Tsjechische geheime dienst opereerde in ons land De arrestaties in Indonesië* Ir P* R* Bouman terug uit Amerika* k SNIPPER T 1 NIEUWS KJ Mr Dr R. W. Graaf van Lynden 25 jaar secretaris van de raad van bestuur der P.Z.E.M, Het liep gisteravond vlot in de Goesse raad PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Opzienbare mededelingen over spionnageactiviteit Binnenlandse Veiligheidsdienst ontmaskerde agenten Veel gezien en veel nieuwe ideeën. di De noodwoning fe Ameide, Bevrijders van Walcheren ontvangen een vaandel Compromis over vervoer van scholieren op Schouwen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435 Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2007 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 30 OCT. 1951 Hoofdredacteur! J. D. TEOOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 1. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A, v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 7.33 u., onder 17.15 u.; Maan op 9.03 u., onder 17.02 u. Hoogwater op Woensdag 31 Oct.: Vlissingen: 1.58 u. 2.20 m., 14.07 u. 2.20 m.; Terneuzen: 2.27 u* 2.35 m„ 14.37 u. 2.35 m.; Wemel- dinge: 3.47 u. 1.87 m., 16.01 u. 1.78 m.; Zlerikzee: 3.37 u. 162 m., 15.46 u. 1.51 m. De Nederlandse regering heeft het noodzakelijk geoordeeld enige gegevens omtrent de In ons land geconstateerde spionnageactiviteit ter publicatie te verstrekken. Deze opzienbarende mededelingen lichten een tipje op van de sluier, die voor de zorgvuldig georganiseerde actie van de Russische satelliet staten in Oost-Europa hangt. Het blijkt n.L, dat Tsjecho-Slowakjje in ons land agenten van zijn geheime dienst bezit, welke opdracht hebben zoveel mogelijk militaire gegevens te verzamelen. Men kan aannemen, dat deze, aangevuld met soortgelijke gegevens uit de andere landen van West-Europa, Moskou bereiken en de Russen in staat stellen een goed overzicht te ver krijgen van de stand der militaire voorbereidingen in de vrije wereld. Reeds zomer 1950 kreeg de Bin nenlandse Veiligheidsdienst een ver moeden, dat een Tsjech, die ons land bezocht, zogenaamd voor contröle van de boekhouding der Tsjechische lega tie, in werkelijkheid een spion was, die onder valse naam reisde en van de Tsjechische geheime dienst op dracht had een spionnagenet op te bouwen. De man noemde zich dr Oldrich Neumann. Hij had een pakje met Nederl. bankbiljetten (f 5000. en een flesje onzichtbare inkt bij zich. Toen Neumann begin 1951 opnieuw naar Nederland kwam, werd hij ge volgd. Hij bleek een uitstekende spionnagetraining te hebben ontvan gen, want als hij uit zijn hotel in Den Haag kwam, keek hij altijd voorzich tig om, terwijl hij onderweg zo genaamd nogal eens zijn veters vast maakte en dan omkeek, of hij ook gevolgd werd. Desondanks constateerde de BVD., dat hij in een dancing een bespre king had met een Nederlander, die zich König noemde, enige jaren na de oorlog in Praag had gewerkt en van wie kwam vast te staan, dat hij toen al voor de Tsjechische geheime dienst werkte. De BVD kreeg zekerheid, dat König aan Neumann op clandestiene wijze berichten doorgaf. Dit geschiedde volgens het systeem van de z.g. dode brievenbus, waarbij König b.v. een leeg sigarettendoosje in een tramhuisje deponeerde, welk doosje later door een handlanger van Neumann werd weggehaald. De BVD wist de inhoud van het doosje echter te fotocopiëren. Het waren deels berichten over de Nederlandse houding t.o.v. branden de buitenlandse problemen, die König van een insider, die kon worden ge ïdentificeerd, had ontvangen. Niet al leen via tramhuisjes, maar ook via toiletten van lunchrooms en achter brievenbussen werden berichten over gebracht. INSTRUCTIES OP MICROFILMS. Op gecamoufleerde wijze verzond de Tsjechische geheime dienst instruc ties aan König, n.l. op microfilms tus sen de gesplitste rechterbovenhoeken van briefkaarten, die Neumann zich uit Nederland liet toezenden en weer aan