r Die yLchtyelfa oveAwini Critiek richt zich op het hoge niveau en het woningbouwprogramma. Verlaging van levenspeil mag 5pCt niet overschrijden* Herbewapening bedreigt plannen voor economische ontwikkeling* Financiële toestand is gunstig, dank zij hogere uitkering uit Provinciefonds. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Laatste Nederlandse oorlogs bodems uit Indonesië thuis gevaren. DOUWE EGBERTS Militaire opleiding van half jaar voor 18-jarige Amerikanen. ONS FEUILLETON. Dinsdag 30 October 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Tweede Kamer over de millioenennota. Bij een teruglopende conjunctuur is er geen reserve meer. „Uw begroting is te hoog!'' dat is de algemene klacht, die te beluisteren is In het voorlopig verslag van de leden der Tweede Kamer betreffende het begrotingsbeleid en zg grijpen daarmee terug op de woorden van Minister Ideftinck zelf, die dit in zijn toelichting op de Millioenennota ook reeds gezegd beeft. Uitgezonderd de communisten aanvaarden alle fracties het bedrag van 11500 millioen dat voor de defensie op de begroting is opgevoerd, maar zo ■eggen velen als men dat bedrag van het totaal aftrekt is de begroting nog te hoog. En alle partijen wijzen er op, dat bij een omslag van de conjunc tuur, die vroeg of laat zal moeten komen, ernstige moeilijkheden zijn te duchten, omdat geen enkele reserve in deze begroting aanwezig is. De gewone uitgaven zo staat in het verslag bedroegen naar de laat- Ste bekende gegevens in 1946 2205 mil joen; in de oorspronkelijke begroting Voor 1951 waren zij geraamd op 3080 millioen, bij de laatste herziening wer den zij gesteld op 3656 millioen. Voor 1952 werden zij begroot op 3801 milli oen. De stijging van 1951 op 1952 vindt Slechts voor een deel haar verklaring tn de verhoging van de defensieuitga- Ven. In het steeds verder oplopen van de gewone uitgaven is, zo menen deze leden, iets verontrustends. Bij uitbrei ding van de productie en stijging van het nationale inkomen kan daaraan nog het hoofd worden geboden, zij het met behulp van een belastingdruk, welke in verschillende opzichten te zwaar is. Maar hoe zal dit kunnen geschieden bij een toch aitjjd mogelijke teruglopen de conjunctuur en een daaruit voort- Vloeiende daling van de opbrengst van diverse belastingmiddelen Reserves, welke als stootkussen dienst kunnen doen, zijn er niet. De conclusie moet zijn, dat al het mogelijke moet worden gedaan om dit niveau te verlagen. In dit verband wordt ook nog be toogd, dat de minister budgetair de Wind wel zeer mee heeft gehad, omdat de opbrengst der middelen telkenjare de ramingscijfers aanmerkelijk over schreden. Dat bij een dergelijke gang van zaken het gevaar ligt besloten, dat de minister van financiën zich tegen de voortdurende stijging der uitgaven minder schrap zal zetten, ligt voor de hand. Aan dit gevaar is minister Lief- tinck ook allerminst ontsnapt, zo me nen deze leden. In dit licht beschouwd, achten zij het resultaat, dat het moge lijk maakt kapitaalsuitgaven met ge wone middelen te financieren, minder fraai dan het er op het eerste gezicht uitziet; zij kenschetsen de ingediende begroting dan ook als een begroting met een sterk staatssocialistische ten- denz. WONINGBOUW. MIDDELEN EN RENTEPOLITIEK. Critiek wordt ten slotte nog geleverd op de raming van de middelen en op de rentepolitiek van de minister. Som mige leden hebben als hun oordeel uit gesproken, dat de middelen voor 1952 te laag geraamd zijn. De vraag of hier bepaalde politieke bedoelingen