Churchill zal nationalisatie van ijzer- en staalindustrie ongedaan maken Subsidie voor Ambachtsschool te Terneuzen SNIPPER NIEUWSk Tweede Kamer had veel waardering voor plan-Schuman „Overduin" te Oostkapelle officieel in gebruik genomen Burgemeester B* A* Th* M* Truffino gehuldigd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het Britse Kabinet bijeen Salarissen der ministers worden verlaagd Hervormingsdag* Gaat Pholien heen als eerste mioister? Opnieuw atoomont ploffing in Nevada Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. go, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2008 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 31 OCT. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J Iiuijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema. Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.35 u., onder 17.13 u. Maan op 10.35 u., onder 17.35 u. Hoogwater Donderdag 1 Nov.: Vlissingen: 2.32 u. 2.29 m., 14.46 u. 2.29 m. Terneuzen: 3.03 u. 2.46 m., 15.15 u. 2.44 m. Wemeidinge: 4.26 u. 1.90 m„ 16.40 u. 1.85 m. Zierikzee: 4,12 u. 1.63 m., 16.28 u. 1.59 m. Dinsdag is het nieuwe Britse Kabinet anderhalf uur bjjeen geweest. Het moest de rede van de Koning opstellen, die lig volgende week b« de opening van het Parlement zal uitspreken. De rede, die een overzicht geeft van het legeringsprogramma, zal aanwijzen, wanneer en hoe Churchill denkt ziin be lofte in te lossen om de ijzer- en staalindustrie te de-nationaliseren. Mogelijk zal de rede ook schetsen, hoe de minister van Financiën, Butler, de drei gende economische crisis wil aanpakken. heeft Eden heeft op de Kabinetszitting verslag uitgebracht over de dringen de maatregelen, die hij zou nemen om tot' overeenkomst inzake het Per zische oliegeschil komen. Dinsdagavond heeft Churchill be kend gemaakt, dat hij zijn salaris als premier heeft verlaagd van f 100.000 tot f70.000 per jaar. Het salaris van de ministers zal worden verlaagd van f50.000 tot f40.000 per jaar. Die van de ministers met lagere rang (f 15.000 tot f20.000 per jaar) zullen ongewij zigd blijven. Deze salarisverlaging zal gelden voor een periode van drie jaar of zoveel langer als de Britse herbewapening zal duren. MINISTERSBENOEMINGEN. Churchill heeft Dinsdag benoemin gen van nieuwe ministers bekend ge maakt. Harold MacMiilan is benoemd Wie vandaag wil stilstaan bij de kerkhervorming, waaruit onze protestantse kerken zijn voortgespro ten, denkt bewust of ongemerkt aan de onverschrokken Maarten Luther. Een man zoals God die bij uitzondering aan Zijn Kerk schenkt. De avond vóór Al lerheiligen bevestigde hij zijn 95 stel lingen aan de deur van de slotkapel te Wittenberg, opdat iedereen de gelegen heid zou krijgen deze te lezen. Deze moedige daad was aanvankelijk alleen bedoeld voor de ontwaking van zijn eigen gemeente. Een drukker uit de stad zag echter in dit opzienbarende ge schrift iets goeds voor zijn zaak en drukte er 1000 exemplaren van voor een verspreiding door alle Duitse staten en zo werd Luther's getuigenis het middel tot de doorbraak der hervor ming, die aan de volken van Europa het protestantse erfdeel schonk. Dit optreden kon Luther het leven kosten. Zo was het immers vóór hem de Boheem Johannes Huss vergaan? Alleen mensen met een innerlijke over tuiging en een sterk geestelijk bezit kunnen zo alleen de strijd aanbinden. Wie komt er niet onder de indruk van de bijzondere macht die er van deze man en zijn werk is uitgegaan op zijn tijdgenoten en op volgende generaties tot nu toe! In alles wat Luther zei, schreef en deed, stond hij in een zeld zame vrijheid, maar tevens in een hei lige gebondenheid aan het Woord. Hij heeft geen nieuw geloof uitgevonden. Zijn dienst op het kerkelijk erf is een taak van herstel