König verzond. In de instructies stond o.m., dat Neumann volledig op de hoogte moest worden gehouden van de zwakke punten in het privé- leven van Nederlanders, die om de Een tweede Madioen-affaire? De minister-president van Indonesia, <lr Soekiman, heeft gistermorgen ont huld, dat er een samenzwering, die werkt met steun uit het buitenland, ontdekt wa§, die aanslagen beraamde op het leven van president Soekamo, vlee-presldent Hatta, diverse ministers en ouïl-ministers. Deze verklaring werd gegeven in ant woord op een interpellatie van Tan Po Goan over de arrestaties en razzias, die door de regering omstreeks medio Au gustus van dit jaar in Djakarta, Medan en andere plaatsen zijn uitgevoerd. De gevangenen, die hierbij betrokken wa ren, zouden reeds hebben bekend. De actie had ten doel liquidatie van de R.I. en de vervanging door de „Negara Republiek Indonesia Sedjati" ('„echte Indonesische republiek"). De premier zette uiteen, dat de situatie, vooral in Oost-Preanger en elders, reeds enige ttfd onhoudbaar was als gevolg van rampok en agitatie, zodat een snel toe slaan wenselijk was in de situatie, die een evenbeeld was van de vroegere Madioen-affaire. Over de gearresteerde parlementsleden zei de premier, dat er bewijzen aanwezig waren, dat deze be trokken waren bij de vorming van een illegaal fonds, waarvan de draagkracht nog niet volledig bekend is. De premier zegde correctie toe voor het geval het optreden van plaatselijke autoriteiten «quist is geweest. Het totaal aantal gevangenen werd door dr Soekiman op 15000 geschat. Koningin bij erepromotie van Prins Bernhard. Koningin Juliana is voornemens aanwezig te zijn in de buitengewone senaatsvergadering van de Technische ■Hogeschool te Delft op Vrijdagmiddag a.s., waarin aan. Prins Bernhard het diploma van het doctoraat in de tech nische wetenschappen honoris causa zal worden overhandigd. AMSTERDAMSE PREMIE- LENING OVERTEKEND. •nschrijvingen overtroffen verre de 10 millioen. innS ^m.sterdam zullen binnenkort UIU0 woningen meer kunnen worden gebouwd dan er bij de bestaande woningbouwmogelijkheden kunnen worden opgetrokken. De animo voor ?.r Pfemie-obligatie-lening van 10 mil- uoen gulden is n.l. zó groot geble ken, dat de inschrijvingen het ge- fr bedrag verre hebben over- wotfen. De inschrijvingen kunnen nu ■net ten volle worden toegewezen. één of andere reden naar Tsjecho- Slowakije kwamen, teneinde hen in de val te lokken en hen door middel van chantage te dwingen voor de Tsjechische geheime dienst te gaan werken. Neumann wilde ook inlich tingen krijgen over de besprekingen van de Nederlandse delegatie te Lake Success MILITAIRE ATTACHE'S. Behalve over deze affaire heeft de regering ook inlichtingen verstrekt over de spionnageactivitenten van de in Brussel geaccrediteerde Tsjechische militaire attaché's Horsky en Hoppe, die herhaaldelijk „voor hun genoe gen" naar ons land kwamen. Horsky was hier in Juli 1949, maakte een rondreis door ons land en nam, met zijn chauffeur, foto's van de militaire vliegvelden Valkenburg, Eelde, Twen te en Soesterberg, terwijl hij op de luchtvaarttentoonstelling op Ypenburg eveneens druk fotografeerde. Speciale belangstelling had hij voor de Fokker fabrieken. Hij wist een tussenpersoon te recruteren, die hem kon inlichten over de fabricage van Gloster „Mete ors". Daar Horsky zich ook in België aan spionnage schuldig maakte, verzocht de Belgische regering hem terug te roepen. In October 1949 werd hij ver vangen door Miroslaw Hoppe. EEN GROOT AANTAL VRAGEN. Deze kwam in contact met een Ne derlander, die voor hem in de jaren 1950 en 1951 een groot aantal vra gen moest beantwoorden, o.m. over militaire vliegvelden, radaropstellin gen, belangrijke bruggen en viaduc ten, marechausséekazernes, namen van militaire bevelhebbers, sterkte van de legeronderdelen, strategische ligging van Rotterdam, Amsterdam en Den Helder, de geheime fondsen op het militaire