achter gezeten hebben, wekt bij andere leden zoveel weerzin op, dat zij daarop niet verder willen ingaan. Over de rentepolitiek van minister Lieftinek wordt gezegd, dat deze vol komen gefaald heeft. Zjj die dit betogen willen daarmee geenszins te kennen ge ven, dat zij voor het werk van deze be windsman geen waardering hebben, in tegendeel. De mihister is huns inziens echter slachtoffer geworden van zijn socialistisch inzicht, dat hem er toe leidt de macht van de overheid om eco nomische en financiële verhoudingen te beheersen, te overschatten. BLOEMENHULDE VOOR ONBEKENDE SOLDATEN. Plechtigheid op de geallieerde begraafplaatsen. Op de Engelse en Canadese Mili taire Begraafplaats te Bergen op Zoom werd Zaterdagmorgen door de militairen van het Keg. Veldartillerie „Prins Hendrik" een grootse bloemen hulde gebracht op de honderden gra ven van de onbekende soldaten, die daar sedert de jongste wereldoorlog een laatste rustplaats vinden. Tevoren hadden de legerpredikant ds Hulstijn en de aalmoezenier maj. Weemaes, een korte herdenkingsdienst gehouden. Maj. Weemaes schetste de strijd, die in Zuid-Beveland »n Walcheren, in West-Brabant en rond Bergen op Zoom werd gestreden, om Zeeland te bevrijden, waarna ds Hulstijn de man nen een ogenblik bepaalde bij de tekst: „Wat is de mens, dat Gij hem gedenkt?" Toen daarna het signaal „Geeft Acht" werd geblazen, legden alle manschappen hun tuiltje neer en plaatste bij de vlaggemast op het Engelse kerkhof de garnizoenscom mandant, Kolonel Tilman, een bloem stuk, terwijl bij het monument op het Canadese kerkhof adj. A. v. d. Kaaij een zelfde bloemenhulde bracht. Enige minuten stilte werden in acht genomen. Toen klonken weer de sig nalen en marcheerden allen, diep onder de indruk, af. (Ingez. meledeling, advert, i Een slepende kon of griep? Sanapirin brengt weer gezondheid in Uw lichaam. Prijsjge^coke^n^tj^oo^^l^ctj N .V.V. somt zijn verlangens op. Pariteit in vertegenwoordiging bedrijf' en product' schappen geëist. Van alle zjjden is in dit voorlopig ver slag de critiek losgekomen op het wo ningbouwprogramma van 40.000 wonin gen, zij het dat de ene fractie iets voor zichtiger is in haar beoordeling en eisen dan de andere. Van verschillende zijden erkende men ten volle, dat de financiering van het woningbouwprogramma, zeker indien dit wordt uitgebreid tot 50.000 wonin- fen, grote moeilijkheden zal opleveren. !r werd dan ook op aangedrongen, dat de regering een uiteenzetting zal geven van de wijze, waarop zij haar program ma van 40.000 woningen denkt te fi nancieren. Daaruit zal dan kunnen blij ken, of ook een groter programma op die wijze gefinancierd zal kunnen wor den. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan zal men ten spoedigste andere wegen moeten inslaan. (Ingez. mededeling, adv U zult 's morgens „kiplekker" dit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal 1q uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILIiETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leveroilletjes. Met de aankomst in Den Helder van de mijnenvegers „Jan van Gelder'', „Abraham Crjjnssen'', „Abraham van der Hulst" en „Pieter Florisz" zjjn de laatste Nederlandse oorlogsbodems uit Indonesië In het vaderland thuisgevaren. De vier mijnenvegers hebben in In donesië de wateren rond Java en verder tot aan Timor van mijnen gezuiverd. De thuisreis heeft ruim twee maanden geduurd en ter hoogte van Portugal kwam de divisie mijnenvegers in voor <Jit type schepen zwaar weer terecht. Eén van de 250 opvarenden liep