geweest, opdat daar door vernieuwing zou komen. De kerk van Jezus Christus moest immers wor den teruggebracht op haar eigenlijke basis, waarvan zij in de loop der eeuwen weggerukt was. Daarvoor heeft Luther gestreden, nadat hg na lange, bange zieleworsteling door God Zelf in het volle licht van Zijn genade was ge plaatst. Uit de doolhof der kerkelijke voorschriften en uit de chaos der ker kelijke dwalingen mocht hij door de duidelijke evangelieprediking weer men sen roepen op de weg der Chr. vrijheid. De mens die zover komt dat hij de God der eeuwige liefde in Christuis ziet, wordt innerlijk vrij, geestelijk vrij. Dat 13 en blijft het voornaamste van onze erfenis der hervorming, want zo alleen komen wij mensen tot het belijden van het zaligmakend geloof. Zo alieen ko men wjj in de actieve dienst van Jezus Christus te staan. *7 o roept ook vandaag de herdenking f-1 der reformatie ons op tot ware dankbaarheid voor alles wat ons in en door Christus gegeven is. Kinderen der reformatie danken God in woord en Werk, in liefde en gemeenschap. Deze getuigendienst heeft Luther zijn tijd genoten voorgehouden voor kerk en staat, voor school en huisgezin, voor het openbare leven en het meer intieme leven. Vandaag willen wij toch zeker geen «dele eer brengen aan de voeten der hervormers, maar wel hun gedachtenis eren door aan de Geest van Jezus Christus toe te staan ons eigen leven te hervormen. Op een hervormingsdag gaan wij niet redeneren over de fouten en dwalingen van anderen, maar gaan Wj ons wel bezinnen op de vraag wat Christus van ons verwacht. Vandaag moet er niet worden gesproken over de ware kerk en valse kerken, maar moe ten wij wel worden gemobiliseerd tot de geestelijke strijd voor de waarheid, opdat wfj en anderen met ons leven uit de vergeving der zonden, leven bij de gehele Bijbel, leven door de gehele Christus der Schriften. De herdenking der kerkhervorming hrenge ons dit jaar in alle protestantse h 5? tot een enthousiasme om het Evangelie van Jezus Christus de wereld in te dragen en over al Zijn gezindheid te openbaren! Tot dat doel men eertijds met deze jaarlijkse her denking begonnen. Zo alleen heeft zij iij alleen krijgt zij Gods goedkeuring. Luther, Zwingli en Calvijn en hoe die andere grote mannen uit die t«d ook mogen heten, kunnen ons nóch ïervormen, nóch zalig maken. Wij kun nen alleen maar van hen leren telkens ferug te keren tot Gods Woord en zelf net oog te richten op onze enige Mid delaar en Heer. Dan zal de reformatie nooit stilstaan, omdat de Kerk van Jezus Christus naar het woord van caivgn niet kan worden gedacht zonder opstanding, ja niet zonder vele opstan- dmgen. Zo wordt het weer: D o o r h e t geloof alleen. Zo blijft het: Soli feo Gloria! J. K. tot minister voor de Woningbouw en het plaatselijk bestuur, terwijl kapi tein Crookshank de nieuwe minister voor Openbaar Welzijn is, alsmede waarnemend leider der Lagerhuis fractie. Lord Simonds, voormalig rechter van het Hoge Gerechtshof, wordt Lord Kanselier, Thorneycroft minister van Handel en Lord Cherwell kwar tiermeester-generaal. Wijzigingen op komst in Belgisch Kabinet» Politieke waarnemers te Brussel zijn van oordeel, dat, zodra Koning Boudewijn uit Stockholm zal zijn te ruggekeerd, een wijziging in de ho mogeen-katholieke regering Pholien verwacht kan worden. Het homo- geen-katholieke karakter zal be waard blijven, doch eerste-minister Pholien zal vermoedelijk zijn plaats als premier afstaan aan de huidige minister van Verkeerswezen, Se- gers, of aan Paul van Zeeland. Pho lien zou dan zelf de portefeuille van Justitie gaan beheren. Verder zullen vermoedelijk Albert Coppé, minister v. Economische Zaken en Maurice Brasseur, minister v. Bin nenlandse Zaken, worden vervangen. Op 't beleid van