budget van 1951, de vliegtuigbouw van „De Schelde" te Dordt, de DAF-fabrieken te Eind hoven, Nederlandse stafkaarten, de plaats, waar electrische kabels de fa brieken, die voor de oorlogsindustrie werken, binnengaan, waar deze kabels de electrische centrales verlaten, enz. Sommige vragen werden beantwoord aan de hand van z.g. open bronnen als kranten en tijdschriften. Hoppe was een veel kundiger man dan zijn voorganger. Als hij in een hotel overnachtte, onderzocht hij eerst de muren van zijn kamer om te weten te komen of er soms microfoons ver borgen zaten. Met potloodstreepjes gaf hij aan, waar zijn koffer stond, ten einde na thuiskomst te kunnen con troleren, of die misschien was ver schoven. Tussen kastdeuren klemde hij papiertjes, waarvan hij da juiste plaats met potlood aangaf. (Van onze correspondent). AXEL. Gisteren arriveerde te Axel de heer Ir P. R. Bouman, Rjjksland- bouwconsulent aldaar, na een verhip van drie maanden in Amerika. Ir Bouman is daarheen geweest op initiatief der E.C.A. Het hoofddoel van de Interessante reis was de bestudering van de lucerneteelt en na te gaan in hoeverre ons land daarvan gebruik kan maken. Ir Bouman is dwars door de U.S.A. gereisd. Van New York trok hjj naar Nieuw Engeland In het Noord Oosten; hij zag Chicago, Denver, San Francisco en via de Mexicaanse grens terug naar Washington. Hij maakte de tocht te zamen met zjjn collega Ir P. G. Meijers uit Groningen. „De lucerne is in de U.S.A. een zeer belangrijk gewas, dat men dan ook in alle staten aantreft. We hebben het zeer interessante ras senvraagstuk bestudeerd", aldus ir Bouman. „Verder hebben we veel aan dacht geschonken aan onderzoekingen over het tijdstip van maaien, hetgeen buitengewoon belangrijk blijkt te zijn. In de derde plaats hebben we de sterk gemechaniseerde oogstmethoden van lucerne nauwkeurig nagegaan, waar aan-we in ons land bij wijze van spre ken nog moeten beginnen. Ook de teelt van lucerne voor zaad winning had mijn belangstelling, daar dit onderdeel, gezien onze ervaringen in de laatste jaren, misschien een toe komst in Zeeland kan vinden. Vanzelfsprekend heb ik ais land- bouwconsulent naar alle mogelijke an dere landbouwmethoden gekeken, die tot heden in ons land onbekend zijn, maar die wellicht ook-door ons, na en kele wijzigingen en aanpassingen, hier met voordeel kunnen worden gebruikt. De mechanisatie. Wij denken hier vaak, dat mechani satie een extensieve bedrijfsvoering in de hand werkt. Vele bedrijven in de U.S.A. bewijzen echter het tegendeel. Het valt daarbij op, dat de Ameri kaanse boer zeer snel naar nieuwe werktuigen grijpt, zo gauw hij merkt, De Libanon, Syrië, Irak en Jorda nië zijn bereid toe te treden tot de verdedigingsorganisatie voor het mid den-Oosten. West-Duitse olie-inge nieurs vertrouwen, dat er onder de bodem van de Noordzee voor de kust van Noord-Duitsland olie gevonden zal worden. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft Sir Francis Shepherd, ambassadeur in Perzië, instructie gegeven onmiddel lijk naar Londen te komen voor over leg over het Perzische oliegeschil. Eden zelf zal volgende week Maan dag of Dinsdag naar Parijs gaan om de Britse delegatie bij de Alg. Ver gadering der V.N. te leiden. Het afgelopen weekeinde is te Kopenhagen een conferentie gehouden van „men sen van goeden wille", waarop be sloten is in April 1952 te Moskou bij een te komen om middelen te he spreken voor verbetering van de handel tussen Oost en West. Terwijl 200 politiemannen de posters op een afstand hielden, zijn 120 niet-staken- de New Yorkse havenarbeiders er in geslaagd de kade, waar de „Queen Elizabeth" lag gemeerd, te bereiken en begonnen met het lossen van de post. De Indonesische minister van Voorlichting, Mononoetoe, heeft mede gedeeld, dat Indonesië morele steun aan Perzië en Egypte zou verlenen, indien hun geschillen met Engeland voor de Alg. Vergadering van de V.N. te Parijs zouden worden