tijdens dit zware weer verwondingen op, doch hij kon Zaterdag in Nieuwediep gezond en wel met verlof gaan. In Vlissingen waren de vier schepe* reeds door de commandant zeemacht Nederland begroet. De schepen, die allen van Nederland se oorsprong zijn, hebben een vrij avontuurlijk bestaan achter de rug. De „Jan van Gelder" kon in de mobilisatie 1939 ternauwernood de haven van den Helder bereiken, toen tijdens een oefen tocht het schip op een mijn liep en zwaar werd beschadigd. Nadien wist het in de Meidagen van 1940 uit te wijken naar Engeland. Met de „Abra ham van der Hulst'" en de „Pieter Florisz" liep het in 1940 minder gun stig af. Nadat beide schepen zich op het IJsselmeer tijdens de Meidagen hadden onderscheiden, kregen zij geen kans meer naar Engeland uit te wijken. De bemanningen hebben de oorlogs bodems toen laten zinken, doch de Duit sers wisten ze te lichten en gebruikten ze in eigen dienst. Na de capitulatie werden de schepen teruggevonden en aan de Nederlandse marine teruggege ven. De „Abraham Crijnssen" is reeds in 1937 naar het toenmalige Nederlands- Indië vertrokken voor de normale tro- pendienst, doch kwam in de Japanse oorlog terecht. De commandant wist echter met het schip, dat geheel als eiland was gecamoufleerd, naar Aus tralië te ontsnappen. Na veertien jaren afwezigheid is ook défce mijnenveger be houden in het vaderland teruggekeerd. De schepen zullen thans voor groot onderhoud geruime tijd uit dienst gaan, waarna zij zullen worden toegevoegd aan de Nederlandse mijnendienst-vloot. Tijdens het Zaterdag te Utrecht ge houden demonstratief congres van het N.V.V. is een resolutie aangenomen, waarin van de regering wordt verlangd, dat zij een groot aantal maatregelen zal nemen, teneinde aan de nooazake- lijke krachtsinspanning en de sociaal- rechtvaardige lastenverdeling leiding te geven. Verlangd wordt de bouw van ten minste 50.000 woningen, waarvan zo veel mogelijk woningwetwoningen rechtstreekse controle op de investerin gen in de particuliere sector; de toe gepaste verlaging van bet levenspeil der loontrekkenden tot maximaal 5 te beperken door prijs-, subsidie- of loon maatregelen; snelle verhoging 'der pro ductiviteit in nauwe samenwerking van werkgevers- en werknemersorganisaties; een definitieve regeling van de oude dagsvoorziening; de invoering van een alle werknemers omvattend systeem van bezitsspreiding;een evenwichtige industriaiisatiepolitiek, speciaal gericht op bestrijding van de structuele werk loosheid in bepaalde bedrijfstakken en gebieden. In. zijn openingswoord zei de voor zitter, de beer H. Oosterhuis, oan., dat het N.V.V. ontstemming en verontrus ting wilde uiten, maar dat het de ver antwoordelijkheid niet uit het oog wilde verliezen en dat de strijd gaat tegen het mensonterende communisme zowel als tegen de stuurloze kapitalistische eco nomie. Het N.V.V. wil de sociale gerechtig heid door sociaal overleg. Dat brengt echter mede, dat zeggenschap wordt verleend op voet van pariteit in de be sturen van bedrijf, en productschappen en een beperking der consumptiebeper king tot 5 „Als de, regering en de werknemers dit niet verstaan, dan zullen wij tegen Geen contact tussen „Koninklijke" of Shellgroep en Perzische regering Naar aanleiding van berichten in Engelse bladen als zou de „Konink lijke" of de Royal Dutch Shell-groep gemengd zijn in het geschil Engeland- Perzië en wel in die zin, dat zij bij contract met de Perzische regering-de exploitatie van de Perzische olie zou overnemen, vernemen wij van zeer