhower vertrekt van avond uit Parijs naar de V.S. voor besprekingen met Truman en andere hoge Amerikaanse functionarissen. -» De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, is Donderdag met zijn delegatie te Parijs aangeko men ter bijwoning van de Alg. Ver gadering der V.N. De West-Duitse regering heeft de ratificatie van het plan-Schuman door de Nederlandse Tweede Kamer met vreugde begroet, aldus een woordvoerder te Bonn. Tot de gearresteerden in de zaak van de beweerde ontvreemding van docu menten van de dienst van het mijn wezen te Bandoeng behoort ook dr ir G. Terbruggen, hoofdvertegenwoor diger van deze dienst. De minister van Justitie, mr H. Mulderije, heeft gistermiddag in de Ridderzaal de con ferentie, die uitgaat van het „Institut International pour l'unification du Droit Privé", geopend. In een stamp volle raadszaal van Velsen-IJmuiden is gistermiddag met een bijzondere raadszitting het 75-jarig bestaan van Noordzeekanaal en IJmuiden op plechtige wijze gevierd. De heer J. Roorda te Ter Apel, die benoemd verklaard was tot lid der Tweede Kamer in de vacature-Tuin (Arb.), heeft die benoeming niet aanvaard. In zijn plaats is benoemd verklaard de heer mr G. L. P. Warburg, advo caat te Groningen. Woensdagavond werd op het Damrak te Amsterdam bij het Victoriahotel een 43-jarige vrouw door een tram aangereden. Ernstig verwond is zij naar een der ziekenhuizen overgebracht. Donder dagochtend is zij overleden. plaats zijn; zij zullen naar Engeland worden gezonden. In een communiqué van het hoofd kwartier der Britse marine in het Suezkanaal wordt gezegd, dat de Britse eenheden zodanig zijn gesta- tionneerd, dat het hoofd geboden kan worden aan ev. arbeidsmoeilijkheden in het kanaal. De marine heeft tot nu toe 220 schepen door het kanaal geholpen, waarvan 100 niet-Engelse. Het nieuwe convooistelsel werkt be vredigend. Een Egyptische „waakzaamheids- en bevrijdingsgroep" heeft mede gedeeld, dat elke Egyptenaar, die wordt schuldig bevonden aan samen werking met de Britse troepen, ge geseld zal worden en dat op zijn ge zicht in het openbaar met een rood gloeiend ijzer een merk zal worden gedrukt. KOREA VRIJWILLIGERS KEERDEN TERUG. Het was kwart over elf, toen de eerste Koreavrijwilligers, die gister morgen met de „General C. C. Bal- lou" te Rotterdam waren aangeko men, voet aan wal zetten. Ze waren met 36 man, Nederlanders, Fransen en Belgen. Van de Nederlanders wa ren er 9 ziek of gewond. 10 anderen waren nog van het oorspronkelijke detachement, die om verschillende redenen in Korea waren achter gebleven. Rode Kruis korps heeft 10.000 leden. Leerling-helper uit Zuid-Beveland maakte het getal vol. De sterkte aan ingeschrevenen bij het commando voor het Rode Kruis Korps bedraagt op de kop af 10.000, n.l. 5311 mannen en 4689 vrouwen. De 10.000ste ingeschrevene is de leer ling-helper H. Polderdijk van de afd. Zuid-Beveland-West van het Ned. Rode Kruis. Hem zal als aandenken aan dit feit een verbandtas met in scriptie en inhoud worden aangeboden. „Benoem geen ambassadeur bij het Vaticaan!" Het algemeen bestuur van de Na tionale Raad van de Kerken van Christus, die de meeste protestantse en oost-orthodo"e kerkgangers in de V.S. vertegenwoordigt, heeft president Truman gewaarschuwd, dat, indien hij de benoeming van een ambassa deur bij het Vaticaan niet intrekt, de tegenstellingen, die in Amerika hier door zijn opgewekt, nog erger zullen worden. Het bestuur heeft een comité ge vormd, dat een program zal opstel len om de Amerikanen over de kwes tie in te lichten en met andere pro testantse groepen, die zich ook tegen het zenden van een ambassadeur naar het Vaticaan verzetten, samen te werken. Een Britse constellation ver trok van Karachi met bestem ming New Delhi. Een andere Conniebestemd voor Calcutta, stond op de startbaan klaar. Na dat het Britse vliegtuig gestart was en gestegen