Coppé inzake de prijs- beheersing is in kringen van de Katho lieke Volkspartij zeer veel critiek ge oefend, terwijl men aan minister Bras ser verwijt, dat hij het interne veilig heidsapparaat te sterk heeft willen uit breiden. Over de ook voor Nederland belangrijke vraag wie hen zullen opvol gen is nog niets met zekerheid te zeg gen. Er is een nieuw ministerie gevormd, dat verantwoordelijk zal zijn voor het vervoerswezen, de brandstoffenvoor- ziening en de energie-opwekking. Tot leider ervan is Lord Leathers, een voormalig minister voor het Verkeers wezen, benoemd. Hij zal er voor moe ten zorgen, dat de komende winter de kolen snel van de mijnen naar de fabrieken en woningen worden ver voerd. HARRIMAN NAAR LONDEN. Voor besprekingen over Perzische oliekwestie. Averell Harriman, Trumans speciale adviseur, wordt Vrijdag in Londen verwacht. Hij zal met Eden, de minister van Buitenlandse Zaken, een onder houd hebben over de Perzische olie kwestie. Ook de Britse ambassadeur in Per- zië, Shepherd, zal aan de besprekin gen deelnemen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op eigen initiatief afzonderlijke besprekingen met Britse en Perzische vertegen woordigers over de mogelijkheid van hervatting der Brits-Perzische olie besprekingen gevoerd. Gesuggereerd wordt, dat de V.S. trachten de Britten te overreden de verkoop van ca. 2 millioen ton Perzi sche olie toe te staan, die door de Anglo-Iranian in opslagtanks in Aba- dan is achtergelaten. Dinsdagmiddag is in Nevada voor de derde maal in de lopende serie proefnemingen van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie een atoomkernontploffing tewee gebracht. De ontploffing ging gepaard met een verblindende lichtflits, als het licht van een reusachtige foto-flits lamp, met bij het begin een lichte purperen tint. Daarna rees een kolom Witte rook op, die de vorm van een paddenstoel aannam, waarvan de kap uit de top van een omhoog schieten de steel kwam. In Las Vegas werd geen schok gevoeld binnen de tijd, die geluids golven nodig hebben om de 120 km tussen het prcefterrein „Yucca Flat" en de stad af te leggen. Dit zou erop wijzen, dat deze ontploffing aanzien lijk lichter was dan verscheidene ont ploffingen bij proefnemingen in Fe bruari j.l., toen tweemaal in Las Vegas ruiten sneuvelden. Vermoedelijk is de proefbom uit een vliegtuig geworpen. Britse troepen naar het Middel' landse Zeegebied. De Britse admiraltieit heeft mede gedeeld, dat de vliegdekschepen „Il lustrious" (25.000 ton) en „Triumph" (13.350 ton) order hebben gekregen zich gereed te houden om zo nodig troepen naar het Middellandse Zee gebied te vervoeren. Het ministerie van Oorlog maakte bekend, dat de derde infanterie divisie is aangezegd, dat zij naar het Midden-Oosten zal worden over gebracht. Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BEGROTING VOOR 1952 WERD GOEDGEKEURD. In de vierde algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-VIaanderen, welke gisteren te Terneuzen is ge houden, is na een uitvoerige bespreking besloten een bedrag, groot maximum f 2000.beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de Ambachtsschool te Terneuzen. Over de juiste grootte van het bedrag zullen nog nadere mede delingen volgen. Het besluit viel naar aanleiding van een vraag van de heer F. de Klerk, De school kampt, gelijk bekend, met ernstig ruimtetekort en men zou haar gaarne willen uitbreiden. Hiervoor is echter een half millioen nodig. De regering wil niets doen, indien de school zelf niet minstens f 30.000. suppleert. Ook van andere zijde wordt bijgedragen en daarom meende de heer de Klerk, dat de Kamer niet mocht achterblijven. Men deelde dit gevoelen, doch kon het niet direct eens worden over de vraag, of voor deze eenmalige