bevoegde zijde, dat noch de Konink lijke, noch de Royal Dutch Shell groep ter zake door welke instantie ook is benaderd. Huisartsen en onden van dagen. Het voorstel van de gezamenlijke ziekenfondsen aan de huisartsen in zake de honorering voor behandeling van de ouden van dagen, die inge volge de wet op de uitbreiding van het ziekenfondsenbesluit per 1 Jan. j.l. als verplicht-verzekerden in het ziekenfonds zijn opgenomen, is Za terdagmiddag in een te Utrecht door de landelijke huisartsenvereniging ge houden vergadering, met nagenoeg algemene stemm, n verwerpen. die werknemers en de regering stelling nemen. Het N.V.V. kan niet garanderen, dat alle wensen prompt in vervuiling zullen gaan, want alles kan nu eenmaal niet in één slag. Niet elke afwijzing van onze verlangens zal dus leiden tot sta king", aldus de heer Oosterhuig, Nederlanders en Fransen bouwden stuwdam in Egypte. De Egyptische eerste minister, Na- has Pasja, heeft uit naam van Koning Faroek de stuwdam Edfina, die ge bouwd is door de Nederlandse Maat schappij voor havenwerken en een Franse onderneming, geopend. 700 genodigden, die met een spe ciale trein uit Cairo waren gekomen, woonden de plechtigheid bij. Vijfde jaarrapport van de voedsel- en landbouworganisatie. Productiviteit van de landbouw stijgend. Norris E. Dodd, directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie F.A.O. der Ver. Naties, laat in het vijfde jaarrapport een ernstige waarschuwing horen over het feit, dat de grote defensieprogramma's de behoeften van de landbouw in de verdrukking brengen. De steeds verder om zich heen grijpende herbewapening, aldus Dodd, bedreigt zelfs de thans bestaande bescheiden plannen voor economische verheffing van minder-ontwikkelde landen. Gebleken is, dat in het oogstjaar 1950/1951 drie procent meer voedsel werd geproduceerd dan in het jaar daarvoor. Deze productieverhoging door verbeteringen deed zich vooral gevoelen in streken met goed-ontwikkelde land bouw. De productiviteit in Europa ging vooruit, hoewel in het Donaubekken de maisoogst zwaar van droogte te lijden had. De Europese invoer van voedsel verminderde. De Russische oogst schijnt uitstekend geweest te zijn, waardoor wellicht grotere hoeveelheden graan voor uitvoer beschikbaar zullen kunnen komen. Hoewel over het geheel geno men de voedselproductie op de aardbol thans iets sneller stijgt dan de wereld bevolking, aldus Dodd, is het bedroe vend te moeten constateren, dat het voedingspeil in diverse delen van de wereld niet beduidend verbeterd is. Juist daar, waar men de grootste nood vindt, werd niet veel verbetering bereikt, hetgeen geweten moet worden aan een falen van de internationale handel. Over de vooruitzichten van de nieuwe West-Europese oogst zegt Dodd, dat deze waarschijnlijk iets kleiner zal zijn dan de voorgaande. De Oost-Europese en Russische oogsten daarentegen zul len waarschijnlijk, dank zij prachtig weer, goed zijn. (In-1 r-cdpdelins. advprt Congrescommissie adviseert: De in Juni door het Amerikaanse Congres ingestelde commissie voor de militaire dienst i.v.m. de nationale vei ligheid heeft de militaire opleiding van zes maanden voor Amerikanen van achttien jaar oud aanbevolen. De commissie verzoekt zonder ver wijl een wet in te voeren, waarbij een algehele militaire opleiding wordt ingesteld. Alleen de lichamelijk- of geestelijk onvolwaardigen zouden van de dienst vrijgesteld moeten worden. Het rap port stelt voor 50 pet door het leger, 28 pet door de vloot en 22 pet door de luchtmacht te laten opleiden. Ver