gebracht. De ambassadeur van de federale Duitse republiek, dr Karl Dumont, heeft tij dens een bezoek aan het ministerie van Buitenlandse Zaken bezwaren geuit tegen de vertoning van de film „Raad der Goden" van ee,. Oost-Duitse filmmaatschappij. In de tuin van de weduwe Stam, in de gemeente Groot-Ammers, staat voor de tweede maal dit jaar een seringenboom in bloei. De hoofdstedelijke centrale recherche heeft een viertal inbrekers en een vrouw gearresteerd wegens een poging tot inbraak en op het ver moeden van medeplichtigheid. dat deze hem tijd kunnen besparen. Dit is ook begrijpelijk, daar de arbeids krachten in Amerika veelal moeilijk te krijgen en duur zijn. In sommige streken wordt het vlieg tuig al veel in de landbouw gebruikt. Vooral bij de bestrijding van planten ziekten met chemische middelen. Maar ook wordt er in enkele gebieden veel met de vliegmachine gezaaid, zoals de grote rijstvlakten in Californië. Dit werk geschiedt door particulie ren, zoals bij ons de loonploegers en loonspuiters landbouwwerk voor de landbouwers uitvoeren. Vanzelfsprekend, dat het voorkomen van vele grote bedrijven en het meestal zeer eenvoudige bouwplan be staande uit 2, 3 of 4 gewassen de me chanisatie in de U.S.A. gemakkelijker maken dan hier. Maar ik ben ervan overtuigd, dat ook wij nog steeds ver der zullen gaan met de mechanisatie". O Levensstandaard. „De Amerikaanse boer", aldus ir Bouman, „maakt thans een goede tijd mee. De genoemde mechanisatie, de auto- waar het in de U.S.A. evenmin zonder kan als hier zonder fiets de hypermoderne keukeninrichting van vele boerinnen (ijskast, electrische kookmachines, enz. enz.) maken dit mede duidelijk. Vraagt men mij, wat ik van 't levens peil op het Amerikaanse platteland vind, dan moet ik naar mijn ervarin gen en gevoel zeggen, dat dit niveau niet lager ligt dan hier. De levensuitin gen zijn natuurlijk wel vaak anders dan wij gewend zijn. De vlotte om gangsvormen en ongedwongenheid zijn daarbij opvallend". Op onze vraag, of de reis de moeite waard was geweest, antwoordde ir Bouman; „Inderdaad, honderd procent. Al was' het alleen maar om de vele nieuwe ideeën, die men in een derge lijk groot land opdoet, die de oude sleur en gedachtengang volkomen ver breken". „Wanneer in de toekomende jaren net als in 1950 en 1951 Nederlandse jonge boeren gelegenheid krijgen voor enige tijd naar Amerika te gaaii om er te werken en te studeren, dan hoop ik dat zich een groot aantal van de Zeeuwse jonge landbouwers zullen opgeven. Onze Zeeuwse landbouw kan daar wel bij varen!!!" „Verkwisting van materiaal, arbeid en geld". De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft aan de burge meester van Ameide en Tienhoven schriftelijk de redenen medegedeeld, waarom de Rijksgoedkeuring aan de te Ameide gebouwde noodwoningen werd onthouden. In dit schrijven wordt o m. gezegd, dat voor dit bouwsel vierdui zend gulden nodig is geweest, hoewel het een tijdelijke noodwoning met mini maal woongerief was. Het bouwen van zo'n noodwoning is verkwisting van ma teriaal, arbeid en geld. Daarom is Rijksgoedkeuring geweigerd. KOLENTOESLAG VOOR D.U.W.-ARBEIDERS. Verzoek Raad van Vakcentralen. De Raad van Vakcentralen heeft de minister van Sociale Zaken verzocht om binnenkort aan de arbeiders, geplaatst bij de gemeentelijke sociale handwerk- objecten, de brandstoftoeslag van f3,60 per week te geven, die reeds aan die genen verstrekt wordt, die in de sociale bijslagregeling zijn opgenomen. Nog geen overeenstemming te Pan Moen Djon. De subcommissie der V.N. en van de Noordelijken, welke zich bezig houdt met de bestandslinie, is gister morgen voor de vijfde keer in Pan Moen Djon bijeengekomen. Gesproken werd over de militaire betekenis van het schiereiland Ong- djin (West-Korea), dat thans in com munistische handen is. Het schier eiland wordt genoemd in de door de communisten voorgestelde bestands linie, doch de Verbondenen zijn