subsidie het stamkapi taal aangesproken moest worden of dat het bedrag gefourneerd moest worden uit de lopende begroting. Men besloot tot het laatste, mits de minis ter van Economische Zaken er mede accoord gaat. Bij de aanvang van de vergadering A Arj< r' De wapenstilstandscommissie voor Korea heeft gisteren opnieuw te Pan Moen Djon over de bestandlinie ge sproken. Er werd geen vooruitgang geboekt. Het West-Duitse Kabinet heeft een wetsontwerp goedgekeurd betreffende het houden van vrije al gemene verkiezingen in geheel Duits land. De Italiaanse premier en mi nister van Buitenlandse Zaken, de Gasperi, heeft de Egyptische en de Perzische ambassadeurs ontvangen en lange besprekingen met hen gevoerd. De Soedanese partijen, die Egypte gunstig gezind zijn, hebben zich ver enigd in een nationaal front, dat zich ten doel stelt de Britten uit de Soe dan te verdrijven en tot een vereni ging met Egypte te komen onder de Egyptische kroon. De stakende New Yorkse havenarbeiders hebben gisteren het laden en lossen van mi litair materieel hervat. Voor het ove rige is er weinig verandering in de toestand gekomen. Volgens in Lima ontvangen berichten zou president Laureano Gomez van Columbia beslo ten hebben af te treden. Per 1 Sept. 1951 is benoemd tot directeur van het defensiestudiecentrum de lui tenant-generaal M. R. H. Calmeyer, van de generale staf. Op 79-jarige leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de heer E. H. Juckema van Burmania Baron Rengers van Warmenhuizen, Grootmeester-honorair van het huis van H. M. de Koningin en kamerheer in buitengewone dienst. De heer W. C. F. Scheps te 's-Gravenhage, die zich vooral op het terrein van de ker kelijke berichtgeving beweegt en naast de verzorging van een eigen blad voor een groot aantal Neder landse bladen werkzaam is, zal mor gen 35 jaar journalist zijn. CRITISCHE GELUIDEN VAN PROF. GERBRANDY. (Van onze parlementaire redacteur.) Het was een heel belangrijk onderwerp, waaraan de Tweede Kamer gister middag begon, n.l. de goedkeuring van het plan-Schuman. Zoals te verwach ten was, werd dit verdrag door bijna alle lracties ln de Tweede Kamer toe gejuicht. Natuurlijk waren er ook uitzonderingen. In de eerste plaats de communisten, die zich bij monde van Paul de Groot en Stokvis dermate fel verzetten, dat men zou gaan geloven, dat dit verdrag nog niet zo gek Is. En ten tweede hoorde men critisehe geluiden van de A.R. afgevaardigde, prof. Gerbrandy. Deze ging niet accoord met de motivering van zijn fractiegenoten Bruins Slot en Schouten, ook al is hij een voorstander van de federale ge dachte. Hg had zakelijke bezwaren, die eigenlijk hierop neerkwamen, dat Nederland er niet te best afkomt en dat de federalisten niet met hun belde benen op de grond staan, als zg dit verdrag beoordelen. Dit wetsontwerp is inderdaad een geliefkoosde materie voor de federa listen in de Kamer. Het beoogt de stichting van een gemeenschap voor kolen en staal. Ieder deelnemend land geeft zijn souvereiniteit op dit terrein prfjs om de eenwording van Europa te bevorderen. Het was een aan gelegenheid, die een groot politiek debat kon uitlokken. Welke integratie kan hierna tot stand gebracht worden? Zo ver is men eigenlijk niet gekomen. Dat kon ook moeilijk, want achter de regeringstafel miste men niemand minder dan de minister van Buiten landse Zaken, Stikker, die juist naar Parijs was vertrokken. Zijn veelheid van functies speelde hem ditmaal parten. En het bleek duidelijk, dat de Kamer zijn afwezigheid niet kon waarderen. Er bleef natuurlijk veel stof tot praten, maar in wezen verklaarden de heren Schmall (C.H.), van der Goes van Naters (Arb.), van Thiel (K.V.P.), Korthals (V.V.D.), Bruins Slot (A.R.), Nederhorst (Arb.), Wei ter (K.N.P.) en