der worden aanbevelingen gedaan voor het bevorderen van de veilig heid, de gezondheid, het welzijn en het moreel der recruten. Per jaar zouden een 800.000 jonge mannen op geleid worden. TWEEDE KAMERLID PETERS RIDDER M.W.O. Bij Kon. Besluit is de heer J. M. Pe ters te Roosteren, die als lid der K.V.P. deel uitmaakt van de Tweede Kamer, benoemd tot Ridder der vierde klasse in de Militaire Willemsorde. Deze onderscheiding is hem verleend wegens het zich in de strijd onderschei den hebben door uitstekende daden van moed, beleid en trouw in de jaren 1943 en 1944, eerst als leider en organisator van een verzetsgroep en daarna als commandant van de daaruit samenge stelde O.D.-groep Roosteren, die ont snapte geallieerde krijgsgevangenen en piloten over de Belgische grens bracht bij welke passeurdiensten hij herhaal delijk onder vijandelijk vuur kwam. In het bijzonder verdient het vermel ding, dat, toen de geallieerden hem ver zochten Roosteren te ontruimen wegens de aan de verdere verdediging ervan huns inziens verbonden gevaren, hij dit weigerde, en mededeelde desnoods al leen met zijn groep te blijven stand houden, waarop van de ontruiming werd afgezien. Door deze geest van on verzettelijkheid in zijn beleid wait hij steeds een nauwelijks 40 man tellende groep tot de uiterste krachtsinspanning te brengen, in het bijzonder gedurende de 3% maand frontdienst bij Roosteren. Twente candidaat voor tweede T. H. De stichting tot bevordering van het technisch hoger onderwijs in ds provincies, zal binnenkort bij de re gering, resp. bij de Staten-Generaal, een gedocumenteerd plan indienen met betrekking tot de vestiging van een technische hogeschool. Doordat ten dele gebruik kan wor den gemaakt van bestaande ruimte en outillage staat het vast, aldus een rapport, dat de kosten beneden ds tien millioen gulden zullen blijven. Gedacht wordt aan de outillage van de hogere textielschool te Enschede en bestaande werkplaatsen van overheid en bedrijfsleven. De begroting van Zeeland voor 1952. Uitgaven moeten echter binnen zo eng mogelijke grenzen blijven. In de begeleidende brief, die Ged. Staten da Prov. Staten met de begroting- voor 1952 hebben toegezonden, wordt o.m. verklaard, dat Ged. Staten door lopend trachten de uitgaven binnen zo eng mogelijke grenzen te houden. Indien de uitkering uit het Provinciefonds voor 1952 niet rond f 221.000,hoger kon worden geraamd dan voor 1951, zouden Ged. Staten meerdere maatregelen achterwege hebben moeten laten en zou het resultaat een uiterst krappe be groting zijn geweest. De oorzaak van deze hogere uitkering, het ruim vloeien der belastingen, waarvan in het Provinciefonds een deel der opbrengst wordt gestort, zal zich niet ieder jaar voordoen. De conjunctuur-gevoeligheid daarvan kan in de toe komst zelfs tot het omgekeerde leiden. Dit moet ertoe leiden in de begroting een zekere elasticiteit te leggen, d.w.z. zonder het verzorgingspeil aan te tasten moet het mogelijk zjjn het totaal der uitgaven te verminderen. Naast hetgeen de laatste jaren is gedaan, hebben Ged. Staten in de begroting de afschrijving op het bedrag van f 120.000,dat ten laste der provincie komt i.v.m. het tolvrjj maken van de Thoolse brug verdubbeld. Volgens een globale schatting is het vermoedelijke batige slot van de ge wone dienst over 1950 te stellen op f 240.000,Per 1 Januari 1951 be draagt het totaal van de ongedekte ka pitaalsuitgaven f 223.078,22. Omtrent 1951 valt nog weinig te zeggen. Het laat zich échter aanzien, dat de uit komst van dat