was tot de voor geschreven hoogte, rapporteerde de piloot, dat een ander vlieg tuig op dezelfde hoogte een paar meter achter hem vloog. Kon de verkeerstoren hem hierover ter stond uitleg geven? De verkeers leider begon onmiddellijk koorts achtig te zoeken naar het ge heimzinnige tweede vliegtuig, dat zich in dit gedeelte van het luchtruim zou bevinden, maar zonder resultaat. In volkomen vertwijfeling stelde hij zich in verbinding met de piloot van het Calcutta-vliefftuig met de vraag of deze mogelijk een ander toe stel had gezien. „Mais oui", ant woordde de piloot„het is juist voor me Toen de verkeersleider in de toren hem vroeg wat hem be zielde om in Noord-Oostelijke richting te vliegen, terwijl hij naar Calcutta moest, haastte de piloot zich te antwoorden: „Ik dacht, dat die Connie ook naar Calcutta ging, dus, om mijn be manning de navigatie te bespa ren, volgde ik dat toestel maar..." 49 gewonde veteranen, die 19 landen vertegenwoordigen, welke deel uitmaken van de op Korea strijdende Verenigde Naties, werden op het stadhuis in New York ontvangen, waar onderscheidingen "werden uitgereikt. Op weg naar het raadhuis werd hun een hartelijke ontvangst bereid. In 5 minuten werd beslist. Goes gaat vijftien woningen op industrieterrein bouwen. Als de bouw van de 15 woningen aan de Pasteurstraat op 't industrieterrein te Goes zo snel gaat als de spoedeisende vergadering van de raad duurde, die gisteren over deze bouw moest beslissen, welnu dan mag de gemeente niet kla gen. Nog geen vijf minuten duurde de vergadering waarin tevens besloten werd in verband met deze bouw bijdra gen uit 's Rijks kas aan te vragen. De woningen worden van hetzelfde type als die, welke reeds op het in dustrieterrein zijn gebouwd. DE HEER D. KASSE 25 JAAR SCHOOLHOOFD. Met een bijeenkomst In het kerkgebouw der Geref. Gemeente te Middelburg is gisteravond het 25-jarig bestaan van de school dezer gemeente herdacht, terwijl tevens de heer A. Kasse zijn zilveren jubileum als schoolhoofd vierde. Ds A. Verhagen uit Kampen, destijds ere-voorzitter van de schoolvereniging, hield een herdenkingsrede, terwijl tal van genodigden felicitaties uitspraken. 1922 tot 1925 was er een ernstige in zinking, doch op 7 Juni 1926 werd de gemeenteraad verzocht twee loka len aan de vereniging in huur te geven. Zonder sollicitaties werd de heer A. Kasse benoemd tot hoofd. Nadat een psalm was gezongen, ging d L. Rijksen voor in gebed. Vervol gens sprak hij een welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen, die het kerk gebouw bijna geheel vulden. Hij her innerde aan het feit, dat de Here de school tot hiertoe heeft geholpen. Het was niet uit lust tot seperatisme, dat destijds de school werd opgericht, al dus de predikant, doch het was om de rechte verkondiging van het Woord Gods aan de kinderen. HERDENKINGSREDE. Ds A. Verhagen hield een herden kingsrede n.a.v. Ps. 48 10, Hij stond stil bij het feit, dat men geroepen was te denken, terug te denken en te ge denken. Hij wees erop, dat tijdens een vergadering van de S.G.P. in 1919 de gedachte opkwam een eigen school te stichten. Hij herinnerde verder aan het werk, dat wijlen ds Kersten daar voor heeft gedaan en hoe men begon met 68 kinderen. De predikant noem de de namen van hen, die het eerste bestuur vormden en waarvan de heer D. Janse thans nog deel uitmaakt. Voor de bouw van een eigen school werd destijds f 25.000.bijeen ge bracht, doch daar een schoolgebouw moest worden verzekerd, had men op principiële gronden bezwaren tegen de bouw van een eigen school. Van De „Belletrix" werd perfect binnengeloodst. Gistermiddag heeft Prins Bernhard op de ÏJmuidense kustwachtpost aan de monding van het jarige Noordzeekanaal de eerste havenradarapparatuur op het vasteland van Europa in bedrijf gesteld. Hij deed dit met een draai aan een schakelaar, waardoor de binnenkomende loodsboot „Belletrix'' als een lichtende stip verscheen op de beide grote schermen van deze hyper moderne apparatuur. De Prins heeft geruime tijd be langstellend i aar de gesprekken tus sen de kustwacht en de sehiper van de „Belletrix" geluisterd bij dit per fecte binnenloodsen, dat ondanks de zware, vloedstroom voor de kust pre cies langs een rechte lijn gebeurde. En hij had onverbloemde lof voor de manier, waarop de Nederlandse industrie in zo'n korte tijd de op dracht tot bouw van een havenradar in IJmuiden heeft uitgevoerd. Na de ingebruikstelling van het kostbare instrumentarium heeft de Prins aan de voet van de kustwachtpost een bronzen gedenkplaat onthuld. Amsterdams burgemeester, mr Arn. J. d'Ailly, zette van tevoren de voor delen van „radarisatie" uiteen. De burgemeester deelde mede, dat het gemiddeld 1000 uur per jaar in IJmuiden mist en dat de beloodsing van de schepen met behulp van radar het aantal daardoor vertraagde boten tot de helft zal kunnen terugbrengen, waaruit een directe besparing van ca. 1 millioen per jaar zal voort vloeien voor Amsterdam. Wie waren onze voorouders? Stammen de Westkappeiaars niet van de Noormannen af? Met het T.B.C.-onderzoek dat in Zeeland, gelijk bekend, op gedegen wijze wordt aangepakt, is de anthropologische afdeling van het la boratorium voor anatomie en embryologie van het Anatomisch Insti tuut der Rijksuniversiteit te Utrecht begonnen met een schedelonder zoek van de Zeeuwen. En dat onderzoek gaat nu niet zo zeer om de inhoud dezer schedels, dan wel om de vorm. Men wil namelijk eens wat meer weten over onze afstamming. Er zijn, om het maar wat populair uit te drukken, twee soorten schedels in omloop, „langschedels" en „rond schedels". De eigenaren, of eigenares sen, van de eerste soort heten bij de onderzoekers, „langschedeligen" ofte wel „donichocephalen" en de anderen „rondschedeligen" of „brachycepha- len". Men weet, en dat is het gekke eigen lijk, van de Afrikanen en de Papoea's mear af dan van de Nederlanders Het onderzoek wordt geleid door dr J. Huizinga, de hoofdassistent van prof. dr W. A. Mijsberg, de hoogleraar- directeur van 't Anatomisch Instituut, in samenwerking met dr P. Glazema te Amersfoort, directeur van de Rijks dienst voor 't Oudheidkundig Bodem- otnderzoek in Nederland. De laatste heeft in het gehele land opgravingen verricht en stelt alle schedels en ske letten die bloot komen ter beschikking van het onderzoek, IN ZEELAND. Bjj opgravingen gedaan op Walche ren, Zuid-Beveland en Noord-Bevel and kwam men tot de ontdekking, dat de mensen, die daar in de zestiende eeuw begraven werden, in steeds gro ter verhouding tot de langschedeligen behoorden terwijl naar het Oosten toe een steeds groter percentage behoorde tot de rondschedeligen. Vroeger werd dat eenvoudig ver klaard. De langschedeligen waren af stammelingen van de Noormannen, die in de negende eeuw ons land, en in het bijzonder Zeeland zouden zijn binnengevallen, en het is bekend, dat de inwoners van Westkapelle er enigs zins trots op zijn van koning Roerik en zijn kloeke Noormannen af te stammen. Het is wel jammer voor de West kappeiaars, doch die stelling is op los se schroeven komen te staan door schedelvondsten op Schouwen-Duive- land. Ook daar lagen in het Westen meer langschedeligen dan in het Oos ten maar de geschiedenis wil nu een maal, dat er helemaal geen Noorman nen voor een langer verblijf hebben vertoefd, hoogstens een keertje om te roven. Er is daarom nog een andere verkla ring. En wel, dat de Friese invloed hier groot is geweest. Ook de Friezen waren, en zijn nog, langschedeligen. Ook acht men het niet onmogelijk, dat niet de Friezen de immigranten wa ren, maar de rondschedel-gen die dan vanuit het Oosten zouden zijn geko men. Om dat echter met enige zekerheid uit te maken, heeft men nog vele goed gedateerde vondsten van skeletten no dig. Waarvoor dient nu