Schouten (A.R.) zich voor het ontwerp, omdat het hier gaat om eenheid of ondergang. Als de zaken zo staan, moet men risico's aanvaarden. Toch had men ook nog wel bezwa ren. De heer Nederhorst wees er b.v. op, dat onze ijzer- en staalindustrie verhoudingsgewijs maar klein is en nu wij de souvereiniteit daarover prijsgeven, moeten we goed beseffen, dat wjj daardoor onze investerings-, industrialisatie- en prijspolitiek niet geheel meer in eigen handen hebben. De heer Bruins Slot verweet de re gering conservatisme, omdat zij niet wil uitgaan van de nieuwe situatie, die een eigensoortige politiek met zich meebrengt. De te vormen gemeen schap mag n.l. geen verdragen slui ten met andere landen. Dat moeten de deelnemende landen apart doen. H« hoopte, dat de regering dit stand punt zou verlaten. Tijdens tie oorlog zijn in West-Berlijn ongeveer 3000 buitenlanders, groten deels gedwongen tewerkgestelden, overleden of bg luchtaanvallen gedood. Hieronder bevinden zich ook Nederlanders, die practisch allemaal op dit Duitse kerkhof ln de Franse sector begraven zijn. Het gemeentebestuur van Berlgn heeft een bedrag uitgetrokken om 25 November, de dag ln Duitsland voor de dodenherdenking, de graven met bloemen te versleren. HERSTELLINGSOORD VOOR PSYCHISCHE PATIËNTEN. werd o.m. medegedeeld, dat het be stuur, op verzoek van G.S., de heren de Meyer en van der Peyl heeft aan gewezen als vertegenwoordigers na mens de Kamer in de „havencommis sie Terneuzen". Op het verzoek van het bestuur van het comité ter behartiging van de Nederlandse belangen, verband hou dende met de ScheldeRijnverbin ding, zgn de heren van Waes, namens de Stichting v. d. Landbouw in Zee land en Baron Collot d'Eseury voor gesteld als lede van dit comité. De begroting 1952 werd goed gekeurd. Zg sluit op een totaalbedrag van f48.020.met een post onvoor zien van f450.en een batig saldo van f 460. In de rondvraag werd een voorstel van de heer van Liere om adhaesie te betuigen aan de door de raad van Terneuzen opgestelde motie betref fende de tijdelijke opheffing van het personenvervoer op de spoorlgn Ter neuzenHulst, verworpen, aangezien het goederenvervoer op deze lgngeen gevaar loopt. Eveneens werd verwor pen een voorstel om G.S. te verzoe ken het veevervoer per as voorrang te verlenen op de boot Breskens Vlissingen. Wèl zal G.S. worden ver zocht tgdig maatregelen te treffen om op dit veer de veiligheid bg het uitladen van voertuigen te verhogen. Hoewel het herstellingsoord voor psychische patiënten „Overduin" te Oostkapelle reeds een maand geleden in gebruik is genomen, wilde de Stichting Rusthuizen Walcheren deze ingebruikname toch een min of meer officiëel tintje geven. Daartoe was gistermiddag een klein aantal geno digden in het gebouw aanwezig om er een kijkje te nemen. Vooraf sprak in één der grote ka mers de voorzitter der Stichting, de heer A. H. S. Stemerding. Hij wees op de dienende taak der Stichting en op het feit, dat deze als organisatie van weldadigheid barmhartigheid heeft te betrachten. Wat dat betekent illustreerde hg met het lezen van de geigkenis van de barmhartige Sama ritaan, waarna hij voorging in gebed. Daarna zei de heer Stemerding, dat het werk der Stichting zich niet lan ger beperkt tot de rusthuizen en de exploitatie daarvan, doch dat zg thans ook een herstellingsoord voor psychi sche patiënten heeft geopend, waar mee een geheel nieuwe taak wordt aangevat. Hij wees op de ideale lig- ONTWERPVERDRAG VOOR WEST-DUITSLAND, De westeigke gealliëerden en West- Duitsland hebben een verdrag ont worpen, waarbij West-Duitsland deel genoot wordt in het Europese verde digingsfront. De geallieerde Hoge Commissie en het bezettingsstatuut worden opgeheven. Vrgdag zullen de westelijke Hoge Commissarissen het