jaar, ondanks het ge stegen peil van lonen en prijzen, niet ongunstig zal zijn. Ged. Staten hebben in de eerste plaats voor 1952 een verdere stap gezet om de achterstand op verschillende ter reinen der provinciale bemoeiing in te halen. Fr zijn drie posten van elk f 15.000,uitgetrokken voor uitgaven in het belang van de volksgezondheid, de sociale zorg en de culturele zorg. In een volgende zitting hopen Ged. Staten met concrete voorstellen te komen. VERKEER EN VERVOER. Aan het verkeer en het vervoer wor den uiteraard in deze brief heel wat woorden gewijd. Nadat herinnerd is aan de plannen voor de nieuwe boot tussen Zuid- en Noord-Beveland, wordt mede gedeeld, dat onderhandelingen zijn ge voerd met het betrokken polderbestuur over verbeteringen aan de steigerdam te Wolphaartsdijk en van de toegangs weg tot die dam. De onderhandelingen zijn gunstig verlopen en zodra het bie- tenvervoer is afgelopen, zal met het werk worden begonnen. Het euvel van het onderlopen van steigers en dammen bij zeer hoge springvloeden kan niet worden verhol pen zonder zeer belangrijke sommen te besteden, welke van een zodanige om vang zijn, dat in een betere toekomst niet spoedig kan worden gedacht aan het voteren van verbinding. Bij gezonderd die te Terneuzen, doet dit euvel zich enige malen per jaar voor. GEEN PONTONS MET BRUGGEN. Het is, aldus Ged. Staten, technisch /an gelden voor een vaste -ij alle aanlegplaatsen, uit- mogelijk pontons met bruggen aan te brengen, maar bedacht moet worden, dat die inrichtingen in bijzondere mate beschermd moeten worden tegen ijs gang en stroom. Bij nadere bestudering kan de conclusie wel eens zijn deze meerinrichtingen in havens aan te bren gen. De kosten zijn echter van die aard, dat daaraan niet kan worden gedacht. Ged. Staten zjjn voornemens de ta rieven voor goederenvervoer op de ve ren ZierikzeeKatse Veer en Wol phaartsdijkKortgene verder te verla gen. Het thans geldende tarief van 10 cent per 100 kg voor goederen en vee, vervoerd in auto's, zal worden afge schaft. Door deze maatregelen, gepaard aan het gestegen kostenpeil, moesten de geraamde tekorten der noordelijke ve ren van 1951 op 1952 worden verhoogd van f 111.925,*- tot f 134.200,— voor ZierikzeeK. Veer, van f 14330,tot f 69.100,voor WolphaartsdijkKort gene en van f 9.435,tot f 11.600, voor VeereKamperland. Wat de Wester-Scheldeveren betreft, hebben Ged. Staten reeds voorstellen aan de regering gedaan. Zodra overeen stemming is verkregen zullen de Prov. Staten een beslissing kunnen nemen. Omtrent het gebrek aan reserve-aan legplaatsen voor de beide grote wagen veren heeft het Rijk nog geen beslissing genomen. Dientengevolge moet elke herstelling aan de aanlegplaatsen voe ren tot verkeersstagnatie. GAS EN ELECTRICITEIT. Het tekort van het gasbedrijf voor 1952 kan slechts rond f 1.000,lager worden gesteld dan voor 1951. Enerzijds is dit een gevolg van de verhoogde om zetbelasting (f16.000,anderzijds van de gestegen kolenprijzen (van f28,17 in 1946 tot f58,30 voor 1952). Zodra met het Rijk definitieve overeen stemming is bereikt over de leverings voorwaarden van het gas uit Zeeuwsch Vlaanderen zullen de Prov. Staten een beslissing dienen te nemen. Bij de sa nering van het prov. gasbedrijf zal aan vankelijk de zorg voor het overtollige personeel een zware last op het budget „Vijf gulden?" roept Geert ver baasd uit. „Maar dat betekent im mers hongerlijden!" „Ja, zoiets. Oud en arm, jongen, dat is het ergste, wat een mens kan over komen." ,Maar kan de kerk dan niets voor u