echter het onder zoek van de nog levende bevolking, zal men zich nu afvragen. Welnu, men wil onderzoeken in hoeverre wijzigin gen zijn ontstaan. Hierbij kan dan in het oog worden gehouden, dat een eilandenbevolking zich niet zo gemak kelijk verplaatst en veel meer aan de grond gebonden is. Volgende maand zal een uitgebreid onderzoek te Westkapelle worden ver richt, dat niet alleen uit natuurhisto risch oogpunt bezien zeer interessant is maar ook taalkundig. Volgens jaar begint men dan met onderzoekingen op Schouwen-Duiveland. Hij was reeds adviseur van de school vereniging. Ds Verhagen herinnerde aan de moeilijkheden, die er waren, omdat de school voortdurend uitbreid de en de druk, waaronder men in de oorlogsjaren leefde. Hij dankte het personeel voor de opofferingen, die men zich in die jaren heeft getroost en waardoor de kinderen toch les kregen. Het aantal leerlingen bedraagt thans 256, waarvan 30 het voortgezet lager onderwijs volgen. Begon men met twee leerkrachten, thans zijn er zeven werkzaam. De predikant her dacht hen, die door de dood zijn weg genomen, o.w. 4 leerlingen. Tenslptte feliciteerde ds Verhagen het bestuur en de heer Kasse met het jubileum, waarna hij nog een vermanend woord tot de ouders sprak. GELUKWENSEN. Namens het schoolbestuur wenste de heer A. J. Schot de heer Kasse geluk. Hij dankte hem voor zijn toe wijding en fjver en bood een koffer schrijfmachine aan, waarna hij de heer D. Janse een kist sigaren over handigde. De heer A. Job~e sprak na mens de oud-leerlingen het school hoofd toe en bood hem een nieuwe fiets aan. Een orief van de inspec teur van het L.O., de heer A. A. Leenhouts, die wegens ziekte verhin derd was, werd voorgelezen. Namens het gemeentebestuur feliciteerde de wethouder van onderwijs, de heer J. W. Kögeler, waarna ds Rijksen als voorzitter van de scholenbond geluk wensen aanbood. Hierna werd nog gesproken door ouderling J. de Kok namens de kerkeraad en door een af gevaardigde van de schoolvereniging te Meliskerke. DANKWOORD. In zijn dankwoord zei de heer Kasse, dat er geen plaats is voor zelfverhef fing. Hij wees op de reden, waarom een eigen school werd gesticht en vroeg zich af, of er resultaten waren bereikt. Hij feliciteerde het school bestuur, de ouders, personeel en ker keraad met het jubileum, terwijl hij dank bracht voor de felicitaties en de vele cadeaux. Nadat ds W. de Wit, predikant te Moercapelle, een slot woord had gesproken en ds Rijksen de sprekers had bedankt, sloot ds de Wit de bijeenkomst met dankgebed. Het verschil tussen Leger des Heils en Kruisleger, Gistermiddag vergaderde de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren o.l.v. de heer J. L. Dregmans. De voorzitter herdacht in zijn ope ingswoord de onlangs over leden burgemeester van Arnemuiden, de heer J. Langebeeke. De commandant van het Leger des Heils te Middelburg, kapitein P. Vons, hield hierna een rede over het ver schil tussen het Leger des Heils en het Kruisleger, dat tegenwoordig veel activiteit op Walcheren ontplooit. De kapitein gaf een uiteenzetting over het optreden van dit Kruisleger en het ontstaan ervan. Ook wees hij op de wijze, waarop door de mensen van het Kruisleger wordt gecolporteerd. Voorts vertelde de heer Vons één en ander over het verschil in uitmon stering van de korpsen. In verband met de geconstateerde onrechtmatige colportage hebben de burgemeesters de heer Vons na afloop van zijn toe spraak toegezegd, dat men al het mo gelijke zal doen om de ingezetenen op de hoogte te brengen van de wijze, waarop het Kruisleger optreedt en van het verschil, dat er tussen een bekende organisatie als het Leger des Heils en het Kruisleger bestaat. DE BILT ZEGT: Later meer bewolking. In de ochtend op vele plaatsen mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met in de middag plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1