ontwerp met Adenauer bespreken. Indien het wordt goedgekeurd, zal het naar Washing ton, Londen en Parijs worden ge zonden. De Westelijke gealliëerden en de West-Duitsers zgn voornemens het pas te tekenen, wanneer de gedetailleerde verdragen, die bg het ontwerp-verdrag zgn gevoegd, het plan voor een Euro pees leger en het plan-Schuman, ge reed zgn om in werking te treden. Franse Hoge Commissaris in Cambodja vermoord. De Franse Hoge Commissaris in Cambodja, de Raymond, is Maandag vermoord in een kamer van zg'n ambtsverbigf. Volgens de tot nog toe bekende resultaten van het onderzoek wijst niets erop, dat de moord uit politieke beweegredenen begaan is. Het staat vast, dat de Raymond tg- dens zijn middagslaap door één van zgn Vietnamese bedienden is dood gestoken. Een medeplichtige is ge arresteerd. De Raymond, een 44-jarige voor malige legerofficier, was sinds 1949 Hoge Commissaris. Cambodja is één van de drie met Frankrijk verbonden staten in Indo- China. ging van het gebouw en richtte zich daarna tot de directrice, zr Troost, en de overige zusters. Hij sprak de hoop uit, dat God haar werk zal zegenen. Hierna werd een kijkje in het ge bouw genomen. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door de Geneeskun dig Inspecteur in Zeeland, arts J. R. v. d. Borgh, de inspecteur van da Dienst voor Maatschappeigke Zorg, de heer J. G. van Leeuwen, mej. mr Ph. Pot namens de Stichting Zeeland, de wethouders van Oostkapelle, da huisartsen van Koudekerke en Oost kapelle en mej. Westera namens da Stichting Gezinszorg Walcheren. Hes enige, dat nog in het prachtige ge bouw ontbreekt, is een harmonium. Men hoopt echter, dat iemand, dia de Stichting een warm hart toedraagt, dit zal schenken. Het derde Christelijk Sociale Congres, Het grote comité van voorbereiding van het Derde Christelgk Sociala Congres heeft zich nader beraden over de opzet en de voorbereiding van het congres. Over de wenselijk* heid inzake het houden daarvan be* stond volledige eenstemmigheid. Dg bespreking over enkele punten, welka gedurende de laatste weken ook ijl de pers de aandacht vroegen, wordt voortgezet. EERSTE KAMER AANVAARDDE DRIE WETSONTWERPEN. De Eerste Kamer heeft gisteren een drietal wetsontwerpen aangeno men. Het ontwerp tot deelneming van Nederland in de Europese Betalings unie werd z.h.s. aanvaard, evenals dat tot voorziening in de kapitaalbehoef ten der Ned. Spoorwegen. Het ont werp op het vervoer van goederen met binnenschepen werd eveneent aangenomen, met alleen de stemmen der A.R. fractieleden tegen. ZIERIKZEE ZAL PREMIE- LENING UITSCHRIJVEN. De gemeenteraad van Zierikzee heeft gisteravond een voorstel van B. en W, aanvaard tot het uitschrijven van een premielening tot een hedrag van één millioen gulden ten behoeve van de woningbouw. Het rentepercentage zal V/2 bedragen. De burgemeester deelde nog mede, dat de bouw van vgf duplexwoninge: aan de Regenboogstraat doorgani vindt. Hij was 25 jaar lid van de Raad van Commissarissen der Water leiding Mij „Zeeuwsch-VIaanderen". Burgemeester B. A. Th. M. Truffino van Hulst is gisteren harteigk gehul digd. Niet in Hulst en niet als burgervader, maar als pionier van de N.V. Waterleiding Mg „Zeeuwsch-VIaanderen". Want niet alleen heeft hg oen kwart eeuw deel uitgemaakt van de Raad van Commissarissen dezer N.V. (waarvan 18 jaar als voorzitter), doch hg was ook de drgvende kracht bg de totstandkoming van de Mg. De huldiging vond plaats te Terneuzen in de vergaderzaal van het hoofdkantoor der Maatschappij, die geheel gevuld was met genodigden en personeel. Nadat de secretaris der N.V., de heer J. Dregmans uit Hoek, zich door een stapel schriftelijke gelukwensen had heengeworsteld, sprak burgemees ter mr P. H. W. F. Tellegen van Terneuzen een