van mening, dat bet geen militaire bete kenis heeft. De communisten hebben voorgesteld het schiereiland te ontruimen. In ruil hiervoor zouden de Verbondenen over een frontbreedte van 160 km 8 tot 24 km moeten terugtrekken. Over eenstemming werd niet bereikt. Sympathieke geste van „Nieuw Walcheren". De Stichting „Nieuw Walcheren" heeft besloten om de Royal Marines een z.g. fanion aan te bieden. Dit kleine vaandel zal bij parades en of ficiële plechtigheden worden mee gedragen naast het vaandel van het corps. De heer A. G. Wagensveld te Middelburg heeft het ontworpen. Het heeft een donkerblauw fond, waarop geborduurd het Walcherse wapen met op de uit het schild ko mende linten de datum 1 Nov. 1944 en er onder het woord „Walcheren". Op de achterzijde staan de woorden: „Tandem bona causa triumphat" (De goede zaak overwint op de duur al tijd). Zaterdagavond na afloop van de marineplechtigheden te Vlissingen, waarbij de aanbieding van het Wal cherse wapen aan vier mijnenvegers met Zeeuwse namen plaatsvindt, en de taptoe, die de Marinierskapel om 8 uur op de Markt te Middelburg zal houden, zal de fanion aan de Royal Marines worden aangeboden in de Statenzaal in de Zeeuwse hoofdstad. De Britse Royal Marines, de befaam de troepen, die op 1 Nov. 1944 in Vlissingen en Westkapelle zijn geland en daarmee de bevrijding van Wal cheren tot een feit maakten, herden ken jaarlijks deze gebeurtenis met een eenvoudige plechtigheid te West kapelle. Zij hebben thans de datum van 1 November tot een officiële Memorialday gemaakt. Dit feit is voor de Stichting „Nieuw Walcheren" thans aanleiding het corps een klein vaandel aan te bieden als blijvende herinnering aan de zware strijd. Een afvaardiging van de Royal Ma rines, die ditmaal de landing bij Westkapelle op 4 November a.s. her denken, komt met een schip van de Rhineflottille naar Walcheren om Zaterdagavond het geschenk in ont vangst te nemen. Ouders, opgelet! Niet laten inenten zonder opgaaf van redenen is strafbaar. Sinds 1939 kent ons land de inentings- wet waarin staat, dat ouders verplicht zijn óf hun kind in het eerste jaar tegen pokken te laten inenten öf de burge meester van hun woonplaats een ver klaring, met redenen omkleed, te stu ren, dat men hiervan afziet. Doch men wordt dan verzocht om een nadere uit eenzetting te geven voor een door de burgemeester aangewezen geneeskun dige. De wet verplicht dus niet tot inen ting, maar wanneer het kindje vier maanden oud is worden de ouders op het bovenstaande gewezen en is de elf de maand nog niets van hen vernomen, dan worden zij nogmaals op hun ver plichtingen geattendeerd. Is de baby een jaar oud en heeft men dan nog niets van de ouders gehoord, dan volgt eveneens een oproep om voor de geneeskundige te verschijnen. Laat men dit in beide gevallen na, dan is men strafbaar. Om deze reden hebben in Rotterdam 303 personen een oproep gekregen, om voor de Kantonrechter te verschijnen. De eerste straffen zijn reeds uitge deeld boeten van f 2,50 en f 5,Op gelet, ouders, onwetendheid is geen ex cuus! Zesenzestig officieren uit 31 landen, ook uit Nederland, vormen de letters U N en symboliseren zo de idee van de Verenigde Naties. Deze 31 nationali teiten, hoewel niet alle lid van de Uno, vertegenwoordigen de volkeren van de vrjje landen. De officieren, die een opleidingsschool in Fort Leavenworth (Kansas) bezoeken, stelden zich zo op t.g.v. de zesde verjaardag van de Uno. Huldiging in de electriciteitswereld. „EEN EDELMAN IN DE WARE ZIN DES WOORDS". Dagelijks bestuur, directie en personeel van de P.Z.E.M. hebben gister middag mr dr R. W. Graaf van Lynden in het kantoorgebouw te Middelburg gehuldigd t.g.v. het feit, dat hij gisteren 25 jaar geleden tot lid van de raad van bestuur der P.Z.E.M. werd benoemd en enige dagen daarna tot secretaris van dit college. Ook mevrouw van Lynden werd in deze hulde betrokken. Mr A. J. v. d. Weel, voorzitter van het