doen? Of het burgerlijk armbe stuur?" De vrouw schudt het hoofd. Dat wil ze niet. Ze zou zich schamen om bij de publieke liefdadigheid aan te klop- Ijen. Zolang haar man leefde, heeft ze nooit iemand nodig gehad. Ze is niet gewend afhankelijk te zijn. Maar van wie krijg je dan die vijf gulden in de week?" Van m'n kinderen", zegt vrouw Voskuil. En kunnen die dan niet méér mis sen?" Vraagt Geert. Ja, ze kunnen het wel, maar ze willen het niet. „En weet je", laat de oude vrouw er op volgen, „als het niet van harte gaat, dan is 'tmaar beter zó. Zou ik nog als een bedelares bij m'n eigen kinderen moeten verschij nen?" De tranen zijn haar in de ogen ge sprongen. In Geert komt felle veront waardiging boven. Wat moeten dat voor kinderen zijn, die hun moeder laten hongerlijden, terwijl ze zelf vol doende hebben? Zou de oude vrouw hem misschien maar wat op de mouw spelden? Maar nee, dat kan hij zich niet indenken. Ze lijkt hem de eer lijkheid zelf, zoals ze daar voor hem staat. Ze vraagt hem, of hij niet even boven wil komen. Hij heeft mis schien al een lange tocht achter de rug, en een kopje koffie kan er altijd „Ja, en een dochter. Maar daar heb ik nooit veel aan gehad. Ze is al jong de deur uitgegaan en later is ze met een man in goeie doen getrouwd. Een heer van een kantoor. Toen laadden d'r ouders helemaal voor haar afge daan, vanwege de stand, zie je". Ja, Geert ziet het. Wat een mor mel denkt hij. Hoe kun je een hap 65. door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. nog wel op overschieten. Geert neemt het aanbod dankbaar aan. De woning is heel zindelijk en er zijn nog sporen van vroegere wel stand te ontdekken, maar het geheel maakt toch een povere indruk. Een grijze kat strijkt langs de benen van Geert en hij streelt het dier, terwijl hij peinzend rondziet. De vrouw doet hem onderwijl aller lei verhalen. Hoe goed ze het had den, toen haar man nog leefde. En hun zoon is ook altijd goed-voor hen geweest. Maar toen die ging trouwen, was het mis. De schoondochter zat er tussen, die gunt een ander niets. ,Hebt u maar één zoon?" vraagt Geert. naar binnen krijgen, als je weet, dat je eigen moeder amper droog brood heeft! „Ik geloof', zegt hij, „dat daar wel wat aan te doen is. Uw kinderen zijn immers volgens de wet verplicht, u te onderhouden". „Ja de wet. Maar dan moet de rech ter er in worden gehaald. En dat zou ik zo'n schande vinden. Wat nu gebeurt is minstens zo gro te schande, denkt Geert. Hij wil toch graag zijn best voor de oude vrouw doen. Dat onrecht schreit ten hemeL Of hij misschien eens met haar kin deren mag gaan praten, vraagt hij. „Och, zou je welzegt de oude vrouw, aarzelend. Haar zoon woont een eind uit de buurt. Geert zou een hele reis moe ten maken, om die op te zoeken. De dochter woont echter in de naburige stad. „Maar misschien wil ze je niet eens te woord staan, 't Is zo'n madam „Dat zullen we afwachten", zegt Geert. „Binnenkort zien we elkaar wel weer!" Daar heeft hij zich wat op de hals gehaald, denkt hij, als hij weggereden is. Niet dat dat hij niets voor de vrouw wil doen, integendeel. Hij vreest juist, dat hij niets zal bereiken. Het is heel mooi om in het vuur van je veront waardiging met zo'n voorstel te ko men. Maar daarmee heeft hü de oude vrouw enige hoop gegeven. Het spreekt vanzelf, dat ze vol spanning op de resultaten van zijn werk wacht. Stel je voor, dat hij die hoop moet beschamen. Wat moet hij dan begin nen? Toch komt het niet in hem op vrouw Voskuil nu in de steek te la ten. Dan zou hij geen rustig ogenblik meer hebben. Enkele dagen later, als hij vroeg klaar is met het bedienen van zijn klanten, stuurt hij het wa- ent je in de richting van de stad. Het j een prachtige voorjaarsdag. Geert rijdt over de nieuwe asphaltweg, die dwars door de eindeloze heide loopt. De aarde baadt in het zonlicht. (Wordt vervolgd). betekenen. Het stokerijbedrijf zal in 1952 geheel worden afgeschreven. Tot dusver vallen de uitkomsten van de P.Z.E.M. niet tegen. 