welkomstwoord, waar in hg de betekenis van deze huldiging uiteenzette. Allereerst gaat het om de persoon van de president-commis saris en dan om het verheugende feit, dat het in 'traam van ons staatsbestel en gemeentelgke autonomie mogeigk is zulke initiatieven te nemen als burgemeester Truffino het deed op het terrein van de waterleiding. Hg maak te het mogeigk, dat Zeeuwsch-VIaan deren de weldaad van het goede water bewezen kon worden. Als bewgs van zgn erkenteigkheid overhandigde hg de jubilaris een afdruk van de zilve ren legpenning, welke geslagen wordt en namens de N.V. en de Raad van Commissarissen een fraai polshor loge. „ZIELKUNDIG PORTRET". Prof. Krul, directeur van het Rgks- instituut voor Drinkwatervoorziening, schetste in markante ignen het ziel kundig portret van de jubilaris. De psyche daarvan wordt gekenmerkt door twee gaven, n.1. die Van de hu mor om alle moeiigkheden en critiek te dragen en die van het wgsgerig inzicht. Namens de Ver. van Water- leidingbelangen sprak dr Louwe Kooyman, die de jubilaris een leg penning schonk. De heer A. L. S. Lockefeer, die de gelukwensen van het provinciaal be stuur overbracht, liet uitkomen, hoe G.S. het werk van de heer Truffino waarderen, die met de waterleiding Zeeuwsch-VIaanderen onschatbare diensten heeft bewezen in het belang van de volksgezondheid en economi sche welvaart. Nadat een vertegenwoordiger van de Vakgroep Waterleidingbedrgven gelukwensen had uitgesproken en een boekwerk had overhandigd en ir Carrière de jubilaris en diens echt genote als vriend had toegesproken, gaf ir Dikötter, directeur, mede na mens het personeel uiting aan zijn bewondering voor het werk van de heer Truffino. Zonder diens stuwen de kracht was niet .ot stand gekomen wat nu is bereikt. Namens het perso neel liet hij de jongste bediende der N.V. de reeds verschenen delen van de „Winkler Prins" r.anbieden. De jubilaris tenslotte gaf, zoals hg zei „verpletterd door de vele hulde- bigken", uiting aan de gewaarwordin gen, die hem thans hadden bestormd. De wijze, waarop de sprekers zgn mentaliteit doorvoelden, alsmede de diepere grond beseften van zijn pogen, hadden hem met deze dag verzoend. Na de huldiging werd, nadat nog enkele verversingen waren rond gediend, een filmpje gedraaid over de ontwikkeling van het bedrijf. Uitbreiding van „Der Boede" goedgekeurd. Zoals bekend bestaan er reeds enige maanden plannen tot uitbreiding van het chronisch ziekenhuis „Der Boeda" te Koudekerke. Dit huis is geheel be zet; er worden 55 patiënten ver pleegd. Een capaciteit van 120 bedden is voor Zeeland geen overbodige luxe en de uitbreidingsplannen zgn daarop dan ook gebaseerd. Aan iedere kanf van het hoofdgebouw zal een vleugel worden aangebouwd, waardoor het hoofdgebouw als ziekenhuis buiten bedrijf kan worden gesteld en dienst gebouw zal worden. De patiënten zul len dan in de beide nieuwe vleugels worden verpleegd. Toen het uitbrei dingsplan klaar was, moest men ech ter op de goedkeuring wachten en het heeft er een ogenblik naar uit gezien, dat deze goedkeuring lang op zich zou laten wachten. De heer Ste merding kon gistermiddag op „Over duin" echter mededelen, dat da mi nister van Wederopbouw Maandag als laatste zijn handtekening onder de goedkeuring heeft gezet, zodat het uitbreidingsplan nu verwezenlijkt kan worden. Het zal echter nog wel ge ruime tgd men schat meer dan een jaar duren voordat het project ge reed is. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Later opklaringen. In de ochtend plaatsebjk mist. Overigens zwaar tot half bewolkt met hier en daar een enkele bui, voor- namehjk in de kustprovincies. Zwak ke tot matige wind tussen Zuid en West. "Weinig verandering in tempe ratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1