dag. bestuur, was de eerste spre ker. Hij schetste de grote gaven van hoofd en hart van de jubilaris, dankte hem voor zijn belangrijke diensten en bood hem een geschenk onder cou vert aan. Als oudste bestuurslid sprak de heer L. Onderdijk, die herinnerde aan de hoffelijke wijze, waarop Graaf van Lynden de nieuwe bestuursleden steeds tegemoet trad. Ir T. Michielsen, de directeur, uitte zijn bewondering voor de grote werkkracht, kennis van zaken en hoffelijkheid van de jubi laris en de heer J. M. Baan, admini strateur, wenste namens het perso neel, waarvan een groot aantal ver tegenwoordigers uit de gehele provin- Onder voorzitterschap van de Com missaris der Koningin is gisteren ten gemeentehuize van Haamstede een conferentie gehouden om een defini tieve oplossing te vinden voor het vervoer der schoolkinderen van de Westhoek van Schouwen naar Zierik- zee. Aan de bespreking werd deel genomen door de heren C. Hamelink, lid van Ged. Staten, Van Kalsteren en Tonsbeek van het bureau prijs vaststelling van het departement van Verkeer en Waterstaat, mr Nieuwen- huis, inspecteur van het verkeer, de burgemeesters van Haamstede en Renesse, G. A. Haringman, secretaris van Noordwelle en Serooskerke, dr van Zuijlen, ir de Jongh en Deist van de R.T.M. en van het comité van actie de heren Soeters, van Waveren, de Ruijter en de Nooijer. Na langdurige besprekingen werd een compromis getroffen, waarbij het maandtarief tot I Januari 1952 blijft bepaald op f 15.voor Haamstede en Burgh en f 12.voor Renesse. Per 1 Januari wordt het maandtarief 22 maal de enkele reisprijs per persoón. Dit wordt dan voor scholieren voor Haamstede en Burgh f 16.50 en voor Renesse f 13.20. Er zal door het co mité getracht worden de prijzen voor de drie gemeenten te nivelleren, zodat zij voor alle scholieren op f 15.zul len komen. In de gisteravond te Zlerikzee ge houden vergadering van de Centrale Middenstandsvereniging, werd beslo ten contact op te nemen met de Ver. van Burgem. en Secr., die Woensdag zal vergaderen, teneinde te komen tot een actie voor het gehele eiland. cie aanwezig was, de heer v. Lyn den geluk met zijn jubileum. Ook hij bood een geschenk onder couvert aan. Als secretaris van de dienstcommis sie sprak de heer J. Huser. Hij schet ste mr dr Graaf van Lynden als een edelman in de ware zin des woords, wie de belangen van het personeel zeer ter harte gaan en voor wie het personeel grote waardering heeft. Tenslotte overhandigde de heer C. v. Hoek, onder het aanbieden van geluk wensen, de jubilaris een kist sigaren namens de personeelsvereniging. Graaf van Lynden dankte daarna allen voor hun woorden en geschen ken, doch meende de lof te moeten terugwijzen, daar hij slechts datgene had gedaan, wat hij als zijn plicht zag. Mevr. v. Lynden ontving een bouquet orchideeën. Gistermorgen heeft de Commissa ris der Koningin de jubilaris op diens kamer In het Polderhuis Walcheren zijn gelukwensen aangeboden. Wegens huurschuld uit huis gezet. Ook onderhuurders getroffen. Gistermorgen zijn drie Haarlemse gezinnen uit een huis aan de Pla- netenlaan gezet tengevolge van een vonnis van de kantonrechter, die de hoofdbewoner wegens huurschuld het recht ontzegde langer te blijven wo nen. Een onderhuurder en een echt paar, dat op kamers woonde, werden tegelijkertijd het slachtoffer van zijn uitzetting. Geen der bewoners van het pand heeft op het ogenblik een dak boven het hoofd. Alle huisraad werd op straat gedeponeerd en het gezin, dat vijf kinderen heeft, vond met zijn lotgenoten een onderkomen op het politiebureau. Brug te Middelburg afgesloten. Het wegdek van de Langeviele- binnenbrug te Middelburg verkeert al maanden in een toestand, die drin gend verbetering behoeft. Gisteren is een begin gemaakt met een radicaal herstel van het brugdek. In verband daarmee Is het verkeer naar en van het stadscentrum enkele dagen omgelegd. Het ligt nog altijd in de bedoeling om, wanneer de financiën van de ge meente dit toelaten, deze veel te smalle brug door een nieuwe te ver vangen. Van uitvoering van dit plan zal echter voorlopig weinig komen. De heer C. J. Schot te Zierikzee heeft voor de tweede maal pruimen geoogst. Ze waren wat kleiner, maar smaakten nog best. 700.