1952 zal een moeilijk jaar worden t.a.v. de investe ringen. Verwacht wordt, dat voor einde 1952 nog 15 millioen, gulden moet wor den geleend. Bij de krappe kapitaal- en geldmarkt zal het veel zorg vereisen daarin te voorzien. DE WEGEN. Wat de wegenverbeteringen aangaat zijn ook in het verstreken jaar vorde ringen gemaakt. In de naaste toekomst zullen de belemmeringen om verder te gaan groter-worden. In de eerste plaats is de financiële toestand der onder houdsplichtigen er in het algemeen niet op verbeterd. Voorts is het mogelijk, dat de investeringspolitiek der Rijks overheid ook op dit terrein haar scha duwen werpt. Voor Zeeland is het ver beteren van het vaak zeer onvoldoende wegennet echter een levensvoorwaarde. Daaruit putten Ged. Staten de kracht, zo zeggen zij, om het gestelde doel on verpoosd te blijven nastreven. De po gingen der commissieOud om te ko men tot een betere lastenverdeling ter zake vap het wegenonderhoud, hebben in het afgelopen jaar nog niet tot een resultaat geleid. In een afzonderlijke staat wordt een overzicht gegeven van de stand van zaken t.a.v. de vergoeding der geleden oorlogsschade. Daaruit blijkt, dat op het totale bedrag 'aan schade van f 3.478.323,22 een bedrag van f 2.198.229,06 aan voorschotten is ont vangen. NIEUWS IN 'T KORT De vierjarige H. Robben uit Barge- roosterveld is in een onbewaakt ogen blik in een wasketel met kokend vlees gevallen. Het jongentje werd met zwa re brandwonden naar het diaconessen- huis te Emmen overgebracht, waar het is overleden. De staatscourant bevat een besluit van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening betreffende de wijziging grenzen van het blok, bedoeld in art. 1 van de herverkavelingsvvet Walcheren 1947. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 52-jarige ex-sergeant- konstabei van de Kon. Marine A. H. Fonteyn. Hij is opnieuw tot twee maan den voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd plus f 100,boete veroordeeld. F. zal beroep in cassatie aantekenen. Bjj de sociaal-economische raad is door de gezamenlijke Nederlandse schil dersbonden een ontwerp ingediend voor een bedrijfschap in het schildersbedrijf. Door de politie te Njjmegen is in ver hoor genomen een administratief amb tenaar van de P.G.E.M. te Nijmegen, die er van verdacht wordt frauduleuse handelingen te hebben gepleegd. Een en ander zou zijn gebeurd bij de levering van brandstoffen voor de electrische centrale. Er zou geknoeid zijn in de boekhouding. In de leeftyd van ruim 95 jaar is gis teren te Den Helder overleden Janus Kuiper, het laatste nog levende lid van de z.g. Blauwe Zeeridders uit de vorige eeuw. De overledene, een stiefzoon van de roemruchte Dorus Rijkers, is in bin nen- en buitenland bekend geworden door de redding van enige honderden schipbreukelingen op de beruchte Haaksgronden rond Den Helder. De officiële maximumprijs voor ben zine in Engeland is met ingang van he den met een halve penny per gallon verhoogd, evenals de prijzen voor alle andere olieproducten.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2