— OF EEN HALF MILLIOEN, Standplaatsen patatesfriteskramen worden verpacht. Het liep werkelijk vlot in de Goesse raad gisteravond. Of het nu een ver zoek betrof van de plaatselijke E.H.B.Q.-afdeling of een voorstel tot lening van een half millioen, de raad draalde er zjjn liand niet voor om en zodoende was men In goed vijf kwartier door een agenda van achttien punten heen- gewerkt. De heren A. de Roo en P. de Munck waren afwezig. Het aan de E.H.B.O. verleende subsidie bedraagt 700. en komt uit het z.g. kazerneringsfonds, dat in de tijd van Napoleon was in gesteld. De heren K. K. Brink, directeur Gasbedrijf en C. van Baak, directeur Vleeskeuringsdienst en Openbaar Slachthuis, ontvingen eervol ontslag evenals de heer M. J. A. Bil, onder wijzer aan de O.L. school B. Over de opvolger van de heer Brink is nog niets beslist. Mej. J. Jansen werd in vaste dienst benoemd als lerares Oude Talen aan de gymnasiale afde ling van het Goesse Lyceum. In de plaats van de heer W. J. Dominicus, die eervol ontslag werd verleend als lid van de huisvestings commissie, werd benoemd de heer J. H. Slabbekoorn. Het voorstel om de standplaatsen voor friteskramen voortaan te ver pachten, ontmoette bedenking bh de heren Visscher, Haverhoek en Ver- maire. Beide eerstgenoemden wilden het als een proef beschouwen. Het voorstel tot ungegrondverkla- ring van ingediende bezwaarschriften inzake reinigingsrechten lokte een ju ridisch debat uit tussen de voorzitter, mr Sepers en de heer W. J. J. M. Vroome. De voorzitter stelde n.l. voor het voorstel tot verwerping van de bezwaren nog even aan te houden om eerst de tekst van de wet bij te scha ven, doch de heer Sepers was hier tegen, aangezien hij het onbillijk acht te degenen, die bezwaar maken, na een wijziging alsnog te „hangen". De burgemeester wees er echter op, dat nu een juiste berekening niet mogelijk is en zo besloot men nader op het voorstel terug te komen. Besloten werd de Prinses Beatrix- school in de Nieuwstraat f 618.35 te verstrekken voor de aanschaf van nieuwe leermiddelen en de chr. ulo school voor hetzelfde doel f950. De nieuwe weg van Patijnweg tot 's-Heer Hendrikskinderendijk wordt voorrangsweg. Op een vraag van de heer Zuidema hierover werd medegedeeld, dat zo spoedig mogelijk d.m.v. stoplichten, verkeersstrepen en een veranderde maximum snelheid de veiligheid van het verkeer wordt gewaarborgd. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad ook accoord met de geld- Ienning van f 500.000.voor de woningbouw. Over de besteding van het geld zullen nadere voorstellen volgen. Tot bestuursleden in de Stichting Medisch Centrum werden benoemd de heren R. Zuidema, W. J. J. M. Vroome en A. Vermaire. RONDVRAAG. In de rondvraag bepleitte de heer Vroome afschaffing van vermake lijkheidsbelasting in de speeltuin „De Tol" en vroeg de- heer Visscher naar het ontwikkelingsplan voor Goes. Wat het laatste betreft: hierover moet het rapport van het E.T.I. nog komen en dan kan er verder gehandeld worden. De heer Haverhoek maakte de burge meester een verwijt, dat deze niet de kans had gegrepen om minister Rutten bij diens bezoek in Goes eens aan de ministeriële jas te trekken over het afkeuren van de openbare lagere school A. De heer Zuidema informeer de tenslotte naar de verhuur van het huis op de hoek Brouwersgang. Hier over is nog geen beslissing gevallen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Wisselende bewolking. Aanvankelijk op enkele plaatsen ochtendmist, overigens wisselend be wolkt en overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind uit zuide lijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1